COURANT VAN DONDERDAG 21 JANUARI 1926 DAG-AGENDA. Donderdag 21 Januari. Stadsgehoor zaal. Uitvoering Chr. Gymn.vereeniging „Jahn". Donderdag 21 Jan., 's avonds achtfu. Nutsgebouw, Steenschuur. Openb. feest verg. der J. V. op G. G. „Dr. Bavinck Donderdag 21 Jan.' 's avonds acht u. „Nathanaël", Moriaansteeg. Verg. van den L. Chr. Besturenbond. Spr. de heer G. Post van Utrecht, over „De Engel- sche Vakbeweging". Rijnsburg. Vrijdag 22 Jan. 's avonds half acht Zaal J. J. Verbree. Dr. M. H. v. d. Valk, van Rotterdam over „Het leven na den dood". Vrijdag 22 Jan., 's av. 8 u. Winterl. door Dr. Callenbach van Rotterdam over „Guido Gezelle". Dinsdag 26 Jan., 's avonds 8 uur. Chr. School Kagerstr. 1: Jaarverg. der Ver. v. Ghr. M. O. Woensdag 27 Jan*., 's avonds acht u. Volkshuis, Apothekersdijk 33. Lezing door Dr. Verhagen van Solo, over „Ons Zendingsterrein Solo', toegel. met lan taarnplaatjes. De avond-, nacht- en Zondags dienst der Apotheken wordt van Maan dag 18 tot en met Zaterdag 24 Janu ari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. eeniging in dit opzicht alleen eens tot rust zou komen, mede met het oog op de berging van de bibliotheek. Er werd over het algemeen trouw gewerkt door de leden. Het verband met de oudervereeni- ging bleef bewaard. Het bezoek van de ouders nam een weinig toe en vraagt nog beduidende "verbetering. Na het verslag, dat in dpgewekten toon gesteld was, en met aandacht werd gevolgd, werd een reeks inleidin gen, ernstige en luimige voordrachten, ten beste gegeven, afgewisseld door samenspraken, zang, piano- en viool muziek enhet uitreiken van vcr- verschingen. Van de opstellen noemen wij na het reeds aangehaalde van vr. v. Zuilen, die van vr. W. Venetieën over „Dr. A. Kuyper en van vr. J. de Haas over „joh. Calvijn'., die beicle uitnemend waren geschreven. Namens den kerkeraad sprak de heer H. J. Blommendaal, namens de ouder- vereeniging Ds. Bouwman voor het einde een kort woord. De verschillende bijdragen werden voor zoover daar in verband met het karakter der vereen|ging- sprake van zijn kan, met aandacht aange hoord en allen verwierven een gul ap plaus. De stemming die er den gehee- len avond heerschte was uitmuntend. Nadat vr. Wassenaar, die het tweede gedeejte leidde, aan het eind der zeer goed geslaagde vergadering de Ver schillende medewerkers en'medewerk sters clank gebracht, en de ouders naar aanleiding van wat zij ook dezen avond hadden gezien en gehoord tot ver nieuwde belangstelling had opgewekt, eindigde Ds. Bouwman met een kort slotwoord, waarin Z.Eerw. eveneens wees op den gunstige invloed, fdie er wees op den gunstigen invloed, die er ouders wat meer persoonlijk de verga deringen bezoeken, en mededeelcie dat in Februari a.s. de Algemeene vergade ring van de ouclervereeniging zal wor den gehouden. Nadat gezongetn was Ps. 119 17 ging Z.Eerw. voor in dankgebed. Patrimonium." Naar wij vernemen zal de jaarver gadering van „Patrimonium" worden gehouden op Maandag 8 Februari. Deze vergadering, waarbij ook de vrouwen der leden worden uitgenoo- digd, zal een gezellig karakter dragen Verder ligt liet in de bedoeling op Donderdag 25 Februari voor de kin deren der loden een feestavond te or- ganiseeren. Watersnood-comité. Bij het Watersnoodcomité zijn de volgende giften ingekomen: Prof. Dr. W. de S. f40; N. N. f25; fa G. W. Z. f 25; C. W. R. Jr. f 10; Dr. J. C. M. T. f10; Mevr. K. te Oegstgeest f 10; N. N. f5; N. N. te K. f3; A. V f2.50; H. K. f2.50; Mej. C. L f2.50; Wed. J. de H. f fl; J. J v. W. f 0.75; Wed. J. de K. f0.25; W. f25; B. B. f5; B f250; M. W. fl; W. H. B. fl; Mej. M. H. fl. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester den heer F. Muys vian de Moer, Plantsoen 49, Lei den, postgironummer 57471. Lichtbeeldenavond. Op 1 Febr. a.s zal in het wijkgebouw „Phébe" Oude Vest, een vertooning van lichtbeelden, betrekking hebbende op Zuid-Limburg, gegeven worden, ten voordeele van het Tehuis voor Vrou wen alhier. Ver dais tering. 'Aangehouden is C. K. alhier, gewe zen militair, die ten nadeele van een Haagschen mijnheer K. waarschijnlijk een bedrag van f4000 heeft verduis terd. De verdachte had dit geld van K. onder zich met de opdracht om er buitenlandsch geld: francs voor te koopen. Thans beweert de eerste, dat het bedrag hem is ontstolen. Ean nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. NIEUWE.LEIDSCHE Radio-Uitzenddien st. Men deelt ens mede: Zcoals békend is, 'heeft de Geref. Kerk van Leidon zich bereid verklaard dit jaar, althans ëén Radio-uitzond- dienst y'qor hare rekening te nemen. De juiste datum daaromtrent is nog niet bikend, evenmin wélke predikant voor deze predicatie zal worden aan gewezen. Het I\jdt echter geen twijfel, of Ds. W. Bouwman zal hiertoe door den ker keraad worden aangewezen. Ds. Bouw man die voorzitter is van net co mité dat zich met Radio-uitzenddien- sten beiast, heeft zich voor deze zaak heel veel moeite getroost en is als 't ware cle aangewezen man. Of deze predicatie op een Zondag dan wel op een Chr. Feestdag zal worden gehouden, wordt door den kerkeraad nog in overweging genomen. Rijnsburg. Vermist. Te Den Haag wordt vermist 'de 40- jarige Gilles Bleukx, een verpleegde uit het zenuwlijdersgesticht „Maris- stella." Het signalement luidt als volgt: Lengte 1.75 M. Flink postuur; grij zend, zwart haar, bruine oogen. Klee- ding: om. grijs gestreepte cover-coat jas en bruine slappe hoed. Leidsche IJsclub. De ijsbaan van de Leidsche IJsclub die gistermiddag gesloten was, werd vanmorgen weer opengesteld. Da Lakenhal. Zaterdag a.s. des middags om drie uur zal in het Stedelijk Museum de Lakenhal een tentoonstelling worden geopend van schilderijen en teekenin- gen, door Jan Poortenaar vervaardigd Asfaliesringsplannen. B. en W. stellen aan den Gemeente raad voor bij wijze van proef 't Noord einde, de Pelikaanstraat en een ge deelte van cle Breestraat (vanaf Ra penburg tot Vrouwensteeg) te asfal- teeren. Wij komen hierop nader terug evenals op verschillende andere voor stellen. De heer F L. Th. Moene heeft wegens het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd eervol ontslag gevraagd als onderwijzer hij het vervolgonder wijs. B. en VV. stellen aan den Gemeen teraad voor het ontslag van den heer Dr J. J E. Hondius als leeraar in de Oude Talen aan het Gymnasium te doen ingaan op 1 Januari j 1. Reservekader. De aandacht van de jongelieden, die voor de lichting 1927 worden inge schreven, wordt er op gevestigd, dat de aanneming als vrijwilliger voor het Reservekader slechts kan geschieden tot en met 31 Juli van dit jaar. Tot het verkrijgen van inlichtingen betref fende het Reservekader kunnen zij zich wenden tot den Inspecteur der In fanterie (Afd Reservekader) te 's-Gra- venhage, Hofweg 2. Brand. Hedenmorgen om kwart voor zes ontdekte de nachtwaker St. van de vuurwerkfabriek der fa. A. J. Kat aan den Haarlemmerweg een begin van brand in het kantoor, dat gevestigd is in het benedengedeelte van een wo ning die op eenigen afstand van de fabrieksgebouwtjes staat. De brandweer' werd gewaarschuwd, waarna met drie stralen op de motor brandspuit het vuur werd gebluscht Echter kon men niet verhinderen dat het kantoor geheel uitbrandde. Gelukkig was de wind van de fa briek af, anders zou ook deze groot ge vaar hebben geloopen. Nu bleef do omvang tot het voormalige woonhuis beperkt. •Het gebouw was niet verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand is nog geen zekerheid verkregen. Uit voorzorg is de brandweer nog 'den geheelen voormiddag op het ter rein gebleven. BINNENLAND. DB