NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 2 DECEMBER 1925 DE GEMEENTSBEGROOTING. LEIDEN. II. Hoewel Leiden door zijn tramwegen en gemakkelijke verbinding zeer zeker tot de bijzonder gunstig gelegen ge meenten is te rekenen, deelen ook B. en W. de meening, dat alles in het werk moet worden gesteld om Efciden als woonstad zoo aantrekkelijk moge- lijk temaken. In dit opzicht werd dan ook in de laatste jaren reeds veel tot stand gebracht, zooals oprichting van badhuizen, zweminrichting, demping van slooten, verbreeding van wegen, straten en bruggen, enz. Deze verbeteringen kunnen echter slechts geleidelijk: tot stand komen in verband met de financieele draag kracht der gemeente. Men moet in de ze een voorzichtig beleid voeren en er steeds op bedacht zijn de toch reeds hooge gemeentelijke belastingen niet hooger op te voeren, want anders zou juist het aantrekkelijke van onze ge meente als woonstad grootendeels ver loren kunnen gaan, en het middel dus erger zijn dan de kwaal. Verhooging van de opcenten op de vermogensbelasting achteji B. en W. ter bereiking van het beoogde doel al zeer ongeschikt. Eerlang zullen B. en W. een voor stel tot het vormen van een stichting tot aanleg en beheer van een wandel park te Leiden in verband met de schenking van den heer D. J. J. Koster voor dit doe* aanhangig maken. Indien de beheerders der te vormen stichting een bijdrage van de gemeente 'noodig achten, zullen zij zich wel met een des- betreffen verzoek tot de gemeente wenden. B. en W. ontveinzen zich niet, dat de wijze, waarop een rechtstreeksche ver binding tusschen Morschweg en Haag- weg bestaat, namelijk door middel van een particulier overzstje voor voet gangers, gebrekkig ihóet worden ge acht, vooral hu de bebouwing der be treffende stadswijken geleidelijk voort schrijdt. Intusschen zal een betere ver binding voorloopig wel tot de vrome wenschen behooren, wegens de daar aan verbonden groote bezwaren, zoo wel financieele als andere. De opmerking van meerdere leden, dat Oegstgeest Leiden's woonbuurt is geworden, wordt door het college als juist erkend, in dien zin, dat door de nabije ligging van Oegstgeest geleide lijk meer en meer ingezetenen aan Lei- *den worden onttrokken en zeker niet de minst gesitueerden die van- "wege hun werkkring, ambt, of anders zins eigenlijk in deze gemeente thuis behooren. Lit dat oogpunt beschouwd, zou het B. en \V. zeer zeker niet onwelgevallig zijn, indien een gedeelte van Oegstgeest bij Leiden zou worden gevoegd. Doch inzake grenswijziging hebben ook an deren mede te spreken. De particuliere bouwnijverheid wordt door B. en W. gaarne bevorderd. 01 en zoo ja in hoeverre het gewenscht is,daartoe de voorschriften ten aanzien van het aanleggen van straten te her zien, is bij B. en W. in onderzoek. Eveneens overwegen zij te bevorderen, dat enkele aan de gemeente toebehoo- rende gronden, welke door ligging als anderszins daartoe geschikt zijn te achten, van gemeentewege bouwrijp worden gemaakt, om daarna als bouw grond te worden verkocht, op analoge wijze als reeds eerder ten opzichte van liet Haamland en het terrein nabij den Maresingel is geschied. Op deze wijze v.'crdt tevens tegemoet gekomen a. de desbetreffende motie van den heer Wilbrink, waaromtrent zij hierboven mededeelden, in welk stadium het toe gezegde praeadvies verkeert. Tegen het verleenën varf bouwpre- mies verzet zich de minister van ar beid, handel en nijverheid. Gedepu teerde Sfaten dezer provincie zijn een zelfde meening toegedaan