DAG-AGENDA. Dinsdag 29 Dec.(f 's avonds acht uur. Nutsgebouw Verg. A.-R. Kiesver. ter be spreking politieken toestand. Sassenheim. Vrijdag 1 Jan., 's avonds half acht. Geref. Kerk: Uitvoering van gewijde muziek. Donderdag 7 Jan., 's avonds acht uur. Stadsgehoorzaal. Uitvoering van de Zangver. „Gon Amore". Orkest, Kerkor gel, zang, etc. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." Ook de regeling van het nijverheids onderwijs wordt opnieuw bezien van uit het gezichtspunt, waaronder de her ziening voor de ambtenaren is onder nomen. Dat daarbij echter de in het Voorloopig Verslag genoemde bepaling ten aanzien van het avondonderwijs zal worden opgenomen, kan de regee ring niet toezeggen. Men kan voorts bezwaarlijk zeggen, dat de op wachtgeld gestelde ambte naren door deze herziening in een on gunstige positie komen, waar integen deel aan de herziene bepalingen een gunstige invloed op het wachtgeld wordt toegekend. Een bevredigende regeling van de kindertoelage, is niet gemakkelijk. Een precies cijfer van het aantal der op ar beidscontract werkzame personen kan de regeering niet geven. De vraag, of de op arbeidscontract werkzame personen als ambtenaar zijn te beschouwen, leent zich niet voor een algemeene beantwoording. De klacht over de bezoldiging der rechterlijke macht kan de regeering alleen in zooverre aanvaarden, als men de regeling voor de hoogere ambtena ren in het algemeen nog niet als vol komen bevredigend zou meenen te kunnen aanmerken. In het geheel, waarmede de regeering nu eenmaal re kening heeft te houden, kan men ech ter de aan de rechterlijke macht toege kende bezoldiging niet mét reden wra ken. Dat de achterstand in de rechtsple ging met de bezoldiging in verband siaat, wijl van de tegenwoordige func tionarissen met het oog op de hun toe komende wedden niet de volle werk kracht zou kunnen worden gevraagd, zou ook de regeering als een volkomen miskenning van de opvatting van de le den der rechterlijke macht omtrent hun plicht, met kracht willen tegen spreken. Fransch op de lagera scficol. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer omtrent het wetsont werp tot wijziging van de L.O.-wet 1920 (Fransch op de lagere school), spreekt de Minister de bewering tegen dat dit wetsontwerp slechts voor de oude M. U.L.O. en U.L.O. scholen en.niet ook Voor de scholen voor gewoon lager on derwijs waar nog in lagere dan de 7e klasse cfn tl er wijs in het Fransch wor'tlf gegeven, beteekenis zou hebben. Ook de laatst bedoelde scholen, op welke het eerste lid van art 193 der L.O.-wet 1920 van toepassing is, zullen van de verlenging van den overgangs termijn met een jaar gebruik kunnen maken. De Kon. Familie en haar personeel. Het was Woensdagavond voor de werklieden en verder personeel in dienst van H. M. (ie Koningin in de Hoog-S'oerenseln- hcssechen een avond, welke 2eker bij f!?en lang in aingena me herinnering zal blijven. In de tuinzaal van hotel „Eik en Dal' had H. M. de Koningin een fraaien Kerstboom doen plaatsen en Haar per soneel genoodigd. Tegen 5 uur werden de kaarsjes ont stoken. Even later verschenen de. Ko ningin Prins Hendrik en Prinses Ju liana. H. M. ging persoonlijk voor in ge bed en sprak een korte Kerstrede uit. Gezamenlijk werden verder enkele Kerstliederen gezongen, waarhij allen werden onthaald op chocolade en kren tenbrood. Ieder ontving een aardig Kerstge schenk als aandenken aan dezen av. Tot G uur bleef de Koninklijke Familie te midden van haar personeel, waarna naar Het Loo werd teruggereden. A. S. C. Wallis. In. den ouderdom van 68 jaar is in het Rusthuis te Rotterdam overleden