dag-agenda. I. PONTIER, Boekh. J. DU PON Gedichten van 0U100 OEZELLE binnenland. buitenland. uit de omgeving NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 23 JANUARI 1926 Zaterdag 2 3Januar£, 's av. acht uur. Nutsgebouw, Steenschuur. De Heer Sadhoe Nelsonn van Madras (Br. indië) Valkenburg. Maandag 25 Januari, 's avonds half acht „Wapen van Val kenburg." Verg. der A. R. Kiesver. Spr. de heer R. A. den Ouden van Den Haag. Noordwijk aan Zee. Donderdag 28 Jan, 's avonds half acht. Geref. Kerk, Uitv. Chr. Zangver. „Zingt den Heer". Dinsdag 26 Jan., 's avonds 8 uur. Chr. School Kagerstr. 1: Jaarverg. der Ver. v. Chr. M. O. Woensdag 27 Jan., 's avonds acht u. Volkshuis, Apothekersdijk 33. Lezing door Dr. Verhagen van Solo, over „Ons Zendingsterrein Solo', toegel. met lan taarnplaatjes. Donderdag 28 Januari, 's av. acht uur Geref. Kerk, Hooigracht, Samenkomst. Sprekers de heeren M. Germans en N. Baas van Amsterdam. Koudekerk. Vrijdag 29 Jan, 's avonds half acht. Koorzaal der Herv. Kerk. De heer H. J. Terwey over „De noodzake lijkheid van Chr. Vakorganisatie". Maandag 25 Jan., 's avonds acht uur. Nutszaal, Steenschuur. Lezing voor den Ned. Chr. Vrouwenbond door Mevr. Rauws van Den Haag over „Bioscoopgevaar". Donderdag 4 Februari, 's avonds 8 uur. Stadsgehoorzaal. Feestverg. der L. Chr. Oranjevereeniging. De avondr, nacht- en Zondag- dienst der apotheken wordt van Maan dag 24 tot en met Zondag 31 Jan. a.s waargenomen door de apotheken van de heeren: G. F. Reyst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Douk, Doezastraat 31, Tel. 1313. A.s. Zondag 24 Januari zal de dienst worden waargenomen door Dr. de Graaff, Jvist, Rassen en Seret. De geneeskundige Zondagdienst te Oegstgeest zal worden waargeno men door dr. Varekamp, Tel. 1916. RECLAME. Verkrijgbaar bij Kleen Gedichtjes, Misiieke ïersen, enz. Kleingedichijes op Muziek door CDTHfiRIHE VAH KEIMES, en andeten. alleen wat z.g. „doodssanctjes". Men heeft wel gezegd dat hij toen twijfelde aan de R. K. kerkleer, maar spreker meent dat zijn mystieke ziel geen oogenblik aan de leer der Kerk getwij feld heeft. Veeleer is zijn terughou dendheid te wijten aan de anti-Vlaam- sche houding van sommigen van zijn kerkoversten. Maar toen een vriend van hem bis schop werd. benoemde deze hem 'dot recfor van het Engelsch Vrouwen klooster. Daar had hij veel tijd voor zijn phi- lologische studie en uit dien tijd da teeren dan ook veel van zijn mooiste gedichten. Gezelle was een eenvoudig Christen, die zichzelf voortdurend verloochende en diep doordrongen was van de klein heid der menschen. Spr. eindigt met een opwekking om vooral de Vlamingen te steunen in hun strijd voor eigen taal. Er zijn Hol landers die, zoodra ze bij Esschen de grens over zijn meenen dat ze Fransch moeten spreken! De grootste martelaars in het her- vormingstij'dperk waren Vlamingen, onze geloofsbelijdenis is door een Vla ming opgesteld, steunt daarom ook de Evangelisatie in Vlaanderen! Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde. In de Graanbeurs vergaderde gis teravond. de Leidsche afdeeling van de Mij. voor Tuinbouw- en Plantkun de, in hoofdzaak om eenige huishoud zaken te behandelen. De voorzitter, de heer E. Th. Witte gedacht in zijn openingswoord de plaats gehad hebbende jaarwisseling en sprak den wensch uit, dat ook '26 een jaar van vruchtbaren arbeid zou zijn. voor deze vereeniging en voor den bloei van het vak in het alge meen. De heer A. N. Ballego, secretaris, las de notulen der twee vorige verga deringen, die ongewijzigd werden vast gesteld. De penningmeester bracht verslag ul^ over het financieel beheer, waarna eencomtpissie bestaande uit de hee ren A. Mank