CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG MAANDAG 28 DECEMBER 1925 NUMMER 17' ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden - Tel. 1278, Postgiro 58936 i Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/i cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke rednctie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. V Regeering en bloembollen. De met zooveel spanning verbeide Amerikaansche beslissing inzake den invoer van bloembollen laat nog steeds op zich wachten. Er schijnt echter weinig hoop te zijn ®p een gunstigen uitslag. De particu liere berichten die uit Apierika bin nenkomen spellen niet veel goeds. Met spanning wordt de officieele be slissing door velen tegemoet gezien. Het betreft hier toch een zaak van veel meer dan locale, een zaak van na tionale beteekenis. Juist daarom heeft het in breede kringen de aandacht getrokken, dat de Regeering niet bereid was, haar aan deel bij te dragen in de kosten, die ver bonden waren aan het uitzenden van de heeren Arentshorst en Prof. van Slogteren naar Washington. We weten, dat in deze tijden van be zuiniging iedere uitgaah zorgvuldig moet worden overwogen. We weten ook, dat het Bloembollen vak een goeden tijd doormaakt, en daarom geen bepaalden regeeringsteun behoeft. Maar als we wel zijn ingelicht staat de zaak zóó, dat de Nederlandsche ge zant te Washington er de aandacht der Regeering op vestigde, dat het wen- schelijk was, dat bovengenoemde hee ren op de conferentie te Washington tegenwoordig waren. Dat het Bloembollenvak zelf de on kosten betaalt van zijn vertegenwoordi ger, den heer Arentshorst, spreekt van zelf. Maar als de Regeering door haar ge zant te Washintoü wordt verzocht, één harer ambtenaren uit te zenden, om een werkelijk nationaal belang te ver dedigen, moest het o.i. ook van zelf spreken, dat de Regeering deze kosten voor haar rekening nam. Wij kunnen ons voorstellen, dat het r.u aangenomen standpunt, waarbij de Regeering niets betaalt, zoowel op belanghebbenden als op buitenstaan ders een eenigszins benepen indruk maakt. Het gaat hier niet om het bedrag in de eerste plaats, maar om de weinige belangstelling waarvan dit optreden blijk schijnt te geven. V Geen blaam, maar lof. In den Leidschen Gemeenteraad is critiek geoefend op de w ij z e waarop B. en W. de motie van den heer Heems kerk betreffende een extra-uitkeering aan de ondersteunden meenden te moe ten uitvoeren. De heer Van Eek sprak van een droef formalisme, een weinig rekenen met de behoeftep van de ondersteunden en hij maakte daarbij de opmerking, dat meer met de menschen dan met de wet ten behoorde gerekend te worden. De wensch werd dan ook geuit en een motie in dien geest werd ingediend om de noodige gelden niet bij afzonder lijk raadsbesluit beschikbaar te stellen maar eenvoudig uit de betreffende be- grootingsposten te putten. Deze critiek was er echter geheel naast. De opposanten wilden de meest mogelijke zekerheid, dat de onder steunden de hun toegedachte kerstga- ve zouden ontvangen, maar wanneer de ingediende motie was aangenomen, dan zou juist het gevolg zijn geweest, dat althans de door het Burg. Armbe stuur ondersteunden de extra-uitkee ring niet zouden hebben ontvangen. Dit blijkt heel duidelijk uit een Ko ninklijk Besluit van 12 September 1925 naar aanleiding van een beroep inge steld door den Raad van Almelo tegen een beschikking van Ged. Staten van Overijssel. De Almelosche Gemeenteraad had n.l. in 11924 besloten op de gewone uit- keeringen aan ondersteunden ter gele genheid van het Kerstfeest en Nieuw jaar een toeslag te geven terwijl ter uit voering van dit besluit de post subsi- diën aan armbesturen met een zeker bedrag werd verhoogd. Gedeputeerden keurden dit besluit af, omdat daarmede het terrein van de Armenwet