WAT DE BLADEN ZEGGEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1925 x wüiiüE BLAD. Niet ernstig. De heer Marchant, zegt Patrimo nium, die de opdracht tot Kabinets formatie ontving, heeft zijn program reeds te voren gepubliceerd. Het is speciaal gericht op het lokken van de Roomsch-Katholieken. Men denke aan de handhaving van het Ge- santschap bij het Vaticaan, aan de wij ziging van art. 123 Ind. regeeringsre- glement, enz. Of met dat program het gewenschte effect zal bereikt worden? Wij betwijfelen het. Het program is, gelet althans op sociale punten, geen serieus werk. Het eerste punt beteekent, al is het vaag geredigeerd, salarisverhooging voor de ambtenaren. Het twaalfde punt is ook heel mooi,/ maar zal leiden tot een belangrijke ver meerdering der Rijksuitgaven voor on derwijs. Punt vijftien bevat veel goeds, doch ook een onderdeel, dat vele millioenen zou eischen. Indien het althans eenige wezenlijke beteekenis zou hebben. De volledige ontwapening is daaren tegen prijsgegeven. De uitvoering vaïi dit program zou stellig leiden tot belastingverhooging. Wij kunnen het niet heel ernstig nemen. Vermoedelijk zal de heer Marchant ook zelf niet gelooven, dat hij. geroe pen zal worden tot de practische uit voering. Geloofde hij dat wèl, dan.... zoü hij allicht wat voorzichtiger zijn geweest! Hartelijkheid is maar alles. Over dit onderwerp schrijft de heer Baas in De Amsterdammer: „De Regeering benoemde dezer da gen, uit de commissie voor Economi sche Politiek, een subcommissie, die een rapport zal moeten uitbrengen, over de te volgen welvaartspolitiek. Zooals men begrijpen zal, heeft men hiervoor noodig menschen van speciale vorming, menschen van breede visie, menschen van voldoende economische scholing. De samenstelling van de subcom missie is in ons blad reeds medege deeld, onder de leden treffen wij ook aan den heer F M. vrl aut, soc.-deiri. Wethouder van Amsterdam, onver dacht marxist en bovendien iemand van algemeen erkende autoriteit, ook in zijn eigen kring. Hoe reageert in ,,De Strijd", het or gaan van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, de heer Sten huis op deze benoeming? Hij schrijft: „De vakbeweging is er dus buiten ge steld. Van de leden der subcommissie is er niet een, die ooit getoond heeft zich voor het vraagstuk bijzonder te in teresseeren en er groote kennis van te hebben. Naast economen, zijn er werkgevers De arbeiders zijn vergeten. Het is een van die schandalige streken, die de ar beidersbeweging te wachten heeft van kerkelijke regeeringen, die steunen op een arbeidersbeweging zonder karak ter". Zie zoo, Stenhuis heeft maar weer eens flink van zich gesproken. De Christelijke vakbeweging een deuk en, zoo, in 't voorbijgaan, partijgenoot Wibaut, even in zijn zieligheid tentoon gesteld. Wibaut geen interesse voor de wel vaartspolitiek. Wibaut geen vertegen woordiger van de arbeiders. Wij staan niet op het standpunt, dat in alle commissies van bijzonder tech nisch of wetenschappelijk karakter, per sé vertegenwoordigers van de vak beweging moeten zitten. Maar zelfs van uit dit standpunt geredeneerd, lijkt een behandeling als nu de heer Wi baut ondervindt van zijn vriend en partijgenoot Stenhuis, niet minder dan onbehoorlijk." KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Polsbroek, W. L. .Mulder te Enter (O.). GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Kampen, G. W. Akker huis te Maassluis en H. v. d. Elskamp te Koog-Zaandjjk. Beroepen: Te 's Gravenhage-West, J. L. v. d. Wolf te Kxalingen. Bedankt: Voor Oud-Loosdrecht, A. Wijngaarden te Baarland. Voor Hille- gersbefg-Straatweggedeelte, S. van