en G. F. Hemerik de kas en bescheiden controleerde. Op haar gunstig advies werd het beheer van den penningmeester onder dank goed gekeurd. Vervolgens kwam de benoeming aan de orde van twee commissies voor de door de Leidsche afdeeling ingestelde examens voor 2e knecht, voor de afd. Bloemisterij, zoowel als voor de afd. Aanleg en Onderhoud van Tuinen. In dit jaar zal het eerste examen om streeks April, het andere in Juni wor den afgenomen. Tot leden van de examencommissie werden voor beide examens benoemd de leden van de Comm. v. toezicht op de Rijks tuinbouw wintercursussen, ter wijl daaraan de practici werden toe gevoegd: voor de afd. Bloemisterij de heeren J. Kriest en G. F. Hemerik, en voor de afd. aanleg en onderhoud van tuinen de heeren W. K. Bekooy en H. Jonker. De commissie voor den Moederödag werd in haar geheel herbenoemd en uitgebreid met een lid, als hoedanig de heer A. Buurman werd benoemd. Bij de verkiezing van bestuursleden die daarna volgde, werd in de plaats van den heer H. Buurman, die niet meer herkiesbaar was, benoemd d© heer G. Lubbe Thzn. te Oegstgeest. v De heer A. N. Ballego werd herbe noemd als secretaris en nam dez,e her benoeming aan. Dezelfde leidde na de behandeling der gewone agenda de bespreking in van een ingezonden vraag: waarom in den herfst van 1925 de chrysanthe mums zoo laat waren gaan bloeien. De inleider gaf als zijn meening te kennen, dat de oorzaak voor dit ver schijnsel moet worden gezocht in het vochtige kqude najaar en het donkere weer, waardoor het hout niet tot rijp heid kwam en de groei van de plant werd gerekt, zoodat de knoppen zich te laat zijn gaan vormen Bij de bespreking werd ook aan dacht geschonken aan den grond, err- de omgeving waarin de chrysanthen moeten groeien en vooral aan de te gebruikeD meststoffen. Aangeraden werd niet te veel stik stof te gebruiken, daar deze den bla- derengroei te veel bevordert ten koste van >de knopvorming. Daarentegen werd het gebruik van kalimeststoffen en superfosfaat aanbevolen. Er stonden nog eenige andere pun ten op de agenda, doch om des tijds wille moest van de behandeling daar van worden afgezien. Watersnood-comité. Bij het Watersnoodcomité zijn de volgende giften ingekomen: Mrs. B. en v. R. f25; Mr. A. S. de B. f5; Dr. A. H. O. te Oegstgeest flÓ; A G. flOjiG. J. v. d. B. f2.50; familie B. f2.50; Uit de spaarpot van Antoon B. f 0.25; D. K. en V. f3; Mej. A. T. f 2.50, Gecollecteerd op de bruiloft van het gouden echtpaar N. f2.53; X f2.50 Mej. K. R. fl. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Lei den, postgironummer 57471. „Ons Belang". Gisteravond vergaderde de Leidsche Groentenveiling „Ons Belang" in Zo_ merlust. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en ging het verloop van de zaken der ver eeniging na over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat een lid door den dood werd verloren, doch anderzijds het ledental, sterk is tóegenomen, ter wijl cok liet veilingwezen groote ver betering heeft onclergaan, hoewel we noodgedwongen wel een dure veiling- loods moesten hureh, doch waardoor het bedrijf groote verbetering onder vond. Nu het jaar 1926 ingetreden is en met den zelfden concurrentiestrijd, ten spijt van het feit, dat de voorzitter allé pogingen in het werk heeft gesteld tot ééne vereeniging te komen, 'frelke steeds zijn mislukt, werd de toekomsjt best tegemoet gezien, daar ééne hech te vereeniging in een goed veiling] 0'_ kaal en daarbij de kern der kooplie den, een goede veiling verzekert. Als nieuwe leden werden, opnieuw 7 tuinders geballoteerd, waardoor het le dental klom tot 88. De Balans en Winst en VerliesreL kening werd vervolgens na eenige be spreking