Ijsvermaak" v. ESCH, Donkersteeg 5, s<TeX uit de ömgeving. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 5 DECEMBER 1925 DAG-AGENDA. Maandag 7 Dec. 's av. acht uur. Oos- terkerk. Uitv. Kerstcantate „Vrede op aarde" door het kinderkoor „Voor dorp." Spr. Ds. G. H. Beekenkamp. Donderdag 10 Dec. 'sav. acht uur. Geref. Kerk. Hooigr. 2e Winterlezing door Df. de Hartog van Amsterdam. Zoeterwonde. Donderdag 10 Dec. des avonds zeven uur Patronaatsgebouw, Schenkelweg. Verg der Coöp. Boeren leenbank. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Vare kamp, telef. 1916. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Dec. a.s waar genomen door de apotheken van de h.h. D. J. v. Driesum, Mare 76. telef 406 en W. Pelle, K. Rapenburg 12, tel 594. Daar de wagen niet geladen was, viel geen andere schade te betreuren De politie kan inlichtingen geven ovcv een rijwiel, vermoedelijk eigen dom van een geneesheer, dat op straat onbeheerd is gevonden. BINNENLAND. BE KABINETSCRISIS. Men vertelt, volgens het H d b 1. in politieke kringen, dat de heer dr. J. Th. de Visser niet naar het Loo zou zijn geroepen om een opdracht te ont vangen, docll om van gedachten te wis selen over de mogelijkheid eener oj>- ilossing der kabinetscrisis, in den geest van een vergelijk met de Christelijk- Historischen over den gezantschaps:- post bij den paus. Overeenkomstig het betoog op dit punt geleverd door wijlen jhr. De Sa- vornin Lohman in zijn werk „Onze constitutie" zou de Christelijk Histo rische fractie bereid wezen te berus ten in een aanstelling van jhr. van Nis pen tot Sevenaer als gezant „buiten bezwaar van 's lands schatkist" (gelijk de „Residentie-bode" reeds melddeh Van andere zijde hooren wij echter, dat op een meegaandheid der Christe- lijk-Historischen in dezen geest nog geenszins mag worden gerekend Zij zijn gebonden door de verklaring van den heer Snouck Henkemans, afgelegd in den nacht van Kersten, die met een dergelijke oplosing geen rekening hield Intusschen weet men nog niet, wat de fractie-vergadering der Christelijk-His- torischen op hedenmiddag opleveren kan. Wij hebben tevens vernomen, dat het onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat Dr. de Visser, indien hem een op dracht mocht worden verleend tot ka binetsformatie, haar in beraad zou hou den. Hij zou meenen haar piet te kun nen aanvaarden. Nader vernemen wij nog, dat thans zeer spoedig de opdracht tot kabinets formatie aan dr. J. Th. de Visser kan worden verwacht. De vergadering van de Christelijk Historische Kamerfractie, welke werd gehouden in verband met den politie- ken toestand, heeft hedenmiddag van half twee tot 10 minuten na halfvier geduurd. Naar aanleiding van het bericht in „De Rsb betreffende het gezantschap bij den H. Stoel, dat buiten bezwaar van 's Lands schatkist zou worden voortgezet, heeft de Kameroverzicht schrijver van „De Tijd" een onderhoud gehad met dr. De Visser. Deze deelde hem op een desbetreffende vraag zij- nerbijds mede, dat van christelijk-his- torische zijde officieel in dezen niets is verklaard. De Tweede Kamer, De Tw ede Kamer i9 than9 ia open bare vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 10 December, des namid dags te 1 uur, ter behandeling, gelijk gemeld, van spoedeischende ontwerpen Onder de wetsontwerpen, w^lke de voorzitter zal voorstellen in behande ling te nemen, komen voor het wets ontwerp tot wijziging van de grenzen der gemeente Rotterdam en Schiedam, e de voorstellen van wet betreffende dé zomertijdregeling van denireer Van der Waerden en van den heer Braat. De Lager Onderwijswet 1920. Mejuffrouw Westerman, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgend/) vragen gesteld: 1. Acht de minister het in het alge meen belang, dat steeds weer moeilijk heden "rijzen tusschen gemeente- en schoolbesturen over de toepassing van verschillende artikelen der Lager-on- derwijswet 1920, voornamelijk wat be treft de artt. 101, 102, en 103 (exploita tiekosten) en artt. 72—83 (inrichting en onderhout})? 2. Indien de minister met ondergetee- kende van meening is, dat de pacifica tie op onderwijsgebied bevorderd zou worden, wanneer de interpretatie van Reclame. 