CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oil nummer beslaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. RGANOWOENSDAG 9 DECEMBER 1925 NUMMER 1692 IEDWE LEIDSCHE COURANT BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 EERSTE BLAD., V De politieke toestand. Nadat de' poging van Mr. Marchant om een Kabinet te vormen is mislukt, is thans aan Dr. de Visser opdracht gegeven een parlementair Kabinêt sa men te stellen. an deze opdracht kan gezegd, dat zij geheel ligt in de parlementaire lijn. Het was de Christelijk Historische fractie, die te kennen gaf dat zij zich me# de politiek van het tegenwoordige Ivab.net niet kon vereenigen en die daardoor mee den stoot gaf tot het ontstaan van de crisis. De consequentie daarvan is, dat van haar leider gevraagd kan worden een nieuw Kabinet te formeeren. Op de vraag of Dr. de Visser er in kan slagen een meerderheidskabinet te vormen, is het moeilijk een ant woord te geven. De opvatting kan worden verdedig-:! dat Dr de Visser de opdracht zeker niet in beraad zou hebben gehouden indien er althans niet een kans was de drie rechtsche partijen alsnog tot elkaar 'te brengen. Daartegénover staat 'echter, dat er indien het fhogelijk blijkt de coalitie te herstellen, geen enkele reden is waarom het Kabinet-Colijn door een ander zou moeten worden vervangen. Dat de heer de Visser een poging zou doen een minderheidskabinet te vor men, b.v. van Antirevolutionairen en Christelijk-Historischen, schijnt ons ondenkbaar, daar zulk een Kabinet af hankelijk als het zou zijn van andere partijen, al bij voorbaat tot onvrucht baarheid zou zijn gedoemd. Zoo blijven wij vooralsnog in het duister rondtasten en schijnt ons de kans dat spoedig een bevredigende op lossing zal worden gevonden, niet waarschijnlijk. Wij laten hier nog volgen enkele persstemmen over de aan Dr. de Vis ser verstrekte opdracht. De „Maasbode" (RK.) schrijft, o-.m. het volgende: ,,Of wij vooral met .het oog op de persuitingen, onder verantwoordelijk heid van den nieuwen formateur zei ven in het licht gegeven erg opti mistisch denken over de kansen van slagen dezer tweede poging? Voorals nog zien wij den politieken toestand steeds meer verwikkeld wordeq en veel succes durven we ook vatn dr. de Visser's ondernemen, bij de situatie van he* oogenblik, ons niet beloven." Het „Handelsblad" (lib.) meent dat het feit, dat thans aan Dr. de» Vis ser opdracht is. verleend, zou doen ver moeden, dat onderling overleg tus- schen de R. K. en de C. H. fracties tot overeenstemming zou hebben geleid De pers geeft echter aanwijzingen in tegenovergestelde richting. ..Maar dan beteekent dat ook, da| van de vórming van een parlementair meerderheidskabinet geen sprake is en zou dr. De Visser, ais hij de op- cUacht zoo opvat, al zeer spoedig H. M. moéten verwittigen, dat hij de op dracht niet kan uitvoeren. Over blijft echter de mogelijkheid van een minderheidskabinet of van een nationaal kabinet in den doör ons bepleiten zin, dus niet als zakenkabi net, maar als een regeering met eep nieuwe doelstelling, waarvoor de me dewerking der (of van bijna alle) frac ties van te voren moet zijn gewonnen. Een minderheidskabinet onder Chr. liist; leiding zou naar onze meening een zeer kort leven hebben. Wij be- hc even niet opnieuw te zeggen, waar om. Het zou bovendien naar alle waar schijnlijkheid de door mr. Marchant gewenschte meerderheids vorming in de