NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 13 JANUARI 1926 der Directie als van den aannemer, nog eenige malen pogingen aangewend om de bedoelde straatmakers aan den Rijnsburgerweg te werk te stellen en werden daartoe strekkende aanvragen tot de Arbeidsbeurs gericht, echter zonder eenig succes; de Leidenaars hebben zich sinds Juli 1925 niet meer aangemeld, noch bij den aannemer, noch bij de Directie. Dat onder deze omstandigheden de Z Rotterdamsche straatmakers op het werk zijn gebleven en dat het aantal straatmakers van elders daarna ge leidelijk werd uitgebreid, naarmate de voortgang van het werk zulks vorder de, spreekt wel vanzelf; de geregelde voortgang van het werk mocht niet ondergeschikt worden gemaakt aan de grillen van een paar Leidsche straat makers. Uit het vorenstaande moge duidelijk zijn, dat de door interpellant ten aan zien van deze kwestie gegeven voor stelling van zaken meer in het bij zonder als zou de Directie steeds wei gerachtig zijn geweest om Leidsche straatmakers toe te laten geheel on juist is. Wat verder nog de opmerking van interpellant betreft, als zouden er on der de te werk gestelde niet-Leidsche straatmakers zijn „personen, welke öe gemeente Rotterdam, als „hun vak niet verstaande, in geen geval meer wil aannemen", zij aangeteekend, dat het uiteraard niet op den weg van de Directie ligt, te onderzoeken of dc werklieden soms bij andere gemeenten zijn geboycott. De Directie behoort met eigen oogen te kijken, wat zij doet! En nu is het der Directie, in aanmer king genomen den verschillenden aard der werkzaamheden (klinkerbestratin gen, tegelbestratingen, e.d.), niet geble ken, dat er niet-voldoend-bekwame straatmakers aan het werk zijn ge weest. Vraag 3. Omtrent de uitvoering van de bestratingswerken is in 3'J van het bestek het volgende bepaald: „Alle bestratingen met klinkers of „keien aan te brengen op een bed van „zuiver duinzand, ter dikte van min istens 0.15 M. Daartoe de bovenste la- „gen van den ouden weg voor zooveel „noodig af te graven en te egaiiseeren. „De klinkerbestratingen moeten aan hankelijk in halfsteensverband wor- ,',den uitgevoerd; bij de laatste herstra- ,'ting in den onderhoudstijd moet voor „de gedeelten van den rijweg, welke buiten de uiterste spoorstaven zijn gelegen, keperverband worden toege past. „De bestratingen en tegelbekleedin- „gen na de voltooing' met water en „zand inwasschen, en zuiver onder „rvofiel instampen met stampers ten ogen der Directie. „Aan het uitvoeren der bestratings- herken moet bijzondere zorg worden „besteed; uitsluitend bekwame vaklic- „den mogen daaraan te werk worden „gesteld'. De met het toezicht belaste ambte naren van Gemeentewerken letten er voortdurend op, dat deze bepalingen behoorlijk worden nageleefd en dat goed werk wordt geleverd. De in interpellant's toelichting dien aangaande gemaakte aanmerkingen- mogen hier op den voet gevolgd wor den. Interpellant zegt: „Volgens het be stek moet de zandophooging minstens 15 c.M. bedragen. Dit is geen geval ge beurd, enz." De nieuw tegelbestratingen liggen bijna uitsluitend en de geheele nieuwe klihkerbestratingen voor een groot ge deelte, op geheel met zand gedempte slooten. Ter plaatse waar nieuwe klinker- en keibestratingen op den ouden weg ko men, worden, zooals het bestek ook aangeeft, de bovenste lagen voor zoo veel noodig afgegraven en geegaliseerd. De bedoeling