•NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 2 DECEMBER 1952 te bedragen die in het vernieuwings fonds worden gestort, wilde het eerste, om op die wijze de prijzen zoowel ais de geraamde winsten te stabiliseeren eh B. en W. die van dit voorstel niets moesten hebben wilden het tweede, om een zuiverder inzicht te wekken in 'de begrooting en een eind te maken aan de tot velerlei misverstand aanleiding gevende meening, dat de gemeentere kening groote overschotten aanwijst. Na een breedvoerige bespreking, die dit voordeel had, dat de zaak waarom het hier ging niet weinig verduidelijkt werd, werden de voorstellen van B. en W. aangenomen. In de avondvergadering kwam de wethouder van onderwijs in actie. Eerst had hij zich, bij het voorstel om in hooger beroep te gaan van een be slissing van Ged. Staten inzake de uit- keeringen aan de Bijz. scholen, te ver weren tegen opmerkingen van de hee- ren Wilmer en Zuidema, waarvan de eerste op meer contact met de school besturen aandrong en de laatste over eenkomstig de uitspraak van Gedep Staten een meer billijke regeling be pleitte. De wethouder, hoezeer ook erken nend, dat de bijz. scholen reden tot kla gen hebben, meende op grond van de wet niet anders te mogen handelen dan hij deed. In elk geval achtte hij het gewenscht een beslissing van de Kroon 'uit te lokken, waartoe dan ook besloten werd. Vervolgens had hij te verdedigen een door de Regeering opgelegde salaris regeling van de leeraren bij het mid- del^b. en voorb. hooger onderwijs. De leeraren hadden zifch tot den Raad ge richt met een adres, dat een zeer mis leidenden indruk maakte, dat door den wethouder van stuk tot stuk uiteenge rafeld werd, zóó dat geen der raadsle den den moed had het te verdedigen. De adresseerende leeraren maakten 'n allerdroevigst figuur, wat op meester lijke wijze door den wethouder werd aangetoond, met het gevolg, dat zoo wel de democraten als de soc. 'demo craten aan het voorstel hun stem ga ven. Heti wekte niet weinig verwondering', dat de heer Eerdmans die anders gaar ne als „bezuiniger11 fungeert, met nog enkele andere leden tegenstemde, daar mede te kennen gevende, dat hij al leen voor dit doel een bedrag van pl.m. f 100.000 uit de gemeentekas wilde put ten en de belastingbetalers met dien nieuwen last bezwaren De openbare zitting werd besloten mét een interpellatie van den heer Schüller omtrent de verbetering van den Rijnsburgerweg. B. en W. zullen in de volgende vergadering antwoor den. Hopen we in 'thelang van de ge meente, 'dat de interpellant er glad naast was. Is dat niet het geval, dan. piaar laten we het antwpord van B. en W. afwachten. En nu de volgende week de begroo ting. ICERK EN SCHOOL. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Hilversum: H. S. Bouina te Leeuwarden en E. Schou ten tè Alphen aan den Rijn. Te Zwolle G. Laarman, te Klundert en D. de ,Wit te Berlicum. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Met epn predicatie over 1 Tim. 4:16 werd cand. A. H. Piers ma, van Leeuwarden door Ds. N. Duursema van Nieuw Amsterdam bevestigd bij de Geref. Kerk van Sleen. De be vestigde deed in den namiddagdienst intrede met een predicatie over 2 Cor. 4 7. D s. J. D. Speelman, die naar Nieuwveen gaat, heeft Zondag af scheid genomen van de Geref. Kerk van Séllingen, naar haar 8 jaren te hebben gediend. Z.Eerw. had tot tekst voor zijn af scheid spredica tie Jes. 54:10—13. Met een predicatie over 2 Tim. 4:2 en 8 heeft Ds. J. G. Wolthers afscheid genomen van de Ned. Herv. ;Gem. te Sprang. Ds. Wolthers vertrekt naar Ons- twedde. Na met een predicatie over 1 Cor. 2 G9 door Prof. Dr. H. Bouw man van Kampen