PUROL 30c NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 DECEMBER 1925 DAG-AGENDA. Donderdag 3 Dec. 's av. acht uur. Oosterkerk: Apologetische avond. Spr. de heer Dols, ex-priester. Maandag 7 Dec. 's av. acht uur. Oos terkerk. Uitv. Kerstcantate „Vréde op aarde" door het kinderkoor Voor dorp." Spr. Ds. G. H. Beekenkamp. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Nov. tot en met Zondag 6 Dec. a.s waargenomen door de apotheek van de firma H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, telefoon 435. nieren op Zondagnamiddag als regel zal worden toegestaan. Indische Petroleum-lijm. De Chr. Werkliedenvereniging „Pa trimonium" heeft gisteravond weer ve len aan zich verplicht door het laten draaien van een buitengewoon interes sante en mooie film. Het betrof n.l. de vermaarde film van de Bataafsche Petroleum Maatschappij die hier verleden jaar voor het eerst werd afgedraaid op uitnoodiging van de Philosophische Studentenvereni ging en waarvan toen een goede faam is uitgegaan. In weerwil van het minder tot uit gaan lokkende weer hadden velen gis teravond hun hoekje bij den haard er aan gegeven om de filmvoorstelling te zien. De groote stadszaal bleeft slechts op enkele, voor het zien van de film min der geschikte punten, onbezet. De Voorzitter van Patrimonium, de heer R. Zuidema, verwelkomde de aan wezigen en speciaal den heer de Greef van de B. P. M., die in de plaats van den door ongesteldheid verhinderden bibliothecaris de film waar noodig zou toelichten. Tevens memoreerde spr. het succes van de vorige voorstelling, die bij het bestuur den wensch had doen opkomen, dat een uitgebreide kring daar ook eens van zou genieten. Door de hoogst welwillende medewer king van de directie der B. P. M., waar voor spr. haar erkentelijk is, kon zon der groote moeilijkheden tot deze voor stelling worden overgegaan. Nadat spr. vervolgens over dezen avond een zegen gevraagd had, leidde de heer de Greef de film in met eenige toelichtende opmerkingen. In het algemeen had het Ned. pu bliek nog geen juiste voorstelling van de bedrijven der Bataafsche in Ned. In- dië, en dit heeft de directie doen om zien naar een middel ohi in breeden kring het Ned. volk bekend te maken met het karakter en de beteekenis der petroleumwinning, in economisch, zoo wel als in sociaal opzicht. De B. P. M., zoo deelde spr. mede, is een zuivere Nederlandsche Maatschap pij. In 1890 ging zij een groote belan gengemeenschap aan met een te Lon den zetelende groote Engelsche Maat schappij, de Anglosaxon Petroleum Comp„ waarvan Sir Henry Deterding de directeur is. Bleef de Bataafsche zich' belasten met de winning en de bereiding van het product, de andere maatschappij zorgt met gebruikmaking van haar eigen vloot, voor het vervoer en het op slaan in de eigen installaties in de verschillende hoofddepots, waarna een derde maatschappij, die zich in 1902 associeerde, de Asiatic Comp. te Lon den, zorg draagt voor den verkoop. Uit eenige cijfers, die we hier niet alle kunnen noemen, liet spr. zien het groote economische belang, dat in de eerste plaats Indië zelf bij de ontwik keling der Petroleumbedrijven heeft, daar niet alleen duizenden w.o. veel in landers, een loonende werkkring bij de B. P. M. vinden maar ook de aan koop van enorme hoeveelheden mate riaal en het opbrengen van belastin gen in allerlei vorm een belangrijke bron van inkomsten biedt voor de be volking en den staat. Wij hebben onlangs de voornaamste cijfers genoemd naar aanleiding van een door den heer C. K. Elout gehouden lezing over zijn reis naar Indië. Als een bijzonderheid deelde spr. nog mede, dat de geheele film, die 20 K.M. lang is, en waarvoor Indië in alle rich tingen moest worden doorkruist, in 96 dagen, minus de uit- en thuisreis is