AbdusïroOP Hoesten is gevaarlijk dag-agenda. binnenland. "buitenland. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 DECEMBER 1925 Zondag 13 Dec., 's morg. tien uur: Jeruël, Middelstegracht 3. Samenkomst Spreker de heer v. d. Horst, 's Avonds zeven uur, idem, zangkoor, enz. Woensdag 16 Dec. 'sav. acht uur StadsgehoorzaalDucanola-avohd. Dinsdag 22 Dec. 's av. kwart over acht, „In den Vergulden Turk." Jaarl. Alg. Leden Verg. der Drie Oct. Ver. Woensdag, 23 Dec., 's av. half acht: Rijnsburg. Lezing met lichtbeelden door den heer L. Penning, uitg. van Chr. Com. v. Winterl. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Timmermans, Tel. 390. De Zondagsdienst zal worden waar genomen door Dr. de Graaff Janssen®, Hovens Grevë, Muyzert, Webers. De avond-, wacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 December a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duytfter, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. van de wetenschap en spreker is er van overtuigd, dat ondanks alle ver wijdering, door 'den oorlog ontstaan, de broederschap zal blijven bestaan. Gaarne aanvaardt hij het feestge schenk en gaarne neemt hij de ver plichtingen op zich, welke zij hem op legt. Zoolang de zorg voor dit fonds neg niet aan andere handen is toever trouwd, belooft hij het te zullen beste den in den geest van hen die het heb ben samengebracht voor natuurweten schappelijk onderzoek en voor de Leid sche universiteit. Spreker besloot met een heilwensch op de Leidsche universiteit: dat zij mocht groeien en bloeien en, tot heil van het land en de menschheid, haar roeping getrouw, zou blijven 'n kweek plaats der kennis. Langdurige toejuichingen volgden, waarna de plechtigheid was geëindigd en prof Lorentz, de Prins, de minis ters, de curatoren en hoogleeraren on der de tonen der muziek het groot au ditorium verlieten. De receptie. In een der zalen van het academie gebouw heeft prof. Lorentz vervolgens receptie gehouden. Buitengewoon groot was 't aantal dergenen, die hem de hand kwamen drukken. Tot dezen behoorden ook de Prins, de ministers Colijn en Rutgers en curatoren. De Prins onderhield zich geruimen tijd met prof. Lorentz en ook met tal van andere hoogleeraren. Het huldeblijk. Het huldeblijk bestaat uit nagenoeg tweeduizend handteekeningen uit de geheele wereld (duizend uit Neder land), gevat in een ladekistje van co- romandelhout, met ingelegde initialen en jaartallen van satijnhout (volgens ontwerp vah architect J. P. Fokker) met de volgende opdracht: „Aan doctor Hendrik Antoon Lo rentz, voor vijftig jaren van dienend leiden dank." Deze handteekeningen vergezellen de stichting van het Lo- rentzfonds, ter ondersteuning van ge leerden hij onderzoekingen van belang voor de theoretische natuurkunde. Leidsche Reddingsbrigade. Voor het eerst nadat zij onderge bracht is bij de Leidsche Zwemciub is gisterenavond de reddingsbrigade wen in het openbaar opgetreden met een propaganda-avond. in de Kleine Statfs- zaal. Als spreker trad op de heer A. J. Meyerink uit Haferlem. voorzitter van het pers- en propaganda-c'omité van den Ned. Bond tot Redding van dren kelingen. Het bestuur bleek in hem wel den juisten man te hebben gevonden om op te treden als propagandist voor de edele Zwemkunst en speciaal voor het reddingzwemmen. Zeer uitvoerig en veelzijdig heeft de heer Meyerink gesproken over alles en nog wat, dat op zwemsport en in het bijzonder op het reddingzwemmen betrekking had, waarbij hij bovendien de beschikking had over duidelijke lichtbeelden en een mooie film. De eerste gaf een illustratie van het bad- en zwemwezen van den Grieksch- Romeinscken tijd af tot den onzen toe, waarbij zelfs buitenlandsche opnamen rijk vertegenwoordigd waren. Tenslotte bracht de film, eigendom van de in 1767 gestichte Mij. tot redding van drenkelingen te Amsterdam, de geheele techniek van het redding zwemmen in beeld, waarbij het weer aan uitvoerige toelichtingen niet ont brak, zoodat de aanwezigen daaruit zeer veel hebben kunnen loeren Na door den heer A. J. v. d. Lijke met een korte speech in het