hand werken. Voor een nationaal kabinet, zooals wij dat zouden wenschen, is het tijd stip, meenen wij, nog niet gekomen." Het „Utrechtsche Dagblad" (Lib) merkt op, dat nu alles zal afhangen van de beslissing der Christelijk His torische Kamerfractie. „Alle gemodder met zoogenaamde minderheidsregeeringen, zegt dit blad kan alleen maar tot gevolg hebben een eindeloos gesukkel met impotente mi nisteries, een heillooze opeenvolging van crisissen, die het land naar den afgrond voert. De vraag is alleen, of een gedeelte der christelijk historischen nog langer de staatsmanskunst van mr. A. F. de Savornin Lohman zal verloochenen en het landsbelang zal blijven offeren aan inzichten en ambities, die van een hel der oordeel zich verwijderen. En of, indien de dissidente christelijk-histo- rischen voor toenadering gevonden worden, men een nieuw (of opnieuw) optredend Kabinet tevoren tegen nieu we onverhoedsche aanvallen kan be- veiligen. Dit oogenblik is ongeschikt voor ver dere toekomst speculaties. Wij kunnen thans slechts den bezadigden, tactvol- len en door zijn beminnelijke qualitei- ten voor „vredemaker" geboren kabi netsvormer alle succes toewenschen op zijn moeilijk pad." De Tijd" (R.K.) is van meening, dat de Christ. Hist, formateur in eerste instantie zal probeeren de samenwer king der rechtsche partijen te herstel len In dit geval past de katholieke pers groote bescheidenheid. Wanneer de dokter komt in de kamer, waar een zwaargewonde te zieltogen ligt, dan blijven de huisgenootcn ernstig stil en kijken zwijgend toe. Deze dokter heeft ons vertrouwen. Wij twijfelen er niet aan, of hij zal de diagnose zuiver we- ten te stellen. Misschien weet hij ook het geneesmiddel aan de hand te doen cm de geslagen wond te heelen. Als medevoelende huisgenooten in het rechtsche gezin, wachten wij met ver trouwen op de boodschap, die de dok ter ons zal brengen. Als menschelijke kracht hier nog iets vermag, zal dr. De Visser ons ver trouwen niet teleur stellen." De „Telegraaf" (Vrijz.) merkt o.m. op: „Wil men aannemen, dat men be sloten heeft den heer De Visser het lot van zijn jongsten voorganger te doen de'elen om hem en zijn fractie voor het vervolg een lesje te geven, dan staan wij voorloopig voor groote raadselen, waarvan wij slechts kun nen hopen, dat de oplossing ons zon der eenige reserve te zijner tijd zal wor den medegedeeld." De „N. R. Crt." (lib.) hgeït den in druk, dat de opdracht van Dr. de Vis ser niet de laatste zal zijn, op welker mislukking het door de partijen, die in de formatie kunnen worden betrok ken, zal- toegelegd worden. „Wij hopen ons te vergiss.en, doch ook uit het- geen ons van achter jde schermen der zeker in dit geval niet hooge politiek wordt medegedeeld, rijst hij ons wel eens de vrees, dat er een soort kaat- seballetje wordt gespeeld, waarbij het de kunst is, het laatst voor de forma tie aan bod te komen, om dan als de redder des Vaderlands te kunnen op treden: Als niemand bét kan, en ik al leen overblijf, nu dan zal ik mij in het belang van het laTid weten op te offe ren. Waarlijk, het is niet verheffend, als he.t zoo zoude zijn. Laten wij dus hopen, dat onze sombere gedachten gelogenstraft zullen worden, en dat Dr. de Visser de oplossing van de cri sis, dank zij anti-revolutionairen bij stand, zal weten te vinden." STADSNIEUWS. Schietwedstrijden Leidsche Burger wacht. Gistermiddag te half zes zijn in de concertzaal