Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Niet versagen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Belangrijkste nieuws in dit Nummer. ZATERDAG 19 DECEMBER 1925 NUMMER 170J COURANT AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Ket valt niet te ontkennen, dat er hier en daar in Antirevolutionaire kringen eenige ontmoediging valt waar ie nemen. De Kabinetscrisis, die oorzaak is ge weest, dat de parlementaire arbeid nu al meer dan een maand stil ligt en dat de Regeering tot werkloosheid is ge- doema. heeft hier en daar een aenlg:- zins verbijsterend3ii indruk gemaakt. En dat is ook volkomen verklaar baar. Er is hard gewerkt bij de verkiezin gen Er is gebeden en gestreden. En het werk ging vaak ver van ge makkelijk. Het was een roeien tegen den stroom in. Er was zooveel gelasterd en ver- dachtgemaakt, er was zooveel misver stand, er was zoo weinig waardeering ..vaak van den zegen dien God ons land en volk ook door het optreden van de Anti-revolutionaire partij heeft willen schenken, en er was dientengevolge zooveel tegenstand te overwinnen, dat het niet gemakkelijk viel daartegen op te tornen. Maar toen de strijd achter den rug was, b,eek er toch ook reden ie zijn om God te danken en te zingen van hulp en heil ons aangebracht. En 'de blijde psalmen hebben dan ook niet ontbro ken, Vooral niet toen de Kabinetsfor matie een vlot verloop had en de heer Colijn een stel kloeke mannen om zich heen wist te verzamelen, van wie voor de naaste toekomst met recht en reden veel mocht worden verwacht. Maar toen is de tegenslag gekomen. De Kabinetscrisis is ontstaan een crisis niet te danken in de eerste plaats aan de vijanden, maar in het gebrek aan politiek inzicht en gebrek aan on derlinge waardeering en samenwer king van ben, die krachtens hunne pc- litieke beginselen dicht naast elkaar stonden en op wie de oogen van een groot deel van ons volk met vertrou wen waren gericht. Dat heeft verwarrend gewerkt. Men begreep niet, dat leiders, voor mannen, niet zagen, wat de eenvoudi ge man uit het volk onmiddellijk be greep en gevoelde, dat zij n 1. gespan nen werden voor de revolutionaire ze ge ar. uin naarmate de crisis langer duurt en de kans op een bevredigende oplos sing minder schijnt te worden, daalt ook bij sommigen, bij velen de stem ming en wordt ook de mismoedigheid grooter. Waarvoor, zoo wordt gevraagd heb ber we nu toch eigenlijk gewerkt. Wat hebben we nu met onze z.g. overwin ning bereikt? Is het maar niet beter, het bijltje er nu maar voor goed bij neer te leggen en ons uit den politie- ken strijd terug te trekken? Nogeens, zulk een stemming is ver klaarbaar. Maar daaruit volgt nog niet, dat dit de goede stemming zou zijn waarin wij in dezQ dagen hebben te verkeeren. Ons eerste doel is toch niet geweest een rechtsch Kabinet te verkrijgen en de positie van onze partij te verster ken, maar als het goed is geweest met ons, dan hebben we in gehoorzaam heid geijverd voor de verbreiding en de doorwerking van onze beginselen en dan is het winnen van zetels en wat daarvan het gevolg mocht zijn, niet anders beschouwd dan als een middel om het gewenschte doel te bereiken. En nu zou het ongetwijfeld voor land en volk van ontzaglijke beteekenis ge weest zijn indien een innerlijk krach tig Christelijk Kabinet, ju goede har monie met een rechtsche meerderheid in het parlement, vier jaren lang had kunnen arbeiden. Maar als dat nu niet mogelijk schijn t te zijn, dan behoeft dat voor ons nog geen reden te wezen om moedeloos neer te zitten. Vooreerst het is nog volstrekt niet onmogelijk dat de samenwerking her steld wordt en dat een stevige basis BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 verkregen wordt, waarop kan worden voortgewerkt. Maar ook al is dat niet het geval, dan is nog onze strijd niet tevergeefs geweest. Onze Anti-revolutionaire