van deze b I £g is, dat de ondergrond onder de klinkerbo* strati ng voor de bovenste laag van 15 c.M zal bestaan uit zand, dat niet ver ontreinigd is met puin, steengruis e.d. Waar dus onder de oude bestra ting reeds goed zand aanwezig blijkt te zijn al is het in den loop des tijds zwart geworden heeft het na tuurlijk geen zin, dat zand over de volle hoogte van 15 c.M. te verwijderen. Niettemin wordt toch overal het oude en harde zand over een zekere hoogte „voor zooveel als noodig wordt geacht" verwijderd en door nieuw zan% ver vangen, o.a. opdat de straatmakers «<p een schoon bestratingsbed kunnen werken, terwijl overigens de bovenste harde laag behoorlijk wordt losgesto- ken en verder geëgaliseerd, zulks ten einde te verkrijgen, dat de ondergrond het water wat beter doorlaat. Ander zijds wordt het met het oog op latere verzakkingen niet geWenscht geacht om in dien eenmaal vasten onder grond te veel te roeren. Ook onder de tegelbestratingen voor zoover die op oude weggedeelten liggen (slechts voor een klein gedeelte) zijn overal grind, puin en boomwor tels voldoende verwijderd en is nieuw zand, minstens ter voldoende dikte, in gebracht, hoewel voor deze tegelbestra tingen het bestek dienaangaande niets voorschrijft. Men doet zulks echter van zelf, opdat de tegels goed vast en vlak dragend over de geheelo oppervlakte komen te'liggen, daar bijv. de aanwe zigheid van oneffenheden, kleine stuk jes steen e.d. vlak onder de tegels hot losliggen van de tegels en het breken er van zouden veroorzaken. RECLAME. Milüoanen gebruiken ze. Disktoren noemen ze het eenige werke lijke hoestmiddel. 7000 attes ten. Sedert 40 jaar beproefd. Ze genezen absoluut zeker en snel hoest, kinkhoest, vastzittend slijm, keelpijn, catarrhe, heeschheid en alle aandoeningen der ademha lingsorganen. Geen medicijn- smaak. Kinderen zijn er direct dol op. Door het hooge moutextract-gehalte voedzaam en versterkend. Pakje 40, doos 75 cents bij Apoth, en Drogisten. Let op het merk .3 Dennen"» Persoonlijk heeft de Directeur van Gemeentewerken door opgravingen op verschillende plaatsen geconstateerd, dat zoowel onder de klinker- als onder de tegelbestratingen zich een zandlaag, hetzij van wit of van zwart zand, van alleszins voldoende dikte bevindt. Overal zijn zoowel de tegels als de straatklinkels zoo sluitend mogelijk tegen elkaar aangebracht dit blijkt, voor wat de straatklinkers betreft, daaruit, dat per M2. gemiddeld 93 stuks zijn gestraat. Het bestek geeft het aantal per M2. te verwerken klin kers nergens aan wel is door de Di rectie bij de aande aanbesteding voor afgaande „aanwijzing" medegedeeld, dat in verband met de afmetingen van de te bezigen straatklinkers door de gegadigden gerekend moest worden op een gemiddeld aantal van 92 stuks per M2. Dit gemiddelde blijkt dus in de werkelijkheid te zijn overtroffen. Daar de klinkers echter wegens het groote aantal niet van één fabriek kon den worden betrokken, wijkt de steen- maat der verschillende aangevoerde partijen onderling wat af; bij het grootste formaat (20 X 5 c.M.) gaan 90 stuks en bij het kleinste formaat (19 X 4.8 c.M.) 95 stuks in den M2. Voor de Leidsche straten wordt in den regel aangenomen, dat er 90 .straatklinkers in den M2. gaan; waar dit aantal voor den Rijnsburgerweg gemiddeld 93 heeft bedragen, is dit een bewijs, dat er van bestraten met te groote tus- schenruimten geen sprake