werd betreden, welke wet uitdrukkelijk voorschrijft, dat het Armbestuur zal hebben rekening te houden met de individueele behoef ten en de persoonlijke eigenschappen en de omstandigheden van'den onder steunde, terwijl de bedoeling was aan alle ondersteunden eenzelfden toeslag van 50 pet. te verstrekken, ongeacht hunne persoonlijke eigenschappen en individueele behoeften. De Kroon was met Ged. Staten van oordeel, dat een dergelijke ondersteu ning in zoodanigen vorm in strijd is met de Armenwet, waarom het beroep ongegrond werd verklaard. Hieruit volgt, dat B. en W. instede van de uitvoering van de motie-Heems kerk te bemoeilijken, de uitvoering juist mogelijk hebben gemaakt. Hadden zij gedaan wat in de motie verlangd werd, dan had het Armbe stuur zijne medewerking moeten wei geren, en zouden de betrokkenen, zoo als de voorzitter het uitdrukte steenen voor brood hebben gekregen. Inplaats dus, dat B. en W. blaam ti eft voor hun optreden, dient hun juist hulde te worden gebracht, dat zij on danks hunne persoonlijke bezwaren, de uitvoering van het Raadsbesluit mo gelijk hebben gemaakt en een weg heb ben gewezen om de hier dreigende klip pen te ontzeilen. Wij meenden goed te doen hierop even de aandacht te vestigen omdat ook buiten den Raad ih een der bladen de houding van B. en W. werd gelaakt en op dit college een blaam werd ge worpen, die het wel allerminst verdient Hier past geen blaam, maar lof. STADSNIEUWS. Een laaisfe hulde. Op Zaterdag 2 Jan. a.s. des namid dags te half drie zal op „Rhynhof" de grafzerk op het graf van wijlen den heer W. P. ten Kate aan de familie worden overgedragen. Naar wij verne men zal daarbij het woord worden ge voerd door Minister Schokking en Ds. J. G. W. Goedhard. Armenraad Leiden. ;In eene op Donderdag 23 Dec, gehou den vergadering van den Armenraad, welke geleid werd door den Burgemees te, waren 16 vertegenwoordigers van in stellingen v,an liefdanigheid aanwezig {,20 waren afwezig). Deze vergadering was speciaal be leed ter verkiezing van een voorzitter, door het bedanken van den beer A Cou voe P. J.zn., De uitslag der stemming was a!s volgt: op den heer Dr. C. S. Meyerlug Wf.rden uitgebracht 9 stemmen; op -en heer T S. Goslinga 2 stemmen, op den heer Ds. J. W. Groot Enzerink 2 stem men, en op den heer Versteeg lstem. I)e heer Meyerlug is dus gekozen en zai van zijn benoeming in kennis worden gesteld. Kerstfeest In het Rusthuis. Men deelt ons mede: Evenals vorige jaren werd ook dit jaar op den Tweeden Kerstdag in het Tehuis voo;* Ouden van Dagen der Gc- ref. Kerk alhier, met de inwonend en het Kerstfeest gevierd. Ee Zustervereeniging was weer zoo vriendelijk geweest, voor eenige ver snaperingen te zorgen en een en ander voor te bereiden. Te 4 uur des middags vereenigden de oudjes zich in de conversatie-zaal waarhij 2ich de dames des Zusterver eeniging voegden mei enkele leden der Rusthuis commissie en broeders dia kenen en de predikanten Bouwman cn Kouwötihóven. Ds. Bouwman opende het samenzijn met gebed, nadat 5gemeenschappelijk was gezongen, en ivees in een korte toespraak op de beteekenis van het heerlijke heilsfeit: de komst van den Zone Gods in het Vkesch, waarvan wij thans weder gedachtenis vieren. Met aandacht werd naar dit woord geluisterd. Hierna werden door een klein Da meskoortje, waarvoor de heer 'W. Bink had zorg gedragen, op verdienstelijke wijze eenige liederen gezongen. Aan het slot werd door den voor zitter der Rusihuiscommissie een woord van dank genekt tot de dames voor hun vriendelijL e zorg om ook dit jaar weder dit samenzijn den oudjes te bereiden; tot den heer Bink en de da mes, voor hun genotvolle muzikale me dewerking, en tot Es. Bouwman* voor de leiding van dit samenzijn en voor alles wat hij als wjjk-predikant in bet belang van het Rusthuis