partij, het mag met dankbaarheid geconstateerd, staat ongeschokt. En wel heeft zij bij de gehouden ver kiezing verliezen geleden, maar daar bij is tenvolle van toepassing: „Ook de nederlaag is, na plichtsbetrachting, a 11 ij d eervol en nooit onvrucht baar" Dat schreef Green van Prinsterer, de man wien nederlaag op nederlaag trof en die telkens weer zelfs in z'n beste vrienden werd teleurgesteld. Dat schreef Groen, die moest klagen dat de invloed van de Antirevolutio naire partij zoo goed als niets betee- kende die niet één courant of tijd schrift tot zijn beschikking had, en die als hij schreef en zijn waarschu wende stem liet hooren, het gevoel had alsof hij in het luchtledige sprak. Hij wordt gehoond als de veldheer zonder leger, als een van de laatste vertegenwoordigers van een uitster vend geslacht en aan den avond van z'n leven moest hij zelfs verklaren, dat de antirevolutionaire partij, die door volksgeloof en volkshistorie toonge vend had moeten en kunnen zijn, nau welijks in tel was. En niet geheel ten onrechte kon Prof Buys schrijven: „Er ligt tenslotte iets bij uitstek tragisch in dat rijke en in sommige opzichten, zoo arme leven Welk een reusachtige inspanning welk een 'volkomen toewijding van ai de krachten, hem met zoo milde hand toebedeeld, aan één zelfde doel; en zi?. de maatschappij, die hij tot zich riep staat vercler af van den vermoeiden grijsaard dan van dén vurigen jonge ling, op het oogenblik dat hij vol illu- siën den strijd begon." Indien iemand dan wist Groen van teleurstellingen té spreken. Maar daarom versaagde hij niet. En al was hij in officieele kringen en ook bij vele geestverwanten nau welijks in tel, bij heeft toch niet ver geefs geleefd en gewerkt, maar zijn arbeid heeft rijke vluchten gedragen Ook deze vrucht, dat de Antirevo lutionaire partij nog altijd een sterke positie in het land inneemt, en dat zij, hoe overigens ook de verhoudingen mogen zijn, wanneer zij vasthoudt aan liare beginselen, nog grooten invloed, zal kunnen uitoefenen. Dat er een gevoel van teleurstelling is hier en daar is verklaarbaar. Maar dit behoeft niet tot ontmoediging t'3 leiden. Ook ais onze voormannen niet ver der tot regeeren mochten worden ge roepen, hebben wij nog een rijke taak te vervullen. Er is nog werk te over. In de eerste plaats in eigen kring. De bestudeering van de beginselen, de versteviging van de organisatie, het waken aan de poorten en het waarne men van de posten der deuren. Maar dan ook naar buiten. Als er niet gebouwd kan worden, dan kunnen we toch helpen bewaren het vaderlijk erfdeel, dat ook in onze handen is ge steld. En voorts, als goede antirevolutio nairen staan wij niet in eigeji kracht, want onze Koning, wiens komst in het vleesch wij straks herdenken, is van Isrels God gegeven! STADSNIEUWS. Ned. Bond van Jongelingsvexaenigin- gen op Geref. grondslag. In het Nutsgebouw is gisteravond de jaarlijksche leiders vergadering voor dit district gehouden vanwege de afd. Zuid-Holland van bovengenoem- den Bond. Bij verhindering van den voorzitter, den heer A v. Rijn Dzn. te •Vlaardingen, werd de vergadering ge leid door den heer W. de Gelder, uit Overschie. Als spreker trad ditmaal op de se cretaris van de afd. Zuid-Holland. de heer Lod. Kooyman, van Pijnacker, die een referaat hield over: het vraagstuk der Methodiek in onzen Bond.'' Waar aldus spr. de taak van den christen in het practische leven, in Gods kracht harmonie te brengen in hetgeen door de zonde was gebroken, in onze dagen zwaarder is geworden, is ook de opvoeding tot christelijke persoonlijkheid moeilijker geworden en moeten aan deg methode, ook aan die der zelfopvoeding van de rijpere jeugd, hoogere eischen worden gesteld Toch behoort er moed toe om te spre ken over verbetering van de metho diek, waar men reeds zoo dikwijls klaagt, dat er te veel gemethodiekt wordt. Ook in