CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG DONDERDAG 3 DECEMBER 1925 NUMMER 1686 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn ?er kwartaali 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 1 nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Kieskringen en gekozenen. In de brochure van den heer Dieiner waarop wij reeds gisteren de aandacht vestigden, wordt met nadruk' gewezen op de betrekkelijk zware verliezen, die de Antirevolutionaire partij had te boe ken. Verschillende oorzaken daarvoor worden opgesomd. Zoo was er de saneeringspolitiek. die velen van onze menschen persoon lijk in hare gevolgen heeft getroffen en ongetwijfeld de werfkracht ge*- schaad. Ook acht hij het uit propagandis tisch oogpunt bezien een misgreep dat aan het hoofd van onze lijst overal de zelfde naam werd geplaatst, terwijl mede aanmerking gemaakt wordt op de soms minder gelukkige propaganda Van belang schijnt ons wat gezegd wordt omtrent de mogelijkheid dat meer. verband wordt gelegd tusschen de kieskringen en de personen der can didates Hieimede komt de schrijver geheeï op onze lijn. Zoowel in 1922 als bij de pas gehou den verkiezingen hebben wij herhaal delijk op deze zaak de aandacht ge vestigd. Tevergeefs evenwel. Daarom doet het ons genoegen dat thans de heer Diemer tot dezelfde con clusie komt als hij schrijft Tijdens de oude Kieswet ^vas het ver band innig tusschen district en verte genwoordiger Men heeft er va.ak een loopje mee genomen, wanneer op de bekende avondvergaderingen tijdens de behandeling der begrooting in de Tweede Kamer de districhtsveri,egen- woordigers zich hun hooge roeping be wust werden. Dit kon ook grappig zijn. precies als bij de puntenbehandeling eener gemeentebegrooting. Maar er lag toch ontegenzeggelijk in die verhou ding op zichzelf ook veel ideëels. Dit verband is nu ten eenenmale verbro ken en de groote nadeelen hiervan tre den wel duidelijk aan den dag. Men voelt ze niet alleen in onze partij, maar in andere partijen in dezelfde mate. De vrijzinnigen hebben beproefd die nadeelen voor een gedeelte op te heffen, door in de drie grootste steden aldaar bekende personen te plaatsen, en ze hebben daarmee wel succes ge had. Ook in de S.D.A P. voelt men dit ge brek aan een innig verband en vlak na de verkiez.ngen heeft de partij voorzitter, de heer Vliegen, in bet Volk reeds een beschouwing gegeven, waar in hij betoogde, hoe het noodig is het verloren gegane verband opnieuw te leggen. Dit zou dan kunnen gebeuren door in bepaalde kieskringen of dis- trichten de door die kringen gewensch ten en te goeder naam bekend staan de personen zooveel mogelijk plaatsen te geven vooraan op de lijst. In onze partij zal dit natuurlijk tot moeilijkheden aanleiding geven. YVU zijn beperkt in het aantal ve.tegen- woordigers. Indien er nog eens .weer wat werfkracht van onze partij uit kan gaan zou dit ten hoogste 15 of 16 'kunnen worden, maar bij verderen terugslag wellicht ook wel 11 of 12. Elke kieskring kan dus zeker niet wil len wij daarnaast of efitelijk in de eer ste plaats streven naar een goede be zetting der zetels, aanspraak maken op zulk een voorrecht. Toch kan in deze richting veel geschieden, al werd al leen maar beproefd de bewerking van 'de kieskringen stelselmatig te regelen, waardoor een bephald persoon als het ware voelde de verantwoordelijkheid voor het verband met zijn district Zoo bereikte mij de klacht uit den groot en kieskring Dordrecht, dat men zoogoed als niets bemerkt had in vele dorpen van de propaganda onzer partij. De zeer slechte resultaten in dat groote district hadden dan wellicht voorbeen 3edeelte voorkomen kunnen worden Was er voor een dergelijk district ie- nand aanwezig, en werd hem, als vroe :er geschiedde, eenvoudig de taak op gedragen, indien mogelijk, zich de .aatste drie maanden in zijn kiesk. ing te bewegen, om zich als bet ware één te gaan gevoelen met de bevolking ter plaatse, zoo zouden de goede gevolgen hiervan