is. Het spreekt vanzelf, dat in de bui tenkanten van de bochten de voegen tusschen de steenen wat wijder moeten zijn; zulks vloeit uit den eisch van goed werk voort Ten aanzien van interpellants opmer king in zake het niet sluitend maken van de sluitkanten der trottoirs, zij vermeld, dat zulks inderdaad thans nog niet overal is geschied Men moet echter niet vergeten, dat het straat werk, of zelfs een gedeelte daarvan, nog niet volledig is opgeleverd. Op tal van plaatsen vertoont de weg nog slinken, verzakkingen en andere gebre ken, doch dit alles'komt vóór de eind- oplevering geheel in orde. Dat het aanstampen niet plaats vindt, moet pertinent worden ontkend; e envoldoend aantal, houten stampers is vanaf het tijdstip, dat met het klin- kerbestratingswerk werd aangevangen, voortdurend óp het werk aanwezig ge weest. Het stampen heeft natuurlijk niet op elk oogenblik plaats, doch ge schiedt naarmate de bestratingen vaksgewijze zijn aangebracht. De op zichters hebben van den beginne af strenge orders gehad daarop goed toe te zien en daaraan is behoorlijk de hand gehouden. Bij het voor de eerste maal bestraten worde niet gevorderd het inwasschen met water, wel het goed invegen en daarna het gelijkmatig afdekken met een voldoende hoeveelheid zand. Het heeft weinig zin, om onder de gegev ven omstandigheden voor die eerste bestrating inwasschen met water toe te passen, aangezien voorlcopig door het zware .verkeer nog allerlei verzak kingen in het n'emv gemaakte werk zullen optreden, als gevolg o.a. van het in den eersten tijd nog voortdu rend verzakken van de tramrails, welke pas geheel zijn verlegd en daardoor nog niej; voldoende vustligg n, en ook als gevolg van de omstand gheid, dat de nieuwe bestratingen grootendeels worden aangelegd op kort geleden ge dempte slooien. In dergelijke gevahen is het nazalcken van nieuw bestratings. werk een normaal verschijnsel, dat onmogelijk is te ontgaan. Vandaar ook dat het in zulke gevallen ongewenscfK is, reeds dadelijk de juiste tonrondte over het geheele straatoppervlak aan te brengen; de bestratingen, die op gedempte slooten liggen, worden met net oog op naklinking van den on dergrond, opzettelijk wat hooger aan. felegd, dan die op de oude wegge. eel ten. Weliswaar is dit voorloopig voor eene goede afwatering niet bevorder lijk, doch het mag toch niet achter wege blijven. Zulk een nieuwe 3traatweg behoort eerst goed te worden in_ en vast ge reden, ook wat den ondergrond be treft, en door de alsnog te verrichten herstratingen, welke in het bestek zijn voorgeschreven en waarbij het inwas schen van straatklinkers met water en zand wèl zal geschieden, komt de weg voileciig in orcie. Uit dit oogpunt dient dan ook het tot nog toe verrichte werk te worden bekeken. H.t werk h nog nie; af. F.erst na de alge! ce'e volioo ng kan feite lijk pas, m t kennis san zaaen, beoor deeld worden, of aan d br i ntings- werken de verei hte zo g werd be steed. Omtrent de gem a makin g in zake de opperlieden (he'.j j:\s' bij nee bestratingswe *'h medegedeeld, dat inderdaad voor deze werklieden vrii jeugdige personen zijn gebezigd. Van de 9 helpers, die in de laat ste weken werkzaam waren, zijn er 6 beneden den leeftijd van 22 jaar. De aannemer is echter volgens de ge meentelijke bepalingen bevoegd werk lieden beneden dien leeftijd tot een maximum Aan 20 pet. van het to tale aantal tewerkgestelde