Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 3© JAARGANG WOENSDAG 16 DECEMBER 1925 NUMMER 1698 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 EERSTE BLAD. V Lingceeksche agitatie. Ds. Lingbeek, de man van de H. G. S., die zichzelf tot taak schijnt te heb ben gesteld het levenswerk van man nen als Dr Kuyper en Mr. de Savornin Lobman af te breken en die optreedt met de pretentie in zeer bijzonderen zin Gods stem te laten hooren, heeft deze week te Leiden een pleidooi ge houden voor de Christianiseering van de staatsschool. Nu is dat zijn recht. Wanneer Ds. Lingbeek van meening is, dat op deze wijze meer gedaan kan worden tot heil van ons volk en tot doorwerking van de Christelijke begin selen, dan door het stichten van bij zondere scholen waar het onderlijs een beslist christelijk karakter draagt, dan staat het hem vrij daarvoor propa ganda te maken en zullen allen die in het volksonderwijs'belang stellen goed doen naar hem te luisteren en zijne ar gumenten zorgvuldig te toetsen. En wanneer hij daarbij meent voort durend te moeten toornen tegen de „af gescheidenen" en de „doleerenden", die hij naar het schijnt met de Roomschen zoo ongeveer buiten de wet wil stellen hij acht ze althans in strijd met de Grondwet niet benoembaar aan open bare kweekscholen dan kan ons dat bltrekkelijk koud laten. Het is te betreuren, da nog wel iemand die zoo gaarne op het natio nale den nadruk legt, zoo Voortdurend bezig is de kerkelijke hartstochten te prikkelen, de verschillende volksgroe pen tegen elkaar op te zotten en zoo, door te verdeelen, de revolutionaire groepen een kans te geven om te heer- schen, maar overigens kan dit optreden voor kennisgeving worden aangeno men. Dit schelden en stoken en verdacht- maken is voor Ds. Lingbeek als publiek persoon nu eenmaal levensvoorwaarde. Deed hij het niet, dan zou niemand meer naar hem luisteren en zou hij on middellijk in vergetelheid wegzinken. Het is voor hem een kwestie van te zijn of niet te zijn. Anders wordt het echter, wanneer Ds. Lingbeek voortgaat mannen als wijlen Dr. Kuyper op de meest erger lijke wijze te bekladden. Dan mag een woord van protest niet achterwege blijven. Onlangs wed Dr. Kuyper geteekend als een verkapte Roomsche wiens le vensdoel zou geweest zijn op geraffi neerde wijze ons volk te verróomschen. En nu weer werd een tegenstelling gemaakt tusschen Groen van Prinste- rer en Dr. Kuyper op de volgende wijze: „Groen was als" Plato, die alles afleid de uit de goddelijke gedachten, de man met het aangezicht naar den hemel ge richt; Dr. Kuyper was als Aristoteles, oe man der nuchtere werkelijkheid, die het aangezicht gericht had naar de aarde". Om te beginnen kan de vraag gesteld worden of de tegenstelling die hier tus schen Plato en Aristoteles gemaakt wordt, wel juist is. Wij laten de beantwoording van déze vraag gaarne aan meer bevoegden over, maar er is, naar het ons voorkomt, alle reden om hier een vraagteeken te zet ten. Men doet Aristoteles zeker onrecht, door maar zonder meer te beweren, dat hij in tegenstelling met Plato, het aan gezicht gericht had naar de aarde. Maar meer dan ergerlijk wordt het, als een ontwikkeld man als Ds. Ling beek deze verkeerde voorstelling dan gebruikt om eén tegenstelling te ma ken tusschen Groen en Kuyper en het voor te stellen alsof Dr. Kuyper de man was der nuchtere werkelijkheid, die het aangezicht gericht had naar de aarde. Zeker, hij heeft met de werkelijkheid rekening gehouden. Hij heeft zich niet als Dr. Lingbeek, tevreden gesteld met in de ruimte te praten en het goedgeloovig publiek met allerlei dwaze theoriën te verma ken. Maar daaruit volgt niet, dat hij zich alleeni nteresseerde voor aardsche din gen en dat daarin het einddoel lag van zijn optreden. Het is gelukkig niet noodig derge