Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. e JAARGANG MAANDAG 23 NOVEMBER 1925 NUMMER 1677 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week .......1 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 V Onder curateele. Hot aftreden van Mr. Troelstra als partijleider beteekendê voor de S.D A. P. een ernstig verlies. En het is dan ook te verstaan dat dit heengaan in Soc. Dem. kringen wordt betreurd. Een man als Mr. Troelstra is nu een maal niet gemakkelijk te vervangen. Toch is het afscheid van den grooten leider geen oogenblik te vroeg geko men Hij is er nu althans voor be waard dat hij, zooals dat met'zijn op volger het geval was, ipnder curateele werd gesteld. De heer Albarda is leider in naam. maar naast en achter en boven hem staat de leider van het N.V.V. de heer Stenhuis, die met een variant op een bekend rijmpje kan zeggen: heel het Soc. Dem. raderwerk staat stil, als het Vakverbond het wil. Heel duidelijk is dat nog weer eens gebleken de vorige week, toen de lei der van de S.D.A.P. in een openbare vergadering optrad om het standpunt van zijn partij bij de Kabinetscrisis uit een te zetten. Hij kwam tot de conclusie, dat het nu de tijd is met de Vrijz. Democraten en de R. Katholieken tot samenwer king te komen. Als uitvoerder van den laatsten politieken wil van Mr. Troel stra richtte hij tot deze partijen de dringende uitnoodiging om de ernstig gemeende liefdesverklaring van de S. D.AP. te aanvaarden en een politiek huwelijk aan te gaan. Maar nauwelijks had hij uitgespro ken of de heer Stenhuis kwam naar voren om duidelijk te maken, dat het voor wat de heer Albarda wenscht vol strekt nog niet de tijd is. En terwijl de leider van'de S.D.A.P. zich uitputte in vriendelijkeheden aan het adres van de R. K. democraten, sprak de heer Stenhuis van Judassen met wie vooralsnog geen samenwer king mogelijk is. De heer Albarda had ook reeds de voorwaarden voor eventueele samen werking gereed welke voorwaarden na tuurlijk door het patijbestuur waren geredigeerd. Maar hij moest er aan toevoegen, dat deze voorwaarden eerst nog de sanc tie behoeven van het N.V.V. Niet de S.D.A P. maar het Vakverbond, dat in dezen tijd „de klassenstrijd in al zijn felheid en scherpte geboden acht" be slist. De heer Albarda staat evenals de partij waarvan hij de leider heet te zijn onder curateele. En komt het tot de gewenschte sa-, menwerking, dan zal ook het nieuw te vormen Kabinet, zich hebben te voe gen naar de eischen van den curator, die zich sterk voelt en geweldig door „de economische macht die onze ar beiders in den lande bezatten." STADSNIEUWS. Vereen, vah Chr Onderwijzers. In de zeer goed bezochte vergadering der Afd. Leiden en Omstr. van de Ver een van Chr. Onderw., hiéld de heer J. Brederveld, onderwijzer aan de U.L O.-school (hoofd de heer Vros) te Leiden, een lezing over „Bavinck als filosoof Den titel eer passend achtende voor een omvangrijke studie, dan voor een afdeelingsreferaat, zeide spr. hier niet de olieverfschilderij van een meester maar de losse schets van een amateur te willen geven. Als onderwijzers zullen we 't eerst aan B. als paedagoog denken, maar diens paedagogiek is ook doortrokken van wijsbegeerte.Wie dus meer begeert dan opbouwing in de praktijk, zal ook den filosoof B. ontmoeten. Het onderwerp is niet: „De philosofie van Bavinck". Wat philosophie is, is niet zoo makkelijk meer te zeggen, maar op de vraag, wat een filosoof is, gaat dat beter. In Plato's dagen was het reeds eenvoudig een man van we tenschap, die theorie zocht, omdat hij de waarheid wil. Die grondbeteekenis i-5 niet gewijzigd. Voor zoover ieder be long stelt in de zaak-zelf is hij philo- o'of, niet alleen om de losse stukken, tiaar ook om 't verband daartusschen. Juist om dit inzicht is het te doen. clou. die als vakgeleerden zoo begon- BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. nen, gingen allengs tot diepere proble men over en leverden waardevolle bij dragen tot