Mevrouw A. S. C. van Antal—Opzoo- mer, meer bekend onder het pseudo niem A. S. C. Wallis, schrijfster van talrijke historische romans, waarvan wij slechts noemen „Vorstengunst", novellen en eenige drama's. Sedert twee en een half jaar werd ide schrijfster in het Rusthuis ver pleegd. De teraardebestelling van het stof felijk overschot is bepaald op 'Woens dagmiddag a.s. om 2 uur ou Crooswijk te Rotterdam. NIEUWE LEIDSCHE Christelijk Letterkundige kringen. Nu de fusievoorstellen zijn aangeno men door de leden-vergaderingen van den Bond van Christelijke Letterkundi ge Kringen in Nederland en van het Christelijk Letterkundig Verbond zal de nieuwe naam der gecombineerde bonden zijn: Vérbond van Christelijke Letterkundige Kringen". In de gehouden bestuursvergadering werd besloten, dat de gezamenlijke be sturen zullen aanblijven tot de a.s jaarvergadering, te houden op den 2en Paaschdag te Utrecht. Dan zal een nieuw bestuur gekozen worden, waarvoor deze keer 3 candi- daten zullen gesteld worden van de zijde van den Bond van Chr. Letter kundige Kringen in Nederland en 2 van het Christelijk Letterkundig Verbond. Het moderamen zal tot deze jaarver gadering bestaan uit de heeren: H. Fokkema, Voorzitter; H. Post, Amster dam, Fred. Hendrikplantsoen 60 hs., Secretaris; E. G. van Teylingen, Pen ningmeester en K. van Dorp. Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium". Het. Ned. Werkl. Verbon'd „Patrimo nium" zal op Maandag en Dinsdag 22 en 23 Februari 1926 te Amsterdam ge en 23 Februari 1926 te Amsterdam zijn zijn jaarvergadering houden. Ö.m. zal 'dan voorzien moeten wor den in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer T. Noordhof to Arnhem. Aan de beurt van aftreden zijn de bondsbestuurders de heeren P. van Vliet Jr. en K. A. Grondijs, die béi den herkiesbaar zijn. „Patrimonium" in Zuid-Holland. De gewestelijke organisatie Zuid- Holland van Patrimonium hield op den Tweeden Kerstdag te Rotterdam een eerste meer algemeene vergadering, met propagandistisch karakter. Zij mag als wel geslaagd worden be schouwd, uit verschillende deelen der provincie waren de belangstellenden opgekomen. Na de opening sprak de voorzitter, de heer. J. Hollander, van Den Haag, over: „Sociale Kerstgedachten". In ver-4 band met het Kerstfeest wees hij er op, dat het ook in den Christelijk-socialen arbeid allereerst moet gaan om het: „Eere zij God!" Dr. Los, van Den Haag, refereerde op uitnemende wijze over het onderwerp: „Patrimonium en de rijpende jeugd". Hij bezag dit onderwerp van den pae- dagogischen en zielkundigen kant en wees er allereerst op, dat Patrimonium als taak heeft, om de beginselen van Gods Woord aangaande den arbeid en het bedrijf te brengen ook tot de jeugdi gen en dit te doen door bezoek, door de pers, door de lectuur, door lezingen en prijsvragen. Daarbij moet Patrimonium er mede rekenen, dat de jeugd nog in de overgangsperiode is, waarin het so ciale gevoel en het vrijheidsgevoel nog tegenstrijdig zijn, terwijl aan de jeugd gelegenheid geboden moet worden om zich te oefenen in de kennis der Chr. sociale beginselen. De wijze, waarop dit gèschiédên kan, werd uitvoerig en practisch belicht. Patrimonium heeft zich te beschou wen als een vervolg van de Chr. jeugd organisaties, het contact tusschen hei de moet reglementair en practisch ge regeld worden. Ook hier gaf de spreker belangrijke wenken. Vóór de organisaties van den Mid denstand en voor de vakorganisaties moet Patrimpnium hot instituut zijn, waar de leiders gevormd worden. Lei ders, die de sociologie bij het licht der levenswijsheid hebben bestudeerd en die