van l'Union, Steenstraat 39 alhier, de wedstrijden begonnen door de Lei'deche Burgerwacht), uit geschreven van 8 tot en met 12 Dec. We hebben destijds reeds een en an der medegedeeld over den aard dezer wedstrijden, zoodat wij thans niet in bijzonderheden daaromtrent behoeven te treden. De voorzitter der Leidsche Burger wacht, Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, heette voor den aanvang der wedstrij den de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de officiëele personen als hoedanig hij allereerst begroette overste de Gelder. Commandant van het 4de Reg. Infanterie en zijn adju dant kapitein Boertee, benevens den commissaris van politie, den heer P. Stapel. Spr. zeide, dat de Leidsche Burger wacht het op hoogen prijs stelde, dat zij aan de uitnoodiging gevolg hebben gegeven er tevens zijn spijt over uit drukkende, dat het'college van B en W., door de begrootingsdebatten ver hinderd zijn, de opening der wedstrij den bij te wonen. Verder roept spr. alle aanwezigen, in het bijzonder besturen van burger wachten en vereenigingen uit Leiden en omgeving een hartelijk welkom toe Spr. herinnert voorts aan het succes dat de Leidsche Burgerwacht twee jaar geleden met haar wedstrijden heeft gehad en hij uit de verwachting, dat zulks ook nu weer het geval zal zijn, ter bereiking van het beoogde doel: het meten van eikaars krachten in den vriendschappelijken zin des woords en ten tweede om nieuwe ban den te kunnen leggen, bestaande te vernieuwen of hechter te maken. Goede verwachtingen worden van deze wedstrijden gekoesterd, vooral ook omdat de deelname, (niet minder dan 60 vijftallen nemen aan de korps wedstrijden deel) zoo groot is/ Spr. brengt hulde aan de wedstrijd commissie, en in 't bijzonder aan haar voorzitter, luitenant Steenhauer,, die met zijn initiatief, organisatietalent en deskundige leiding de behulpzame hand heeft willen bieden en memo reert, dat onder het groot aantal fraaie prijzen vele medailles zijn, w.o. van den Bond van Vrijw. Burgerwachten uit Amsterdam en van den burgemees icr, jbr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. Spr. brengt eeivwocard van dank aan den commandant van het 4e Reg. Inf. wijl hij het mogelijk maakte, dat de onder hem staande onderofficieren a!s baancommissarissen kunnen fungee- ren en hij dankt de onderofficieren, die hun vrijen tijd beschikbaar wilden stellen voor de Burgerwacht. Spr. hoopt, dat de wedstrijden aan de verwachtingen mogen beantwoor den en dat de deelnemers met genoe gen op de wedstrijden mogen terug zien. Nadat spr. hierna de wedstrijden voor geopend had verklaard, verzocht luit. Steenhauer den heer Pijnacker Hordijk da wedstrijden te willen ope nen met het schieten van een serie, waaraan deze voldeed. De aanstaande Woningtelling. Een niet allcdaagsche, zelfs geen alle- jaarlnksche gebeurtenis staat onze in- wconderen bij leven en welzijn reeds kort na de intrede van het nieuwe jaar, dat aanstaande is, te wachten. Men zal zich herinneren, dat de raad op voorstel van B. en W, onlangs be- fcicot tot het doen houden van een algemeene woning- en gezinstelling, ten einde een overzicht te krijgen van de behoefte aan en 'den voorraad van wo ningen in de respective huurprijsklas- sen. Ongetwijfeld een besluit, dat de in-» Stemming,' waarmede het is ontvangen geheel verdiende, omdat het in het be laag van de gemeente, maar nog mes? in het belang van