zoodat op goedkeuring van daartoe strekkende raadsbesluiten niet tiehoeft te worden gciekend. Ofschoon de mogelijkheid natuurlijk niet is uitgesloten, dat de gemeentelij ke woningbouw nog financieele offers van de gemeentekas zal vragen, die bij het besluit daartoe niet waren te ver wachten, toch kunnen B en W. niet in zien, dat deze bouw op den duur een strop voor de gemeente zal worden. Omtrent den verderen bouw van ar beiderswoningen met steun van de ge meente hebben B. en W. onze meening kenbaar gemaakt in hun praeadvies van 15 October j.l. inzake het houden van een wonirfg- en gezinstelling. Met dat praeadvies heeft de raad zich op 26 October d.a.v. vereenigd, zoodat in af wachting van bet resultaat ter telling voorloopig geen nieuwe plannen in be handeling worden genomen. Het verplaatsen van fabrieken en industrieën van de binnenstad naar de buitenwijken behoort volgens B. en W. in de eerste plaats aan het particulier initiatief te worden overgelaten. De in dustrie zoekt zelf wel den voor haar meest geschikten >veg tot ontwikkeling en uitbreiding, en het. komt B. en W. vooralsnog niet gewenscht voor, haar daarbij aan bepaalde terreinen te bin den. Meer in den breede kan deze aan gelegenheid intusschen worden bespro ken bij de behandeling van de motie van den heer Wilbrink inzake de stich ting van industrie-terreinen. B. en W. hebben deze zaak echter nog niet na der in studie genomen, aangezien dat eerst met vrucht kan geschieden na ontvangst van da adviezen van den di recteur van gemeentewerken en de commissie van fabricage. Met betrekking tot de opmerking, dat meer moet worden gedaan op het ge bied van de werkverschaffing, wijzen B. en W. op de vele en groote buiten gewone werken, welke in de laatste ja ren van gemeentewege zijn uitgevoerd en welke h.i. in oeiangrijke mate tot vermindering van de werkloosheid in deze gemeente heboen bijgedragen. Meermalen gaven zij ook de verzeke ring, dat hun aandacht voortdurend gevestigd is op het zoeken naar objec ten, welke voor eén productieve werk verschaffing in aanmerking kunnen komen. In een gemeente als Leiden met zijn beperkt territoir, liggen derge lijke objecten echter niet altijd voor de hand. Ingevolge een daartoe verstrekt op dracht kwam dezer dagen van den di recteur der gemeentewerken een plan in tot opliooging en draineering van 'n gedeelte van het Schuttersveld. Om trent dit plan hopen B. en W. binnen kort advies uit te brengen. Ook demping of over wuiving van grachten heeft steeds de aandacht. Het vraagstuk van grachtdemping hangt echter nauw samen met dat der cen trale rioleering, hetwelk thans meer gedètailleerd in studie is genomen Het zou B. en W. niet gewenscht zijn irt deze op de resultaten daarvan voor uit te loopen. Wachtgelders, vallende onder de wachtgeldregeling dip in het leven werd geroepen in verband met de in gebruikneming van de stokerij van de Gasfabriek en het nieuwe ketelbuis van de Electriciteitsfabriek, zijn er se dert 1 October 1925 niet meer. De in dit'verband ter sprake gebrachte stich ting van een personeelsreserve zal bij de in voorbereiding zijnde 'herziening van het Algemeen Werkliedenregle ment onder de oogen worden gezien. Ook het gevoelen van de Commissie van Advies voor Sociale Zaken zullen B. en W. hieromtrent inwinnen. ÜIT DE ANTI-REV. PARTIJ. Nederland en Oranje. 