bekwaam zijn straks vooraan te staan. Moge de Geest Gods velen 'aangrijpen om zich.zoo te geven en daardoor anderen in den strijd tus schen het Evangelie en de revolutie aan te vuren en ook aan te voeren. Ds. van Grieken van Rotterdam sprak een ernstig slotwoord over: Naar hemelscli model. Hij teekende daarin op welke wijze de moderne mensch het verloren Paradijs terug zoekt. Buiten déh Bijbel, buiten het Christendom, buiten de Kerk en los van God, zoekt men nu door internationale kracht te komen tot sociale verbeteringen en door sociale verbeteringen tot interna tionale kracht. Alles zal dan anders en beter worden, het hoogste geluk van het grootste getal zal worden, bereikt, dan is het verloren paradijs herwon nen, Spr. wijst dan op de zienswijze van hen, die bij -het Woord Gods leven. De sociale problemen vermenigvuldigen met den dag en ze worden steeds in gewikkelder. Doch de Schrift spreekt van al deze dingen, bij Mozes en de profeten, bij Jezus en de Apostelén. Maar het eenzijdig drijven en streven naar de materie kan niets anders dan teleurstelling brengen, want het brengt geen verzoening met God. Het .leven moet terug tot God, Zijn wil moet op aarde worden volbracht als in den he mel. Het model voor ons werk is he- rnelsch. Daar is alles volmaakt, daar zal alles volmaakt zijn, want daar gaat het alleen naar Gods wil. En dat model moeten wü ona voor pogen stel- COURANT VAN DINSDAG kn hij ens werken op aarde. Het ge loof wil dat in beginsel ook, Gods wil te doen, is zijn hoogst verlangen. Dan is er strijd tegen alles wat Godsnaam bestrijdt, Zijn Woord veracht. Dan is er een bidden, om door den Geest steeds meer en meer te mogen leven uit en door Hem, Wiens spijze het is geweest, om te deen den wil Desgenen, die Hem gezonden had. Handhaving van de Chr. Grondslagen. Het bekende maandblad „Nederland en Oranje", orgaan van het Verbond van A.-R. Prop. Clubs, heeft oen num mer uitgegeven van 216 bladz. waar-, in schematisch is behandeld: „Hand having der Chr. grondslagen", zulks naar aanleiding van de bekende zin snede uit de Troonrede van dit jaar. De Secretaris van het Verband heeft zich belast met de samenstelling, de heeren Mr. Th. Heemskerk, Prof. Mr. A. Anema en Mr. Dr. J. Donner waren zoo bereidwillig het concept na te zien en hun opmerkingen daarover te ge ven. In een 18-tal hoofdstukken wordt fei telijk geheel ons Program van Beginse len kort en krachtig besproken, terwijl het hoekje is verrijkt met 23 bijlagen, waarin citaten worden aangehaald uit werken, die niet direct in ieders bereik liggen. De waarde van dit „schema" wordt daardoor niet weinig verhoogd. Bij uitstek» is dit nummer dat drukkerij „Holland" te Amsterdam zoo goedkoop verkrijgbaar stelt iets voor onze propagandisten, Propagandaclubs kiesvereenigingen en allen, die zich op de hoogte willen stellen van het anti revolutionair beginsel. Het biedt stof voor series inleidingen op P. C. en K. V. Juist in deze dagen is beginselstudie noodig. Welnu hier vindt ge iets van Uw gading. -.mts.. Tijdschrift voor Radio. V; -i13 Met ingang van 1 Januari zal het „Christelijk Tijdschrift voor Radio" Worden vergroot en verfraaid. Ieder wekelijksch nummer zal dan 16 blz. be vatten, terwijl een nieuw omslag werd geteekend door den sierkunstenaar Ma ch iel Wilmink. De programma's van de stations, waarnaar in ons land het meest geluis terd wordt, zullen uitvoerig worden vermeld.. De vragenrubriek zal beter verzorgd kunnen worden. Ook zal worden opgenomen een ru briek „voor den pasbeginnenden luis teraar." Een nieuw Protestanisch dagblad. Verschenen is het proefnummer