de wijsbegeerte. Een en ander in dit verband in her innering brengend van Bavinck's jeugd en opleiding wijst spr. op de gevaren van B.'s verblijf aan Leiden's Acade mie, maar als zijn proefschrift ver schijnt, is er blijdschap bij de vooraan staanden in de scheidingskerken, om dat B. toch hun man is gebleven en ze tegelijk zien zijn wetenschappelijken aanleg, die hun opbouwing belooft voor de toekomst. Als na twee jaar de benoeming tot hobgleeraar te Kampen komt, heeft hij tijd tot studie en werkt hij dagelijks van 9 uur 's morgens tot 12 uur in den nacht. En dan blijkt zijn wetenschap pelijke, philosophische aanleg. Aan zijn vriend, Prof. Snouck Hur- gronje, schrijft hij over zijn intreerede: „Het wezen der Theologie" o.m.: „Al leen stuit ik hij dit onderwerp reeds terstond op de encyclopaedische kwes- tiën in haar gansche diepte en omvang. In alle handboeken ontdek ik gebrek aan principieele behandeling, aan in denking in de levensgedachte der Theologie". En bij 't begin van zijn arbeid te Kampen söhrijft hij aan dezen vriend weer: „Ieder oogenblik doen zich in de vakken, die ik heb, zoo tal van funda- menteele kwesties voor, die streng doorgedacht willen zijn". Zoo toonde B. zich reeds in 't aan pakken van zijn stof de filosoof. In de theologische weienschap hield hij zich vooral bezig met de dogmatiek, die hij omschrijft als het wetenschap pelijk systeem der kennisse Gods. Hier toont hij zich de Chris te n-phi- filosoof, die de rechten der theologie handhaaf tegenover een wijsbegeerte, d''e niet met de openbaung rekent. Daarbij moest, de theologie als weten schap worden ingedacht, wat practisch zijn uiting vond in de stichting der Vr. Universiteit. Zoo worden Bavinck (en ook Kuyper) op het wijsgeerige erf gebracht. Als derde moet Woltjer genoemd worden, in scherpzinnigl eid en wijsgeerig den ken niet «ie minste van de drie. Bavinck's veelvuldige studie stelde hem in staat zich een overzicht te vor men der stroomingen in verleden en heden. En daarbij kwam nu het in zicht. Hij overwoog voor en tegen als man van echte wetenschap. Het was hem daarom onmogelijk «ich ergens met een machtspreuk af te maken. Vandaar ook zijn bekende waardeering van tegenstanders, al week hij geen duimbreed van 't geen voor hem vaststond. Iedere kwestie bezag hij van den grooten kant. Hij zag, hoe 't een met het ander verband hield. Bij ieder on derdeel bleef bij de philosoof, die met 't geheel rekepde. ,De vraag dringt zich op wat als pro duct van B.'s filosofeeren is te toonen Dat is niet makkelijk te zeggen, omdat 't zooveel is. En zijn geschriften zijn niet makkelijk. Spr. illustreert dit met enkele voorbeelden, maar zegt meteen dat 't de moeite loont B.'s gedachten- gang te volgen. Hij zei zelf: „Wat we bij de beoefening der Chr. wetenschap vóór alle dingen noodig hebben is ge duld". B.'s verdienste is wellicht eenigszins te schetsen als_men zich oriënteert naar 3 zijner werken: Chr. Wereldbe schouwing, Chr. Wetenschap en Wijs begeerte der Openbaring. Spr. geeft dan schetsen van den in houd dezer werken. B. geeft daarmee allerminst een fun dament, waarop maar zou zijn voort te bouwen. Hij zou dat zelf heel niet ge- ëischt hebben, dat men zijn werk zoo beschouwde. Maar hij gaf veel van blij vende waarde. Toch mogen we de oogen niet sluiten vo.or de grenzen van zijn wijsgeerigen aanleg. Spr. gelpoft, dat hem ontbrak het scherp logisch ontledend doordringen tot de laatste bestanddeelen, waar de wortel ligt van tal van wijsgeerige pro blemen. Dat niets-sparende analysee ren lag niet in B.'s aanleg. Zelf schreef hij aan Prof. Snouck Hurgronje: „Kritikus hen ik niet", al was hij toch ook weer niet zoo dofzichtig, als B. zelf hier doet veronderstellen. Spr. wil in Bavinck eeren den waar lijk wijsgeerigen universeeien geest, wiens levend geloof hem niet belette aan het weten alle recht te doen weder varen en die versmaadde om met pak kende leuzen invloed 13 winnen, aan gaande dingen, die nog