NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 DECEMBER 1925 DAG-AGENDA. Vrijdag 18 Dec. 'sav. kwart over ze ven uur Nutsge'bouw, Üteenschuiu* Jzaal lj Leidersvergadering van den Ned. Bond v. Jongel. Ver. op G. G. Maandag 21 Dec. 'sav. acht uur Groote Stadsgehoorzaal. 3e Concert- uitgaande van den L. Kunstkring „Voor Allen." Maandag 21 Dec. half 8, Prediker, pr. K J. Brouwer, voor den Christ. Best. Bond. Dinsdag 22 Dec. 's av. kwart over acht „In den Vergulden Turk." Jaar!. 'Alg. Leden Verg. der Drie Oct. Ver Woensdag, 23 Dec., 's av. half acht: Rijnsburg. Lezing met lichtbeelden door den heer L. Penning, uitg. van Chr. Com. v. Winter 1 Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond-, wacht- en Zóndagdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 December a.s. .waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523 wederkerigheid toestaat, goederen, be stemd v. d. openbaren dienst, musea, on herstelbaar bedorven goederen, enz. De controle. Het controlestelsel komt hierop neer dat de producent van belaste goederen iverplicht is zich bij den ontvanger der accijnzen bekend te maken. Hy moet dn registers aanteekening houden van de belaste goederen, die inkomen en (uitgaan en van de bedragen die hij int, moet hij aanteekening houden. Eens in 'ide maand rekent hij met den Rijksont vanger ar. De registers moeten i jaar gewaard blijven en de ambtenaren liebL. hen het reent, tusschen 9 en 6 uur de (redsters in te zien. Bovendien moeten de producenten hun boeken, balansen en verder..- be scheiden op aanvraag overleggen aan de Rijksaccountants. Nalatigheid of onvol ledigheid in het bijhouden der regisLers kan, behalve met e .1 strafvervolging, gestraft worden door een aanslag tot het vijfvoud van het verschuldigd be-_ Idrag. Er is hooger beroep op den direc teur der invoerrechten en de minister van financiën kan den aanslag verlagen. Voer de belasting bij invoer zijn de- directeur der invoerrechten en Tarief- commissie beroepsinstanties. Het schijnt niet in de bedoeling der regeering te liggen, deze werkzaamheL (den voer den belastingdienst te hono- xeeren. Objecten van belasting. Er zijn 29 groepen van aan belasL ting onderworpen objecten. Per f ico van den verkoopprijs of bij invoer van ide waarde wordt f 6 geheven voor per sonenauto's en onderdeelen o-n biljarten. [Van alle andere wordt 12 pet geheven. Wij vermelden uit deze lijst: bent- en .pelswerk, brandkasten, kaviaar, kreeft, -oesters, icnogruien en onderdeden, fo totoestellen, geklaard cf versierd aarde werk e i porcelain, gobelins, goudleder, pen wat -daarvan gemaakt is, haarden, haardstellen, vuurs'chermen, handschoe nen (behalve Wanten, wollen, halfwo'L len, katoenen, asbest en gummi-hand schoenen!. jachtwapens en munitie, kant, karpetten, Icopers, tafelkleed en, enz. (behalve van coecsvezcls of koet. •haar), loeren koffers, toiletgarnituren, jdamestasschen, portefeuilles, lijf sier a den, meubelen van palisander, mahonie, wortelneten 'of rozenhout en - ingelegd' meubelen, parasnis, parketvloeren-, rub. bervloeren, inlaid-, graniet- en houtnerf linoleum, piano's, enz., schoenen, enz., wanneer de schacht van den schoen (met uitsondering van den cefceenneus) hestu-.t uit neg andere bes to. ndd celen dan ongelakt, onverguld, onverzilverd, rund-, geiten-, schapen- of paardenleder wol, vilt of touw, sigaren en sigaretten kokers, smoking-, rok- en galanterieklce ding, toiletveeien, of and-re modewaar, van veeren, tcone lkijkcrs.n dergelykp voorwerpen, samengesteld met agaat, birnsteen, ivoor, jaspis, koraal, marmer parelmoer met uitzondering van instru. meuten, waaiers en wandelstokken. Be ongevallenwet 1901. De „Vereeniging tot Beoefening der Sociale Geneeskunde" zal op 2 Januar- ri 1926 een buitengewone verg£*lering beleggen ter herdenking