NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 31 DECEMBER 1Ö2® i WEEDE BLAD. OUDEJAARSAVOND. Ik zal dan geduriglijk bij U zijn; Gij hebt mijne rechterhand gevat. Gij zult mij leiden door Uwen raad ,en daarna zult Gij mij in heerlijkheid opnemen. Pe. 73 23, 24. De laatste dag van het jaar. In den gezelligen huiselijken kring, gezegende familiekring! gaat er ions toch heel wat door de ziel, in idie laatste dagen. Hebt gij een goed Kerstfeest gehad, en gewaardeerd, dat ge het in uw warme huiskamer, gezellig verlicht, en gezegend door veel blijde gezichten hebt mogen vieren? Zijt ge ook zelf naar Bethlehem ge weest? Er is zeker in menig hart plaats, voor eerie ootmoedige schuldbelijdenis. Maar daar is ook plaats voor dank bare nagedachtenis. Onze Oudejaarsavonddiensten hebben tot opschrift „dankstond"; en ook deze laatste meditatie in dit blad geve ve len eenige leiding bij hun stillen dank dienst in het huisgezin. Ware dankbaarheid is zeldzaam. Van tien melaatschen, door den Heiland genezen, komt er maar één terug En die ééne was een Samari taan! En er is zoo rijke zegen aan de dank zegging verbonden. In den brief aan de Golossenzen beschrijft de apostel hoe de gemeente in het geloof toeneemt en overvloedig wordt door de dankzegging De 73e psalm is geen lof- en dank- psalm; er komen schrijnende wanklan ken in. Maar de dissonanten worden opgelost en dan wordt het vrede. Dan gedenkt de psalmist zijn rijke dankstof: Gij hebt mijn rechterhand gevat. Let goed op het persoonlijke: Gij, Hij spreekt niet, bespiegelende, over wat de Heere wel en wat Hij niet gedaan heeft, Maar het is: Gij. Hij heeft het over 's Heeren voorko mende liefde. Gij hebt mijn rechterhand gevat; Gij het eerst. Wij zijn niet op zekeren morgen op gestaan om Zijne hand te grijpen; zij was er, éér wij het wisten, toen wij het nog miskenden en haar afweerden of ontvluchtten. Zij, het eerst. En die voorkomende was ook op- Eoekende liefde. Gij hebt mijnrech térhand gevat; de rechterhand' van een, die het waarlijk niet verdiend had en ook niet verwacht. De hand van een dwaas en ontevre den mensch; die „in zijne nieren ge prikkeld werd en wiens hart was ge zwollen; een hoogmoedig mensch, die- over Gods rechtvaardig wereldbestuur vonnis velde; een aanmatigend mensch die in eigen schatting toch maar lang niet „de eerste, de beste" was; en toch Mgenlijk ook een moedeloos mensch, die met al zijn eigen wijsheid geen uitkomst wist: „,1k was onvernuftig sn wist niets". t Zou heusch niet bovenmatig hard geweest zijn, als die groote en goede God eens eerst gewacht had tot wij naar Hem vraagden. Maar dat deed Hij niet. 't Was opzoekende liefde. En h e r- stel.lende. Gij hebt mijn rechter - hand gevat. Niet „gevraagd, ^ge zocht", er om„aangehouden"; maar „gevat". iEn nu behooren die twee bij elkan der; mijne zwakke rechterhand en Uw sterke Vaderhand; mijne bevende kin derhand en Uw stevige Vaderhand; mijn onrustige menschenhand en Uw oneindig vaste Vaderhand. Dat is een ontroerende herinnering, die we uit het oudejaar meenemen; is het niet ook een profetie? Ja dat is voor onzen psal mist wel het geval; het is voor hem de profetie van zijn vaste vertrouwen. „Gij zult mij leiden". Dat is noodig voor ieder onzer; en veilig ook, en gezegend, Want deze gids is een betrouwbare gids, met wien nog nooit iemand bedrogen uit kwam. „Gij zult mij leiden naar Uwen raaiql; Gij hebt ook met mij uw plan; óók met mij, alsof ik er maar alleen was; er zit vastheid in Uwe leiding en teeke- ning. Dat kan de