belang van de Leidsche reddingbrigade te zijn inge- .leid, hield de heer Meyerink, alvo rens tot het historisch en technisch ge RECLAME. want het forceert de adem halingsorganen, hetgeen ern stige gevolgen kan hebben. Akker's Abdijsiroop is het hoeststillende middel bij uit nemendheid, doordat het de slijm oplost en de ademhaling ruimer maakt, fleemt daarom voor Uw hoest, bronchitis,^catarrh, kinkhoest -c of asthma. deelte van zijn lezing over te gaan een warm pleidooi voor het reddingzwem men. Êen prachtwerk, dat, evenals zoo veel filantropischen arbeid kenmerk mag worden genoemd van opbloeiend altruïs|.ne, dat gunstig afsteekt bij het egoïsme van onzen tijd. Om de beteekenis van het redding wezen te illustreeren noemde spr. eeni- ge cijfers, waaruit bleek, dat in ons wa terrijke land in de zeven jaar 6578, dit is per jaar gemiddeld bijna 1000 men- schen den dood vinden door verdrin king. Fabrieken en werkplaatsen, ten op zichte waarvan de overheid kostbare beschermende maatregelen nam, ma ken met haar bedrijfsongevallen ge middeld niet zooveel slachtoffers als het Hollandsche water. Gelukkig valt sedert het optreden van de reddingsbrigades reeds eenige verbetering te constateeren. In Amsterdam werden in 1924 408 drenkelingen gered, waarvan 218 door handreiking(, 22 met behulp van een dreg en 168 doordat personen gekleed te water gingen. En de N. Z. H. Red dingsmaatschappij, die zich in haar 200-jarig bestaan een dank van alle zee varende volken verwierf, redde in to taal alleen op onze kust 7000 menschen van den dood. Zwemmen is iets, dat ieder moet ken nen, maar vooral in ons land, waar reeds de jeugd allerlei vermaken beoe fent, waarbij hét natte element is be trokken en waardoor een zekere ver trouwelijkheid met het water ontstaat. Zwemmen is de kunst zich drijvend voort te bewegen, door uitzetting van het lichaam dat oortelijk lichter moet worden, te verkrijgen door goede adem- techniek en gepaste oefeningen om vooruit te komen. Het is een kunst, die „het oppervlakkigst moet worden geleerd om ze grondig te kennen". In het kort kan men zeggen, dat het zwemmen dienstig is tot opvoering van den lichamelijken welstand en schoon heid en tot verkrijgen van een waarde- vollen weerstand. Ten aanzien van de Zwemsport waarschuwde spr. tegen onvoorzichtig heid. Wedstrijden voor kinderen beneden 12 jaar achtte spr. geheel af te raden, terwijl hij ouderen het inwinnen van medisch advies aabeval, vóór iedere training en vóór iederen wedstrijd. Het mooie water-polo is de voorbe reiding tot het reddingzwemmen, het eigenaardige glanspunt van de zwem sport, dat haar gunstig van andere' takken van sport onderscheidt. Spr. -haalde vervolgens fragmenten aan uit de oprichtingsgeschiedenis van de Mij. tot redding van drenkelingen en vanenkele der meest bekende redding brigades in ons land, waarbij spr. weer enkele belangrijke statistieken liet zien. Daarna werden de lichtbeelden op het doek gebracht, waarbij de spr. eerst verschillende methoden van drenkelin gen-redden toelichtte. Naast uitgebrei de kostbare en technisch minder een voudige middelen werden ook heel ge wone voorwerpen, als de bezem v. den baanveger, een ladder, een bank of een ijsstok getoond als uitstekende hulpmiddelen indien zij met beleid worden gebruikt. Wat het historisch gedeelte betreft waren ook die afbeeldingen zeer inte ressant die het badwezen in den ouden Eomeinschen tijd in beeld brachten. Wellicht zagen velen voor het eerst een oud-Romeinsch hadhuis met cen trale verwarming. De film die speciaal het redding zwemmen aanging bevatte, zooals ge zegd, veel stof voor een cursus, die op deze wijze gemakkelijk te verwerken was, en bij velen een in de praktijk toe te passen indruk van de beste me thode om drenkelingen te redden, zal hebben achtergelaten. Het was reeds laat, toen de heer Meyerink zijn causerie beëindigde met ec;i krachtige opwekking om de Leid sche brigade omhoog te helpen bren gen. De hec-r v. d. Lijke bracht hem har- tr-1 ï;1* dank. on Hoot zich aan J ij den wcnsch, dat de Leidsche reddingsbri gade door