zeker niet uitblijven. STADSNIEUWS, HET GOUDEN DOCTORAAT VAN PROF. Dr. H. A. LORENTZ. Een groofsche huldiging. Het Leidsche Correspondentiebureau meldt: Den llden December wordt een ge beurtenis van zeldzame beteekenis her dacht. Het zal op dien dag 50 jaar ge leden zijn, dat Hen,drik Antoon Lorentz te Leiden, den graad van doctor in de wis- en natuurkunde ver kreeg op een proefschrift: Over de the orie der terugkaatsing, en breking van %et licht. Het is niet noodig thans de beteeke nis van deze dissertatie en van het in de laatste bladzijden daarvan ontvouw de programma, dat sindsdien in ver vulling is gegaan, uiteen te zetten. Daarvoor is het levenswerk van Lo rentz. dat de natuurkunde van het punt, waarop Fresnel en Maxwell haar hadden gebracht, door de ontwikkeling van de electronentheorie der optische en electromdgnetische verschijnselen heen, gevoerd heeft tot het punt. waar dé eerste schreden op den weg der re lativiteitstheorie waren gezet en de quantumtheorie mogelijk was gewor den, te hekend. Langs heel dien weg heeft hij in allerlei richtingen ophelde ring gebracht met een klaarheid van geest, die hem een wereldnaam heeft verschaft. Daarbij heeft hij door de be langeloosheid en den oprechten een voud van zijn optreden de harten van 1 allen, die met hem in aanraking kwa men, tot zich getrokken. Wanneer wij voorts denken aan het vele, dat hij aan zijn leerlingen geschonken heeft, en aan de diensten, die hij den lande in velerlei gewichtig commissiewerk be wezen heeft, dan zijn wij er zeker van. dan begrijpt men, dat algemeen de be hoefte is gevoeld, de gelegenheid, wel ke de 11de December zal biëden, aan te grijpen' ten einde hem op een waar dige wijze te eeren. De daartoe gerui- mon tijd geleden op initiatief van prof. Kamerbngh Onnes en enkele andere geleerden gevormd hebbende commis sie heeft gemeend, dat dit het best zou kunnen geschieden door de stichting van een fonds dat zijn naam zou dra gen en dat bestemd zou zijn in het al gemeen de beoefening van de theore tische natuurkunde te bevorderen. In het hijzonder zou het moeten bevorde ren al hetgeen ten goede kan komen aan het aandeel, dat prof. Lorentz zelf in hare ontwikkeling heeft. In den zomer van 1923 moest prof. Lorentz wegens het bereiken van d>? door de wet gestelde leeftijdsgrens als hoogleeraar te Leiden aftreden. Een volledig afscheid echter, waarin hij ge heel zou ophouden deel te nemen aan 't wetenschappelijk universiteitswerk. zoü vcor de universiteit een te groot verlies beteekend hebben. Vandaar dat de Leidsche Universiteitsraad, hiertoe in staat gesteld door een engeren kring van vrienden en vakgenooten. besloot partij te trekken van de door art. 183 der Hooger-Onderwijswet geo pende mogelijkheid, en in 1923, en we derom in 1924, en ook dit jaar met ge lukkig gevolg het verzoek tot prof. Lo- rftntz richtte of hij een bezoldigde op dracht op zich zou willen nemen om in een beperk teren, vrijen sursus van voordrachten zijn inzichten omtrent de problemen der moderne natuurkun de uitéén te zetten. Op deze wijze ver kreeg men dat prof. Lorentz, in den geest van een professoraat van hoo- gere orde, te zijner eere ingesteld, zijn academische werkzaamheid althans ge deeltelijk voortzette. Gelijk hierboven reeds zeer terloops vermeld, werd besloten tot de stichting van het Lorentz Gouden Doctoraat Fonds dat den Leidschen Universi teitsraad in staat zou stellen om tot Prof. Lorentz het verzoek te richten, zijn werkzaamheid in denzelfden geest ook verder, voor het leven, voort te zetten op een wijze, die telkens in over eenstemming met zijn jaren zal zijn. Daarnevens zouden de middelen van het fonds ter beschikking van prof Lorentz moeten worden gesteld, ten einde volgens zijn aanwijzingen zijn eigen onderzoek te bevorderen, de pu blicatie van wetenschappelijk werk te ondersteunen studie- en reisbeurzen ie verleenen. voordrachten en onder zoekingen mogelijk te maken'en voorts hulp te verleenen bij