1 December e.k. zal verschijnen het October-Novemfoer- Decembernummer van Nederland en Oranje, orgaan van het "Verband van A. R. propaganda- clubs Gelijk in de onlangs door het Bureau Centraal Comité aan de Kies verenigingen en Propagandaclubs toe gezonden circulaire is medegedeeld, bevat dit nummer het eerste der drie schema's: Handhaving der Christelij ke grondslagen van ons volksleven" bestemd om als leidraad te dienen voor cursorische behandeling en voor bet maken van inleidingen voor de gewo nen vergaderingen van P. C. en K. V. De politieke crisis maakt het thans onzeker, of er aanleiding zal zijn nog de beide andere aangekondigde sche ma's te doen verschijnen. Dit eerste schema was het omvang rijkste der drie en vordert een dubbel maandsnummer, 5' vel druks of 88 pa gina's alzoo. Het behandelt in een in leiding, 17 hoofdstukken en een slot. puntsgewijze, doch gedocumenteerd met tal van citaten onzer voormannen en schrijvers nagenoeg alle onderwer pen van Antirevolutionaire beginselpo- litiek een systematische samenvat ting van bijna den gebeelen inhoud van Ons Program, echter bijgewerkt uit Dr. Kuyper's A. R. Staatkunde en Gemeene Gratie, brochures, tijdschrif ten en dagbladartikelen, waarbij aan wijzing wordt gegeven van talrijke wel ken als bronneri van voortgezette stu die. Bovendien is bet schema aange vuld met een 23-tal bijlagen" welke de belangrijkste gedeelten uit de ge noemde werken in verband met bet on derwerp bevatten. Daardoor zal het voor ben, die deze werken niet bezit ten of niet kunnen bereiken, geen be zwaar opleveren bét ontwerp nochtans te bestudeeren en te bewerken. Het levert stof voor een serie inlei dingen! Voor dit schema, samengesteld door den secretaris van de Uitvoerende com missie van het Verband, heeft de sa mensteller het voorrecht gehad de me dewerking te verkrijgen van de beeren Mr. Tb. Heemskerk. Prof. Mr, A. Ane- ma en Mr. Dr. J. Donner, in dien zin, dat zij het ontwerp (van bet schema, niet der bijlagen) hebben overzien en daarop bun opmerkingen en adviezen gegeven, die door den schrijver zijn verwerkt. Hoewel uiteraard noch de opzet, nóch de inhoud van bet schema door het gezag dezer voormannen zijn gedekt, heeft het niettemin door bun welwillende medewerking belangrijk in waarde gewonnen. De beide andere schema's zullen op gelijke wijze worden bewerkt, ofschoon de omvang dezer onderwerpen niet zoo omvangrijk zal zijn als dit eerste. De abonné's van Nederland en Oran je ontvangen deze nummers zonder ee- nise verhooging van den abonnements prijs. Zij, die zicli thans abonneeren. echter voor een lialf jaar (cle tweede helft van den loopenden jaargang Oc tober 1925Maart 1926, a 50 cents bij vooruitbetaling en den geheelen jaar gang 19261927 a f 1) deelen in dit zelfde voorrecht. Voor niet-abonné's zijn de nummers afzonderlijk verkrijgbaar; het nu "te verschijnen nummer a 40 ets. Kiesvereeningen en Propagandaclubs kunnen bij bestelling van groote geta- len reductie op dezen prijs verwach ten. Hoe groot deze reductie zal kun nen zijn, hangt af van de totale be stelling. Het ligt in het voornemen dit sche ma „Handhaving der Christel, grond slagen" allereerst van het Verband van A. R. Prop. Clubs, vermoedelijk te hou den in de a.s. Kerstweek te Utrecht Daar deze vergadering door de behan deling van het onderwerp in den na middag het karakter zal hebben van een cursus, kan, behalve aan de afge vaardigden der Prop. Clubs, mede toe gang worden verleend aan afgevaar digden van kiesvereenigingen, die bet voornemen hebben een P. C. te stichten mits zij vóór 15 December a.s. een toe gangsbewijs aanvragen aan het Bur. Centraal Comité, Dr. Kuyperstraat 5, Den