12 JANUARI 1926 Uit het Sociale Leyen. Collectieve arbeidscontracten. Zoo nu en dan komen ook werkge vers verklaren, dat de collectieve ar beidscontracten zegenrijk werken en dat zij de bezwaren' tegen „verbin dendverklaring" niet deelen. In dien geest schreef onlangs de heer Levis- son in „De Nederlandsche Nijverheid". En thans komt in hetzelfde orgaan ook de heer M. Smith protesteeren te gen de onrechtmatige critiek door de heeren Maas, Van Ravesteijn e,a, op de bindendverklaring geoefend. Speciaal voor de sigarenindustrie stelt de heer Smith de gunstige wer king van de collectieve arbeidsover eenkomst in het licht. De heer Maas vreest, dat dopr de bindendverklaring machtsmisbruik zal ontstaan bij de vereenigingsbesturen, welk machtsmisbruik, ontstemming, sabotage en tegenstand zal wekken, waardoor aldus het opzichzèlve nutti ge instituut der C.A.O. in gevaar wordt gebracht. „De kracht van de C.A.O. moet wortelen" aldus de heer Maas „in sympathie der werkgevers, in de mo- reele en intellectueele waardeering der betrokkenen". Iedere dwang van bo ven, 't zij bij wijze van een dusge- naamde „burgerrechtelijke regeling" 't zij nog verder gaand, door „wette lijke bindendverklaring", is de dood voor het instituut zélve. De heer Smith merkt daartegenover het volgende op: In die redeneering zitten inder daad behartigingswaardige elemen ten. „Alléén wat wortelt in het be wustzijn der industrieelen zélve, kan zich handhaven." Maar, vergun mij in bescheidenheid deze vraag: leidt deze stelling van den Maas dan niet van zelve tot een conclusie, juist te genovergesteld aan die waartoe hij kwam? Namelijk tot deze: „Als dan hetC. C. inderdaad een nuttig insti tuut is, een dat „aan gezonde sociale tendenzen beschutting en steun geeft", zooals de heer Maas zegt, ligt het dan niet op den weg van alle in dustrieelen, en speciaal op den weg van de toonaangevende». onder hen, om uit instituut te verdedigen, te verstevigen te popularise er en, zóó, dat het inderdaad in het „bewust zijn" doordringt en het voor het be sef steeds meer vaststa, dat inder daad dit instituut waard is gedragen te worden door de sympathie der ge- heele werkgevers- en werknemers- wereld? Mij dunkt, als dit geschiedt dan vervallen vanzelf de bezwaren, zélfs tegep de bindendverklaring, want te gen iets, dat men algemeen als juist erkent, zal men geen steekhoudende bezwaren meer kunnen inbrengen, iets dat men zélf gaarne wil, gevoelt men niet meer als „opgelegd". Boven dien kan m.i. toch ook moeilijk van regeeringsdwang spreken. Immers, bindend kan een C. A. O. eerst wor den, indien de groote meerderheid der industrie het zelve vraagt. Geen regeling wordt „opgelegd" zonder door de industrie zelve te zijn sa mengesteld, en, zooveel invloed heb ben de besturen der industrieelen wel niet daarop, of die industrieelen zelve weten zeer goed, wat hun niet past, daaruit verwijderd te houden, en zou de meerderheid machtsmis bruik willen en kunnen toepassen, dan zou hij zichzelf allereerst door het toelaten van te verzwarende ar beidsvoorwaarden in den vinger siuj den. Want toch alléén daarover, en niet over prijszetting e.d., kan de bin dendverklaring loopen. Daargelaten nog het recht van de minderheid om te opponeeren tegen iedere aanvraag tot bindendverklaring. Derhalve, men vange aan met de nuttige