geneesten v&tftaait ■F NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 14 DECEMBER 1925 DAG-AGENDA. Sassenheim. Dinsdag 15 Decs 's av. half acht. Concordia." Ledenvergad. der A. R. Kiesver. Spr. de heer C. Franken. Woensdag 16 Dec. 's av. acht uur StadsgehoorzaalDucanola-avond. Sassenheim. Woensdag 16 Dec. 's av. zeven uur Geref Kerk. 3e Winterle- zing door Dr. A. H. dé Hartog van Am sterdam. oMerw.: Is het Godsbestuur rechtvaardig?" Maandag 21 Dec. 's av. acht uur Groote Stadsgehoorzaal. 3e Concert- uitgaande van den L. Kunstkring „Voor Allen." Dinsdag 22 Dec. s av. kwart over acht „In den Vergulden Turk." Jaarl- Alg. Leden Verg. der Drie Oct. Ver Woensdag, 23 Dec., 's av. half acht: Rijnsburg. Lezing met lichtbeelden door den heer L. Penning, uitg. van Chr. Com. v. Win ter 1 Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie «van de Leidsche kunstkring „De Sphinx j De avond-, wacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 December a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523 De 14-jarigen C. L., is Vrijdagmor gen in de fabriek van Clos en Leem bruggen een ernstig ongeval overko men. In strijd met de voorschriften, wilde de jongen wol verwijderen uit een loo- pende kammachine, waarbij zijn lin kerhand tusschen de raderen beklemd geraakte en drie vingers, de pink-, de ring- en de middelvinger geheel en de wijsvinger gedeeltelijk werd afgenepen Na door den verbandmeester der fa briek voorloopig te zijn verbonden is de ongelukkige jongen per auto naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BINNENLAND. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen zal de volgende week Woensdag, Donderdag en Vrijdag tot Katwijk onveilig zijn wegens het schieten met geschut tus schen 10 uur en half twee. De Aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand slechts dan weder voor het publiek toegankelijk is, wanneer de vlaggen, waardoor de onveiligheid van het strand wordt aangeduid, zijn ingehaald. Echo uit dén distributietijd. Het Corpité tot behartiging van de belangen der deelgerechtigden in het •Restitiitiefonds van het Central Verre- •kenkantoor voor Brandstoffen door de regeering is gemachtigd, de verschul digde uitkeeringen te doen uit nog aanwezige middelen, zoodat niet op 'n wet tot. aanvulling der Staatsbegroo- ting zal behoeven te worden verwacht. Het Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen zal thans zeer spoedig tot het doen van de uitkeeringen over gaan De geldmiddelen van het Comité zelf zullen na voldoening van alle gemaak te kosten een belangrijk overschot la ten, dat te zijner tijd tusschen de deel nemers in evenredigheid hunner bij dragen zal worden verdeeld. Het groot ste deel der beschikbare gelden is ge durende het prices tegen een rente van 4 pet. ter leen verstrekt aan de ge meente 's-Gravenhage Vermoedelijk zal de aldus gekweekte rente alleen aJ ruim voldoende zajn voor de voldoe ning der vorderingen op het Comité. Prof. J. A. van Hamel naar Danzig. Zaterdag meldden wij, dat de benoe- aning van den directeur der Juridische afdeeling van den Volkenbj^icl, t>rof. ïnr. J. A. van Hamel, tot Yolken- bondscommissaris te Danzig, zoo goad als zeker kon worden beschouwd. De benoeming is thans geschied Idoor den Volkenbondsraad, zoodat prof. Van Hamel eerlang naar Dan zig zal vertrekken. De meeste Duilsche bladen nemen het bericht van prof. van Hamels be noeming tot oppercommissaris van Danzig zonder commentaar over. De rechtsche pers is met het oog op van Hamels anti-Duitsclie repu tatie echter niet over deze benoeming te spreken. De Deutsche Tageszei- tung noemt haar b.v. een prpvocatk van het Duitsche gevoel en een bij zonder slechte inleiding «voor Duitsch land's toetreding tot den Volkenbond Nederland cn Zwitserland. Naar wij vernemen, is het Zwit sersch-Nederlandsch - conciliatie-ver- drag tot stand gekomen en Wérd het Zaterdag door d. Zwitserschen gezant en den minister van Buitenlan'dsche Zaken aan het Departement van Bui- tcnlandsche Zaken onderteekend. Nederland en Rusland. Ingevolge de door het Tweede Ka merlid J. Duys aan den minister van buitenlandsche zaken gestelde vragen inzake de mededeeling, die de verte