te zijn bevestigd heeft D s. W. J. Bmiat, van Uit huizen Zondagavond intrede gedaan Bij 71e GereT. Kerk van Dwingeloo, waarbij' "Z.Eerw. tot tekst had Ts.. ,121 1—2. Zondagavond nam D s. J. A]. K ie kei, afscheid van de Chr. Geref. kerk van Maarssen met een predicatie over Deut. 33 27. Na de gebruikelijke toespraken werd de scheidende leeraar toegesproken door ouderling Ten Cloese en door den heer Buizert, onderwijzer van de Chr. School. Zondagavond heeft Ds. 13. Bee- kamp, die een beroep naar Harlin- gen aannam, afscheid genomen van de 'Chr. Geréf. Gemeente te "Rozen burg, met een predicatie over Operib. I 21 6a. Onder veel belangstelling heeft Ds. F. H. Ploay Zondag afscheid genomen van de Ned. Herv. Gem. te Halle, wegens vertrek naar Blanken ham. Z.Eerw. had tot tekst Joh. 4 '37b ■Op zijn verzoek werden geen toespra ken gehouden. Beroepingswerk. De Gezamenlijke Vriendenkringen, te Amsterdam (confessioneel-1 hebben het volgende drietal voor de predi kantsvacature in de Ned. Herv. Gem te Amsterdam aanbevolen: Ds. L'. de 'Boer, 'te VriezenveenT)s. A. A. Dons zelmann te Wassenaar ,en Ds. B. Gijzel te Ijlst. Da ethische kiesvereeniging „Het Evangelie" heeft aanbevolen ds. G. D. Oskamp, predikant-evangelist te Winterswijk; as. M. J. van Empel, te (Middelburg en ds. J. O. Roose, te .Groningen. Het kiescollege zal tegen Maandag 13 dezer opnieuw^ in vergadering bij leengeroepen worden. Ds. 6. Vellenga. f Te Nieutv-Loosdrecht is gisteren in den ouderdom van 58 jaar overleden Dr. G. Vellinga, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente aldaar. Ds. V. wend in 1894 candidaat in Zuid-Holland, Op 28 October van dit jaar deed Ji'ij zijn intrede te Kootwijk 10m zich na enkele jaren, op 26 Sept. 1897, aan de Ned. Herv. kerk te Loos- Idrecht te verbinden. De rouwdienst zal plaats hebbein a.s. Vrijdag, om één'uur-iu de Herv. Kerk aldaar, terwijl de begrafenis gesteld is pp half twee. Ds. E. vd. Berghf In het vorig nummer maakten wij melding van het plotseling overlijden van Ds. E. v. d. Bergh, Ned. Herv. pre- jdikant te Sittard. Het blijkt, dat deze predikant het slachtoffer is geworden van het sneeuw- .balwerpen. - Zondagmorgen reed hij uit de rich ting Geleen per fiets naar zijn woon plaats. In de nabijheid van de kolonie Klein dorp" wierp een troepje opge schoten jongens met sneeuwballen. Een der sneeuwballen trof Ds. v. d. B. juist tegen 4en slaap; door de kracht waarméde geworpen was, kwam deze worp zeer ernstig aan, want onmiddel lijk stortte de predikant van zijn rij wiel en bleef bewusteloos liggen. Voorbijgangers, die het ongeluk za gen gebeuren, snelden direct toe en vonden Ds. v. d. Bergh buiten kennis. Geneeskundige hulp ,was spoedig ter plaatse. De dienstdoende geneesheer lvon slechts den dood constateerden. Door de politie werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Dit had tot ge volg, dat- een paar der sneeuwballen- werpers werden gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Onderwijzers-overvloed. Tn Pruisen zijn thans 27.000 onder wijzers en onderwijzeressen 6uiten 'be trekking, terwijl er 110.000 plaatsen zijn. De gevolgen daarvan zijn, dat de meesLen'S. tot 10 jaar moeten wach ten, voor. zij in functie zullen kunnen i^eden. Na een ingesteld onderzoek bleek, dat onder de buiten betrek king zijnden, zich bevinden: koeien drijvers, voerlieden, portiers, loop knechten, scheepsjongens, matrozen, melkrijders, mijnwerkers, opperlieden bedelmuzikanten, venters enz. i. w i^EDE BLAD. Op de Raadstribune. De Leidsche Gemeenteraad die den laatsten tijd meermalen getoond heeft, vlug te kunnen werken als het moet, heeft gisteren