NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG Tegen den opzichter A. is proces verbaal opgemaakt, daar de voorgel schreven veiligheidsmaatregelen niet genomen waren. De beide andere half}. Ibewustelooze mijnwerkers konden de ladders nog afdalen en werden door te hulp geschoten kameraden naarg bo ,ven gebracht, waar spoedig het vol le bewustzijn terugkeerde. S. laat een weduwe met tien kin deren achter. UIT ONZE INDIEN. Een Chineezen-veldslag. Dezer dagen heeft te Pangkalan Brandan op een avond een buitenge woon heftig gevecht gewoed tusschen twee Ghineesche partijen, welk gevecht tot resultaat heeft gehaid, dat vier der Chineezen gedeod, drie zwaar en vier onbeduidend werden gewond. De ensceneering van de«en waren veldslag is hoogst sensationeel geweest want de strijd bad plaats te midden van een menigte van 600 a 700 men- schen, die verzameld waren op een der pleinen van de kotta, waar bangsawan en Cbineescbe wajang werd gegeven. De oorzaak van de steek- en moord partij moet zijn een veete tusschen een aantal Hokkians eri Hailohhongs, twee Ghineesche stammen, die een vrij uit- eenloopende taal spreken en die nogal eens van opinie verschillen. Gedurende den strijd vielen onbe schrijfelijke tooneelen vobr, een krank zinnige paniek ontstond. Slechts één der daders kon worden gevat. Spuitende bron aangeboord. Naar de Sum.Post d.d. 12 Nov. uit Pangkaian Soesoe verneemt, is daar tioor de B. P. M. een spuitende bron aangeboord met een capaciteit van 240 a 250 ton per etmaal. Het merkwaardige van dit geval ic, «lat dit dezelfde bron betreft, die ge- ruimen tijd geleden in brand is ge vlogen en Pangkalan Soesoe uren van angst en gevaar heeft bezorgd. Het is een gasbron, die dicht bij de baai js gelegen bij de bocht van den weg, en die destijds groot gevaar had opgele verd voor de nabijliggend e bronnen en tanks. De brand werd toen gelukkig bedwongen en de put een tijdlang ge abandonneerd Eenige weken geleden is men echter weer begonnen te boren, met het ge lukkig gevolg dat, toen de put aange sloten was en doorgeboord werd, zij is gaan spuiten met de enorme capaciteit van 240 a 150 ton per etmaal. Een mooi succes, dat er op wijst, dat er in de lagen bij Bangkalan Soesoe toch nog heel wat olie als reserve aanwezig moet zijn. Een cycloon. Aan de Sumatra Post wordt dato 2 December uit Semarang geseind: Gistermiddag omstreeks drie uur is het district Kaliwoengoe tusschen Ja para en Koedoes geteisterd door een hevigen cycloon. Ruim honderd inland- sche woningen werden geheel verwoest Er zijn drie dooden en verscheidene gewonden te bereuren. Telegraaf- en telefoonverbindingen zijn verbroken. Tallooze ontwortelde boomen versper ren straatweg en spoorbaan. Het trein verkeer tusschen Majong en koedoes is aan de grootste vertraging onder hevig. Een telegram van 2 December uit Koedoes meldde: De verwoesting door den wervelmind aangericht, omvat tien desas, beslaande een oppervlakte van vier bij vier paal. In het geheel zijn er 41 gewonden, voorzoover hun aantal bekend is, maar waarschijnlijk zijn er meer, aangezien velen weigeren zich onder behandeling te stellen. Nader is gebleken, dat er slechts één doode is. Er zijn 167 buizen totaal verwoest en 250 beschadigd. De suikerfabriek Majong leed slechts lichte schade, daar entegen werden 9 woningen van em ployés zwaar beschadigd. Het dak van een rieten loods woei af. De hagel welke te Kaliwoengoe viel wa9 ter grootte van asempitten. De aas. resident vormde een steun fonds. Het inlandsch bestuur beeft zich op zeer voortvarende wijze ge dragen. KiokodilLmplaag. Men schrijft uit Merauke aan het Soer. Hbl.: Tot een der gruwelijkste plagen van de kustplaatsen van Zuid-Nieuw-Gui- nea behoort ongetwijfeld de krokodil. En dat deze plaag alilesminst moet worden onderschat, moge blijken uit ■het feit, dat de vorige