Haag. Aanvragen na dien datum ingekomen kunnen beslist niet meer in aanmerking worden gebracht, om dat bet aantal bezoekers bepalen moet. welke zaal zal worden gebuurd. Zij, die als cursusten aan de behan deling van het onderwerp deel wen schen te nemen, moeten hun vragen en opmerkingen betreffende het sche ma vóór 15 December schriftelijk in zenden, met verwijzing naar hoofdstuk en bladzijde of bijlage van het schema, eveneens aan het adres van het Bur. Centraal Comité, Dr. Kuyperstraat 5. Den Haag. Het zal van den tijd, noo dig voor de beantwoording en bespre king der ingekomen vragen en opmer kingen afhangen, of pok daarna op de vergadering gelegenheid zal zijn tot re pliek of de bespreking van andere pun ten. Van de bespreking en gedachten- wisseling der vergadering zal uitvoe rig verslag worden gemaakt en dit. ter aanvulling van het schema, 't zij in volgende nummers van Nederland en Oranje, 't zij in afzonderlijken af druk, aan de deelnemers worden toege zonden. Het plan bestaat, indien zulks uit voerbaar blijkt, de onderwerpen ver volgens te behandelen in onderschei dene cursussen in verschillende deelen des lands. Wacht niet met bestelling van sche ma's tot bet telaat is! Er wordt slechts een beperkte oplaag overgedrukt. Be stellingen en correspondent over re ductie bij groote afname aan het Bu reau van De Standaard, N. Z. Voor burgwal 5060 te Amsterdam. Gemeenteraad Leiden. Avondvergadering. (Slot). 33 Voorstel tot het instellen van be roep bij de Kroon van de beslissing van Gedeputeerde Staten op de beroe pen van een 3-tal schoolbesturen tegen het Raadsbesluit van 10 November '24, betreffende de vaststelling van de ver goeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over 1922. De heer WiiliAer (R.KJ spreekt er 2ijn teleurstelling over uit, dat er zoo herhaaldelijk een verschib van in terpretatie van de onderwijswet is tus schen het gemeentebestuur en de be sturen der bijzondere scholen. Aan wie de schuld daarvan? Spr. gelooft, niet, dat de schuld ligt -bij! de schoolbesturen, doch men volgt in Leiden een interpretatie van de onder wijswet als nergens anders. Toch wil spr. niet beweren, dat de schuld ligt bij "het gemeentebestuur. Er is nog een derde mogelijkheid: er is te wei nig overleg tusschen het gemeente bestuur en de schoolbesturen. Spr. ge looft dat dit de oorzaak is van de geschillen. De afd. Onderwijs van het gemeentebestuur moet niet zoo over tuigd zijn van de juistheid van haar eigen interpretatie dat zij 'het niet noo dig acht, de meening der belangheb benden te hooren. Meer dan de helft der kinderen gaat hier op bijzondere scholen, daarom is het een gemeente belang, dat er contact zij tusschen het gemeentebestuur en de schoolbesturen. De heer Zuidema (A.R.> sluit zich in hoofdzaak aan bij het door den heer Wjlmer gezegde. Spr. heeft indertijd aan den weth. van onder wijs een vraag gesteld betreffende het antwoord van Minister de Visser op vragen van Dr. Franssen in de Eer ste Kamer inzake de berekening dar administratiekosten en zou daar gaar ne antwoord op hebben. De heer Eerdmans (V.B.; wil weten, of de administratiekosten alleen van het openbaar onderwijs gerekend worden, terwijl toch de afd. Onder wijs' er secretarie zoowel voor het openbaar als voor het bijzonder on derwijs is. De heer Meij'nen weth., zegt, dat sympathie voor een zaak als het bij zonder onderwijs geen leiddraad mag geven, dit mag alleen doen de wette lijk gesanctjonneerde inteipretatie. Het gaat er dan ook alleen om in deze zaak, te