NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 11 DECEMBER 1925 DAG-AGENDA. Vrijdag 11 Dec., 's avonds acht uur: Stadsgehoorzaal (Kleine Zaal), Propa- ganda-avond der L. Zwemclub. Lezing met Lichtbeelden film, enz. Koudekerk. Vrijdag 11 Dec. s av. half acht. Geref. Kerk. Lezing door Mej. H. S. S. Kuiper van Den Haag voor de Geref. Meisjes Ver. Woensdag 16 Dec. 's av. acht uur StadsgehoorzaalDucanola-avon'd. Dinsdag 22 Dec. 's av. kwart over acht „In den Vergulden Turk." Jaarl- Alg. Leden Verg. der Drie Oct. Ver Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Dec. a.s waar genomen door de apotheken van de h.h. D. J. v. Driesum, Mare 76. telef 406 en W. Pelle, K. Rapenburg 12, tel 594. dragen op het bezit van e ender groot sten onder de thans levende geleerden. Maar de Koninklijke Academie heeft veel grooter reden, zich met U één te voelen, daar Gij immers vanl9101921 voorzitter van haar Natuurkundige Af- deeling zijt geweest en dientengevolge om het andere jaar Algemeene Voorzit ter. Niemand zou het U hebben mogen kwalijk nemen, wanneer Gij, wiens geest zich met zulke problemen van de hoogste orde bezig houdt, U had ver ontschuldigd en het voorzitterschap aan anderen overgelaten. Maar Gij hebt U niet alleen niet aan deze taak willen onttrekken, maar Ge hebt met groot talent de Academie door tal van moeilijkheden heengeholpen. Nog belangrijker is de rol, die de Akademie onder Uwe leiding heeft ge speeld, waar het gold, de wetenschap pelijke mannen uit de vijandelijke Jan den weer bijeen te brengen. Ook daar hebt ge U door geen teleurstelling ia- ten ontmoedigen en de Akademie heeft té dezen opzichte, oök nadat gij het voorzitterschap hebt neergelegd, nooit te vergeefs een beroep op Uw steun en medewerking gedaan Intussc-hen de Akademie beeft mij niet alleen hierheen gestuurd, om U dit alles te zeggen, maar ook om U te melden, dat zij in overleg met de in- ternationala huldigingscommissie in hare vergadering van 31 October 1.1. eenstemmig besloten heeft, bij gelegen heid van Uw gouden feest een g c ïi- den Loreaï s-m édailleinie stel len. Op de wijze van de Leeuwenhoek- médaille zou deze telkens na een be paald aantal jaren uitgereikt kunnen worden aan dengeen, die zich het ver dienstelijkst heeft gemaakt op pliy- sisch gebied. De Afdeeling hoopt, dat zij U bereid zal vinden, om de nadere regeling hiérvan met haar samen te ontwerpen. Wanneer dan over 250 ja ren de Nederlandsch Akademie van Wetenschappen de Lorentz-médaille uitreikt, aan den een of anderen groo- ten pliysicus van de toekomst, zal zij eveneens als dit thans voor de Leeu wenhoek-médaille geschiedt, herinne ren' aan de onsterfelijke verdiensten, van den man, wiens naam aan die mé daille verbonden is. Maar in één op zicht zal zij dan toch in het voordeel zijn tegenover ons, wanneer wij de Leeuwenhoek-médaille uitreiken. Zij zal kunnen weten, dat de médaille in derdaad de beeltenis van Lorentz weer geeft, zooals deze er op 70-jarigen leef tijd uitzag. Want niet waai', de Aka demie mag er zeker wel op rekenen, dat gij geen bezwaar zult maken te poseeren voor den kunstenaar Toon Dupuis, dien wij bereid bevonden heb ben, het modelé van de médaille te maken? Hoewel gij thans behoort tot de rus tende leden van onze Akademie, heb ben wij van dit rusten nog niet veel gemerkt. Nog steeds is Uw geest even frisch als voorheen en nog steeds mo gen wij telkens en telkens een beroep op Uw medewerking doen. Laat mij de" hoop uitspreken, dat wij U nog lang onder de werkende rustende lec.