maand alleen •door deze monsters 31 menschen zijn verslonden. Het was een groote voldoening voor de bevolking, toen dezer dagen de dok tor een der grootste monsters, die de rivier onveilig maakten, en dat zich .voortdurend op de kust, nabij de hui zen vertoonde, neerlegde. Er was n'i. wederom een Chinees spoorloos ver dwenen, en men kon geen ander ver moeden hebben, dan dat hij het slacht offer geworden was van een rli vraat zuchtige dieren, die de rivier onveilig maken. Do dokter legde zich met enkele andere Europeanen in hinderlaag in de buurt van een kreek, die vlak achter zijn huis loopt en waar de monsters zich meermalen vertoonden. Wat men gehoopt had, gebeurde. Op bet oogenblik, dat het water be gon to zakken, kwam een krokodil, een beest van enorme afmetingen aan de oppervlaktemet den verdwenen Chinees in den bek. Men begrijpt hoeveel zelfbeheersching het den dokter kostte bij dit lugubere gezicht geen kreet van afgrijzen te sla ken. Het monster kroop langzaam na derbij. Toen bet onder schot was, gaf de dokter het de volle laag; bij trof het ondier in het oog, hét liet zijn prooi vallen en trachtte nog te vluch ten, hetgeen echter niet gelukte. Het schot scheen doodelijk te zijn geweest Het lichaam van den Chinees bleek reeds gedeeltelijk tot ontbinding te zijn overgegaan en toen bet lichaam van het monster door den Kaja Kaja wer i opengelegd', vond men in de maag nog de overblijfselen van het lichaam van een ander menscb. Dat deze monsters voor geen klein geruchtje vervaard zijn, moge blijken uit het feit, dat meermalen prauwen op de rivier door hen worden aange vallen en öe inzittenden mee naar de diepte worden gesleurd. Meermalen' verdwenen zelfs inlanders, die op den steiger bezig waren bun goed te was- schen. Het is inderdaad wel een der gru welijkste pjagen, die de Zuidkust van Nieuw-Guinea teisteren, te afschuwe lijker, omdat men er letterlijk machte loos tegenover staat. Slechte geest onder de koelies. Naar aanleiding van een koelierow op een der ondernemingen in Borneo, schreef men aan het Soer. Hbld.: De geest onder de koelies is over 't algemeen slecht; ze zijn zeef recalci trant Zoo ziet men, dat hooge loonen (zij verdienen thans plus minus f2.50 per dag) ook al niet bevorderlijk zijn voor eèn goede stemming onder de inl. werknemers. Borneo is een rijk en ruim arbeids veld voor inlanders. Er is een nijpend tekort aan koelies in Borneo, dat zich dagelijks erger doet gevoelen. Niet al leen loopen de loonèn geweldig op (de koelies verdienen ten minste fl.60 tot f6 (pér dagf) doch er worden thans door de koelies bij het aangaan van een arbeidsovereenkomst schandelijke eischen gesteld. Tegen het communisme. Het Bat. Nwsbl. deelt mede, dat zeer spoedig in de Javaöche Courant wordt afgekondigd de toepassing van artikel 8 b, de noodordonnantie, welke kort geleden in het leven is geroepen en waarbij voor bepaald aangewezen vereenigingen het vergadergebod kan worden uitgevaardigd, op de P.K.L. en de Sarekat Rajat (de twee communis tische groepen) voor heel Java en Ma- doera, het vastelang van-Sumatra, Ge lebes, althans he; grootste deel ervan, Timor en Amuon. Voor Ternate is een dergelijke afkon diging niet noodig omdat daar nog steeds van kracht is het algemeen ver. ga derverbod. Verder zal speciaal ten %anzien van de residenties Pekalongan en Soera- baja genoemd artikel 8 b van toepas sing worden verklaard op eenige vak- vereenigingen. Wat Soerabaja betreft, waar den laatsten tijd nogal wat onrust gestookt wordt in bedrijven, zijn onder meer genoemd de Sarekat Boeroeh Bengkel en Electrisch en de Sarekat Boeroeh Goela (arbeiders inde machinefabrie ken bij het eleotriciteitsbedrijf en de suikerindustrie). Wonosobo's heropbouw. Wie thans te Wonosobo komt en het uiterlijk van de plaats vergelijkt met dat van daags na de aardbeving, nu ruim