al wat later dien stig mocht bliiken bevordering der natuurkunde. Dank zij internationale samenwerking over de geheele werelo is het thans mogelijk geworden 't plan tot stichting van het Lorentz' Gouden Doctoraatfonds te verwezenlijken. Overal ter wereld is voor de stich ting van dit fonds warme sympathie gevonden. Een nationaal comité is ge vormd, en ook een internationaal co mité, samengesteld uit vooraanstaan de personen, die groepsgewijze elk in hun land de voorbereiding in de hul diging op zich hebben genomen. Hei beheer van het Lorentz Gouden Doc toraatfonds zal worden toevertrouwd aan #den Leidschen Universiteitsraad, waartoe de noodige stappen reeds door het voorbereidend comité zijn gedaan. De huldiging van prof. Lorentz zal plaats hebben Vrijdag 11 December des namiddags half drie in het groot au ditorium der Leidsche universiteit. Verschillende sprekers zullen daar het woord voeren. Uit het buitenland zuilen verschillende geleerden aanwe zig zijn. Na afloop der huldiging is er recep-. tie in1'de Senaatskamer der Leidsche Universiteit. De huldiging zal worden besloten met een feestmaaltijd, welke te Haar lem, de woonplaats van prof. Lorentz, zal plaats hebben. Het internationaal comité bestaat uit de heeren: prof. J. S. Ames, hoogleer aar in de natuurkunde aan de Johns Hopkius University, Baltimore (Mary land U.S.A.); dr. D. H. Arnold, directeur der Onderzoekingsafdeeling der Bell Telephone Laboratories, New York Ci ty; prof: Sv. Arrhenius, hoogleeraar, Stockholm; prof. V. Bjerknes, hoog leeraar, Bergen (Noorwegen); prof. N. Bohr, Kopenhagen; Sir W. Ha. Bragg, hoogleeraar aan de Royal Institution, vice president van de Royal Society, Londen; prof. M. Brillouin, hoogleeraar aan het collége de France, Parijs; E. Brylinsky, president van het Comité Electrotechnique Francais, Asnieres (Fr.); prof. B. Cabrera, hoogleeraar, Madrid; prof. O. D. Chwolson, hoogleer aar, Leningrad; prof. A. L. Clark, hoog leeraar, Kingston (C&nada); profr O. M. Corbino, hoogleeraar, Rome; prof. D. Coster, hoogleeraar (Groningen); prof. Mevr. M. Curie, hoogleerares, Parijs; prof. P. Debye, hoogleeraar, Zürich; B. Dessau, pesident v. „Industri-raadet", Kopenhagen; prof. W. H. Eccless, hoog leeraar, Londen; prof. A. S. Eddington, lrbogleeraar, Cambridge (Eng.); Dir. J. S. Edströmm, directeur van Allmanne Svenska Elektriska Aktie-Bolaget, Vasteraos (Zweden); prof. P. Ehrenfest, hoogleeraar, Leiden; prof. A. Einstein, hoogleeraar, Berlijn; prof. Ph. Frank, hoogleeraar, Praag; Ch. Ed. Guillaume, directeur van bet Bureau Internatio nal des Poids et Mesures, Sèvres; prof. Ch. Eug. Guye, oud-hoogleeraar, Genè- ve; prof. O. Haga, oud-hoogleeraar, Zeist; prof. G. Ellery Hale, hoogleeraar, directeur van Mount Wilson Observa tory, Pasadena (Californië); prof. P. Heger, hoogleeraar, Brussel; prof. G. Jaet-er, hoogleeraar, Weenen; prof. P. A. M. Janet, hoogleeraar, Parijs prof. J. H. Jeans, secretaris der Royal Society, Dorking (Eng.); dr. F. B. Jewett, pre sident der Bell Telephone Laboratories, Inc,"en vice-president der American Telephone and Telegraph Company, New York City; prof. A. F. Joffé, hoog leeraar, Leningrad; J. Kiédron, oud minister van Nijverheid van Polen, Warschau; Dir. S. Klouman, industri eel, Oslo; prof. M. Knudsen, hoogleer aar, Kopenhagen; prof. J. Wierusz Ko- walski, oud-hoogleeraar, gezant der Poolsche republiek te Weenen; prof. P Langevin; hoogleeraar, Parijs; Sir J. Lam or, hoogleeraar, Cambridge (Eng.); prof. P. P. Lasareff, hoogleer aar, Moskou; prof. M. von Laue, hoog leeraar, Berlijn; Ing. Ch. Lefebure, lid van het Comité administratif van het Ihstitut International de Physique „Solvay", Brussel; prof. T. Levi-Civita, hoogleeraar, Rome; Sir O. Lodge, hoog leeraar, Salisbury (Eng.); prof. Th. Lyman, hoogleer., Cambridge (Mass); prof. J. C. Maclennan, hoogleeraar, To ronto (Canada); prof. C. E. Mendenhall, hoogleeraar, Madison (Wisconsin