< van de Akademie mogen rekenen en «lat ook de Nederlandsche wetenschap» it.g veel van Uwen, ondanks U\ jur- steecis jongen frisschen geest moge-ver wachten! (Langdurig applaus. Na Prof. Went nam Madame Curie uit Parijs heit woord, namens 't Insti tuut International de Physique Solvay Spr. feliciteerde den jubilaris, dat hij op dezen leieftijd den droom zij ner jeugd in vervulling had zien gaan, «.laarmede doelende qp het reeds voor 50 jaren geleden op schrift gestelde, waarna spr. stilstond bij zijn verdien sten als vooriztter van het Internatio naal instituut Solvay te Brussel. Wat is Christendom? Dr. A. H. de Hartog van Amsterdam heeft gisteravond op uitnoodiging van het Chr. Comité voor Win terlezingen voor een groot auditorium in de Geref. Kerk aan de Hooigracht een rede ge houden over bovenstaand onderwerp. Gesproken werd achtereenvolgens over: God Den Verhevene, Den Ontoe gankelijke, God Den Al-inwoondér, God Den Al-Doorvoerder, naar den kringloop die geteekend wordt in het: uit Hem, en door Hem, en tot Hem zijn alle dingen. Nadat bij de opening was'gezongen Ps 33:7: De Groote Schepper aller din gen, ziet uit het ongenaakbaar licht., ving- spr. zijn rede aan. Het Christendom vangt aan in den afgrond der eeuwigheid, in den schoot der Eeuwige Godheid. Daarom is het niet henepen, niet be krompen, maar het is wijd, en breed, en hoog, en diep. Het is niet: iets dat geformuleerd .wordt buiten ons naba- zelen, en gelooven wat er staat, maar het is beleven, afsteken naar de'diepte, om te meten wat God ons te meten geeft. Beginnende bij het natuurlijke dat eerst is, bij de feitelijkheid der his torie en het uiterlijke van de verschij ningswereld omdat wij menschen zijn. Maar dan verder speurend, naar de diepten der eeuwige bronnen, omdat de historie voor ons niet de laatste grond is. Wat wij zoeken is de zekerheid, ,de rust, de stilte. Ons hoofd wil beginnen met het plan te zien. Het zoekt de ide aliteit die de realiteit doortintelt. Augustinus, die voor wetenschap en filosophie niet zoo bang was als onze schichtige tijd, heeft het wel aange voeld, dat in dit opzicht het Neo-Pla- tonisme iets geweldigs verborg. En Bergson, met zijn Evolution creatrice heeft hetzelfde gevoeld toen hij zich stelde tegenover Plato en Aristoteles. En Fiechte, Hegel, Goethe, Schopen hauer, hebben zij niet het onbewoge- nen willen aflezen van het bewogene. En Thomas van AquinoAch, wij spreken bij overlevering nog wat van dorre scholastiek, maar werden, in de lijn: der Gereformeerde confessie .slechts wat meer de diepten der eeu wigheid doorspeurd. God de Verhevene, de ontoeganke lijke, is echter cok de Al-Doorwonende. Dat is het wonder van den Kerst nacht God de Onbewogene, bewogen in den Zoon zijner liefde. Beseffen wij dat? Gevoelen wij ons slechts onderdanen van een God, die beven de sterren woont, of gevoelen wij ons kind. De Mahomed&an kent slechts den slaaf; vindt het een beleediging, te spreken van Gods zoon. Het O. T. spreekt nog van den knecht des Ileeren Maar het N. T. spreekt van den Zoon, die gehoorzaamheid heeft geleerd. Geen beter woord, om die ge weldige waarheid te grijpen, te bezin gen. Heeft de oude Gunning niét ge zegd, dat ieder dogma een loflied is? De Zoon, als Scheppingsmidclelaar uitgaande, is bemiddelaar van het al- li cha am. Dat is geen de Hartogiaansche diep zinnigheid, maar Gereforme*rd-schrif- tuurlijki Zie hét maar na. 