vervaardigd, door de heeren C. W. A. v. Bergen, hoofd van den Techn. dienst en Willy Mullens, dir. der Haghe-film- fabriek. Spr. besloot zijn toelichting met den wensch, dat deze film de sym pathie en belangstelling van het volk voor het werk der B. P. M. zou verhoo- gen. Het licht ging uit, de filmrol begon zijn snorrenden loop, en al spoedig werd er rijk genoten. Eerst de smaakvol in beeld gebrachte evenementen op de reis naar den Archipel, de aankomst, en de eenig mooie natuurtafereelen, die ons prachtig Insulinde biedt. Dit bleef trouwens de geheele film door zoo. Van ongewone schoonheid zijn reeds de opnamen, gemaakt op de vrij onbewerkte terreinen en in de oerwou den, waar voor de geografische be- RECLAME. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Bij Apoth. en Drogisten rekeningen eerst de boomen moeten worden omfgehakt. Maar ook daarna is alles nogomgevi.n met het Indische na tuurschoon. Of we de eerste boortorens zien, bet omleggen der pijpleidingen, de reservoirs of raffinaderijen, de B. P. M.-stadjes, met hun scholen, aula, sportgelegenheden, dan wel de hoofd- reservbirs in de groote Indische opslag plaatsen, altijd heeft dien mooien ach- tergicnd, het overal aanwezige effect van den weelöerigen tropischen plan tengroei. Vanafhet vinden der aanwijzingen, gas- en modderbronnen, die de aanwe zigheid van aardolie doen vermoeden, van het kappen van den eersten boom midden in een uren ver afgelegen oer woud af, tot de administratie voor den verkoop in kantoorgebouwen te Soe- rabaia, Londen en den Haag toe werd het alles met groote duidelijkheid ge toond, en meermalen ontlokte het in teressante van de techniek, de blijken van energie en werkkracht of de schoonheid van de omgeving, waar- deerende opmerkingen .Er werd zicht baar genoten. En geen wonder. De op name was voor het meerendc-el zeer duidelijk, had zelfs een fijn stereosco pisch effect, dank z ijhet mooie Indi sche licht, en de vaardigheid en den smaak van den operateur. Het was elf uur, toen het laatste stukje van het dezen avond vertoonde filmgedeelte voor het licht kwam, en een daverend applaus bewees dat men zich geheel voldaan gevoelde. Patrimonium, -dat we intusschen gelukwenschen met de getoonde be langstelling, kon weer een goed ge slaagden avond boeken, en de B. P. M. een voorstelling, die veler1 waardeering en bewondering zal hebben opgewekt voor het zonder deze film voor ons, vastelanders bijna ongelooflijk grootsche werk, dat in een tijdsbestek van 25 30 jaren in Verschillende ge bieden van den Archipel werd tot stand gebracht. Kinderkoor „Voordorp." Op Maandag 7 December a.s. hoopt het Kinderkoor „Voordorp" in de Oos terkerk alhier een Kerstcantate uit te voeren, onder leiding van haar direc teur, den heer F. D. van Wijck. Ds. G. H. Beekenkamp zal een op wekkend woord spreken. 0 De toegang is geheel kosteloos, slechts zal aan d enuitgang een schaal- collecte gehouden worden, waarin een ieder een gave ter bestrijding der on kosten en ten bate van de stichting „Voordorp" werpen kan. Wij wekken gaarne onze lezers tot bijwoning dezer uitvoering op, en ver wijzen nog voor bijzonderheden naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Schildersbedrijf en werkverruiming. Dezer dagen vergaderde de Commis sie tot Regularisatie van het Schilders bedrijf, bestaande uit werkgevers- en' werknemersbonden. De Voorzitter, de heer J, Meyer Jr., bracht bij vernieuwing deze zaak ter sprake, en kon constateer en, dat door het werken der Commissie resultaten bereikt waren, tot yoldoening der Com missie. Dit was een reden om op den inge slagen weg voort te gaan. Toch meende de Voorzitter, dat nog niet alles bereikt was, en er nog meer gedaan kan worden. Het is daaiom noodig, dat bij herhaling bij Rijks- en