ALLE MAAG-AANDOENINGEN {tVrfv tvocti Mantelstoffen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 9 DECEMBER 1925 DAG-AGENDA. Sassenheim. Whensdag 9 Dec. 's av. zeven uur, Gebouw „Concordia." Openb. Verg. voor alle belijders der P G. tot oprichting eener Prot. Zie kenverpleging. Donderdag 10 Dec. 's av. acht uur. Geref. Kerk. Hooigr 2e Winterlezing door Dr. de Hartog van, Amsterdam. Zoeterwoude. Donderdag 10 Dec. des avonds zeven uur Patrohaatsgebouw, Schenkelweg. Verg der Coöp. Boeren leenbank. Vrijdag 11 Dec., 's avonds acht uur: Stadsgehoorzaal (Kleine Zaal), Propa- ganda-avond der L. Zwemclub. Lezing met Lichtbeelden film, enz. Koudekerk. Vrijdag 11 Dec. s av. half ar'it. Geref Kerk. Lezing door Mej. H. S. S. Kuiper van Den Haag voor de Geref. Meisjes Ver. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Dec. a.s waar genomen door*de apotheken van de h.h. D. J. v. Driesum, Mare 76. telef 406 en W. Pelle, K. Rapenburg 12, tel 594. VosVerschoor, vr., 67 j.; M. Laaken, m„ 72 j.; J. Goddijn, m., 86 j.; F. B. J. Kohschulte Brokhaus, z, 3 d.; J. F. Zon neveld, z., 7 w.; G. van der Meel, d., 18 j.; M. E. Eshuister Haar, vyed., 70 j.; S. Theel—Lepelaar, vr., 49 j.; P. van der Niet, z., 11 j.; Chr. Ouwerkerk, m., 61 j.; W. J. v. d. Vlist—v. d. Meer, vr., 55 j: H. Kraan, z., 25 j.; J. A. Laarman, m., 3S j.; A. M. DreefPiekaar, wed., 60 j.,- P. J. van Voorthuyzen, z., 13 m.; C. J. SchenkRietbergen, wed., 82 j.; H. E. van der Meer, wr., 78 j.: H. E. EversMolebeek, wed., 84 j.; C. Mak, m., 37 j.; J. Brouwer—Gordijn, wed„ 78 j,; G. van Pullen, wed., 84 j.; T. de Roo- ■4e, z., 2 j.; Th. A. Juffermans, z., 2 m. Schaken. C-ompetitie N. S. B., districht Zuid-Holland. Uitslag van den wedstrijd in de 2de klasse, groep A, gisteravond alhier ge- Leidsch schaakgenootschap I N. Rott. schaakvereen, II. G. Bol en W. C. Treurniet o i Jr. Bosscha en Dr. C. J. Brester Vs C. H. Hins en S. Landau X X [W. Demmendal en T. Cnossen xX v. d. Nat -Jr en A. H. M. Wap X X L. M. J. Chambry en H. Polak x X Ir. v. Hoek en A. Bahnert VaVs W. de Bruin en W. J. H. Haag io Kapt. Kuyper en C. H. Edelman i o M. M. Segaar en A. A. Surber i o Voorloopige uitslag 4 2 De vier nog niet uitgespeelde partijen worden door d~n scheidsrechter tes.Lt. Gisteravond vijf uur waren in de Maarsmansteeg eenige personen aan het vechten. Een rechercheur bemoei de zich met het geval en scheidde de ruziemakers. Toen hij daarop ook de omstanders tot doorloopen maande, stuitte hij op verzet bij een der be langstellenden, die een dreigende hou ding tegen hem aannam en hem zelfs opzettelijk een paar stompen in het gelaat gaf, wat den rechercheur een blauw oog bezorgde. Toen was het echter ook genoeg. De weerbarstige, H. T. de G bleek het te zijn, werd vastgepakt, en zij het onder verzet, overgebracht naar het politiebureau. Bij een» ruzietje op de Oude Vest is gisteren een 18-jarig meisje, Judith St., met een mes bloedend aan het oor verwond door den 14-jarigen C. T. Met ingang van 15 December a.s. is benoemd 'tot redacteur van de Nieuwe Koerier" de heer C. Dos- ter, thans redacteur van de Leid sche Courant alhier. ^BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, is het bericht, dat de Koningin den Minister van Staat mr. P. W. A. Cort van der Linden ten paleize Het Loo heeft ontvangen om zijn advies te vernemen in verband met de crisis, van allen grond ontbloot. Dr. J. Th. de Visser, die door de Ko ningin is belast met de vorming van een parlementair kabinet, heeft reeds gistermiddag kort na het ontvangen van die opdracht eenige conferenties gehouden. Naar de „N. R. Crt." verneemt be staat op dit oogenblik nog zoomin bij de christelijk-historische als bij de roomsch-katholieke leden der Tweede Kamer eenstemmigheid omtrent de mogelijkheid laat staan den inhoud van een compromis. Er is in den boezem dier fracties zelf nog meenings- verscliil. Intusschen is de Katholieke Kamer club niet bijeen geweest sinds de ver gadering, waarin tot een afwijzend antwoord aan mr. Marchant werd be sloten. A.s. Donderdag zal zij