Am.); prof. St. Meyer, hoogleeraar, Weenen; prof. A. A. Michelson, hoogleeraar, Chi cago (111.); prof. R. A. Millikan, hoog leeraar, Pasadena (Californië); prof. H. Nagakoa, hoogleeraar, Tokio; prof. L. S. Oiipstein, hoogleeraar, Utrecht; prof. A.Perrier, hoogleeraar, Lausanne; prof. J Perrin, hoogleeraar, Parijs; dr. G. L. PiiilipSj oud-directeur der N.V. Phi lips' Gloeilampenfabrieken, Eindhov.; prof. M. Planck, hoogleeraar, Berlijn; prof. M. Pupin, hoogleeraar, New York City; dr. E. W. Rice, Honorary Chair man van de General Electric Company, Schenectady (New York); Sir E. Ru therford, hoogleer., Cambridge (Eng.); Sir. A. Schuster, hoogleeraar, Twyford (Horks, Eng.); G. Semenza, voorzitter van het wetenschappelijk comité der Italiaansche Electro-technische Asso ciatie, Milaan; prof. M. Siegbahn, hoog leeraar tè Upsala (Zw.); dr. E. C. von Siemens, industrieel, Berlijn; A. Sol vay, industrieel, Brussel; prof. A. Som- merfeld, hoogleeraar, München; prof. R'. Straubel, hoogleeraar, Jena; Sir J. Thomson, hoogleeraar, oud-president der Royal Society, Cambridge (Eng.); prof. E. van Auhel, hoogleeraar, Gent; prof. L. Vegard, hoogleeraar, Oslo; prof. J. E. Verschaffeit, hoogleeraar, Gent; prof. dr. J. D. van der Waals Jr., hoog leeraar, Amsterdam; prof. E. Warburg, hoogleeraar, Berlijn; prof. P. Weiss, hoogleeraar, Straatsburg; dr. E. P. Whitney, directeur van het onderzoe kingslaboratorium d. General Electric Company, Schenectady (New York); prof. W. Wien, hoogleeraar, München; prof. M. Wolfke, hoogleer., Warschau; prof. N. W. Wood, hoogleeraar, Balti more (Maryland ,V. S.); W. B. Wood- house, president der Institution of Electrical Engineers, Londen; prof. F. Zaviska, hoogleeraar, Praag. Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente zal a.s. Maandag des nam. te een uur verga deren. De vergadering zal, zoo noodig, wor den voortgezet: op Maandag 7 Decem ber, des avonds te 8.15 uur, op Dins dag 8 December, des namiddags te 2 uur en des avonds te 8.15 uur; op Woensdag 9 December, des namiddags te twee uur en des avonds te 8.15 uur. op Donderdag 10 December des namid dags» te twee uur. Te behandelen onderwerpen: le. Voorstel tot het vestigen van het zakelijk recht van opstal op het Woon wagenkamp aan den Lagen Morsch- weg, ten behoeve van de afdeeling Lei den van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren in ver band met het door die afdeeling in gediend adres. 2e Voorstel: a. tot overname in eigendom en on derhoud bij de gemeente van 'n strook grond en water aan de. Driftstraat, Sec tie K No. 582 ged; b. tot aankoop van een strook grond en water aan de Drifstraat, Sectie K No. 583 ged. 3e. Begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor den dienst 1926. Het woonwagenkamp. B. en W. stellen aan den Gemeente raad voor, te besluiten tot het zakelijk recht van opstal op het terrein van het woonwagenkamp aan den Lagen Morschweg, ten behoeve van de Ned. Vereen, tot bescherming van dieren, en wel onder de volgende voorwaar den en bepalingen: le. het recht van opstal wordt geves tigd voor den tijd van ten hoogste der tig jaren, doch zal tusschentijds kun nen eindigen door opzegging hetzij door de gemeente hetzij door den op steller. Indien de grondeigenaar bij het eindigen van den opstal het ge bouw van den opsteller niet tegen ta xatieprijs wenscht over te nemen, is de opsteller verplicht dit binnen twee maanden af te brekenen den grond te herstellen in den toestand, waarin deze zich voor het bebouwen bevond, doch mag hij de afbraak zonder ver goeding behouden; 2e. de opsteller verbindt zich den stal uitsluitend te gebruiken of te doen gebruiken voor het stallen van paarden van woonwagenbewoners, die op het terrein van den opstal op aan wijzing of met toestemming van het Gemeentebestuur standplaats inne men, blijvende de opsteller overigens bevoegd, om voor bet gebruik van den stal eene vergoeding te vorderen of daarvoor andere voorwaarden te stel len; 3e. zonder toestemming van Burge