functie van het instituut der C. A. O. voor onze industrie goed te belichten, zoodat de overtuiging' van dat nut „gemeen goed" worde, dan zal m.i. vanzelf een natuurlijk uit groeien v. deze instelling tot meer dere uitbreiding van hare werkings sfeer, wellicht zelfs tot „bindend- verklaring" leiden. Deze stem uit werkgeverskringen, zegt „Patrimonium", beluisteren wij met waardeering. Langzamerhand zal, hopelijk, het op geschroefde van de „bezwaren" wel duidelijk worden. VERKEERSREGELING IN VROEGER TIJD. Onze aan verkeersagenten eii vlucht Jieuvetsrijke tijd heelde zich niet in, dat de zprg voor het openbare ver keer pas iets is van d® 20e eeuw. Dat toont liet ,,Vad." wel aan aan de hand ,van archiefstukken uit het oud-archief van de Residentie. r»c kik-mte. vi t -rversljpde!idchauf feura en motpis' jeJIhc-idswaj pak kei 1 van onzen tijd, zoo vertelt J. J. Moerman, hebben 'hun voorgangers in turf- en bit 1 ^enters, in I bu Pd kers-, slagers- 011 vum WAg 16e, 17e. 18© en 19a eeuw. Zoo verbieden, baljuw, schout en sche penen in oen keur van 1537, dat be vrachte wagens op de straten rennen of stijf aan varen zullen op boete van vijf stuivers tot elke reiae te verbeuren, terwijl zij voorts bepalen, dat allen, die in Den Haag met leege wagens ren nen, boeten zullen betalen, zoo dikwijls zjj daarvoor bekeurd zullen worden. Een keur uit hetzelfde jaar verbiedt het rijden met wagens door de Hoog straat op Maandag, en wel van acht ,uur 's morgens „tot de klokke één ge slagen is 11a den noieai". Strenger dan de vorige was de keur Vftn 1 Februari 1649. Het is d::i ma- gis tfaat bekend geworden, dat veel turf rijders, bleeker3, molenaars, e.a. met hun karren, wagens of sleden te hard, door den Haag rijden, en daardoor „groot perikel opleveren voor alle pas santen en kinderen van overreden of beschadigd te worden." Daarom wordt ten strengste verboden „ongeschikkelijk" te rijden, te rennen of te drijven. Bedoelde voerlieden zul len moeten stappen zonder op hun voertuig te mogen zitten of staan, In een renovatie van bestaande keu ren uit het jaar 1572, wordt niet alleen het rijden op de kleine steentjes ver boden, doch tevelns bepaald, dat nie mand op de groote keiein harder mag rijden dan degene, die den wagen voert gaan kan. Verder richt dat besluit zich tegen het te zwaar beladen van wagens. Het is n.l. gebleken, dat wagen voerders, on danks vroegere verboden, voortgaan met het laden van te groote' lasten, waardoor niet alleen vele ongelukken veroorzaakt worden, maar ook „dezer stede straten geruïneerd werden Uit de keur van 1752 blijkt, dat de magistraat ook zorg droeg voor de stra ten. Reeds in 1744 had hij tot dit doel een keur uitgevaardigd op het rijden van de turfdragers, die het plaveisel niet genoeg ontzagen. Bedoelde turfdragers moesten hun wa gens doen voorzien van wielen, „ten minste ses duym breet, mitsgaders rond gemaakt sonder beslagt; alleenlijk, dat ,over de naden van de vellingen sal moe ten gelegt worden een plaat van een voet lang". De regeling van het verkeer tusschen Den Haag en andere gemeenten had eveneens d© volle aandacht van het be stuur van Oud-Den Haag. In de desbetreffende keuren vinden we reeds bepalingen omtrent rijbewijzen voor de patroons en hun „gebro-cden dienaars", omtrent het „.snorren" en „pleisteren", omtrent het