Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 6e JAARGANG WOENSDAG 2 DECEMBER 1925 NUMMER 1685 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn ,Per kwartaal 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 De A.-R. Partij zichzelf. Naar aanleiding der ontslagaanvra ge van het Kabinet Colijn verscheen onder bovenstaanden titel bij „Liber- ias te Rotterdam een brochure van den heer H. Diemer waarop wij van deze plaats gaarne de aandacht ves tigen. Het is een nuchter ernstig woord, waarin de vraag wordt behandeld, hoe de antirevolutionaire partij heeft te handelen, zal in de naaste toekomst althans zooveel mogelijk met haar principes gerekend worden en dat daarom waard is ernstig te worden overwogen. De schrijver begint met een over zicht te geven van het tijdperk van el kaar opvolgende crisissen sind§ 1918. die zeker niet tot den bloei van de An tirevolutionaire partij hebben bijgedra gen. In dit verband wordt ook gewezen op het heengaan van den heer van der 1 oort van Zijp, het inschuiven van den heer Bijleveld op de candidatenlijst, wat tot ernstige ontstemming aanlei ding gaf, enz En eindelijk aldus de schrijver is het bulten stemming blijven van de heeren Duymaer van Twist en Prof. Vissclier niet onopgemerkt gebleven, en had men vrij algemeen verwacht, dat in moeilijke oogenblikken, wan neer moedsbetoon noodig is en onte genzeggelijk een groot gedeelte van on ze Kamerfractie gaarne een andere houding zou willen aannemen, al onze afgevaardigden als mannen naast el kander willen staan. Het is nu de tijd om een en ander onder de oogen te zien. De vraag dient nu ook te worden gesteld, of wij niet moeten beproeven onze partij in al haar geledingen zóó sterk aan elkaar te smeden, dat, wat ook de toekomst voor ons moge verbergen, wij weten ge daan Je hebben wat wij kunnen doen. om haar ook door deze moeilijkste al ler perioden heen te voeren. De antirevolutionaire partij is niet alleen verkiezingsapparaat, in werking te stellen, als de stembus opengaat, en daarna in diepe rust weggezonken, tot dat opnieuw het billet dient gehan teerd. Wellicht meer'dan eenige ande re staatkundige groep is zij geschoold, telt een onevenredig groot aantal offi cieren of althans gestreepten, en leeft zij het leven harer vooruitgeschoven posten mee. Zal zij niet timide worden en moedeloos, zoo heeft zij te begrijpen wat zij ziet bij elke crisis, waarin haar mannen betrokken worden Zij wenscht dat de mannen in de vuurlinie het ver band goed met elkaar in het oog hou den en op het- waarom mag zij veelzins een antwoord verwachten. Maar vooral klemt de vraag, of onze partij,niet, vóór zij te veel aan inner lijke kracht en'aan uitwendig machts vertoon beide onmisbaar inboet, zich terug moet trekken vcor meerdere jaren in een versterkend isolement. Met al de nadeelen, welke eraan ver- i bonden zijn, maar ook met al de voor- deelen Een legerkorps kan niet altijd jin de voorste linies vertoeven. Zoo kan onze partij ook niet altijd de felste sla gen opvangen en toch tegelijk zich ge reed maken voor haar taak in de toe komst. Want moge het heden zwaar zijn, in de toekomst, bij het perspectief, 'twelk het economisch leven biedt in West-Europa en dies ook in Nederland, zal de behoefte aan een krachtige, be ginselvaste, in al haar geledingen mee levende anti-revolutionaire partij wel sterk spreken. Voor het vervullen van die taak zou een vrij langdurige retraite onmisbaar kunnen zijn, om ons onderling te be zinnen over den eisch der 'beginselen terwijl het voortsnellend leven van den dag ons toch wel zou behoeden voor versteening. La meilloure défense, c' est l'attaque. De beste verdediging zal voor onze partij op zijn beurt ook moeten zijn de aanval, om zóó teger. wat wij verkeerd achten, onze opvat tingen te stellen. Dit kan recreatie, le vensvernieuwing zijn in den besten zin van het woord. Dit is niet het eenige wat de héér 