CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Se JAARGANG DONDERDAG 10 DECEMBER 1925 NUMMER 1693 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAU: Hooigracht 3$ Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone adverteniicn per regel 22'/i cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling ran ten Hoogste 30 woorden, worden dage- lijke geplaatst ad 40 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Y Ontwapening. 't Was zeer goed gezien van de „Tijd" om de ontwapeningsleuze, waarmee de S.D.A.P, hier te lande altijd nog tracht de kiezers te lokken en de mas sa op te hitsen, nogeens te toetsen aan de practijk. Ontwapening werd geëischt om op die wijze den wereldvrede voor te be reiden en het geld thans voor militaire doeleinden bestemd, beschikbaar te krijgen voor sociale doeleinden, Het zal zeker niet aan de aandacht ontsnapt zijn, dat het program van den heer Marchant waaraan de lei ding van de S.D A.P. hare goedkeuring heeft gehecht, van geen ontwapening repte. Hieruit bleek de gezindheid om de ze leuze waarmee zoolang en zooveel was gewerkt, los te laten. In België, waar de Sociaal-Democra ten in het Kabinet zitting namen komt dit nog sterker uit. Er is reeds meer de aandacht op ge vestigd, maar het l^an soms wel goed zijn het bekende te herhalen, zooals de „Tijd" deed toen zij schreef: „De Belgische Minister van Lands verdediging heeft, naar uit Brussel aan de N. R. Crt. wordt bericht, bij de Kamer zijn ontwerp ingediend inzake de legersterkte. Het contingent voor 192G zal 77.000 man bedragen, het aan tal miliciens 54.315, dat is 5300 man minder dan het vorig jaar. Het bezet tingsleger zal in 1926 nog ongeveer. 7000 man tellen, die gelegerd zullen worden te Aken, Emmerich en Esch- weiler De Socialisten zullen begin volgen de week hpn voorstel indienen tot vermindering van den diensttijd van 12 tot 6 maanden, te bereiken in 4 étappes, waardoor de diensttijd voor 1926 tien maanden zou bedragen, het cijfer, waartoe men ook in officiééls kringen wil geraken. Dus: in het land, waar de Socialis ten regeeren, blijft het legercontingent driemaal sterker dan in Nederland. Na de vierde étappe vermoedelijk over vele jaren zal de diensttijd, die hier 55 maand is, "tot zes maanden ver minderd worden." STADSNIEUWS. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en fa brieken voor Rijnland kwam gister middag alhier bijeen onder voorzitter schap van den heer D. ten Cate Brou wer. Aanwezig waren 8 leden van het Kleinbedrijf en 7 leden van het Groot bedrijf. Onder de ingekomen stukken, die behandeld werden was de agenda voor de Alg. vergadering van de Ned. Ka-' mers van Koophandel. In verband met het op deze verga dering te wachten rapport over het Handelsonderwijs werd voorgesteld een subsidie-aanvrage van- de vereen. „Kennis is Macht" te Leiden eerst la ter te behandelen. Betreffende het rapport inzake de gevoerde actie voor versnelling van de handelsrechtspraak, dat ook op de groote vergadering zal behandeld wor den, merkte de voorzitter op dat het is samengesteld door een commissie, waarvan Mr. P. G. Knibbe secretaris was, die daarvoor den dank der Ka mers verdient. In verband, met een vraag van den heer v. Zonneveld in de vorige vergadering, deelde de voorzitter me de, dat de directie de posterijen had toegezegd zoo noodig het personeel van het Sassenheimsche postkantoor te zullen uitbreiden. Of de uren van openstelling kunnen worden uitge breid, zal later worden medegedeeld. De heer v. Zonneveld deelde nog mede dat de toestand intusschen reeds veel verbeterd is Er is een nieuwe di recteur gekomen, die dadelijk orde op zaken heeft gesteld. Op een door de Kamer, naar aanlei ding van een vraag van dit lid inge diend verzoek om pakketten bloem bollen van minder dan 1200 gram vrij ie stellen van invoerrechten, werd af wijzend