Dij ken te Nieuweroord. Voor Varsseveld, H. H. Binnema te Landsmeer. Schoolverzuim. De ambtenaar van het 0. M. bij het kantongerecht te Tiel vestigt er de aandacht op, dat in den laatsten tijd het ongeoorloofd schoolverzuim in veront rustende mate (toeneemt waarom de rijksveldwachters contact hebben te zoe ken met hoofden van scholen, om dit verzuim te bestrijden. De Zendlngsweek. Blijkens de laatste verantwoording werd als vrucht van de actie in de ge- Kouden zendingsweek bjj het Zendings bureau te Oegstgeest ontvangen de som van f 103.149,411/0. De f 100.000 is dus gepasseerd. Examens M. O. Fransch, akte B. Eehoudens onvoorziene omstandighe den, zal het mondeling gedeelte van de teamens M. 0. Fransche taal en letter kunde (akte M. 0. B.) voor zoover die in het openbaar zullen worden gehouden dit jaar nog worden afgenomen te Am sterdam in de Gem. Universiteit, op de volgende dagen en uren: 9, 10, 11, 14, 15, 16, 1/, 22 Dec., telkens te 10 uur v.m. en te 2 uur nam - 12 Dec., te 10 uur v.m.; 18 én 23 Dec., telkens te 2 uur nam. BINNENLAND^ De overeenkomsten met Duitschland. Het departement van Buiten]andsche Zaken deelt mede: Bij de te Berlijn gevoerde onderhan delingen zijn de Nederlandsche en Duit sohe regeeringen tot overeenstemming gekomen over de volgende punten: De 'Duitsche regeering garandeert aan den Nederlandschengoederenin- voer de behandeling op den voet der meestbegunstigde natie, welke behan deling tot dusver niet oip bevredigende wijze bij verdrag was vastgelegd. Ver der is een regeling getroffen voor den invoer van Nederlandsche steenkolen in Duitschland. De uitvoer uit Duitschland van ont vette beenderen wordt vrijgegeven, ter wijl omtrent den uitvoer van niet ont vette beenderen eveneens een regeling tot stand is gekomen. Bovendien wordt voor verschillende Nederlandsche uitvoerartikelen het in voerrecht voor zeven jaar verlaagd Hierbij valt in aanmerking te nemen, dat sommige van deze artikelen bene vens andere niet genoemde artikelen krachtens de meestbegunstiging zullen profiteeren van evrlagingen door ande re landen bedongen. Onder de invoeratrikelen vallen: aardappelen, witte kool, roode kool, selderij, tomaten, bloemkool, spruit- kool, komkommers, augurken, uien, wortelen, kropsla, pelargonia, fuchsia's sineraria's, reseda's, planten zonder aardkluiten, magnolia's en laurieren met kluit, ilex, aucuba's, rhododen drons en azalea's met kluit, taxis, bu xus met kluit, hyacinthen en tulpen, narcisbollen, druiven in postpaketten. kersen en aardbeien, zeelt, oesters. E- dammer en Goudsche kaas, koolzaad olie, raapolie,s beukenootolie, aardno- tenolie maanzaadolie, negerolie, se samolie, zonnepitolie, katoenzaadolie, anders in het Duitsche tarief niet af zonderlijk genoemde vette oliën, gehar de vette olieën, gecondenseerde melk met of zondei; suiker, lood- en zinkwit. De tariefverlagingen gaan bij wijze ;van „stundung" in, een week na de on der teekening van het verdrag. Ten slotte heeft de Duitsche re gee- rig schriftelijk de verklaring afgelegd, dat ten aanzien van de Duitsche spoor wegen bestaande verschillen tusschen de Nederlandsche havens en de ha vens van derde staten, op een niet ver af gelegen tijdstip zullen verdwijnen. De Nederlandsche regeering is bereid gevonden het aan Duitschland ver leende ere/diet van f140 millioen met zeven jaar te verlengen en de rente meer bij den rentevoet op de geldmarkt aan te passen en met ingang van 1 Ja nuari 1927 te bepalen op 5s pet. Een en ander is neergelegd in een tweetal verdragen, met bijhehoorende protocollen en verdere documenten, waarvan de onderteekening heden te Berlijn