doet, waarna Ds. Kouwenhovcn. nadat gezongen was Psalm 118 2, voorging in gebed C. H. Kouw f Op 82-jarigen leeftijd is in het Diaco- nessenhuis, waar hij een operatie had ondergaan, overleden de heer C. H. Kouw, voorheen custos mechanicus aan de Leidsche Sterrenwacht. De overledene, die zich ook op het terrein van het publieke leven bewoog, was ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. Verkiezing Ambtsdragers. Bij de gisteravond gehouden verkie zing van één ouderling en drie diake nen bij de Geref. Kerk alhier, werden gekozen tot ouderling de heer T. de Jong; en tot diakenen de hëeren: H. J. van der Hee, T. Kamminga en W. Meilof. JDs. W. den Hengst Naar de „Saambinder" meldt, is er in den toestand van Ds. den Hengst een aanmerkelijke verbetering geko men, zoo zelfs, dat de hoop bestaat, dat hij in Januari weer eenigen arbeid zal kunnen verrichten. Tentoonstelling Leidsche Bond van Postduivenvereenigingen. Vrijdag en Zaterdag hield de Leid sche Bond van Postduivenvereenigin gen een tentoonstelling van postduiven in café-restaurant „Zomerlust", waar voor de achterzntt. geheel b^aogloos door den heer Luik was ter beschik king gesteld. eor deze tenoanstcd'ng was zeer veel animo onder 1a liefheb bers de» aangegoten verbuig :;gen, welke een totaal van 286 vogels had den ingezonden De kwaliteit der vo gels stond op zeer hoog peil en Je boide keurmeesters de heeren P. v. Daalcn uit Haarlem en M. C. Tkeunis uit Roo sendaal hadden een zware taak bij hunne beoordeeling. De tentoonstelling trok veej bezoekers zoowel van liefheb bers van hier als elders en is oen suc ces geworden voor den nog jongen bond. De volgende bekroningen werden toe gekend: Schoonheidsklasse: Blauwe Doffers, (oud): le prijs J. Laman, 2e prijs La Court, zeer eerv verm. J. Schaft tn v. Duuren; blauwe doffers (jong): le prijs Th. Werter. 2e prijs J. Kukler, eerv 1 verm. W. Donders; blauwe lm/ven (oud): le prijs J. v. Duuren. 2e prijs J Kukler, 3e prijs P. Pauw; blauwe duiven (jong): le prijs H. Walraven,. 3e prijs J Schaft; blauw- en zwartkras doffers (oud:: ie prijs M. Overviiet, ?e prijs G. Noest, 3e prijs D. Vink, zeer eerv. verm. J. Laman; blauw- en zwart kras doffers (jong): le prijs P M. Bos man, 2e prijs Th. Werter, 3e prijs M. Meysr, ner eerv. verm. J. Kukler, blauw- en zwartkras duiven (oud): ie prijs M. Meyer, 2e prijs J. de Mooy, 3e prijs J. Schaft, zeer eerv. verm. gebr. v. d. Mark, B. Langezaaal, F. de Zwart; blauw- en zwartkras duiven (jong): le prijs G. Heemrood, 2e prijs M. Meyer, 3e prijs C. v. d. Leek, zeer eervolle verm. H. de Haas. eerv. verm. H H. Tieleman; roode doffers (oud): le prijs Mooi, 2e prijs J. Rothert; roode doffers (jong): le prijs A. W. Tieleman; roode duiven (oud): 2e prijs F. de Zwart; roo de duiven (jong): Gebr. v. d. Mark; bonte doffers (jong): le prijs J. de Mooy, 2e prijs A. Beisterveld. 3e prijs D. Stuurman, zeer eerv. verm. A. P. v. d Voort en A. van Polane; bonte doffers (jong): le prijs P. M. Bosman, 2e prijs Hamerling; bonte duiven (oud): le prijs K. Blansjaar, 2e prijs J. Kuk ler, 3e prijs J. Laman. zeer eerv. verm. J. van Polane, eervolle vermelding G. Heemrood; bonte duiven (jong): le prijs Tb. Werter, 2e prijs G. Walle; an dere kleuren doffers (oud): le prijs J. de Mooy, 2e prijs J. Kukler, eerv veriu. J. de Mooy; andere kleuren doffers (jong): 2e prijs W. A. A. Rynaarts. Vliegklasse oude vogels een afstand van 200350 K.M. gevlogen hebbende Blauwe Duiven: 3e prijs F. de Zwart. Blauw- en Zwartkras Doffers 2e prijs, v. Leeuwen; zeer eerv. verm. A. Beis terveld. Blauw- en Zwartkras Duiven. 2e prijs S. Overes; 3e prijs A. Barendse. Zeer eerv. verm. H. Tieleman; eerv. verm. D. Vink. Bonte Doffers, le prijs J. Schoof, 2e prijs H. Tieleman; zeer, eerv. verm. J. Schaft. Bonte Duiven 2e prijs A. Beisterveld. Andere kleuren Duiven, le prijs W. A. A. Rynaarts Vliegklasse oude Vogels een afstand van 350500 K.M. gevlogen hebbende: Blauwe Doffers. 