weten te komen wat in hoogste instantie geacht wordt de juiste interpretatie der wet te zijn. Ged. .Staten hebben in 5 van 'de "8 punten, waaromtrent verschil van op vatting beersente, den gemeenteraad in het gelijk gesteld en in 3 pun ten. Nu wenschen we te weten, hoe in hoogste instantie de uitspraak is over deze 3 punten. Of contact met de schoolbesturen,' zooals de heer .Wjlmer wil, hier veel geven zal, betwijfelt spr. In Den Haag beeft men voor administratiekosten gerekend f0.50 per kind, doch spr. acht dit willekeurig; waarom niet "f0.25 of 'f 1 Het Dedrag der administra tiekosten kan niet afgeleid worden uit de begroeting, dtssch uit de bereke ning. En dit is de moeilijkheid, om dit bedrag uit de rekening te halen. iWje zal uitrekenen, hoeveel de kos ten van de afd. Onderwijs vallen voor rekening van "het Openbaar en "hoeveel voor rekening van het Bijzondere On derwijs, als we in aanmerking nemen dat er zooveel soorten van onderwijs door dit bureau behandeld worden. De heer Si p e n de 1 (R.KJDaarin voorziet nu het Haagsche compromis. De heer Meijnen wil liever een uitspraak in hoogste instantie afwach ten, ook ten opzichte van de brand- assurantie en^ het vakonderwijs. De heer Wiilmer (R.K.; spijt het, dat de wethouder "in overleg met de schoolbesturen wéinig nut ziet. Het kan toch best, dat men bij dit overleg taat inzien, dat de wet een bepaai- e interpretatie eischt; ook kan uit dit overleg blijken, dat een wettelijk gesanctionneerde interpretatie niet de gewenschte oplossing gee'lt.'Het over leg met alle mogelijke menschen, die met het gemeentebestuur te maken hebben, doch niet met de schoolbe sturen. De heer Ziuidema (A.R./ is het anet den weth. eens, dat men zich niet door zijn sympathieën moet laten leiden,'doch de zaak objectief'bezien. Het betreft hier overigens een zaak, waarin niet de Kroon, doch het ge meentebestuur een beslissing moet ne men. En waar het hier iets betreft, wat We niet precies kunnen berekenen, is er alles voor te zeggen, hier een bil lijke raming te maken. Dat is wille keur zegt o© wethouder, maar "het is veel meer willekeur wanneer men het jdiste bedrag niet kent, eenvoudig het geheele bedrag te schrappen. De heer Oostdam (R.KJ zou de zaak thans maar het liefst door het hoogste gezag willen uitmaken. De heer Eerdmans (V.BJ vindt dat ook het beste; hij kan niet an ders zien dan dat in het verzoek der bijzondere schoolbesturen een onbil lijkheid ligt. De heer Meij'nen, weth., is dit laatste niet met den heer Eerdmans,' eens; de schoolbesturen ihaken admi nistratiekosten, doch het is niet te berekenen, hoeveel hier vergoed moet worden. Laat men de uitspraak in hoogste instantie afwachten. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming ebracht en aangenomen met 24 tegen 8 stemmen. Tegen stem men de hieeren Eikerbout, Bergers, (Wilbrink, .Wilmer, Huurman, ,S,pen del, Zuidema en Coster. '34. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening, houdende regeling van de jaarwedden der leeraren aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus en de Hoogere f Burgerschool voor meisjes te Leiden; b. tot vaststelling van de verordening, houdende regeling van de jaarwedden aer leeraren aan de Kweekschool voor I Onderwijzers en Onderwijzeressen te Leiden en aan de aan die Kweekschool verbonden afzonderlijke cursussen; c. tot vaststelling van de verorden, hou dende wijziging van de verordening van den 2en September 1924 voor de Kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen te Leiden en voor de aan die Kweekschool verbonden cur sussen (Gem.blad No. 23); d. tot intrek king van het raadsbesluit van 19 Mei 1924 (Ingek. Stukken No. 130); e. tot intrekking van het raadsbesluit van 23 September 1924 (Ingek. Stukken No. 242.; f. tot verhuring van huis met erf en tuin aan de Pieterskerkgracht No. 5, aan M. A. A. Steyns; g. om het voor stel van den heer Verweij, in zake het treffen yan voorzieningen ter voorko- ming van verdere verlaging van de sa larissen der leeraren aan het Gymna- sium, de Hoogere Burgerscholen en de Kwëekschooe voor Onderwijzers, als afgedaan te beschouwen. De vo orzitter deelt mede, dat een motie van de dem. en vrijz.-demi. is ingekomen, behelzende een voor stel van uitstel ten einde overleg met de regeering te plegen. Mevr. v. Itaflievan Emden (V. Dj verdedigt het voorstel. H.i. wordt aan deze groep ambtenaars, on recht aangedaan. Spr. zou daarom overleg met de regeering gewenscht achten, temeer daar het de Vraag is hoe de komende regeering tegen over deze zaak zaf staan. De heer Verwep' (S.D..A.PJ, hoe wel hii van het voorstel van_ Mevr. v. Itallie niet veel verwacht, is toch voor het voorstel. De heer Oostdam (R.K.^vraagt: zouden we ffiet 'door dit uitstel in moeilijkheden van administratieven aard komen Laten liever de 'leer aren overleg plegen met de verschil lende Kamerfracties. Het ligt voor de hand, dat de gemeente f 65.(X)Ü 's jaars niet kan laten schieten; die weelde kunnen we ons niet permitteeren. De heer M ©ij ne n, weth., sluit zich aan bij 'hetgeen de heer Oostdam ge zegd heeft; laten wij nu maar een Be slissing nemen. De voorzitter wijst er op, dat opschorting dezer verordening voor Me betrokkenen niéts geen voordeel brengt; hoogstens zeds eenlg nadeel De heer Wiitmans zal tegen het .voorstel van B. en W> stemmen. De motie wordt met 19 tegen 13 stemmen verworpen. Voor stemden de dem., vrijz.-dem., soc.-dem., comm. en de heer Eerdmans. Het voorstel van B. en LW. kom.r in behandeling. De heer Knuttel (CommJ opent de alg. Seschouwingen. Hn 'is tegen het voorstel, o.m. omdat net salaris der leeraren afhangt van het aantal lesuren. Het is onmogelijk, zegt spr., 30 uren les te geven, dat aan hooge ©iscben voldoet. Een onvermijdelijk ge volg van de toeneming van net aantal lesuren is. dat de leeraren het rrieer dan vroeger vermijden, thuis correctie werk te doen. Het overgaan van een leerling kan nu aan verschillende leer aren een tractementsverschil van e eni ge honderden guldens geven. Daarom is spr., ook al zou het de gemeente veel geld kosten, voor een eigen re geling. De heer Eerdmans (V.Bj vindt, evenals de heer Knuttel, 30 lesuren per week te veel. De heer Heemskerk (R.KJ9 maanden per jaar. De heer Eerdmans is tegen net voorstel van B. en W. en er voor, den band met de regeering te verbre ken. De voorzitter brengt in herin nering dat we steeds de rijksregeling gevolgd hebben en dit werd steeds toegejuicht. De heer Eerdmans zegt, dat de regeling zoo zonderling is, dal een tweetal leeraren zelfs f750 vooruit gaan. 'nStem: Kijk eens aan! De heer Oostdam durft een ver werping .yan het voorstel niet aan, in verband met de financieele positie der gemeente, 't Zou voor het rijk an ders wel gemakkelijk zijn,als ae ge meenten deden zooals sommige leden willen. De heer Verweij' (S.D.A.P./ ziet het met ons Nederlandsche Staatsrecht den verkeerden kant uitgaan, nu de raad moet oordeeien over een Rijks regeling. Spr. kan met die regeling niet mee gaan en sluit fich aan oij wat de heer Knuttel gezegd heeft. Spr. zegt dit ook namens de Soc.