KABINETSCRISIS. Dr. de Visser bij de Koningin, Dr. J. Th. de Visser heeft zich gis- ternamiddag wederom naar de Konin- ging begeven om H. M. van den stand van zaken op de hoqgte te stellen. Naar de parlementaire redacteur van „De Msb." verneemt acht men het in parlementaire kringen uitgesloten, dat in een eventueel te vormen extra parlementair Kabinet een Roomsch- Ivatholiek politicus zitting zal nemen, zoo dat Kabinet niet d. Gezantschaps- post hij het Vaticaan in den een of an deren vorm handhaaft. Het 25-jarig feest van het Koninklijk Echtpaar. Thans is vastgesteld dat de samen komst in de Groote Kerk ter herden king van het 25-jarig huwelijk van H. M. de Koningin en Z.K.H. den Prins der Nederlanden, uitgaande van de ver schillende vereenigingen en organisatie te 's-Gravenhage zal plaats vinden op Maandag 15 Februari a.s. Bij die geie. fenheid zal' gewijde muziek ten ge. oore worden gebracht door het Koor der Atdeeling 's-Gravenhage van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, begeleid door het residen tie-orkest. Het Koninklijk Echtpaar zal in per soon deze bijeenkomst bijwonen. Nieuwjaarsreceptie ten Hove. De Koningin heeft gistermiddag te 12 uur het bij haar Hot geaccrediteer de corps diplomatique in 'de gelegen hcid gesteld haar ae gclukwenscfien bij 'de jaarwisseling aan te bieden. De konïngïn-moecfcr en efe print! wa ren tegenwoordig bij de ontvangst. De leden van het corps diplomatique met den deken, den neer Guesaiaza, Argentijnsch gezant, aan het hootd, droegen de ambtelijke gelakleedmg of uniform, evenals de hofdignitarissen, die dienst deden bij deze receptie. De spoorlijn GoudaAlphen. Hoewel er uiterlijk nog niet veel is te bemerken van den aanleg van de spoorlijn GoudaAlphen, is men te Waddinxveen toch reeds begonnen cle nieuw te leggen spoorbrug over den Kerkweg uit te palen. Niet ten ge- noege van de inwoners van wie velen sterk tegen den nieuwen spoorweg zijn. Hr. Ms. Tromp en Heemskerk. Volgens ontvangen draadloos bericht zijn Hr. Ms. „Tromp" en „Heems- kerek" gisteren te 1 uur 's middags Kaap St. Vincent gepasseerd. Reorganisatieplannen der Marine. De Staatscommissie, ihgesteld bij K. B. van 24 Januari 1922, no. 25 (Vloot- commissie) heeft aan H. M. de Konin gin een rapport met bijlagen aangebo den, waarin de commissie haar be schouwingen geeft over de plannen tot reorganisatie van de Marine. Zooals men zich zal herinneren heeft deze commissie tot opdracht het instellen van een onderzoek omtrent de aanwending van de voor de in standhouding van de zeemacht gebe zigde gelden en opgelegde persoonlijke diensten. Expert naar verschillende landen. Zooals bekend is, bevordert de ver- eeniging \Nederlandsch Fabrikaat', zooveel in haar vermogen is den ex port van Nederlandsche artikelen naar het buitenland Voor een niet gering gedeelte is de moeilijkheid van export naar verschillende landen gelegen in het feit, dat de toestanden aldaar, bij vroeger vergeleken totaal veranderd zijn. Menigmaal komt het zelfs voor, dat transacties tot groote teleurstel ling aanleiding geven. Ten einde te trachten in dezen toe stand verbetering te brengen, voor zoo veel betreft het belangrijk gedeelte van Midden-Europa, heeft de vereeniging zich, naar gemeld wordt in verbinding gesteld met den heer Dr. G. J. Yssel de Schepper, te Weenen III, Klimsch- gasse 1. Deze heeft daar opgericht een trust- kantoor voor buitenlandsche, speciaal Nederlandsche belangen. Hij stelt zich beschikbaar voor de behartiging als trustee van de belangen van Neder landsche crediteuren in Oostenrijk en Hongarije. Nadere inlichtingen zijn te verkrij gen bij het Algemeen Secretariaat van de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" te 's-Gravenhage, of dadelijk bij den heer Yssel de Schepper te Weenen Een