6e JAARGANG DÜNDÊRDAG 7 JANUARTT§2§ WCnvfMÊR 17Ï4 CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden - Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advertentiën per regel 22Vt cent Ingezonden Mede deelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dags- lijks geplaatst ad 40 cent. EERSTE BLAD. Optimistische klanken. Wij leven weer in den tijd van de Nieuwjaarsredevoeringen. Voorzitters van Kamers van Koop handel, burgemeesters van belangrijke gemeenten enz. geven hunne beschou wingen over den algemeenen toestand ten beste. En nu geldt misschien ook hier, dat het niet allen koks zijn die lange mes sen dragen, maar toch kan het de moeite loonen een oogenblik naar deze mannen uit de practijk te luisteren. En dan valt het op, dat meer dan eens hoopvojle klanken gehoord wor den en dat er in de verschillende rede voeringen een zeker optimisme door straalt dat in dezen veelszins donkeren en zorgvollen tijd weldadig aandoet. Zoo verklaarde 'de voorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koophan del, een man uit de practijk ó.m.: Vergelijkt men den toestand hier te lande met dien in de naburige staten dan ligt daar Nederland rustig, als een vreedzaam eiland. Hier overheerschen rustige bedrijfsomstandigheden en her stelt zich langzaam de lijn van onzen voorspoed!. Of die lijn onafgebroken verder za stijgen, waagde spr, niet te voorspel len. Om ons h-een ontwaren wij ongun stige factoren, welke ook hier hun te genslag kunnen laten gevoelen maai indien men in aanmerking neemt, da' het herstel te onzent reeds sedert ee nige jaren voortschrijdt, ondanks he' feit, dat de toestanden om ons heen voor de handelsonwikkeling weinig gunstig waren, stemt het verkregene tot bevrediging en goede hoop. Zoowel de waarde van de invoeren als die van de uitvoeren, beide zonder goud en zilver, stegen in 1925. verge leken met het voorafgaande jaar, maar de eerste minder dan de laatste, zoo; dat het invoersaldo over de eerste el maanden 584 millioen tegen 620 milli oen over hetzelfde tijdperk in 1924 be droeg. En nu is het niet alles licht. De in vloed van de Japansche concurrentie op het gebied van ongebleekte katoe nen voor Indië laat zich b.v. duchtig gevoelen Gedurende de laatste 3 jaren werd vanuit Japan van deze soort goe deren ingevoerd voor ruim f23 milli oen, terwijl door Nederland voor slechts ruim f 3 millioen werd inge voerd. Ook voor gebleekte katoenen manu, facturen wordt Japan een kwade con current. Onze scheepsbouw maakt moeilijke tijden door en met de vischvaart iï het al evenmin gunstig gesteld. Hiertegenover staat echter, dat de be richten uit de nijverheidskrïngen over het algemeen gunstiger klinken dan een jaar geleden en dat veelal mei grootere winstmarge gewerkt wordt dan in 1924. De interne crediettoestand is zoowe in de groote steden als in het overige land langzaam verbeterend, hoewe nog niet alle bevroren vorderingen waaronder zeer groote, liquide ge maakt konden worden. Andere, voora' in de provincie, blijven aan het speu rend oog onttrokken, doch niet aan te nemen is, dat zij tot belangrijke schok ken aanleiding zullen geven, ook a' zouden zij niet geleidelijk versmelten. Een gunstig teeken ligt eveneens in de daling van het aantal faillissementen „Is dus, zoo eindigde spil. de econo miscHe toestand, -waarin ons land ver keert, niet onguntig. beter dan die in omringende landen beter ook dan in het begin van 1925, men dient zich op voortzetten van krachtsinspanning «iï bestrijding van groote moeilijkhe den voor te bereiden." Dit oordeel stemt overeen met dal van den Rotterdamschen voorzitter van de Kamer van Koophandel die een langzaam vorderen uit den doolho van moeilijkheden en gevaren consta teerde, ^maar die daaraan toevoegde, dat er ook zorgelijke elementen zijn die tot ernst stemmen.' Er is dus nog geen reden om te jui chen. Maar niet dankbaarheid mag toch worden geconstateerd, dat hier dooi een ter zake kundig man kon worder uitgesproken, dat de lijn van onzen