een extra-lange zitting gehouden. Het middernachtelijk uur was reeds verstreken, toen de leden van de vroed schap zich langs de glibberige straten naar hunne woningen begaven. Nu kan ter verontschuldiging wor den aangevoerd, dat het ook geen klei ne agenda was, die behandeld moest worden. Een werklijst met maar even 33 punten is geen kleinigheid. De benoemingen gaven ditmaal een verrassing. Bij de vervulling van een vacature in het Burgerl. Armbestuur werd n.l. niet de aftredende, de heer Oostveen, maar no. 2 van tie voor dracht gekozen. Dit geschiedde op ad vies van den heer van Eek, die zijn vroegeren partijgenoot niet meer waard achtte deze plaats in te nemen. De zaak is n.l. dat de heer Oostveen blijken had gégeven er een eigen mee ning op na te houden. Hij wenschte niet te prijzen wat de heeren van de S D.A.P, beliefden te wijzen, wat na tuurlijk niet toelaatbaar werd geaèht. De heer Oostveen moest vallen en hij viel, dank zij de medewerking van meerdere rechtsche leden 'die blijkbaar ook van meening waren, dat dergelijke elementen in bet B. A. niet op hun plaats .zijn. Het eigenaardige van de^e geschie denis is naar wij vernamen, dat de heer Oostveen, die zich aanvankelijk niet meer beschikbaar had gesteld in verband met het bekende conflict met tie S D.A.P. op aandringen van liet Bur eerlijk Armbestuur tenslotte over zijne [bezwaren was heengestapt en zich een Candida'Uur had laten welgevallen J^!et het bekende gevolg. - Een groqt aantal punten werd» ver-" volgens zonder bespreking afgehan deld, tot aan de orde kwam bet voor stel van B. en W. om de prijzen van gas en electriciteit te verlagen. Dit voorstel werd door den heer Zui dema uitvoerig bestreden, niet omdat hij de verlaging opzichzelf afkeurde; maar omdat hij van meening is dat liet voor Leiden een levensbelang is, dat vóór alles, de gemeentelijke inkom stenbelasting moet worden verlaagd. Gesteld voor de keus: verlaging van de tarieven van gas en electriciteit of de verlaging van tien H. O. met minstens 10 pet. koos hij heslist.het laatste. Dat de beer v. Eek hierin niet mee kan gaan, spreekt wel vanzelf. Hij staat nog op het oude standpunt, dat echter door mannen, als Wibaut reeds lang verlaten is, zooals de heer Zuide ma tot groote ontstemming van de Soc. Dein. aantoonde. De meerderheid van den raad bleek aan verlaging van de tarieven de voor keur te geven, daarmeö stilzwijgend be tuigend dat voor het volgend jaar van belastingverlaging geen sprake zal zijn Niet omdat men het niet wil, maar omdat het niet kan. Na* eenige bespreking, die echter grootendeels buiten het onderwerp omging, werd pp voorstel van B. en W. besloten overeenkomstig de bepa lingen van de Drankwet het maximum aantal vergunningen te verlagen vari 100 oj) 80. Wel werd, zooals dat de ge woonte is door de tegenstanders be toogd, 'dat dergelijke maatregelen toch geen invloed hébben op het drankmis bruik maar het scherpe verzet van de vergunninghouders is hier al te wel sprekend. De middagvergadering werd beslo ten met een debat over reservevorming voor de bedrijven en vaor de gemeente. De heer van Eek, niet tevreden met wat reeds gereserveerd is, en de groo- FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 108) - (Slot). Vergeet dit donkere, vreeselijke ver leden kom terug tot mij en ik zal de toekomst zoo gelukkig voor je maken als het verleden droevig is geweest." „Je hebt gezegd, dat als ik terug kwam met bet bewijs van mijn on schuld, dan zou je misschien alles kun nen vergeven en dat bewijs was op de lippen van een stervende." „Lieveling, ik heb je niets te verge ven, dan dat je je levensgeschiedenis voor mij hebt