van liet Algemeen Onafhankelijk Protes- •tantsch dagblad, ter'verdediging en verbreiding van de Nationaal Geref. beginselen. Directeur-hoofdredacteur is de lieer C. A. Lingbeek.' Deze beant woordt in een hoofdartikel de vraag: Waarom een Protesiantsch dagblad? In het proefnummer zijn o.a. sym pathiebetuigingen opgenomen van Ör. G. Oori.hu ys en dr. P. J. Kromsigt, bei den te Amsterdam; dr. W. G. G. Beere- kamp te Leeuwarden; dr. J. P. de Ble te 's-Gravenhage, en dr. Van der Mij5e te Heese. Uit het proefnummer blijkt, dat het in de bedoeling ligt, dagelijks zes blad zijden te geven en een Zondagsnum mer van acht. Meegedeeld wordt, dat „een respectabel aantal" geestverwan ten, heeft toegezegd, abonné te willen worden, en clat „velen" willen steu nen door een advertentie te plaatsen. Ook werd' „een aardige som" toege zegd als geleend geld. Alvorens dit ech ter op te vragen, wil men eerst 8000 inkomsten-obligaties ad f10 per stuk uitgeven, om daarmede de oprichtings kosten te bestrijden. BUITENLAND.™ DE FRANSCHE FINANCÏEELE CRISIS Verdeeldheid in den ministerraad. Men spreekt in Frankrijk reeds weer over de mogelijkheid van een nieuwe ministerieele crisis. Het feit, dat minister Doumer, 'de zevende minister van financiën in één jaar tijd, in 'de eerste plaats de be grooting voor 1926 in evenwicht wil brengen en met dat doel de indirecte belastingen wil verhoogen, is op ern stig verzet gestuit, zelfs in den boe zem der regeering. Doumer heeft met nadruk betoogd, dat er haast is bij het nemen van maat regelen. Het volgend jaar, als de be grooting van 1926 in evenwicht is, zal hij zich aan de studie van nieuwe fi- nancieele voorstellen wijden. Alles is beter dan inflatie; dit is geen kwestie van politiek, maar van nationaal be lang. Maar de radicale ministers, tegen standers van de door Doumer voor te stellen belasting op den omzet, drei gen met aftreden. Volgens het Journal" heeft Briand reeds een besluit genomen. Hij zelf is het met Doumer's voorstellen eens. Vinden zij in den ministerraad geen meerderheid, dan zou hii aftraden. CfETCEWBER 1925 Ilajen zij echter wel een meerder, beid (en dit schijnt wel zeker) dan zal hij de minderheid der ministers vra gen zich te houden aan het, beginsel der ministerieele solidariteit' om aan de Kamer de beslissing te laJten. Het tegenvoorstel der linkerzijde. Het financieele voorstel der fiscale commissie uit de groepen der linker zijde is gistermorgen bij de Kamer in gediend. De ontwerpers ervan hebben het voornemen het in de commissie voor de financiën te steunen als tegenvoor stel, wanneer het regeringsontwerp zal behandeld worden. v<s' DUITSCHLAND EN DE VOLKEN- BQND. Een démenti van de regeering. Het bericht van de Montagmorgen betreffende den vertegenwoordiger van Duitschland in den Raad van den Vol kenbond wordt alweer tegengesproken. In een officieuze mede deeling wordt gezegd, dat de rijksregeering zich met deze kwestie nog in het geheel niet be zig heeft gehouden en dit ook niet doen kon, daar het geen gewoonte is, een be stendig vertegenwoordiger in den raad van den Volkenbond aan te wijzen, maar voor elke bijeenkomst van den Raad opnieuw een gedelegeerde te be noemen. In den laatsten tijd hebben herhaal delijk de ministers van buitenlandsche zaken zelf, zoo b.v. Briand en Cham berlain, aan de vergaderingen van den Raad deelgenomen. Alleen als de mi nister zelf verhinderd is, aan de bij eenkomsten deel te nemen, wordt er een ander aangewezen. Duitschland schijnt niet geneigd, met de bestaande gewoonte te breken en denkt er dus niet aan, een bestendig vertegenwoordiger in