de burgerij in bescherm r.g genomen en gesteund worde. Het eerste is mogelijk door haar ma teriaal (haken, dreggen, enz.) te be schermen, het andere door het redding zwemmen te leeren en lid te worden. Het was een leerzame avond. In de zaal was verder het resultaat geëxposeerd van den dezen zomer ge houden foto-wedstrijd, waaronder tal van aardige opnamen de aandacht trokken. Wetenschappelijke voordrachten. Donderdagavond hield Prof. J. P. Verhaar zijn vierde academievoor- dracht over het Roomsche Leergezag onder dogmatische, historische en psy chologische belichting. In een eerste deel trachtte spr, uit dè woorden van Christus, van Paulus en uit de algemeene en eenstemmige opvatting der eerste christenen te be wijzen,dat Christus een onfeilbaar leer gezag aan zijn Kerk geschonken heeft, waardoor die Kerk onvergankelijk en onbederfelijk zal blijven tot aan het einde der wereld. In een tweede deel was spr.'s bedoe ling aan te toonen, dat Christus den apostel Petrus tot Opperhoofd der gan- sehe Kerk aanstelde en aan zijn leerge zag het privilege der onfeilbaarheid verbond. Hiervoor citeerde spr. uit de woorden van Christus, uit de oud-apos tolische geschriften en uit de getuige nissen der allereerste eeuwen. In een derde deel werd aangegeven, dat dit onfeilbare leergezag volgens clen wil van God moest blijven voortbe staan tot aan het einde der wereld, en tevens, dat het door Christus verorden de centrale opper-leergezag terugge vonden wordt in den paus van Rome. Dit werd aangetoond: yooreerst door een argument volgens de methode der uitsluiting, ten tweede uit het factum Petri, ten derde door een historisch bewijs uit het eenstemmig getuigenis der oudste christen-Kerk, ten vierde door een psychologisch argument. Tot slot liet spr. zien hoe Christus voor zijn Kerk de eenheid had afgebe den als een kenteeken harer goddelijke zending, en hoe die eenheid der Kerk schitterend bewaard wordt door het door Christus gewilde leergezag.» Welnu, aldus besloot spr., die ou- schokbare eenheid bewaard door een centraal en beslissend opper-leergezag, wordt alleen in de R.K. Kerk gereali seerd. Onze winkelstand. Nadat zich reeds eenigen tijd de be hoefte aan uitbreiding had doen ge voelen, is de heer H. de N i e erin ge slaagd, voor zijn zaak in electricitcits- artikelen, haarden, gasfornuzen en kachels, e enmeer ruimer, en dies meer geschikt pand te vinden. Was de zaak tot heden gehuisvest in het pand Nieuwe Rijn 54, thans is zij overgebracht naar het vroeger door de firma N. Paddenburg geëxploiteerde pand Nieuwe Rijn 57, eenige nummers verder dus, naast de zaak van den heer Martens. In meerdere opzichten beteekent de ze overgang een verbetering, Allereerst wat de ruimte-verhoudingen aangaat, die nu van dien aard zijn, dat een zeer groote verscheidenheid van artikelen op het gebied van verwarming en ver lichting een goede uitstalling kan wor den gegeven. Van deze omstandigheid heeft de heel' de Nie gebruik gemaakt om ver schillende nieuwe variëteiten in zijn handel op te nemen wat de aantrekke lijkheid van de zaak zeer ten goede komt. Men vindt er uitgebreide collec ties, in de etalage zoowel als in het in terieur, in electrische en gashaarden, electrische lampen met op verschillen de manieren bewerkte zijden kappen, o a. beschilderde kappen naar de nieuwste ontwerpen en voorts een gioote sorteering in huishoudelijke artikelen voor gebruik met elctriciteit. Wij twijfelen er niet aan of deze uit breiding zal voor den bloei van de zaak, waarvan zijzelf intusschen reeds een be,wijs is, de meest gunstige gevolgen kunnen hebben. Op den Haagweg heeft gisteren e:n aanrijding plaats gehad tusschen ce"n ilocr H. H. uit Lisse bestuurde vi acht auto en een luxe auto, doordat ■r: :cn .!ie uit de richting Leiden S: a:.:r:vee.l 11 aks hield. De auto's botsten tegen elkaar op, '.bv:.:i c!c vrachtauto de ra'dia- teur vernield werd. De andere auto, gemerkt H 45021, van den heer M. v. P. te Den Haag, had geen schade. Tegen den bestuurder van de Haag- sche auto is proces-verbaal opgemaakt Waarschijnlijk door het