genwoordiger der Russische Sovjet- RECLAME regeering aan de Belgische regeering zou hebben gedaan, dat de Sovjet-re- geering er de voorkeur aan zou geven van do haven van Antwerpen gebruik te maken, liever dan dat Russische schepen Rotterdam aandoen, heeft het bestuur der Nederlandsche Federatie van Transportarbeiders aan het bc- tuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders voorgesteld, een gemeenschappelijken brief te richten tot dc Sovjet-gezanten te Berlijn en Parijs, allereerst om zich er van te vergewissen in hoeverre het gevaar dreigt, dat de Nederlandsche havens voor het Russisch verkeer uitgesloten zouden worden en welke redenen daar toe hebben geleid; in de tweede plaats den invloed der beide transportorga nisaties aan te wenden om alsnog de mogelijkheid te scheppen, dat Rotter dam en andere Nederlandsche havens weder als vroeger voor het Russisch verkeer in aanmerking komen. De Vrijheidsbond en het gezantschap bij het Vaticaan. De heer mr. H. C. Dresselhuys, lid der Tweede Kamer zeide in een rede. welke hij Zaterdagavond in een te s-Gravenhage gehouden vergadering van de Centrale van Jongeren in den Vrijheidsbond hield, over het Gezant schap bij den Paus het volgende: De Vrijheidsbond heeft tegen den post gestemd omdat hij het geld van den Staat daarmede niet nuttig be steed achtte. Men schijnt nu naar een oplossing te streven, die den Saat geen geld zal kosten. Wanneer nu een der gelijk voorstel in de Kamer zou ko men, behoudt de Vrijheidsbond zich volkomen vrijheid van handelen voor. De Vrijheidsbond, wil thans niet gaar ne beschouwd worden, in het gegeven geval te zullen medewerken aan het voortbestaan van dit gezantschap. BUITENLAND. DE DUITSCHE CRISIS. Nieuw uitstel. Hoewel aanvankelijk verwacht was, dat de Duitsche rijkspresident Zater dagmorgen de opdracht tot vorming van een kabinet zou ^geven» is een nieuw uitstel noodzakelijk gebleken. Dit uitstel is niet zoozeer een ge volg van de houding der partijen ten opzichte van de vorming van de groote coalitie, dan wel van het feit, dat de hoofdcommissie van den rijksdag de regeeringsvoorstellen tot het doen van een uitkeering voor een maand aan de lagere en middelbare ambte naren verworpen heeft en de motie van het centrum tot verhooging van de toegekende toeslagen heeft aange nomen. Dr. Luther stelt zich echter als mi nister van financiën en rijkskanselier op het standpunt, dat cfe gevolgen van deze maatregelen door de begroo ting niet kunnen worden gejdragemi. Het zal dus van' den uitslag der be raadslagingen over dit punt afhan gen of Liither zich in staat zal voe len de opdracht tot vorming van een nieuw kamnet te aanvaarden. Ook moeten de socialisten te ken nen gegeven hebben niet van Uuther als kanselier gediend te zijn. Volgens anderen voorziet Luther mislukking van de pogingen, om de groote co alitie tot stand te brengen en wil hij' zijn vingers niet door overijling bran den, en geeft hij er de voorkeur aan eerst een paar anderen een echec té laten lijden, om dan later, wanneer alles goed in de war geloopen is, als reddende engel in den rijksdag neer te dalen. Fekrenbach bedankt voor kabinetsfor mateur. President Hindenburg heeft giste ren den voorzitter van het Cc-nirum den voormaligen Rijkskanselier Feh- renbach. bij zich ontboden, en hem gevraagd, of hij bereid is, zich te be lasten met de vorming van een nieuw kabinet. Fehrenbach heeft deze op dracht evenwel van de hand gewezen, niet alleen voor zichzelf, doch voor 'het Centrum in zijn geheel. Bij de motiveering zijner weigering verklaarde Fehrenbach, dat het Cen trum in de nieuwe regaering geen lei dende rol op zich wil nemen en ook niet er naar streeft den post van Rijkskanselier te bezetten. Vandaag zou Hindenburg den leider der democraten, Koch, ontvangen eu hem dezelfde vraag; voorleggen. Klaar 'blijkelijk is de president voornemens, aan de leiders der voor de kabinets formatie in aanmerking komende par tijen den Riikskanselierspost aan te lijkheia, da>. aeze aangelegenheid thans bieden. Hierdoor ontstaat de moge- binnen enkele dagen .geheel zal zijn geregeld. De Locarno-documenten. Chamberlain heeft Zaterdagmorgen op het volkenbondssecrotariaat neer gelegd