lijke aantijgingen te weerspreken. Wij BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 i Postbox 20 kunnen volstaan met ze te signaleeren. Heel het leven van Dr. Kuyper, die door Groen zelf als zijn opvolger werd aangewezen, is daar om het tegendeel te bewijzen. Hij was voor alles theoloog, de machtige prediker, de innige medita tor wiens optreden beheerscht werd door de vraag hoe de eere Gods kon worden bevorderd. Met recht mocht hij zeggen: Voor mij, één zucht beheerscht mijn leven: Gods heil'ge ordinantiën in school en kerk en volk en staat, ten spijt van 's werelds remonstrantiën weer vast te stellen 't volk ten baat. En op dat gebied is Gode zij dank, door Dar Kuyper meer Ibereikt dan door- mannen als Ds. Lingbeek, die nog nooit iets lieeft gebouwd, maar die tot nu toe niets anders wist te doen dan verwarring te stichten, kan wor den afgebroken. Het is wel diep treurig, dat de lei ders van de H. G. St. op deze wijze meenen te moeten optreden. Treurig vooral daarom, dat zij veel meer dan zij misschien beseffen, de zondige hartstochten prikkelen, de in vloed van de Christelijke partijen hel pen verzwakken en den vijanden van God en den Christus reden geven om te juichen. STADSNIEUWS. De aanstaande wonintelïing. Deelden wij verleden week een en an der mede over de bedoeling van de aan staande woningtelling in het algemeen, thans kunnen we iets meer zeggen van de taak der tellers. Zooals we reeds een vorige maal op merkten, bepaalt de teller zich tot het opnemen van den werkelijken toestand zooals hij dien bij zijn bezoek aantreft. Hij beoordeelt dus niet het al of niet voldoende van de bewoning, spreekt zich ook niet uit over de verhouding, waarin de door hein gevonden toestand staat tot minim, eischen waaraan de woningen bij bet vaststellen van de wo ningbehoefte moeten voldoen, doch Vol staat met het invullen van de vragen lijst die hem door Bouw- en Woning toezicht is meegegeven. Volgens zijn instructie vraagt de teller slechts dan toegang tot het per ceel wanneer dit voor het volledig in vullen der telbriefjes bepaald noodza- .kelijk is. Zooals echter, mede uit wat wij over de bedoeling van de woning telling mededeelden, heeft kunnen blij ken is er geen reden om te verwachten dat deze uiterste maatregel dikwijls zal moeten worden toegepast, daar nie- man tegen het verstrekken van de zeer eenvoudige inlichtingen bezwaar zal kunnen maken. De door den teller ingewonnen inlich tingen worden door hem gprubriceerd op twee briefjes, een perceelsbriefje en een gezinsbriefje. Deze onderscheiding is noodig, omdat de begrippen „per ceel" en „woning" uiteen loopen, daar een perceel meerdere woningen kan bevatten of ook wel in het geheel geen woning is. Zoo staat het ook met de begrippen „gezin" en „woningbehoefte" die elkaar ook niet altijd dekken. Meermalen zul len een gezin en een of meer alleen staande personén samen één woning behoefte vormen uit eigener beweging, zonder dat daartegen bezwaar kan worden gemaakt, terwijl het daarne vens ook dikwijls zal voorkomen, dat een of m^er alleenstaande personen wèl zelfstandig een woningbehoefte vormen. Om hiervan een duidelijk overzicht te krijgen waaruit Bouw- en Woning toezicht betrouwbare statistieken kan opmaken zijn alle verhoudingen op de perceels- en gezinsbriefjes nauwkeurig omschreven. Op het perceelbriefje komt te staan welk gedeelte van het perceel door het betreffende gezin wordt bewoond, of en welk gedeelte bewoond, onbewoond of verhuurd is, de huurprijs, de nering of het (voeren) bedrijf, dat er eventueel in wordt uitgeoefend, en het aantal ge zinsbriefjes dat op het bewuste per ceelbriefje correspondeert. Voor het geval, dat de teller een wo ning „ontmoet" die hem door het be volkingsbureau niet is opgegeven, heeft' hij de beschikking