Piano of Orgel L. H. BRIJNEN - LEIIEK \16 December n./ Ducanola-Avond H. DE NIE, Telefoon 1549, Nieuwe Rijn 57. EEN GOED ADRES J. PONTIER, Boekhandel J. DU PON Haarlemmerstr. 81. Tel. 655 SPAARBANK DER CENTRALE BOAZ-BANK 1 Adverteert in dit Blad Mej. N. WESTERKAMP, viool Mil. LOTCHARIE, Rythm. dans. C. F. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 DECEMBER 1925 OP 't Schip van Staat. Art. 109 der Grondwet. Nadat we in vorige artikelen een en ander hebben medegedeeld over de' voor naamste rechten van de Staten-Gene- raal, dienen we nu eens wat te zeggen van de toepassin" daarvan bij de werk. zasmheden der Kamers, welke vooral bestaan in de behandeling der wets voorstellen. ..Natuurlijk", zegt de man van de volkssouvereiniteit, die in de Kamers, en dan voornamelijk in de Tweede Kat mer den mand des volles ziet, daar mat ken de Kamerleden de wetten". Wij hebben daarop even natuurlijk nogal wat aan te n ricen, maar die zoo sprot ken, komen p ruizen tegenstand al gauw a ai met het sinds 1887 niet gewijzigde art. 109 der Grondwet waar immers duidelijk staat: „De Wetgevende Magt wordt gezat menlijk door Koning en StatentGene- raal uitgeoefend". De rol, daarbij door hen aan den Vorst toegedacht, is natuurljjk niet van groeten omvang en zoo schijnen ze dan wel gelijk te hebben, als ze, zooal niet de wetgevende macht, dan toch het vaststellen der wetten zoo goed als geheel aan "de Staten_Geueraal meenen te zien toegewezen. Aan_ overgroote mate van duidelijk 'h'eid lijdt het genoemde grondwetsarti kel nu ook juist niet. Er is dan ook al heel 'wat over geschreven, waarbij de geleerden, en dat waren mannen als Prof. Buys en Jhr. de Savornin Lohman, en nog vele anderen, ook van onze dagen, het nog lang niet eens zijn. Dat houdt wel gedeeltelnk verband met hun staatkundige beginselen, maar vindt ook wel voor een ander deel zijn grond in hun rechtskundige opvattingen. Lohman, die in zijn werk „Onze Contsitutie" er over schrijft en in dit opzicht wel onze geestverwant mag hee. ten, zegt: „De koning en de koning aL leen is in ons lafid wetgever", en hp hekoept zich daarvoor op het formulier van Afkondiging van art 72 der Grw.: „Wij, enz. Koning der Nederlanden, enz.: Alzoo wij in overweging genomen Webben, dat enz. (De beweegredenen |der Wet).' Zoo is het, dat Wij, den Raad van Stqle gehoord, en met gemeen overL leg der StatenfGeneraal, hebben goed gevonden en verstaan" enz. Terwijl de afkondiging eindigt met het Koninklijk bevel: „Lasten en bevelen, dat deze in het Staatsblad zal worden geplaatst en dat alle Ministerieel© Departementen, Auto. riteiten, Colleges en Ambtenaren, wien zulks aangaat, aan de nauwkeurige uit voering (de hand te honden". Dat klinkt zeker stellig genoeg voor Lohman's stelling, dat de koning alleen wetgever is. Maar we moeten erkennen, dat de praktijk toch ook wel weer voet geeft aan de gedachte van hen, die meenen, dat de macht des Konings in deze, zooal niet weinig to beteekenen heeft, dan toch wel ondergeschikt aan de macht der Staten.Generaal is. Prof. Buys zegt, als hij over dit moei. lijke artikel handelt in zijn werk „De Grondwet": 't Is waar, dat in den strengen zin van het woord de Koning zelf de wet geeft, want alleen door Zijn sanctie krijgt zij bindende kracht, maar de inhoud van die wet kan niet alleen door hem worden vastgesteld". En deze