Boekfandel 1.11 PON Het beste Si Hicolaas-Cadeau is een boek van I. Bi Pil. - BON - 5% korting op ai onze artikelen Bizonder aanbevolen onze Kerstsnuziek NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 NOVEMBER 1925 DAGAGENDA. Maandag 30 Nov. 'sav. acht uur in „Prediker" Janvossensteeg. Feestavond L. Chr. Oranje Ver. Woensdag 2 Dec. Filmvoorstelling o^er Indië, in de Stadsgehoorzaal. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Nov. tot en met Zondag 6 Dec. a.s waargenomen door de apotheek van de firma H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, telefoon 435. A.s. Zondag 29 November zal de Zon dagsdienst der Huisartsen worden waargenomen door Dr. Horst, Kist, Se- ret en Poortman. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr Timmermans, T.el. 390. Vervolgens werd een commissie ge vormd. die het financieel beheer zal controleeren. Tot leden van deze com missie werden benoemd de heeren de Jong, Marks en P. J. Wijnnobel. Tot plaatsvervangende leden de heeren Broekhuizen, ten Geuzendam en'Wes terman. Bij de rondvraag gaf de heer Brou wer ook voor de volgende vier concer ten collectieve plaatsbespreking dn overweging. De voorzitter ried aan rekening te houden met het verschillend karakter der concerten, dat het niet gewenscht maakt, dat men altijd dezelfde plaat sen' heeft. Er is echter wel een stroo ming in het bestuur, die vqpr collect, plaatsbespreking gevoelt, en daarom is zij in de naaste toekomst niet uitge sloten. i Nadat bij de rondvraag verder nog was gesproken over mogelijke samen werking met andere vereenigingen of directies om goedkoope schouwburg- voorstellingen te krijgen, waarvan de voorzitter niet veel verwachting bleek te hebben, sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering, die zooals hij opmerkte, in weerwil van de minder groote opkomst der leden, toch niet onvruchtbaar was geweest. „Les absents ont tort." Federatie van Vereen, voor Ziekenhuis verplegers. Op 25 Nov. vergaderde alhier het Voorl. comité met de afgevaardigden van Vereenigingen voor Ziekenhuisver- pleging. Dit was een voortzetting van hetgeen in September j.l. was geschied. Toen was in beginsel besloten tot het „overnemen van elkanders leden" en een Voorl. comité benoemd om een en ander duidelijker te formuleeren. Over de door dit Comité voorgestelde conclusie, alsmede over de vraag of 'n organisatiedaarvoor noodig was, werd druk gediscussieerd. Soms liepen de meeningen nogal uiteen, hoewel allen toch hetzelfde doel beoogden, n.l. te ar beiden in het belang der Vereeniging en hare leden. Velerlei bezwaar" of „denkbeeldig bezwaar" werd èn door den voorzitter èn door andere comité leden. soms ook uit de vergadering zelve krachtig weerlegd. Het is niet noodig in dit verslag precies mee te deelen, door welke afgevaardigden het woord gevoerd werd. Vrijwel eenstem mig was men van oordeel, dat een blij vende band moest worden gelegd, zoo dat met algemeene stemmen besloten werd de federatie te stichten. Eveneens werd aangenomen de voorgestelde for muleering van het „overnemen van le den." Omtrent andere punten van sa menwerking. wenschte men vast te leg gen, dat de vrijheid en zelfstandigheid der plaatselijke vereeniging moest blij ven gehandhaafd en dat elk punt van later samenwerking opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Voor een reglement werden enkele hoofdlijnen getrokken, terwijl 't Voorl. Comité als voorloopig bestuur aan blijft om een concept te ontwerpen. Met blijmoedigheid en geestdrift werd daarna de verschuldigde rijksdaalders voor de onkosten door de afgevaardig den geofferd. Vereenigingen die nog wenschenaan te sluiten, inlichtingen wenschen, of op de volgende vergadering uitgenoodigd zullen worden kunnen zich melden bij den heer J. Klaver te Leiderdorp, voorl secretaris. „Patrimonium's" filmvoorstelling. Naar wij vernemen is er. voor de door .