'We moeten als Paulus naar den Areopagus: er midden in. Gezongen wordt Ps. 68:9:Gij zaagt uw strijd bekronen mei gaven tot der menschen troost, opdat zelfs 't wederhooi'ig kroost A11 ij d. hij U zou w o li e n. In het Christendom gaat het niet alleen over de verzoening of over de verlossing Want daarmede staan we nog' los, zonder verband. Maar het gaat ook om de verheerlijking. U i t den Vader, door den Zoon. t o t den H. Geest. De Christenheid, het gevolg van Christus is de voortplanting der God delijke heerlijkheid; wij, die in een .hoek kruipen daar wij aan de spits moesten staan, wijl we de uitnemend- ste wijsheid bezitten. In Jezus Christus is doorgebroken de heerlijkheid van God. Dat moet ook van de gemeente kunnen gezegd worden. Met Petrus moeten wij weten de Goddelijke natuur deelachtig te zijn Al kennen wij de 5 art. tegen de Re monstranten uit het hoofd. Wij redeneeren over de twee natu ren in Christus. Maar die hebben de Christenen ook. Wij deelen in de won derbare geboorte uit den H. Geest, zoo- als Johannes zegt: wie de indaling des lichts heeft omhelsd is niet geboren uit de natuur, maar uit God. En hebben wij Christus' kruisdood niet gedeeld? Spr. kan het zich voor stellen dat wie dat niet heeft gedaan, niets aan Hem heeft. Wij moeten merie indalen in de diepte van het lijden. In Gethsemané en in het graf. Maar dan ook verder. Want zou de heerlijkste aller Godsdiensten blijven steken in het lijden en de donkerheid. Neen, en daarom mogen wij ook dee len in de verheerlijking: in de hemel vaart. .en gelijkerwijs wij het beeld des aardschen gedragen hebben, alzoo zul len wij ook het beelcl des hemelschen dragen (1 Cor. 15). Deze is het die de wereld overwint, die gelooft dat God als kind bij ons is geboren. Spr. besluit met teekenende uitspra ken van de reeds genoemde wijsgee- ren en een mystieke ervaring van Au gustinus en zijn moeder Monika te noe men. De laatste, zooals hij zich in zijn. donken geleidelijk onttrekt aan het natuurlijke, het aardsche om de denk werelden van liet bovenaardsche te doorwandelen Is het christendom, zoo vraagt spr ten slotte, dan zoo arm, dat het die getuigenissen niet. als bewijsvoering mag gebruiken? Waarna hij beslui met een opwekking om allen mee te heipen hij het binnenhalen van den buit. Want het christendom is de heer lijkheid van God. Geëindigd werd met het zingen van Ps. 25: 7: Gods verborgen omgang vin den zielen daar Zijn vrees in woont.. De tol bij het Warmonderhek. Het lid van de Provinciale Staten A. J. ten Hope heeft ten aanzien van bovengenoemd en tol de volgende vraag ingediend: Is het juist, dat de opbrengst van den tol aan het Warmonderhek uitsluitend, dient als inkomen voor den bezitter van het tolrecht en dus op geen enkel j wijze dient voor het onderhoud van een weg, brug of vaart, doch uitslui tend privé ten goede komt aan den be zitter van het tolrecht? Zoo neen, kunnen Gedeputeerde Sta ten dan ook mede'deelen, waarvoor de opbrengst thans dient? Zoo ja, zijn Gedeputeerde Staten be reid mede te werken tot opheffing van dézen tol? Onteigening. Bij Kon. besluit van 3 dezer is be paald, dat voor de verbreeding van den Lagen Rijndijk zal worden ontei gend het perceel, aangeduid op de grondteekening, welke ingevolge art. 12 der Onteigeningswet op de secreta rie ter inzage van een ieder heeft ge legen. Gemeenteraad In In de gisteren voortgezette ver gadering van den Gemeenteraad werd de behandeling van de begrooting van 1926 beëindigd. Besloten werd met ingang van 1 Januari het gemeentelijk vischbedrijf op te heffen. Gisteren is proces-verbaal opge maakt tegen een schippersvrouw uit Weesp, mej. H. 3. thans te Leiderdorp, wegens het zich wederrechtelijk toe- eigenen van een theelichtje uit den winkel van den heer v. d. H. aan de Haarlemmerstraat. STATEN-GENERAAL. toch niet wilden luisteren naar de som matie van de communisten en zich daarom van stemming' zouden ont houden. Briand ging op de zaken niet in, 'idoch vroeg eenvoudig de verwer ping. van het communistisch voorstel. Met (280 tegen 108 stemmen werd het amendement verworpen en het crediet aanvaard. Bij de stemming hebben echter een groot aantal so cialisten en eenige radicalen tegen ge stemd. De credieten voor het hooge com missariaat in Syrië gingen er met 365 tegen 134 stemmen door, nadat be sloten was, dat de discussie van de interpellaties over de Syrische kwes tie op 18 December zal plaats hebben. DE DUITSCHE CRISIS. De socialisten tot onderhandelen bereid. De soc.