bezigen van -deugdelijk materiaal, het in dienst stel len van dragers en kruiers, en zoo meer. GEMENGD NIEUWS. Lange be enen. Als men vroeger met betrekking tot de vrouwen durfde zeggen: lange haren, klein verstand, dan zou men thans na de onderzoekin gen van Amerikaansche geleerden het gezegde kunnen varieeren tot „lange beenen, groot verstand". Ten minste, de Amerikaansche psycholoog, Dr. Gar rett, heeft beweerd, dat de bekwaamste geestelijke werkers te vinden zijn on der hen, die lange beenen en armen en daarbij slechts een klein bovenli chaam hebben. Wat zijn verdere onderzoekingen be treft, zijn menschen met korte armen en beenen en met een dik bovenli chaam, geschikter voor handenarbeid of tenminste voor arbeid, die meer kracht en nauwgezetheid als vlugge geestesgaven vereischt. Deze theorie is proefondervindelijk aan de hand van velschillende metin gen door den New-Yorkschen psychia ter dr. Naccarati bevestigd, die hij bij 300 studenten aan de Columbia-univer- siteit verrichtte. Het resultaat van deze metingen voerde tot de vaststelling van het feit, dat tusschen de lichamelijke structuur van het menschelijk organisme en de geestelijke intelligentie duidelijke wis selwerkingen zijn waar te nemen; Van de slanke Minerva's zonen vertoonde 76 pet, van de normaal gebouwde 40 pet., en van 't minst met slankheid be deelde studiosi slechts 15 pet. een in tellectueele begaafdheid, die boven het gemiddelde steeg. Men zou, aldus voortgaande, er ook nog op kunnen wijzen, dat onder onze tijdgnooten, die zich op hun terrein dóór bijzondere geestelijke kenmerken hebben onderscheiden, Henry Ford, John D. Rockefeller, generaal Pershing, Austin Chamberlain e.a. door hun slankheid bijzonder opvielen, en dat nok George Washington en Abraham Lincoln een bijzónder slanken li chaamsbouw bezaten. Naar de Noordpool. Uit Oslo wordt gemeld, dat tw-eo jonge Noren het plan hebben opgevat dm met een Fok kervliegtuig, dat z& in Nederland willen koop en, een tocht to maken naar de Noordpool. Ze denken qp Nova-Zembla te starten en over de- Noordpool naar Alaska te Kruisen. Afstand 2000 mijl. De Noren verklaren ge-en wetenschap pelijk doei voor poge-n te hebben, doch de 'tocht meer als oen avontuur te be schouwen. Deskundigen voorspellen ©en misluk king. De zon-eclips. Het s.s. „Von der van de M\j. Nederland, 13 Jan. a.s. van Batavia vertrekkende, zal na genoeg da kern van da schaduwzone van de zón-eclips op 14 Jan. passeeren. Bij navraag werd zulks bevestigd en tevens medegedeeld, dat de „Vondel" instructies zal ontvangen, de vaart zoo danig te regalen, dat het schip juist op hot tijdstip-der tofcglö verduistering zich in 'deze gphaduwkarp zal' beyin- den. De passagiers' zullen hierdoor in de cttegónhcid rijn hei zeldzame verschijn cel van eau totale zonsverduistering waai ie pc man. Droevig ongeluk. Een 16-j a - rig dochtertje an een 14-jarig zoontje van den hear C._ J. D. van Rooycn, employé van de firma G. Kolff en Co. te Batavia, zijn Zondag, te zamep met den 25-jarigen Dalhof bp het badan in zee bi] Priok, door den stroom meege sleept en verdronken. De lijken der slachtoffers zijn reads gevonden. Toe h haar zin. Te Ro'therham is een kind opzettelijk voor een auto gaan staan, in de hoop, daardoor ge wond te worden en naar hat hospitaal te worden gebracht, waar