over een re- serve-perceels- en een idem gezins briefje, dat door de bijzondere kleur die het draagt bij de telling onmiddellijk uit de andere kan worden onderkend. Bij elk perceelsbriefje behooren een of meer gezinsbriefjes waarop in het kort de burgerlijke staat der bewo ners is aangeteekend. Achtereenvol gens wordt ingevuld of het betreft: een echtpaar, een gehuwde man, gehuwde vrouw, weduwnaar, weduwe, geschei den man, gescheiden vrouw, al dan niet met ongehuwde kinderen. Betreft het een gescheiden echtpaar dan moet, indien deze binnen de gemeente is gelegen, in 't kort de verblijfplaats van de(n) andere (n) echtgenoot(e) wor den opgegeven. Dè teller neemt alle perceelen op. De oningevulde briefjes worden hem des morgens in een afgeteekende map verstrekt en de ingevulde levert hij in den namiddag in op dezelfde wijze, in een anderen map. Tenslotte vraagt de teller of, behal ve de gezinnen of personen waarvoor hij een briefje heeft bijgewerkt, nog an dere personen of gezinnen bij hem (haar inwonen. Indien zulks het geval is, dan vult hij ook daarvoor een ge zinsbriefje in. De telling zal beginnen des morgens om 9 uur en eindigen op een nader aan den teller bekend te maken uur, daar de inlevering over den geheelen mid dag moet worden verdeeld. Tusschen 12 uur en half twee des middags wordt gepauzeerd. Gedurende de telling stellen wij ons voor, iederen avond aan te kondigen op welk terein zich de tellers den volgen den dag zullen bewegen. Nog merken wij op, dat de tellers in het bezit zijn van een door B. en W. gewaarmerkte legitimatiebewijs. Leidsche Bestimrdersbond. Door den Leid'schen Bestuurdersbond is tot B. en W. een adres gericht waar in gezegd wordt: dat in de aanstaande week twee feestdagen voorkomen, die voor de meeste gezinnen enkele bijzondere uit gaven meebrengen; dat er voor de gezinnen der werkloo- zen evenwel geen sprake van zal zijn, deze feestdagen met iets minder zorg en ontbering- door te brengen dan ge woonlijk, indien zij niet door een bij zonderen maatregel daartoe in staat worden gesteld; dat naar het adressant voorkomt er wel aanleiding voor het gemeentebe stuur bestaat om door het treffen van een bijzonderen maatregel de komende Kerstdagen ook voor de gezinnen der werkloozen wat te veraangenamen; dat adressant Uw College beleefd verwijst naar het besluit, genomen door Burgemeester en Wethouders te Amsterdam, welke dezer dagen hebben besloten om voor alle ondersteunde werkloozen in de week waarin de bei de Kerstdagen vallen den steun met 25 pet. te verhoogen; dat het naar zijn meening hoogst ge- wenscht zou zijn dat Uw College een zelfden maatregel nam als door het Amsterdamsch gemeentebestuur is ge troffen, waarvoor tal van gezinnen van werkloozen erkentelijk zouden zijn. Redenen waarom adressant Uw Col lege beleefd verzoekt in de a.s. Kerst week de ondersteuning van alle ge steunde werkloozen met 25 pet. te wil len verhoogen. Geref. Oudervereeniging. Gisterenavond had «en propaganda- vergadering plaats van de Geref. Ou der vereeniging alhier. Na gebruike lijke opening door den voorzitter, Ds. Bouwman zette deze in korte be woordingen het doel dezer samen komst uiteen, n.l. om meer belangstel ling te wekken bij de ouders van meisjes van 1215 jaar voor den jeugdarbeid der vereeniging. D© vor- mjing onzer jonge meisjes en hun geestelijke ^toerusting tot de levens taak is zoo hoogst gewichtig. En daar voor is in de eerste plaats noodig de steun en sympathie der moeders. Om dit te bereiken is deze avond belegd De spreekster voor dezen avond, me vrouw Westerbrink—Wirtz werd dooi den voorzitter hartelijk welkom ge- heeten en verkreeg daarna het woord om een lezing te houden over het on derwerp: ,.De arbeid onder onze vrou welijke rijpende jeugd." Spreekster noemde dezen arbeid