beschikt. De gemeenteraad van Noordwijker- hout heeft in geheime vergadering be sloten de zakelijke bedrijfsbelasting te handhaven, in weerwil van een ver zoek der Kamer om dit niet te doen. Noord wijkei'hout is de eenige gemeen te waar deze belasting nog wordt ge heven. Besloten werd later op 'deze zaak terug te komen. De Kamer discussieerde voorts over 't al of niet betuigen van adhaesie aan een adres van. de Kamer te Groningen en te Utrecht, waarin op verlaging van de^ posttarieven wordt aangedrongen, De voorzitter adviseerde afwij zend, omdat hem bekend is, dat het Hoofdbestuur waarschijnlijk reeds in Februari of Maart zal overgaan tot een zeer aanmerkelijke tariefsverla>- ging. Zoo zou het briefport op 7s cent, dat voor briefkaarten op- 5 cent wor den gebracht. Spr. wilde in afwach ting van deze verlaging voorloopig niet met Groningen en Utrecht mee doen. Na breede discussie werd op initia tief van den heer de Gooyer beslo ten een request te verzenden, waarin wordt aangedrongen op verlaging van het .recht op de telegramadressen wan neer het een zaak «iet meerdere fili alen betreft. Om de door den voorzit ter genoemde reden werd besloten op de gewone tariefsverlaging voorloopig niet in te gaan. In liet vervolg zullen ook op Zater dagmiddag tot 6 uur telegrammen voor directe verzending kunnen wor den aangeboden zonder dat er het ta rief voor expresses voor wordt bere kend, terwijl %ook des avonds en des nachts voortaan interlocale en inter nationale telefoongesprekken kunnen worden gevoerd zonder tarief sverhoo- ging. Naai' aanleiding van een door de Arnhemscbe Kamer ingediend wets ontwerp tot regeling van de inning van kwade posten in navolging van de Duitscbe „Zahluiigsbefehle" werd door liet bureau der Kamer voorge steld een commissie ad hoe te benoe men om deze zeer belangrijke zaak in studie te nemen. Na eenige discussie werd. besloten deze zaak aan te houden tot de vol gende vergadering, waarin Mr. Knib be, tevens secretaris van de comm. v. reclitsversnelling er rapport over zal uitbrengen. De heer v. d. Laan had de bemid deling der Kamer ingeroepen om een betere interpretatie le krijgen van het regiement op Rijnlands boezemwater, voor de Koordwijksche motorschippers die in het' Westeinde niet mogen me ren, ook niet al brengen zij de sche pen er met handkracht in, alleen om dat zij een motor aan boord hebben. De Kamer vereenigde zich met het oordeel van den heer de Gooyer, dat de Kamer zich liever niet met deze kwestie moest inlaten, omdat het standpunt van Rijnland wej valt te billijken met het oog op het groote ge vaar voor fraude. Hierna werd gediscussieerd over het voorstel om de subsidie-aanvrage van „Kennis is Macht" te behandelen na de alg. vergadering v. d. Ned. Kamer v. Koophandel, dat na eenige bespre king wend aangenomen: Een aanvraag om medewerking van het comité van propaganda voor we genverbetering werd met instemming ontvangen Voorloopig werd slechts medewerking gevraagd in den vorm van opgave van de allerslechtste we gen. Een verzoek waaraan nogal niet moeilijk te voldoen was. Jhr. C. R o 11 vestigde de aandacht op den weg OegstgeestRijnsburg Noordwijk, die bijna niet meer te be gaan is. De beer v. Zonneveld noemde den weg SassenheimVoor houtPiet Gijzenbrug. Deze spreker achtte het zeer onbillijk, dat sommige gemeenten de kosten moeten dra gen voor verbeteringen, waarvan het geheele Rijk of de geheele provincie genieten. De heer Raaphorst noemde nog den weg ZwammerdamZiende. Het bureau der Kamer zal de genoem de punten nader uitwerken. Ten slotte waren onder de ingeko men stukken nog berichten van ver hindering van de heeren Boot, C. van Schie, (K. a. Zee) en Jesse Sprey (Al phen). De laatste namen tevens af scheid als leden der Kamer en dank ten voor de aangename samenwerking waarop de voorzitter antwoordde Bij het opmaken van de volgende begrooting zal moeten worden gere kend met een opmerking van het Dept. van Arbeid op de hooge zaalhuur van „Amicitia." Te vier uur waren de ingekomen stukken den hamer gepasseerd. Na de pauze sprak de kamer zich uit voor de opheffing van de postbe stelling die te 12.15 het postkantoor verlaat. De volgende bestelling, die van 4 uur, wordt dan een uur ver vroegd en zal tevens de Buitenland- sche post meebrengen. Deze maatregel brengt alleen voor Leiden een bezui niging van f 10.000.