CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oil nommer bestaat uil TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 6e JAARGANG DONDERDAG 14 JANUARI 1926 NUMMER 1720 EIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Me de deeling en, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertenties bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. EERSTE BLAD. V Een ernstige waarschuwing. In „Het Volk" zet Mr. van Eek te Leiden zijne bezwaren uiteen tegen het zitting nemen van de Soc.-dem. met de R.-Katholieken in een Kabinet. Een zijner bezwaren is, dat wat voor andere' partijen hoofdzaak is, n.l. de parlementaire arbeid (d.i. de volksver tegenwoordiging) voor de S. D. A. P. slechts een onderdeel, zij het dan een belangrijk onderdeel, vormt van haar taak. Het socialisme is voor haar hoofd zaak. Vervolgens wijst hij er op, dat dc samenwerking met een „volilagen ka pitalistische partij" het welig tierend misverstand zal bevorderen, dat socia lisme eigenlijk een verbeterd kapita lisme is. Zijn voornaamste bezwaar is echter, dat dd S. D. A.P. nog niet de macht bezit de gegoeden te dwingen, de ka pitalen die voor allerlei gewenschte maatregelen noodig zijn op te brengen. Aanvaardt de S. D. A.P. thans de regeeringsverantwoordelijkheid dan wordt de gedachte gewekt, dat het uur der verlossing geslagen is met het noodzakelijke reslultaat: teleurstel ling, gevolgd door veronwaardiging over de S. D. A. P. en teleurstelling in het socialisme. „Zeker, op het ontworpen regee- ringsprogramma komt naast andere voortreffelijke dingen ook veel voor, wat in het belang is van de meest gedrukte proletariërs. Werkverrui ming, steunverleening, ouderdoms voorziening, zorg voor de volkshuis vesting, voor het onderwijs, verbete ring van het belastingstelsel. Dat al les ontbreekt niet, al staat het daar door nog absoluut niet vast, dat al deze zaken ook een bevredigende op lossing zullen verkrijgen door de op name in het gemeenschappelijk pro gramma. Wat echter niet voorkomt in het ontwerp-programma en wat dus ongetwijfeld ook niet zal voor komen in hetf gemeenschappelijk programma, is dé aanwijzing van de middelen, waardoor al deze sociale maatregelen zullen worden betaald. En zonder deze aanwijzing verliest de opneming van deze maatregelen in het programma grootendeels hare waarde. De bezuiniging, eventueel verkregen door de voorgestelde ver mindering op de militaire uitgaven en de reorganisatie van de staats diensten, verzinkt in het niet tegen over de bedragen, die de opgesomde sociale maatregelen en hetgeen ver der in het programma voorkomt, van de schatkist zullen vorderen"* Deze uitspraken hebben bijzondere beteekenis omdat hier zonder eenige terughouding wordt uitgesproken, dat het schijnbaar veelbelovende program van Mr. Marchant, waarop het be stuur van de S. D. A. P. zijn zegen had gegeven, feitelijk niet de minste beteekenis heeft. En ditzelfde geldt ook van de belof ten, waarmede de Soc.-Dem. de massa trachten te paaien. Er worden beloften gedaan, waarvan het naar h.un eigen overtuiging vast staat, dat ze niet voor verwezen lijking vatbaar zijn. Maar de uitspraken van Mr. van Eek zijn ook merkwaardig omdat liier door een der voormannen van de S. D. A. P. helder in het licht wordt ge steld, welke rampen ons volk bedrei gen, indien het de S. D. A.P. gelukken mocht de meerderheid achter zich te krijgen. De heer van Eek wij9t eenige geva ren met den vinger aan, als hij zegt: „Er zijn aan het zwaarder belasten der gegoeden (en dus aan de ver wezenlijking van het socialisme, Red. N. L. Crt.) bezwaren verbonden, ernstige ekonomische be zwaren. Ik weet dat: de gevaren voor kapitaalvlucht, stillegging van bedrijven, onttrekking van krediet aan rijk en andere publieke licha men, zijn niet denkbeeldig." Men denke zich even in, wat die be zwaren door Mr. van Eek hier opge somd, in de praktijk zouden beteekc- nen, inzonderheid voor de arbeiders. De ellende zou niet te