foorspoed zich langzaam herstelt en dat het verkregene tot bevrediging en goede hoop stemt. Moge de toekomst leeren, dat de heer Heldring juist gezien heeft. STADSNIEUWS. Volken en Overheden. In de derde samenkomst van de week der gebeden was gisteravond het bo vengenoemde onderwerp van bespre king en geïfed. Als voorganger trad ditmaal op Ds. J. de Bias, Ned. Herv. pred. uit Rot terdam, die vroeger als Luthersch pred. ook te Leiden heeft gestaan. Aangevangen werd met het zingen van Ps. 133 1 en 3, het lezen van Mar cus 13 113 en gebed. Als uitgangspunt voor zijn rede koos de spreker Jes. 2 1—15, naar aanlei ding waarvan spr., nadat gezongen was Gezang 3 2 en 3, de gedachten ontwik kelde dei i,n de schets voor dezen avond waren belichaamd. Er zijn weinig woorden, aldus spr., die de menschheid voortdurend zoo hebben beziggehouden als het tweede gedeelte van den Engelenzang: „Vrede op aarde". Er gaat een welkome betoovering van de gestalte van den Vredevorst. Hoe staat het met de vredesgedach- te; is zij slechts een wensch, een illu sie?" Jesaja zegt dat het zeker zal komen;- dat de zwaarden tot sikkels zullen worden geslagen en de menschen niet meer op den oorlog zullen worden af gericht. Wanneer zal dat zijn? In het laatst der dagen? In de volheid des tijds? Zeker is, dat er nog heel wat moet ge beuren eer het zoover is. God zal richten onder de volkeren en het recht op aarde bestellen. Hoe zal Hij dat doen? Zal Hij zich 'voegen aan de zijde van een der strij dende partijen, gelijk weleer Hofni en Pinehas de ark des Heeren meenamen, en zal dan de overwonnen partij zich bij de eindbeslissing neerleggen? Neen .Want de vrede kan niet komen door macht alleen. God zal de volken en de overheden overtuigen van recht. Niet door lange redévoeringen, maar door Zijn Geest, die de harten verandert. God heeft zijn eigen paedagogie, daarom kunnen wij gerust zijn: God regeert. Van de menschen zal het nooit ko men. Het menschelijk vernuft gaat steeds verder met nieuwe verdedigings middelen tevinden. De mensch, die niet met God rekent is zoo gevaarlijk voor de maatschappij. De behandeling van de schuldvraag van den laatsten oorlog wijst er nog niet op, dat de volken de gedachten Gods hebben leeren verstaan. Want hij zichzelf begint men niet, nfhar men blijft elkander' de schuld geven. Maar, is er al niet, er schijnt een drang Haar waarheid te komen. De jongeren organiseeren zich. Zij stem men niet in met de „verzoening van de cultuur met het Evangelie", waarbij- het ouder geslacht is blijven staan. Alleen het groote geestelijke mid delpunt, Jerusalem, dat Jesaja in één adem noemt met het verschijnsel van drang naar vrede, het trekt de volken nog niet zooals hij heeft voorspeld. Het groote moment is er nog niet. De laatstverschenen Encycliek van •den Paus spreekt van de instelling van een feest ter eere van Christus Koning schap. En in den aanhef gaat ons hart er met mede. Maar dra blijkt het te gaan om een streven naar uiterlijk ge zag, naar verhooging van de macht dei- geestelijkheid, naar bestrijding van het Laïcisme of het algemeen Priester schap der geloovigen, dat wij protes tanten zoo van harte aanhangen. Dan, zegt spr., is men er te Stock holm dichter bij geweest. Daar heeft men getuigd tegen de on gevoeligheid van de kerk voor den nood der wereld. Daar heeft men ge bouwd een practisch Christendom zoo als het de oude kerk heeft bedoeld: als een licht, dat den heidenen vriendelijk in de oogen blinkt. En wat zullen wij daarvoor nu zelf gaan doen? Is de week der Gebeden w erkelijk een drang naar eenheid. Zou er geen groote confederatie van alle protestanten mogelijk zijn met achterstelling van concurrentie-zucht en achterdocht? Spr. gelooft wel, dat het mogelijk is, en ook dat het moet. Omdat God het wil. Getuige het hoogepriesterlijk ge bed van Christus. Opdat de wereld geloove, dat Gij mij gezonden hebt.... Dë kerk zal slechts aantrekkings kracht hebben voor de wereld indien zij de mogelijkheid toont van