— in antwoord op den beer v. d. Zanden verklaarde de voorzitter, dat er geen ontslag van ambtenaren uit zal voortvloeien. Al leen de heer Heringa bleef zich tegen de opheffing verzetten. Hierna kwam een aanvrage van het Dept. van Arbeid in behandeling om gegevens aangaande de mogelijkhei 1 om vanwege de kamer een deskundi ge aan te stellen, die de voor export bestemde goederen kan waarmerken ter bescherming van den buitenland- schen kooper en van den naam van den Hollandschen exporthandel Zulks op initiatief van het economisch co mité van den Volkenbond. Tevens werd gevraagd of en in wel ke mate de Kamer zich voor de afgifte van zoo'n certificaat verantwoordelijk zou kunnen stellen. In antwoord op sommige leden deel de de voorzitter mede, dat de eenige verantwoordelijkheid tvan de Kamer zich zou bepalen tot den toestand, waarin de goederen het land verlaten Financiëele verantwóórdelijkheid zou de Kamer niet behoeven te aanvaar den. Achtereenvolgens antwoordde de ka mei' naar aanleiding van de gevoerde discussie toestemmend op de vragen of: 1. de benoeming te bekwamer tijd zal kunnen geschieden, 2. of de Kamer steeds zal kunnen beschikken over de nooclige deskun digen, 3. of, en in welke mate de Kamer verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor de afgegeven verklaringen. Van de Nedei'landsche K. v. K. te Parijs was een vraag ingekomen of de Kamer bezwaar had' om aan expor teurs naar Frankrijk den raad te ge ven hun goederen in de fabrieken hier te lande te laten onderzoeken door Fransche douaniers om zoodoende ge makkelijker te kunnen voldoen aan den eisch van een certificaat van oor sprong. De heer v. Zonneveld, verwacht te van dezen maatregel voor den han del veel gemak. Voor de fabrikanten heeft de zaak nog een anderen kant, die meer bezwaren heeft. Besloten wordt afwijzend te beschik ken, doch met den Bond van Bloem bollenhandelaren in overleg te treden. Op een subsidie-aanvrage van het bureau van Uitvinders werd eveneens «afwijzend beschikt. Ten aanzien van eenzelfde verzoek van de vereen. Nederlandsch fabri kaat stelde het bureau voor, f20 te ge ven. De heer VVernink stelde zijn voorstemmen afhankelijk van de be slissing op het verzoek om subsidie aan de Hoofdcommissie voor de Nor malisatie ten aanzien waarvan het bu reau afwijzend had geadviseerd. Daar deze houding door verschil lende leden van het grootbedrijf werd verdedigd, stelde bet bureau voor, ook aan de Normalisatie f20 te geven De beer v. Gin kei vond dit veel te weinig, en vroeg het laatste subsi die op minstens f 50 te bepalen, bet geen den voorzitter echcer wat te ver ging. Ten slotte werd besloten èn aan de ver. Ned. Fabrikaat èn aan de Hoofdr. v. Normalisatie f20 te verleenen. Op een subsidie-aanvrage van de vereen. Nederland in den vreemde werd ditmaal afwijzend beschikt. De Kamer behandelde verder 'n voor stel van het Bureau om een subsidie van f 150 te verleenen voor de stich ting van een cursus voor landmachi- nisten, benzine- en electromotortechni kers aan de Ambachtsschool te Leiden Er hebben zich voor dezen cursus reeds 16 deelnemers aangemeld. Het subsidie geldt voor slechts één maal. Een volgend maal zal de Kamer niet worden lastig gevallen. Na eenige bespreking, waarbij de heer Meerburg de wenschelijkheid uitsprak, dat de gemeente eerst zou steunen, werd het