weder sa menkomen? een dag later dus dan hit hoofdbestuur der Christelijk-Histori- sche Unie, welks vergadering', -olijk RECLAME. kunnen vermeden worden door het ge bruik van een half theelepeltje Gebis- mureerd Magnesium in een beetje warm water na eiken maaltijd. Bijna alle maag-aandoeningen worden veroorzaakt doof opeenhooping van aciditeit in de maag en Gebismureerd Magnesium ver hindert deze opeenhooping en verzekert behoorlijke spijsverfceering. Gij zult nim mer last hebben van maag-aandoenin gen zooals indigestie, zuur in de maag, oprispingen van, zuur, enz., indien gij, zoodra gij het eerste spoor van pijn bemerkt, Gebismureerd Magnesium^ ge bruikt. Gebismureerd Magnesium Dépot, Jacob Marisplein, 23, Amsterdam. Ver krijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. bij: REYST KRAK. Weigert alle Vervangingsmiddelen. Let er op, dat gij het eente Gebismu reerd Magriesium krijgt. bekend, ''ook door de leden der Eerste en Tweede Kamer zal worden bijge woond, en van roomsche zijde met be langstelling wordt afgewacht. Kort na dit hoofdbestuur, op Woensdagavond 9 December, zal de Christelijk-Histori- sche Tweede Kamer-fractie opnieuw een vergadering houden, welke van in vloed kan zijn op het verloop en de op lossing der crisis. De bespreking, welke j.l. Maandag-" avond in het gebouw der Tweede Ka mer tusschen de voorzitters en secre tarissen der drie rechtsche fracties heeft plaats gehad, droeg een zeer wel willend karakter, maar heeft voors hands nog niet tot een modus vivendi geleid. Men leeft dus nog in onzeker heid. De Koninklijke Familie. De Koningin en de Prins zijn gister ochtend per Staatsspoor omstreeks 11 uur in Den Haag aangekomen. In een open landauer begaf de Ko ningin zich naar het paleis in het Nord- einde. De Prins reed naar het Roode Kruis. Het koninklijk echtpaar zal tijdens zijn aanwezigheid in de Residentie bij de Koningin-moeder middagmalen. Loonsverhoging in het Bollenvak. Op eene te Lisse gehouden conferen: tie hebben de besturen van de drie pa troonsbonden in het bloembollenbe- drijf in de Bollenstreek aan die der werknemersorganisaties medegedeeld, bereid te zijn voor 1926 bij hunne leden te willen verdedigen een loonsverhoo- ging van 1 per week, benevens de vor ming van een fonds voor steun aan de arbeiders met groote gezinnen. Verder wenschten de patroonsbesturen met hunne leden te bespreken de andere wenschen der arbeidersorganisaties, als invoeging vacantie-toeslag, verbete ring ziekteuitkeering, invoering verlof dagen, losse arbeiders. Tegen de gevraagde arbeidsdagver korting in de maand Mei en invoering vrijen Zaterdagmiddag vanaf 1 uur, welke punten de werknemersbesturen als nummer één op hun program had den gezet, bleken de patroons groote bezwaren te hebben. Na bespreking van het geheele pro gram der arbeidersorganisaties in de ledenvergaderingen van werkgevers bonden, zal opnieuw een conferentie plaats vinden. Invoerrechten van paarden in Dnitsch land. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Van den Heuvel, be treffende het invoerrecht van paarden in Duitschland, heeft de minister van buitenland- sche zaken geantVvoord: Ingevolge de tusschen Duitschland en België getroffen handelsovereen komst is het invoerrecht in Duitsch land voor koudbloed paarden uit Bel gië van het Ardenner, Brabantsch of Vlaamsch ras of een kruising dier ras sen, gebracht op 140 Mk. voor paarden van een waarde, 2500 mark per stuk niet te boven gaande, en 360 Mk. voor paarden boven die waarde, terwijl het recht voor warmbloedpaarden onver anderd is gebleven op 500 Mk. Krachtens de bepalingen van par. 1! van het protocol, behoorende bij het tractaat van handel en scheepvaart van 1851, gesloten tusschen Nederland en de Staten van het Duitsche tolver bond, kunnen dus koudbloedpaarden uit Nederland op de bovenvermelde rassen of de kruising daarvan op be handeling op denzelfden voet als de Belgische paarden van die ra9sen aan spraak maken. Pogingen, bij de onlangs te Berlijn gevoerde onderhandelingen gedaan, om de Duitsche regeering te