overzien zijn. Kapitaalvlucht, stillegging van be drijven, onttrekking van credieten, het zijn al mee de ergste rampen, die met name de arbeiderswereld zouden kun nen treffen. De geeselen van het „kapitalisme" de heer van Eek toont het hier duide lijk aan, zouden plaats maken, voor de icorpioenen vanhet socialisme. Wij kunnen derf heer van Eek voor zijne ernstige waarschuwing niet an ders dan dankbaar zijn. Y Heilzame samenwerking. De „Nederlander" maakte dezer da gen de volgende rake opmerkingen: „Bij al wat de rechterzijde in kerke lijk en godsdienstig opzicht verdeelt, (behooren wij de oogen wijd open te houden voor de gemeenschappelijke politieke gedachte, die haar verbindt, en die zoowel in het verleden heil zame samenwerking heeft mogelijk gemaakt als in de toekomst tot be houd van land en volk kan strekken." En verder: „Slechts een beginsel is sterker dan de omstandigheden en kan, ook als het aanzien der dingen wisselt, het juiste spoor doen hou den. Laat ons pogen aan het beginsel, zooals dit door de rechterzijde een stemmig beleden wordt getrouw te blijven en een open oog te hebben voor de bederfwerkende taak, die dit ook in de toekomst voor land en volk nog zal te vervullen hebben." Dat is zeer juist opgemerkt. Wij behooren de oogen wijd open te houden voor de gemeenschappelijke politieke gedachte, die de rechterzijde verbinden en voor de bederfwerende taak, die het gemeenschappelijk bele den beginsel ook in de toekomst voor land en volk zal hebben te vervullen En het kan niet genoeg worden be treurd, dat men in leidende politieke kringen hiervoor naar het schijnt dé oogen gesloten houdt. Was dat niet het geval, dan zou het niet zooveel moeite kosten de verbro ken samenwerking te herstellen en 'n basis te vinden waarop ten bate van land en volk kan worden voortgear- beid. Wij behooren 'de oogen wijd open te houden Maar helaas, de oogen schijnen wel gesloten.. STADSNIEUWS. Lefdscho Cf.iristelijke Oraujsvereen. De L C. O. V. is weer geheel en al „en train" om voor ditmaal met een on-Hollandscli woord te beginnen. Intusschen. deze bewering vraagt bewezen te worden. En dftt is zij, reeds eerder, maar gisteravond ruim schoots. Niet in de eerste plaats door de massale opkomst van leden, die gre tig aanvallen op een „gezelligen a- vond" maar meer door de instemming 'die de stampvolle Nutszaal toonde met het woord van den voor het eerst weer opgetreden voorzitter, Ds. H. Thomas, die de beteekenis van de L. C O. V. en haar vergaderingen in een gespierd openingswoord in het teeken stelde van wel blijdschap gevenden, maar ook ernstigen arbeid. Na met het laten zingen van Psalm 100:1, het lezen van dezen Psalm en gebed te hebben geopend, begon fiijn Eerw. met allen welkom te heeten, in het bijzonder hen die zich beschik baar hadden gesteld om door bijdra gen van muzikalen woord-kunstzinni- gen aard den avond op te luisteren. Vervolgens zei spr. iets te willen zeggen, dat den schijn zou kunnen wekken van onbescheiden te zijn, maar het welbeschouwd niet is. Ik zou n.l aldus spr. mijzelf willen gelukwenschen met het feit, dat ik na een tijd ven treurige, maar wet tige afwezigheid weer de plaats mag innemen die uw vertrouwen mij waar dig keurde. Spr. hoopte, dat men dit niet zou opvatten alse en staaltje van presidentieel© brutaliteit. Het heeft z'n goede bedoeling, want deed spr. bet niet, dan zou dat zwijgen kunnen wor den opgevat als een stille uitnoodi- ging om hem pluimen op den hoed te steken met het gevolg, dat hij top zwaar zou worden. Dank bracht spr. aan hen die hem tijdens zijn afwezigheid hadden ver vangen, in het bijzonder aan den heer v. d. Steen, den man die „van zijn schouderen en opwaarts, hooger is dan al het volk." Hij en de heerBree- baart hebben de leiding gevoerd. De een handelt in huiden, de ander in lapjes; het eene dekt het dier, het an dere moet den mensch bedekken. Met het gevolg dat het beest behoorlijker voor den dag komt dan heel veel meu- sciien (vroolijkheid). Den heer Questroo dankte spr. dan voor hetgeen hij als secretaris voor de L. C. O. V. had gedaan, den heer Boek kooi voor wat hij als zoodanig nog doet. De laatste deinst in zijn functio evenmin als in zijn gewone werk terug voor „heel gewoon" werk, waar 't het schoon en frisch maken betreft van wat vuil was (gelach). Dames en heeren, wij behooren de G. O. V. lief te hebben met ons gehee- le hart. Het zou mijn hart hebben gewond als ik nog langer verhinderd was ge weest en uit liefde voor de oranjever- eeniging mijn functie had moeten neerleggen of wanneer ik daartoe een rechtmatige, (voor rekening van den spreker, verslagg.) wenk gekregen-had Ik zou dan het gevoel hebben gehad van den jongen die „om t bestwil" z'n meisje afschrijft, of z'n congé krijgt (gelach). Onze liefde voor Oranje heeft een gewichtige reden. Voor onze Koningin, en haar lieve kind, prinses Juliana, moet gedurig onze bede, maar ook onze dank op gaan. Een moeder is zij, niet alleen voor Prinses Juliana, maar voor het geheele Nederlandsche volk, en wat ons als Christen-Nederlanders in het bijzonder toespreekt is, dat zij Ruth's leuze tbt de Hare heeft gemaakt: Uw volk is mijn volk, en Uw God is mijn God. Wij hebben u uitgehoodigd voor een feestavond. Maar drie dingen moeten daarbij op den voorgrond staan. Ten eerste, dat wij als L. C. O. V. een hoogere taak hebben dan het or- ganiseeren van behoorlijke volksver makelijkheden en in de eerste plaats de in de geschiedenis gegronde liefde voor het Huis van Oranje moeten aan- kweeken. Maar ook, dat we de gave der ge zelligheid mogen gebruiken om den onderlingen band te versterken. En ten slotte, we moeten dezen avond be schouwen als een hors d' oeuvre van het diner dat volgen moet. Met een echt hors d'oeuvre heeft het gemeen dat er een groote verscheidenheid is, dat het koud en toch lekker is, en dat het eigenlijke pas begint als men bet opheeft. Het zou natuurlijk in strijd zijn met een goede leefwijze om van het hors d' oeuvre zooveel te eten, dat men in het eigenlijke diner geen zin meer heeft. Dat is nu geen simpele aardigheid, aldus spr. maar deze wenk wordt ge dragen door Christelijken diepen ernst, en ik wensch dat het beeld door u allen begrepen wordt, en dat we er over nadenken en er stoer en ste vig -naar zullen handelen in de toe komst (applaus). Hierna werd werkelijk aan 't „hors d'oeuvre" begonnen. Eerste „gerecht" was een gedichtje van Pol d<* Mont, voorgedragen door den heer L. Questroo Jr. Zijn bijdrage werd gevolgd door so lozang van Mevr. Drommel die op do piano door den heer Plu werd bege leid. Alvorens verder te gaan zong de vergadering hierna uit volle borst, staande, en door het strijkje van den heer Plu begeleid de twee bekende coupletten van het onsterfelijke Wil helmus. Een „Kerstlied" van Philip Loots en „Waldandacht" van Fr. Abt werden met genoegen aangehoord. De zange res kreeg een welverdiend applaus. Nadat vervolgens onder de opge wekte tonen van 's heeren Plu's strijk je een kwartier „ongedwongen, maar behoorlijk" zooals de voorzitter het uitdrukte, was doorgebracht, opende zich op het podium het doek en be gon de opvoering van het hoofdnum mer van het programma „Lintje" een „samenspraak" van J v. d. Valk. Het geestige stukje liep uitstekend, dank zij de goede voorbereiding en de beheersching der spelers. Ook was de grim age goed verzorgd. Tranen hebben zich de toeschou wers gelachen om de dienstbode „Hi- ronymus", den president van de reci- teervereeniging, den burgemeester, Kei en Klei en hoe ze meer mogen heeten, en wel niemand zal door d© prachtig gedekte cbupure iets van de oorspronkelijke strekking zijn ontgaan De tijd was omgevlogen gedurende de opvoering van „Lintje" waarvan de talrijke geestige momenten de aan dacht voortdurend gespannen hielden. Weinigen vermoedden hoe laat het reeds was, toen voor den laatsten keer het doek zich sloot en een daverend applaus het slot bezegelde. Nog zong Mevr. Drommel