kleine mensch zich niet voorstellen, en de oppervlakkige onmogelijk achten, en de ongeestelijke yerdraaien tot zijn verderf. Her is dier bare waarheid en groote heerlijkheid. En eindelijk: ,?Gij zult mij leiden naar de heerlijkheid". Het heimwee ■yan ons liart gaat uit naar de heerlijk heid Gij moet maar eens hooren hoe veel vraag er is naar boeken over die heerlijkheid, in alle landen, in alle ta len. „I* de dood het einde? Heeft de men^cu en ziel? Is er leven na leven?" Al die onderwerpen worden met gretigheid overdacht. Waarom toch Omdat de mensch op heerlijkheid is Is dat in hetOudejaar onze levenser varing geweest? dan wijst de psalmist ook op het beste voornemen voor het nieuwe: „Ik zal dan gedurig bij u zijn" Dat beteekent niet dat Asaf in den tempel in Jeruzalem komt wonen; maar dat de atmosfeer van den tem pel bij Hem thuis zal zijn. Dat sluit uit elke bewuste ongehoor zaamheid; en dat bevat de bede: ,maak Gij zelf mijn leven tot een offerande en een eere van Christus!" En dit goede voornemen wordt gevoed' met de hoop op de komende heerlijkheid. Wij hebben zulk een levende hoop noodig; om goeden moed te houden in deze dagen vol van verschrikking. Gaat 1925 onder in stormen en nevelen? Neen, bet i® ons een jaar onzes Hee ren geweest. Het bracht ons rijke dankstof Het schonk ons rijke zegeningen. Het ver nieuwde ons het Kerstevangelie. Bij het graf van het jaar staat ook ditmaal weder,'de kribbe van onzen Verlosser. En daar lezen we: „Alzoo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eeniggeboren Zoon gegeven heeft, op dat een iegelijk die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe". KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Papendrecht (toez.) S. C. van Wijngaarden te Linschoten. Te Mjjdrecht, F. van Aseh te den Ham. Te Zierikzee, carad. J. J. Damsté te Apeldoorn. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Houwerzijl enOost burg, cand. J. P. C. ten Brink te Apel doom. Te Kolluin, S. W. Boe te Dekkum GEREF. GEMEENTEN. IBerloepen: Te Goes, A. yechagen te Middelburg. Kerkbouw. Te Voorburg is voor den verbouw van de Genei Kerk Laan Oostenburg jloor de leden der Gemeente ruim f if.ooo geofferd, terwijl de jaariijksdhe bijdia- gen zijn verhoogd met plm. £2100. Ds. J. A. de Vries. Te Zaamdag heeft gisteren de Geref. predikant Ds. J. A. de Vries, die om gezondheidsredenen emeritaat heeft ver regen, afseheid genomen. Daar De. de Vries zelf niet aanwezig kon zijn, heeft zijn ambtgenoot aldaar, Ds. W. Breukelaar de afscheidspreek Gereformeerde predikanten. De algemeene vergaderingen der Ver- eeniging van predikanten m de Geref. Kerken in Nederland, zullen, naar de „Stand." bericht, gehouden worden op Woensdag 7 en Donderdag 8 April. Alle samenkomsten kunnen niet in het Jaarbeursgebouw te Utrecht plaats hebben. Referaten zijn toegezegd door Ds. K. Fernhout van Vreeland over: „De eigen zielzorge van den pastor", en door den oud-minister van Oorlog: J .J. C. van Dijk over: „Christendom en militaire dienst". In de besloten avondsamenkomst zal Ds. Kunst een inieidine geven. Over een derde referaat wor^lt nog gecorrespondeerd. Stndie in de paedagogiek. Het zal in de toekomst voor on derwijzers en andere studentenin dé paedagogiek mogelijk zijn middelba re akten te behalen. Reeds is één of ficiouze akte ingesteld, na faet aiamvan kelijk pfan der Regéering om mid delbare examens in dit vak in te stellen tijdelijk opgeschorst is. Het eerste examen is onlangs af genomen en werd bijgewoond na mens den Minister van Onderwijs door den heer G. Bolkestein, als vertegenwoordiger van 'den Minister bij deze examens belioemd. Dé cam- didaat, de hear Jonkmam is ge slaagd voor het examen. A. Het Biestuur der Verèfeniging dat de examens afneemt, bestaat uit: Prof. Ph. Kphnstamm, hpogleeraar aan de Gem. Universiteit te Amster dam, voorzitter; 'Prof, J. H. 