van het feit, dat vóór 25 jaar door de Koningin de Ongevallenwet 1901 bekrachtigd werd Voor liet houden van voordrachten hebben reeds thans medewerking toe gezegd de professoren: J. Baart de la Faille, B. Brouwer, O. Lanz, W. Noor denbosch; en de doktoren M. Alvares Corea; J. van Ebbenhorst, Tengbergen; Van Gelderen en G. P. van Trooyen. Opbrengst Rijksmiddelen. Uit het overzicht van de .opbrengst der Rijksmiddelen over November 1925 blijkt, dat de gewone middelen hebben opgebracht 43.743.762.92 of 2.460.000 meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Over de thans verloopen maanden' van dit jaar bedroeg de opbrengst ruim j 425.000.000 en over hetzelfde tijdvak van 1924 ruim 405.000.000. Dat de opbrengst ver boven de ra ming komt blijkt wel daaruit, dat 11/12 van de raming bedraagt ruim 383 millioen wat een verschil maakt van 42 millioen. RECLAME. Millioenen Gebruiken ze. Doktoren noemen ze het eenige werke lijke hoestmiddel. 7000 attes ten. Sedert 40 jaar beproefd. Ze genezen abspluut zeker en snel hoest, kinkhoest, vastzittend slijm, keelpijn, catarrhe, heeschheld en alle aandoeningen der ademha lingsorganen. Geen medicijn- smaak. Kinderen zijn er direct dol op. Door het hooge moutextract-gehalte voedzaam en versterkend. Pakje 40, doos 75 cents bij Apoth. en Drogisten* Let op het merk m3 Dennen'é Het bestratingsvraagstuk. Dezer dagen is op een klinkerbeL strating in de M. v. Heemskerckstraat te Haarlem een deklaag aangebracht v. rubberasphalt, vervaardigd volgens het idoor den heer Van Haagen uitgevonden procédé Dit wegmateriaal bestaat uit een mengsel van rubberasfalt, rivierzand en fijn grind of steengruis. De grondstoffen van het bindmiddel zijn Trinidadasfalt en rubber. De werkwijze is zeer eenvoudig. In een zestal veevoederketels wordt het rubberasfalt in kleine ijzeren vaten aangevoerd en tot ongeveer 200 graden 0. verhit. Tegelijkertijd wordt het zand gedroogd en op dezelfde, tem peratuur gebracht. Zand en grind worL den in ongeveer dezelfde hoeveelheden aan het Kokende rubberasfalt toege voegd, terwijl het mengsel ongeveer 30 pet. rubberasfalt bevat. Nadat dit zorg vüldig is'geroerd, wordt het met emmers op de vooraf schoongeveegde klinker bestrating uitgespreid in, in de lengteL richting van den weg loopende banen. Het materiaal wordt vervolgens ter dik te van 2 c.M. met een houten strijker gelijkgestreken, onmiddellijk daarna be zand en met een kleiner houten schuur bord bewerkt, waardoor een effen, dun bezand oppervlak wordt gevormd. Met een ploeg van 8 man en 6 kookkef tels wordt op deze wijze- per dag een istraatoppervlak van ongeveer 100 vierk. M. afgedekt. Reeds na een half uur is de rubberL asfalkafdek king steenhard, zoodat zon der eenis bezwaar het verkeer "erop kan worden toegelaten. Het materiaal is gevoelig voor regen; bij regenachtig weder wordt daarem gewerkt onder een houten afdak op wielen. De prijs van de afdekking bedroeg voor het werkje te Haarlem-1 4,50 per vierk. M. BUITENLAND. DE FRANSCHE FINANCIEELS CRISIS. Doumer minister van financiën. Doumev is benoemd tot Fransch minister van financiën. Het moei evenwel volstrekt niet on mogelijk zijn/ dai de Kamermeerder heid hem niet zal accept;éeren. Het is achter voor he; oogenblik waarschijn lijk, dat de linkergroepen zich door Briand ervan hebben laten overtui- fen, dat in de gegeven omstandighe- en de politiek moet wijken voor over wegingen van algemeen, belang. De Senaat heeft Doumer nog on langs een algemeen bewijs van sym pathie gegeven door hem unaniem te benoemen tot voorzitter van de fi nancierde commissie. EEN COMPLOT TEGEN STRESEMANN. Twee personen gearresteerd. De Berlijnsche politie heeft giste ren twee mannen gearresteerd, die voornemens waren een aanslag op mi nister S t resem an n te plegen. Het complot is