gratis rljwielhelastingplaatje? Zooals bekend, zegt de N. Haar!. Crt. wordt aan enkele categorieën per sonen een gratis rijwielbelastingplaat- je verstrekt. Daarvoor moeten echter verschillende formaliteiten vervuld worden en zoodoende is het dezer da gen gebeurd, aldus meldt men ons uit Halfweg, dat een inwoner dier ge meente, die een aanvraag om een gra tis plaatje ingediend had, tot drie maal toe naar Haarlem moest gaan ter vervulling der formaliteiten. Daar mede- verreisde hij driemaal 60 cents is f180, verzuimde 6 uren tegen 30 ets per uur gerekend, wat niet te veel is maakt eveneens f 1.80, tezamen dus f360, waarvoor hij, na bidden en smeeken, een rijwielplaatje ter waarde van f3 kreeg! Hervormde (Gerei.) Staatspartij. Gisteren is te Utrêcht de druk be zochte jaarlijksche algemeene ledenver gadering van de Hervormde (Gerefor meerde) Staatspartij gehouden. In f jet huishoudelijk gedeelte dezer vergadering heeft di.i voorzitter, Ds. H. E. Gravemeijer uit Amsterdam, na de gebruikelijke opening, een korte re de gehouden, waarin hij allereerst herin nerde aan den watersnood, daarbij de hoop uitsprekende dat mén door groo te mildheid zijn barmhartigheid tot de geteisterde streken zou_ uitstrekken. Vervolgens besprak hij in het kort de crisis. Rome, zeide hij, heeft handig gebruik gemaakt van de omstandigheid in 19157 door de instelling van het tijde lijk gezantschap werd ae pil verguld, keerde voorstelling gaf hij zeker. Be Wij kunnen niet beoordeelen, of de spr. hier opzettelijk een verkeerde vooi> stelling heeft gegeven. Maar een ver kend is dat het voorstel uitging van een liberalen Minister Loudon en dat daar voor in leidend© R.-K. kringen aanvan kelijk slechts matige belangstelling was. (Red. N. L. C.) Hoe weinig hebben de leiders destijds blijk gegeven van goed politiek door zicht. De Gereformeerde Staatspartij al leen deed steeds pogingen om de gel den, benoodigd voor het gezantschap, niet meer gevoteerd te kragen, Rome heeft niet het nationaal, doch het ty pisch partijbelang altijd behartigd met naar hcerschzucln Wat o:e' Clinstelijic- Hsitdiïschen betreft, zeide spr., wel licht werden zij nu genoodzaakt den smadelijkeii gang naar Canossa tema ken. Toch meende hij in de Unie een verlevendiging van het Protest.mtsch bewustzijn te bemerken; zou de Her vormde (Gereformeerde; Staatspartij tr in geslaagd zijn hier nog iets te" mogen uitwerken'/ Dat zijn alle werkelijkheden, waarvoor wij komen te staan, en die ook in de Gereformeerde kerken (de quaes- tie-Geelkerken c-n de Vrije Univrsitit) te bespeuren zijn. Wij willen echter den weg banen naar mogelijkheden, die tot zegen kunnen zijn voor Staat en kerk. Mogelijkheden, dat God ons uitkomst kan geven, wenschelijkneden daaroijoat wij 111 diepen ootmoed God smeeken zich den God der Vaderen en der kin deren te betoenen. Dat Hij ons volk we der oprichte, beware voor de geestelijke invloeden van ongeloof en bijgeloof. Na aiuoeniiigg van verschilEn.de Huis houdelijke werKzaamheden werden de periodiek aftredende leden van het Hoofdbestuur, de hoeren A. J. te Loo te Delfstrahuizen, G. NiouwenHuijsen to 's-Gravenhage en W. A. Boers te A111 steraam bij acclamatie herkozen. Iniieu verder geueelte der vergadering heeft Ds. C. A. Lingoeex, lid van de Tweede ivamer, gesproKen ovtr: „De leus: Het onderlijs aan de ouders en wat de be doeling daaivan mag zijn'. Deze rede kwam volgens het verslag van de N. K. Crt. in nuoidzaax overeen met ue rede onlangs te L-id.n g.nou den, en waarvan wij toeui een ore-dvoo ng versL hébben gegeven. Alléén werd au wat minder op de „afgescheidenen" afgegeven. üïj ue over de-ze rede gevoerde gedach 'tenwisseiiiig werd c.a. aangedrongen op het Uvouuen van een voiKspeiitiOmic- ment, om aan de regeermg te vragen den r-jjoei weder