een vol strekte eenheid. ïlet Christendom is er niet om zich zelf, maar om God te verheeti Ijken. En de geloovigen zijn dat niet om zichzelf, maar om het licht verder te dragen. Dat is de groote gedachte van de uit verkiezing. Hoofd voor hoofd moeten wij, ieder in eigen kring, werkzaam zijn om een sfeer van liefde en vrede om ons heen te verspreiden. Dan zal er van ons nog meer invloed ten goede uitgaan dan' we zelf wel denken. Geëindigd werd met het zingen van gezang 229:7: O, Vredevorst, Gij kunt gebieden, De vred'op aard en in mijn ziel..." Hedenavond is aan de ordö het on derwerp „Zending". Dankzegg ing: dat het Evangelie van'Christus steeds blijkt het antwoord te geven op de diepste vragen van de menscheljjke natuur, en, komende tot den mensch, ontvangen wordt ate Het verlossende woord, waarop men lang had gewacht; dat telkens het hooren van die bood schap beantwoordt wordt met het aan nemen van het heil; dat er friseh en krachtig geloof is bij (de toegebrachte heidenen; dat er krachtig leven begint te komen op het gebied der zending. Verootmoediging: dat wii ons Veel te weinig verblijden over de bekeé ring van heidenenen ongeloovigen; dat wij te traag zijn om krachtige me dearbeiders Gods te zijn, te ongeloovig om wonderen van Hem te verwachten* en ook te zelfzuchtig om waarlijk of fers te brengen vcor te Heeren zaak. Get bed: dat God sterke allen, die ar beiden, en allen, die uit de heidenwe reld tot Christus komen; dat velen mogen gedrongen worden om in dien arbeid in te gaan en dat de zendende gemeente door medelevén én gebed de handen der broeders en zus ters sterke. Regularisatie van het Schildersbedrijf Dinsdag 5 Januari 1.1. vergaderde de Commissie tot Regularisatie van he Schildersbedrijf in café „De Burght' alhier. Tot deze vergadering waren uitge- noodigd de heeren Wijkmans en Kiel's respec. Directeur van den Gem. Diensl voor Sociale zaken en Bouw- en Wo ningtoezicht. Daar de laatste zich buitenslands be vond, deed hij zich vertegenwoordi gen door zijn plaatsvervanger, den hi Libot. Belangrijke mededeelingen omtrent het bezoek van de heeren Meyer, voor zitter der commissie en Wijkmans aan de Departementen van Arbeid en Bin- nenlandsche Zaken werden gedaan, o m., dat de Rijksgebouwendienst zijn volle medewerking had toegezegd oir te bevorderen, dat het binnen-schil- derwerk aan de Rifksgebouwen voort aan zooveel mogelijk in de winter maanden wordt uitgevoerd. Dat de Rijks-districtbouwkundige zou nagaan welk schilderwerk nog in de maanden Januari, Februari en de eerste helfl van Maart kan worden uitgegeven terwijl een gedeelte van het binnen- schilderwerk voor de maanden Octo ber, November en December zal wor den gereserveerd, omdat ook in deze maanden veel werkloosheid pleegl voor te komen. De heer van de Wijngaard bracht verslag uit van zijn onderhoud met de heeren Wijkmans en Kiers met betrek king tot het voortzetten van reeds stop gezet buiten-verfwerk aan plan II van de woningbouwvereeniging „Ons Be lang" en het verfwerk aan de wonin gen der vereeniging „Ons Doel". Hij was er van overtuigd, dat de Direc teur van Bouw- en Woningtoezicht in dezen zeer zeker zijn medewerking zou verleenen, hetgeen door den verte genwoordiger van den heer Kiers ter vergadering werd bevestigd. Ten slotte deelde de voorzitter mee dat door den heer van Noort en hem bezoeken waren gebracht aan de hee ren Mulder en Sanders, wethouders dezer gemeente respectievelijk van fa bricage en financiën, ter toelichting van een aan Burgemeester en Wethou ders gericht adres, waarin verzocht wordt, zoo spoedig mogelijk tot een a anbesteding van die schilderwerken over te gaan, welke zonder bezwaar in het winterseizoen kunnen worden uit gevoerd. De indruk, welken beide heeren van het onderhoud hadden ontvangen, was niet ongunstig. Zij verwachten voora! van Wethouder Sanders een warme aanbeveling van hun verzoek in de vergadering van Burgemeester en Wet houders1 De Paedagogische Bibliotheek. Gaarne vestigen wij de