uitgelekt doordat één van beiden, een- zekere Kaltdorf, een brief Tiad geschreven aan een ad vocaat te München, waarin hij hem mededeel ing van zijn voornemen deed. Deze advocaat die vroeger een aan hanger van de Völkische beweging was geweest maar inmiddels afvallig was geworden, gat den blief van Kaltdorf aan de politie te Miinchen, die daarop een ambtenaar naar Ber lijn zond. Beide gearresteerden hebben één volledige Bekentenis afgelegd. Nadere bijzonderheden. De beide mannen, die den aanslag op dr. Stresemann wilden plegen, zijn weer een paar typische rechtsradicaien. Kaltdorf, van vvien het initiatief "is uitgegaan, is een jongen van goeden huize. Zijn vader is een hooggeplaatst ambtenaar. De zoon studeert, sjeest, leidt een liederlijk leven en raakt aan lager wal. Ten slotte is hij als» rabrieks arbeider in Beieren werkzaam, komt in de Völkische beweging en is al spoedig een haantje de voorste. Ziet in Stresemann, voorat na "Locarno,, een volks- en landverrader en besluit hem uit den weg te ruimen. In den kantoorbediende Lorenz •eveneens -een jongen van goeden huize zijn vader is leeraar M.O. ziet hij ♦sen geestverwant, ofschoon deze, naar hij bij zijn verhoor verklaarde, lid van de Duitsch-natipnale partij is. Lorenz heeft al een paar maal in een krankzinnigengesticht gezeten, •maar dit is voor Kaltdorf geen be zwaar. Samen ontwerpen zij een plan de campagne. Als de daad volbracht is, zullen zij met een vliegtuig naar het buitenland vluchten. Maar eerst zoe ken zij nog een derde man. Kaltdorf heefi .iemand op het oog, een bank werker in München. Schrijf; aan een advocaat, die hij 'in de VöLische be weging .heeft leeren kennen, of deze den bankwerker eens wil palsen, maar de advocaat heeft intusschen de Völ kische beweging den rug toegekeerd en waarschuwt de politie. De beide moordenaars in spe ziin gearresteerd. Maar de hoofdschuèdi- gen zijn niet de verloopen Kaltdorf en de zwakzinnige Lorenz, maar ook thans weer evenals indertijd bij de moorden op Erzberger en op Rathe- nau de Völkische en de D.uitsch-natio nale bladen, die sedert de conferentie van .Locarno hun onverantwoordelijke hetze tegen Stresemann hebben ge voerd, hem als landverrader en mis dadiger qualificeerden en hem zelfs op één lijn stelden met een moorde naar. DE DUITSCHE CRISIS. De kansen van Koch minder. Men is in Duitschland nog niet veel verder gekomen in de richting van de. oplossing van de kabinetscrisis. In den Rijksdag werd gisteren voort durend onderhandeld en geconfereerd De eene bespreking volgde op cJe an dere. maar resultaat heeft ai dit ge praat klaarblijkelijk nog niet opge leverd. In parlementaire kringen gaf men gisteren Koch alweer veel minder kans dan voorheen, omdat het steedsjneer blijkt, dat de Duitsche volkspartij, en vooral de sociaal-democratie, die zich weliswaar in principe voor de groote coalitie hebben uitgesproken, daar in werkelijkheid -.och niet veel voor voe len e»n nu steeds weer nieuwe spa ken in het wiel steken. Als de bemoeiingen van Koch heden nog. geen resultaat hebben opgeleverd, verwacht men, dat hij zijn pogingen zal staken. Wat er dan gebeuren^ zal, is nog niet duidelijk. Het waarschijnlijkste is, da'c Luther dan zal trachten, toen maar een kabinet van de middenpartijen tol" stand te brengen. Het is best mogelijk, dat Luther in dit geval pas na de Kerstvacan- tie, dus begin Januari, de noodige stappen daartoe zal doen. De soc.