heeft plaats gehad. Salarigrogeling Rijkspersoneel. Naar „De Rsb." verneemt heeft de commissie-De Wilde gisteren een aan vang gemaakt met de besprekingen over het aan de regeering uit te bren gen advies betreffende de onjuisthe den, welke in de op 1 Juni 1925 in wer king getreden loon- en salarisregeling zouden bestaan, te herstéllen. De commissie zal haar arbeid Vrij dag 4 December voortzetten. Otfhefflng Kon. Nat Steuncomité. De Uitvoerende Commissie van het Kon. Nationaal Steuncomité heeft in •haar dezer dagen gehouden vergade ring beraadslaagd over de conclusies der Commissie voor de Staatsuitgaven uit de Tweede Kamer en over de be sprekingen in de zitting dier Kamer van 5 Mei 1925 en heeftb esloten over eenkomstig art 13 der statuten aan de eere.-voorzitster en stichtster van het Comité, de Koningin, voor te stellen goed te keuren, dat het Comité zoo spoedig mogelijk liquideert. Indien de Koningin dit voorstel goed keurt, is de opheffing van het Kon. Nat Steuncomité binnen zeer korten tijd te verwachten. Gisterenmorgen vergaderde, naar ,Het Volk" meldt, in Amsterdam het P.B. der S.D.A.P. niet de fracties in de Eerste en Tweede Kamer en het Be stuur van het N.V.V ter' bespreking van de crisis. De principieele vraag, of de S.D.A.P. bereid is mede te werken tot de vorming eener regeering, werd, met verwijzing naar de desbetreffende con gresresolutie, bevestigend beantwoord. De nadruk werd echter #elegd op het program waarop eventueele samenwer king met andere partijen in casu de R. K. Staatspartij en den Vrijz. Dem. Bond zou kunnen worden verkregen Een voorontwerp voor een werkpro gram om te dienen bij eventueel over leg met andere partijen, werd vastge steld. Mochten deze partijen daarop verder ingaan, dan zal de eindbeslis sing in handen gegeven worden van een op korten termijn bijeen te roepen buitengewoon congres van de Partij. De Maatschappij. „De Maatschappij'', Christelijk Soci aal-Economisch weekblad, uitgave van Drukkerij Oranje Nassau te Èaarn be vat deze week een nieuw artikel van Mr. P. S. Gerbrandy over: Het Chris telijk Geloof en de Sociale beweging; de neer H. Amelink vervolgt zijn artike lenreeks over: „De vakbeweging". Een derde groot artikel bespreekt hét handeldrijven door ambtenaren. Behoudens het Economisch overzicht het Financiëel weekoverzicht, de ru briek Vrouwenbelangen, Boekentafel en Uit Bladen en Tijdschriften, is een .groo te verscheidenheid kleine artikelen op genomen,, o.a. Zondagsarbeid, Gewetens zaaK jfclaiingzaken, Telegraaf en Tele foon, Moedgevend getuigenis, de Rub- bercultuur% Wegbelangen, Middenstand m Indië, Trein en auto, Ruim de steenen weg, en een aantal kleine mededeelin gen onder den titel Kleingoed. Fraaie foto's én een aantal buiten- landsche carricaturen verluchten den tekst van het tijdschrift. Een wegwijzer. Bij de N. V Dagblad „De Rotterdam mer" verscheenW e g w ij z e r. jaar boekje ten dienste der Christelijke ac tie in Nederland. Eerste jaargang. Pr. f 1.90. Als de uitdrukking niet zoo afge zaagd was, dan zouden we zeggen, dat we hier nu eens eeh jaarboekje heb ben, dat in een. bepaalde behoefte voor ziet. een wegwijzer die voor allen die in onze christelijke actie belangstellen en daarin een werkzaam aandeel heb ben, 6 n m i s baar is. Terecht wordt in het voorwoord op gemerkt, dat het tot dusver als een ge brek gevoeld werd, dat wat men weten wilde betreffende den veelsoortigen Christelijken arbeid in ons land her en der verspreid lag, zoodat het vaak niet weinig moeite kostte op de hoogte te komen. i Men heeft hier nu misschien wel niet alles bij elkaar, maar onze indruk is toch