niet genoeg opgehelderd zijn. Zoo werd hij niet de man van het volk al had hij door zijn beslist geloofsgetuigenis wel een plaats in het hart van het volk. Een Christen-geleerde, ook gewaar deerd buiten onze kring. Zijn persoon is een voorbeeld ervan, dat bet wijsgeerig instinct niet behoeft te doen afdwalen van de bronnen van het geloof. Niet het minst aan hem danken we het bestaan van een Christelijk weten schappelijken geest. Na dit referaat, dat door de wijze van behandeling van dit moeilijk on derwerp aan de hoorders, ondanks sommiger vrees, veel te genieten gaf, werden door den spr. nog eenige vra gen beantwoord, waarna de voorzitter, de heer Zijlstra spr. .dankte voor zijn van zooveel studie getuigend werk. Na de pauze werd om. de jaarrooster voor 1926 vastgesteld, die een buiten gewone keur van onderwerpen bevat, wier behandeling stellig tot verhoogd bezoek der vergaderingen zal nopen. De vergadering werd door den heer v. d. Baan op de gewone wijze gesloten. Salarissen leeraren M. O. Overeenkomstig hun voorstel heeft de raad den 26sten Januari van dit jaar B. en W. gemachtigd, het onderwijzend personeel van het gymnasium, de beide hoogere burgerscholen en de kweek^ school voor onderwijzers en onderwij zeressen met ingang van 1 Januari 1925 te betalen op den voet van de met in gang van dien datum ingevoerde of in te voeren salarisregelingen voor het onderwijzend personeel der rijks hoo gere burgerscholen en der rijks kweek scholen. Dit hield verband met de van den minister van onderwijs ontvangen en met 1 Januari j.l. in werking getre den nieuwe salarisregeling voor de leeraren der rijks hoogere burgerscho len, welke regeling voor de leeraren aan het gymnasium en van beide ge meentelijke hoogere burgescholen diende te worden overgenomen, indien men op het behoud van de rijkssubsi die bleef prijs stellen en met de toen nog niet, doch enkele dagen later ont vangen, eveneens met ing. van 1 Jan. 1925 in Werking getreden nieuwe sala risregeling voor de leeraren aan de rijkskweekscholen. Op grond van de toen in hun voorstel aangevoerde re denen en tevens om stagnatie in de uit betaling van de salarissen te voorko men achtten B. en W. het wenschelijk, voorloopig naar de nieuwe regelingen te betalen. Bij nadere kennisneming van de re gelingen en na ampele overweging zijn B en W. van oordeel, dat het gemeen tebelang overneming van de nieuwe re gelingen vordert. Bedenkt men, aldus B. en W., dat het niet-volgen van de rijksregeling een verlies aan subsidie van 65.000 voor de gemeentekas zou beteekenen, en dat een eigen regeling dit bedrag nog zou opvoeren, dan ligt het, niettegenstaan de het feit, dat de nieuwe regeling in sommige gevallen vermindering van het salaris tengevolge heeft, met het oog op den financieelen toestand der gemeente voor de hand, dat overne ming geboden is. Dit neemt echter niet weg, dat B. en W. betreuren, dat de gemeente op dit terrein geen enkele andere keus wordt gelaten dan die tusschen de al of niet overneming der rijksregeling, het laat ste gepaard gaande met het verlies der rijkssubsidie, een middenweg is er niet. Het is derhalve duidelijk dat het bij de behandeling van bovengenoemd voor stel in den raad door den heer Verwey ingediend voorstel, ten behoeve van de leeraren van het gymnasium, de beide hoogere burgerscholen en de kweek school voor onderwijzers, wier salaris tengevolge evan de invoering van de nieuwe salarisregeling met meer dan 185 pet. is verlaagd, zoodanige voorzie ningen te treffen als noodig zijn ter voorkoming van nog verdere verlagin gen van de salarissen dezer leeraren, slechts dan mogelijk zoude zijn, indien de rijkssubsidie wordt prijsgegeven. Vereenigt de raad, aldus B. en W. zich met ons voorstel, dan moet derhalve aangenomen worden (iat daarmee te vens het voorstel-Verwey is verworpen. Hoewel de eisch tot onveranderde overneming van de rijksregeling voor de leeraren der rijkskweekschool niet is gesteld met betrekking