Gemeentebesturen er de aandacht op gevestigd wordt, dat het schilderwerk aan Rijks- en Gemeentegebouwen en ook Woningbouwverenigingen nog zoo vaak in den zomer wordt gedaan, en dat gezien den aard van het werk, dit evengoed in den winter zou kunnen worden uitgevoerd. Ook heeft Prof. Dr. Nolens in de vergadering van den Ned. Werkloosheidsraad er op gewezen, om juist in het schildersbedrijf de werk verruiming zoo veel mogelijk in de hand te werken. De Commissie besloot in deze rich ting haar arbeid voort te zettten, ho pende dat vele ingezetenen gehoor zul len geven, om de groote werkloosheid in den nazoiper en winter te helpen be strijden. Schaken. Win terwedstrijd Leidsch Schaakgenootschap. In dezen winterweer jja kwam het nog tot de volgende beslissingen: Groep B. C. Drcssmrt v. Dusseldorp en G. Bosscha oi. M. Bloem en Dross, van Dusseldorp io. H. G. Hofman en M. J. Dieben io. Groep C. C. I-I. Bins en. D. Noteboom (afgebr. parljj) io. W. H. Bosscha en M. M. Segaar VaVa. Segaar en Bosscha afgebroken partij. Greep D. G. Bol en G. Schoppen (af gebroken partij) io. Ds. C. K. Rijnen oerg en A". ïh. Cahen. cn Groep E. J. J. S-.vaan Jr.jÉn L. Dries sen io. Driessen en Swaau oi. Th. A. M. Couwenberg c-n Driessen oi. Driessen en Couwenfcerg o i. Stand in verschillende groepen: Groep A. Demmendal 51/? uit 6, v. d. Nat 31-/- uit 5- Ir. Francois 1 uit 4. Meuwclti o uit 4, v, Otterlo 4 uit 6. Karnin 1 uit 5. Groep B. G. Bosscha. 7V2 uit 8, Dros. v. Dusseldorp 4 uit 7, Bloem 4V2 uit 8, ÏHeben 2 uit S en H. G. Hofman 1 uit y. Groep C. Hins 3'.- uit 3, M. Al. Se gaar 3 uit 4, van Hype .2Va uit 4, De Jong 1 uit 4, W. H. Bosscha 2Va uit 6, en Noteboom 1V2 uit 5. Groep D. Eoi 4 uit" 4. De Bruin o uit 3, Oahen 2 uit 5, Schoppen 3V2 uit 5, Ds. RijnenbergVa uit 6, .en Jr. van'Hoek 5 'uit 7. Groep F..'Swami 3 jut 4, P. C. Segaar 3 uit o, M. B. Hofmaini 1 uit 3, Kapt. ÏCuyper 1 uit 1, Gouwenberg 2 uit .5, Driessen 2 uit 8 en van Goor 1 uit 3. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. De Kabinetsformatie in Juli en het gezantschap bij het Vaticaan. Dadelijk na de aanneming van het bekende amendement Kersten door de Tweede Kamer op 11 November j.l. be vatten de perscommentaren van chr.- hist. en roomsch-katholieke zijde aan wijzingen nopens het -standpunt van deze beide kamergroepen, aanwijzin gen niet alleen ten aanzien van beider lei houding thans, doch ook over het geen vroeger bij de Kabinetsformatie over de kwestie van het gezantschap bij den Paus is ter sprake gebracht. Het is daarom niet van belang ont bloot, zegt de T e 1 e g r a f, om daar omtrent eenige nadere mededeelingen die wij van bevoegde en wel ingelichte zijde ontvingen. Wij vernamen dan dat bij de Kabi netsformatie in 1922, dus bij de tot standkoming van het tweede ministe- rie-Ruys de Beerenbrouck, de christe- lijk-histórischen en anti-revolutinairen zich volle vrijheid van handelen voor behielden ten aanzien van hun houding ten opzichte van het gezantschap bij den Paus. Doclr tevens gaven toen reeds de Roomsch-Katholieke minister^ te ken nen, te zullen aftreden, indien tot af schaffing van dit gezantschap mocht worden besloten. Toen in den afgeloopen zomer na de Tweede-Kamerverkiezingen de kwestie van de Kabinetsformatie besproken werd, is wederom de zaak van het ge zantschap bij het Vaticaan ter sprake gekomen; blijkbaar heeft toen de Kroon, gezien het standpunt van de Christelijk-Historischen en Roomsch- Katholieken in deze aangelegenheid, gemeend den heer Colijn met de Kabi netsformatie te moeten belasten, te meer waar ook de Roomsch-Katholie- ken in dien geest geadviseerd hebben, mede op grond hiervan dat doorvoering van het herstel der Staatsfinanciën op den voorgrond diendé te staan en het derhalve wenschelijk moest worden geacht om den bewindsman, die de laatste jaren met de zorg der financiën was belast, de leiding.van het Kabinet toe te vertrouwen. Zijn wij wel ingelicht en wij hebben alle reden om aan te nemen dat dit zoo is, dan is de Kabinetsformateur bij de besprekingen in Juli begonnen met de Christelijk-Historischen mededeeling te doen van het standpunt dat de R.