'Zr, geeft ruwe huid die wetsartikelen vaststond, zou dan niet een scherpere omschrijving voor de toepassing dier artikelen kunnen nen worden gegeven aan de beslissen de autoriteiten, zoodat iedereen weet, waaraan zich te houden bij de bereke ning van de vergoeding, door de ge meenten aan schoolbesturen toe te kennen? 3. Is de minister bereid, zoo spoedig mogelijk wat de exploitatiekosten betreft, in ieder geval vóór de bereke ningen over 1925 bij de gemeentebe sturen moeten worden ingediend duidelijk kenbaar te' maken, welke kosten naar zijn inzicht door de school besturen in rekening mogen worden gebracht? Lichamelijke opvoeding. Bij Kon. besluit zijn opnieuw be noemd tot leden van het Algemeen College van advies voor de lichamelij ke opvoeding: P. W. Scharroo, te 's- Gravenhage; dr. W. Hubert van Blij- enburgh ,te Utrecht; R. Casimir, te 's- Gravenhage; J. Warner, te Zwolle, en tot lid en secretaris P. Otto, te Bloe mendaal. Chr. Werkgevers-vereeniging. „De Stand." deelt mede, dat de bui tengewone ledenveigadering der Chr. Werfcgevers-vereeniging, welke be paald was op 8 Dec. a.s. te Utrecht, ter bespreking van het Voorontwerp tot Bindend verklaring der C.A.O., tot een nader te bepalen datum in Januai i is- uitgesteld. Onveilig strand. Het strand is de volgende week on veilig, tot aan de Wassenaarsche slag, wegens het schieten met mitrailleurs, op Maandag, Dinsdag en Woensdag van 9.30 uur voor- tot 2.30 uur namidd De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand slechts dan weer voor het publiek toegankelijk is wanneer de vlaggen, waardoor de onveiligheid van liet strand wordt aangeduid, zijn inge haald. Jaarvergadering Verband van A.R. Propagandaciubs. Voorloopig wordt medegedeeld, dat de jaarvergadering van het Verband van A. R. Propagandaciubs in verband met verhindering van den Voorzitter in de Kerstweek, zal worden gehouden D.V. op Woensdag, den 6en Januari '26 te Utrecht. Tijd en plaats, alsmede de agenda, zullen mede per convocatie worden medegedeeld. Reeds nu kan worden gezegd, dat in den voormiddag na een openingswoord van den voorzitter, den heer J Schou ten, aan de orde zal worden gesteld: Plannen voor den uitbouw der orga nisatie. Gelijk reeds tevoren is ter ken- nie gebracht, zullen wenken en advie zen, die aan deze bespreking richting kunnen geven, (wenschelijkheid en mo gelijkheid der oprichting van plaatse lijke, centrale en provinciale clubs) gaarne door*den Secretaris vóór 15 De cember worden ontvangen. De namiddagvergadering is als cur sus bestemd voor de behandeling van het onderwerp: Handhaving der Christelijke grond slagen. De mogelijkheid bestaat, dat de vergadering het genoegen zal smaken daarbij de voorlichting te hebben van ten aanzien van dit onderwerp alles zins bevoegde mannen. Tot de jaarvergadering hebben de afgevaardigden der aangesloten clubs recht van toegang. Om de belangrijkheid der te behande len onderwerpen werd evenwel beslo ten ditmaal ook toegang te verleenen aan afgevaardigden van kiesvereeni- gingen, welke het plan hebben tot de oprichting eener P. C. eerlang over to gaan. Teven9 zullen kunnen worden toegelaten, hoewel niet afgevaardigd door P. C. of K. B. personen, die in de behandeling van het onderwerp „Chris telijke grondslagen" belang stellend, deze zouden willen medemaken om in him omgeving als cursusleider of refe rent op te treden Onvoorwaardelijk moet echter wor den vastgehouden aan den datum van 15 December e.k. als uiterste termijn voor het aanvragen van toegangskaar ten. Wie na dien datum komt, zal een afwijzend antwoord moeten verwach ten. Men rekene erop, dat restitutie van reiskosten /"'et zal kunnen plaats hebben. Daarvoor blijkt geen geld be schikbaar te zijn. BUITENLAND. HET FINANCIEELE WETSONTWERP VAN LOUCHEUR. Een gunstige ontvangst in den Senaat. De Fransche Kamer is gisteren met de behandeling van de begrooting be gonnen. De Senaat is overgegaan tot de be spreking van het door de Kamer aan- genomenen financieele wetsontwerp. Frangois Marsal, de vroegere minister van Financiën, onderzocht uitvoerig den financieelen toestand en de ver schillende problemen, die