den Raad van den Volkenbond te benoemen. Daarom komen noch .Von Kühlman, noch Ul- rich Rauscher, Duitsch gezant te War schau, voor deze functie in aanmerking In dit verband werd er ook nog op gewezen, dat ook president Von Hin denburg zich niet tegen de benoeming van Von Kühlman kan hebben uitge sproken. Duitschland zal bij de belang rijke bijeenkomsten van den Raad door den rijksminister van buitenlandsche zaken vertegenwoordigd worden. HOOG WATER IN DUITSCHLAND. Onrustbarende berichten. Uit West-Duitschland komen alar- m eerend e berichten over de voortdu rende stijging der rivieren. Op den eersten Kerstdag was de wa terstand van den Rijn tengevolge van de lichte vorst iets gedaald, maar op den tweeden Kerstdag' begon het weer te dooien. Dientengevolge steeg ook het water weer snel, zoodat men thans andermaal door een hoogwaterkata- strofe wordt bedreigd. Te Koblenz was de Rijn gistermiddag reeds tot 5,20 M. gestegen, terwijl de normale stand twee M. is. De stijging bedraagt per uur 8 tot 10 cM. Ongeveer even snel stijgt de Moezel, die naar men verwacht nog in den loop van vandaag over een groote uitge strektheid buiten haar oevers zal tre den. Bij Rijn, Neckar en Moezel is over al de zoogenaamde hoogwaterdienst gemobiliseerd, om hij eventueele over stroomingen onmiddellijk te kunnen ingrijpen. De Neckar had gisteravond reeds een stand van bijna 6 M. Volgens berichten uit het bovenland van de rivier is een stijging tot 7.20 M. te wachten. Te Mannheim heeft men reeds tal van kel derwoningen laten ontruimen, daa^ men aanneemt, dat een gedeelte van ae stad spoedig blank zal komen te staan. De scheepvaart op de Main is ge staakt. -'J: -"fi&Vjfcjgf Ook uit Beieren komen berichten om trent hoog water, Everzwijnen in de Ardennen In de Belgische Ardennen wordt fel geklaagd! door de boerenbevolking, over de verwoestingen door de 'dit jaar bijzonder talrijke en vraatzuchtige ever zwijnen aangericht. Er hebben dan ook dezer dagen groote klopjachten in Z - Oost België plaats gehad, welke in het algemeen met succes werden bekroond. Te Pesche, een dorp nabij Couvin, in het Zuiden van de provincie Namen „werden in één dag, niet minder dan 34 everzwijnen en ettelijke vossen en reebokken neergeschoten. Anvr ik a's deelneming aan de ont wapeningsconferentie. Naar uit New Yodk wordt gemeld, zullen de Vereenigde Staten indien zij de uitnoodiging voor deelneming aan de ontwapeningsconferentie aanvaar den, waarschijnlijk het voorbehoud ma ken, Idat de V. S. niet zullen worden betrokken bij ontwapening te land of bij veiligheidsverdragen tusschen Euro peesche mogendheden en dat zij niet zullen toetreden tot conventies of ver dragen, vallende onder de auspiciën van den yolkeab.ond, Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5-2Q (Brussel, 265 M.). Concert. 5.2<j (Frankfort, 470 MJ Lezingen, enz.: 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Bremen, 300 MJ. Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 MJ. Lezingen. 5.35 (Daventry, 1600 MJ. Kinder- uurtje, zang, lezing, muziek. 5.35 (Londen, 36; M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 6.(Hilversum, .1050 MO. Concert. H.D.O.-orkest. 6.20. (Berlijn, 505 M.). Verschillende lezingen. 6.20 (Pargs, Eiffelioren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 7.05 (Miinchen, 485 MJ. Concert. 7.20 (Hamburg, 395 Jij. Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 MJ. Concert. 7.20 Alle Êngelsche stations. Ijjdsein nieuws, toespraken, lezingen. 7.30 (Hilversum, 1050 MJ. Politiebe- richt, weerbericht. 7.45 Alle Engelscbc stations. Muziek. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.j. 7.50 Königswusterhausen (1300 MJ Concert. 7.50 (Munster, 410 M.) Concert of lezing. 7.50 (Zürich', 515 MJ. Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 MJ. Concert. 8.(Hilversum, 1050 MJ. Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 (Hilversum, 1050 MJ. Uitzend- avond van den R. K. radio-omroep. Spreker: Pieter Kerstens, over het' onderwerp: „"Het Kerstlied, zijn ont staan, ontwikkeling en betaetanis". Soliste Mej. J.o Immink, zapg, be geleid floor Jap: Nielanfl. Knapenkoor, onder leiding van Theo v. >d. Bijl, welke verschillende Kerst liederen ten gehoore zullen brengen. 8.20 (Hamburg, 395 MJ. Concert. 8.20 (Breinen, 330 MJ. Concert.' d 8.20 (Hannover, 296 MJ. Concert.'f' Concert of voordracht. 8.20 (Londen, 365 MJ. Concert en lezingen. 8.20 (Daventry, 1600 MJ. Concert en lezingen. 8.35 (Brussel, 265 MJ. Concert, on derbroken door nieuws. i 8.50 (Madrid, 392 MJ. Concert. •'■-j-- 8.50 (Parijs, 1750 MJ. Concert 1 B 9.20 (Parijs, 345 MJ. Concert. I *r 10.(Hilversum, 1050 MJ Uitzen ding van persberichten enz. door, het persbureauVaz Dias. 10.20 Alle Êngelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. Een vlocht naar Japan. Voor het aanstaande voorjaar wordt een vlucht van Deensche militairs vlie gers van Kopenhagen naar Japan voor. bereid. Het doel is eerder vlagvertoon dan liet behalen van snelheids- of an-1 dere records. Twee. Nederlandsche Fokkervliegtui- gen zullen voor den tocht worden uit gerust met Elorraine Dietrichmotoren van 400 PK., die een snelheid van 180. tot 200 KM. per uur kunnen ontwikke? len. De route- is nog niet "definitie! vast-' gesteld, doch zal waarschijnlijk gaaM via Warschau, Boekarest, Indië (gij China, hetgeen een directe afstajid Van 20.000 KM. zai zijn. 1 De vliegers zullen zijn ide Deensche militaire vliegers Luit. Botved en luit.! Hersohend, vergezeld door mecEani- ciens. Het ligt in.de -bedoeling in'de voory naamstè steden op de route geruimen; tiid te verblijven. -gat De Lelpzlger Messe en Esperanto. Wij ontvingen .een keurige! in Espo-,. .ranto gestelde circulaire; getiteld: .jLa^ Leipziga mondfoirp"" (De Leipziger we- reldjaarbeurs). De voorjaarsbeurs te Leipzig, zal ge- gehouden worden van 28 Febr. tot 6 iMaart 1926, de technische beurs van 28 Febr.10 Maart 1926. Van 30 Aug.—5 Sept. ,1926 zullen speciale beurzep gehouden worden van 'geweven goederen, schoeineh, teder, ta baksartikelen, enz. Van 3° Aug.9 Sept. Technische beurs, 30 Aug.5 Sept. bouwvakken, enz. Aan de beurs is een aparte esperanto afdeeling verhonden ter beantwoording Ider Esperanto-correspohdentie en ter lontvangst én hulp ,van en aan bezoe kende Esperantisten. Uit een en ander blijkt wel, dat de Esperahtobeweging ook in handelskrin gen' (waarvoor een hulptaal zeker niet in de laatste plaats van beteekenis is) aan invloed wint. Handelaren en fabrikanten, die zich voor deze zaak interesseeren, kunnen ide genoemde circulaire gratis beko men bij den h'e;er P. J. Hope, Middelweg 27b te Leiden'. KORTE BERICHTEN. De volkenbondsraad heeft den Zwitserschen bondsraad gepolst over de kwestie van het herstel der diplo matieke betrekkingen tusschen Bern en Moskou. Einde Januari zou te Parijs tus schen Frankrijk en Sovjet-Rusland een conferentie plaats hebben over de fi nancieele, economische en politieke betrekkingen tusschen beide landen. Uit Constamtinopel wordt gemeld, dat Moestafa Kemal Pasja zich in April naar. Moskou zal begeven, ten einde met' Tsjitsjerin een onderhout ^tajiabben «ver de uitvoering van het;

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2