wel, dat deze wegwijzer tamelijk volledig is. Dat blijkt wel daaruit, dat alleen de inhoudsopgave, met een zeer kleine letter gedrukt, toch nog bijna 10 ko lommen in beslag neemt. En het blijkt nog duidelijker, wan neer men even voor bepaalde zaken dit jaarboek raadpleegt. Men Wil b.v. iets weten omtrent het kerkelijk leven in Nederland, omtrent den zendingsarbeid van de verschillen de kerken of vereenigingen, de vakbe weging. de samenstelling van de Eer ste en de Tweede Kamer, de samenstel ling van het Kabinet, de partijverhou dingen in de Provinciale Staten, de Christelijke jeugdorganisaties, het christelijk lager, middelbaar en hooger onderwijs, de christelijke ziekenverple ging, philantropische inrichtingen of wat dan ook, welnu het is zoo goed als zeker dat deze wegwijzer de gewensch te inlichtingen verschaft. Maar daarbij blijft het niet. Hier wor den belangrijke wenken gegeven op het gebied van belastingzaken, het hu welijksrecht, het erfrecht, de Neder landsche staatsinrichting enz. De uitgeefster spreekt in het voor woord de hoop uit, dat zij met deze uit gave de christelijke actie een dienst be wijst. Dat is ongetwijfeld het geval. En daarom spreken wij den wensch uit. dat het blijken zal dat deze arbeid ge waardeerd wordt, zoodat het niet bij een eersten jaargang behoeft te blij ven. Wij hebben hiér zooals gezegd, te doen met een onmisbare gids, die in elk geval in geen vereeniging van be teekenis mag ontbreken, Of er dan niets aan te merken valt? Och ja, ook deze arbeid is niet vol maakt. Zoo zagen we bij een oppervlak kige beschouwing dat het Centr. Com. van A. R. Riesvereenigingen anders is samengesteld dan hier wordt aangege ven. In de Staten van Z. Holland heeft ook niet één lid der S. G. partij zit ting, zooals het jaarboekje aangeeft, maar twee leden. Voorts trof ons bij wat gezegd wordt omtrent de Gemeenteraden, dit zinne tje: O.a. zijn godsdienstleeraren, onder wijzers. krijgslieden, van het lidmaat schap uitgesloten. 2ij mogen geen leve ringen aan de gemeente doen. Dat is natuurlijk niet juist. Het po gen om kort te zijn heeft hier aaii de zakelijkheid afbreuk gedaan: Zoo zijn er misschien nog wel enkele vlekjes aan te wijzen. Dit kan echter geen verhindering zijn om deze uitgave warm aan te bevelen en aan de uit geefster een woord van dank te bren gen voor haar moeitevollen arbeid. Zij heeft wie in de christelijke actie meeleven inderdaad een grooten dienst bewezen. UIT DE OMGEVING. KATWIJK. Gemeenteraad. (Vervolg De heer v.Tongeren wil een post van f 750 „onderhoud plantsoenen" teil laste van het grondbedrijf brengen. Weth. Ouwehand: je kunt er de ambtenaarssalarissen ook nog bijdoen! (hilariteit). De heer v. Tongeren stelt voor,- de verordening even te wijzigen. De heer Ouwehand, weth.: Het lijkt wel of je hier in de knapenveree- niging zit! De heer v. Tongeren zegt er nog wel eens mee te zullen terugkomen. Hiermede wordt van dit punt afge stapt. Tegelijk met de begrooting van het. grondbedrijf komt een voorstel ter ta fel van den heer van Duin, om de co kes aan particulieren te verstrekken tegen denzelfden prijs dien de hande laren betalen. Weth. Kruyt ontraadt dit voorstel. Het zou een onbillijkheid beteekenen tegenover den handel Daarnaast eischt een meer gedetailleerde cokeshandel veel meer kosten van administratie, be diening. toezicht enz. terwijl zonder de medewerking van den handel moeilijk een gelijke hoeveelheid kan worden af gezet De handel neemt nu genoegen met een winst van 15 cent, thuisbezorgd nog wel. Bij een meer gedetailleerden handel zouden de kosten minstens 17® cent worden, en de gasprijs met een halve