onzen Bond is die stem dikwijls gehoord. Het kwam, zoo zei men, slechts aan op het milieu' en op de geestelijke gesteldheid van den op te voeden persoon. Van groote beteekenis evenwel is de Methodiek, waarzij wil bevorderen dat er meer bewust aan eigen en anderer opvoeding zal worden gewerkt. We moeten niet alleen weten hoe, maar ook waarom we het doen, zoo a 1 s wij het doen. Moeilijk blijft het vraagstuk der Me thodiek altijd al was het slechts om zijn uitgebreidheid. Doel en karakter van onze beweging moeten grondig gekend, en verder moet worden gerekend met den duur van het lidmaatschap, met den leef tijdsgrens naar beneden en naar boven met het ontwikkelingspeil der leden bij hun lid-worden en bij bet verlaten van de J. V. Aan strenge paedagogische eischen moet ons werk voldoen, wil het zijn hooge bedoeling niet missen. Echter 'werd op velé vragen nog nooit eeh dui delijk antwoord gegeven. Er is dan ook eenige onvoldaanheid. Als blijken daarvan noemt spr. bet re- feraat-Bax op de vorige leidersverga dering en het referaat-Dr. Waterink op 2clen Paaschdag te Leiden gehou den over: onze werkmethode, waarin werd aangedrongen op een verlaten van de leidraden-methode. Ons leerplan is overladen, overbe last en nog voortdurend komen er nieuwe leidraden. Als voorbeeld noemt spr. dat men thans naar bondsleidra- den op 5 verschillende manieren Gew. Geschiedenis kan behandelen. Men ziet door de hoornen het bosch niet meer, en is gaan denken dat het uitwerken der leidraden gelijk staat met begin selstudie. Zelfs de plaatselijke vere nigingsbesturen zijn er het spoor door bijster geraakt en toonen weinig oor spronkelijkheid meer bij het opmaken van den rooster. Niet het Bondsbest. geeft daarbij meer leiding maar de re dactie van het J. blad wier nieuwe leidraden bijna klakkeloos en automa tisch worden overgenomen. En toch houdt onze Bond slechts zijn bestaansrecht, wanneer zijn eigen ka rakter blijft uitkomen in de plaatse lijke vereenigingen, die als vereni ging deel uitmaken van den Bond. De vorige Methodiek-Commissie heeft o.a. twee groote fouten gemaakt. Zij heeft de vereenigingen niet om ad vies gevraagd en had ook geen contro le op den leidraadschrijver, die haar plan moest uitwerken. Spr. hoopt dat de nieuwe commissie daarmede zal re kenen. Zij heeft trouwens al voor 75 pet. spr.'s gedachtengang overgenomen De spreker geeft vervolgens eenige wenken tot verbetering. Een lidmaat schap van gemiddeld 4 jaar is te wei nig, vooral daar het gewënscht is de leden voor hun 17de jaar geen inlei ding te laten maken Gerekend dat men in "die 4 jaar 400 ond. kan behandelen (de inleiders moeten dan geen kies- of meisjespijn hebben, zegt spr.) zou hij er daarvan 350 als volgt willen verdee- ien: Schriftstudie 60, Geloofsleer 50. Maatsch. onderwerpen 60, A. R. begin selen 40, Vad. Gesch. 40, Kerkgesch 30, Zending 20, organisatie-onderwer pen 10. Eeredienst 20 en Letterkunde c,0 Wat de leidraden betreft zou spr. die zeer willen bekorten om den in leider te prikkelen tot meer zelfwerk zaamheid. Wat die voor Gel. Bel be treft wil spr. de hoofdstukken veran derd zien in korte schetsen met meer litteratuuropgaven met betrekking tot de secten en afdwalingen, opdat het specifiek Geref. beginsel meer uitkome Leidraad S.S. schetsen halveeren wat het aantal aangaat en de stof wat een. voudiger formuleeren. Vermijding dus van moeilijk schijnende termen. Leid draad M. O, iets bekorten. Meer in schetsvorm. Leidraad A. R. beg beter ge b'd-t voor miniatuur-bron. Moetc-n scj«tfu wc-den. Een artikel in één li'. nuclcn. Méér en nieuwere of vernieuwde litteratuur. De J. V. is er niet, aldus spr. om alle practische voorbeelden van 20 jaar terug te lee ren kennen, maar om inzicht te krij gen in het beginsel, om dat later zelf te kunnen toepassen. Leidraad Kerkgesch.: meer aandacht voor de afscheiding