beroemde geleerde maakt dan daarvoor onderscheid tussehen wetsinhoud en wetsbevel. Maar men voelt wel, dat deze liberale exegeet van onz» grondwet toch met deze uitlegging, wel handig aan achter uitzetting van de koninklijKe macht ten deze tracht te ontkomen, maar tenslotte toch .ook weer den familieband voelt trekken met zijn revulutionaire veif wanten. Met dit artikel uit de Grondwet is echter voor een andere opvatting weL nig of heel geen plaats en in een com stitutie naar anti-revolutionaire idee zou dit artikel dan ook zeker niet zpn voorgekomen. Dr. Kuyper heeft zoo menigmaal daar om ook den staf gebroken over deze uitdrukkingen in dit artikel en meen. malen duidelijk uitgesproken, dat de woorden van bovengenoemd aikondL digingsformulier, waarin over het „ge. meen overleg" tussehen Vorst en Par lement wordt gesproken den juisten toestand schetsen, waarin wij ons de wijze van wetgeving moesten denken. Geen parlementaire of volkssouverei niteit maar door de grondwet gewaar, borgde volksinvloed, niet meer. Bij elke nieuwe wet, die de Koning dan geeft worde dan wel het oordeel der Kamer als de vertegenwoordiging van het volk vernomen. Zoo wordt dan in dat „geu meen overleg" een oplossing gevonden, als andere meeningem omtrent zulk een door den Vorst ingediende wet bij de beoordeeling er van worden geconstap teerd, maar nimmer dwinge het Pan. lement. Wij hebben niet een parlemen taire monarchie, maar -een constituo neele monarchie.' Deze heeft 0112e Kuyper ons steeds voorgehouden en daarin kunnen we ons ook alleen vinden. En daarom kan dit artikel dan ook onze instemming niet hebben. Niet alleen echter dat de in dit artikel gehuldigde opvatting van wetgevende macht aanleiding gaf tot veel gedacht tenwisseling, maar ook de uitdrukking „wetgevende macht" als afkomstig uit den tijd, toen de leer van de machtent deeling van Montesquieu nog opgeld deed, kon thans weinig genade meer vinden. Maar nog meer werd ook een rechtskundige strijd gevoerd over de beteekenis van het woord,,wet" in dit verband. Maar daarover nog iets in een volt gend artikel. GEMENGD NIEUWS. Opzichter overrompeld in Suriname. Drie gestraften bij de werkzaamheden in de buurt van Suzannadaal (Suri name) hebben den opzichter Boyd over rompeld, zijn karabijn afgenomen en liem aan een boom vastgebonden. Dit drietal bestond uit Amelo, een bekenden deugniet; Berens, die eenige jaren geleden een Javaansche vrouw vermoorde in Saramacca; en Sarip, moordenaar van beroep, vriend en geestverwant van Sariman, in wiens gezelschap bij zich bevond toen deze den laatsten keer uitbrak. „De West" vertelt het volgende om trent de bijzonderheden dezer over rompeling. Om halftien Dinsdagmorgen verzocht de gestrafte Amelo aan den opzichter Boyd, of bij wat water mocht drinken. Hij vond daardoor gelegenheid den op zichter te naderen en viel dezen onver hoeds aan. Terzelfdertijd sprong Sarip als een tijger op den opzichter af en greep hem bij de keel. De opzichter verweerde zich, om hulp roepend, doch werd na een lange worsteling overmand. Sarip stak op een gegeven oogenblik zijn vingers in den mond van den opzichter, vermoe delijk om zijn wang uit te scheuren. Boyd bezit echter een goed gebit en maakte daarvan gebruik, waarop Sa rip haastig zijn vingers terugtrok. Toen de opzichter machteloos was geworden, stopte men hem zand