eau feest voor de patiënten werd gegeven, waarheen zij zoo graag had willen gaan. De chauffeur stopte echter bijtijds. De directie van het hospitaal heeft het meisje nu toch op het feest uitge- noodigd. Wap ensmokkalarij. In de Belgisch-Fransche grensplaats Feignies is -door de douane eefn reiziger betrapt OP wapensmokkelarij De smokkelaar, Delarocb© gekeeten, verklaarde beheerder te zijn van een landgoed van den prins van Chimay in België en sinds eepigen tijd te Par ijs te wonen. Aan de politie te Avesnes heeft De- larcche belangrijke verklaringen afge legd, waarop bp een tandarts te Mau- beuge_ een twaalftal Duitsche geweren, munitie en bajonetten e|n een revolver in beslag genomen zijn, alle in uit stekenden staat. Delaroche had bij zijn aanhouding een karabijn, een Mausergeweer en een voorraad patronen bij zich. Hij had pas zijn baard laten groeien, zoodat men vermoedt, dat hij zijtr signalement heeft willen veranderen. Hjj heeft geweigerd inlichting en te verschaffen, zoolang hjj niet met zijn advocaat gesproken heeft. Delaroohe is reserve-officier en lid van een vereeniging van reserve-officie- eieren te Avesnes, wier voorzitter hij als verdediger gekozen heeft. Delaroche maakte deel uit van een fascistische organisatie, bij welker le den in ander© plaatsen thans ook huis zoekingen zullen worden gedaan. Orkaan. Een orkaan van bui tengewone kracht heeft op 3 Januari de eilanden Tahiti en Moorea pGimeo' geteisterd en op verschillende plaatsen groote schade aangericht. In het district Par ara zijn 9 doo. den te betreuren en werden 4 mem, schen zwaar gewond. Bijna overal werden de bruggen weggeslagen en de wegen vernield. Bank bil j et ten ïab riek. De bladen vernemen, uit Madrid, dat te Valencia een groote fabriek ter ver vaardiging van valsche bankbiljetten is ontdekt. Een aspirine-prqces. De correctioneeie rechtbank te Brussel, deed Zaterdagmorgen uitspraak in het proces, aanhangig gemaakt tegen de genen, die de Bayer-aspirine hebben nagemaakt. De rechtbank verklaarde den eisch der civiele partijen ontvankelijk, aan gezien de fabrieksmerken behoorlijk in de landen van oorsprong waren ge deponeerd, de internationale conven ties van Parijs en Washington niet dooi den staat van oorlog waren op geheven en het verdrag van Versailles de bescherming van de industrie de rechten had hersteld. Zii veroordeelde twaalf der beschik uigden tot gevangenisstraffen, atwis_ seiênd van vijftien dagen cot een jaar, en boeten, afwisselend van tul' tol 6000"' f. ancs. Drie beschuldig dep wer. d' 'i vrf|gesproken. De veroordeelden moeten gezamen lijk een bedrag van 130.000 irancs be. talen als schadeloosstelling. De goede kleur. Een pater missionaris Assumtionist vertelt in het orgaan dezer congregatie de volgende niet onvermakelijke geschi denis, die in Sovjet-Rusland zich afspeelde: „Vrijdag werd ik voor de zooveel. ste maal op politieubureau ontboden. De chef (een nieuwe, met tamelijk wel willend voorkomen^ scheen met mij een prjaatje te willén houden. Gij moet 'U verschrikkelijk ver velen, zoo heel alleen, begon hij. Stommelingen alleen vervelen zich was mijn antwoord .Het is tpch dood eenvoudig zich bezig te houden. En wat doet gij dan toch? Wel, als de zielzorg mij niet op- eischt, lees of schrijf, ik, en ik heb een tuin. En wat groeit er zoo al in uw tuin f Iets wat gij nergens anders vindt. En wat dun Roode kool, kameraad. 