„Patrimonium" georganiseerde film voorstelling, waarbij de beroemde film van de B.P.M, zal worden vertoond, veel belangstelling. Geen wonder ook. daar deze film een prachtig beeld geeft van het mooie Indië in het algemeen en van de petroleumwinning in het bijzonder. Wie zeker wil zijn van een goede plaats, zal daarom goed doen zich tij dig van een plaatsbewijs te voorzien. Voor plaatsbespreking wordt vanavond van 79. en Maandagavond van 8 tot 10 gelegenheid gegeven in. het gebouw Patrimonium" Hoogl. Kerkgracht al- Kier. De Leidsche Winkelstand. Het bekende, royaal gebouwde win kelpand Maarsmanssteeg No. 8,__waar voorheen de zaak van Bruns en An kerman was gevestigd, is vandaag her opend, echter niet als kleedingzaak, maar als een filiaal van de bijna reeds 60 jaar bestaande, en ook in deze om geving zeer bekende N. V. de Amster- damsche Naaimachinehandel v.h. A. Lewenstein, welk filiaal zooals men weet, voor dezen aan de Haarlemmer straat was gevestigd. Behalve dat de belangrijke ver plaatsing op zichzelf 'reeds een aan beveling is voor deze zaak, omdat zij een bewijs is van gezonden en krach- tigen groei, is zij daardoor tevens in de gelegenheid gekomen om eens recht te toonen wat zij op haar gebied praes- teert, want het nieuw betrokken pand leent zich voor de expositie en den verkoop van haar artikelen uitnemend De fraaie, rijk v. spiegelglas voorziene etalages prijken thans met een uitge breide sorteering van sierlijke, practi- sche en solide machines, die er zeer goed tot haar recht komen. Is de etalage aan de zijde van de Maarsmanssteeg geheel gewijd aan de machines voor huishoudelijk gebruik, die aan de andere zijde toont een keur van gezochte machines voor industrie doeleinden, alsmede voor borduren en stoppen, op welk gebied in den laat- sten tijd zooveel is bereikt. Daarnevens treft men ook fraaie modellen aan van moderne inlaad meubels, waarvan men een nog uitgebreider collectie geëxpo seerd vindt op de 1ste etage, waar de ruime, en zeer goed belichte toonka- mer is gelegen. De uitstekende inrichting van het pand is overigens te goed bekend, dan dat wij daarover nog veel zouden be hoeven te zeggen. Slechts zij opge merkt dat het met de huisvesting van deze zaak zeer zeker tot zijn bestem ming komt, en omgekeerd, dat het door het huis Lewenstein verhandel de fabrikaat hier een dankbare gele genheid vindt om met het publiek in aanraking te komen. Daarbij werd aan de inrichting nog extra zorg besteed, door het geheele pand nieuw te schilderen, te verlich ten en te stoffeeren, terwijl ook op en kele punten aan den opstand iets ten goede werd veranderd. Als zoodanig waren erbij werkzaam de heer P. J. Gijsman voor 't timmer werk. de heer P. A. de Jong voor het schilderwerk en de heer J. C. v. Hoe ken yoor de stoffage. Een en ander werd keurig uitgevoerd en droeg er ten zeerste toe bij dat het mooie pand in al zijn gopde kwaliteiten ten volle weer uitkomt. Naar wij vernemen, was bij de offi- cieele opening hedenmiddag ook een der directeuren van de vennootschap aanwezig, die zijn voldoening uitsprak over de inrichting van het pand en den leider van het filiaal, den heer H. M. v. d. Bos ook in deze nieuwe omgeving een vruchtbaren arbeid toe- wenschte. Na de gister gehouden veemarkt op het marktterrein is een schaap on beheerd achtergelaten. Ten nadeele van den heer P. v. R. is gistermiddag een rijwiel gestolen dat in de Gevangenlaan even onbe heerd was blijven staan. In aansluiting op wat wij gister avond nog konden melden betreffende het te water gaan van een auto aan de Botermarkt, vernemen wij nog dat de aanleidende oorzaak van het onge val moet worden gezocht in het ont staan van kortsluiting in de accu van het voertuig, juist op het moment dat de auto op dit toch reeds minder ge schikte punt moest keeren. De inzittende heer en dame, de heer Ch. uit Alphen en zijn dochter, kon den door eenige flinke kerels, A. R. M. en den rechercheur Br. die zich te wa ter begaven spoedig in veiligheid wor den gebracht, doordat de heer C nog de tegenwoordigheid van geest -had gehad om het portier open te werpen. Had dit nog moeten gebeuren toen de auto reeds in het water lag dan zou de kans op redding heel klein zijn ge- wecfet. Voor zoover bekend, hadden de pas sagiers geen letsel bekomen. De auto is reeds vrij kort na het ongeval op den wal gebracht. Dat er veel belang stelling was, laat zich begrijpen. Wij vernemen, dat de 68-iarige tim merman de J., die deze week bijeen bouwwerk in de Lewestraat ernstig kwam te vallen, hedennacht, na veel pjjn te hebben geleien, is bezweken. BUITENLAND. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. De vermoedelijke samenstelling van het kabinet Briand. Briand is reeds zoo goed als geklaagd v in de vervulling zijner opdracht. Het ministerie zal vermoedelijk als volgt samengesteld worden: Minister president en minister van bu.tenland- sche zaken Briand, justitie Chsu- teumps, binnenlandsclie zaken Dala- dier, financiën Loucheur, oorlog Pain- RECLAME. HAARLEMMERSTRAAT 81. Voorhanden: Boeken in prachtband. - Gedichten der meest bekende dichters. - Luxe doozen post - Mu ziek in Bundels, Banden en losse muziek, voor Piano en Orgel; ook op Cijferaccoorden. Muziek-Zelfbind-banden. - Fluweelteksten en Schilderijen. Kerkboeken met Psalmen en Gezangen. - Huis- en Kerkbijbels. - Scheur kalenders in alle soorten. Op vertoon dezer behalve Boeken en Muziek lfvé, marine Leygues, onderwijs Rous tan, koophandel Daniel-Vincent, open bare werken Devaux, varbeid Dura four, koloniën Léon Perrier, landbouw Jean Durand. Onder-staatssecretarissen, minister [residentschap en buitenlandsche za ken Pierre Laval, technisch onderwijs Rameil, luchtvaart Laurent Eynac. oorlog d'Ossola, koopvaardij Daniélou. HET VERDRAG VAN LOCARNO. De Rijksdag neemt het wetsontwerp aan. De Duitsche Rijksdag beeft art. 1 van het wetsontwerp inzake Locarno met 300 tegen 174 stemmen aangeno men, art. 2 met 278. tegen 183 stemmen en zes onthoudingen, art. 3 bij gewone stemming. Bij de stemming over het geheele wetsontw. inzake Locarno en Duitsch- lands toetreding tot den Volkenbond werden in totaal 468 stemmen uitge bracht. Vóór stemden 291 en tegen 174 afgevaardigden, terwijl drie zich ont hielden. Bij de laatste stemming stemden al leen de Duitsch-nationalen, de Völki- schen, de communisten en de Econo mische Partij onder leiding van prof. Bredt tegen. Alle andere partijen stemden vóór, ook de Beiersche Volkspartij, met uit zondering alleen van drie van haar af gevaardigden, die blanco stemden. Het viel op, dat de Duitsch-nationale fractie en bloc tegen stemde. Ook oad-minister Schiele bracht zijn stem tegen het wetsontwerp uit. De moties van wantrouwen verworpen. De Duitsch-nationale motie van wan trouwen in het beleid van het kabinet- 7 uther werd verworpen met de Duitsch-nationale en 'de Völkische stemmen voor. Ook bij deze stemming bracht Schiele zijn stem vóór de motie uit. De communisten stemden blanco. Het Völkische voorstel om de afkon- ciging van de wet twee maanden op te schorten, werd verworpen tegen de stemmen van de Völkischen en de com munisten. Ditmaal waren het dé' Duitscbmationalen, die blanco stem- cUn. Het voorstel kreeg dus niet het ver- eischte één-derde gedeelte van de uit gebrachte stemmen en dientengevolge was het overbodig, dat de Duitsche volkspartij, het Centrum, de democra ten en de sociaal-democraten een voor stel indienden om de wet dringend te verklaren. Luther en Stresemann naar Londen. Het geldt als zeker, dat Luther en Stresemann, begeleid door staatssecre taris Schubert, naar Londen zullen gaan om het pact te onderteekenen. De definitieve beslissing hierover hangt at van het besluit van Briand. KORTE BERICHTEN. Het Duitsch-Russisch handelsver- crag is bij den Rijksdag ingediend. Vooral voor den invoer van Russisch vee zijn concessies toegestaan. De Turksche Nat. Vergader, heeft tin wetsontwerp aangenomen, waarbij elk ander hoofddeksel dan de hoed verboden wordt. Het Lagerhuis beeft met 322 tegen 133 stemmen Labour's metie van wan trouwen in zake de werkloosheid te- gen de regeering verworpen. Meeleden