en een doek in den mond. Hij werd op den grond geworpen, waarna Amelo en Be rens hem vastbonden, terwijl Sarip nog steeds pogingen deed om hem te wur gen. De opzichter paste nu een list toe. Hij liet zich voorover vallen en hield zich dood. Toen de heeren klaar waren met het binden van hun slachtoffer, braken zij het slot van hun ketting met behulp van een houwer. Berens scheen pleizier te hebben om de scherpte van den houwer ook nog te probeeren op den opzichter, doch Sarip die in een goede bui verkeerde zeide: „och, laat hem maar, hij is toch niet zoo'n groot heest, al laat hij ons te Veel wer ken. De opzichter, die dit alles aan hoorde, had den boef wel willen om helzen, maar hield zich om begrijpelij ke redenen koest. Toen koos het edel drietal het hazenpad en is sedert niet weer gezien. Toen zijn belagers weg waren zag Boyd kans zich van zijn boeien te ont doen en op zijn geroep om hulp kwa men ditmaal eenige andere gestraften (die tijdens den aanval zich uit de voe- t enhadden gemaakt) aanloopen, zoo ook eenige dienaren van de politie. Terstond is een militaire patrouille van tien man, onder sergeant Seute, naar Nieuw Amsterdam vertrokken. Deze zou de velden van Voorburg af zoeken, terwijl een patrouille van vier agenten van politie, onder den hoofd inspecteur Buillab, in de richting van Meerzorg zou zoeken. D r o e v i g ieind©. De Ameri kaan Roeide, die van Maine uit een "wereldreis per kano is begonnen, is op het traject tussehen Boston en New York verdronken, daar zijn boot ten gevolge van een plotseling opge stoken storm omsloeg. Drie menschen verdronken. Een bericht uit Breslau meldt, dat de 26-jarige vrouw van een musicus te Bauerwitz in een vlaag van waan zin zich met haar driejarig dochtertje en zesjarig zoontje in de Zinke, een zijriviertje van den Oder, wierp. Op het hulpgeroep van den jongen kwamen menschen ter hulp. Het meisje werd dood opgehaald; moe der en zoon stierven, in net ziekenhuis. Winter te Venetië. Naar uit Rome wordt gemeld, zijn door de hevige koude, die thans in Italië heerscht, zelfs de Lagunen van Vene tië bevroren. Dubbel treinongeluk. —Ten gevolge van een botsing tussehen een personentrein en een losse locomotief zijn bij Bilbao eenige wagons ont spoord, waardoor verscheidene reizi gers kneuzingen opliepen. Even na dit ongeval liep de ex press uit Madrid op een personentrein De machinist van dezen trein werd gedood, terwijl talrijke passagiers zoo wel van den snel-, als van den perso nentrein werden gewond, van wie ver scheidenen ernstig. Scheepsramp. Men vreest, dat 49 opvarenden van hei stoom schip „Competition" uit Cardiff, dat in zinkenden toestand aan de Z.Ó. kust van Zuid-Afrika moest worden ver laten, als verloren moeten worden be schouwd. Logger vergaan. Uit Ein den wordt gemeld, dat de haringlog- ger van de Mij. „Grosser Kurfuerst", tijdens den orkaan welke eenige we ken geleden gewoed heeft, met man en muis vergaan is. Er waren 14 kop pen aan boord. Jagertje spelen. Twee jon gens van den landbouwer F. te St. Annaland speelden „jagertje" waar toe zij het jachtgeweer van hun va der uit de schuur haalden, dat, wat de jongens niet wisten, geladen was.. De eene jongen zeide onder het aan leggen op zijn broertje: „wil ik eens?" waarop het schot afging, dat zijn broertje op zijde van net hoofd trof. Daar de getroffene erg bloedde, werd de dokter er bij geroepen, die een ge ruststellende verklaring kon geven. Ons Babbelhoekje. Beste jongens en meisjes, Daar er vandaag weinig ruimte be. schikbaar is, moet ik volstaan met aL leen een paar nieuwe raadsels te get ven. De volgende week hoop ik weer op de gewone wijze de briefjes te beantL woorden en beginnen we, zoo moge. lijk, weer aan een nieuw verhaal. Hier volgen de bedoelde raadsels: Mijn geheel bestaat uit 58 letters en is niet moeilik te raden. Een 19. 