tot die van het personeel der gemeentelijke kweek school. mcer.cn B. en W. toch daartoe te mcetan ddvisesran, ar.r.aezien deze nieuwe regeling than9 aansluit aan die voor de leeraren der rijks hoogere burgerscholen en voor de betrokkenen, behoudens een enkele uitzondering;, niet ongunstig is te noemen. Bovendien worden de leeraren van de afdeeling A der kweekschool al sinds 1920 en die der afdeeling B en der andere cursus sen van 1 September 1924 af volgens de rijksregeling bezoldigd en is er vol gens B. en W. ook overigens geen aan leiding, daarin thans verandering te brengen. Na nog enkele opmerkingen deelen B. en W. mede, dat enkele dagen gele den hun bereikte het K.B. van 3 Oct. 1925, St.bh 405, tot aanvulling vam art. 27 van het nieuwe Bezoldigingsbesluit, voor Burgerlijke rijksambtenaren. Art. 30 der concept-regeling van de jaarwedden der leeraren aan het gym nasium en de hoogere burgerscholen is in verband daarmede gewijzigd. Centraal Israöl. Wees- en Doorgangs huis. Onder voorzitterschap van Prof. Dr. J. L. Palache is gisteren alhier een al- gemeene ledenvergadering gehouden van het Centraal Israël. Wees- en Doorgangshuis, welke vergadering ook werd bijgewoond door den nieuwen eerevoorzitter, die in de vooraf gehou den regentenvergadering als zóódanig was gein9talleerd, de heer I. Maars- sen, de nieuwe opperrabijn van het res sort 's-Gravenhage. De voorzitter bracht in zijn openings woord een woord 'van dank aan den afgetreden secretaris, de heer Loman. in wiens plaats mej. C. van Loon ls benoemd. Medegedeeld werd verder, dat de re gentenvergadering tot het besluit gd- komeu is, dat het gesticht het niet zonder propagandist kan doen endaar om heeft gemeend, deze betrekking te moeten continueeren, zij het pok tegen een veel geringer salaris dan de vo rige functionarissen genoten. Voor de ze betrekking hebben regenten, voor loopig voor den tijd van zes maanden benoemd mej. B. Hamburg te A'dam. In de vacature-Broekhuizen (Den Haag) werd hierna tot regentes geko zen mevr. F. Levison, (Den Haag), en tot regent voor Amsterdam in de plaats van den heer Swaab, die zich in den Haag heeft gevestigd, doch re gent blijft, dr. F. Manheimer te Am sterdam. De voorzitter deelde hierna de cijfers der begrooting mede, een bedrag aan inkomsten en uitgaven aanwijzende van -f23.875. De contributies worden geraamd op f 10.000 (v. j. f8560). Deze post kon, aldus de voorzitter, dank zii het Amsterdamsche comité ongeveer f1000 hooger worden geraamd, tenge volge van door dit comité aangewor ven leden. Winkelweek „Centrumbelang." Het publiek heeft Zaterdagavond voor de „Niviho" winkelweek veel be langstelling getoond. Gedurende den geheelen avond was het aan weerszij den van het water van den Nieuwe Rijn enorm druk, en genoot men bii honderdtallen van de schoonheid der vele winkelweeketalages, die, met de talrijke uitgestoken vlaggen en de eigenaardige marktverlichting een bij zonder mooi effect maakten. Wij hopen dat er goede zaken gedaan zijn, en dat het in vele gevallen bij kij ken alleen niet zal zijn gebleven. De Stormramp. Bij den Penningmeester van het Stormramp-Comité zijn weder de vol gende giften ingekomen: v. B. 10.— Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer S. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Gironummer 57471. Burgerlijke stand. Ondertrouwd. W. Witteman, jm., 23 j. en C. Azier, jd., 21 j.; G. Verbeek, jm., 30 j. en J. Planje, jd., 26 j.; L. Blok. wedn., 35 j. en S. v. d. Velden, 36 j. Aanhouding. Een bekende firma op het gebied van bovenkleeding, A. W., vermiste in den laatsten tijd voortdurend goederen uit haar magazijn. De politie heeft thans epn hoeveel heid van de vermiste goederen kunnen opsporen, en in verband daarmede aan gehouden den persoen bij wien zij wer den aangetroffen, den 27 jarigen, mo menteel wcrkloozcn hcntv. erker J. van B. De waarde van het in beslag Binnenland. Een autobus te Leiden te water ge raakt. De algemeene vergadering