'Gun ning Wzn., hoogleeraar aan de Rijks- Universiteit te Utrecht; Prof. R. H. jWoltjer, hoogleeraar aan de Vrjje Universiteit te Amsterdam; Prof. T. (Hoogveld, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Njjmegen. (Wettelijke bevoegdheden zullén uit het bezit van het diploma voor hands nog niet voortvloeien. Toch yertrquwt het bestuur der Vereéni- ging,"dat de akte zich spoedig zal inburgeren en haar bezit van beteA- kenis zal blijken bjj sollicitaties bijV. voor leeraar in de paedagogiek aan een kweekschool, ambtenaar *tuj '"s Rijks opvoedingswezen, in de vrije jaugdvorming enz. Bepaalde diploma's zijl vocp toe lating tot de examens niét noodig, wel voldoende algetneéné ontwikke ling, die men zal moeten aantoo- nen. Voor toelating tot het Bi.-ge deelte maat men dé akté IA! béhaald hebben. iHet examen A' omvat: Encyclo paedic der paedagogiek, Psychologié, Inleiding tot de wjjsbegeeaé. (Het examen B omvat één hoofd vak en twee "bijvakken. Het hoofdvak is de paedagogiek in Wr vpbtm nmy^jfr mét dien ver stande, dat rekening gehouden zal worden met de voorkeur van den: candidaat voor een oi meer bepaalde onderdeelen daarvan. Wanneer tén gevolge hiervan naar het oordeél van den studieleider en van het Bestuur der Vereonigrng "beperking van de examenstot noodzakelijk wordt, kan het aantal bijvakken worden ver minderd tot één. BINNENLAND. Ontvangst ten hove. De Koningin zal op Nieuwjaarsdag halfzes 's avonds receptie verleenen voor de voorzitters van de beide Ka mers der Staten-Genéraal, de ministers, hoofden der departementen van alge meen bestuur, den vice-president van den Raad van State, den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, den bur gemeester van >-Gravenhage, den di recteur van het Kabinet der Koningin, er< den gouverneur djer Residentie. Te kwart voor zes verleent Hare Ma jesteit audiëntie aan de leden der hof houding. A.s. Zaterdagmiddag 12 uur zal de Ko ningin het corps diplomatique bij haar hof geaccrediteerd, benevens het Per manente Hof van Internationale Justi tie de gelegenheid schenken tot aanbie ding van gelukwenschen bij de jaarwis seling. Het verdrag met België. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht, te be vorderen, dat na de publicatie van de memorie van antwoord inzake het ont- werp-verdrag Nederland—België vol doende tijd worde gelaten aan het Ne derlandsche volk om alle argumenten betreffende dit zoo belangrijke tractaat te wikken en te wegen, opdat zijn mee ning zal kuüfcen vernomen worden vóórdat door de Kamer een beslissing wordt genomen. Baron Gevers. Naar Wolff gisteravond meldde, gaat baron Gevers, onze gezant te Berlijn, die onlangs bij een autobotsing eenige ribben gebroken heeft, goed vooruit. Men verwacht, dat de gezant binnen enkele dagen het bed zal mogen verla ten. Dir.