een jaar geleden, dien zal het treffen kunnen, dat er nog zooveel spo ren van de ramp aanwezig zijn, schrijft de Loc. Op vele plaatsen is men op dit mo ment nog bezig aan de verwijdering van het puin van ingestorte muren, erwijl aan enkele half ingestorte ge bouwen nog niets gedaan is. Men had mogen verwachten, dat na een jaar al thans de voornaamste sporen van de natuurramp verwijderd geweest zou den zijn en met het constateeren van het tegendeel beoogen we hier, ook in het belang van Wonosobo zelf, het spoed zetten achter de opruiming der nog restende débris. Wellicht zijn en kele wenken van de zijde van het be stuur voldoende om de droeve sporen van de catastrofe geheel uit te wis- schen. UIT DE OMGEVING. 3AZERSWOUDE. Aan den avond van den eersten Kerstdag werd in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. de Kerstfeestviering met de leerlingen der Zondagschool ge houden onder leiding van Ds. Luuring. Door 1 id s der Zondagsschool werd o.m. ook de Kerstgeschiedenis behan deld, terwijl onder leiding van den heer Jac. Kok eenige liederen werden ge zongen. De heer Jac. v. Beek sloot het samen zijn met dank aan den Heem Het ruime kerkgebouw was zeisr goed gevuld met ouders en belangstellenden. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Oudejaarsavond 7 uur, eu Nieuwjaars morgen 10 uur, Ds. Luuring. Geref. Kerk. Oudejaarsavond 7 uur en Nieuwjaarsmorgen 10 uur, bevesti ging van ambtsdragers, Ds. Gispen. Tot Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren T. We- Zelënburg Kzn en A. Heesterman. Door de Chr. Meisjesvereeniging „Febe'' van de Ned. Herv. Kerk zijn in het afgeloopen jaar 82 Kleeding- stukken vervaardigd, die aan 18 be hoeftige gezinnen werden uitgereikt. Op een gehouden vergadering van ingelanden van den Rietveldsche pol der werd besloten de Rietveldsche wa termolen van electrische hulpkracht te 'doen voorzien. De jongenheer L. de Boer be haalde te Boskoop 11a 3-jarige handels cursus diploma met lof. RIJNSbURO. Ten nadeële van den heer M. V. alhier is een partij glas voor broeira- men gestolen. De schaalcollecte voor de Geref. armen alhier bracht bijna f 700 op. NOORDWIJK AAR ZEE. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren Tl^ Admiraal en A. Plug. SA88ENHEIK. Predikbeurten. Chr. Geref. Gem. Oudejaarsavond 7 uur, de heer B. Oost hoek, Theol. student te Apeldoorn. Nieuwjaarsmorgen 10 uur, de heer B. Oosthoek. KATWIJK AAN ZEE. De heer L. H. Slotemaker, ont vanger van het kantoor der directe be lastingen en aecijttóen alhier, wordt overgeplaatst naar'-y oorburg. Op den eersten Kerstdag werd in de Geref. Kerk als ouderling gekozen de heer J. Plug en als diaken de heer J. Baalbergen. Aftredend waren, de heeren D. Parle- vliet Lz. en J. v. Egmorifi, resp. als ouderling en diaken. De melkprijs is hier met t cent per liter verlaagd «n gebracht op 17 cent per liter. Op den tweeden Kerstdag vier den de kinderen van de Geref. Zondags school' „De Graankorrel" hun Kerst feest hl de Geref. Kerk onder leiding vaïi den heer De Vries. Afwisselend werd door de kinderen gezongen en Christelijke versjes voorgedragen en wer den versnaperingen rondgedeeld. Door den heer van der Meier werd een Kerstverhaal verteld. Aan het eind van het feest werd door Ds. Impeta de familie van Bruggen, dio wegens huiselijke omstandigheden de Zondagsschool verlaten, hartelijk toege sproken en werd hun namens de kin deren als bewijs van erkentelijkheid een fraaie barometer aangeboden. Het feest droeg een gezellig karakter en werd door vele ouders bijgewoond, Op den tweeden Kerstdag gaf de zangvereeniging „Hallelujah", directeur de heer P. de Rook, een uitvoering in de Oude Kerk. Het kerkgebouw was tjokvol. Over het geheel werd goed gezongen, vooral de cantate „Katwijks verleden" werd mooi gezongen, Schitterend werd door mevr. Verloop Kruit