voorste] z.h s. aan genomen. Vervolgens kwam een voorstel ter tafel om adhaesie te betuigen aan het adres van de Vereen, voor fruitbewer- kers, waarin wordt aangedrongen op verlaging van de rechten op inland- ïchen vruchtenwijn, die het mogelijk maken dat buitenlandsche wijnen nog goedkooper kunnen worden aangebo den dan de hier bereide. Ter illustra tie van den nood der bedrijven hier te lande werd het feit genoemd, dat al leen te Alphen reeds twee groote fa brieken zijn stopgezet. Het voorstel werd z.h.s aangenomen Naar aanleiding van eenige plaats gehad hebbende veroordeelingen we gens overtreding van de ijkwet werd de meening der Kamer gevraagd over een wetswijziging, waardoor bet mo gelijk zal worden dat binnen 12 maan den na eventueele in beslagname de gewichten nog kunnen worden terug gevraagd om te worden bijgewerkt. Sommige leden achtten het onge- wenscht om door aan te dringen op een wijziging in dezen geest de zorge loosheid van den handel nog in de hand te werken. Men heeft het zelf in de hand om bekeuringen te voor komen door de gewichten geregeld te laten keuren. Eindelijk werd toch besloten tot de verzending van een adres waarin de bedoelde wetswijziging in overweging wordt gegeven. Bij de rondvraag becritiseerde üe heer Heringa de houding der gemeen te inzake het onttrekken van wonin gen aan haar bestemming, hetgeen bii uitzondering wordt toegestaan, in af wijking van de verordening, wanneer slechts een recht van f300 wordt be taald. Spr. vond deze handelwijze te veroordeelen en verzocht bet bureau der Kamer bemiddelend op te treden. De heer van der Zanden vroeg een menigvuldiger vergaderen van de com missie v. h. kleinbedrijf. Hij werd dooi den voorzitter dezer afdeeling, den lieer Molkenboer beantwoord. Ducanola-avond. De Pianohandel van 1840, C. F. van der Does, Den Haag—Leiden—Utrecht, zal Woensdag 16 dezer in den Foyer van de Stads-Gehoorzaal haar eerste Ducanola-avond te Leiden geven. De Firma, die haar Pianohandel in het pand Breestraat 109 uitoefent on der leiding van den Heer Cor. A. Mul der, die sedert 1914 in genoemde zaak werkzaam is, stelt van af beden intro- ductiekaarten ter beschikking van be langstellenden. Het groote succes, dat deze Ducano- la- avonden in Den Haag en Utrecht oogstten (met medewerking van artis- ten) waar de Dudanola-piano gedemon streerd wordt, niet alleen als solo-in strument, door middel van voetbewe ging, doch tevens als begeleidend in strument, van solisten (viool en rhyt- mische dans) maken deze avonden zeer interessant. Belangstellenden kunnen wij slechts aanraden de bespeling van dit instru ment eens te gaan hooren. Op aanvraag worden uitnoodigingen ook toegezonden. De Leidsche Marine-Kustwacht. Dezer dagen wordt te Amsterdam, waar tegenwoordig de hoofdafdeeling gedetacheerd is, het 260-jarig bestaan gevierd van het Rotterdamsche Korps Mariniers, intertijd gesticht door ad miraal van Ghent, thans onder com mando secunde van Luit-kol. Oele. Eigelijk geldt 't het 250-jarig bestaan, maar met het oog op de tijdsomstan digheden werd dit in 1915 niet herdacht In verband met de herdenking ver toeft het geheele Leidsche Marinekorps Kustwacht, dat in de kweekschool voor Zeevaart is gestationneerd heden in Amsterdam. Van het oefenschip en de gebouwen der kweekschool waait de driekleur. Ket gouden Jubileum van de Mij. tot bevordering der Toonkunst. De receptie, die hec bestuur van de jubileerende afdeeling gistermid dag hield, was druk bezocht. De be stuurskamer der Stadsgehoorzaal zag er feestelijk ült, bij fraaie bloemen- tooi en het vroolyke licht. Onder de bloemenhulden die er prijkten, ontwaarden wij kransen va i liet hoofdbestuur van de Mij. tot be vordering der Toonkunst en van de plaatselijk alhier bestaande Mij. van Toonkunst, een Zusterorganisatie van do jubileerende