cent moeten verhoogd worden. Wat men aan den eenen kant wint, zou men dus aan den anderen kant weer verliezen. De heer van Duyn trekt de juist heid van eenige der genoemde cijfers in twijfel. Maar in hoofdzaak beveelt spr. zijn voorstel aan, om de minder gegoeden te helpen, voor wie 15 cent meer of minder al heel wat beteekent. De heer W o u d a spreekt in denzelf den geest. De handelaars zouden van. een detailverkoop absoluut geen na deel ondervinden en de minder gegoe den zouden er mee gebaat zijn De heer Meerburg sluit zich daar bij aan. Weth. Kruyt merkt op, dat wan neer men steun wil geven, meni ditt moet doen via de gemeente en niet door middel van de bedrijven. Verle den jaar werd een winst vergund-van 30 cent. Werd de cokes afgehaald bii den handelaar, 'dan zou echter 20 cent reductie worden gegeven, en toch heeft men er hoegenaamd geen gebruik van gemaakt, hoewel de handelaars de co kes voor dat dubbeltje zelfs nog heb ben thuisgebracht. De heer P a r 1 e v 1 i e t deelt mede. dat er goede cokes is te krijgen voor 45 cent per mud thuisbezorgd. Als er dus werkelijk behoefte is, kan men daarvan gebruik maken. De heer Hou waard vreest, dat de meest behoeftigen het minst gebruik zouden maken van de gelegenheid om a contant aan de fabriek te koopen. De heer H. Par le vliet: juist die komen bij de handelaren en zeggen: Schrijf maar op. Sommigen hebben nog: 500 a 600 mud te vorderen, die voor een dubbeltje is thuisbezorgd, ook bij een half mud tegelijk. De heer v. d. Z wan zou van de be drijven liever geen filantropische in richtingen maken. Dat zou een onzui vere rekening geven. De heer Meerburg zal, gezien de genoemde bezwaren, het voorstel niet kunnen steunen Weth. Kruyt merkt nog op, dat juist door de goed geregelde verhou- FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 104) Maar nu zij dood was kwam het er niet op aan. Ik behoef u niets te zeggen van mijn zieleangst, sinds dien tijd. Ik heb geen leven gehad, sedert Hester Blair stierf. Gij spreekt tot zondaars van hoop en van den hemel maar welke hoop kan er voor mij zijn? Hoe kan ik naar den hemel gaan? Hester Blair moet daar zijn, hoe zou ik haar kunnen ont moeten? Er is geen hoop, geen hemel voor mij. Ik moet u nog iéts ezggen" ging hij voort, Angus Graham Blair verschijnt mij voortdurend! Midden op den heldersten dag of in den donker sten nacht, zie ik hem voor mij, en hoor ik zijn stem, en dan roept hij uit dat ik .recht moet doen aan z'n vrouw. Ik zie altijd zijn gezicht, zooals het voor mij. Ik moet u n6g iets zeggen" Ik heb haar valschelijk beschul digd doe gij haar recht!" „Dat zijn niets dan inbeeldingen" zei Ds. Eustace vriendelijk, „wilde fan tasie. Het is de stem van uw geweten, die spreekt „Dat moge u dan denken" zei Ar- ciue Douglas. ..en ik weet niet hoe het is. Maar als ik moet sterven, dan zou ik bang zijn. om Graham Blair te ont moeten, zonder dat ik de waarheid zuu hebben gezegd. Nu heb ik alles he kend. De nagedachtenis van Hester Blair moet worden gezuiverd. De drie, die met zulke verschillende gevoelens naar het verhaal hadden ge luisterd, waren stil voor eenige oogen- blikken, nu het uit was. Zuster Tere sa lag nog geknield aan den voet van het bed en Monica Greycing naar haar toe. Zij boog zich over haar heen en legde den arm om haar hals. „Lieve" zei zij zacht. ,,God heeft ein delijk gesproken!" En het bleeke gelaat, dat naar haar was opgeheven, straalde van dankbaar heid en verlichting. „Het is zoo wonderlijk" zei hij, ik kan haa9t niet gelooven dat het waar is" „Ik heb altijd wel gevoeld, dat de waarheid eens aan den dagzou ko men" zei Monica Grey en nu