de woningtoestanden is, wanneer door een betrouwbare sta tistiek van de behoefte en hetgeen be schikbaar en nog noodig is om daaraan te voldoen, de bouwnijverheid, de .parti culiere zoowel als de door de overheid gesteunde, in staat wordt gesteld, haar apitaal zoo doelmatig mogelijk te- be steden en het eventueel© tekort het eerst ddar aan te vullen waar de groot ste behoefte wordt gevonden. Intusschen, hoe noodig en gemoti veerd ook, zal het besluit van den raad alleen 'dan het gewenschte gevolg heb ben, wanneer de overhead btj dezen maatregel, die in een paar dagen, wat het „buitenwerk" betreft althans, kan afgeloopen zijn, de medewerking beeft van de gebeele bevolking, inzonderheid van de hoofdbewoners of gezinshoofden en die in hun plaats eventueel het woord zullen moeten doen, wanneer straks onze tellers erop uitgaan. Er is wel alle reden om te verwachten dat die medewerking overal gul zal wor den verleend ,maar toch schijnen er en kelen te zqn, die achter de telling van woningen en gezinnen nog iets anders zoeken dan hetgeen zij teai doel heeft. Daarom zij er nadrukkelijk op attent Gemaakt, dat de telling niets uitstaande heeft met een statistiek voor de belas tingheffing en wat dies meer zij. Zelfs zal er bij de telling ten onzent niet eens, zooals onlangs te Amsterdam het geval was, een telling worden ge houden van Hollandsche en Duitsche dienstboden, al moest het toch eigen lijk niet voorkomen kunnen dat een dergelijke onschuldige bezigheid door de achteraocht der betrokkenen op een fi asco uitloopt. Wij zijn daartoe welwillend in staat gesteld, een kijkje wezen nemen ten bu reele van den gem. woningdienst. waar de groote expeditie wordt voorbereid. Men vertelde ons daar, dat de telling waarschijnlijk zal beginnen op 18 Jan. De woningbriefjes, zeer eenvoudig van opstelling,' zijn momenteel bij den druk ker, en zullen vervolgens door het Gem. bevolkingsbureau, voorzoover noodig, worden ingevuld, waarna ze klaar zijn om aan de tellers te worden uitgereikt. Dit gebeurt echter nog niet dadelijk want met het oog op de dagelijks plaats hebbende mutaties moet de geheele tel ling in enkele dagen afgeloopen zijn en omdat mogelijk te maken is een uiterst secure voorbereiding noodig. Maar op 18 Januari, dat is de reke ning, zal wel kunnen worden begon nen. Dat men dan ook klaar z^j om de tellers aan de gewenschte inlichtingen te helpen. Met de telling ziin belast een tiental zonder employ zijnde kantoorbedienden, die elk een der tien wijken waarin de stad voor deze gelegenheid verdeeld is, zullen bewerken. De oude, d.w.z. binnen de singels gelegen stad is in vijf, de buitenwijken zijn ook in vijf deelen ge splitst. Over het verloop van het tellingswerk hopen we nog wei eens iets te kunnen mededeelen wanneer het ran den gangv is. Gerekend wordt dat één man 120 woningen per dag zal kunnen tellêp, wat per dag op de tien tellers 1200 stuks maakt, zoo dat in twaalf dagen de vol tooiing wel zeer nabij zal zijn. Zooals gezegd, heeft de telling ten idoel, gegevens te leveren van het Eamenstellen van een statistiek, een soort woningbeurs, waarin aantal, soort en huurprijs zijn opgenomen, alsmede het aantal gezinnen dat er gebruik van maakt, teneinde daaruit weer te kunnen afleiden in welke huurgroep een. teveel of een tekort aanwezig is en in welke mate nog inwoning van meerdere ge winnen in één woning plaats vindt. De telling is van te meer