53. 22. 24 is geen gelukkig mensch. 31. 23. 14. 28. 56 is een voertuig. 2. 6. 21. 30. 37 .53 is een jaargeL tijde. 54. 3. 49. 2 is nat. 43. 46. 15. 55 wordt gedraaid. 36. 29. 43. 11. 26. 38 is zacht. Een 4. 32. 57. 18. 35. 50. 39. 23. 40. 24 verdwijnt weer. 44. 52. 47. 16. 25. 5 en 17, 10. 14. 27 zijn twee. 23. 45. 42 is niet vast. 51- 23- 33. 8. 1. 26. 38 gebruiken de visschers als er ijs is. 23- 7- 12. 34. 41. 9. 13. 20. 48, 58 is een drank, die kinderen veel gebruik keu. Eerste regel, de 12 de letter van het alfabeth. De tweede regel is niet even. De derde is een kleedingstuk. De vierde is een zwemvogel. De vijfde vindt men aan de hand. De zesde komen van den veengrond. De zevende geeft van achteren naar voren gelezen den naam van een bet. kend professor, evenals de voorste lijn van boven naai- beneden „Moeders meisje", Noordwjjk. Ja, je kwam te laat Maar ik zal het nu toch nog in orde maken, omdat het buiten je schuld was. Vele groeten, OOM FELIX. VERPLAATST g de zaak in electrische benoodigdheden, Haarden en Kachels van Nieuwe Rijn 54 naar 9*- NIEUWE RIJN 57 - Opening 12 DECEMBER te 5 uur - Gehrs. den Haan leveren scherp concurreerend uit voorraad franco bestem ming: Fijne-en grove Turf- stroolsel in balen, fijnge malen Landbouwkalk, Belgische Kalkmergel, al le soorten Kunstmeststof fen en verscbe Turfstrooi- sel-paar lenmest. Gebr der Haan, Rijnsburg Tel. 3. 7157 De Leidsche Votfelhandel heeft te koop een prima Amazone papegaai met pr. massief koperen salonkooi. Tevens ras- en waakhon den, post- en sierduiven, gedresseerde aapjes enz. J. den Os St. Jorissteeg 16 Oriewielige Bakfiets Te koop in uitst. staat. Voor spotprijs. Te bevragen: Leidscheweg7, Voorschoten Prima Belg. flirtbraclet 3.30 Eng. Volks-anthraciet 2.60 Eierkolen 110. Blies per Hl afgehaald van 'I schip B. KOOGER, Oude Vesttegenov. 109 Clu. Comité voor Winterlezingen. Rijnsburg. 7358 Woensdag 23 Dec. hoopt de heer L. Penning een Lezing te houden met Licht beelden over Zuid-Afrika in „Bloemenlust". Aanvang half acht. Toegangsbewijs ad f 0,25 aan de zaal. Radio. Betaal toch geen f 400.a f 500.voor een toestel. Ge heel compleet geplaatst kost U een le kwaliteit 4-lamps toestel met luidspr., Brown, Etophoon of Gecophoon f 255.met of zonder spoelen, bij J. W. Hart man, Korte Diefsteeg 6a, Leiden Prima geklopte Gascokes a 80 cent p. H.L., bij groote partijen reductie. Bezorg- loon 10 ct, per H.L. H. de Roode, Oude Singel 94, Leiden. 7247 Auto-Banden in alle maten voorhanden en in prima staat vanaf f 10.Repa- ratiën spoedig en billijk, Vulca- niseer Inr. CHR. HEENEMAN, Hooge Nieuwstr. 29, Den Haag. voor KERSTGESCHENKEN is bij Voorhanden: Ruime keuze Jongens- en Meisfes boeken, Christelijke Verhalen en Gedichten, Kerkboeken met Ge zangen en Psalmen. Huis- en Kerkbijbels. Schilderijen, Fluweelteksten. Teksten In hout gebrand. Scheurkalenders, Almanakken. Muziek voor Orgel en Piano. Muziek-Zelfbindbanden. Muziek op Cijferaccoorden. Inlijsten.van Portretten en Platen. LEIDEN. 