'Onmogelijk! bestaat er roode koolr Dat wist ik niet. Kamera'ad-se cretaris/. hebt gij al ooit roode kool gezien Neen, maar ik weet dat ze be staat. Dat is zonderling; mag ik ze eens komen bezichtigen Wanneer het u belieft. Ik moet beslist eens komen kijken Gij zult welkom zijfn Vandaag, Dinsdag,, juist op het oogenblik, dat lïc dezen brief begon, 'kwam de chef met een zijnejr onder geschikten mijn tuin in oogenschouw hemen. Hij 'heeft zich overtuigd (Je visu, datroode kool een werkelijkl heid is. Hij stond er pat van. Onze groenten zullen ons redden: ze hebben de goede kleur". .Voor e enige druppels watert Een man in San Fransisco, Frederik Clough is op zijn ouden dag plot seling in het bezit gekprnen van een jaarhjksche lijfrente ten bedrage vpn 8000 gulden. Deze rente heeft hij te danken aan een gebeurtenis, welke al 00 jaar geleden heeft plaats gehad. Hij bevond zich toen op een schip, dat van New York naar San Fran sisco Zeilde, in brand raakte eri geheel verwoest werd. Vijftien leden der be manning, waaronder Clough en een jong theologisch student, Ferguson, konden zich in een boot redden. Zij dreven echter 43 dagen en nachten op zee rond, met een voorraad pro viand, die slechts voor een paar da gen toereikend was. Vier van de inzittenden stierven op dezen langen zwerftocht van gebrek. Hun lijken werden een prooi van de haaien, die begeerig de boot om zwermden. Aan Clougjh, die een bijzonder krach tig man was, werd de watervoorraad toevertrouwd. De nood begon allengs zoo te nijpen, dat de dorstige beman ning zich met geweid van water tracht. te te veroveren, en hij zijn voorraad en zichzelf met hamerslagen verdedi gen moest. Niemand kreeg meer dan zijn rantsoen en als 'hij dat had gei. bruTktbasta. Doch de bescheiden voorraaa raakte eindelijk hoe zuinig men ook had gedeeld, op en Clough moest er toe overgaan ihet laatste restje te rantsoeneeren. Ieder had zijn deel gehad en ge bruikt. Ook de theologische student Ferguson. Alleen Clough had nog wat van zijn ran'csöen bewaard, en toen de uren verstreken en Ferguson van dorst versmachtte, gat Clough hem de helft van zijn rantsoen water. Heel spoedig daarna werd het rond dobberend scheepje ntet de uitgeteer de mannen opgepikt en gered. Het ge volg van het geven van die paar drup pels water was, dat er een levenslange vriendschap tusschen Clough en Fer guson ontstond.. En toen ds. Fergu son overleden was, bleek hij zijn vriend een lijfrente van 30QÜ gulden 'sjaars vermaakt te hebben. INDRUKKEN UIT MOSKOU. Aan een brief van den reiscorres- pondent van de „N. R. Crt." den heer Van Blankensteyn, die reeds vroeger een reis in Rusland gemaakt heeft, en cTie thans door Rusland naar het Oosten reisde, ontleen en we het vol gende omtrent zijn nieuwe indrukken te Moskou: Over het algemeen echter haalde de particuliere winkelier weer ruimer adem Door een verhooging van de nog altijd heel lage loonen en sala rissen was de koopkracht van het publiek toegenomen. De koopman en winkelier voelden niet'meer voortdurend het spiedend oog van den gepeoe op zich gericht Men durfde weer wat uitgeven voor weelde en vermaak, -wat de Rus nu eenmaal onmiddellijk doet als hij wat geld in den zak heeft, Men 'liep daar bij niet het gevaar eenige