weergegeven de solo: „Reinmunda de Katwijksche maagd", voorkomende in deze cantate. Het geheele stuk geeft weer Katwrjk's verleden uit .het tijdperk van het hei dendom, Men beluistert er in het over gaan tot het Christendom en verschillen ce voorvallen uit Katwijk's ontwikkeling tot wat het nu is geworden. Het gedicht is Van den heer J. KlOos te Noordwijk, de compositie van den heer de Rook. Zeer verdienstelijk werd dit stuk be geleid door de organist» Mej. Weina van Leeuwen, die een meesteres in haar spel is en door den pianist, den heer De Vries uit Haarlem. .WOUBRUOQE. Sedert de vorige opgave Hebben de volgende personen zich alhier ge vestigd M. Oudshoorn uit Koudekerk. C. de Koning uit Leiderdon». A. D. Kooi man uit Leiden. J. Mi van der Voorn uit Voorschoten. G. J. Reyngoud uit Blenswijk. G. Otte uit Zeist. Marcelis Hoek en gezin uit Poortugaal en J. Bout uit Bennebroek. Vertrokken zijn: L. G. A. Vermin naar Heen vliet. G. W. van Goozen naar Voorbout. J. Mo lenaar en gezin naar Rotterdam. W. E. Hoogteijlmg naar Rotterdam, A. Man demaker naar Wassenaar. Wed. M. J. Schijf! en gezin naar Rijnsburg. M. A. van Tuijl naar Ter Aaar. W. L. van der Meer naar Hazerswoude. C. J. v. Goozen naar Leiden. J. J. van Heus- sen naar Leiden. Burgerlijke stand. Geboren: Maria Theresia, dochter van C. P. Hoogen- boom en M. J. A. Straathof. Cornelis Adrianus, zoon van W. den Hertog en K. M. Visser. George, zoon van W. van der Ploeg en H. M. H. Hille- brand. Engelbertus Cornelis, zoon van A. Broekhoef en J. A. van der Meer. Antje Baandrina, dochter van J. Met selaar en D. M. van Digeele. Theodora Theresia, dochter van G. W. Hille- brand en M .C. Bleijswijk. Margaretha Elisabeth, dochter van J. A. Baak en M. E. vair der Meer. Overleden: Clomcntia Alida, 1 jaar. KOUDEKERK. Predikbeurt e, Ned. Herv. Kerk. Oudejaarsavc.i.i 1 po uur, Ds. Israël. Nieuwjaar-, vj.rv.i. ;o uur, Ds. Israël. Zondag, voorm. y.30 uur, bevestiging 30 DECEMBER 1925 - Kerkeraadsleden en 's avonds 6.30 uur Ds. Israël. Geref. Kerk. Oudejaarsavond 7 uur Ds. Haspers. Nieuwjaar, voorm. 9.30 uur, Ds. Haspers. Zondag, voorm. 9.30 en 6.30 uur, Ds. van Heiningen van Ter Aar. BODEGRAVEN. De hier gehouden pluimveetentoon stelling ,de eerste tentoonstelling van dezen aard te Bodegraven, die door den burgemeester, Mr. van Dobben. de Bruin geopend werd, mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen. Het aantal inzendingen, meer dan 400, heeft dan ook de verwachtingen verre overtroffen, terwijl: de commissie die een ver van gemakkelijke taak had, zich veel moeite had getroost om alles wel te doen slagen. Burgerlijke stand. Geboren: Ma rina Adriana, dochter van D. C. Door nik en A. Offers. Jacobus, zoon van 1* Pouw en A. Dros. Overleden: A. Knigge, 64 jaar, wed. van P. Rodenburg, overl. te Utrecht. Neeltje van Dam, 49 jaren. Ondertrouwd: J. A. Roodenrijs, 25 jaren ent C. J. Janmaat, 21 jaren. A. de Ruijter 28 jaren en M. van Dam, 24 jaar. Gevestigde personen: Jan Zaal, bakkersknecht, van Al phen aan den Rijn. J. J- van der Zwan, dienstbode, van Voorschoten. C. J. van der Tol; boerenknecht; Kame- rik. J. G. H. B. Bolk, kantoorbediende van Rotterdam. J. H. Westerhout, zon der beroep, van Rottendam. L. Bree- veld, bakkersknecht, van Alphen aan den Rijn. C. M. A. Reijnders, kantoor bediende, van Tilburg. Vertrokken personen: F. van Velzen en gezin, landarbei der, naar Zwammerdam. H. Muildier, z. beroep, naar Zwammerdam. L. Blom en gean, broodbakker, naar Zwammer dam. P. T. Verleun, arbeider, naar Gouda. H. J. Epping en gezin, schipper naar Zwammerdam. C._ H. A. van der Hoeven, kantoorbediende, naar Voor schoten. W. G. Groenescheij, rijwiel hersteller, naar Gouda. A. Vianen, dienstbode, naar Zegveld. RUSSISCH BIJGELOOF. De Russische geleerde, Fenomenow, behandelt in zijn boek „Het dorp van heden", in