op de openbare scnooi te bre..gen. I11 zrjue beantwooraiug merkte Ds. Lingbeek op, nat men later beangst is geworuen de opc-noare schooi we.rciiris telijk te manen, omdat men toen reeds chiistelijke scnoieui bezat, uf ue ouders hun kinderen naar de christelijke of naar ue openbare scnooi moeten zen den, hing, meende Ds. Ling nee k, van de plaatselijke omstandigheden af. Lie ver, zoo zeiue hij, een neutrale scnooi dan. dat de communisten en socialisten scnolen gaan stichten, niet omdat zij het zeli weiiscnen, doch gedwongen door de christenjne scncol. Het onderwijs wor de evenwei op de openoare school ge geven met eeroieMging van ieders gous- uienstige begrippen, zooals het in ée gronawet SLaat, dcch niet mee wering uaarvan, zooals men het dikwerf uit- iegt en toepast. (m de reue te Leiden werden zooals men zich zal herinneren, ook de „af gescheidenen" uitgesloten.) u.i. zal het op üen weg der regeering liggen, aan de Rijkskweekscholen geen oiigelcovige doch christelijke leeraren te geven. Öp voorstel van Ds. K. H. E. Grave- meyer uit Den Haag sprak de vergade ring den wensch uit, dat stappen zullen worden gedaan om te komen tot het feit, dat de overheid aan de Rijkskweek scholen christelijke onderwijzers zal be noemen. Verder sprak de vergadering haar leedwezen uit over het feit, dat de Re geering het rcomsche onderwijs bevoor deelt door het geven van onverkorte salarissen aan het religieus personeel. Na rondvraag werd daarna de verga dering gesloten. BUITENLAND. HET VERDRAG VAN LOCARNO IN DE BELGISCHE KAMER. De verdragen met Nederland en Frankrijk. De Belgische Kamer heeft gister middag de beraadslaging over ae ver dragen van Locarno geëindigd. Van Cauwelaert, de rapporteur, heeft zijn vertrouwen in de verdragen uitgespro ken. Sprekende over de Belgische neu traliteit en in antwoord op interrup ties van den fronter Vos, verklaarde hij, dat het verdrag van 1839 stilzwij gend vervallen is door de schending van het Belgische grondgebied in 1914 Gesteund door Jaspar, Vandervelde en Paul Hymans, drukte van Cauwelaert de hoop uit, dat het Nederlandsch.Bel gisch verdrag inzake de Schelde wel dra een uitgemaakte zaak zou zijn. Wat het militaire verdrag met Frank rijk betreft, merkte de rapporteur op, dat Nederland, bij den Volkenbond hieromtrent geenerfei bezwaar gèmaakt heeft, zoodat het er dus moreel' mee instemt. Hij legde er den nadruk op, dat dit verdrag ondergeschikt is aan de verdragen van Locarno en dat het mets anders beoogt dan de bescher ming van het Belgische grondgebied in geval van aanval. In zijn antwoord aan Vos en de communisten, die verzet aangeteekend hadden tegen zekere geheimé bépa. lingen in ait verdrag, zeide van Cau welaert, dat de eenigie geheime bepa lingen diegene zijh, welke overeéngdl komen zijn tusschen de generale staven van beide landen en dat deze alleen de samenwerking der legers op het oog hebben in geval' van een aanval, die als zoodanig cfoor den Volken^ boifid erkend wordt. "Hét zou onzinnig zijn dergelijke bepalingen openbaar te maken. Een rede van minister Vandervelde. De minister van buitenlandsche za ken, Vandervelde, begon met te con- stateeren, dat de geheele Kamér hét sluiten van het verdrag goedkeurt en zeide, dat hij er'zich over verheugt, dat het verdrag van Locarno geener- lëi geheime bepaling bevat. Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, en t. 5.20 jBremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.). Lezingen. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 5.35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 6.Hilversum. Vooravondconcert d. het H.D.O.-orkesfc 0. 1. v. Fr. Lupg^ns. 6.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende lezingen. 6.20 (Parjjs, vEiffelicren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 7.05 (Miinchen; 485 Mj. Concert. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.j. Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lc_l„gen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek. 7.45 (Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) 7.50 Königswusterhausen (1300 Mj Concert. 7.50 (Münster, 410 M.) Concert of lezing. 7.50 (Zürïch, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.15 Hilversum. Het Abonnements concert uit het Concer.gebouw te Am sterdam. Het concertgebouworkest o.l. van den dirigent Pierre Monteux. So'ist te: Vera Janacopulos—sopraan. O.m. Cantate van Mozart en twee zangstuk ken van Moussorgsky. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert. Concert of voordracht. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Madrid- 392 M.). Concert. 8.5b (Parijs, 1750 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van 'persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. Voortgaande zeide de minister: Sei der t de neutraliteit door Duitschland in 1914 werd stukgeslagen, hebben wij' als souvereine mogendheid gehandeld. Het verdrag van 1839 werd stilzWij'- gend opgeheven. Dat wil' niet zeggen, dat wij niet met Nederland 'kunnen onderhandelen om bepaalde problemen.' te regelen. Bovendien heeft Nederland' er nimmer bezwaar tegen gemaakt, wanneer wij' als souvereine mogendheid handelden.' Al' onze overeenkomsten hebben een defensief karakter; zij bevatten gee- ïïerl'ei geheime bepaling. Wjj haadeni reeds aen Fransaien waarborg van het geval van een aanval, wij hebben thans den Engelschen waarborg en zoo goed en zoo kwaad als 'tgaat 1 den waarborg van Duitschland. De minister besloot met te zeggen, dat hij rekende op den goeden wil' van allen en den wil der arbeiders! om dein vrede te verwezenlijken. ZWITSERLAND EN RUSLAND. Een spoedige bijlegging van het geschil verwacht. Ofschoon er nog, geen officieele me de deeling over de regeling van het geschil' naar aanleiding van den moord op Worowsky tussdhen Zwitserland en Sovjet-Rusland kon worden gedaan, neemt men te Genéve algemeien aan, dat deze stellig, binnen enkele dagen te wachten is. Briand is de succesvolle bemiddelaar! in dezen geweest, die bij; 'Motta een; bereidwillig oor heeft gevonden enJ daardoor Kusland's deelneming, aan de ontwapeningsbesprekingen te Genève heeft verzekerd. Een erkenning de jure van de Sovjet door Zwitserland zal voor loo pig, nog niét het gevolg van de bijlegging van het geschil zijn. EEN BELANGRIJKE REDE VAN LLOYD GEORGE. Liberalen en Labourpartij. Gisteravond het. woord voerend in een liberale vergadering te Carnarvon, zette Lloyd George zijn standpunt te genover de Labourparty uiteen. Hij begon met te verklaren, aat het experiment van 1924, toen de Labour party aan het bewind werd gebracht, zonder voorwaarden, zonder een over eerkomst, zonder bepalingen omtrent het pk gen van overleg, een leelijke pol'tie'ke blunder was van de zifde 'der. liberale partij. Als een dergenen, die met dat optreden was meegegaan, aan vaardde hij .zijn volle aanaeei van r blaam. Voorzoovcr hei: liem betrof, zou zoo iets niet meer voorkomen. Voortgaande zeide Lio;,d Gzory^. dat geen politiek, profeet kon spellein, dat de Labourparty de vol strekte meerderheid zou krijgen, niet a|leen bij de eerstvolgende, maar ook bij vele volgende verkiezingen. De en dervinding had bewezen, dat er een vaste grens was voor den groei van het socialisme, voorbij welke het niet kon worden uitgebreid. Wat, aldus Lloyd George, is de taak van het liberalisme, gezien deze om standigheid.'' Naar zijn oordeel zou het niet verstandig zijn wanneer het libe. «alisme thans ging onderhandelen over een verbond met eenige andere partij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2