aandacht op de advertentie van de Vereeniging „De Paedagogische Bibliotheek", waaruit blijkt, dat dezen winter nog een vier tal belangrijke lezingen zullen worden georganiseerd. De heer A. Janse, hoofd der Chr. School te Biggekerke,. die a.s. Zaterdag in het Nutsgebouw zal spreken i9 in de kringen van het bijzonder onderwijs reeds lang geen onbekende meer, door zijn artikelen in verschillende bladen en tijdschriften. In den laatsten tijd is bij echter ook in wijderen kring bekend geworden als een der auteurs van een zeer de aandacht trekkende rekenme thode, terwijl hij bovendien optrad als spreker op een tweetal paedagogische conferenties te Amsterdam. Op het laatste daarvan behandelde hij het onderwerp, dat hij ook a.s. Za terdag zal inleiden, n.l. „Het kind en het Geschiedenisonderwijs". W ater snood-Comité. Op initiatief van den Burgemeester zal hier ter stede een Comité tot hulp verleening in verband mét den water snood gevormd worden. Het ligt in de bedoeling, dat morgen de namen der Comitéleden zullen ge publiceerd worden. Schaken. Leidsch schaakgenootschap. Gisteravond werd „In den Vergulden Turk" de jaarvergadering van het Leid sche Schaakgenootschap gehouden. Na opening door den voorzitter Ds. Rij nenberg, las de secretaris het jaarver slag, uit hetwelk bleek, dat de club bloeit en thans 38 leden telt De penningmeester gaf een overzicht van den financiëelen toestand ein werd voor zijn beheer, gedechargeerd. Het bestuur werd herkozen. In de plaatst van Ir. H. N. Francois, die zich niet herkiesbaar stelde, is de heer van Hoek benoemd. De functies ver deelde men als .voorheen, zoodat het bestuur thans als volgt is samengesteld: voorzitter: Ds. C. R. Rijnenberg, vice- voprzitter Ir. J. J. G. van Hoek, secr. G. Bosscha, penningmeester: M. M. Se- gaar en commissaris van mat: W. H. v. d. Nat Jr. Hierop sloot de voorzitter de door 23 leden bezochte vergadering. -H De heer H. H. M. liet gisteren na een bezoek aan het postkantoor op een der lessenaars in de hal zijn portemon- naie liggen. Toen hij na eenigen tijd de vermissing bemerkte ging hij dadelijk terug, doch het voorwerp had blijkbaar reeds een anderen beheerder gevonden. In de portemonnaie zaten een bank biljet van 25, een van 10, drie gul dens en eenig klein geld. Op verzoek van den Commissaris van politie alhier is aangehouden de 26-jarige koopman J. S. uit Amsterdam als verdacht van verduistering van een heerenrijwiel. Hij zal ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. BINNENLAND. 1 -iiém, DE KABINETSCRISIS. Dr. dis Visser weer bij de Koningin. Naar wij vernemen, heeft dr. de Vis ser, die belast is met de samenstelling van' een kabinet, gisternamiddag zich opnieuw naar de Koningin begeven voor een conferentie. Aan een artikel ,uit parlementairen kring'" in het Centrum (r.ki.) ontleenen wij het volgende: In welken vorm dr. de Visser kei Gezantschap wil handhaven is niet be kend. 'Wel wordt verwacht, dat, nu de Katholieke ministers niet bereid ble ken 0111 er toe mede te werken, dat jhr van Nispen tot Sevenaer ontslag zou krijgen, terwijl dan de gezant te Bern tevens bij den H. Stoel geaccrediteerd zou worden, de oplossing gevonden zou worden, door jhr. van Nispen te Rome te laten en hem te Weenen te accrediteeren. De Kamer behoeft dan op het votum van 11 November niet terug te komen, daar de geschrapte gelden dan niet noodig zijni Wel kan men venvachten, dat er dan een motie zal worden voorgesteld, waarbij de Kamer óf wel deze combi natie afkeurt, óf wel zich uitdrukke lijk uitspreekt voor de opheffing van het gezantschap bij den H. Stoel. De vraag is nu maar. hoevele Christelijk- Historische Kamerleden bereid zullen worden gevonden om dan tegen deze motie te stemmen. Want wordt zij aangenomen, dan kan men theoretisch wel volhouden, dat de minister van buitenlandsche zaken haar rustig naast zich neer kan leggen, zonder haar uit te voeren of er politieke con sequenties aan te verbinden, maar practisch komt de zaak toch anders