bewegen ook voor de Nederlandsche warm bloedpaarden op grond van de voor de koudbloedpaarden verleende verlaging een gunstiger invoerrecht toe te ken nen, hebben geen resul.aat opgeleverd. Jaar de'Duitsche rcgcering in verbanu met de groote. belangen, d'e andere ianden, waarmede Dui.rchland noi ndc: handelen m et tij 'en in vee \."h arnibloedpa 1 in Du ts.c ild hebben z.ch uziehte te genover Nederland niet wilde binden. Evenwel moet hierbij worden opge merkt, dat ingevolge het 26 November j.l. gesloten verdrag tot aanvulling van het tractaat van 1851, Nederland, na de ratificatie van dat verdrag, op grond van het daarin aan Nederland verleende recht op behandeling op voet van de meestbegunstigde' natie, aan spraak kan doen gelden op alle tariefs verlagingen, die Duitschland voor warmbloedpaarden aan derde staten zal verleenen. Nationale Christen-Oüiclerenvereen. Onder voorzitterschap van den heer L. F. Duymaer van Twist werd in het Militair Tehuis te Utrecht gisteren de algemeene ledenvergadering gehoüden van bovengenoemde vereeniging, waar in het 25-jarig bestaan der vereeniging werd herdacht. De morgenvergadering was gewijd aan huishoudelijke werkzaamheden. Berichten van verhindering waren ingekomen van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, van Z.Ex. Idenburg en van den oud-secretaris den heer van Schaik. Aan H. M. de Koningin werd een hui detelegram gezonden. Voorts besloot de vergadering de heeren Idenburg en van Schaik een telegram te zenden. Tal van gelukwenschen kwamen binnen. Nadat eenige mededeelingen over het georganiseerd overleg waren ge daan besprak kapitein Barbas de pro paganda, ter versterking van de orga nisatie. Spr. gaf in overweging aller eerst persoonlijk voor de vereeniging te arbeiden; daarnaast door het hou den van vergaderingen in militaire centra bekendheid aan de organisatie te geven. Van uit de vergadering werd gewe zen op het nut van de schriftelijke pro paganda. In de middagvergadering, die werd bijgewoond door Minister Lambooy (Minister Colijn was plotseling verhin derd en zond een telegram) sprak de heer L. F. Duymaer van Twist een ge dachteniswoord, waarin hij de geschie denis der vereeniging memoreerde. Tal van namen o.a. de heeren: Schoch, Roosmale Nepveu Fanoy, Colijn, Iden burg, oud-minister van Dijk, Ds. War ners, enz. werden genoemd. Gewezen werd op het zegenrijke werk der ver eeniging en spr. hoopte dat ook in de toekomst voor verbreiding der chr. be ginselen in leger en op de vloot veel mag worden gedaan. Oud-minister J. J. C. van Dijk hield de feestrede en sprak meer in 't bijzon der over Nationalisme en Internatio nalisme. Na de vergadering werd een gezellig samenzijn gehouden. Aan het dinerwereenigden zich velen en talrijke goede woorden werden ge sproken. Het verdrag met België. In een dezer dagen gehouden verga dering heeft de groepsraad van groep Nederland van het Alg. Nederl. Ver bond de volgende verklaring afge legd: De groepsraad van groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Ver bond, bestaande uit vertegenwoordi gers van plaatselijke afdeelingen uit geheel Nederland, verklaart geheel in te stemmen met de motie van hot hoofdbestuur inzake het aanhangige Nederlandsch-Belgische verdrag. De'motie van het hoofdbestuur luid de: Het hoofdbestuur is van oordeel, dat het verdrag tusschen Nederland en België van 3 April 1925 door zijn groote eenzijdigheid een zeer groot ge vaar vormt voor de eenheid van den Nederlandschen stam en acht dat ver drag daarom in zijn tegenwoordigen vorm onaannnemelijk) Da Chr. „Amsterdammer." In de zaak tegen de commissarissen van het voormalig christelijk dag blad ,.De Amsterdammer" welke zaak Maandag wederom voorkwam op de rol voor de burgerlijke zitting van de Haagsche rechtbank, is nog acht da gen uitstel verleend. Vlug, vlugger, Vlugst. Te Schiedam woonde een juffrouw die., onderwijzeres was. Die juffrouw was verloofd en wilde tegelegenertijd gaan trouwen, vertelt „De Stan d." B. en W. zinden echter op een veror dening, waarbij huwende onderwijze ressen met