van den V. D. Bond. Mr. Marchant zoekt samen werking met de S.D.AJ». en de R. K. Staatspartij. Zware mist in het Oosten des lands. Buitenland. Het kabinet-Painlevé is gistermid dag ten val gebracht De Italiaansche Senaat heeft de wet betreffende de geheime vereenigingen aangenomen. Het wetsontwerp betreffende Locar no is in den Duitschen Rijksraad met 46 tegen 4 stemmen aangenomen. mone goed bedraagt ongeveer 300 De aangehoudene is voorloopig in be waring gesteld. Ernstig auto-ongeval. Bewoners van den Haarlemmerweg in het gedeelte tusschen het Groenoord- plein en de Groenoordstraat werden Zondagavond, ongeveer vijf minuten over half acht, opgeschrikt door een angstigem gil en een doffen alag, als van een vallend voertuig. Terwijl hier en daar reeds personen zich naar buiten begaven, zag men, op etenigen afstand van den wal, een auto bus omgeslagen in het water liggern iterwjjl de cnauffeur, zich reeds maal weten te bevrijden en omzag naar mid delen om zgn passagiers, zes in getal, idie zich nog in de auto bevonden, te redden. Gelukkig waren de omstandigh eden gunstig. Bgna oogenblikkelijk versche nen uit de woningen in de nabijheid personen, die hulp verleenden. Op een Schuit, die dicht bij de plek van het ongeval lag, werden een ladder en een plank ontdekt, die uitnemend als ver bindingsmiddel konden dienen en met beihulp waarvan de redders, na de rui ten te hebben ingeslagen, de passagiers éem voor éen met bekwamen spoed op veiliger bodem brachten. Doordat de auto niet zeer ver in het water lng, kon dit alles hieel vlug gebeuren. In weerwil van de tuimeling, die de auto bus van dem ihoogen walkant af gemaakt bad, waren er onder de passagiers, zoo als bij het redden ree-as bleek, geen ernstig gewonden. Slechts één was zoo danig door een glasscherf aan den slaap getroffen, dat hg, juist nadat hg bij een der omwonenden was binnengebracht, het bewustzgn verloor. Na door een dokter van den Eersten Hulpdienst voor Ijoopig te zgn verbonden^ \verd_ dezel patiënt naar het Acad. ziekenhuis ge bracht. Een andere passagier was van den schrik even confuus geworden, en moest door de redders met meer drang uit de bus gehaald worden, daar hg aldoor naar zgn pet bleef zoeken. Gelukkig kon reeds spoedig worden geconstateerd, dat bet ongeluk geen ernstige persoonlijke gevolgen had ge had. Dank zii het kordaat optreden van den chauffeur, die niet rustte eer ook de laatste voorwerpen, eigendom mem van de reizigers, in veiligheid war ren gebracht, en de krachtige hulp der omwonenden, was het geheeie reddings werk in vgf minuten afgeloopen. Pas toen bemerkte men, dat ook de chauffeur zelf behoorde tot degenen, die de meest beteekenende verwondin gen bad opgeloopen. De muis van zgn rechterhand toonde een diepe sned-^ die hg waarschijnlijk had bekomen bg het inslaan van de voorruit, waardoor hg ontkwam; ook aan een aer beenen was hg gewond. Met uitzondering van een klein meisje, bleken allen eenige schrammen of sneden te hebben ge komen. De passagiers werden door de' omwonenden hartelgk ontvangen eai ver zorgd. Niet heel lang na bet ongeval konden de meesten, na van droge k.1 ee ren te zgn voorzien, weer naar huis terugkeeren. Bgna allen bleken afkomstig te zijn uit Warmond, waar het hoofdkantoor van den autobusdienst is gevestigd. De laatste geredde, een i3-.*irig medsie uit Roe ïofarenas veen, dot tor melgk erg was geschrokken, is, na bij oen der oewoners den nacht te heb ben doorgebracht, hedenmorgen naar haar woonplaats doorgereisd. Een van'de vragen die direct na hot tongeluk druk werden besproken was begrijpelijkerwijze die naar d oorzaak. Het bleek dat, juist voor hc Groen oordplein, een paar M. voor de p'ek van net ongeval de auto nog had stil gestaan om een reizigster uit Soo* ij- wijk met haar kind uit te laten. <-• gens de verklaring van den chuuffeu is toen, even nadat hij a:ir^ c Ki bjj het maken van een mogelijk iet'

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1