-democratische Rijksdagfrac tie heeft zich in haar gisteren ge houden zitting, principieel bereid ver klaard over de vorming der groote coalitie in onderhandeling te treuen. In haar schrijven aan president Hin denburg, dat onmiddellijk na afloop der zitting werd verzonden, wordt deze bereidwilligheid direct Tn den eersten zin vermeld. Voorts wordt gezegd,^ïat de tractie aan het bestuur heeft op gedragen, de betreffende besprekingen te voeren. Verder wordt in bedoeld schrijven verklaard, dat bij 'deze besprekingen door de sociaal-dem. doorslaggevende beteekenis wordt gehecht aan d? vol gende punten: handhaving en bescherming vande.i republikeinschen staatsvorm, zooals in de grondwet van Weimar omschreven; krachtige bestrijding van elk tegen de grondwet en tegen de republiek gericht streven; ratificatie der conventie van Was hington betreffende don achturendag geen verlaging der belastingen op het bezit, indien niet tegelijkertijd ver laging der verbruiksbelasting plaats vindt; uitbreiding van den werkloosonst un (in deze aangelegenheid hebben reeds uitvoerige besprekingen p^ais gehad tusschen den Rijkskansel.er Luther, en den leider der sociaal-democraten, Mul Ier-Franken invoering eener wee op den arbeids tijd; verhooging der ambtenaarssalaris sen, in de eerste p'.aats wat betreft de laagste categorieën, e.i publicatie der belasting-lijsten. Opgemerkt dient te worden, dat het hier'geen ultimatieve eischcn der so ciaal-democraten betreft, doch 'slechts punten voor een gemeenschappelijk ar beidsprogram,, die door de sociaal democraten worden voorgesteld en die slechts de basis voor onderhande i; gen moeten vormen Radio-Programma. Wat er vanavond te kooren is. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingc enz. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezing- 5.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 AL). Lezingen 5.35 (Londen, 36; AL). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 6.20 (Parijs, Eiffel':.ren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende lezingen. 7.(Hilversum, 1050 M.). Concert. H.D.O.-orkest. 7.05 (München, 485 M.). Concert. 7.20 (Hamburg, 395 AL). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.j. Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, ic-Mgen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek. 7.50 Königswusterhausen (1300 M.j Concert. 7.50 (Münster, 410 AI.) Concert of lezing. 7.50 (Zürich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Berljjn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Alain, 470 Al.) Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 Al.). Concert. 8.(Hilversum, 1050 Al.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Yaz Dias. 8.10 (Hilversum, 1050 AL). Concert. H.D.O.orkest, de Vclendammer Harmo nicaspelers en lezing van Dr. A. J. v. Pesch. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Londen, 365 AL). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 AL). Concert. S.20 (Bremen, 330 AL). Concert. «8.20 (Hannover, 296 AL). Concert. 8.35 (Brussel, 265 AL). Concert, on derbroken dcor nieuws. 8.50 (Parijs, 1750 AL). Concert. 8.50 (Madrid, 392 M.J. Concert. 9.20 (Parijs^ 345 AL). Concert. 10.— (Hilversum. 