7367 AMSTERDAM Rentevergoeding voor spaargelden: 3'/,% Rentevergoeding voor Deposito's: 8 dagen opzegging 3l/*7o i maand opzegging 37*% 3 maanden 4 6 maanden 47* Coöp. Centrale Spaar- en Voorschotbank „BOAZ", Amsterdam Creditrente Rekening-Courant 3% Correspondenten te: Boskoop, Hazerswoude, Hillegom, Leimuiden, Lisse, Rijnsburg, Sassenheim, Voorschoten en Wassenaar WtT Zoekt gezelligheid thuis met uit den ruimen voorraad van Anno 1392. TURFMARKT 7. Telel. 1595. GebruiklePiano's of Orgels worden door ons legen goeden taxatiegrijs in betaling aangenomen. 7200 Te koop aangeboden een goed onderhouden Kin derwagen met ledikantje. Billijke pr. Sieboldstraat 40. Wielrijders. Onderstaand adres is bij uitnemendh. geschikt voor hen, die een goede, in eens afdoende reparatie wen- schen. Gebroken rijwielen, nieuwe buizen inzetten, vor ken repareeren enz. Ruime voorraad onderdeelen. Jon- gejan, Caeciliastraat vlak bij de Mare. Voor de Vrouw Uw adres voor Buikban den en Ziekenverplegings- artikelen is bij L. v. d. Zeeuw, Magd. Moonsstr. 55. Spreekuur alle werkda gen. Vraagt gratis prijscour. van Echten keert van Echten repareert van Echten perst op van Echten vermaakt van Echten modelleert van Echten te ontbieden van Echten is kleermaker Mij. „de Faam" Sophiastr. 56 Spiegel- en Lijstenmakerij Je aangewezen adres voor spiegels, schilderijen, schil derstukken en het omlijsten van platen en foto's is bij H. M. Herreur, Jan Vossenst 67 Zie Etalage Zie Etalage TE KOOP SPOED. omstandigheden, een compleet Slaapkamer- Ameublement, bestaande uitGroote Linnenkast, 2-pers. Ledikant, 2-pers. Waschtafel. 1 Nachtkastje, 2 Stoeten, 1 TafeK voor slechts f 70,Adres Heerengracht 45a. Stads Evangelisatie „Jeruël". Middelstegracht 3. Zondagmorgen 10 uur on derwerp-: ,,Een ernstige vraag". Spreker: de heer v. d. Horst. Des avonds 7 uur met Zangkoor, Solo's enz. D.V. volgende week Mevrouw D. Garms, van Beverwijk. 7357 Woensdagavond 8 uur in den Fnyer van de Stadsgehoorzaal De Ducanolavieugel als Solo-instrument. De Ducanolavieugel als begeleidings instrument van Snlisten. Vrije toegangsbewijzen voor belangstellenden, op vertoon van introductiekaarten, welke dagelijks verkrijgbaar zijn bij YBH nnro Pianohandel Breestraat 109, DER UUlO, van 1840 Leiden NIEUWJAAR 1926 nadert Laat bij ons met het oog op de naderende jaarwisseling, vroegtijdig Uw Naamkaartjes vervaardigen EEN UITGEBREIDE, MODERNE LETTER- SORTEERING STAAT ONS TEN DIENSTE Zorg er toch voor, dat Uw Naamkaartje een netten indruk maakt; maak daarom geen gebruik van aanbiedingen, waarmede men U voor enkele dubbeltjes minder, minderwaardig carton levert en geen ge noegzame zorg aan de uitvoering besteedt DAGBLAD en DRUKKERIJ Nieuwe Leidsche Courant TELEF. 1278, HOOIGRACHT 35 N. B. Buiten Lelden wordt franco golovord. Fa. c. Ad FRANCHIMON (AeBeV.d. Reep) Telef. 1611 - HAARLEMMERSTRAAT 204 het van ouds bekende en vertrouwde adres, waar men uitsluitend eerste kwa- :- liteit artikelen koopt. Samos vanaf 75 ct.||Rooktabak vanaf 70 ct,. p. p. Port, r, en w. Bordes u* Zoete róode wijn per I.. I[Pruimtabak f t. Shag in alk prijzen. IPortorico vanaf f 1.40 p. p.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 8