hij heeft ge schapen, en zeide, dat hij zijn vrienden zou verzoeken, het wetsontwerp aan te nemen. Briand verklaarde, dat thij zijn pogin gen zou wijden aan het herstel van de nationale eenheid Henry Chéron, voorzitter van de fractie der republikeinsche unie, ver klaarde, dat het wetsontwerp hem be vredigde, omdat het een tegenwicht in de belastingen vindt voor de verhoo ging van den omloop. Hij zou daarom zijn stem vóór het ontwerp uitbrengen. Loucheur betoogde de noodzakelijk heid van de verkrijging van het volle dig evenwicht van de begrooting en van het creëeren daartoe van nieuwe middelen, die zouden moeten dienen tot het amortiseeren van de schuld. Het zal ons niet mogelijk zijn, besloot de minister van Financiën, het voor beeld van de Vereenigde Staten na den vrijheidsoorlog te volgen; wij zullen veel buitenslands moeten koopen. Gok het voorbeeld van de Duitsche rente mark zou ons niet kunnen inspire eren. De rentemark zou zich niet lang heb ben kunen handhaven zonder gouddek- king. Het zou onvermijdelijk zijn, het financieele probleem met goedomSchre ven voorstellen op te lossen. De regeering zou de volgende week vier verschillende wetsontwerpen in dienen, te zamen een gehee? vormifcd. HET NIEUWE REGIEM IN SPANjfe. De regeeringsverklaring. Minister-president Primo de Rivera heeft verklaard, dat na de beëediging der nieuwe ministers een officieele ver klaring zal worden gepubliceerd. Daarin zal worden gezegd, dat de re geering de grondwet weliswaar onaan tastbaar beschouwt, maar dat zij noch tans voorloopig buiten werking zal blijven. Zooals reeds gemeld is ook de post van vice-president ingesteld. De posten der vroegere onderstaats secretarissen en particuliere secretaris sen der ministers zullen worden afge schaft. De regeering zal de politiek der laat ste vijf jaren vóór het optreden van het di^ctoire zorgvuldig onderzoeken, om een leiachtige bestraffing van alls strafbare handelingen te bepalen. De censuur op bet t.-leg:aafverkec-r en op de pers zal verder streng worden gehandhaafd. Het recht van politieke vergadering blijft beperkt. De regeering bereiit op ü«»h gromi- slag der belastinghervorming een nieu we ontwerp-begrooting woe. ^m het ere-liet des lands in het binnen- en buitenland te verzekeren. Primo de Rivera wees verder op het buitengewoon rustige ver'oGp .lei- re geer iL gs wisseling. ZWARE MIST BOVEN ENGELAND. Verschillende ongevallen. Een groot deel van Engeland was gisterenmiddag in een dichten mist gehuld. Volgens berichten uit het zui den van het land is de nevel daar dich ter dan sedert vijftig jaar het geval was. Vele treinen van den Zuid-Wester spoorweg moesten uitvallen; de andere hadden groote vertraging. De lucht vaart werd geheel stopgezet. In de city van Londen was gister morgen op verschillende groote kanto ren slechts twee procent van het per soneel aanwezig. De veerdienst over de Theems tus schen Gravesend en Tilbury moest worden gestaakt. In Londen kwamen 21 ongevallen voor door botsingen van trams of auto bussen met andere voertuigen. Een merkwaardige botsing had plaats tusschen een auto, waarin zich lady Decies bevond en een autobus De bus reed de auto aan en slingerde haar over den weg. Op hetzelfde oogenblik naderden twee andere bussen, die eveneens in botsing met de auto ea de eerste bus kwamen, zoodat het verkeer geheel gestremd werd. De auto., waarmede burggraaf en la dy Gladstone zich van Londen naar hun buitenverblijf begaven, had even eens een botsing, daar het den chauf feur onmogelijk was, den weg te hou den. De daden der fascisten. Vele menschen hier te lan-Io hebben weinig op mei Mussolini en het fas cisme; en dit is begrijpelijk. Toch moeten we aan den anderen kant ook niet blind zijn voor de goede resul taten, welke het fascistische bewind, juist in zijn begin, door krachtig in grijpen, behaalde. De fascisten hou den hunnen tegenstanders voor, wat zij1 zooal gedaan hebben. In minder dan 2 jaar werden 1900 wettelijke maatregelen getroffen. In 1922 was het deficit der spoor wegen nog l1/» milliard, thans is er een overschot van 150 millioen. In 1920 gingen tengevolge van sta kingen en uitsluitingen 