1050 AI.) Uitzen ding van persberichten, enz. door liet persbureau Yaz Dias. ic.20 Alle Eiwelschc stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. Volgens bericht en uit Moskou heen de weigering van Japan om een handelsverdrag! mee Rusland te slu'ten, daar groove teleurstelling veroorzaakt. Turkije en Rusland zouden on derhandelingen voeren over een ge hemde overrun :0.11s. b reffer.de Mo=- soel. Hei Briisch-3 Lagerhuis heeft z. h. s. de vc-rhrcg'ng der subsidié voor de kr.km i 0 me. raillioi.i p. st. aangenom; n. De Turksclïe delegatie is giste ren niet in de zitting van den Vol kenbond 1 ,aad vcr schenen UIT DE OMGEVING, ALPHEN. I11 de gisteravond gehouden verga dering stemde de raad over het voor stel liemgreen 0111 geen pensioenbij drage te heffen. (I11 dé vorige vergade ring staakten de stemmen). liet voorstel wordt met 8 tege i 9 st. verwerpen. Tegen stemden de he t ui den Hertog, Vlasman, Ranke, v. Dijk, Leliveld, v. Leeuwen, Gesman, Bol on Cox. Hierna vroeg de heer v. Dijk stem ming over het voorstel van B. en W. lO-m 3 pet fee heffen. Ook dit voorstel werd verworpen en wel met 11 stemmen tegen, n.l. de lies- ren: van Dijk, Gesman, kergshoef, Rem green, de Wolf, Ivlerjer, Nomen, den Oude, Koren, Ranke en v. 't Riet. Het voorstel van B. en \V. tot split sing van de school voor M.U.L.O. aan deii Oudshoornschen weg in een school voor L. O. en een voor J. L. O. krach tens de L. 0. wet 1920, tot aanwijzing van personeel dier scholen, en benoe ming van een vakonderwijzeres voor de nuttige handwerken aan de schooi voor IJ. L. 0. w7erd z. h. s. aangenomen. Bij de rondvraag werd den heer v. Dijk, die de herbestrating van de Hoofd straat wilde uitstellen geantwoord, dat de bestrating juist in dit seizoen moet plaats hebben. Den heer v. 't Riet werd op een des betreffende vraag geantwoord, dat de bewoners van Aarlanderveen zich voor kostelooze telefoonverbinding met Al- phen in verbinding moeten stellen met den directeur. De heer v. Dijk kreeg in de geheime vergadering gelegenheid te spreken over verhooging van de huur der door den heer "Verseput bewoonde gemeente wo ning. LEIMUIDEN. By den landbouwer J. IC alhier wist een der koeien zich des nachts los te werken. Hoewel het donker was in den stal, scheen het dier toch goed te weten, waar het z.g. korte of kracht voeder stond. Na het gebruik van veel meel eu droge veekoeken, kreeg het dier het ontzettend benauwd. De veearts werd gehaald, die nog anderhalve emmer wist af te tappen, doch het moest niet 4) at en; het dier is gebarsten. Een waarschuwing om te zorgen, dat de koeien goed vast staan. Het vleesch, dat goedgekeurd werd voor de consumptie, was voor 30 cent per pond verkrijgbaar, en in minder dan geen tijd uitverkocht, zóó, dat de menschen, die naast den slager woonden geen vleesch konden koopen, omdat het reeds uitverkocht was. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft gisteren, ondanks de kabinetscrisis ecu verga dering gehouden ter. afdoening van enkele noodzakelijke onderwerpen. Minister Rutgers «had een door Mi nister'de Yisier 1 gidieiib w: ts ontwerp dat het Fransch op dé lagere school nog gedurende één jaar mogelijk maakt, te verdedigen. Al te moeilijk werd het den minis ter niet gemaakt. Me': .58 tegen 32 stemmen \verd het ontwerp aang no men. Vervolgens werd behandeld een voorstel tot aangaan van een over eenkomst met de naaml. vennootschap Koninklijke Fak-etvaari Maatschappij, gevestigd te Amsterdam, betreffende het onderhouden van scheepvaartver bindingen in Nederlandsch-indië, ge durende de jaren 1926 tot en met 1930. Bij de verdediging van dit ontwerp, kwam de nieuwe Minister van Kolo niën de heer Weiter, voor het eerst in het vuur, en met goed succes. Hei' ontwerp werd na korte be spreking z. h. s. aangenomen. Eveneens werd aangenomen, maar met 47 tegen 35 stemmen het voor stel inzake de subsidieverlening aan de Kweekschool voor vroedvrouwen, te Heerlen, waardoor nu gelegenheid is gegeveai om na te gaan wat er verder op dit gebied gedaan móet worden. Vandaag komt opnieuw het vraag stuk van