3e prij9 P. Zwetsloot. Blauw- en Zwartkras Duiven. 2e prijs F. de Zwart. Vliegklasse 500800 K.M. Blauwe Doffers, le prijs C. Geel, 2e prijs K. Blansjaar; zeer eerv. verm D. Stuur man en Gebr. v. d. Mark. Blauwe Dui ven. le prijs W. A. A. Rynaarts, 2e prijs H.Vergeer, blauw- en zwartkras doffers le prijs J. v. d. Yssei, 2e prijs Th. Wer ter, 3e prijs K. Blansjaar, zeer eerv. v- Dr. Stuurman. Blauw- en Zwartkras Duiven, le prijs v. Leeuwen, 2e prijs J. Kukler, zee,r eerv. verm. H. Vegeer, eerv. verm. La Court. Roode Doffers. 2e prijs A. P. v. <k Voort. Bonte Doffers, le prijs J. Schoof, 2e prijs R. Mooi, 3e pr. J. Vliegenthart Jr, zeer eerv. verm J. Laman en P. v. d. Berg, eervolle v. P. Pauw. Bonte Duiven. 1q prijs G. Geel, 2e prijs APvd Voort Andere kleur Doffers 2e prijs J.v.d.fcop.Andere kleur Duiven 2e prijs C. Geel. Vliegklasse 800 KM. en meer. Blauwe Doffers, le prijs C. Geel, 2e prijs W. A. A. Rynaarts, 3e prijs J. Kukler, zeer eerv. verm. W. v. d. Mark. Blauwe Dui ven. 2e prijs A. Beisterveld, eerv. verm% W. v. d. M-ark. Blauw- en Zwartkras Doffers, le prijs J. Kukler, 2e prijs H. Vergeer, 3e prijs J. de Mooy. Blauw en Zwartkras Duiven, le prijs Gebr. v. d. Mark, 2e prijs A. Beisterveld, zeer eerv. verm. A. de Smit. Bonte Doffers, le prijs J. Kukler, zeer eerv. verm. J. de Mooy. Bonte Duiven, le prijs W. A. A. Rynaarts, 2e prijs H. Walraven, 3e prijs S. v. Leeuwen. Andere kleur Dof fers. le prijs W. A. A. Rynaarts, 2e pr. Gebr. v. d. Mark. Vliegklasse Jonge Duiven minstens 100 K.M. gevlogen hebbende. Blauwe Doffers, le prijs C. Geel, 2e prijs J< V":genthart Jr., zeer eerv. verm. J« Vlasveld, eerv. verm. Th. Werter. Blau we Duiven. 2e prijs J. Kukler, 3e prijs S. Overes, zeer eerv. verm. J. v. d. Rey-< den. Blauw- en Zwartkras Doffers, le prijs J. Kukler, 2e prijs J. Laman, 3e prijs B. Langezaal, zeer eerv. verm. J. Laman, eerv. v. H. Walraven. Blauw en Zwartkras Duiven, le prijs Dr, Stuurman, 2e prijs J. Uiterdijk, 3e pr. idem, zeer eerv. verm. Uiterdijk, A. P. v.d. Voort, J.v. Yssel, R. Mooi, zeer eerv. verm. W. Donders. Roode Doffers, le prijs W. A. A. Rynaarts. Roode Duiven. FEUILLETON. Kathlyn Barrington. „Maar ik verzeker u, dat ik die ken", sprak Forsyth. ,,Ik geloof, dat u de handelwijze van 'den mandarijn juist aangeeft. Maar u rekent niet met mijn Beschermer. Zijn arm zal mij redden „Niet in Yong Foo. Er zijn negen- lig duizend Cbineezen in de stad. Zi; "Ilea i'u.i ïi op een wenk van dtvn mandarijn zijn wenschen volbr nven. Tegenover zulke getallen zijt ge geheel hulpeloos als een kleine mug voor Li-Weng-Ho. een mug, 'die hij met (Jen voet kan verpletteren. Eén gefluister van hem en honderd slaven zullen zich met hun dolken op u werpen en het zendingshuis zal als begrafenisvuur voor u verbrand worden. U moet gaan, •herhaalde zij met klem. Haar angst voor zijn welzijn was dui delijk op haar gelaat zichtbaar en zijn hart dankte haar daarvoor, maar een onwankelbaar gevoel van plicht maak te het hem onmogelijk aan -haar ver- nek gevolg te geven. Gedurende eeni ge oogenblikken keek hij haar aan en sprak dan zachtjes: „Ik dacht, dat u mii niet van den weg van mijn plicht wenschte af te voeren". „Dat wil ik niet", was haar ant woord. Maar wel van den weg des doods en vooral van dien weg, als de Chineezen voor u bereiden. Als u tot zonsondergang den tijd hebt, moet u zonder uitstel Yong-Foo verlaten". „Ik zal niet gaan", antwoordde hij. „Er zijn belangrijke redenen, waarom ik moet blijven. Als ik dleze stad ver liet, zou dit niet alleen.een bewijs van lafhartigheid zijn, maar het zou ook een erkenning van schuld zijn". „Van schuld"? riep