met algemeene stemmen goed gekeurd, waaruit bleek, dat 1% pCt. van het geveilde bedrag en 1 cent per kist kon worden terugbetaald. Naar aanleiding van deze terugdee- ling werd door een lid der commissie, (indertijd op de Tuindersleenbank be noemd om tot afbetaling der zouterijL schuld te kom en i, gevraagd of de le den de belofte gestand houden, om ïy* pCt. voor genoemde .schuld af te staan, welk punt niet kon worden be handeld, daar als vereeniging niet op deze zaak kon worden ingegaan. Nadat de vergadering echter, die zeer goed bezocht was, door den voor zitter werd gesloten, verklaarden zich ongeveer alle leden bereid, 1 pCt. van het geveilde, voor de schuld der zou. terij aan de Bank af te staan. Een voorstel in de vergadering ge daan, een bedrag af te zonderen voor den watersnood bracht als resultaat ■een storting van f50. De Sadoe John Nelson. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze te Amsterdam schrijft: Sinds, eenige dagen is de Sadoe John Nelson in ons land. Gebo^ ren in Madras (Engelsch Zuid. In (diëj, heeft hij eerst gestudeerd in (de rechten aan de Universiteit in Madras om ma zijp bekeering de stu die in de rechteai vaarwel te zeg_ gen, en op zijn 25e jaar predikeer van het Evangelie van Jezus Chris tus te worden. Gekleed in het gewaad van Sa doe, met den vrede Gods op zijn zwart gelaat, maakt hij een bijzon deren indruk. Evenals de oude pro feten, evenals de apostelen, gaat hij mei; de boodschap des heils de we reld door, in menig opzicht her innerende aan den Sadoe Soendar Singh. Hii 'is nu 31 jaar oud. De reis waarmede hij nu bezig is, duurt reeds bijna een jaar. Hij bezocht iMesopotamië, Palestina, Syrië, En geland, Frankrijk, België, overal sa menkomsten houdende, zoowel voor heidenen, buitenkcerkelijken cntwijL ternars, alsook voor Christenen. Ve len komen met liun geestelijke moeilijk heden tot hem. Nu is hij' in als landt Zonder geld leeft hij uit de hand van God, geherbergd en in staat gesteld verder te reizen door degenen, die be langstellen. in zijn zending. Gelijk wij; reeds mededeelden^ zal Sadoe John Nelson hedenavond in het Nut optreden. lirilMi nrifriiiA* DE KABINETSCRISIS. Mr. J. Limburg Kabinetsformateur. Dr. J. Th. de Visser heeft gisteroch tend aan H. M. de Koningin onthef fing verzocht van zijn opdracht tot vorming van een Kabinet. Hare Majesteit heeft daarop den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck ontvangen en vervolgens in den namiddag mr. J. Limburg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, aan wien H. M. de samenstelling van een extra-parleinen tair Kabinet heeft opgedragen. Mr. Limburg heeft verzocht, deze op dracht in beraad te mogen houden. Het Nederlandsch Correspondentie- Jmreau meldt nog: Naar wij vernemen zal dr. J. Th. de Visser, nu hij op zijn verzoek door de Koningin ontheven is van de opdracht tot vorming van een Kabinet, binnen kort gevolg geven aan een reeds door hem vóór het ontstaan der Kabinets crisis opgevat voornemen om eenigen tijd met zijn echtgenoot in het bui: tenland te gaan doorbrengen. Uit vooraanstaande politieke en par lemen taire kringen wordt voorts ver nomen, dat de pogingen, door dr. de Visser nog tot eergisteren aangewend, om aan de crisis een einde te maken, al is hij daarin dan door verschillende omstandigheden niet geheel mogen slagen, ongetwijfeld van grooten in vloed zijn geweest" op het gaandeweg verder brengen van de mogelijkheden tot oplossing van de crisis, een in vloed, welke zich ook in sterke mate moet hebben doen gelden bij 't nieu we stadium, waarin de Kabinetscrisis thans is komen te verkeeren door de opdracht tot formatie van een extra parlementair Kabinet aan mr. Lim burg. Da nieuwe formateur. Mr. J. Limburg, wien de vorming van een extra-parlementair kabinet is opgedragen, werd in 1890, na promotie te Leiden, advocaat Hij werd in 1897 benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arr. rechtbank te 's-Gravenhage en in 1903 -tot lid van het algemeen college van toezicht op de rijksopvoe dingsgestichten. In 1904 werd hij lid der Prov. Sta ten. van Zuid-Holland en in 1907 lid van Ged. Staten van dit college, welke functie hij op het oogenblik nog be kleedt. - Mr. Limburg, die de vrijz.