en de Doleantie, voor de stroomingen van Ethischen en Modernen en voor het karakter van groote persoonlijkheden. Leidraad Zending: alleen kerkrechtelijke zijde. Voor historische gedeelten verwijzen naar de uitgebreide litteratuur. Wij moeten ons meer bepalen bij het lundamenteele. De J.V. is nooit be doeld als een instituut, waar men al- ies ïeeren kan, doch als een dat in zicht geeft in de beginselen Speciaal wat de Gew. Gesch. betreft, moet meer worden overgelaten aan de bediening des Woords de Catechisatie, de School het gezin, de knapenvereeniging enz. Het werk op de J. Y. zou dan wel iets moeilijker worden, maar dat hin dert niet. Alleen wat men zich met in spanning heeft eigen gemaakt, waar deert en gebruikt men. Hoofdzaak is dat er meer bewust zal worden ge werkt. De jongere leden kunnen uit nemend worden voorbereid door par ticuliere hulp en het bezoeken der sec tie-vergaderingen, desnoods speciaal voor jonge léden. Daarvoor behoeft 't peil der bespreking in de J. V. niet te worden verlaagd Het is trou wens duidelijk, dat de huidige me thode op den 'duur moet leiden tot een sleur die nadeelig werkt op de energie van de leden. De spreker, die zijn onderwerp ge heel meester bleek, en het met zijn be kende pittigheid behandelde, werd met veel genoegen aangehoord. Er volgde op het referaat een drukke bespreking, waarbij eenerzijds het optimisme van den referent ten aanzien van het op liooger plan brengen van het vereeni- gingswerk niet door allen bleek te wor den gedeeld, maar waarbij zijn stellin gen toch alle gehandhaafd konden.blij ven en veler instemming bleken te hebben. De vergadering, die goed bezocht was werd door den heer Kooyman met dankgebed gesloten. Leidsche C. J. M. V. Padvinders. In den geheel gevulden Foyer d~r Stadsgehoorzaal, vierde bovengenoemde padvinders vereen. Donderdagav. met een openbare uitvoering haar 3_jarig bestaan. Precies op tijd, opende de voorz., de heer L. Questroo Jr. de bijeenkomst met gebed en een kort woord van welL kom tot alle aanwezigen, in het brjL zonder de ^commissie Voor Padvinderij van het Ned. Jongelingsverbond, de Provinciale Commissie en de afgevaar digde C. J. M. V._ers uit Den Haag, en Delft, benevens die van de N.P.V. en Leger des Heils, afd. Leiden. Van den burgemeester werd een be richt van verhindering voorgelezen. Nadat allen een genoeglijke avond was toegewenscht, werd met het eigen lijke program begonnen. Als het scherm opgaat staat op het tooneel opgesteld de „Band"', welke on der leiding van haar „Bandmeester" liet groote saluut brengt dooi* tromgeroffel en hoorngeschal te doen klinken, op een wijze, die aller bewondering af dwong. Geeft zoo'n bandnummer direct al een echte' padvinderssfeer, niet min der deden het de standen onder lei ding yan een der bestuursleden, die de aanwezigen deden zien, liet devies j,Geestelijk, verstandelijk, Maatschappa. Het doet elk rechtgeaard vaderlander altijd goed, deze echte, frissche, hel dere Hollandsche jongens in hun keu rige uniformen te zien marcheeren of kampeeren. Wat ze in hun standen te aanschou wen geven, is niet minder het bewijs van Hollandsche rondborstigheid. Dat de verschillende tooneelstukjes in 't volle padvindersleven stonden spreekt natuurlijk vanzelf en ,,'t Verijdelde oom plot" deed ons smullen van de goede padvindersdaad. Het noc voor de pauze gegeven devies „Waakt werd eveneens Keurig uitgevoerd. Na het voor de pauze gebodene kost te het weinig moeite om direct na do pauze allen weer op hun plaatsen te krijgen, daar allen nieuwsgierig waren naai* "t spreekuur van den troepenleL der. Mijnheer Parade werd hannig af gewimpeld, omdat fatten in geen padL vinderstroep thuis hooren. Een oudje, dat dacht op het bureau dei* ouderdoms rente beland te zijn, werd door een paar padvinders naar het juiste adres gebracht, terwijl mijnheer Lothario met zijn