verborgen. Ik heb je nu meer lief dan ooit; kom terug bij mij." Wensch je dat werkelijk, meen je dat?" vroeg zij. „Alice, ik moet mijn recht op je la ten gelden. Je bent mijn vrouw en ik heb je lief. Alles is thans opgehelderd tusschen ons. Je bent nog jong en hebt naar ik God bid een lang leven voor je. Kom weer bij mij en laat'mij je gelukkig mogen maken. Je kunt nu gelukkig zijn, want er is geen geheim meer tusschen ons. Kom terug, Alice.1 Een uitdrukking van diepe vrede' daalde neer op haar gelaat, terwijl zij naar hem luisterde en de schaduw van geduldig gedragen lijden week er voor altijd van, Een blij licht kwam er in haar oogen, die zoo menigen traan hadden gestort. „Neen" zei zij zacht, „er is nu niets meer tusschen ons." Toen hief zij haar gelaat op naar het zijne met een glimlach, zonnig en blij. ,Ik voel mij nu gelukkig" zei zij. „maar ik weet niet, of ik wel met je terug ga. Zie je, mijn leven was t6ch geschandvlekt." Maar de schande is weggenomen" riep hij uit. „Ik weet bet niet. Ik kan je niet zeg gen" ging zij op tiroomerigen toon voort, „hoe blij en gelukkig ik ben, dat jij mij hebt vergeven en dat je mij nog lief hebt, dat je mij weer bij je ver langt. Maar ik weet niet, wat ik doen moet. O. liefste, ik weet bet niet. Het lijkt mij zoo lang geleden, dat ik de wereld van glans en schittering ver liet en ik heb zooveel geleden! Ik heb zooveel ellende en leed gezien! Ik heb zooveel gedacht aan dén dood en zoo veel troost gevonden bij mijn Heiland. Hij heeft 't zoo wel gemaakt met mij. arme ziel, die ik was. Ik weet niet, of ik wel weer geschikt zou zijn voor het oude leven" Hij trok haar zacht naar zich toe en kuste de blanke handen, die zoo me nigeen hadden gekalmeerd. Hij kuste haar voorhoofd, haar oogen, baar lip pen. „Mijn vrouw mijn liefste!" zei hij. „Je moet komen. Ik beroep mij op mijn eerste rechten, op je huwelijksbelofte, op onze liefde. O Alice, zeg toch ja Ik vraag je om je jawoord, zooals eens onder de oranjeboomen in Frankrijk, maar ik heb je nu duizendmaal meer lief. Kom terug tot mij. Alicel" Zij keek hem met een diepen blos op haar gelaat aan. „Het lijkt mij vreemd" zei zij, ,om met jou weg te gaan van hier om een hospitaal te verwisselen voor een paleis. O, Leo, je hebt me bier gevon den je hebt me gelukkig gemaakt. Geef me nu een paar dagen om er over na te denken." Maar zij kon niet verbergen 't groo te gevoel van geluk, dat haar hart ver vulde en uitstraalde op haar gelaat. „Ik zal over een paar dagen terug- BINNENLAND. Prov. Staten van Zuid-Holland. Gisteren werd de najaarszitting der Prov. Staten van Zuid-Holland in de vergaderzaal der Eerste Kamer ge opend in naam der Koningin door den Commissaris der Koningin baron Sweerts. de Landas Wyborgh. Bij de behandeling der agenda voer de de heer v. Staveren (S.D.A.P.) het woord over het voorstel van Ged. Sta ten om nader aan de orde te stellen hun voorstel tot het toekennen van pensioen aan de oud-leden van Ged. Staten, mr. V. H. Rutgers en mr. J. Schokking. Hij vroeg of te verwachten is, dat bij dit punt onder het oog ge zien wordt de kwestie van commulatie der pensioenen. De Voorzitter antwoordde, dat het punt over 14 dagen in behandeling zal komen. In het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van bijdragen uit dè pro vinciale kas ten behoeve van de op richting en instandhouding van con- sultatiebureaux voor zuigelingen, stel de de heer de Bruin eenige wijzigingen voor. De voorstellen zullen bij het voorstel van Ged. Staten, dat in handen eener commissie gesteld werd, behandeld worden. De heer R ij s d ij k kreeg verlof tot het stellen van eenige vragen