nu1 tig en noodzakelijk, Ditkvvii.'s is de' leeftijd van het kind, dat niet meer leerplichtig is, voor de ouders een van de moeilijkste levensperioden in de op voeding. Vele en velerlei leuzen worden ge propageerd, veel reclame wordt er ge maakt voor allerlei geestesrichtingen. Daarom hebben yvij als ouders de taak om het kind te leiden tot Jezus; om het toe te doen rusten met zooveel mo gelijk levenservaring. Er zijn tegen onze meisjesvereenigingen vele bezwa ren ingebracht. Sommige ouders zeg gen, dat ze thuis aan hun kinderen wel datgene kunnen geven, wat ze moeten hebben en weten in den le vensstrijd. Thuis vindt men ze beter bewaard. Al schuilt hier een element van waarheid in, toch is deze mee ning misplaatst. Mannen van naam op paedagogisch gebied als Prof. Ba- vinck en anderen hebben steeds het vereenigingsleven op den voorgrond geschoven om tot juiste karaktervor ming te geraken. Immers op de ver eeniging leert het kind met anderen omgaan. Het leert zich uitspreken om trent de meeningen over onderwerpen uit de Bijbelsche, Vaderlandsche en Kerkgeschiedenis. Het leeft omgang met allerlei karakters en standen. En bovenal leei't het de liefde kennen, waarmede Jezus ons liefheeft. Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst is een oud en bekend spreek woord. Daarom moeten onze vereeni- gingen onze jeugd trekken, nadat ze de school hebben verlaten, opdat het gestrooide zaad niét verloren ga, maar opwasse en opgreeie tot eer van Go t en tot sieraad der Kerk. Wij moeten houwen en bewaren# Niet evangeli- seeren, maar verdiepen de vergaarde kennis. Ook tegenover den sterken groei der socialistische jeugdorganisa ties moeten wij stellen de kracht, die in onzen Bijbel ^is te vinden, waarmede wij Satan kunnen bestrijden. Wape nen moeten wij onzen kinderen in handen geven om den strijd te kunnen aanbinden en volhouden in het leven op alle terrein. Geen opleidingsschool voor de po- ,ütek is onze vereeniging, maar een po- ging om ook in ons opkomend ge slacht te kweeken menschen wien het aan te zien is, dat zij hunne verwach tingen niet van deze wereld hebben, maar die verwachten een nieuwen he mel en een nieuwe aarde, op dewelke gerechtigheid woont. Daarom is het zoo goed als onze ouders belangstellen in dien arbeid. 'Steun te bieden aan onze leidsters, op wier schouders zoo veel rust Als er soms dingen voorkomen, die niet naar den zin zijn van ouders en kind, bespreek dan deze zaak eens rus tig met de leidster zegt spreekster, en gij zult van de 100 gevallen in 90 tot de conclusie komen, dat de schuld niet alleen bij de leidster is. Groot is de invloed die van haar uitgaat, daarom 13 medeleven in dien arbeid zoo noo dig en nuttig. Als er tact is om te lei den, komt, er vanzelf contact tusschen de leden en haar en tevens tusschen ouders en kinderen. Persoonlijkheid is voor de leidster van het allergroot ste belang. Als zij met liefde zich geeft tot dit werk, zal zij zich zeiven terug vinden in de kinderen; er zal komen een waardeeren, een begrijpen. Laten ook de leidsters hun werk steeds biddend verrichten, dan zal God wijsheid en' bekwaamheid geven tot. deze taak. Met een woord van opwekking voor ouders en meisjes om dezen arbeid te helpen steunen, besloot spr. haar rede die onder groote aandacht werd aan gehoord. De voorzitter dankte de spreekster hartelijk voor hetgeen zij dezen avond ons heeff doen hooren. Wij hebben al len naar u geluisterd, met gespannen aandacht, zegt spr. omdat wij hoorden dat hier een moeder aan het woord was, die sprak tot moeders en daarin ligt opbouwende kracht. Het krachtig applaus, dat hierop volgde bewees dat het gesprokene zeer gewaardeerd was. Nadat in de pauze ververschingen waren rondgediend, lieten de beide reeds bestaande meisjesvereenigingen „Thirza" en „Thalitha" zich hooren door eenige schoone liederen. Ter af wisseling deden verschillende meisjes eenige voordrachten, die werkelijk zeer mooi waren en een dankbaar ap plaus uitlokten. Tegen half elf floot de voorzitter de goed bezochte vergadering mei een woor-d vajq, dank aan allen die op ee- Gewone advertentiën per regel 22'/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. •Volgens een telegram nit New-York is Amerika voor den Invoer van Nar cissen gesloten. De bezoldigingsontwerpen door do Tweede Kamer aangenomen. Dr. De Visser polst de R.