-dem. weigeren. Een later bericht meldt, dat de so ciaal-democratische rijksdagfractie na langdurige beraadslagingen een be sluit'heeft genomen, waarin worSt ge zegd, da t de sociaal-democraten in het resultaat der met dr. Koch gevoerde 'besprekingen geen geschikte basis zien voor die vorming van een kabinet op den grondslag der groote coalitie. Dit besluit zou heden worden me degedeeld aan de conferentie der frac tievoorzitters. Doordeze weigering kan de po ging van den leider der democraten om een regeefing te vormen van de 'sociaal-democraten tot de Duitsche volkspartij als mislukt worden be schouwd. Hei dilemma., waarvoor president Hindenburg zich thans ziet geplaatst is: een ambtenarenkabinet of een par lementair kabinet van het midden. Duitschland en de Volkenbond. De „Manchester Guardian" schrijft, dat waarschijnlijk een buitengewone vergadering vari den Volkenbond te gen 4 Maart a.s. zal worden bijeenge roepen met het oog op de toelating van Duitschlaiid tot den Volkenbond. Onmiddellijk daarop kan Duitschland' dan deelnemen aan de Raadszittting, welke 8 Maart d.a.v. aanvangt. Om deze reden zal de volgende Raadszitttting niet te Madrid wor den gehouden als in September was overeengekomen, doch wéderom \e 'Gèneve. DE MOSSOELKWESTIE. De beslissing gevallen. De beslissing van den Volkenbonds, raad in zake Mossoel, welke neer komt op een grensafbakening tusschen Irak en Turkije overeenkomstig de demarcaiie-lijn van Brussel, is gister bij ontstentenis van Turkije, met al gemeen.© stemmen genomen. Het besluit komt op het volgende neer1 Engeland zal een nieuw verdrag met Irak sluiten, waarbij het mandaat met 25 jaar wordt verlengd, tenzij Irak voor het verstrijken van dien termijn in den Volkenbond is opgenomen. Zoodra binnen een termijn van zes maanden hieraan gevolg is gegeven, zal de Volkenbondsraad constateeren dat het Raadsbesluit definitief 'is ge worden en de noodige maatregelen aan de hand doen ter afbakening van de grenslijn. Engeland zal den Raad de admi nistratieve maatregelen moeten voor leggen, die aan de Koerden een zekere mate van administratief zelfbestuur ga rand e eren. De Raad verzoekt E n^eland de maarregelen door de grensarbaken'ings commissie voorgesteld voor het her stel van de rust en voor de bescher ming van de veiligheid'der bevolking, zoo getrouw mogelijk na te leven. Hetzelfde geldt voor de maatregelen ter bevordering van het handelsver keer met Turkije en de andere na- buurstaten. Turkije blijft zich verzetten. De Turksche delegatie, die, zooals gezegd, niet aanwezig was, had eei schrijven gezonden aan den secretans- Daarin wordt herinnerd aan devfoe generaal. jere mededeeling aangaande de be voegdheid der delegatie. Roesjdi Bey verklaart, dat, nu de Raad ziin taak als bemiddelaar niet vervult, alle Turksche verzoeningsvoorstellen als an nul en geener waarde moeten wor den beschouwd. Bovendien wijst hij er op, dat een staat slechts met zijn -olie toestemming afstand kan doen an een deel van zijn grondgebied, zoodat Turkije zijn volledige rechten op hèt vilajet Mossoel behoudt. In Volkenbondskringen wordt naar 'aanleiding van de beslissing in 'de quaestie van Mossoel voor ernstige ge volgen gevreesd. Bestraling van kippen. De wetenschappelijke correspondent der „Daily Chron.", deelt mede, dat de universiteit van Wisconsin een rapport heeft gepubliceerd over het vraagstuk: Hoe kan men in den winter kippen goed aan den leg houden." Volgens het rapport zijn proeven ge nomen welke bestonden in een ultra violette bestraling van hoenders gedu rende 10 minuten per dag. Deze bestraalde kippen hebben in Februari, Maart April driemaal zooveel eieren gelegd als de onbestraalde hoen ders, d.w.z. een dozijn witte leghorns, welke een bestraling ondergingen, leg den 562 eieren, terwijl de kippen, die dat voorrecht niet hadden, baar pro ductie slechts tot 186 stuks konden brengen. KORTE BERICHTEN. D«e Völkische ICurier", het or gaan van Ludendorff, zal met ingang van 1 Januari niet meer verschijnen. - De Sovjet-regeeriiig heeft aan de in Ihiet district Ardon iu den Kau- kasus gevestigde Kozakken de vor ming van een zelfstandige Sovjet-repu bliek toegestaan. De intergeallieerde