-generaal der belastingen. Bij K.B. is, met ingang van 1 Januari 1926, bij het Departement van Finan ciën benoemd tot directeur-generaal dér belastingen mr. dr. J. H. R. Sin- ninghe Damsté, 'thftns hoofddirecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. W. J. F. Juten. De heer W. J. F. Juten, burgemeester van Wouw en oud-lid der Tweede Ka mer, is zeer ernstig ongesteld. Record regenval. Het Kon. Meteor. Instituut te de Bilt deelt mede: Tengevolge van een aanhoudenden zwaren regen der laatste dagen is te de Bilt reeds gistermiddag de grootste re gensom overtroffen, die ooit sinds het begin van de waarnemingen in 1849 te Utrecht op te de Bilt in December is gevallen. Deze bedroeg 152.8 m.M. in December 1891; thans is reeds ongeveer December 1891; thnns is reeds ongeveer 155 m.M. opgevangen (normaal is 67 m.M.) ener volgt nog meer. Joodsche hulde aan het Koninklijk echtpaar. Dezer dagen heeft te 's-Graven_ hage vergaderd de Ned. Zionisten bond. Tijdens die vergadering heeft een aantal Zionisten en niet-ZionisL ten een plan beraamd om de' Ko ningin. en den Prins te huldigen bijl hun 25-jarige echtvereeniging op 7 (Februari- Het plan is, alle JodeW in Nederland in de gelegenheid té stellen door het schenken van een bijdrage mee te doen aan deze spé- ciriek Joodsche hulde. Men wil na melijk met de verzamelde geldénhét Koninklijk Echtpaar inschrijven in het gulden boek van het joodsche volk, waarin al reeds een aantal vorstelijke personen en groote staats lieden 'wegens hun veidienstén voor het Joodsche volk staan ingeschre ven. Een door een Joodsch kunste naar te vervaardigen oorkonde zal daarvan aan dé Koningin en "den Prins mededeeling doen. Een album met de namen der schenkers zaldë ze oorkonde vergezellen, én dé ovér- blijvende gelden zullen wordén gé- Stort in het Joodsch Nationaal Fonds, om daarvoor in Palestina een boom- aanplant te bekostigen, die den naam Oranje-bosch zal aragen. De Ghr. Vakbeweging in Znld-Airlka. wDe .Gids", het orgaan van het .Ghr. Na*» 'VaWerbcnd, meldt hjet vol- Het is reeds aaruinien tijd gele den, dat wij in ,T>e Gids"" 'iets kon den berichten over 'de Christelijke Vakbeweging fh Zuid-Afrika. Indertyd scheien "het of 'het er van jou komen. Toen voor eenige jaren raj de staking aan den Rand, deze verliep fci revolutionaire agitatie, (scheerÈ Jép* ontwaking te komen. Even wel, dié beweging is toen doodge- loopen. Men miste de juist? leidérs. Onze vriend Van Wagöningen, Oudzv.Qorzjtter van onzen N.C.Bi, die te Stellenbosch woont, is echter nog steeds bezig om het terrein té vér- kennèn en pogingen in het werk te steilten, die bedoelen dé Ghristé- lijko vakbeweging ih "Zuid-Afrikawas ten voet te doen verkrijgen. Dezer dagen ontvingen wij_ weer van hem een schrijven, waarin hg ons mededeelt, dat er ook onder de geestelijke leidslieden ëënigé "ontwa king "komt. De heer Van TWageonn gen heeft een bespreking géhaa mét >s. De Villiers, predikant te Stel lenbosdh. (Ds. De Villiers kende ons land; hij studeerde aan de V. XI. te Amsterdam', over de noodzakelijk Jheid van Chr. vakorganisaties. Ds. De Villiers zal daarover nu een, reeks artikelen schrijven in de Kerkbode. Onzerzijds hopen wij hem geregeld met onze beweging op de hoogte té houden en hem onze vakverenigings litteratuur toe te zenden. Het oprichten van een comité en het beleggen eenér Christélijk- sociale conferentie is in voorberei ding. Ook hoopt de heer Van Wage- ningen, n£ de artikelen vah Dg. De< Villiers in de Kerkbode, practise!