werklieden in dienst te nemen en waar het to tale aantal in die periode minstens 32 bedroeg, is hij zijn bevoegdheid niet te buiten gegaan. De aard van de door deze helpers te verrichten werkzaam heden hoofdzakelijk net aanbren gen van steen en zand over kleine af standen vereischt niet bepaaldelijk geheel volwassen en geschoolde werk lieden en als zoodanig heeft de Di rectie genieend daartegen géén bé_ zwaar te moeten maken. Dat die he'pers allen ni t-Leiden aars zouden zijn, i:. onjuist; slechts 1 (van de 9J, die tot een vaste straatmakers1- ploeg behoort, komt van elders. Vraag 4. In art. 7 van het bestek zijn vervat de verschillende bepalin gen ten aanzien van de werklieden, m zake minimum-loon en maximum arbeidsduur, in zaxe de artt. 1638c en d van het Burgei.ijk Wecboek, e.iz. In zake de arte. i638c en ci tan het Burgerüjic WetooeK betrenkmg heb bend o.m. op de eventueel uit te keérén vergoedingen wegens onwerkbaar weer e.d. geiden voor het onderhavige bestek uitsluitend de bepalingen van de plaatselijke collectieve arDeidsover eenkomst (zie 421. Het is niet gebleken, dat de aan nemer zich niet houdt aan die be palingen, terwijl van de zijde der be trokken werklieden geen klachten dien aangaande zijn vernomen. Voor de eigenlijke straatmakers be staat trouwens geen collectieve ar beidsovereenkomst. In verband met de omstandigheid, dat deze categorie van werklieden in den" regel „in tarief," werkt, is het ge_ bruikelijk ook in andere gemeenten dat de straatmakers geen extra vergoeding ontvangen wegens regen- verzuim e.d. De eenheidstarieven zijn daarop berekend. Nopens de door interpellant bij de onderhavige vraag nog nader gegeven toelichting, w.rdt opgemerkt, dat, voor zoover bekend, in Leiden een plaat selijk contractloon voor straatmakers niet bestaat. Aan de bepalingen van het bestek kaïn althans in geen enkel opzicht worden ontleend, dat een ta rief loon van 28 cent per M2 Waal- straatklinkers zou moeten worden be taald. D.e Leidsche straatmakers zelf willen aanvankelijk trouwens al voor 23 cent aan het werk gaan; zie het antwoord op Vraag 2. Vraag 5. In verband met het vo renstaande bestaat er niet de minste aanleiding om van onzentwege bijzon dere maatregelen te nemen, ten emdé den aannemer te nopen zich .an de besteksbepalingen te houden. Noch den aannemer, noch de Directie treft eenige blaam. Waar, ten slotte, de interpellant oor deelt, dat „de Directie hier ze r zeker nalatig (is) geweest", meent ons Col lege, dat veeleer een woord van waar deering had gepast, voor de Directie, die vaak onder zeer moeilijke omstan digheden. vooral wat de regeling en de veiligheid van het verkeer betreft, voor de iftvoering van het straatwerk op uitnemende wijze heeft zorg ge dragen. GEMENGD NIEUWS. Levend verbrand. Naar de (Belg..; „Standaard" meldt, heeft aan boord van het te Antwerpen liggen de schip „Campos" een ernstig onge. luk plaats gehad waarbij een man le. vend verbrandde. Een loodgieter moest aan boord een looden pijp soldeeren. Op zeker oogen blik zagen werklieden een groote rook kolom uit het ruim opstijgen. Men vermoedde dat de naphtalamp, waar mede de loodgieter werkte, ontploft was. Tevergeefs poogde men den man, dien men hoorde kermen, ter hulp te komen. Uit het onderzoek van de politie blijkt, dat de man verplicht was, door een 5 meter lange-buis te kruipen, om daar, met behulp van een naphtalamp