belang, om dat ook de particuliere bouwnijverheid er gebruik van zal kunnen maken. Bij de gezinstelling zal .het begrip gezin moeten worden toegepast in een ietwat ruimeren zin dan die van man, vrouw, eventueel- met ikind(eren), en zullen ook waar voorkomend volwassen personen die op zichzelf staan tot het gezin kunnen worden gerekend. Behalve de gewone 10-jaarlijksche volkstelling werd in 1911 reeds een gemeentelijkeen in 1917 nog een Rijks- woningtelling in onze gemeente gehou den. De laatste had echter een te weinig omschreven karakter, Jan dat de uitkomsten ervan konden dienen als 'basis voor de samenstelling van een statistiek, tcrwjjl de telling'van 1911 eigenlijk niet genoeg uitgebuit is en door het niet bijhouden van de statis tiek haai* practische bruikbaarheid voor. later verloor. e De thans in voorbereiding zijnde tel ling heeft een welomschreven doel en maakt deel uit van een vast systeem, het z.g.n. systeem-Hallo, naar de Duit sche stad, waar het 'teerst werd toe gepast. Het tweeledig doel ervan is: 1. nauwkeurig den toestand op te ne men, waarin thans de woningen verkee- ren. 2. het aantal woningen op' te ne men in verband met huurprijs, bezet ting en bestemming. Het ligt in de bedoeling, een kaart systeem toe te passen, a-ls basis waar voor deze telling zal dienen, maar dat dan ook steeds zal moeten worden bp gehouden, wat mogelijk is, doordat men ter secretarie op de hoogte is van het aantal aangebouwde woningen eener zijds, en men door verbinding met Tiet bevolkingsbureau coil bekend is met het aantal gezinnen, dat zich vestigt en vertrekt. Slechts zal pen ontbrekend element kunnen ontstaan, door den woningdienst niet te waarschuwen, wanneer een wo ning van bestemming, of een gezin van wijze van bewoning verandert. Tusschen tijdsche tellingen zullen dit kleine te kort moeten aanvullen, terwijl ver wacht mag worden, dat het groote volks belang, dat met deze zaak gemoeid is, de bevolking tot voortdurende mede werking zal bewegen. Er moet op „woningdienst" nog heel wat geblokt worden eer uit de straks verzamelde gegevens betrouwbare sta tistieken en adviezen zijn opgebouwd, maar ieder kan daaraan medewerken Idoor te helpen zorgen, dat de telling in, Januari eensgoed begin wordt. Wan neer de directeur van Woningdienst, de heer Kiers. daartoe opwekt, willen we ops dan ook gaarne bij hem aanslui ten. Want ook Leiden kan niet meer bui ten een goed functionneerende woning- beurs. De huldiging van prof. Lorentz. Naar wij vernemen zal, behalve Prins Hendrik, ae minister-president, de heer Colijn en de minister van onderwijs, mr. Rutgers, aanwezig zijn bij de hul diging van prof. Lorentz bij de her denk mg van zijn gouden doctoraat op 11 dezer in de universiteit alhier. Minister Colijn zal een korte rede houden. Artistieke Reclameplaten. In verband met de tentoonstelling van artistieke Reclamep'alen die he den in samenwerking met de Vereen. „Schoonheid in opvoeding en Onder wijs'- in het Leidsche Volkshuis aan dén Apothekersdijk gehouden wordt, is daar gisteravond de heer Otto Tus- schenbroek opgetreden met een in- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 227i cent Ingezonden Mede deelingen, dnbbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Buitenland. De Volkenbondsraad heeft inzake het ontwapeningsvraagstuk een com missie benoemd, waarin ook Neder land zitting heeft. De behandeling der Mosoelkwestie