het origineel der overeenkom sten van Locarno, zooals deze dooi de daar aanwezige staatsliedzijn geparafeerd. Het is waarschijnlijk me. opze:, d hij voor deze nederlcgging d:r stuk leen, die de mogelijkheid en:r onc wapeningseenfd'e.itie zoovc 1 rad rbrj hebben gebracht, juis; gekozen heeft denzelfden dag, waarop de volken- bondsraad definitieve besluiten tot voorbereiding dezer ontwapeningscon ferentie getroffen heeft. Naar men zegt, is Chamberlain van voornemen, Maandag, in de openbare bijeenkomst van den volkenbondsraad officieel mededeeling te doen van do wederlegging der Locarnostukken op het volkenbondssecretariaat en daar bij te wijzen op het groote verband tusschen den volkenbond en hét suc ces van Locarno. De documenten van Locarno zullen door den volkenbond worden gere gistreerd, zoodra de zeven betrokken gtaten ze zuilen hebben geratificeerd, wat niet lang meer op zich .zal laten wachten. Coolidgp de Zwijger. Men weet, dat Coolidge de presi dent der Ver. Staten vrij1 schaarsch is met zijn woorden. Wanneer de pre sident zijn opinie in vier woorden kan zeggen, zal hij er geen vijf gebruiken. 'Ofschoon de deugd van weten te zwijgen van een zilveren, gouden èn zelfs diamanten waarde is, kan een heroïeke beoefening, naar het ons schijnt, toch wel eens niet bevorderlijk zijn voor een meer gezellig huiselijk bijeen zijn. Zoo circuleert omtrent president Coolidge thans de volgende anecdote over zijn zwijgzaamheid: Is er gqpreekt? Ja. Waarover heeft de predikant ge sproken De zonde. Welke argumenten voierde hij! aan? Hij was er tegen. Het verhaal meldt niet, of mevrouw Coolidge haar man nog meer vra gen gesteld heeft. Waarschijnlijk wist zij1 volgens Coolidge zelf nu genoeg. Belgische bevolkingscijfers. Uit de Belgische bevolkingsstatistie ken blijkt, dat het aantal huisgezinnen, zonder kinderen, gestegen is van 19 pet. in 1910, tot 27 pet. in 1920. Het aantal gezinnen met vier kinderen en meer is gedaald van 391.018 in 1910 tot 322.294 in 1920. Van de 7.255.892 inwoners van België zijn voorts 149.677 buitenlanders. KORTE BERICHTEN. 1Romain Rolland is te' Villeneuve waar hij sedert 1915 vertoeft, ernstig fciek. De toestand van den zieke, die reeds sedert langen tijd aan een ern stige hartkwaal lijdt, is niet onbeden kelijk. De Perzische constitueerende ver gadering heeft na een zitting v,an vier uren eenstemmig een amendement op de grondwet goedgekeurd, waarbij Ri- za Khan Pehlevi tot koning van 'Per-, zië wordt benoemd en het koning schap voor het huis Pehlevi erfelijk wordt verklaard. De' Italiaansche Kamer heeft de wet op de verplichte arbitrage bij ar beidsconflicten aangenomen. De Turken blijven, niettegen staande alle bemiddelingspogingen, star op hun standpunt inzake Mnssoel staan. Betwijfeld wordt, of een een stemmige uitspraak verkregen zal kun nen worden. Ondanks de aanvaarding der Ier- sche grensovereenkomst door het vrij- istaat-parlement zetten de tegenstan ders van het verdrag hun agitatie voort. Hun actie heeft ten doel dei regeering te dwingen, de overeen komst aan een referendum tei onder- nitief besloten, Nederland uit te noo- digen, zich in de commissie van voor bereiding voor de ontwapeningscon ferentie te doen vertegenwoordigen, De voorbereidende commissi** voor de ontwapeningsconferentie zal 15 Februari te Genève bijeenkomen. De Duitsche afgetreden minister Sohiele heeft zijn pensioen ter beschik king der oorlogsblinden gesteld. De Duitsche rijksdag heeft het voorstel tot verhooging der werkloon zenondersteuning met 20% aangeno men. De spoorweg ten N.W. van Da mascus is door opstandelingen opge broken. RECLAME. Zenuv^Tabidften »75* Laxeer-Tabïetfen .60" Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apotiu en Drogisten. bezoldigingsbesluit burger lijke rijksambtenaren 1925. Het „gladstrijken der plooien." In Stbl. no. 467 is opgenomen het Kon. besluit van den 9den December 1925, tot wijziging en aanvulling van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1925, zooals dat laat stelijk is aangevuld bij Kon. besluit van 3 October 1925. Onze ruimte laat niet toe het ge- hecle besluit op te nemen. Enkele on- d er dee len laten wij hier volgen. Rechterlijke