te staan. Als de meerderheid wil door zetten, volgt een motie van afkeuring 'tls begrijpelijk, dat men dit niet wil riskeeren en dat men eerst zekerheid wil hebben, hoe het met deze zaak za! Binnenland. Dr. de Visser heeft gisteren een on derhoud gehad mei H. lu.da Koningin. H. M. de Koningin maakt eei> inspec tietocht door de geteisterde streken. Buitenland. De houding der Duitsche Sociaal-de mocraten ten opzichte eener groote co alitie. Een campagne tegen de Hongaarscho regeering naar aanleiding der bank biljetten-affaire. Volgens Japansche berichten zal Rusland geen deelnemen aan ue werk zaamheden ter voorbereiding van de ontwapeningsconferentie. loopen. Dit is de ware oorzïiak, waar om de crisis zoo lang duurt, iwnder dat men iets positiefs verneemt!. Toch zou het geen verwondering be hoeven te baren, wanneer binnen en kele dagen dr. de Visser aan het ein de van zijn moeilijken en zeer delica- ten arbeid gekomen bleek. Moge het een goed einde zijn, al is hier zeker niet het spreekwoord van toepassing: eind goed, al goed! De coalitie heeft, om met dr. Kuyper te spreken, een „deuk major® gekre gen. Daarmee valt ook voor de toe komst rekening te houden. Al gaat 't ook in de politiek wel eens op, dat kr^ kende wagens het langst loopan. Uitbreiding van het buurtverh eer. De directie der Nederlandsche Spoor wegen is voornemens bij de a.s. .'ilomer- dienstregeling bet buurtverkeer aan zienlijk uit te breiden, ten einde op de ze wijze, tegen autobusdiensten tp kun nen concurreeren. Spoorwegverbinding met het Naorden Ten gevolge van het doorbrekesn van den waterkeerenden Vechtdijk bii Dall sen bestaat de kans, dat de spoordijk tusschen Dedemvaart en Zwolle onder water komt te staan. Reeds nu loopt het water tegen dien spoordijk. Het spoorwegverkeer Groningen— Zwolle zal, indien de baan op bedoel den dijk niet meer bereden kan wor gden, over GasselternijeveenCoevor denOmmenZwolle worden goleid Dit is een groote omweg, die een be langrijke vertraging zal brengen i)3het verkeer tusschen GroningenHoll and Intusschen zal, voor het geval da» deze bijzondere maatregel moet 'wor den getroffen het sneltreinverkeeivia Leeuwar lenStavoren—Enkhuize n voorzien in een goede verbinding tus- schen Groningen en het Westen. Een dijk doorgestoken. De landbouwer T., te Holten is op lleeterdaad betrapt bij het doorstei.en van een nooddijk, tengevolge waarvan het Holterbroek met ongeveer 60 Do er- derijen onder water is geloopen. Bri;i is door de politie naar Almelo overge bracht» Afschaffing pasvisa. Het bestuur van het R.-K. Werklie denverbond in Nederland heeft aan den mieter van arbeid, handel en nij verheid een adres verzonden, waarin liet, naar aanleiding van de onderhand delingen met Duitschland over afschaf fing van de pasvisa, schrijft, dat eerste voorwaarde voor het afschaffen der pasvisa wederkeerigheid lijkt. Wordt het pasvisum echter zonder meer afge schaft, dan wordt er een, naar het oor deel van adr., onaanvaardbare ongelijk heid geschapen met betrekking tot het wederzijds toelaten van buitenlaische arbeidskrachten. Ons land zou onder die omstandig heden de verklaringen der arbeidsbeur zen laten vervallen, welke thans noodig- zijn voor sommige groepen van arbei ders, die in ons land willen komen werken. Dat beteekent, dat buitenland sche arbeidskrachten zonder eeDige belemmering, dus ongeacht of er groo te werkloosheid is in een bepaald be drijf, in ons land kunnen komen wer ken. Omgekeerd staat de zaak geheel an ders. Handhaven de Duitsche autori teiten ondanks afschaffing van het pas visum, de belemmerende bepalingen voor onze arbeiders, die in Duitschland' willen gaan werken, dan beteekent dit voor ons land een nadeelig verschil. Bedoelde Nederlandsche arbeiders toch mogen overeenkomstig de „Verord- nung über die Einsteliung und Be- schaftigung auslandischer Arbeiter" niet in Duitschland gaan werken, zon der een speciale vergunning der Duit sche overheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1