30.562.000 ar beidsdagen verloren; in 1921 slechts 1.165.000 In de spaarkassen was in 1921 26 milliard belegd; op< 30 Juni'1925 was jdit bedrag opgelo.open tot 35 milliard. Op 1 Januari '1921 waren er 6750 ,Naamlooze (Vennootschappen meteen kapitaal v^n 20 milliard, thans zijn er meer dan 10.000 met een kapi taal van 30 milliard. De staatsdienst van 19211922 toon de de volgende cijfers: *191700 mil lioen aan ontvangsten, "35.461 millioen aan uitgaven, dus een deficit van 15.761 millioen. De cijfers van 19231924 zijn heel wat gunstiger: aan ontvangsten20581 millioen en aan uitgaven 20.999 mil lioen, dus een deficit van 418 niillioen lire, terwijl de dienst van 192*41925 weer een overschot aanwijst van 209 millioen. Vóór het fascisme hadden de spoor wegen een tekort van 1.260 millioen, thans een widst van 176 millioen. Post en telegrafie hadden eenige jaren ge leden een passief van een naif mil-, liard, thans een surplus van 47 mil lioen. Het aantal werkloozen verminderdè van 541.000 in 1921 tot 85.000 in 1925. Vooral dit laatste bewijst, dat het fascisme ook voor de arbeidersklasse in Italië een zegen is geweest. Brand in een mijn. Te Colorado zijn meer dan veertig mijnwerkers opgesloten tengevolge van een brand in een mijn van de Faiz view Mining Company. Zes reddingsbrigades zijn naar het tooneel van den brand vertrokken, daar de plaatselijke arbeiders niet in staat zijn dem ijn binnen te gaan we gens het gemis van gasmaskers. KORTE BERICHTEN. Dinsdag a.s. zal in het Eng<ds<.he Lagerhuis een debat plaats hebben over de regeling van de Jersche grens kwesties. 1 olgens de „Voss. Zeg." zou de pa triarch der Roemeensche Kerk ij 7 ren voor een concilie van alle schismatie- ken. De Fransche Hooge Commissaris in Syrië. De Jouvenel, staat den Groo- ten Libanon opstelling van een eigen constitutie toe. De Tsjechische soc.-democraat Be- chyne is met de vorming van een nieuw Tsjechisch kabinet belast. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de drie Turksche divisies aan de Noordgrens van Mosoel met nieuw* aangekomen troepen zijn versterkt. De economische commissie van den volkenbond begon gisteren met de beraadslagingen over het probleem van den financieelen wederopbouw van Hongarije. reclame. St. Nïcolaas-Reclame WINTERPANTOFFELS a «!,69 m. Hak. ACTETASSCHEN 13,50. PORTEMONNAIES, PORTEFEUILLES, BEENKAPPEN, enz. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. (Slot). Na de heropening kwam al spoedig het voorstel tot een verhaal van 3 pet. op de 81/2 pet. pensioenbijdrage van gemeenteambtenaren. De heer P. v. D ij k diende een door den heer Ranke ondersteund voorstel in om de geheel© 8V2 pot. voor rekening van de ambtenaren te laten, doch te vens met herziening van alle salaris sen, Id'aar er zjjn die te hoog eai te ^^)elieer Hemgreen vond het ver haal met het oog op den financieelen toestand niet nooaig. Wanneer d© uit gaven tot het normale moeten worden teruggebracht, zal de begrooting, ook zonder dit premieverhaal wel sluiten. Het voorstel van B. en W. toelichtende zei de Voorzitter, het oogenblik voor een algeheele herziening nog niet gekomen te achten. B. en ff. hebben aen middenweg willen kiezen. Een voorstel van den heer Herngreen om de ontvangstpost ad f 5000 van het electrisch bedrijf te schrappen kan spr. met overwegen, zoolang daartegen over geen ander© bate is gesteld. Op het grondbedrijf valt nog niet te reke- De heer Herngreen verwonderde er zich over, dat net grondbedrijf oen winst raamt ad f 16.000 zonder noch tans te rekenen op eenige storting in de gemeentekas. Wanneer Üe winst daar uit werd genomen insted© vanuit het electa*. bedrijf, konden d© tarieven wor den verlaagd en behoefden de ingeze tenen geen f 5000 aan ©xtra belas ting te betalen. De heer den Ouden kon zich met verklaren, waarom het grondbedrijf cLe vorige jaren f 48.000 en f 42.000 raam de, en thans slechts f 16.000, waarop de Voorzitter opmerkte, dat het in laatste instantie niet gaat om de vraag of het ei'cn.dbedrijf kans op winst heeft Radio-Programma. Wat er vanavond te hooien is. 5.2Q (Frankfort, 470 M.) Lezingen, eng. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Bremen, 300 11.