'Diemer te zeggen heeft. Maar typeerend is bet wel BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Deze brochure moet door alle mee levende antirevolutionairen worden gelezen. STADSNIEUWS. Indië in beeld. Wij herinneren aan de filmvoorstel ling die vanwege de afd. „Patrimoni um" hedenavond in de Stadsgehoor zaal wordt gegeven en waarbij de be roemde film van de B.P.M. zal worden te zien gegeven. Aan de zaal zijn nog kaarten ver krijgbaar, behalve voor het frontbal- con, dat reeds Maandag was Uitver kocht. Dietsch studentenverbond. De afdeeling Leiden van bet Dietsch Studenten Verbond heeft zich als volgt samengesteld: Th. B. F. Hoyer, voorzitter; C. J. A. de Ranitz, ondervoorzitter; E. L. Vis ser, 1ste secretaris; Mej. G. G. Dirkzwa ger, 2de secretaresse; Mej. J. M. Moll, lste penningmeesteresse; Mej. J. A. C. van Alphen de Veer, 2de penningmees teresse; W. J Bijleveld, commissaris; C. J. H. Verhoef, afgevaardigde v. het Hoofdbestuur. Het gouden jubileum van Prof. Dr. H. Oort. De oud-hoogleeraar prof. Dr. H. Oort, die op 26 Dec. a.s. den leeftijd van 89 jaren zal hebben bereikt, zal op 10 December den dag berdenken waarop hij 50 jaren geleden het ambt aan vaardde als Hoogleeraar in de Ooster- sche talen aan de Universiteit alhier, na vooraf dit ambt sedert 30 Maart 73 aan de Amsterdamsche Hoogeschool te hebben bekleed. Op 16 Dec. a.s. zullen tevens 65 jaren zijn verloopen sedert Prof. Oort zijn intrede deed ajs predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Santpoort. Prof. Dr. H. Oort, zal dien dag afwe zig zijn. Apologetische Lezing. Mórgenavond zal in de Oosterkerk een apologetische lezing gehouden worden door den heer J. Dol s, over het onderwerp: „Het offer Jn het heidendom, het Roomsch-Katholicisme en den Bijbel." De heer Dols is in onze stad geen onbekende, men zal zich de lezing her inneren, die hij indertijd gehouden heeft in de Hooigrachtkerk en waarbij de belangstelling buitengewoon groot was. Het betreft bier een man, die met kennis van zaken spreken kan, omdat hij lange jaren is werkzaam geweest als zendeling in dienst der R. K. mis sie in China. Reeds toen trof bem de overeenkomst, die er in meerdere pun ten bestaat tusschen sommige vormen van heidendom, met name bet Boed dhisme, en de R. K. opvatting van het Christendom. Hij werd er door aan het nadenken gebracht, mede in verband met eenige ontmoetingen, die hij des tijds had met Amerikaansche Protest, zendelingen, en kwam ten slotte tot de conclusie, dat het Gereformeerde geloof meer overeenkomstig de Hei lige Schrift is dan het Roomsch-Ka- tholieke. Thans studeert de heer Dols aan de Vrije Universiteit te Amster dam, ten einde als missionair dienaar des Woords te worden uitgezonden. 't Belooft morgen een interessante a- vond te worden en voor een antipapis tisch relletje behoeft men bij een zoo hoogstaanden spreker niet te vreezen. Dat daarom velen zich naar de Oos terkerk begeven ter vermeerdering hunner kennis en bevestiging van bun geloof. Rijks-Universiteit Leiden. Voor den cursus 192526 zijn tot op heden voor de eerste maal ingeschre ven *446 studenten, verdeeld als volgt: Faculteit der rechtsgeleerdheid: 31 dames en 115 heeren. Faculteit der ge neeskunde: 16 dames en 102 heeren. Faculteit der wis- en natuurkunde: 25 dames en 42 heeren. Faculteit der let teren en wijsbegeerte: 21 dames en 19 heeren. Faculteit der godgeleerdheid: 5 dames en 14 heeren. Vereenigde fa culteiten rechten en letteren en wijs begeerte: 52 heeren. Een nieuwe Notenkraker. Wij kunnen vandaag bet optreden melden van een nieuwen notenkraker, in de persoon van de firma Ernst Loeb, Breestraat („de Bazar"). Sinds eenige dagen werden onze le zers in spanning gehouden door eene advertentie dezer firma met het op schrift „Noten om t e kraken". Aangezien deze firma nu wel meube-' len, Kleeding en alles wat voor aan kleeding van'huis en kantoor noodig is, maar geen