Macht. Bureelchef ter griffie en ten parket- te (voor zoover chef de bureauf2500 f 3400, 3 tweejaaiTijksche verhoogin gen van f200 en 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Rijksklerk 2de klasse ter griffie en ten parkette: 4 jaarlijksche verhoogin gen van f100 en 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Rijkspolitie. Districtscommandant, tevens inspec teur der Rijks veld wacht: f38004800. Rijksveldwachter^- brigadier-majoor f 1700—2700, 3 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 200 en 4 jaarlijksche ver- lioogingen van f 100. (De aftrek, als be doeld in artikel 2, blijft beperkt tot 4 ten honderd). Rijksveldwachter: f1400—2100, drie jaarlijksche verhoogingen van f200. (De aftrek, als bedoeld in artikel 2, blijft beperkt tot 4 ten honderd). Rijkskrankzinnigengestichten. Hoofdverpleger(ster): f1600—2500, 3 tweejaarlijksche verhoogingen v. f100. Verpleger(ster) uitwonend: f 1300 1900. 4 jaarlijksche verhoogingen van f100 en 2 tweejaarlijksche verhoogin- gen van f100. Verpleger (ster) inwonend. 4 jaarlijk sche verhoogingen van f100, 2 twee jaarlijksche verhoogingen van f50. Rijksuniversiteiten. Administrateur bij het college van curatoren: f26004000, 4 jaarlijksche verhoogingen van f200 én 3 tweejaar lijksche verhoogingen van f200. Vast assistent bij de technische hoo- geschool: 3 jaarlijksche verhöogingen van f200 en 3 tweejaarlijksche verhoo gingen van f200. Administratief ambtenaar: f1700 2700, 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f200 en 4 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 100. Academische verplegingsinrichtingen. Hoofdverpleegster: f 1600—3p00, drie tweejaarlijksche verhoogingen v. f200 en 3 tweejaarlijksche verhoogingen v. f 100. Verpleegster uitwonend: f13001900 4 jaarlijksche verhoogingen van f100 en 2 tweejaarlijksche verhoogingen v. f 100. Verpleegster inwonend: 4 jaarlijk sche verhoogingen van f100, 2 twee jaarlijksche verhoogingen van f 100 en 2 tweejaarlijksche verhoogingen v. f 50 Middelbaar onderwijs. In den volzin,, handelende over de bezoldiging van de leeraren in de li chamelijke oefening aan een hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, wordt in plaats van ,,-fllQ" gelezen: „f 112.50." Gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs. De periodieke verhoogingen, behoo- rende bij het ambt van onderwijzer, die in het bezit van de akte als hoofd onderwijzer is, worden als volgt gele zen: „2 jaarlijksche verhoogingen van f100, 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f200 en 6 tweejaarlijksche ver hoogingen van f100." De periodieke verhoogingen, behoo- rende bij 't ambt van onderwijzer, die niet in het bezit van de akte van hoofd onderwijzer is; worden als volgt gele zen: „4 jaarlijksche verhoogingen van f100 en 9 tweejaarlijksche verhoogin gen van f 100.' In plaats van „De marge als hoofd eener school voor gewoon lager on derwijs bedraagt: f 300 bij minder dan 145 leerlingen" wordt gelezen „De mar ge als hoofd eener school voor gewoon lager onderwijs bedraagt: f400 bij min der'dan 145 leerlingen." De volzin, handelende over de marge als hoofd eener school voor uitgebreid lager onderwijs in het geval, bedoeld in het tweede lid van artikel 27 der Lager-onderwijswet 1920 en die als hoofd eener school voor meer uitge breid lager onderwijs, als bedoeld in het tweede en derde lid van artikel 193 dier wet, wordt als volgt gelezen: „De marge als hoofd' eener school voor uitgebreid lager onderwijs in het geval, als bedoeld in het tweede lid van artikel 27 der Lager-onderwijswet 1920, en die als hoofd eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs, als bedoeld in het tweede en derde lid van artikel 193 dier wet, bedraagt onder de in de vorige alinea vermelde voorwaarden 100 meer dan daargenoemd, met dien verstande, a. dat met de daar vermelde aantallen leerlingen, wat de school voor meer uitgebreid lager onderwijs betreft, uitsluitend zijn bedoeld de leerlingen van het zevende en de hoo gere leerjaren, en b. dat de verhooging voor het hoofdschap* niet .daalt bene den het bedrag, waarop aanspraak zou bestaan als hoofd eener school voor ge woon lager onderwijs, met een aantal leerlingen ten minste gelijk aan het ge zamenlijk aantal leerlingen, der onder hetzelfde hoofd staande scholen voor gewoon en voor uitgebreid lager on derwijs". Na „De wedde van het hoofd of den onderwijzer eener school voor gewoon laaer onderwijs" wordt ingevoead: -en Radio-Programma. .Wat er vanavond te hooren is. 5.