* de Zaak der Christelijke vakbewe ging te belichten. Moge dit alles resultaat hebben. Wjji danken vriend Van Wagenin- gen voor zijh bemoeiingen. Moge God zijn pogingen zeegenen. Ramp te Borcnlo. De officieren en manschappen van het regiment genietroepen hébbén thans naar het „Utr. Dgbld." meldt, van het gemeentebestuur van Bor- culo de medaille ontvangen ter her innering aan un optreden tijdens den stormramp aldaar. De eene zifde van de medaille vér toont de afbeelding van een ver woest huis; de andere zijde die van het wapen van Borculo. Uit het grijs verleden. HET NIEUWJAARSFEEST. De Nieuwjaarsdag behoort, met Pa- schen, Hemelvaartsdag, Pinksteren en Kerstmis, tot de algemeen erkende Christelijke feestdagen. Vandaar dat in de Gereformeerde (en ook in andere) kerken, op Nieuwjaarsdag des mor gens godsdienstoefening wordt ge houden, evenals op Hemelvaartsdag; dit onderscheidt deze dagen van den Goeden Vrijdag, die hoe jammer som migen dit ook vinden, nog steeds geen „erkende" dag is. In de Roomsche kerk was de Nieuwjaarsdag tot voof kort een verplichte kerkdag; thans is het alleen een dag van devotie. De Nieuwjaarsdag behoort tot den Kersttijd in engeren zin, wanneer wij onder den Kersttijd in ruimeren zin verstaan het tijdvak van 40 dagen tus- schen Kerstmis en Maria Lichtmis (2 Febr.). De Kersttijd in engeren zin om vat dan het z.g. dodekahémeron, d.w.z. de twaalf dagen tusschen Kerstmis en Driekoningen (6 Januari). In verband met de gewoonte in de oude Kerk op het octaaf of den acht sten dag na de groote feestdagen nog een naviering te doen plaats hebben, had de 1ste Januari oorspronkelijk al leen beteekenis als octaaf van Kerst mis. Daar kwam later nog bij de her denking van 's Heeren besnijdenis; im mers toen acht dagen vervuld waren, werd het goddelijk Kindeken besneden en ontving het den naam Jezus (Luc. 2 21). Deze drie feestdagen uit den Kerst tijd werden menigmaal verwisseld. Zoo werd in de Oostersche kerk, en oor spronkelijk ook in de Westersche kerk op Epiphania (6 Januari) niet herdacht de verschijning des Heeren aan de hei denen, maar Zijn verschijning in het vleesch; ook werd in de Middeleeuwen de aanvang van het nieuwe jaar van 1 Januari op 25 December verlegd. Gevolg van een en ander was, dat menigmaal en dikwijls op willekeurige wijze een verschuiving der folkloristi sche gebruiken, aan deze dagen eigen, plaats had. Het Nieuwjaarsfeest is van Ooster- schen oorsprong; via de Romeinen is het tot ons gekomen. Verschillende oude volken, o.a. de Babyloniërs en de Romeinen, begonnen het jaar niet met Januari maar met Maart, dus omstreeks het begin der lente. Vandaar, dat de laatste vier maanden des jaars September, October, November en December heeten, d.w.z. de zevende, achtste, negende en tiende maand. Met den lsten Maart aanvaardden bij de Romeineh de consuls hun ambt; sedert 153 v. Chr. werd deze plechtig heid gesteld op 1 Januari. De „Kalendae Januariae" (de eerste dag van Januari) werd alzoo de aan vang van het burgerlijk jaar en op de zen dag werd dan ook het Kalender feest gevierd. Vooral in den laat-Romeinschen keizertijd kréég dit feest groote betee kenis; dit hing samen met de geheele cultuur van die dagen, die sterk onder Egyptische en Babylonische invloe den stond. De soldaten in het oosten van het Romein8che rijk.kozenin nayojging AAN HET ZOEKUCtii. rprCtfTdrtV Mijn laatste zoek lichte in bet oude jaar. Het oude jaar, maai- dat nog zoo nieuw schijnt en dat ons in zijn weg snellen bevestigt, dat wij onze jaren doorbrengen als een gedachte Mijn taak is met om aan het voor bije jaar een overzicht te geven. Slechts even laat ik mijn zoeklicht dwalen over den tijdkring die achter ons ligt. En dan zie ik niets anders dan men schel ij ke zwakheid in dubbelen zin. Ook dit- jaar heeft 't weer geleerd dat de sterkste onder ons niets is dan ijdel- heid. Als bloemen zijn ze weer afge sneden, onze vrienden, kennissen, fami