dagen la ter ter verantwoording te worden ge roepen, om op te helderen hoe men zich die weelde had kunnen veroor loven. Er waren te Moskou mooie winkels bijgekomen, en een paar groote res taurants, waar 's avonds bij veel licht en%muziek, een vrij talrijk en merk waardig gemengd publiek zat. Wat mij vooral trof was, dat in be paalde wijken het publiek zooveel be ter gekleed was dan het vorige jaar. Men za,g heel wat goede en zelfs mooie pelzen Wel kon ik moeilijk ver gelijken omdat ik hef vorige jaar in den zomer in Rusland was geweest, maar ik zag menige aankleéding, waarmede piep in dien tijd zeker niet voor den dag zou hebben durven ko- men. Buitenlanders te Moskou, die daar reeds geruimen tijd wonen, zoo als vreemde diplomaten, vertelden mij dat dit ook hen in den laatsten tijd in het oog - was gevallen. Men zag een type menschen op straat, dat zich verleden jaar, in den tijd van de nu verbleekte grootheid van Zinowjef, zooveel mogelijk had schuil gehouden: De voortreffelijk ge kleide, als gebieder uitziende,' forsche oude heer, de naar onzen smaak wat al te kunstig opgemaakte" Russische dame Men merkte heel duidelijk dat de druk minder was geworden, dat men zich niet meer zoo hoefde te ontzien. Datwil niet zeggen dat nu de Rus zoo vrij in zijn bewegingen, in zijn omgang en in'zijn uitlatingen zou zijn als in eenig ander land met een ge matigde beperking van de algemeene vrijheid. Maar het leven was toch ge makkelijker geworden, de algemeene schroom aanzienlijk geringer. Men merkte het zelfs in de regeeringsbu- reaux. waar een gewild vertoon van ver waar loozing van het uiterlijk, waar over ik verleden jaar geschreven heb, vrijwel verdwenen was, Men voelde zich prettiger hij dit al les. Ik zag het bestaan der Russen de zen keer met geheel andere oogen dan verleden jaar. De toon der gesprek ken was ook anders, er werd minder gefluisterd, er was minder alomtegen woordig wantrouwen. Van de verhalen, die ons in West Europa bereiken over nieuwe terecht stellingen wist men te Moskou niets. Wel vertelde men van de processen, die een uitvloeisel waren van de in quisitie tegen de corruptie, en die be wezen, hoe moeilijk dit euvel in Rus land, zelfs met de meest draconische maatregelen uit te'roeien is. Een heele reeks doodvonnissen is in dezepro cessen geveld. Deze processen zullen niet de laatste zijn in hun soort. Natuurlijk drukte nog'de vrees voor de gepeoe op de bevolking; maar zij was niet meer zoo sterk en zoo ver lammend als het vorige jaar. Wat mij onder de uiterlijke dingen sterk trof, was dat ondanks het on gunstige jaargetijde het aantal bede laars te Moskou en ook op de stations, in het oogvallend verminderd was. Een verandering, die mij minder verbaasde en die geen verandering ten goede leek, was dat het fooienstelsel, dat verleden jear nog maar schuchter voorthesiond, nu weer in blakende gezondheid was opgeleefd. In de staats hotels, waar het woord, fooi een jaar geleden nog tahoe was, was de klas sieke „recleiving line" weer in eere hersteld. De natuur laat zich niet dwingen. Land- en Tuinbonw. De hoenderpest. Op de vragen van den heer'Weit- kamp betreffende het nemen van maatregelen tegen den invoer van Belgisch pluimvee, in verband met te Sittard voorgekomen hoenderpest, antwoordde de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, dat