beer aan het verstand werd gel- bracht (groote hilariteit in de zaal) dat berenvertooningen en dergelijke voor Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief* Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woonden, worden dage* ltiks geplaatst ad 40 cent- Binnenland. De pogingen van Dr. de Visser tot oplossing van de Kabinetscrisis. Wat het Rijk aan salarissen betaalt Buitenland. De Fransche indnstrieelen uit het Noorden hebben aan president Don na erg ue en de regeering belangrijke voorstellen gedaan, ter saneering van do Fransche financiën. Turkije is voornemens een afwach tende houding aan *2 nemen inzake de Mossoelkwestie padvinders onnoouig zyii om het leven in den troep te houden. Dit zou de pad vindster aardig eventjes anders ko men vertellen, dit rapport uitorackt over de bewezen dienrt n bij een. trans port Hongaarsche kinderen. èia. een klein incide k. veroorzaakt door een eigenwijze poiitieL agent ver scheen de Nederlandsclie Maagd in igen persoon, teneinde haar sympathie en goedkeuring te betuigen. Dit stuk oogst te een spontaan applaus b\j alie aoiiL wezigen. Na de „Ontvoering eesn echi nenstuk, kregen wij nogmaals keurige standen te zien, waarna de taptoe ons deed grijpen naar de horloges. Tot ieders verbazing bleek het al aardig tegen elven te gaan loepen. Dat een uitstekend strgkie de pauz 's aan vulde, spreekt vanzelf, want een zoo 'uitstekend geslaagde feestavond zonder, muziek zou een ondenkbaarheid zijïC Het was geen ovendrevenh. id, to n de voorzitter allen recht hark lijk dankt, ie, die hadden meegewerkt en de Nod. Maagd bloemen aanbood voor de door, haar bewezen diensten. Nadat de vergadering mei. dankzegt, ging gesloten was, keerden allen vol (laan huistoe. Voor een avond als deaen, is het jammer, dat het woord trots bij een? padvinder niet thuis hoort, anders zou den wij gerust kunnen zeggen, dat de de Leidsche C.J.M.V. padvinders mot trots op hun derde jaarfeest kunnen, terug zien. A.-R. Kies vereenig ing. Naar wij vernemen zal de A.-R. Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" op Dinsdag 29 December a.s. een vergade ring houden ter bespreking van den po- litieken toestand. De heer H. de Wilde, voorzitter van het Provinciaal Comité van A.-R. Kiesvereenigingen hoopt dien av. aan wezig te zijn en een kort woord te spreken en verder eventueele vragen zooveel mogelijk te beantwoorden. De bedoeling is n.l. een soort praats avond te houden, waar de leden ruim schoots gelegenheid zullen hebben zich' uit te spreken. Wij komen op deze vergadering die een zeer belangrijke belooft te worden nog wel nader terug. Vrouwe E. H, A. de Gijselaar f Op den hoogen leeftijd van 85 jaren is in het Diaconessenhuis hier ter ste de overleden Vrouwe Elisabeth Her- mina Adriana de Gijselaar. Douairière. Jhr. Mr. N. H. de Gijselaar, de moedor van onzen burgemeester. Postkantoor. Op 26 December zal het postkantoor voor het publiek zijn opengesteld van 11.30 vm. tot 1.30 nm. voorbehandeling van aangeteekende- en expressestuk ken, postwissels, postbewijzen en qui- tantiën, benevens voor den verkoop van frankeerzegels enz Voor den postchèque- en girodienst den dienst der Rijkspostspaarbank en der Verzekeringswetten, alsmede v >r de aanneming van postpakketten zijn de kantoren op dien dag gesloten. Te 's-Gravenhage is op 17 dezer geslaagd voor het examen costumière onze stadgenoote Mej. Bete Smit. Prof. Mr A. J. B'ok, alhier is her benoemd tot lid van het centraal iui lege voor de reclasseering. Te Amsterdam is geslaagd \roor het examen staatsinri hting M. O. heer W. V assenaar, alhier Aangehouden is een zwerver, die bij de politie om nachtverblijf vroeg, doch tevens bleek te worden verwacht dooj' den burgemeester van Uden, om dat hij waarschijnlijk in die gemeente eon diefstal heeft gepleegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1