-democr. beginselen is toegedaan, werd in 1905 gekozen tot lid der Tweede Kamer en bleef dit onafgebroken tot 1918. Als lid dier Kamer, nam bij het initiatief tot liet wetsvoorstel, waardoor het moge lijk werd gemaakt,, dat men zonder Latijn en Grieksch te hebben bestu deerd, kon promoveeren tot doctor in de geneeskunde en de wis- en natuur kunde, wanneer men einddiploma H. B.S. bezat. Al9 lid van de staatscommissie, on der voorzitterschap van wijlen den vice-president in den Hoogen Raad, mr. S. Gratama had hij een belangrijk aandeel in het samenstellen van een ontwerp van een nieuw wetboek van Burgerlijke rechtsvordering. Mr. Lim burg is voorzitter van de staatscom missie voor de burgerlijke wetgeving, die partieele herzieningen in onze wot boeken ontwerpt. Verder is hij o.m. voorzitter van- de commissie van ad vies voor volkenrechtelijke vraagstuk ken, door den Minister van Buiten- landsche Zaken ingesteld en lid van de staatscommissie voor internatio naal privaatrecht. Hij is curator der Leidsche Universiteit en deken van de Haagsche orde van advocaten. Driemaal is hij gedelegeerde geweest ter vergadering van den Volkenbond. Hij is voorzitter van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Hem is in dertijd na het aftreden van mr. Zim merman het burgemeesterschap van Rotterdam aangeboden, waarvoor hij gemeend heeft te moeten bedanken. In verschillende zaken heeft mr. Lim burg voor. het Perm. Hof van Intern. Justitie gepleit, o.a. namens de Ned. regeering in de kwestie betreffende de toelating van den Ned. arbeidersgede legeerde tot de arbeidsconferentie te Genève. Voorts is mr. Limburg van '23 tot Dec. j.l. arbiter geweest in het Fransch-Duitsch scheidsgerecht te Pa rijs. Hij is ridder in de orde van den Ned Leeuw en commandeur van het Legioen van Eer. Hij is 39 jaren oud Wei op de Inkomstenbelasting. .Eet Tweede Kamerlid Van Gijn heeft de ministers van financiën en van buiten lands che zaken gevraagd: Zijn de ministers bereid, mede te deelen, of er uitzicht bestaat, dat er binnenkort een verdrag betreffende dubbele belasting, als bedoeld in arti kel 101 der wet op de inkomstenbe lasting, met het Duitsche Rijk zal tot stand komen? En, ?oo neen, zijn dan de ministers bereid, mede te deelen, waardoor de totstandkoming van zulk een verdrag vertraagd wordt? De Qx-kroonprins naar Doorn. Volgens een draadloos bericht uit Berlijn zou de Nederlandsche regee ring thans den vroegeren Duitschen kroonprins hebben toegestaan, zijn va der ter gelegenheid van diens verjaar dag op 27 Januari te Doorn te bezoe ken. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 21 Jan. in Nederland uitge sproken 80 faillissementen tegenover 89 faillissementen in dezelfd© week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 Jan. 1926 214 faillissementen tegen 251 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. DE ECONOMISCHE WERELDCON FERENTIE. Rusland aanvaardt de uitnoodiging. Uit Moskou wordt gemeld, dat Tsjitsjerin namens de sovjet-regeering aan aen secretaris-generaal van den Volkenbond meegedeeld heeft, dat Rus land bereid is om deel te nemen aan de wereldconferentie