meester en Wethouders mag de stal niet geheel of gedeeltelijk worden af gebroken of verplaatst, zoolang het recht van npstal duurt; 4e. het onderhoud van den stal komt voor rekening van den opsteller. Even wel zal het schoonhouden van den stal ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adverientiën per regel 22cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij rooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Dr. de Visser wordt genoemd als de a.s. Kabinetsformateur. Buitenland Briand heeft gisteren in de Fransche Kamer de regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet voorgelezen. Loucheur heeft zijn financieele voor stellen bij de Kamer ingediend. De te Londen vertoevende ministers van buitenlandscfae zaken hebben in- formeele besprekingen gevoerd over !n aantal kwesties betreffende de bezet ting en de luchtvaart van Dnitschland. door en voor rekening van de gemeen te geschieden. 5e. voor vernieuwing of verandering van clen stal behoeft de opsteller de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders. 6e. van vervreemding van het recht van opstal of van den stal geeft de op steller terstond kennis aan Burgemee9 ter en Wethouders; 7e. alle belastingen en andere lasten, welke ter zake van den stal geheven of door de gemeente verschuldigd mochten worden, komen voor reke ning van den opsteller; 8e. ter erkenning van het eigendoms recht der gemeente op den grond, be taalt de opsteller, zoolang het recht van opstal duurt, aan de gemeente jaarlijks een bedrag van f 0.25; 9e. de kosten, op de vestiging van het opstalrecht vallende, komen voor rekening van den opsteller. De Gemeentebegrooting. Door den heer van Eek, zijn in ver band met de a.s. behandeling van de Gemeentebegrooting de vdlgende voor stellen bij den Raad ingediend: I. De Raad van oordeel, dat het be drag, hetwelk in Leiden wordt afge trokken voor noodzakelijk levensonder houd bij den aanslag in de plaatselijke •hrecte belasting naar het inkomen, te lrag is, verzoekt Burgemeester en wet houders, ten einde den Raad in staat te stellen een beslissing te nemen om trent de wenschelijkheid, dat het be drag af te trekken voor noodzakelijk levensonderhoud wordt verhoogd met twee honderd gulden, te willen onder zoeken, welke gevolgen een dergelijke verhooging zoude hebben voor de be dragen waarvoor de verschillende klassen der ingezetenen in de plaatse lijke belasting naar het inkomen zijn aangeslagen. II. De Raad verzoekt Burgemeester en Wethouders om de aandacht van Gedeputeerde Staten te vestigen op het feit, dat, waar een redelijke ge meentelijke indeeling van het Rijk eischt, dat bebouwde gedeelten, ook in. staatsrechtelijken zin met haar een geheel uitmaken,, verlegging der gren zen tusschen Leiden en Oegstgee9t dringend noodzakelijk is. II. De Raad besluit, dat tot de ver gaderingen der Raadscommissies, die thans geregeld worden bijgewoond door de directeuren der bedrijven of diensten, ook toegang zal worden ver leend aan vertegenwoordigers gekozen door het in de betreffende bedrijven of diensten werkzame personeel, en ver zoekt Burgemeester en Wethouders de daarvoor noodige bepalingen te willen ontwerpen. IV. De Raad besluit het aantal op centen, dat van de vermogensbelasting wordt geheven, te brengen van 15 op 50. V. De Raad besluit: le art. 50 van de verordening op de Straatpolitie aldu9 te wijzigen: In sub c wordt „of liedjes te zingen vervangen door „of liedjes te zingen wanneer hiervoor geldinzameling ge schiedt." Na sub c wordt ingevoegd een sub d aldus luidende: „in het algemeen op den openbaren weg te zingen, wannee. de politie zulks verbiedt in bet belang der openbare orde." 2e. in art. 66, 50. litt. a. b, en c, te veranderen in 50 litt. a, b, c, en d. Verder is door hem nog de volgende inertie ingediend: De Raad spreekt de wenschelijkheid uit dat voortaan ook in Leiden 't hou den van optochten met muziek en ba-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1