- dem. fractie; wat de heer Eerdmans' zegt. is hem uit het hart gegrepen. Spi^ hoopt dat hij dit laatste ook eens zal kunnen zeggen, als het arbei dersbelangen betreft. De heer W.ilbri nk (C.Hj legt er den nadruk op, dat een overgangsre geling is getroffen voor 1925, die ook zal gelden voor 1926; dit heeft voor een groot gedeelte spr.'s bezwaar te- „gen deze regeling weggenomen. Aan gezien verwerping van het voorstel van B». en W|. de gemeente op een ton komt, zal spr. voor dit voorstel stemmen. De heer Zuidema (A'.Rj is het eens met hen, die gewezen hebben op ide financieele gevolgen bij 'loslating der rijksregeling. Het gaat niet aan en tegelijkertijd een ton prijs te geven. De heer Eerdmans heeft een ciuïster te klagen over ere hooge belastingen tafereel opgehangen van de schamele salarissen der leeraren. Een vergelij king met de loonen der handarbeiders kan "hen echter leeren, dat die leer aren het nog zoo slecht niet hebben. De ambtenaren vefkeeren altijd nog. in een bevoorrechte positie, oaarom. probeert ieder die kan tegenwoordig (ambtenaar te worden. Het zou bo vendien best mogelijk zijn, dat een ge meentelijke regeling voor de betrok kenen minder gunstig zou zijn dan een rijksregeling gezien de financiën der gemeente Leiden. Dat Leiden zoo wei nig sollicitanten heeft, waar de heer Knuttel op gewezen heeft, komt juist door de hooge belastingen hier. De heer Meijnen, weth., is het eens met hetgeen de heer Zuidema} gezegd heeft. Verwerping van het voorstel zou wel eens een ongunstiger regeling dan de rijksregeling kunnen' meebrengen en in elk gevaf door de hooge belastingen de aantrekkelijk heid der gemeente sterk verminde ren. Er zitten bezwaren aan de regeling, dit erkent spr.; o.a. de salarieering naar urenloon en de ietwat langzame periodieke verhoogingen. Spr. acht het voorts niet onmogelijk, dat een besluit tot niet-aanvaarding der rijksregeling door Ged. Staten niet zou goedge keurd worden, gezien den toestand der Léidsche financiën. Ook is niet waar, dat alle klassen groot zijn, zoo als in het adres der leeraren staat, het ge middeld aantal leerlingen der H.B.St aan den Hoogen Rijndijk is 211/» en. op het Gymnasium 23.4. De 30, lesuren, waar het adres van spreekt zijn slechts 25 uren les, wat dan te zeggen van alle onderwijzers' bij het 1. o., die 26 uren voor de klas staan. Oo'k moet men letten op de langere vacanties bij H. B. S. en gymnasiaal onderwijs. Zoo ongunstig als men het hier voorstelt is de toestand voor de leeraren niet. Voorts, hoe kunnen de leeraren na de uitputting dier 25 urén, nog kracht vinden om 's avonds nog andere les sen te geven, b.v. voor Mathesis en der gelijke inrichtingen? Een'der leeraren, die ook buiten de stad les geeft, komt tot een salaris van f 9.600. Dat is toch ook niet zoo heel laag. Spr. geeft een staatje van de salarissen der leeraren, Van de 51 zijn er 47. die boven de f 2500 komen, vele zelfs heel ver er boven. Uitvoerig bestrijdt spr. het adres der leeraren en toont met de stukken aan, dat de rijksregeling van '20, vergeleken met de zeer gunstige Leidsche regeling van 1915 een grooten sprong vooruit was; alsmede, dat de achteruitgang van de regeling van '25 procèntsgewijs veel minder is, dan de leeraren in hun adres zeggen, omdat ze hun toelagen niet me:- rekenen, die een bedrag van niet min de rdan f 25.000 zijn. SDr. zet verschillende voordeelen do»

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6