over de subsidieering van het handelsonder wijs. Spr. vroeg of geheele of gedeelte lijke intrekking van subsidie zonder schade voor het onderwijs kan plaats hebben, dit in verband met een aan verschillende handelsscholen gezonden missive, waarin werd gezegd, dat het provinciaal subsidie kan vervangen worden door een subsidie van de Ka mers van Koophandel. Spr. vroeg of de Kamers v. Koophandel over voldoende fondsen daartoe beschikken, of Ged. Staten van oordeel zijn dat 't bandels- onderwijs gesteund moet worden en of zij bereid zijn dien steun te verleenen. Spr. was van meening, dat alleen de Kamers van Rotterdam en Den Haag in staat zouden zijn het handelsonder wijs te subsidieeren. De andere Kamers in Zuid-Holland zouden daartoe niet in staat zijn. Spr. zou bij de stukken in de volgen de vergadering gaarne antwoord ont vangen. De voorzitter zegde dit toe. De heer H o v 7 (A.-R.) besprak den weg GoudaOudewatergrens van Utrecht. Spr. betoogde, dat deze weg wel in de eerste plaats voor verbetering in aanmerking komt, omdat hij deel uit maakt van den weg Rotterdam Utrecht. De voorzitter zegde antwoord in de volgende vergadering toe. De heer, Braat (P.B.L.) vroeg of Ged. Staten bereid zijn mede te deelen hoever de werkzaamheden aan de we gen op VoornPutten, met name den weg Spijkenisse—den Briel gevorderd zijn. Mr. Limburg antwoordde namens Ged. St., dat de commissie en Ged. St. de zaak in onderzoek hebben. De heer Schaper (S.D.A.P.) wees erop, dat de kwestie zeer dringend is. Hij verheugde zich over het woord „ge gronde" door mr. Limburg gebruikt omdat hij het zou betreuren als doof onderlinge wrijving van plaatselijke belangen deze zaak op de lange baan geschoven zou worden. De heer van Aaltèn (V.D.) merkte op, dat uit de woorden van den heer Schaper de onjuiste gevolgtrekking ge maakt zou kunnen worden, dat de St. reeds in een bepaalde richting wen- schen te geven. Dit zou spr. gevaarlijk achten. De heer Schaper repliceerde. De heer v. S a n d i c k (V.B.), presi dent der commissie ad hoe, wees erop, dat de zaak nog niet rijp is voor een beslissing. De voorzitter stelde voor de volgen- komen" zei hij. Maar tien avond, toen Lady Arden er over sprak met tie directrice, zei deze wijze vrouw: „Lieve, ons huis is geen toevlucht voor gelukkige echtgenooten. Schrijf aan je man, dat hij je dadelijk komt weghalen." En Lord Arden was meer dan bereid willig om tiit te doen. De wereld was verrukt om de alge meen beminde Lady Arden weer te ontvangen. Waar was zij toch zoolang geweest? Zij was vriendelijker en in nemender dan ooit en vond, dat ze 'n zekere bekoring had, die nieuw voor ben was een zeker waas van vrede en verheven zielerust, dat haar vroe ger had ontbroken. Lord Arden omringde zijn vrouw met de teederste zorg en innigste lief de. Zij hadtien een plechtige afspraak gemaakt tie naam van Hester Blair werd nooit meer genoemd tusschen hen. Op den morgen, toen zij bij hem was gekomen, zei Lord Arden tegen haar: „Alice, laten we een overeenkomst sluiten" zei hij. „Lataen we het verle den begraven het voor altijd uit ons AAN HET ZOEKLICHT. Leitien. 