te werken,.terwijl hem door middel van een slang lucht werd toegevoerd. Op zeker oogenblik ontplofte de lamp. Werklieden, die toesmlden om den ongelukkige te. helpen, zagen zijn klfeederen branden, doch moesten wij ken voor den rook, daar de hichtslang ook in brand geraakt was. zoodat het slachtoffer, dat zich keerde van de pijn, in zijn pogingen om uit het gat te kruipen, verhinderd werd, daar pij bij gebrek aan lucht het bewustzijn verloor en stikte. In de buis moest een gat gebrand worden om den ongelukkige te kunnen Ophalen. Het lijk was afzichtelijk verdoold, De naphtalamp,waarmede hét on geluk geschiedde, is door de justitie in beslag genomen. Doodgebleven. V rijdagmid Lg kwam een 67-jarige man uit Sprun del in 'ncafé binnen aan dc Haag poort te Breda. Nauwelijks zat hij daar of hi] viel dood. neer. De overledene, die aan een hartkwaal leed, kwam van een bezoek aan een medicus, die, naar verluidt, hem het loopen beslist verboden had. Ver mi s t. Te Zwalüwe wordt sinds een viertal' dagen vermist de 20-jange J. H. F. C., die op een ino torrijwiel naar Breda reed om daar lés te nemen. Hij kwam niet bij' zijn le era ar aan. Weer een mijnongeval'. De 26_jarige mijnwerker G. uit Bl'eierheide werd, terwijl hij in de Domoniah mijn werkzaam was, door afvallend ge steente zwaar verwond. In zorgwekkenden toestand is de man naar het ziekenhuis vervoerd. Slachtoffers van het ijs. Te Mussel, gemeente Onstwedde (.GrJ zijn twee zoons van de familie Wubs, 16 en 17 jaar oud, bij het schaatsen rijden in een wak geraakt en verdron ken. In brand geraakt. De heer d. D., wonende in de Kromme. straat te Amersfoort, is, terwijl hij ziek te bed lag, in brand geraakt, doordat de dekens in aanraking kwamen met een petroleumkachel, en vlam vatten. Per ziekenauto is hij' in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis gebracht. Men vreest voor zijn leven. Onaangenaam avontu ur. Bij de collecte voor de slachtoffers van den watersnood is te 's-Graven liage op verzoek van het Roode Kruis door de recherche een twintigtal' col lectanten aangehouden, die niet in het bezit waren van een legitimatiekaart. De fout ligt waarschijnlijk bij eenamb tenaar ten stadlfuize, die met 'de uit reiking van bussen en kaarten belast was, en niet voldoende kaarten te zijl ner beschikking hatj. Hij zal dus ver schillenden collectanten alleen een bus ter hand hebben gesteld. De collec tanten trot 'in dezen natuurlijk geen schuld, zöodat zij oogenbUkkelijk weer werden vrijgelaten. De bussen wer den in beslag genomen. Knaapje verdronken. Za terdagmiddag waagden zich drie jon gens, hoewel zij waren gewaarschuwd, dat het ijs niet betrouwbaar was, op de ringvaart in de Indische buurt te Amsterdam. Het ijs brak. Twee jon_ fetjes raakten kopje onder; het derde wam tot zijn middel in het water; het laatste jongetje kroop eruit en liep hard weg. Bürgers hebben de twee andere kin deren uit het water gehaald. Het eene ventje, een elfjarig jongetje uit de Wal- genaarstraat, bleek "feeds overleden. Het andere knaapje, dat bewusteloos was, kon op het posthuis Javastraat worden bijgebracht. Arme kinderen. Voor de Buitengewone Kamer der Rechtbank te Amsterdam stond terecht een 31- jarige man wegens het in hulpeloozen toestand brengen van zijn twee kin deren. Bekl'. was het vorige jaar geschei den. De twee kinderen, jongens van 8 en 9 jaar, werden hem toegewezen, terwijl