warmloo- .pen van den motor is gistermorgen op het emplacement van de N.Z.H.T.M. aan den Rijnsburgerweg een binnen brandje ontstaan in een motorwagen. Het vuur kon door het personeel met gebruikmaking van een minimax wor den gedoofd. DE KABINETSCRISIS. De onderhandelingen nog niet beëindigd. De pogingen door Dr. de Visser aange wend om de, Kabinetscrisis op te los sen hebben nog steed niet tot bet ge- wenschte doel geleid. Naar het schijnt zijn de besprekingen tot nu toe gehouden van dien aard ge weest, dat eenig uitzicht op herstel der rechtsche samenwerking nog niet ge opend is. Wel moeten er, naar de T e 1 e g r. ver neemt, van de zijde van de R. K. en van de zijde der C.-H. concessies zijn gedaan, doch deze zijn blijkbaar niet vaA dien aard geweest om het geschil punt tusschen genoemde fracties no pens de kwestie van het gezantschap bij het Vaticaan uit den weg te ruimen. Van C.-H. zijde moet er daarbij op ge wezen zijn, dat men het tegenover de kiezers niet zou kunnen verantwoor den, om in eenigerlei vorm weder tot herstel van het gezantschap bij den paus mede te werken. In den laten namiddag liep het hard nekkige gerucht, dat de besprekingen tusschen de drie rechtsche fracties de finitief waren afgebroken, en dat dr. De Visser van de opdracht tot Kabi netsformatie zou afzien. Dit gerucht droeg een groote mate van zekerheid, in verband met het tweede bezoek, dat dr. De Visser aan de Koningin bracht. H. M. ontving n.m. om halfzes den C- II. leider, met wien zij een onderhoud had, dat bijna een half uur duurde. Wij vernamen echter, dat dr. De Vis ser op dat ©ogenblik nog niet voor de opdracht had bedankt. In rechtsche parlementaire kringen werd de toestand evenwel uitermate pessimistisch beoordeeld. Men achtte de kansen op een herstel van de recht sche samenwerking uiterst gering, zoo niet uitgesloten. Na zijn onderhoud met H. M. de Ko ningin, had dr. De Visser in den voor avond een bespreking met enkele C.-H. voormannen. Nader wordt nog gemeld, dat dr. De Visser gisteren nogmaals ten Paleize op het Noordeinde door de Koningin is ontvangen. Het onderhoud duurde bijna een vol uur. Wij kunnen mededeelen, dat de heer De Visser gisteravond nog niet voor de opdracht tot. Kabinetsformatie heeft be dankt. Gemeld wordt nog, dat het niet in de bedoeling vaji dr. De Visser ligt om zelf in een eventueel door hem te vormen Kabinet zitting te nemen. Prof. J. A. van Hamel. De benoeming van den directeur der juridische afdeeling van den Volken bond, prof. J. A. van Hamel, tot Vol kenbondscommissaris te Danzig, kan thans naar in goed ingelichte Vol- kenibondskringen verluidt, zoo goed als zeker worden beschouwd. Bond van Bloeinbollenhandelaren. Tegen a.s. Dinsdag is een vergade ring van den Bond van Bloembollen handelaren uitgeschreven, teneinde të beraadslagen over het zelfstandig op richten van een beurs en een vereeni- gingsgebouw te Hillegom. DE DUITSCHE QRISIS Naar de groote coalitie. Hindenburg, heeft, zoo men weet, zijn persoonlijken invloed op het spel gezet om zoo mogelijk tot de vorming van de groote coalitie te geraken, daar deze combinatie hem voorloo^g de meest gewenschte voorkomt. Hij heeft nog geen kabinetsforma teur benoemd, maar de leiding der toenaderingspogingen in eigen hand gehouden. Hiermede heeft hij tot nu toe ze ker succes behaald, althans de so cialisten hebben als 'basis van over leg een lijst van wenschen naar voren gebracht, welke veel gematigder is dan men aanvankelijk meende te moe ten vreezen, terwijl zij zich bovendien nog tot onderhandelen over die ver langens bereid hebben verklaard. Op den anderen vleugel, n.l. bij de even eens weerbarstige volkspartij1, heeft von Hindenburg door zijn persoon lijken invloed ook een zeer latent ver zet weten te breken, althans de leider der volkspartij heeft hem bezocht om hem mede te deelen, dat zijn fractie bereid is over de condities aer socia listen te onderhandelen. Momenteel zijn de betrokken frac ties over deze voorwaarden aan het Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren Is. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 3.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 AL). Lezingen. 5-35 (Londen, 365 AL). Kinderuurt.je zang, lezing, muziek. 5.35 (Daventrjf, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 6.(Hilversum, 1050 M.). Concert. H.D.O.-orkedt. 6.20 (Parfjs, Eiffeltorcn, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende lezingen. 7.05 (München, 485 M.). Concert. 7.20 (Hamburg, 395 AL). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 7.20 Alle Lngelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lczi.igen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Engelscho stations. Muziek. 7.50 Königswusterhausen (1300 M.) Concert. ^.50 (Munster, 410 M.) Concert of lezing. 7.50 (Zürich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 Ivf.) Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.(Hilversum. 1050 AL). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 (Hilversum, 1050 M.). Concert. „De Dollarprinses". 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 AL). Concert. 8.20 (Bremen, 330 Af.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 AL). Concert. 8.35 (Brussel, 265 Af.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Parijs, 1750 AL). Concert. 8.50 (Madrid, 392 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. ZONDAG 13 DECEMBER. 10.(Bloemendaal, 346 Af.) Geref. Kerk, Ds. J. C. Brussaard. 5.(Bloemendaal, 346 Af.) Geref, Kerk, Ds. J. C. Brussaard. beraadslagen. Haar leiders zullen de resultaten dier besprekingen waar schijnlijk heden aan d m rijkspresident voorleggen. Deze zal dan kunnen be- oordeelen, of de situatie voldoende op geklaard is om eeii kabinetsformateur te benoemen, wien, taal: het tli.i, slechts zal zijn de hangende besprekin gen tot een goed einde te voeren. Men is eenstemmig van meening, dat Luther deze opdracht zal krijgen. Siresemann teyen de Duitser nationalen. In de Berlijnsche afdeeling van de volkspartij heeft dr. Stresemann, de rijksminister van buitenlandsche ra ken, zich vrij heftig uitgelaten over de Duitsch nationalen, die zijn stre ven om hen tot opbolt wenden arbeid in de regeering te brongen hebbéti beschaamd. De volkspartij kan naar hei oordeel van den" minister geen prijs meer sieilen op samenwerking met de Duitsch nationalen voor de - zen van de dwalingen hun weegs zij.i teruggekeerd. Het verzet van de Duitsch natimo- len tegen Locarno, dat zy eerst hielp voorbereiden, hekelde spr. scherp en hij kwam met name op tegen de uiting van graaf Westarp, da. de verdragen van Locarno voor zijn partij niet be staan. Een dergelijks houd lis noemde spr. een ondermijning van het staats gezag.? DE BTJRSEROORLOS IN CHINA. Japan treft vcorfcerBlaingen. Het Japansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken bcve tig; noch ont kent de berichten, dat troepentrans porten te Koeroeme worden geconcen treerd. Vernemen wordt evenwel, cat toebereidselen worden gemaakt, on. zoo nhociig versterkingen naar Aland sjoerije te zenden. Te Tokio zijn berichten on-.vangen dat de strijdkrachten van maarschalk l\Voc-pei-foe de provincie ITonaa bjn nentrekken. Feng-Yoeh-sjiang, Kwo Min-tsjoen en andere leiders vreezén -dat hjj van plan is, samen te wer ken met hun vijandige strijdkrachten ïsjilsjerin weder te Parijs. De Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Tsjitsjerin, i? gister te Parijs aangekomerr, ahvaa' hij eenige dagen zal blijven. Daarna zal hij met den Russischen gezant ti Parijs, Rakofski, naar Moskou ver trekken, ten einde het sövjetcongre; bij te won-en. De opstand der Drnsen. Volgens een bericht uit Beiroet heb ben de Drusen den heiligen oorlog geproclameerd. Sultan Atrasch heeft gelast, da geen wintergraan zal worden uitge zaaid, doch dat ieder man tusscher de 20 en 60 jaar zich bij het lege; moet aansluiten. De verschillende sjeiks hebben eveneens orders uitgo vaardigd, dat ieder zichzelf voor dei KORTE BERICHTEN. -De vrijgelaten Australische sta kingsleiders zullen den staat een pro ces tot schadevergoeding aandoen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2