-K. Tweede Kamerfractie ten aanzien van het gezantschap bij den Paus innam. Omgekeerd beeft de Christelijk-Histo- rische Tweede Kamerfractie schrifte lijk aan den heer Colijn medegedeeld dat zij haar standpunt in zake het ge zantschap ongewijzigd handhaafde. Natuurlijk is van velerlei zijden de vraag gesteld of er dan geen pogingen gedaan zijn om die twee standpunten tot elkaar te brengen en de moeilijk heden uit den weg te ruimen vóór het Kabinet optrad. In een blijkbaar geïn spireerde driestar in „De Standaard" heeft de Kabinetsformateur zich het antwoord op die vraag voorbehouden en daarom is het niet zoo eenvoudig om met zekerheid aan te geven wat er ^1 of niet heeft plaats gegrepen. Toch hebben wij, geholpen door eenig com binatievermogen, genoeg opgevangen 0111 bet volgende omtrent den gang van zaken op goeden grond te durven ver onderstellen: De standpunten van de Roomsch- Katholieken en van de Christelijk-His torischen met betrekking tot het ge zantschap bij het Vaticaan lagen zeer ver uiteen, terwijl al sin is jaren .ie wegneming dezer moeilijkheden vruch teloos beproefd was. In dit opzicht kwam de toestand bij de Kabinetsfor matie van 1925 volkomen overeen met die van 1922. De formateur stond dus feitelijk voor de vraag de formatie te laten afspringen oï onder dezelfde om standigheden in zee gaan ais in 1922 was geschied. Had hij het eerste geko zen, dan was reed9 van den zomer de coalitie uiteengevallen, aangezien elke andere formateur op dezelfde moei lijkheden zou zijn gestuit. Bovendien neet, zooals ons uit de ..omgeving van dt-n heer Colijn is medegedeeld, bij de zen zwaar hebben gewogen de overwe ging dat indien de coalitie tot een ein de moest komen, zulks niet behoorde te geschieden als gevolg van binnens kamers gevoerds besprekingen. Triaar in het openbaar. In iiet eerste ge-val toch .was het niet wel doenlijk ieders houding en verant woordelijkheid voor het beëindigen der rechtsche samenwerking met juistheid vast te stellen, terwijl indien de samen werking eindigde ten gevolge vap eenig conflict in het openbaar, voor het Ne derlandsche volk onomstootelijk kon worden vastgesteld, wie de verant woordelijkheid voor het beëindigen der rechtsche coalitie te dragen had. Dr. De Visser Kabinetsformateur? Naar „Het Volk" verneemt, zou het in de bedoeling van sommige invloed rijke adviseurs der Kroon liggen, om, nu de opdracht tot kabinetsformatie aan mr. Marchant mislukt is, thans aan den christelijk-historischen oud- minister De Visser opdracht te doen verleenen tot vorming van een even eens parlementair kabinet. BUITENLAND. HET KAEINET-BRIAND. De regec-nrgs verklaring. Briand werd gistermiddag bij zijn terugkeer uit Londen aan het Noor- derstation te Parijs door een talrijke menigte opgewacht, die hem levendig toejuichte. um kwart over vier uur was hij in de -Kamer om de regeeringsver- Idaring voor te lezen, 3ie onder diepe stilte werd aangehoord. De stilte werd slechts onderbroken bij de passage ovjer de onderceekening van het pact van Locarno, bij welke passage aaif Briand een langdurige ovatie werd gebracht. De regeeringsverklaring was zeer kort. Er wordt in gezegd, dat de voor naamste taak der règesring de oplos sing van het 'financieele vraagstuk is. Frankrijk heeft geld noodig, teneinde .1-111 4e vei schillende vervallend? ter plichtiogen te voldoen. De in ve band hiermede noodzakelijke