de moeder uit de ouderlijke macht ontzet werd. Zoowel de man als de vrouw huwden weer. Den lsten April' van dit jaar bracht de vader de kinderen naar de moeder en liet ze daar achter niettegenstaan de deze, zoowel als haar man verklaar den, dat zij de kinderen niet wilden en konden hebben. Bekl'. zeide, dat de moeder de kin deren dikwijls uit school haalde en ze dan opstookte tegen zijn vrouw. Hierdoor ontstond'^ dan steeds huise. lijke oneenigheid. Dit verveelde hem tenslotte en daarom bracht hij; de kin deren naar de móéder. Zij had toen fezegd, dat ze de kinderen niet bij zich on hebben,' maar ze wel naar haar moeder zou brengen. Kort daarna vernam hij, dat de kin deren in een gesticht geplaatst waren. Hh heeft ze daar onmiddellijk vandaan fehaald en wèer bij zich genomen, ijn vrouw zorgt nu uitstekend voor ze. Het O.M. waargenomen door Mr. Janssen, zeide in zijn requisitoir, dat dit geval' een voorbeeld is van het feit, dat het verantwoordelijkheidsge voel van de ouders tegenover hun kin deren steeds vermindert. Meer en meer wordt het gewoonte, dat ouders zich op een dergelijke ma nier van hun kinaeren ontdoen. Auto riteiten klagen steeds meer hierover. Spr. vond aat dit misdrijf valt onder art. 255 W;. V. S.: iemand, voor wiens onderhoud men verplicht is, in hulp: loozen toestand achterlaten. Spr.. vond dit geval nu wel niet van veel beteekenis en vond met één geld boete te kunnen volstaan. Eisch f20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Op hol'. Te Voorhout gisteren twee voor een disselwagen ge spannen paarden op hol. De bestuur der, de 26-jarige J. van "Stein, werd van den wagen geslingerd en levens gevaarlijk gewond. Een lijk aangespoeld. Op Ameland is aangespoeld een lijk. dat blijkt te zijn van den loodsleerling Meindert Schoor, van Terschelling, e:n der leden van de bemanning van 'de vergane loodsSchoener. lXjrffl'TT.T Ja, als iemand nieq overtuigd is, dan kan men hem moeilijk aanraden zich aan te geven. Maar dat „niet overtuigd" rust wel eens op minder degelijke gronden. Want, ziet ge, het kost geld, en het kost toch alles al zooveel tegenwoor dig dusoch nee. maar niet doen. Dat moest men ook kunnen toepas sen inzake het betalen van belasting. „Niet overtuigd, dus niet doen". Wat zou er een groot aantal menschen zijn, dat van het nut van het betalen niet zou zijn te overtuigen.. En nu hebben ze in zooverre gelijk, dat het nut niet zit in het betalen, maar juist in die dingen, die hec betalen noodig maken. Als een polderbestuur de molen of de machine afbreekt, en geen geld meer uitgeeft voor onderhoud der ka den, dan is hec betalen van polder, lasten overbodig* geworden, maar het land loopt onder, in zeer veel geval len zelfs zonder dijkdoorbraak. Het nadeel van het betalen van be lasting wordt ruimschoots opgeheven door liet voordeel dat de organisatie brengt. Die organisatie moge dan zijn een polder, het rijk of de gemeente. De minder prettige stemming waar in menigeen verkeert als hij het kan toor binnentreedt, is een duidelijk be wijs, dat het noodige en fystnuttige ervan niet wordt doorzien. Maar wanneer eens terugkeerde de tijd, dat men geen belasting betaalde, dan zou nog wel eens naar het biljet terugver langd worden. En nu de melkcontrole. Het dadelijk nut ervan staat, als men het maar wit zien, om het hoefcje van de deur. Trouwens, als het voor deel hiervan .niet opwoog