lieleden, ouden, jongen., wakken en sterken. En wat zijn we niet vaak, jvij, die 't misschien zoo dapper en met geest drift zongen: ,,'t 19 Uwe zaak waar voor wij staan, Heere Jezus Uwe al leen" geweest als slappe» rietstengels, die door den wind heen en weer be wogen worden. Menschel ijke ontrouw was er weer aan alle kanten. Maar ook: onverander lijke goddelijke trouw Het zijn de goedertierenheden des Heeren dat we niet vernield zijn. En nu gaan we. zoo God uil. het nieuwe jaar in. Blijke het in 1926. ook in ons werk op maatschappelijk en politiek gebied, dat ons schild is van den Heere en onze Koning van den Heilige Israels. OBSERVATOR van Babylonische gebruiken op dit feest eemkoning, Wien alles geoorloofd was, maai* die aan het einde van het feest gedood werd. Ja, zelfs omgaven zij dezen koning met een lijfwacht en een harem (waar bij soldaten zich als vrouwen verkleed den) en haalden allerlei fratsen uit. ^Ve hebben bier te doen met tweeërlei en wel met de gebruiken van het Baby lonische Zakmuk alsmede van de oud- Romeinsche Saturnaliën. Beide zijn een soort van carnevals- feest. Op het Zakmuk of Nieuwjaarsfeest der Babyloniërs had zoo geloofden dezen de godenvergadering plaats, waarin over het lot der menschen be slist werd. De goden hadden het dan evenwel daarmee te volhandig dan dat zij ook nog tijd zouden over hebben om hier op aarde orde op zaken te stellen, van daar, dat de booze geesten vrij spel hadden. De menschen konden in dien tijd niet beter doen dan zich te verkleeden en zich zoo dwaas en ongewoon mogelijk aan te stellen teneinde de booze gees ten om den tuin te leiden. De Saturnaliën waren een oud-Ro- meinsch feest, waarop het verschil tus schen heeren en slaven wegviel en zij tezamen aten en dronken en vroolijk waren, ja zelfs de slaven door hun hee ren bediend werden. Ook gaf men el kaar op dezen dag geschenken Nog een andere reden is er, waarom het Nieuwjaarsfeest in den laten Kei zerstijd zulk een groote beteekenis ver kreeg en wel de verbreiding der astro logie, die eveneens uit het Oosten af komstig is. Immers deze hecht veel waarde aan het gesternte, waaronder het Nieuwe jaar begint, zoodat de eerste dag van beslissende beteekenis werd geacht. Ook de geschenken (vooral in geld), die men elkaar op den Nieuwjaarsdag gaf, werden als een gunstig voorteeken voor een voorspoedig jaar beschouwd. Wij Christenen zijn niet zoo bijgeloo- vig als de wereld destijds was, en nog steeds is. Dit beteekent evenwel niet, dat wij zoo nuchter moeten zijn den Nieuwjaarsdag te beschouwen als een dag gelijk iederen anderen. Het is een goede gewoonte, op dezen dag onze familieleden en vrienden een gezegend jaar te wenschen. Het verdient ook aanbeveling, meer dan veelal geschiedt, op dezen dag op te gaan naar Gods buis en Hem een ze gen af te smeeken voor het aangevan gen jaar. Het ware zelfs niet af te keuren, in dien wij evenals onze Roomsche mede- Cristenen dezen dag zagen in het licht van het acht dagen te voren gevierde Kerstfeest en er aarf gedachten, hoe Christus op den achtsten dag reeds de eerste droppelen bloeds stortte voor de verlossing der Zijnen en den Naam Jezus (De Heeré maakt zalig) ontving. Want hoe zouden wij het ingetreden jaar beter kunnen beginnen dan in den Naam van Jezus? O Naam, wiens klank de hel vervaart. Vereerd in hemel en op aard. Wees mij een troost in allen nood. Een kracht in de ure van mijn dood, In de eeuwigheid mijn hoogste Goed Entailer vreugden,overvloed 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5