fruit verkoopt, was een ieder nieuwsgierig wat voor soort no ten de firma „De Barzar" ons te kra ken zou geven. Heden wordt nu onze nieuwsgierigheid bevredigd, evenals die onzer lezers, wanneer zij acht slaan op de advertentie van de firma E. Loeb, „De Bazar", heden in ons blad geplaatst. Onze abonné's kunnen dan niet allein een alleraardigst en onderhoudend boekje ontvangen, maar hebben ook nog kans op prijzen ter waarde van tweehonderd Gulden en dit alles gratis, tegen inlevering der advertentie. Men verzuime dan echter ook niet, den raad, dien de genoemde firma opj de laatste pagina van den omslag geeft, op te velgen. Prof. Einstein. Prof. Einstein is heden, naar het Leidsch Corespondentiebureau meldt, hier ter stede aangekomen. Examen Apothekers-assistent. Bij het gisteren gehouden examen slaagde van de vier candidaten, die op geroepen waren: Mej. E. J. M. Rebers, geboren te Schiedam. De gladheid. Mej. F. G. P., een onderwijzeres, kwam gistermiddag op de Langebrug door de gladheid zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, daar een arm uit de kom bleek te zijn geraakt. De auto van den Eersten Hulpdienst bracht haar naar het St. Elsabethsge- sticht, waar het ontzette lichaamsdeel op zijn plaats werd gebracht. Ho4 ieder kan meewerken. Van de zijde .der politie wordt ert nog eens de aandacht op gevestigd, dat artikel 30 van de verordening op de straatpolitie aan de inwoners de ver plichting oplegt cm bij gladheid het voor hun perceel liggende straatge deelte, ook zonder dat men daarvoor een speciale aanzegging heeft gehad, te bestrooien met zand,( ascb of turf molm. Ver van huis begraven. Gisteren werd een der hier vertoe vende Hongaarsche pleegkinderen op Rhijnhof ter aarde besteld. V i 1 m a iSz'tab was hier in Januari dezes jaars uit haar vaderland gekomen^ om als zoo velen harer jeugdige land- genootjes van de Hollandsen©gast vrijheid te gemeten. T^iet lang 'daarna bleek, dat zij aangetast was door een krammeid, dTe opname in het Acad. Ziekenhuis noodzakelijk maakte. .Van ihalf Maart tot haar" overlijden werd zij'hier met de grootste liefde en toe wijding verpleegd; alle teere zorg mocht evenwel niet baten, en Zater dag j.l. ging zij heen, juist één dag vóór haar twaalfden verjaardag. Voor haar moeder, weduwe Szabó, die twee dagen voor het overlijden uit Hongarije overgekomen was, was 'het wel een buitengewoon zware gang, naar Rhijnhof. Toch moet het haar later een t roost zijn, te weten, dat haar kind 'in 'het vreemde land met zooveel liefde omringd werd. "Ten huize van de pleegouders sprak Dr. T. "Riemens, "Herv. Tred. alhier, hartelijke woorden. Aan de groeve, waar ook zeer vele andere Hongaar sche kinderen eJi pleegouders aanwe zig waren, sprak allereerst mevr. prof. van Schelven, uit Haarlem, in de moe dertaal djer kleine. Daarna dp heer M. van Nes, in het Hongaarsch en ;Hollandsch een laatste woord van af scheid, waarna de pleegvader, de heer Th. Bernard, mede namens de diep bedroefde moeder, allen dankte voor de warme liefde en belangstelling tij dens Vilma's ziekte, en ook nu be wezen. Alle aanwezigen waren diep ontroerd. Vele der Hongaartjes hadden 'bloe men medegebracht, ter vijl ook talrijke bloemstukken en kransen getuigden van ide groot© liefde, die ae kleine Vilma zich hier had verworven. Winkelweek „Centrum-Belang" De Winkelweek van Centrumbelang blijft zich steeds in een groote belang stelling verheugen. Zooals we reeds eerder meldden, is de Winkelweek verlengd tot Zaterdag 5 Dec. Dit met 'het oog op het groote succes eerstens, ten tweede, daar de sluiting, die* zal plaats hebben op Maandag 7 Dec., een waardig slot zal zijn van deze Winkelweek. Het Bestuur heeft aan deze Win- kelw. een nieuwe attractie toeg-woegd n.l. het raden hoeveel ingevulde for mulieren en goed ingevulde formu lieren er ingebonden. Dit behoeft niet op een apart formulier; ieder kan raden en- inleveren