inflatie zal be streden worden door zware financi- eeie drfers, waardoor de thans uit gegeven bankbiljetten wéder ingetrok ken zifllen worden. Briand ging daarna over tot een bespreking van den internatiotialen toe stand, waarbij hij gewag maakte van de onderteekening- van het verdrag van Locarno, die den vorigen dag; te Londen heeft plaats genad. Hij sprak de hoop uit, dat he: parlement deze handeling zou goedkeuren, waar op hem een levendige ovatie werd gebracht. Vervolgens 'besprak hij den toe- sfanu m 'MaroKKo en Syrië. Het is oe. taan oer re.geering spoedig deft vrede 111 deze landen te nerstensn. Hij besloot met de verklaring, dat de regeering alle interpellaties uitge steld wil zien totdat het financieele wetsontwerp van 'de regeering behan deld zal zijn. De communist Cachm verklaarde ztbh tegen uitstel van de interpellaties, doch de sociaal-democraat Leon.Blum stemde tot aller verwondering daar in toe. Het regeeringsvoorstel om de interpellaties te verdragen werd daar op aangenomen. Het financieele wetsontwerp. Loucheirr diende .daarop de regee- ringsvoorstellen tot reorganisatie van de financiën in, waarin een nieuw voorschot van 6 milliard van de bank van Frankrijk wordt verlangd. Tevens worden in het ontwerp de maatregelen vermeld, waardoor dek king voor de nieuw© inflatie moet wor den gevonden. -Daartoe worden voor gesteld, 50 opcenten op vde belasting van onbebouwd grondbezit. 50 op centen op de industrieels en handels- belastingen. 100 opcenten op het recht van de mijnen, en 20 opcenten, op de algemeene inkomstenbelasting. Verschillende andere beia^tingen worden eveneens verhoogd o.a. het recht te voldoen bij overdracht, van Fransche aandeeien en obligaties enz. De voorlezing van Loucheur werd herhaaldelijk onderbfoken. Het wets voorstel werd terstond naar de finan cieele commissie van de Kamer ver wezen, die terstond met de beraadsla gingen daarover begon. NA DE ONDERTEEKENING DER VERDRAGEN VAN LOCARNO Besprekingen te Londen. - Nadat Chamberlain, Briand, L'uther en Stresemann Dinsdagavond op het Foreign Office niet-ófticieele b:spre kingen hadden geveerd over internatio nale vraagscukicen, werden deze gister zonder Briand, die naar Parijs terug keerde, voortgezet. Luther had een kor: onderhoud met Baldwin, terwijl Vander velde, Benesj en Scialoja een bezoek brachten aan Chamberlain. Gistermiddag had ©en ontvangst plaats in de particuliere woning van MacDonald en in hec begin van 'den avond hield Benesj in het Kings' Col lege van de Lonaensche universiteit een voordracht over de rechten dei- kleine naties. In deze bijeenkomst, die door Lord Oxford werd' gepresideerd sprak ook de gezant van Tsjecho-Slo- wakije, He zoon van president iVIa- sarycR. Naar gemeld wordt, liepen de be sprekingen te Londen tusschen de En gelsche en buitenlandsche ministers gevoerd, over vermindering van de troepen in het bezette gebied, den datum van de voltooiing van de te rugtrekking, die thans in de Noor delijke zone plaats heeft en de kwes tie der negen bepalingen, die op het oogenblik de Duitsche luchtvaart be- heerschen. Daar de ministers bij 'hun bezoek aan Londen niet vergezeld werden door deskundigen, droegen de bespre kingen een algemeen karakter. Ge looid wordt echter, dat zij zeer nut tig zijn geweest en uiterst vriendschap pelijk en sympathiek zijn verloop en. Radio-Programma. Wat er vanavond te hooreis is. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingc enz. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 393 M.) Lezingo 5.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 393 M.). Lezingen. 5.35 (Londen, 36; M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 6.(Hilversum, 1050 M.). Concert. 6.20 (Parijs, Eiffel':eren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende lezingen. 