2 December 1925. Een zonderling incident heeft zicli de vorige week op het perron van het staatsspoorstation te Den Haag voerr gedaan. Toen Dr. van Blankenstein, die op het punt stond naar China te vertrek ken in den trein wilde stappen, werd hij aangevallen door Jonkheer Groe- ninx van Zoelen, die hem tegen den grond sloeg en hem bloedend ver wondde. Op de vergadering van de Nationale Unie, gevraagd wat dit optreden be- teekende, verklaarde de Jonkheer, dat hij door Dr. B. beleetiigd was en aan gezien hij tevergeefs getracht had op een andere wijze voldoening te krij gen, teruggevallen was op de tradities van zijn stand. Ik weet niet wat deze Jonkheer hier met stand bedoelde. Maar 't lijkt me in elk geval een guü stig verschijnsel dat hij in dit geval van een terugval sprak. Gelukkig is tie tijd voorbij, dat een ieder als eigen rechter fungeerde en dat dwaze, antinationale standsbegrip pen dwaze tooneelen als zich te 's-Gra- venhage afspeelden mogelijk maakten. Voor de Nationale Unie acht ik bet een geluk, dat deze politieke hervor mer zich terugtrok, om zich met eigen opvoeding bezig te houden. OBSERVATOR de vergadering te houaen op Dinsdag 15 Dec. te 11 uur. Aldus werd besloten. .De voorzitter sloot de vergadering. Middernaclitzending. Onder presidium van dr. J. Lamberts van Dueren heeft te Utrecht het hoofd bestuur der Nederlandscbe Midder- nachtzendingsvereeniging vergaderd. Deze vergadering was in hoofdzaak belegd tot nadere bespreking van de voorstellen, die in de algemeene verga dering, gehouden te 's-Gravenhage, aan tie orde waren gesteld. Met betrekking tot maatregelen, die kunnen strekken tot bestrijding van de prostitutie in de groote gemeenten des lands en de ontduiking van het bor deelverbod, werd, na breedvoerig be raad, besloten tot een intensieve actie. Meer dan tevoren zal de vereeniging waarschuwend optreden tegen het N. Malthusianisme. Gesloten werd. bij den Minister van justitie en de Tweede Kamer aan te dringen op spoedige behandeling van het ontwerp-wet inzake het onderzoek naar het vaderschap, ingediend door de bekende commissie-Molengraaff. Een vlugschrift zal in groot aantal worden verspreid om grootere bekend heid te geven aan het doel en het werk der vereeniging. Voor de commissie, die meer speci aal het reclasseeringswerk zal beharti gen, werd tot voorzitter aangewezen 'ds. O. G. Helderng te Zetten. De heeren W. A. J. de Winkel en J. N. van Mun ster, beiden te Arnhem, aanvaardden resp. het penningmeesterschap en se cretariaat. Mr. A. de Graaf na,m op zich, in vereeniging met de heeren G. Velthuysen en A. J. da Costa de stich-' ting te bevorderen van een commissie uit vooraanstaande personen, die meer dan tevoren het prostitutie-vraagstuk en wat daarmee verband houdt in stu die zal nemen. Het weer in November. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut te DRe Bilt geeft het volgend voorloopig overzicht van het weer in November: Gemiddeld was de temperatuur on geveer 2 graden Celsius te laag, in de eerste decade was zij 1 a 2 graden te laag, vooral door lage overdagtempera- turen. De Tegenval was langs de kust ongeveer normaal. In het midden en oosten ongeveer twee derden daarvan. Het aantal uren van zonneschijn te De Bilt bedroeg 67 tegen 58 normaal. leven verbanneil." „Dat wil ik gaarne doen" antwoord de zij. „Laten we voor het laatst den naam „Colde Feil" uitspreken. Zeg mij na: Vaarwel Colde Feil en zijn geheim." "„Vaarwel Colde Feil en zijn geheim" zei Alice Arden. ,Zeg nu: „Vaarwel, Hester Blair" ging bij voort. Het geheele beeld van haar leven rees op voor haar oogen en zij kon niet de tranen weerhouden, toen zii zeide: „Vaarwel, Hester Blair." De naam werd tusschen hen nooit meer genoemd. Kinderen, schoon en sterk, groeiden om hen op, het hoogste geluk der aar de werd beider deel. Soms zit Lady Arden peinzend stil, en vraagt zij zich af, waarom zij zoo zwaar en zoo lang heeft moeten lijden. Maar zij is gedul dig en tevreden om te wachten, want zij heeft de ruste der vermoeiden en belasten gevonden, en zij weet, dat do tijd zal komen, waarin zij het ten volle zal verstaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5