eenige fijne stukjes, waarvan vooral het laat ste, mooi Holland, indruk maakte. Ds. Thomas dankte hartelijk allen die tot het welslagen hadden medege werkt, in het bijzonder Mevr. Drom mel, voor haar liefelijken bezielden zang. Den heer Plu, die op deze vergade ringen „geabonneerd" is met zijn se condanten, werd dank gebracht, even als de heeren Questroo en Kouwen-ho ven, waarvan de eene., landstorm, den strijd, (de kurassiers van C. Robert; dc ander, zoon van 'n predikant de liefde (stukje uit de Camera Obscura) had vertolkt. Mogen we er deze les uit trekken, aldus de voorzitter, dat we voor alles moeten liefhebben, doch als het moet, niet mogen terugdeinzen voor geweld. De dames en heeren, die in „het Lintje" hadden medegewerkt, hadden eveneens een woord van hulde in ont vangst te nemen, evenals de vaandel drager van de L. C. O. V. Nadat Ds. Thomas' ten slotte nog de aandacht had gevestigd op de me - dedeelingen die binnenkort in de pers zullen verschijnen betreffende de vie ring van het zilveren huwelijk van het Kon echtpaar, ging hij voor in dankzegging en werd te elf uur de zeer geanimeerde vergadering gesloten Kapitein J. C. Boertée. f Na een kortstondige ziekte is hier ter stede gistermiddag overleden dc heer J. C. Boertée, kapitein bij het 4e Reg. Inf. Vooral in R.-K. kringen zal het heengaan van deze sympathieke fi guur als een zwaar verlies worden ge voeld. Hij was o.a. bestuurslid van de R.-K. Kiesvereenging, secretaris van het hoofdbestuur der Zita-vereeniging, voorzitter van „Geloof en Wetenschap" voorzitter van de parochiale propagan- daclub „St. Petrus", secretaris van het bestuur der R.-K. meisjesscholen en lid van de plaatselijke schoolcommis sie. De heer Boertée fungeerde geruimen tijd als adjudant van den heer Iden- burg, toen deze gouverneur van Suri name was en met wien hij nog steeds een vriendschappelijke briefwisseling onderhield. Zuid-Hollandsche Bond van Veehandelaren. Gistermiddag 12 uur hield in café .Zomerzorg" de Zuidhollandsche Bond van Veehandelaren een propaganda» vergadering, die vrij goed bczooht was Aangezien de voorzitter, de heer M. de Haas uit Rotterdam, door droeve familieomstandigheden erhindei'cl was werd de vergadering gepresideerd door den heer den Hollander, vice» voorzitter van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren. De voorzitter opende d^ vergadering met een woord van welkom tot alle aanwezigen, in 't bijzonder tot den heer Trompetter, den voorzitter van den landelijken bond en den heer L. Menu nes, diereteur yan den Markt» en Havendienst te Leiden. Tot leden der kascommissie werden bij acclamatie gekozen de heeren "M. Verburg en G. v. d. Berg. In de marktcommissie te Leiden, die aanvulling behoefde, werden ge kozen de heeren C. Verboom te Ter Aar en J. Sterner te 'Rotterdam. De bondsvoorzitter, de heer T rom petter van Hocgeveen, hield ver volgens zijn aangekondigde propagan. darede. Spr. begon met een woord van pro test tegen de z..g.n. „veehandelaren", die in de afgeloopen dagen misbruik gemaakt hebben van den nood der be_ ners van de door den watersnood ge teisterde streken. Gelukkig is na een ingesteld onder zoek gebleken, dat geen dezer „hande laren* lid is van den bond. De heer Trompetter wees er vervol gens op, dat de bond binnenkort zijn tieniarig bestaan zal vieren. Dit als mede wat de bond in dit tijdsverloop heeft gepresteerd, moesten het eigen lijk onnoodig maken, dat nog een pro» pagandavergadering wordt gehouden om het ledental uit te breiden. Doch helaas zijn nog niet alle veehande laren van het nut van organisatie door drongen. Spr. herinnerde aan hetgeen door den bond is verricht inzake het vervoer van vee. Indien er nog leden zijn, die klachten hebben hieromtrent, geeft spr. ze den raad deze aan het Secretariaat mede te deelen, dat de zaak dan in behandeling zal nemen. Een tweede resultaat door den bond bereikt is de reductie door tramwegen en booten op de tarieven., verleend aan leden