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.). Lezingen. 5-35 (Londen, 36; M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder- 6.(Hilversum, 1050 M.h Concert. Uurtje, zang, lezing, muziek. 6.20 (Parijs, Eiffelicren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). .Verschillende 7.05 (München, 485 M.). Concert. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.20 Alle Èngelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, leri.igen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Èngelsche stations. Muziek. 7.50 Königswusterbausen (1300 M.j Concert. 7.50 (Miinster, 410 M.) Concert of lezing. 7.50 (Ziirich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) Concert of voordracht. 7.50 (Parijs,. Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.(Hilversum, 1050 M.). Uitzen-" ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 (Hilversum, 1050 M.). Concert. St. Nicolaasprogramma. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert. 8.35 (Brussel, 265 MJ. Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 8.50 (Madrid, 392 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Èngelsche stations. Tijd- sein, weerbericht, nieuws, enz. ZONDAG 6 DECEMBER. 10.(Bloemendaal, 346 M.) Geref. Kerk, Ds. J. C. Brussaard. 5.(Bloemendaal, 346 M.) Geref. Kerk, Ds. J. C. Brussaard. maar of er Op te rekenen valt. En dit is niet zoo. in tegenstelling met de andere bedrijven, waarbij men de ta rieven kan verhoogen. Een gemeente begrooting moet op een vasten basis staan. De heer den Ouden gaf tenslotte in overweging het grondbedrijf eei3t vaste aflossingen te laten betalen, al vorens bet nieuwe straten bekostigt. Tenslotte werd in overweging geno men de baten om het grondbedrpf te boeken onder ontvangsten op de be grooting van het volgend jaar. Het voorstel-v. Djjk betreffende sa larisherziening werd hierna met op 2 na algemeene stemmen verworpen. Het voorstel-Herngreen, tegen het ver haal op de premieheffing kreeg evenveel stemmen vóór als tegen. Er vóór stem den de heeren Herngreen, de Wolf, Koren, Noomen, v. 't Riet, Meyer, den Ouden en Bergshoef. Er tegen de beide wethouders en de heeren Lelieveld, Gesman, Cokx, Ranke, v. Dijk en Bol. In de volgende vergadering zal een beslissing worden genomen. De beer v. Dijk Kon er voorts een voorstel tot verlaging van de belasting op bebouwde en onbebouwde eigen dommen niet doorkrijgen, wegens het ontbreken van een andere bron, daar B. en W. een door hem in uitzicht ge- seld doceurtje ad f f2.000 van bet grondbedrijf niet als „safe'' wenschten te aanvaarden. Een vorige maal heb ben zij daarmede al leergeld betaald. De begrooting werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Agenda: 1. Vaststelling van de gemeente-be grooting voor 1926. Goedgekeurd. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrootingen voor 1925 van de Water- en Licbtbedrijvein. Goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. tot bet be schikbaarstellen van een crediet voor het verbeteren van de Raadhuisstraat van de Geref. Kerk tot het einde van bet terrein van de Martha-stichting en tot aankoop van grond voor het ver breeden van dit gedeelte straat. (Zie bijlage no. 36). Goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. om onder hands voor het jaar .1926 aan ver schillende werkvrouwen te gunnen het schoonmaken van de openbare scholen in deze gemeente. (Zie bijlage no. 41). Goedgekeurd. 5. Voorstel, van B. en W. om cre diet beschikbaar tei stellen voor kos ten van verbouw van de Landbouw- buishoudschool. (Zie bijlage no. 35). Goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Zaalbergstraat aan den heer A. van Dam q.q. (Zie bijlage no. 38). De heer den Ouden heeft bezwaar tegen de geprojecteerde trottoir..re van sVe M., wat meer onderhoudskos ten en 'n douceurtje voor den eigenaar zal beteekenen. Na toelichting door weth. v. Lee u- w e n wordt toegezegd, dat dit punt nog eens in de commissie zal worden be- eproken. 7. Voorstel van B. en W. tot over name in eigendom door de gomeIe van een strook buiten de rooilijn val-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2