Nieuwe Rijn 44a, in de bus Wie nieuwsgierig is naar de zin spreuk gaat even kijken op N. Rijn 57, alwaar al de letters, die in ae etalages der deelnemende firma's zijn geweest, opgeplakt op bordpapier de zinspreuk vormen. De winnaars zullen per circulaire worden opgeroepen Maandag a.s. in de Graaribeurs te verschijnen, om hun geschenk af te halen. Dien avond zal de sluiting plaats hebben, alsook de prijsuitdeeling, op geluisterd door muziek en zang, ter wijl er voor de winkeliers in Centrum een groote attractie te wachten staat. Burgerlijke stand. Geboren: Klazina, dochter van P. Ru zevoort en C. A. JuffermaiiB. Adriana, dochter van M. v. Lienden en D. Tel- jeur. Martha Maria, dochter van J. Breuker en J. Sierat. Catharina, doch ter van W. Suvaal en P. S. v. Leeuwen. Jacoba Maria, dochter van C. Nieuwen ftuya en W. M. Brateel. Helena Maria, ydochter van A. Pracht en C. v. Oos ten. Mathias Ants. Ggsbs. zoon van ,G. Bergers en T. A. J. M. Boersema. Wlihelmina, dochter van J. Brokhaar en W. Hollebeek. Guillaume Wilhelmus, zoon van A. G. v. Musscher en H. W. v. d. Berg. Pieter, zoon van C. v. d. Blom en J. Ron. Catharina Johanna, lochter van A. Geenjaar en Siera. Grada, dochter van J. Elgzer en M. J. v. d. Vaart. Hendrikus, zoon van A. JCnetsch en A. de Vries. Gerhard us, •zoon van A. D. Hakkenberg en E. Kam steeg. Johanna Maria Clara, dochter van I. Iden Daas en L. v. d. Ham. Petro- nella Johanna dochter van B. C. Pad denburg en E. Langezaal. .Elizabeth, (dochter van J. O. van Oven en M. C. C. van Doorn. Maria Theresia, dochter T. M. v. Teylingen en C. A. v. Latum. Jenna Catharina, dochter van M. Seraa en J. C. v. Djjk. Willem, zoon van W. Riethorst en C. v. Putten. Dam mes, zoon van D. Bergman en C. Plat- teel. Hendrik Willem, zoon van W. Verver en A. E. Martin. Hendrikus Theodorus, zoon van T. A. de Wilde en U. M. Vromen. Arnoldus, zoon van P. A. Kadé en F. Kelderman. Wjjnan- dus eft Jan KareL zonen van J. C. v. d. iBerg en J. E. Wendt. Abraham, zoon van A. v. Weer en en M. Scharioo. Jo- ihjarma Maria, dochter van N. v. d. Reijden en P. Siere. Bredericus Berns. Jons. zoon van B. F. A. Kohschulte Brokhaus en M. X. B. Roozen. Dimme flahannes en Pieter Jell©3, zonen van A .Velsink en H. J. Vogelenzang. Jan Elzo Okko, zoon van E. G. Huising en J. v. Schipper. Gehuwd: L. Blok, jm. en S. v. d. Velden, j.d. W. Witteman, jm. en C. Agier, jd. M. Overduijn, jm. en J. G. Plomp, jd. Overleden: A. v. d. Wijngaard, zoon 27, jaar. D. Kiel-Veerman, vr. 61 jaar. J. J. Privé, man 78 jaar. M. Zierikzee, dr. 70 jaar. J. C. Laterveer-Lut, wede. 76 naar. V. I. Szabo, dr. 11 jaar. W. Ver kerK, dochter 5 jaar. J. de Jong, man 68 jaar. J. C. R. Hesselberg, wede. 85 jaar. J. Euishig.-Schuppen, vr .26 jaar. M. J. la Lan-Nicola, wede. 65 jaar.' Bij het in November j.l. te 's-Gra- venhage gehouden examen ter verkrij ging van het diploma voor Rijksklerk le klas ter Griffie of ten Parquette zijn geslaagd de heeren: J. Th. E. Alofs, al hier, vroeger klevk ter Griffie van het Kantongerecht alhier, thans als zoo danig Werkzaam ter Griffie van het Kantongerecht te Haarlem; en L. A.W. Righart van Gelder, alhier, klerk ten Parquette van den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantonge recht te Leiden. BINNENLAND. Gewone advertenticn per regel 22l/t cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bif vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws io dit Nummer. Binnenland, Mr. Marchant heeft aan H. M. de Ko ningin verzocht van zijn opdracht tot Kabinetsformatie te worden ontslagen. Buitenland. De verdragen van Locarno geteekend DE KABINETSCRISIS. Mr. Marchant formateur af. H. M. de Koningin*heeft gisteren mr. Marchant ontvangen, die verklaarde, dat hij tot zijn leedwezen niet in staat is de hem gegeven opdracht tot samen stelling van een parlementair kabinet te aanvaarden. .,Het Volk" van gisteren bevat het volgende bericht: „In 'parlementaire kringen loopt het gerucht, dat er gezocht zal worden naar een oplossing van het geschil over het gezantschap bij den H. Stoel, hierin bestaande, dat de missie bij den Paus te Rome opgeheven zou blijven, doch dat hierin zou worden voorzien door den gezant te Weenen of dien te Madrid tevens hij den Paus te accredi- teeren." In verband hiermede merkt de Haag sche redacteur van de Maasbode het volgende op: Dat voor het herstel der coalitie de handhaving van het gezantschap bij het Vaticaan in een of anderen vorm noodzakelijk is staat vast. Welke vorm daarvoor zou zijn te kiezen, is een zeer subtiele kwestie, waarin 't op 't oogen« blik beter is zich niet al te zeer te ver diepen. Immers verschillende min of meer bevredigende oplossingen zijn mo gelijk, wanneer de voorstemmers voor het amendement-Kers ten tenminste over hun principieele bezwaren willen heenstappen. „Het Volk" noemt de combinatie van het gezantschap hij den Paus met dat te Weenen of te Madrid, met evenveel of misschien nog met meer reden zou men de combinatie Rome-Bern Runnen noemen, welke plaatsen tenminste het dichtst bij elkaar liggen. Tweede Kamer. Naar in parlementaire kringen ver wacht wordt, zal. indien het mogelijk blijkt, de Tweede Kamer in den loop der volgende week in openbare verga dering bijeenkomen ter behandeling van eenige wetsontwerpen, welke vóór 1 Jan. 1926 moeten zijn afgedaan met het oog op tegen dat tijdstip afloopen- de termijnen. Het bezoldigingsbesluit. Naar „De Rsb" verneemt, zal voor de rijksambtenaren met invoering van het gewijzigd Bezoldigingsbesluit 1925 'de maximum-aftrek worden beperkt tot f400. Een capadocisch archief gevonden. Volgens een bericht uit Praag heeft president Masarijk van professor Dr. Friedrich Hrozny uit Kasarich (Klein- Azië een telegram ontvangen van den volgenden inhoud: De Tsjecho-Slowakische missie heeft te Kultepe nabij Kassarich een zeer ge wichtig Capadocisch archief uitgegra ven, dat afkomstig is uit een periode ongeveer 3000 voor Christus. Het archief bestaat uit duizend tafe len en fragmenten. De tekst is met spij kerschrift uitgevoerd. Een waar del o o ze chèque. In een beschouwing over het optre den van Mr. Marchant als Kabinets formateur merkt de „Tijd" o.m. het volgende op: „Een smadelijker verloop van het eerste bedrijf, waarin Mr. Marchant zijn hoofdrol zoo heeft opgedrongen, ware voor hem kwalijk te denken ge weest. Zijn „allerbedankelijkste poli tiek van kleine allure" is ten einde toe gebleven wat zij, volgens „Het Vad van den beginne af is geweest: „jam merlijk van tactiek." Het rethorisch spel met de „chèque op tafel" is ge ëindigd, zooals wij haddén voorzien: hij is niet in betaling aangenomen, want hij had louter speculatieve waar de als schijn-manoeuvre van den spe culant." Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. De Algemeene Vereeniging v. Bloem bollencultuur houdt Maandag 21 Dec hare algemeene vergadering te Haar lem. Op de agenda staat o.m. een voor stel der afdeeling Hillegom, waarbij het Hoofdbestuur wordt uitgenoodigd te willen bevorderen, dat het bollen- pellen niet langer valt onder de Ar beidswet 1919. Voor 1926 worden ont vangsten en uitgav. begroot op f 29.000. In het Hoofdbestuur treden met 31 Dec. a.s. af de heeren Ernst H. Krelage. J. v. d. Deure en J. W. Lefeber, van wie alleen de eerstgenoemde herkiesbaar is. Gulden regels voor de kachel. 1. Zorg er voor, dat kachels, haarden en fornuizen geheel zijn leeggehaald vo.or het aanmaken. 2. Wees bij het aanmaken zoo zuinig mogelijk met het materiaal; verspil geen houtjes, vuurmakers en turf. 3. Stort ge petroleum in een bran dende of smeulende kachel bevochtig daarmee de turf, welke .ge voor het aanmaken gebruikt. 4. Vul de kachel eerst bij, als een gloeieüde onderlaag is verkregen. 5. Zorg dat de schoorsteenen op tijd geveegd zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1