4 6.45 NSF. Halfuurtje voor de huis vrouw. 7.05 (Müncken, 485 M.). Concert. 7.20 (Hamburg, 393 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tqdsein nieuws, toespraken, lc_Lmen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.43 Alle Erfgelsche stations. Muziek. 7.50 Königswusterhausen (1300 Mj Concert. 7.50 (MUnster, 410 M.) Concert of lezing. 7.50 (Zürich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort"aan de Main, 470 M.) Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeitoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.(Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.13 (Hilversum, 1050 M.). Concert vanuit het Concertgebouw. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezing e - Solozang pijpers, koorzangorkest. 8.20 (Londen, 365 M.), Concert- en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 8.50 (Madrid, 392 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door liet persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. Een souvenir van Locarno, Austen «Chamberlain heef: 'Briand een zilveren beker geschonken ïnet het opschrift „Aan mijn vriend Ans- tide Briand, Souvenir van Locarno, Austen Chamberlain". Briand heef: verklaard, dat hij die bewijs van vriendschap op hoogen prijs stelt. Prime de Rivera. Volgens een1 bericht uit Madricl aan het Parijsche „Journal", zou de Spaan- sche koning iemand anders dan Pri mo de Rivera willen uiinoodigen, een nieuw ministerie te vormen. Het groot ste gedeelte van het leger zou Primo vijandig gezind zijn als hoofd der re geering. In verband met de vele geruchten, die de laatste dagen hebben geloo p-en over op handen zijnde .politieke veranderingen, is he: volgende ge sprek tusschen Primo de Rivera en enkele journalisten interessant. Frimo me Rivera: Bij nüjn terug keer te Madrid kreeg ik tot mijn verbazing minstens "14 lijsten van mi nisteries onder de oogen. ue journalsten-Welke was de uwe? Primo de Rivera: Dat zou ik ook graag willen weten, en ook, wat de lijst is van den koning. Ik vermoed, dat de 'koning, wanneer hij van de jacht terugkomt, even verbaasd zal zijn als ik.. Hij heefcmij uitgenoodigd Dinsdagavond bij 'hem te dmeeren en er is mij aangezegd, dat ik in bur ger moe: verschij'enen. Griekenland veroordeeld. Een telegram aan de „Morning Post" uit Athene meldt, %dat de Voi- kenbondscommissïe rapporteert, cTat - Let ónmogelijk is, de verantwoorde lijkheid voor het Grieksch- Bulgaarschei grensincident vast te stellen. De commissie legt echter aan Grie kenland een "boete op van tien mil- lioen leva wegens het binnendringen op Bulgaarsch. grondgebied zonder de interventie van den Volkenbond in te -roepen, en bepaalt de aan Bulgarije té betalen schadevergoeding op 20 mü- lioenleva KORTE BERICHTEN Te Londen staken 2500 werk lieden van de wagenmakerij van de General Omnibus Company. De dienst van de bussen gaat tot dusver nog ge regeld door. Een te Tokio ongerichte prole tarische partij werd drie uur 11a de oprichting reeds door den minister van binnenlandsch© zaken verboden, daar haar programma communistisch getint 'bleek te zijn. De Britsche admiraliteit heeft besloten, onmiddellijk 87 oorlogsvaar tuigen van verschillende soort van haar program te schrappen. Naar gemeld wordt, tracht Po len een verder crediet in de Ver. Sta ten te verkrijgen ten. einde .de daling van de Zloty te 'stuiten. De Duitsche rijksdagcommissie voor sociale aangelegenheden nam. hei- voorstel aan om de uitkeering akn werkloozen met ingang van 15 Dec. met 30 °/0 te verhoogen. Het opsporingswerk der duikers in verband met de duikboot M. i, die onlangs is vergaan, is gestaakt, daar geen positieve resultaten zijn verkregen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2