is in staat van be'ieg Rcmanowski slaat Torre in het Sehaaktournooi te Moskou, Tartako- wer verliest van Bogoljubow. De te Londen gevoerde besprekin gen in verband met de Iersche grens kwestie zijn zonder resultaat geëin digd. Cosgrave is naar Dublin terugge keerd. Er zou oneenigheid bestaan tus- schen Frankrijk en Engeland over het aantal bezettingstroepen, dat in Rijn land moet blijven. De toestand te Peking is kritiek. De regeering zou voornemens zijn af te treden. De president der republiek zou reeds afgetreden zijn. De sultan van Nesjd, Ibn Saoed, w'. een pan-islamietisch congres bij eenroepen om het mandaat over Mekka en Medina in handen te stellen van een lichaam, dat alle Mohammedanen d< r geheele wereld vertegenwoordigt. GEMENGD NIEUWS" EEN LOODSSCEOENER VERGAAN. Wrakstukken aangespoeld. Op hec geh;ele eiland Te. schelling heecscht thans groote ongerust-eid over cien vermist n o:ds choener. aan boord waarvan zxh, gelijk reeds ge meld is, dertien Terscheilingers oe- vinden. Hier zijn twee schoeners gestat'on- neei 1, t^s.. mud vuor het b-loodsen van vaartuigen door de zeegaten. Om beurten doen deze vaartuigen dienst. Het is niet de gewoonte, dat de loodsen bij storm binnenkomen. Vroeger bestond daartoe wel een voor schrift, doch dit is sinds eenigen tijd ingetrokken. De schoeners hebben zeilen, en als ihulpwerktuig een.motor. Zij zijn niet voorzien van draadiooze telegrafie. De vermiste schoener, aangeduid met het cijfer twee, vertrok Dinsdag morgen naar zee, ten einde buiten den. gewonen dienst te doen. Toen gisteren neg niets over hst schip bekend was, begon er op het eiland eenige ongerustheid te heer- tschen. Heden is deze zeer toegenomen, want meer en meer wint de mee ning veld, dat het vaarcuig met man en muis vergaan is; alleen zijn en kele deskund-gen hier van oordeel, dat nog niet alle hoop behoeft te^ wor den «opgegeven, daar er een kleine kans bestaat, dat het schip vèr buiten den wal ligt met gescheurde zeilen en defecten motor. Velen hebben alle hoop echter reeds opgegeven, daar eenigs- wrakstukken aangespoeld zijn, afkomstig van den schoener. O.a. werd aan den zooge- naamden hoek een stukje hout gevon den van het schip. Voorts spoelden kleedings tukken aan, een gaffel, kus sens en de spiegel van een sloep. Het vinden van deze stukken heeft op het anders zoo vreedzame eiland een groote ontroering teweeg gebracht temeer daar het mearendéel der vr- mste iloodsen gehuwd is en vaders Van gezinnen. Met groote spanning wordt tege moet gezien de tccht van een vi3- 'schersvaavcuig, dcor den inspecteur van het loodswezen gerequireerd, om nasporingen te doen naar een wrak, dat op de Engelschmanpiaat zou lig gen. Aan boord van'den schoen-er bevon den zich schipper j. Zeylmnkzr, stuur man H. Lodewijk. loodsen J-elle Smit, W. Kieyn, H. de jong, -en J. de Jong. Voorts zijn nog leden der equipage:; de kweekelingen P. van Vuren en j. van Keulen, tie loods i jebbe JK:e, cie ;cc:l :n M. Schroot en "G. Bak- de kol: A. Kieyn en Stvikwerda. Laa .r; teemde is een Fries van ge- gcO' i Ac n tcv.ns raadsl'd op het eiland de and:. -nu erschellingers. Radio-Programma. ZONDAG 29 NOVEMBER. ^30 (Hilversum, 1050 M.). Morgen- w\|aing. Spreker Dr. van den Vrinden- borghj Zangsoliste mevr. van den Vrin- denborgh, c.a.: Cantate van Bach. 10.(Hilversum, 1050 M.) Kerkuit- zending uit de groote of St. Laurehs- kerk te potterdam. Predikant Ds. A. C. G. den Hertog, Herv. predikant te Rotterdam. 10.(Bloecmendaal, 346 M.). Geref. Kerk, Ds. J. C. Brussaard. 5.— (Bloemendaal, 346 M.). Geref. Kerk, Ds. J. C. Brussaard. 