-K. Ministers inzake zittingname in een te vormen Kabinet. Buitenland. De Fransche minister van financiën Loucheur is afgetreden. Vandaag valt de beslissing inzake Mosspel. Tusschen de Duitsche partijen, die de groote coalitie zullen vormen, is in principe overeenstemming over het program bereikt. De Volkenbondsraad heeft definitief besloten tot het houden van een eco nomische wereldconferentie. nigerlei wijze hadden medegewerkt iot het welslagen van dezen avond en een hartelijke aanbeveling aan de ouders om tot lid der vereeniging toe te tre den en hunne kinderen te zenden naar d vergaderingen, die gehouden wor den Dinsdagsavonds 78 uur in een der localen der voormalige Christel. School Hooigracht. Zilveren Jubileum E. Th. Witte. In een speciaal daarvoor belegde ver gadering heeft gisteravond de afdee ling Leiden en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde een feit herdacht, dat voor beoefening der tuinbouw- en plantkunde in deze omgeving en eigenlijk voor de geheele Nederlandsche plantkunde bijzondere beteekenis heeft. Immers zij vormen één geheel: de heer Witte met de Leidsche afdeeling, die zich in de geheele plantkundige wereld ten onzent heeft bekend ge maakt door haar groote \*terkzaamheid, de heer Witte en de Maatschappij waarin hij een der meest vooraanstaan de personen is en als bestuurslid waar van hij practisch en niet minder weten schappelijk zeer, zeer veel tot de ont wikkeling der plantkunde heeft bijge dragen. De afdeeling Leiden nu, heeft hem gisteravond in een speciale samen komst gehuldigd omdat hij haar 25 jaar als voorzitter leiding had gegeven. De Kleine Stadsgehoorzaal zag er feestelijk uit, dank zij de fraaie ver siering met bloemen en planten, smaakvol aangebracht door den heer Ballego. De belangstelling van de le den voor deze vergadering, die zonder medeweten van den voorzitter was uit geschreven, was zeer groot, wat de goede stemming op zichzelf reeds be vorderde en daarbij gaf de muzikale medewerking van een strijkje het ge heel nog een feestelijk karakter. Te half acht werd de jubileerende voorzitter met zijn echtgenoote door de huldigingscommissie binnengeleid.. Hij werd hartelijk verwelkomd door den tweeden voorzitter, Dr. J. W., C. Goethart, directeur van 's Rijks Herba rium, die vervolgens in welgekozen v/oorden de groote verdiensten van den jubilaris schetste en hem tenslotte, on der instemming van de vergadering een fraai cadeau aabood, bestaande in een opvouwbare schrijfmachine. De jubilaris dankte hartelijk voor de mooie hulde die men hem had bereid en voor de waardeering waarvan men blijk gaf. Na vervolgens de vergadering te heb ben geopend gaf hij den Secretaris, den heer J C. Ballego gelegenheid om de notulen te lezen. Deze maakte er ech-. ter gebruik van om de notulen te le zen van de eerste door den jubilaris ge presideerde vergadering (1900) welk*1 aardige attractie veel bijval oogstte. Vervolgens was aan de orde de bal lotage voor vier nieuwe leden, w.o. twee dames, die tot toelating leidde. Hierna brak nog een belangrijk ment aan. In deze vergadering zouden n.l. te vens de diploma's worden uitgereikt aan de leerlingen yan den bjndcurru*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1