van den bond. Inzonderheid de Zuid-Hollandsche afdeeling heeft hier succes te boeken. Na nog gewezen te hebben op de Binnenland. Kapitein J. C. Boertée te Leiden over leden. De kans dat Dr. de Visser in zijn pogen tot kabinetsformatie zal slagen schijnt zeer gering. De herdenking van het 50-jarig be staan der Amsterdamsche afdeeling van „Patrimonium". In verband met de vorst is 'ék toe stand aan de Overijselsche Vecht cri- tiek geworden. Buitenland. De Duitsche kabinetsformateur Dr. Lnther is gisteren zijn besprekingen met de partijleiders begonnen. De Belgische ministerraad heeft in zake de verkorting van den militairen diensttijd een beslnit genomen tegen het advies van den minister van lands verdediging, wiens aftreden verwacht wordt. Ernstige mijnrampen in Amerika en Japan. verbetering van het marktwezen, kwam spr. tot den exporthande!, inzonder heid naar Spanje en Italië. Spr. crL tiseerde de houding d r Ned. regee ring, speciaal va; 'c.ref de.i uitvoer naar j talië. Wij zijn voor vrijhandel, zegt spr., ons land is door den vrijen -iL-xdel groot geworden. De buitenlandsche "koopers moeten op de markt gelegenheid I.ebben vee te koopon, en hei is onjuist dat de regeering ook al is daarvoor in liet mond- en klauwzeer wel eenige ver ontschuldiging, in een zoodanige richting drijft, dat de handel van ae markt wordt verplaatst naar de stallen. Ook inzake België hoopt Spr., dat de export en de handel weer totmeer» dere ontwikkeling zullen komen. Spr. crltiseerde voorts de houding der Nea. 'Spoorwegen, die weigeren de tarieven te verlagen of reductie te vcrleenen; in dit verband deelde spr. mede, dat met e?n groote autoumaat schappn onderhandelingen worden ge voerd, 'die bereid is een 1000.tal vracht auto's voor het vervoer van vee be schikbaar te stellen te^en tarieven, dié lager zijn dan die der spoorwegen. 'Op die wijze wordt tegemoqt geko men aan het groote bezwaar voor den veehandel, dat de transportkosten te i loog zijn Ook bii de regeering vindt de bond steeds meerdere waardeering. Spr. eindigde met een woord van op. wekking tot de aanwezigen om allen propagandisten te zijn van den bond applaus J De heer T. Pool van Rotterdam stelde voor, ieder en Vrijdag op de markt een collecte te houden voor de door den watersnood getroffenen. De heer Trompetter wees op het bezwaar dat hieraan verbonden is, dat de boeren die door den bond gesteund worden, geen steun zoud?n krijgen van het Watersnood-comité. Spr. geloofde daarom, dat het beter is, de bestaande comité's krachtig te steunen. De heer Oskam van Gouda he ft in tegenstelling met het door den voorzitter gezegde gehoord dat de schuld der exportmoeilijkheden naar Italië bii dit land zelve ligt en niet bij de Ned. Regeering. De heer Tr ompetter handhaaft het door hem gezegde, dat hij uit zeer goede bron weet. De heer Schippers van Oud. Beierland vraa^gt ot het niet mggelijk zou zijn, de contributie sterk te ver lagen. De contributie is wel voor som migen een bezwaar om lid te worden. De heer T rompetter zegt dr:t dit punt de aandacht van het HoofdbeL stuur wel heeft en er is dan ook wel een voorstel in dien geest te verwach ten. Men moet er evenwel aan den ken, dat de gierigheid de wijsheid niet bedriegen mag; voor iedere actie Is geld noodig. Na nog eenige bespreking kwam aan de orde het volgende punt: Bespreking over den Veehandelaar èn den Vee handel in het algemeen, te houden door een lid van den "Ned. Bond van Veeahndelaren. De heer M. de Haas zou dit onder werp Txileiden; in velband met zijn afwezigheid werd zijn inleiding voorge lezen door den he r Akkermans. De referent had zich een viertal vra gen gesteld, die hij ^achtereenvolgens beantwoorddewie is een veehande laar, wat is een veehandelaar, wat is veehandel en: op welke wijze kan de veehandel blijven bestaan. Een veehandelaar is iemand, wiens hoofdbedrijf de handel in vee is. 'Hy is een middenstander; een ver.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1