5.30 (Hilversum, 1050 M.) Kerkuit- tending uit de Geref. Kerk aan den Neuweg te Hilversum. Predikant Ds. D. Tom Wz., Geref. predikant te Hil versum. Catechismusprediking. In de Vulcaanhaven te Vlaardin- fen is Donderdagmiddag om te bun eren en te dokken binnengekomen, het Engelsche stcomschip „Milton Star", op weg van Bremerhaven naar Londen. De kapitein van dit vaartuig rapporteert het navolgende: Woensdagavond met vliegend storm weer bevond het stoomschip „Milton Star" zich ter hoogte van Terschelling, Plotseling voelde men, dat het vaar tuig in aanvaring was met een schip. Bij onderzoek bleek, dat dit een vaar tuig met twee masten was en ver moedelijk van hout. De bemanning! van de „Milton Star" stak ladders tos aan de bemanning van het andere vaartuig, hetwelk zeer vermoedelijk een visschersvaarcuig is geweest, doch de bemanning deed gern pogingen die ladders te grijpen. Vermoedelijk was zij dooi- de kracht van de aanvaring te versuft. Oogenblikkelijk daarna ver dween het onbekende vaartuig in de diepte. Van de bemanning werd niets meer gezien en reddingspogingen wa ren in veroand met het noodweer niet mogelijk. Plet lijkt waarschijnlijk dal het de loodsschoener is geweest, die door dit Engelsche schip is aangevaren» HEVIGE BRAND TE VENRAY. Een zeer zware brand heeft gister avond in hei: dorpje Venray gewoed., Terwijl de paters van het klooster Franciscanen in de kerk hun avond officie baden, bemerkte de chauffeur en inzittenden van een autobus, die daar passeerde, dat er op verdachte wijze rook uit het klooster kwam. Onmiddellijk waarschuwden zij de paters, die dadelijk naar de aange duid 0 plaats in de bibliotheek snel den. Inderdaad stond die kamer reeds in lichte laaie: De brandweer werd onmiddellijk gewaarschuwd, terwijl ook de paters nun best deden met alle mo gelijke ten dienste staande middelen- het vuur te biusscben. Hier viel ech ter niet aan te denken. Weldra was hec grooiste gedeelte van het kloos ter een vlammenzee. Met de geringe! b randblu schmiddel en, waarover da Venraysche brandweer beschikt, bleek al spoedig, dat men niet veel tegen den, vuurgloed kon uitrichten. Daarom werd de brandweer uit Ven- lo te hulp geroepen, die na eenigen tijd Hjar plaatse "verscheen, evenals bluschmi^uelen van verschillende om liggende dorr.en. Men kon evenwel ook gezamenlijk wegens gebrek aan water niet veel uitrichten. De paters hielpen zoo goed zjj kon den bij het blusschen, waarbij een hunner nog ernstige brandwonden op liep. Weldra bereikten de vlammen de kerk en kort daarop ook den toren. Er was niets meer tegen, te doen. De vuur zee had het geheele complex aange tast, en na eeinigen tijd stortte de toren, die wel een, hoogoplaaiende flambouw geleek, ter aarde. Deze kwam boven iop liet kerkorgel neer. Het geheele klooster, de Kerk, en dë toren, gingen in vlammen rop. De patersslaagden er nog in het Allerheiligste, benevens eenige waarde volle stukken en eenige boeken te red den. Zeer veel ging echter verloren, waar onder de kostbare bibliotheek, die een schat van belangrijke werken bevatte. Het klooster was bewoond door pa ters leeraren, en hun helpers, die o.a. een gymnasium onder hun hulpgebou wen telden. O .ver leden. De heer N. te Oldenzaal, die dezer dagen door een trein werd overreden, waarbij hem bei de beenen werden afgereden, is gis teren in het ziekenhuis aldaar over leden. Ongelukkige val. De dienst bode van den schoenmaker M. te Ha ren bil Terapelkanaal viel met een trapladder en kwam boven op bet_ 1- jar'g kind van M. terecht. De kleine was direct dood. De verloren herder. Het oude landschap Drenthe kent nog al tijd de herder met zijn kudde schapen. lederen werkdag dwaalt hij met zijn schapen over de heide en 's avonds keert hij naar huis terug. I11 het dorp Hijken'bij Assen, kwam de schep r evenwel 's avonds niet thuis. De men- schen in het dorp werden ongerust. Er was een dikke mist opgekomen en de herder kon den terugweg naar huis niet vinden. De dorpelingen gingen in grooleh getale met lantaarns gewapend er op uit om de verdwaalden te .C'k :i. Wat v/as ae "herder blij doen hij de stam men in de verte hoorde. Onder vroolijl: gezang trokken de dorpelingen met den ouden herder in hun midden r.aar huis terug. Onder detram. Gistermcrg n is een 17-jarig meisje, de schipp.is- dochter K. Douma. aan den Edammer Jaagweg, uit de in volle vaart zijnde

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2