voor economische aangelegenheden, mits deze niet in Zwitserland wordt gehouden. Tsjitsjerin voegde er nog aan toe, dat de sovjet-regeering, hoewel zij een afwijzende houding aanneemt jegens den Volkenbond en de conferenties, door dien Bond bijeengeroepen, wel deel wil nemen aan conferenties van zuiver technischen aard of die, welke een algemeen humanitair karakter dra gen. De ondersteuning daarvan be_ hoort tot de grondbeginselen van de so v j et-heerschappij De sovjet-regeering houdt de ophel dering van den economischen toestand )na den oorlog voor zéér nuttig een heeft derhalve geen bezwaar aan deze conferentie deel te nemen. HET BEZETTINGSLEGER IN HET RIJNLAND. Het Belgische standpunt. Van officieele Belgische zijde wordt verzekerd, dat de Belgische regeering er op het oogenblik niet aan denken kan de getalsterkte van het Belgisch bezettingsleger in het Rijnland, welke circa zevenduizend man bedraagt, nóg verder in te krimpen. Deze getalsterkte werd indertijd in gemeenschappelijk overlég door de Belgische, Britsche en Fransche regeeringen bepaald en kan alleen na nieuw overleg worden gewij zigd. De uitvloeisels van Locarno. In de rijksdagcommissie voor het bëL zette gebied heeft het Duitsche deu parlement van buitenl'andsche zaken gisteren inlichtingen verstrekt over de uitvloeiselen van het verdrag, van Lo- camo. Minister Marx sprak de hoop uit, dat ook hier zou blijken, dat nieuwe bezems schoon vegen. Schmidt, de commissaris-generaal voor het bezette gebied, deelde verschillén- de feiten mee, waaruit blijkt, dat de bezettingsoverheid zich langzamerhand in. den nieuwen geest geplaatst heeft. Thans acht de commissaris-generaal' het in de eerste plaats zijn taak te streven naar het ophéffen van de ver ordening tot bescherming der separa- t is ten- naar wijziging van de militaire rechtspraak en van verordeningen en besluiten. Dat de Keulsche zone reeds begin Februari ontruimd zal' zijn staat vast. De geringe vermindering van de sterk te van het bezettingsleger is in strijd met de toezegging van den gezanten- raad, dat de bezetting op norm^Je sterkte zal' gebracht worden. Duitschland en de ontwapening. In de gister gehouden zitting van het Puitsche Rijkskabinet is besloten, dat Duitschland zal deelnemen aan de internationale ontwapeningsconferentie KORTE BERICHTEN. De Britsche draadlooze dienst meldt dat de Britsche regeering geenerlei stappen gedaan heeft om tot uitstel der voorbereidende conferentie te geraken. Het Locarno.verdrag is door de Italiaansdhe Kamer goeagekeurd. Maandag a.s. zullen de onder handelingen in het Britsche sooirweg. conflict hervat worden. m In verband met het Russisch- Ghineesch geschil concentreert Rus land troepen aan de Chineesche grens. De soc.-dem. en de communisten besloten bjj den Rijksdag een gemeen schappelijk wetsontwerp iri te dienen nopens de regeling met de voormalige vorstenhuizen. Er bestaat hoop op een schik king inzake de staking in de Ame. rikaansche anthracietmijnen. De Koningin van België heeft bij haar bezoek aan de overstroomde ge bieden een verkoudheid opgeloopen, die haar noopt haar kamers te houden. 'Hevige sneeuwstormen, zooals ze sinds 35 jaar niet zijp voorgekomen, woeden in het Noorden van Japan. Het verkeer is belemmerd. Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Frankfort, 470 M.j Lezingen, enz. 5.20 IBremen, 300 M.l. Lezingen. 5.20 (Hannover, 393 M.). Lezingen. 5.35 (Daventry, i6og M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 5.35 (Londen, 365 M.J. Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 6.20 (Berlijn, 505 H.). .Verschillende lezingen. 