aideeiiuüt Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Het hoofdbestuur van de C. H. Unie heeft te Utrecht vergaderd. „Het Volk" verneemt, dat er verla ging der spoorwegtarieven overwogen wordt Buitenland. De VolkenbondscontrÖle op Oosten rijk wordt met 1 Januari gedeeltelijk en met Juni geheel opgeheven. De voorbereiding der a s. ontwape ningsconferentie. Voorts waren er biocirienmaTdcri, van de koorleden, van de Koninklijke Oratoriumvereeniging te Amsterdam, van het bestuur der Leidsche Ork -a- vereeuiging, van iiec Gemengd Koor Sursum Corda, en van de heeren v. Ingen Schenauw,- gérant, en Erades Sr., Oberkellner van de Stadsg Voor zaal. Onder de velen, die hunne ge.uk-^ wenschen kwamen aanbieden, was ook een deputatie, uit het bestuur van de Maatschappij van Toonkunst, bestaan de uit de heeren D. "A. Vijgh, voor zitter, G. W. Groen, secretaris en Ti. W.. Hannivcort, commissaris, die bij monde van eerstgenoemde de jubila- resse complimenteerde. Hartelijk, aldus spr., komen wij u gelukwenschen met het gouden feest van uw Maatschappij, dac in veie ge meenten met warmte lierdach.. worth. Ge kunt toch terugzien op e^n serie jaren, waarin ge voortdurend en overal geroemd werd om het hqogs peil, waarop ge uw werk, arop ge de Toonkunst hielpt houden en waarin ge uzelf een zoo goeden naam Wist te veroveren, dat een respectabel drie manschap als Dap. de. Lange. Joh.. Wagenaar en dr. Anton H. Tierie zijn speciale krachten waardig keurde. Er is een tijd geweest, zoo ver-- völgcTe spr., dac oaze beide vereenl- gmgen met altijd even vriendschappe lijke verhoudingen onderhielden, maar gelukkig is aat thans anders eu staan we nu naast elkaar. Ik besluit met de hoop uit te spreken, dat het u gegeven ijiag zijn om hog een lange reeks van jaren die hoogstaande kunst te brengen, 'die meen re ds zoo lang vail u genoot. Deze woorden deed spr. vergez'eld gaan van de aanbieding der reeds genoemde krans. Namens het recepieerendc bestuur nam daarop de voorzitter, dr. C. A. Crommelin het woord, die in het kort voor de mooie hulde dankte. Schriftelijke gelukwenschen waren nog ingekomen van den oud-voorzit- cer, prof. v. Groenewegen, en van ur. b P. Fokkemae Andrae, thnns burge- meester van Utrecht, terwijl voorts nog telegrafische gelukwenschen hg- - komen waren van het koor Excelsior Crescendo te Amsterdam en van het bureau van de Mij. to: "bvorder! g der Toonkunst. Het Keurturnerscorps van het K.N.G.V. Zaterdag a.s. te 8 uur heelt iu. de Stadsgehoorzaal de groote uitvoering plaats van den Turnkring L. eu O., waaraan behalve alle aangeslo en ver-, eenigingen ook het Keurturnerscorps van het K.N.G.V. zal medewerken. 8 turners, behoorende tot de beste in het Verbond, zullen laten zien ho ver men, door eene systematische en igeregelde oefening, het op het gebied van het toestel turnen kan bre--g:n. Zij zullen eeinige oefeningen aan de brug en hoogrek geven. Voor allen die iets voor het turnen gevoelen, zal het een mooie avond worden. Dr. J. C. Schalkwijk. De directeur van de Gemeentelijke H B. S. aan den Hoogen Rijndijk hoopt naar wij vernemen, op 21 Januari a.s. den dag te herdeken waarop hij 25 jaar geleden aan deze onderwijsinrichting als leeraar werd verbonden. Het is de wensch van den a.s. Jubila ris, dat dit feit onopgemerkt zal voor bijgaan. Wedstrijden Leidsche Burgerwacht. De stand der diverse wedstrijden aan het einde van den eersten dag is a volgt: Personeele Baan Buks. 1 W. Meij Sch. Ver. D.O.V. Voorschoten 98—. 2 A. Breedijk, B W. Bodegraven 97 96; 3 W. Derogee. Sch.ver. D.O.B. Vo' i schoten 95—94; 4 D. H Göbel. B. \Y Bodegraven 9589; 5 De Wit, Wille Teil Leiden 94; G de Vos, D.Ou Voorschoten 93; 7 C. Zaal, Willem T< Bodegraven 93; 8 H. Schoo, B. W Bo degraven 92; 9 W. van lng«v"i. R. W. 1 Bodegraven 91: 10 E. van Waveren*

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1