tegen de kosten, dan zouden vele, zeer vele vee houders dwaas zijn er zooveel geld voor uit te geven. Er zijn er, die de controle f 10 per koe ko3t jaarlijks. Dat is in die streken, waar weinig, vee wordt gehouden, en waar men 3 tot 5 koeien melkt. Hier in Zuid-Hol land en in de streken waar veel vee ge houden wordt, en men 20 tot 40 koeien melkt per bedrijf zijn de toestanden veel gunstiger. Daar komt men met f 3 en soms minder klaar, in sommige vereenigingen wel voor 'n rijksdaalder per stuk en per jaar. En het nut f vraagt u, want we zijn uitgegaan van de onderstelling, dat u daar niet van overtuigd was. Informeer maar eens bij andere ver eenigingen die eenige jaren werken. In zoo goed als alle gevallen is de productie aanmerkelijk hooger gewor den per koe. Dat komt niet ornaat een gecontroleerde koe meer geeft dan eén ander, die niet gecontroleerd woardt, maar omdat de eigenaar is te weten gekomen welke dieren hem bedriegen. Bedriegen, door veel minder te ge ven, dan de baas dabht, of 'door melk te geven met laag vetgehalte. Iedereen die vee houdt, zal het ale een zaak van groot belang beschomk wen, dat er op gewerkt wordt, dieren te fokken, die beste melk geven. Maar hoe zal men dat, als men niet weet, welke dieren de beste zijlij en welke dieren men voor bereiking dat doel, niet moet honden voor 'de fokkerij f, In ae jaren dat in Friesland aan controle is gedaan is het gemiddeld' vetgehalte aan de fabrieken zooveel gestegen, dat dit een voordeel over der geheele provincie oplevert van 1.6 miL iioen gulden per jaar. Land- en Tuinbouw. Niet overtuigd? In het vorige stukje schreef ik: „al ge overtuigd zijt van het nut van melkcontrole, dan aangaven". Dus, zal menigeen zeggen, „niet overtuigd", be_ teekent „niet aangeven". Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. MAASDAM, van Rottendam naar K. Orleans, 16 Jan. van Boulogne, KINDERDIJK, van Vancouver naar Rotterdam, 16 Jan. van Breinen. VECHTDIJK, van Rotterdam naar N. York, pass. 16 Jan. Kaap Raoe. SILARUS, 14 Jan. van Antwerpen tel Vancouver. BEEMSTERDIJK, ij Jan. van Bot terdam te Philadelphia. LOCHMONAR, 15 Jan. wan Rotter dam te Vancouver. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. NLAS, uitreis, pass. 15 Jan. Perim. BATOE, uitreis, pass. 14 Jan. Sagrea. J. P. COEN, uitreis, 16 Jan. van Ge nua. KONINGIN DER NEDERLANDEN, uitreis, 15 Jan. van Colombo. ENGGANÖ. thuisreis, 16 Jan. van Genua. ROEPAT, thuisreis. 16 Jan. Graves- end gepass. van Londen naar Hamburg, KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. ADONIS, 16 Jan. van Rotterdam u. STELLA, 16 Jan. van Rotterdam a. Vigo. DIDO, 16 Jan. van Amsterdam naar Bordeaux. CLIO, 16 Jan. van Amsterdam naar Hamburg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DRECHTERLAND, uitreis, pass. 16 Jan. Dungeness. EEMLAND, uitreis, 16 Jan. te Bakia. ZEELAND1A, 16 Jan. van Buenos Ayres te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TAPANOELI, thuisreis, 16 Jan. vuil Marseille. TABANAN, thuisreis, 16 Jan. van Marseille. SLAMAT,uitreis, 16 Jan. Ouesaanè gepass. TJERIMAI, uitreis, pass. 16 Jan. Be rim. HOLLAND-AI'RIKA-LIJN. BANKA, thuisreis. 1 j Jan. van B«!r% .JAGERSFONTEIN. 16 Ian. vnu Rot terdam naar Hamburg. HEEMSKERK, uitreis, 15 Jan Kaapstad MELISKERK, thuisreis, 16 Jan. *an Aden. R ANDFONTEIN, .uitreis, 16 Jan. i# Beira.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6