een paar hoofdstukken het tooverwezen, de waarzeggerij en het bijgeloof bij de Russische boeren. Onder de vrouwen, zoo vertelt hij, is het geloof aan tooverij en hekserij zeer verbreid. Zij gelooven, dat de meeste ziekten door den boozen blik ontstaan en dat men dus vele ziekten door be zweringen en waarzeggerij kan gene zen. De toovenarij wordt door oude vrou wen, maar ook door mannen beoefend. Dikwijls gaat de kunst der toovenarij in dezelfde familie van het eene ge slacht op het andere over, vooral in herdersfamilies. Er is geen dorp in het gouvernement Nowgorod, waar het geloof in de too- verkunst niet verbreid is. Daarbij wor den magische handelingen van zeer primitieven aard toegepast. Men moet bijv. tegen steenpuist met den vinger de zieke plek eenmaal heen, en eenmaal terug omcirkelen en daar bij de formule uitspreken: „niet een maal, niet tweemaal, niet drie, niet vier niet vijf, niet zes, niet zeven, niet acht en niet negen maal". Heeft men dat drie keer achtereen herhaald, dan is -de bezwering ten ein de. Zelfs de dorpsonderwijzers geloo ven er aan en passen het middel zelf toe. Een ander middel, dat men graag aanwendt, bij ziekten van het bloed der kinderen, is het volgende: men stopt het kind in een heèt bad en wrijft het met een berkentak, legt het daarna on der een trog en bovenop de trog hakt Ondertusschen moet de moeder van het men met een bijl den berkentak door. kind driemaal naakt om de badkuip heen loopen. Om de liefde van een man te verwer- werven, moet de vrouw speeksel in zijn eten doen. Een ander middel bestaat daaruit, dat de vrouw den man onder het eten onopgemerkt een stuk brood geeft, waarvan zij reeds een hap heeft genomen. Er zijn nog veel van die heilmidde len bij de boeren. Men komt ze echter alleen te weten, als*men als patiënt tot den toovenaar komt, niet, als men hem er alleen maar naar vraagt. Evenals bij de primitieve volken is ook voor de boeren de toovenaar een mensch, die omgang met geesten heeft, 'maar niet met goede geesten, maar met duivels. De duivels dwingen den toovenaar om onophoudelijk te arbeiden d. w. z. den goeden mensch te schaden. Als de toovenaar werkt, nemen de duivels rust. Als hij echter zijn plichten ver geet en zich bijv. aan den drank over geeft, bestraffen zij hem. Land- en Tuinbouw. Amerika en de Narcissen. In de Amerikaansche „Nation" wijdt dr. Neel van Aken een artikel aan het onoprechte besluit van den Federal Horticultural Board, om den invoer van narcissenbollen uit Europa te ver bieden. Hij doet uitkomen, dat men hier een voudig te doen heeft met het verlangen van Amerikaansche kweekers om zich te beachermen tegen de EJuropeesche concurrentie. Deze kweekers zijn er niet in geslaagd de Europeesche mede dingers te verslaan en nu hebben zij een wapen gezocht in het aalwormpje. Men jokt het publiek voor, dat een invasie dreigt van hoogst gevaarlijke insecten, om aldus onder uitsluiting van de mededingers uit Europa zaken te doen. Door het dreigend invoerverbod zijn de importeurs in Amerika er toe geleid om inmiddels zooveel mogelijk bollen nog te laten overkomen en daaronder zijn veel meer zieke exemplaren uiter aard dan vroeger regel was. De zaak is dus verergerd inplaats van verbeterd De heer Van Aken wijst er op, dat hier door een lichaam, dat daartoe de bevoegdheid miste, een maatregel is genomen van feitelijk protectionisti- schen aard, terwijl de bevoegdheid dien te nemen alleen toekomt aan het congres. Men zal den secretaris van de Neder- landsche Kamer van Koophandel, die als Amerikaansch burger natuurlijk met meer gezag kan spreken dan een Nederlander zou kunnen doen, dank moeten weten voor zijn werk. De re .geering en de landbouw. Het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft Ban de Tweede Kamer een uitvoerig adres gezonden waarin het eenige op merkingen