ze verwonderd uit. Maar terwijl hij een oogenblik wachtte, met zijn antwoord, maakte de blik van verwondering plotseling plaats voor een angstig vragenden blik „Ja, schuld," antwoordde hij. „De mandarijn heeft me beschuldigd van opium gesmokkeld te hebben" „O, maar dat is onmogelijk dat is ai te dwaas", „Toch is het niet zoo onmogelijk pti dwaas, als u schijnt te denken", ani woord de hij. „Ik twijfel er niet aan, dat ik opium in Yong-Foo heb gebracht maar k deed het onwetend". „yreeselvV" picketing war. hopig uit. „Vreeselijk!" Weer lag op haar gezicht die lijdende blik, dien hij een uur te voren ook had gezien, toen hij haar verteld had van het aandeel van den mandarijn in den opiumhan- del. Nu evenwel was die blik nog lij- dender en niet de minste twijfel aan haar onschuld bleef nu nog bij hem over. Terwijl hij haar medelijdend' aanzag zei hij: „Li-Weng-Ho was in staat mij nauwkeurig de hoeveelheid gesmokkei de opium mee te deelen. Het was voor een groote som, om nauwkeurig te we zen, drie picols, zegge driehonderd zes en zestig pond en het bevond zich in 'drie kistjes, die deel uitmaakten van dë bagage die u me verzocht naai* Yong Foo te brengen, toen u in Kai-Ting achterbleef. Hij zag haar beven als een riethalm Ilaar gezicht was doodsbleek 'tWas als lag er een trek van schuld en er kenning van schuld op haar gelaat. Ze probeerde te spreken, maar haar lip pen weigerden hun dienst. Eindelijk fluisterde ze: 0, ik wist het niet, ik wist het niet, ofschoon ik het had kun nen vermoeden' Als ik dat...." „Kathlyn. Kathlyn! Kom eens hier!' k.cnk iw.ww. een hcwzhe stem. 'tWas. Civic! 2a: ;- -"- - -2ck For syth zag den koopman in de veranda staan. Barrington herkende hem even eens en wuifde hém tegen met de hand terwijl tegelijkertijd een schaterlach door den tuin klonk. Forsyth begreep, dat alle gelegenheid voor verdere ver klaringen tusschen hem en het meisje voorhij was en ook Kathlyn zag "dit blijkbaar in. ,.Ik zal moeten gaan", zei ze. „Maar,.... zegmij.... gelooft u me?" Haar oogen smeekten om ver trouwen. Haar stem schokte. 't Was hem heel duidelijk, dat Ka thlyn Barrington smeekte om zijn gun stige opinie, dat zij zijh geloof, zijn ver trouwen in haar op hoogen prijs stel de, zijn geloof in haar onschuld van het grootste belang achtte.; en in één oogen blik waren al zijn kwade vermoedens omtrent haai* verdwenen. „Ja." zei hij ernstig, „ik geloof in uw. „Kathlyn, kom je nu haast?" Duidelijk liet het ongeduld zich hoo ien in de stem van Barrington. Het meisje richtte zich huiswaarts, maar keek nog eens om. ,U moet vanavond nog vertrekken". „Neen," antwoordde hij, ik zal hier blijven". „Dan moet u naar het zendingshuis teruggaan. U moet de poort afsluiten en daar blijven. Ik zal doen wat ik kart en ik zal u bericht sturen „Kom toch hier, kind. Hoe lang moet ik nog wachten, schreeuwde Barring ton ongeduldig. „Belooft u me dat?" vroeg ze, geen acht gevend op het roepen. „Ja, antwoordde Forsyth. „Ja, dat wil ik u beloven!" „En zult u voorzichtig zijn?" Barrington riep weer; en toen hij dc trap van de veranda afdaal Ie, groetU het meisje den zendeling en liep haas tig naar haar vader. Daar Dick For syth geen ontmoeting verlangde met Barrington,, begaf hij zich weer tus schen de bloembedden door naar de poort. Op den weg gekomen, zag hij eet paar heen en weer drentelende man nen wan minder gunstig voorkomen Een van hen riep hem een scheldwoord na, terwijl een ander een bamboestok op zijn voet Het vallen Daar hij ver moedde, dat die menschen wilden pro beeren hem te sarren, vervolgde hij zijf weg alsof er niets gebeurd wa-, 11$ was nog niet ver, toen een steen lang» zijn hoofd suisde. Vlug keek hij om et zag. dat een jongen nog een steen op raapte. 'Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1