ontslag werden bedreigd. Dus, dacht de juffrouw, ik trouw vlug. De minnenden werden het eens, de aanteekening vond plaats en Dins dag a.9. zou het huwelijk voltrokken worden. Dat ging vlug. Doch B. en W. waren vlugger. Heden begon de raad aan de begroo ting. Vooraf wat losse punten en daar onder het bewuste voorstel, ter elfder ure aan de agenda toegevoegd. Dat was vlugger dan het bruidje, dat een man en toch haar salaris als onder wijzeres wilde, lief was. Een, zoo trok zij Zaterdag, bij specia le vergunning van den officier van jus titie, naar het stadhuis en werd het liuwelijka voltrokken. Zij was RECLAME. Extra aanbieding: 7307 Zuiver Wollen 140 c.M. br. 1,25 en 95 ct. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD. Het ontwapenlngsvraagstuk. De Volkenbondsraad heeift gister ochtend een bespreking gehouden over het rapport van het Raadcomité om trent de instelling van het werkpro gram van een bijzondere commissie van voorbereiding eener internationale ontwapeningsconferentie. In deze vertrouwelijke bijeenkomst heeft de raad de lijst vastgesteld van de staten, die buiten de tien Raadsle den in deze commissie vertegenwoor digd zullen zijn Naar verluidt zijn het: Duitschland, Sovjet-RuslancL Ver. Sta ten, Polen, Roemenië, Zuid-Slavië, Fin land en Nederland. De Mossoelkwestle. De raad van den volkenbond heeft zich gisteren bezig gehouden met de kwestie, door Turkije opgeworpen, wat betreft de bevoegdheid van den raad van den Volkenbond om uitspraak te doen in het Mossoelvraagstuk. Nadat de rapporteur het advies van het Haagsche gerechtshof had voorge lezen en den raad tot goedkeuring van dit advies uitgenoodigd had, verkreeg de Britsche vertegenwoordiger Ornery het woord, die verklaarde, dat zr,n re geering zich bij voorbaat gebonden heeft beschouwd om iedere beslissing van den raad van den volkenbond te aanvaarden Thans maakt echter de Turksche regeering bezwaren zonder daarbij te kennen te geven, of het de beslissing van den raad zal aannemen of verwerpen. De vertegenwoordiger van Turkije be toogde, dat de Turksche regeering ook thans nog vasthoudt aan de opvatting, dat het verdrag van Lausanne slechts rekening houdt met een eventueele be middeling door den raad van den vol kenbond. De Turksche regeering stelt daarom voor, dat de raad de zuiver juridische zijde van de kwestie zal la ten rusten en zijn werk als bemidde laar zal beginnen, om het Mossoel vraagstuk op dien weg tot een practi- sche oplossing te brengen. Turkije hoopt, dat de raad aan dezen oproep gehoor zal geven en thans slechts als bemiddelaar zal optreden. De wederopbouw der verwoeste gebieden. De maires (burgemeesters) van tal van plaatsen uit het verwoeste gebied in Noord Frankrijk, o.a. Péronne, Laon, Sain-Quentin, Soissons, Ch&teau-Thier- ry, Verdun, Atrecht en Ha^ebrouck, hebben besloten af te treden wegens de traagheid,' waarmede de regeering dé wederopbouw hunner steden en dor pen behandelt. Het feit, dat alle dossiers met eischen tot schadevergoeding, tengevolge van de veel voorgekomen fraude, moeten worden herzien, heeft groote vertra ging in de afwikkeling der zaken ver oorzaakt. De werkzaamheden kunnen niet opschieten en het noodige geld komt niet binnen. Alvorens het besluit uit te voeren zullen de maires nog een conferentie hebben met den heer Georges Chauvin, onderstaatssecretaris voor de verwoes te gebieden. Moskou tegen Mussolini. De Uitvoerende Raad van de Com munistische Internationale heeft een oproep gericht tot de Italiaansche boe ren en arbeiders waarin zij hen aan spoort tot een actiever, hardnekkiger en krachtiger strijd tegen het gezag van Mussolini. In den oproep wordt betoogd, dat het jongste complot in scène is gezet door Mussolini, om een aanleiding te heb ben, alle arbeiders-organisaties te ver nietigen en deze onder bedreiging met martelingen en revolvers te dwingen de fascistische organisatie te dienen. De arbeiders en boeren moeten zich daarom vereenigen en alle zelfs de uiterste middelen aanwenden, om hun doodsvijand, het fascisme, te overwin- ,nen. De werkloosheid in Duitschland» De Duitsche Rijkskanselier heeft gis teravond de leiders van alle partijen als gewoonlijk met uitzondering van de communisten en de völkischen ontvangen, teneinde hen in te lichten omtrent de schrikwekkende stiiging Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren ls. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, iz. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Bremen, 300 M.J. Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.). Lezingen. 5.35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 5.35 (Daventrj;, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 6.(Hilversum, 1050 M.). Concert. 6.20 (Parijs, Eiffelicren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.20 (Berljjn, 505 M.). Verschillende lezingen. 7.05 (Münehen, 485 M.). Concert. 7.20 (Hilversum, 1050 M.). Lezing door Dr. Cannegieter. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.20 Alle Êngelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lezingen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Êngelsche stations. Muziek. 7.50 Königswusterhausen (1300 MJ Concert. 7.50 (Münster, 410 M.) Concert of lezing. 7,50 (Zürich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) Concert of voordracht. 7.50 (Parns, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.(Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 NSF. Christelijke Radio. Voor programma zie hieronder. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 8.50 (Madrid, 392 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Êngelsche stations. Tijd; sein, weerbericht,' nieuw% enz. Ned. Chr. Radio Ver. Uitzending van de Evangelisatia- samenkomst van het Comité voor stais evangelisatie te Deventer, op Woensdag 9 Dec. a.s. te 7.45 uur in de Luthersch© Kerk. Als sprekers hopen op te treden: Ds. J. P. Van Geest, Evang. Luth. predikant te Deventer met het onder: werp: „De Levensvraag". De heer P. C. Tgssen, 'Ned. Herv. Evangelist i,e Deventer met bet on derwerp: „De onrust der ziel". Ds. C. van der Zaal, Chr. Geref. pre dikant te Deventer met het onderwerp: De zielerust". Voor en na de sprekers orgelspel door den heer A. Mooy, organist van de Ev.' Luth. kerk te Deventer, terwijl in verband met het gesprokene onder scheidene geestelijke liederen zul'.en wor den gezongen.' RECLAME. Hoest-Keelpijn Anga-bonbons I Does 60'90ct. v I Bij Apcth.er.Drcgicizn. van het werkloozencijfer. Dr. Luther noemde den toestand op de arbeids markt in vele opzichten hachelijk. Het Intern. Spoorwegverkeer. Te Moskou is een internationale spoorwegconferentie geopend-, die zich tot taak hejeft gesteld, een doorgaand verkeer tusschen West-Europa via Rusland naar Oost-Azië tot stand te ftréngen. Aan deze conferentie nemen vértegenwoordigers van Duitschland, Frankrijk, Japan, Rusland, Letland, Estland, Litauen en Polen deel. Het geprojecteerde directe traject zal met een lengte van meer dan 1400 kilometer het grootste der wereld zijn. De. reis van Tokio naar Parijs zal onge veer 14 dagen duren. KORTE BERICHTEN. Het Japansche Kabinet heeft een besluit genomen tegen het zenden van versterkingen naar Mandsjoerije. Bij den aanvang der gister ge houden zitting der Belgische Kamer, heeft minister Vandervelde zijn wets ontwerp ingediend tot ratificatie dei- verdragen van Locarno. Er heerscht een intense koude in Italië. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw anderhalve meter hoog. Trotski die een verlof van ander halve maand in den Kaukasus heeft doorgebracht, is te Moskou terugge keerd en heeft zijn werkzaamheden her vat. In het Central Park te New York zal een Boeddha-beeld» worden opge richt, dat ioo.ooo dollar zal kosten. Rykoff heeft te Moskou in een rede voor het. centraal comité van de communistische partij gezegd, dat de vol kenbond een organisatie van den oor log beteekent, en dat Rusland nimmer tot dezen bond zal kunnen toetreden. De financieeie voorstellen van Lou cheur zijn door den Fransehen. minis terraad goedgekeurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2