6.20 (Parijs, Eiffelioi-cn, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.30 (Hilversum 1050 M.L Proefles in „De handelstechniek en handelsken nis door J. Pelser Jr., accountant te Amsterdam. 7.05 (München, 485 M.). Concert. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.), Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lc_l..gen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek. 7.45 (Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) 7.50 Königswusterhausen (1300 M.l Concert. y.50 (Münstèr, 410 MJ Concert o£ lezing. 7.50 (Zurich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert. Concert of voordracht. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Madrid. 392 M.). Concert. 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. ZONDAG 24 JANUARI. 6.(Hilversum, 1050 M.) Kerk dienstuitzending uit de Keizersgracht- kerk te Amsterdam. Predikant: Bs. S. G. de Graai. Onderwerp: Zondag 4 van den Cat. LEIDERDORP. Donderdagavond kwam de A.-R. Kiesvereeniging bijeen in openbare ver gadering in „Irene". De voorzitter dei heer G. Los, open tte Ide vergadering en liet zingen Ps. 84 3, las vervolgens den 93sten Psalm en ging toen voor in gebed. Hier na sprak hij een kort 'openingswoord, waarin hij alle aanwezigen welkom heet te, in het bijzonder Mr. Bijleveld, die .wederom bereid werd gevonden om de zen avond voor de A.-R. Kiesvsraejii ging op te treden. Mr. Bijleveld. hierna het woord ver krijgende, sprak met krachtige en be zielende stem zijn rede over „De Po litieke toestanden" uit. De A.-R. partij, zeidei spreker, heeft met geestdrift en geloofsmoed in 1925 den strijd gestreden. Het lijkt al zoo lang geleden dat de verkiezingsactia werd gevoerd, zooveel is er in deze zoo korten tijd gebeurd. Weinigen ver moedden in Juli 1925 dat het toen ge- vormmde kabinet in Januari 1926 al weer van de baan af zou zijn. De toekomst die wij nu ingaan is zeer donker. De A.-R.Partij wilde bij de verkiezingsactie drie voorname din gen, n.l. dat volk en natie geestelijk, materieel en nationaal geleid zou wor den onder bet licht van Gods geopen- baarden wil. Geestelijk zou de menschheid ten gron de gaan als men luisterde naar de stem van het ongeloof. Die stem die ons toe roept dat Godsdienst verderfelijker is dan opium en dat het kind der 20e eeuw, de lichten boven niet meer noo- dig heeft. Recht en gerechtigheid zou dan niet meer gehandhaafd worden. God moeten wij danken dat hij ons ee.i man ge oïonk n he ft die onneï biddend opzien tot hem ons met beleid geleid heeft. Doch spoediger dan wij verwachtten, zou de leuze der link- wezenlijkt kunnen worden. Thans staart sche groepen, „Colijn verdwijn" ver- wij temidden van de crisis, en wie zal zeggen .wanneer het einde gezien zal worden. Door de kortzichtigheid van één, in de coalitie medewerkend© par tij, is de crisis ontstaan, enkel en al leen om dat er een gezant bü den Paus is. Wij nuchtere A.-R. beschouwen het gezantschap bij het Vaticaan als een zakelijk iets. Waarom zouden wij daar, waar plm. 30 lauden vertegenwoordigd zijn, geen gezant mogen hebben, im mers, net is daar een diplomatiek cen trum, en het is noodzakelijk, dat we bij den Pa,us een luisterpost heboen Aan het eind van zijn rade zeide spreker, dat het hem een genoegen was, om in de Kamer, onder- leiding van Mr. Heemskerk, te werken en te strij den voor de A.-R. beginselen. De voorzitter dankte Mr. Bijleveld voor de goede en schoone woorden iu ons midden neergelegd, en hoopte, dat Mr. Bijleveld nog lang zou mogen wer ken voor onze partij. Den aanwezigen werd nog gelegenheid gegeven om vra gen te stellen, waarvan echter niemand gebruik maakte. Niets meer aan de orde zijnde,j

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2