maakt, waartoe de memonet van' antwoord op het voorloopig verslag over de Staatsoegrooting 1926, Vde hoofdstuk, Vde af-aeelingb 1*i:idbouw, het aanleiding heeft gegeven. Wat de algemeene landbouwpolitiek betreft schrijft adr. o.m. te vertrouwen, dat in regeeringskringem eindelijk de meening zal post vatten, dat zoo spoe dig mogelijk hersteld moet worden, wat in de laatste jaren ten onrechte is be dorven of verzuimd. Andere takken van volksbestaan hebben even groot be lang bij geregelde, ordelijke toestanden ook wat de Staatsfinanciën en de munt vastheid betreft als de landbouw. Maar daarnaast heeft de landbouw éen meer fundementeele beteekeflis voor de ge heele samenleving. Daarom moet het ia het belang van de geheele maatsohappij worden geacHt, in het bijzonder niet te tarnen aan de voorwaarden voor de ont wikkeling van een bloeiend landbouw bedrijf. Wat het directoraat van: den Land bouw betreft, betreurt adr. dat nog niet is overgegaan tot -hle|t weder pel noemen van een directeur-generaal1 van den Landbouw. Sedert het ministerie van Landbouw aJs zoodanig is opge heven, heeft voortdurend een afbrok keling van de directie van den Landi bouw plaats gehad. Adr. wijst o.m. op, «h© afsplitsing van het landbouwhuisi- ihoudoniaexwijs. (bet op wachtgeld stel len van ambtenaren van de directie van den landbouw, van rijkaiandbouw- en jzjuiveïconsulenten en het to# heden on bezet laten van de functie van direo- tieur-generaal van den Landbouw. Hü wijst erop, dat de landhouw de hulp. van den staatsdienst, die in de directie van den Landbouw ia belichaamd, nie* feonder groote schade kan ontberen en' vertrouwt, dat de leiding van die direc tie ivan den Landbouw, in die functie van den directeur-generaal van den Land' bouw, onverwijld woide hersteld. Hoewel adr. in het algemeen met het streven om serum tegen den werker- ken kostprijs te leveren, instemt, meent hij toch, dat de vraag gewettigd is, of dit standpunt onder alle omstandig heden juist is. Het is aaar wel mogelijk, dat door verschillende omstandigheden. Üe kostprijs zoo hoog. is, dat het ge bruik van net betrokken serum in «ru stige mate wordt tegengehouden, in welk geval hij dat gevolg zoo verkeerd acht, dat het naar zijn meening zeer gewenscht is, djati Het gebruik voor la- geren prijs wondt aangemoedigd, al «al daarop dan eenig verlies woraen gete- Ben. WONDEREN DER NATUUR. De „Badische Anihn umd Sodafabrfk" heeft eiem film laten maken 001 helt groeien van verschillende planten meer nauwkeurig na te kunnen gaan. Ziehier, wat omtrent het groeien vim de tuinboonen wordt gemeld: „Het groeien van hoornen. Boenen zijn, naar men wept, klim planten. Maar als men ze langs een stok naar hoven ziet klimmen, dan heeft men moeite^ zich te herinneren; dat het werkelijk planten en ge®11 slangen zijn. Dat zenuwachtige rond tasten naar een nieuw steunpipit, dat lenige kronkelen rondom den stok het is alles zoo slangachtig, dat men er waarlijk even van huivert. Afschuwelijk echter is het, als twee boonenplanten dicht bjj elkander ge plant, langen tijd tevergeefs een steun punt hebben gezocht en de eene klampt zich vast aan de andere. Dan begint een strijd op leven en dood. De aan geklampte tracht haar aanrandster af Ie schudden, de lenige stegels kron kelen en winden zich als twee slan genlijven. Het is een worsteling, die men niet zonder een gevoel van ont zetting kan aanzien. En tragisch is het gebaar, waarmee eindelijk de overrom pelde boon zich gewonnen geeft Is het niet, merkt „Fr. Dagbl." hier bij. op, of we boven alles Gods groot heid zien in het werk der natuur maar is 't ook niet, alsof we hier kun nen. zien, hoe ook in 't planteairigk d<a vloek om der zonde wil, om ónzentwil (doorwerkt in den „strijd om 't bestaan", idief< wieereetmge van is, met onlatel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6