het hem bekend is, dat in Nederland spo radisch, onder andere in de omgeving der gemeente Sittard, hoenderpest is voorgekomen als gevolg van den in voer van Italiaansche hoenders, welke in België werden aangekocht. Tot op lieden is de ziekte zeer beperkt geble ven en vertoont geen neiging zich van het eene erf naar het andere uit te breiden. De vraag, welke maatregelen tegen den invoer van besmet pluimvee zijn' te nemen, en met name of de eisch van een over te leggen bewijs van ge zondheid wel afdoende zou zjjn,. is bij den veeartsenijkundigen dienst in on derzoek. Scheepstijdingen. ROLLAND-AMEH1KA LIJN. BIL'DERDIJK Boston n. R'dam p. 11 Jan. Lizard. VOLENDAM, R'dam naar New. York 9 Jan. van Halifax. BREED IJK, 9 Jan. van New York naar Rotterdam. GROOTE ND IJK, R'dam naar Van couver pass. 10 Jan. Lizard. MAASDAM, R'dam m New Or leans 10 Jan- te Antwerpen. MOERDIJK, Seattle na^r R'dam 9 Jan. te San Fransisco. NAPIERIAN, R'dam naai' Boston pass. 9 Jan. Bechy Head. KINDERDIJK, Vancouver r» R' dam via Hamburg 10 Jan. 20 mijl Z. v. Niton. GLAMORGANSHIRE, Antwerpen naar Seattle 9 Jan. te Holehaven. NEBRASKA, Vancouver naar R". dam 10 Jan. te Liverpool. KON» NEDERL. STOOMBOOT MIJ. LOTTE 11 Jan. v. Bourgas n. Con*. statitinopel. AURORA, 9 Jan. v. A'dam te Genua Dl DO 9 Jan. v. Bordeaux n. La PaL lico. ERATO, 11 Jan. v. Vigo te A'dam. HE BE 10 Jan. V. Ceuta n. Malaga. 'NEREUS, A'dam n. Kopenhagen TO Jan. y. Holtenau. NERO 11 Jan. v. Gothenburg teA'_ dam. ORPHEUS 9 Jan.. van Valencia naar Rotterdam. POLLUX 9 Jan. van Famagusta n, IVEalta SATURNUS 11 Jan.' van Hambürg té Amsterdam. STRABO 9 Jan- van Pasages naar Bilbao. ULYSSES 9 Jan. v. Vigo naar Lia. sabon. VESTA 9 Jan. van Palermo naar Burriana. ZEUS 9 Jan-, van Venetië te Triest. PLUTO 11 Jan. v. Kopenhagen naar Amsterdam. IRENE. Valencia n. Vdam P0»8- 8 Jan. Peniöhe. TELLUS, A'dam naar Mi-dd. ?ee pass 9 Jan. Biachy Head. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA uitr,, 10 Jan. v. Tift, sabon. ZEELANDIA thvtisr., TO Jain, van Las Palmas. SALLAND, TO Jan. van Tonden naar Havre. HOLLAND-AFRIKA-LIJN, TOB A 10 Jan. van Hamburg, teAmL sterdam. - BANKA, uitr., 8 Jan. te Beira. SPRINGFONTEIN, uitr., pass. 11 Jan. Malta. RIETFONTEIN, thuisr., 11 Jan. v, Port Natal (verb.; RANDF'ONTEIN, uitr., 10 Jan. van Zanzibar te Dar es Salaam. NijKERK, R'dam naar Beira1 8 Jan, - 50 mijl O. v. Niton. ROTTERDAMSCaE LLOYD. BANDOENG, 10 Jan. vanMormu- gao te Antwerpen- D JAMB I, uitr., pass. TO Jan. Ouessant TAPANOEL1, thuisr., 9 Jan. v. Pt. saia. TABANAN, thuisr., 10 Jan. v. Port. Said. INSULINDE Bativia naar Rotter. dam, 11 Jan. van Sabang. MODJOKERTO Batavia naar Rot. terdam, pass. 11 Jan. Ouessant, PATRIA, Rotterdam naar Batazia 10 Jan. v, Sabang. SAMARINDA 10 Jan. v. Batavia n. Rotterdam. - STOOMV. MIJ. NEDERLAND- PRINS DER NEDERLANDEN, thuisr., 9 Jan. v. Genua. KARIMATA, uitr., 11 Jan. te Port Said. KRAKATAU, uitr., 10 Jan. v. 'Ant. werpen. NIAS, uitr., 10 Jan. v. Suez. SEMbILAN, thuisr., 9 Jan. van Bar. celona. BATOE, uitr., pass. 10 Jan. Duq^. |oH. DE WiITT, uitr., 9 Jan. te J. P. COEN, A'dam naar Batavia *8 Jan. 200 mijl Z.O. v. Land's End. KON. DER NEDERLANDEN, A' dam naar Java pass. 8 Jan. Perim, ROEPAT, tltuisr., 11 Jan. te 4'dam

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6