is de tijd aangebroken." Ik denk",' zei Archie Douglas, die in het ernstige gelaat van den predi kant zag, „ik denk, dat u voor mij niet veel troost hebt." „Ik heb nooit van zulk een vreese- lijke misdaad gehoord" zei hij treurig. v Zij houdt in zich ieder element van menschelijke zonde: ongeoorloofd? l-ef- de, jaloerschheid, haat, moord en het laten lijden van een onschuldige vrouw voor uw zonde. Niets kan erger zijn dan uw misdaad." „Ja, ik weet het wel. Maar u moet mij helpen. Hester Blair's nagedachte nis moet worden gezuiverd van den onverdienden smaad. Laat de geschie denis worden opgeteekend. Laat ieder een het hoeren. Laat het worden on derteekend door mij den man, die de misdaad heb begaan en door u. die er naar hebt geluisterd. Laat het door heel de wereld weerklinken, laat het in iedere courant worden opgeno men. Wilt u hiervoor zorgen?" voegde hij erbij, zich tot Ds. Eustace wen dende. „Ik zal er dadelijk voor zorgen" was het antwoord. En in weinig tijd was de bekentenis van den stervenden man opgeteekend. Het stuk werd geteekend door hemzelf, door Ds. Eu9tace en door de directrice van de Vredezusters. Toen gaf Archie Douglas het papier in handen van den predikant. „Ik vertrouw het u toe" zei hij. „zend het rond over heel de wereld. Overal waar men haar als schuldig be schouwd heeft, moet nu haar onschuld bekend worden." En de vrouw, wier leven hij had ver woest, hield de kaars hij, toen hij zijn naam zette. „U kunt nu wel gaan, zuster Teresa" zei Monica Grey, „ik zal wel hier blij ven." Zij wist hoe vreeselijk het voor haar zou zijn om dien man te zien sterven. Deze leefde nog eenige uren. En om zes uur in den morgen, toen de zon begon te rijzen, stierf hij in te- genwoordigheid' van Ds. Eustace, die tot het einde toe bij hem bleef. HOOFDSTUK LVII. Zonderlinge bekentenis van een Moordenaar. „Zonderlinge bekentenis van 'n moor denaar!" was het hoofd van een arti kel, dat werd opgenomen in de couran ten van Engeland. Het artikel luidde als volgt: „Onze lezers zullen zich herinneren, dat jaren geleden er 'n misdaad plaats had, die bekend, werd onder den naam van het „Gheim van Colde Feil."' Een jonge schoone vrouw. Hester Blair, werd beschuldigd van moord met moord met voorbedachten rade door middel van vergif op haar man, Angus Graham Blair. Men zal zich her inneren. dat de schijn zwaar tegen de beschuldigde was. We behoeven de bij zonderheden niet te herhalen, die on zen lezers zeker nog helder voor den geest zullen staan, want het was een zeer bijzonder geval Ofschoon de schijn tegen de beschuldigde was, was de uit spraak „Onbewezen", een uitspraak die velen niet bevredigde. Of barones Blair was schuldig aan de misdahd of zij wa9 onschuldig. In het eerste geval had zij veroordeeld en gestraft moeten worden, in het andere geval had zij moeten worden vrijgesproken. Ondanks de uitspraak der jury „onbewezen" hield toch iedereen barones Blair voor schuldig aan de misdaad, die haar ten laste was gelegd. Spoedig nadat het proces was afge- loopen, scheepte de ongelukkige baro nes zich in voor Amerika, onder den aangenomen naam van Annie Malcolm Het schip waarop zij plaats nam was „De Stad van Paarlen" en onze lezers weten nog, dat dit schip vergaan is met ailen, die het aan boord had. Het is nu meer dan zeven jaar ge leden, dat het beruchte proces aller aandacht in beslag nam en de onge lukkige heldin in de golven verzonk en nu komt er eefif vreemd geheim aan het licht. Hester Blair was onschuldig Zij wist even weinig van de misdaad af, als de rechter, die haar zaak beoor deelde. yvordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5