controle-com missie voor Baden, die haar zetel te Karlsruhe heeft, zal in overeenstem ming m'et de te. .Locarno getroffen regeling op 4 Januari de Baidensche hoofdstad verlaten. - De Grieksche minister van bui- tenlandsche zaken heeft aan de ge zanten van Frankrijk, Engeland en Italië medegedeeld, dat Griekenland zich bij de uitspraak van den Volken- bondsraad in zake het Grieksch-Rul gaarsche conflict neerlegt. - De onderwerping dier Druseh- dorpen tusschen Raiaya en IHasbaia' aan het Fransche gezag, breidt zich uit. De Drusen accepteeren de Fran sche voorwaarden. - Voor het raadhuis te Hamburg is het gistermiddag tot heftige betoo- gingen van werkloozen gekomen, die onder geroep: „wij hebben, honger" trachtten de trappen van het raad-, huis te bestormen. - Japan heeft aan de Cjiineesche generaals verboden dat "er binnen 6 mijl van Moekden wordt gevochten. De Fransch-Duitsche handels besprekingen zrjn hervat. De joego-Slavische minister van (Onderwijs, Stephan Raditsj heeft een partij-vergadering het groote be lang betoogd van invoering van het Russisch op scholen, daar dit de taal van het grootste Slavische volk 5s. GODSDIENSTIG LEVEN IN RUSLAND. In „Etudes" schrijft P. Michel d'Her biging S.J., de directeur van het Oos- tersche instituut te Rome een interes sant artikel over de godsdienstige toe standen, die hij bij zijn verblijf in Mos kou in October 1.1. heeft waargeno men. Daaraan is het volgende ontleend: Bij het binnenkomen en 't verlaten van het Russisch gebied viel voor al de krantenjongen op, die met zijn schelle sopraanstem met nadruk den „Bezbonik", den „Goiddelooze", té koop aanbiedt, de befaamde verzame ling van de grofste godslasterlijke ca-: Hcaturen, en verhalen. M.aar tusschen die twee indrukken ligt de. .waarne ming van een Russisch volk dat pp zijn wijze geloovig, vroom, en waar lijk godsdienstig blijft, en daarin met geweld wordt gehinderd. Een verblijf in Moskou toont al spoedig, dat de kundige meesters, al thans in dit middelpunt, nuttelooze plagerijen willen vermijden. Ofsohoon hartstochtelijk anti-godsdienstig geven 4j den raad^ de gevoelens van de volksmassa niet te grieven. Zij heb-, ben eenige plaatselijke verordeningen, die aan de geestelijkheid vernederen den arbeid oplegden, afgekeurd en ver nietigd. de overwegingen tot dat be sluit spreken het duidelijk uit, dat men alles vermijden moet, wat aan het volk gelegenheid zou geven, de be dienaren van den godsdienst als slacht offers of vervolgden te beschouwen. Het wachtwoord, dat in Moskou of ficieel gegeven is, heet "vrijheid", vrij heid van den godsdienst zoowel als van de goddeloosheid. De formule is al verscheidene jaren dezelfde, maar zij wordt nu met minder openlijke vij andigheid toegepast dan gedurende de tragische periode van 1917 tot 1923. „Wij hebben geconstateerd", zei een Russisch diplomaat, „dat millioenen menschen, de meerderheid van het Russische volk, nauw gehecht zijn aan godsdienstige gedachten, en wij heb ben besloten, den directen strijd tegen die neigingen te staken, zoolang zij niet dienen, om politieke agitaties te bedekken". De orthodoxe geestelijkheid ver toont zich in Moskou dan ook in haar kleurige kerkelijke kleedij. Niemand, geen volwassene, 'en geen jongen, ver- Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 393 M.). Lezingen. 5.35 (Londen, 36; M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). .Verschillende lezingen. 7.05 (München, 485 M.). Concert. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 8.20 (Hamburg, 395 MJ. Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder- uurtje, zang, lezing, muziek. 6.(Hilversum, 1050 M.). Concert. H.D.O.-orkest. 6.20 (Parijs, Eiffeltcren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.45 NSF. Halfuurtje voor de huis vrouw. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lc_i.i-en. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek. 7.50 (Daventoy, 1600 M.). „De Messias", van Handel. 7.40 (Londen, 3.65 M.). „De Messias", van Handel. 7.50 Königswusterhausen (1300 M.j Concert. 7.50 (Munster, 410 M.) Concert of lezing. 7.50 (Zurich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 MJ Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 1 8.(Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.15 (Hilversum, 1050 M.). Concert vanuit het Concertgebouw. Solist Jacques Uibaud. 1 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, oh- 8.50 (Parns, 1750 M.). Concert, derbroken door nieuws. 8.50 (Madrid, 392 M.). Concert. 9.20 (Parns, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. oorlooft zioh ean glimlach of ©en on aangename opmerking. De communustische jeugdbonden, hebben wel getracht, de gewelddadig heden en beleedigingen te doen voort duren. Maar hun uogingen tot orde verstoring in kerken óf 'bjj 'teesten, hun schennende maskarades van "Kerst mis 1922 tot Paschen 1924, hebben den jongen heethoofden zulke hard handige afstraffingen bezorgd, dat leiders aan den raad van wijzere be stuurders gevolg' gegeven hebben; in Moskou en, naar het schijnt, ook in de andere voorname centra, heeft het Russische volk zijn religieuse vrijheid weten te doen eerbiedigen. Terwijl deze gewelddaden dus ge staakt zijn, wordt daarentegen de be strijding van het geloof door_geschrif- ten met toenemenden ijver voortge zet. De boekhandel geeft de vooriiaam ste plaats aan „de anti-christelijke, ■anti-religieuse, atheistische, .en gods lasterlijke propaganda, stapels boeken niet uitdagende titels en suggestieve omslagen, vertalingen van alles wat het verleden tegen God, tegen Chris tus, tegen het begrip zelf van de ziel en de wereld des geestes heeft kun nen schrijven, maar ook nieuwe voort brengsels, haastig, koortsachtig ge schreven, uitdenksels van hersenen, die weinig wetenschappelijks hebben, maar bezeten rijn door het anti-gods dienstig fanatisme, en met "hartstocht «n raak met vaardigheid, alles aan grijpen, wat aan, slecht ontwikkelde geesten de gedachte kan opdringen, dat de godsdienst de vijand" der we tenschap, de bondgenoot van den ka- pitalistischem uitzuiger, de opium van het volk is. In Moskou zijn de meeste kerken lopen en aan den eeredienst gewüd. 2j worden door groote menigten >e- zodht. die op de oude wjjze bidden, de ikons kussen, en kaarsjes offeren. De groote kloosters, complexen van gebouwen om vaak meerdere kerken heen vereenigd, zijn echter grooten- deels voor volkswoningen in "beslag genomen, en de monniken in een klein deel van 't klooster opeengedrongen. Zeer belangrijk zijn de indrukken, <Üe de scüürijver meedeelt van z,in be zoeken aan de leiders van de .ortho doxe kerk. De voornaamste groep van geloovigen is die, welke den over leden patriarch Tychon, en rijn op volger den metropoliet Peter van Koutry trouw is. De metropoliet en zijn bisschoppen leven onder een zeer streng toezicht van de sovjet-politie. Zij laten zioh met geen politiek in en gehoorzamen de sovjet-autoriteiten. Echter ook op religieus gebied ne men zij een volkomen ljjdelijke hou ding. aan. Volgens de Tychoniaansche 6isschoppen is dezelfde houding (zich te onthouden van een godsdienstig on derricht en preekent meer dan ooit geboden: In de toekomst van den fbdsdienst te voorzien of haar voor te ereiden zou, zoo men hen hoort, een inbreuk op de rechten der Voorzie nigheid zijn, een aanmatiging, die te gen het geloof en de hoop indruischt. „'God moet over zijn kerk waken. Wij hebben Hem maar te laten begaan", zei mij een van de jongsten onder 'hen. Een groote passiviteit, en een groote onwetendheid van hetgeen er in de

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2