in den Volkenbondsraad. leidende voordracht over dat onder-, werp. Het Gouden Jubileum van de afdeeling Leiden der Mij. tot bevordering van de Toonkunst. De afdeeling Leiden van de Mij. tot bevordering der Toonkunst viert, zoo als eerder reeds medegedeeld, heden haar 50-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit feit wordt hedenavond in de groote stadsgehoor zaal een' concert gegeven, dat voorafge- gaan wordt door een receptie van het bestuur in de bestuurskamer der Stadsgehoorzaal, welke te drie uur aanving. Jubileum R. Th. v. Leeuwen. Onze stadsbeiaardier, de heer R. Th, v. Leeuwen is in verband met zijn 40- jarig jubileum ten stadhuize ontvan gen door den burgemeester. Geen onregelmatigheden bij het Burgerlijk Armbestuur. Reeds eenigé dagen doet een ge rucht de ronde als zouden er bij het Burgerlijk Armbestuur financieele on regelmatigheden zijn gepleegd. De meest bevoegde bronnen hebben wij geraadpleegd, doch nergens was van gepleegde onregelmatigheden iets bekend, zoodat mag worden aangeno men, dat men hier weer te doen heeft met het j&oduct van den een of ande ren fantastisch aangelegden nieuws bode. Turnkring „L. en O." (Wij vernemen dat de T - i nkgj „Leiden en Omstreken' ccn groote propaganda uitvoering (gevolgd dooï bal) zai geven op Zaterdag li- dezer des avonds om 3 uur in de Stads gehoorzaal. Burgerlijke stond. Geboren: Hermanus, z. v. IT. C. van Meurs en J. de Wolf Sophia Heudri- ka Wilhelmina, d. v. W. de Bruin en H v. d. Burg Hendrik Johannes, v. A. Vlieland en J. G. SiebertAntonius Theodorus, z. v. H. Boting en A. J. v, SchaikCornelia Catharina, d v A. Landman en S. S. Vermond Jacob as Jozephus, z. v. L. H. J. v. Sonderen en H. M. v. Baaren Theresia Maria Hele na, d. v. A. M. L. G Maas en M M. ter Smitten Cornelis, z. v. W. Bodrij en S KikkertMaria, d. v. C. de Haas en A. H. Fisser Geertruida Catharina, d. v. A. Barendse en C. de Bolster Jan Adrianus Theodorus, z. v. J. v. Schoo- teü en M. de Vogel \Villem Bartholo mew, z. v. C. H. Vos en J. E. Roman Filippus Gerardus, z. v. B. v. d. Hei steeg en A. Salman Hendrik Maarten, z. v. M. Corpel en A. v. d. VaartCorri, z. v. J Abspoel en W. J. Bink Bernar- dus Hendrik, z. v. H. Kerkmeyer en W. C. Mulder Hendrik, z. v. H. Ladan en M. Fakkel Adriana, d. v. H. Taverne en A. MieremetJohannes, z. v. J. H. K. Crama en L. Boelee Daniel, z. v. D. v. d. Wijngaard en J. C. v. Weeren Johanna Catharina, d. v J. C v. d. Wilk en J. C. v. d. Berg Maria Johanna, d v. J. C. v. As en S. E. v. d. Heijden Wilhelmina, d. v. L. Siebert en D. Vlie land; Adrianus Gerardus, z.v. G. Rosiei en C. Dobber; Jannetje, d. v. N. Docfl en J. v. d. Lucht; Jannetje, d. v. J. D v. Egmónd en J. Swanenburg; Leen* dert Marcus, z. v. L. M. Schipper en W. M. Sohenk; Jacoba Maria Theresia d. v. A. I. Castelein en S. E. Sloots Hendrik Johan, z. v. H. J. Veldhuyzei en L. v. d. Steen; Hermanus Willem, z. v J. J. v. Oosten en M. D. v. d. Spek Cornelis, z. v. C. de Vroedt en B. J. J Boter. Gehuwd: G. Verbeek, jm. en J. Plan- je, jd.; P. Schaft, jm. en A. Flippo, jd.; A. Hardingsveld, jm. en E. Klavurwij- den, jd.; D. Baart, jm-. en S M. L. v. d. Hoek, jd.; H. Vijlbrief, jm. en C. Blansjaar, jd.; J. J. Lares, jm. en S. J. Stikkelorum, jd.; J. Kuyveühoven, jm. en S. H. W. Pardon. Overleden: J. PaleinKoenekoop, wed.. 64 j.; W. Pardon, z., 11 m.; J. de

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1