den Zomertijd aan de orde. BUITENLAND. r— DE FRANSGHE KAMERDEBATTEN. Het gezantschap bij den paus. Bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken in de Fran- sche Kamer is de kwestie van de vertegenwoordiging ten Vaticane aan de oröe gesteld, bij 'de behandeling van het desbetreffende hoofdstuk over de personeélen van 'den diplom afle ken dienst. De .communist Henriet stelde voor den post met 50.0U0 francs te ver minderen als aanwijzing, dat de Ka mer de afschaffing wil van het gezant schap van Frankrijk bij het Vaticaan. Hij ze"ïde, dat het initiatief niet dooi de communisten was genomen, maar door Herriot zelf en dat diens op volgers 'Painlevë en Brian'cl, op het besluit van de Kamer waren terug- •gekomen, in de hoop het nationale bloc gunstiger te stemmen inzake de financieel® kwestie. Daar zij 'daarin niet geslaagd zijn, hoopte hij. dat de vrienden van Herriot, de logische con sequentie van dat feit zouden trekken en thans ook zouden overgaan tot af schaffing* van het gezantschap. De socialisten hadden o :hlends in cilub1 rgkdering de kwe t e bespro ken en namens een aantal socialisten kwam Renaude! verklaren, dat zij den tcgenwoordigén toestand wel niet als det'initiet wilden aanvaarden, maar Dr. Luther a.s. Xabinetsformqisur? De Rijksdagffactie der Duitsche Volkspartij is gistermorgen bijeenge komen. Betreffende do zitting; is een communiqué gepubliceerd. Hierin is o-ezegd, dat de Duitsche Volkspartij de bij de besprekingen met president Hindenburg dcor haar vertegenwoor digers ingenomen houding goedkeurt. In principe verklaart zich dus ook de Duitsche Volkspartij, al is boven staande formuleering ook zeer vaag, bereid met de sociaal-democraten sa men te gaan. In verband hiermede worden de vooruitzichten voor de vorming der groote coalitie dan ook in goed in gelichte parlementaire kringen gunsti ger beoordeeld dan een paar dagen geleden. Verwacht wordt, dat president Hin denburg uiterlijk heden een persoon lijkheid, waarschijnlijk dr. Lutiier, met 'de vorming van een niéuw kabinet zal'belasten. Het zal dan de taak van den kabinetsformateur! zijn. do verdere onaevhanaeliingen met ae fracties te voeren en te tracnten overeenstem ming tusschen de partijen der groote coalitie tot stand te brengen. De stabilisatie van cïen Belgischen franc. In verband mei de maatregelen tot stabilisatie van den Belgischen franc en ter completeering van dp credieten, die reeds cloor de particuliere Euro- peesche banken in de ,Ver. Staten, voor dit doei zijn geopend, heeft dei Nationale Bank van België zich de medewerking verzekerd van Ge Fe deral Reserve Bank te New \ork, de Bank van Engeland, en de voornaam ste circulatiebanken van Europa, be- hoorende tot landen die den gouden standaard voeren. De groote circulatiebanken in Euro pa en Amerika zullen van de Belgi sche Nationale Bank een gedeelte van haar portefeuille overnemen, waardoor zij in staat zal worden gesteld haar voorraad buitenlandsche deviezen te vèrgrooten. De materieel e hulp, die op deze wijze aan België zal worden vers'trekt, door de groote centrale banken betreft een zeer aanzienlijk bedrag. KORTE BERICHTEN Te Tandzjer is een afgezant van Ab'd el Krim met vredesvoorstellen •aangekomen. De Engelsche en Russische vak- vereenigingsleiders zouden het te Ber lijn eens zijn geworden inzake het vraagstuk van ae opneming der Rus- De regeeringspartij keurt de hou sen in het I.V. V. ding der 'Japansche regeerjng inzake den strijd in Maridsjpenje af en dringt aan op stappen ter bescherming van de Japanscne belangen. De Finsche Rijksdag heeft in derde lezing de wetten tot wederin voering van den gouden standaard, aangenomen met ingang van I Jan. iy2ö.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2