— NSF. Kiader.nurtje door Ant. vaa Dijk. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen,' enz. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Bremen, 300 M.), Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 MO. Lezingen. 5.35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 5.35 (Dayentry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 6.20 (Parijs, Eiffeltcren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.20 (Berlijn, 50.5 M.). (Verschillende lezingen. 6.45 NSF. Halfuurtje voor de huis vrouw. 7.05 (München, 485 M.). Concert. 7.15 NSF. Een praatje over radio. De keuze van spoelen. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lezingen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.40 (Hilversum, 1050 M.). Causert» over honden. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek. 7.50 Königswusterhausen (1300 M.) Concert. 7.50 (Munster, 410 M.) Concert of zing. 7.50 (Zürich,' 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.(Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 (Hilversum, 1050 M.). Concert. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert 1 lezingen. Uitvoering van „The helle of New York". 8.20 (Londen, 365 M.). Concert eü lezingen. Uitvoering, van „The belle of Nibw York". 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert- 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 1 V 8.50 (Madrid, 392 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.— (Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. miu 10.20 Alle Engelsche stations. Xj]d- Ln, weerbericht, nieuws, enz. van den onderwijzer van de eerste zes klassen eener school voor meer uitge breid lager onderwijs, als bedoeld in bet tweede en derde lid van artikel 198 der Lager-onderwijswet 1920". Rijksgebouwen. Bouwkundig ambtenaar 2e klase: 5 jaarlijksche verboogingen van 200 en 3 twee-jaarlijksche verhoogingen van 200. Militaire Hospitalen. Hoofdverpleegster: 14002300, 4 jaarlijksche verhoogingen van 100 en 5 tweejaarlijksche verhoogingen van 100. Arbeidsinspectie. Inspecteur 34005400, 10 jaar. lijksche verhoogingen van 200. Technisch ambtenaar: 22004200, 3 jaarlijksche verhoogingen van 200 en 7 tweejaarlijksche verhoogingen van 200. Administrattief ambtenaar 1ste kl.: 2700—3800, 4 tweejaarlijksche ver hoogingen van 200 en 3 tweejaarlijk sche verhoogingen van 100. Administratief ambtenaar 2de klas se: 1700—2700, 3 tweejaarlijksche verhoogingen van 200 en 4 tweejaar lijksche verhoogingen van 100. De uitkeering In eens. Aan de op 1 Januari 1926 onder het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1925 in dienst zijnde ambte naren en aan de gewezen ambtenaren, onder genoemd Bezoldigingsbesluit in dienst op 1 Juli 1925, aan wie met in gang van een datum, vallende na 1 Juli 1925, eervol ontslag is verleend of aan hunne rechtverkrijgenden, alsmede aan de rechtverkrijgenden van zooda nige gewezen ambtenaren, die op of na 1 Juli 1925 zijn overleden, wordt uitge keerd hetgeen de ambtenaren aan wed de en toelagen meer zouden hebben ge noten, indien de wijzigingen in het Be zoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1925, welke daarin met in gang van een lateren dag in werking trede, zoomede die, welke met ingang van 1 Januari 1926 in de salarisregeliu- gen of op grond van artikel 26, achtste lid, in den diensttijd mochten worden aangebracht, reeds van 1 Januari 1925 af van kracht waren geweest. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN ZEE. Burgerlijke stand. Geboren: Bén tha, dochter van T. de Wit en H. van der Leden. Cornelis, zoon van C. van Dutjn en K. yan Duivenvoorde. Jacob, izoon van D. van der Plas en A. Haas noot. Jacobus, zoon van G. van Durjn en J. van der Bent. Martina, dochter v. J. Zuijderduiin en W. Hoek. Arend, zoon yan P. van der Plas en J. d^.Baas. Mai.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2