Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDUE ANTHRACIET IP. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. S® JAARGANG DINSDAG 17 NOVEMBER 1925 NUMMER 1672 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Geloof en staatkunde. Toen onlangs Mr. Meemskerk in de Tweede Kamer bij de algemeene be schouwingen over de staatsbegrooting net woord voerde, merkte een der li berale verslaggevers op, dat de spre ker vrij slecht te volgen was, maar dat zijn rede waarschijnlijk van veel meer belang was, dan het oppervlak kig wel leek. Dat dit niet mis gezien was blijkt <vel, als men de „Handelingen" na leest, waarom wij dan ook enkele ge deelten hier laten volgen. Door den heer Dresselhuys was be toogd, dat uit het geloof geen politieke beginselen konden' voortvloeien en dat er eigenlijk maar twee politieke be ginselen zijn, die van het liberalisme en die van het Staatssocialisme. Daartegenover nu plaatste de heer Heemskerk het politiek beginsel der Anti-revolutionaire partij. De Overheid, zoo betoogde hij, be staat niet om zichzelf, maar als die naresse Gods, voor de maatschappij, tot behoud van de maatschappij naar Gods ordeningen, en heeft op geeste lijk gebied het werk van de Kerk vrij te laten. Iets uitvoeriger: er zijn drie God delijke instellingen: de maatschappij of samenleving, opgebouwd nit het ge zin, den arbeid, den eigendom, de stu die en wetenschap en schoone kun sten, naar de daarin door Gou gestelde ordeningen, die steeds door de zonde van den mensch blootstaan aan ver basteringen. w» De kerk als zelfstandig instituut, aangewezen vóór het goestelijk leven tot behoud van den mensch voor de eeuwigheid, welke zijn bestemming is. en met haar invloed voorts tot zuive ring van de in de maatschappij geves tigde ordeninges. De Overheid, met de belastinghef fing, met de macht, het zwaard, na tuurlijk niet voor het geestelijk leven, dat voor dwang niet vatbaar is, maar tot handhaving van de rechtsorde in de maatschappij, door handhaving v. het recht, dat daar ingesteld is, door rechtspraak en door wetgeving en door beteugeling en straffen- van da den, die tegen de rechtsorde ingaan. Hier is dus aangewezen ten eerste: de oorsprong van het ge;zag der Over heid. Wie regeert, regeert bij de gra tie -Gods. hetzij Keizer, Koning of i\.c- tator of de Overheid, uit het volk op gekomen, de democratie. Ten tweede: de grenzen van do Staatsmacht. De Overheid is er niet om zichzelf, maar om de maatschap pij en vindt daarin de grenzen van haar macht. De maatschappij moet be houden, zoo noodig genezen worden,, maar niet vernietigd of geabsorbeerd door den Staat. Ten derde: op. iedere Overheid, van waar ook opgekomen, rust de plicht, het recht, dat niet uit haar is, maar door God in de Samenleving is gelegd, te eerbiedigen en te handhaven Ten vierde: de oorsprong van het recht. Het komt van God en de wet geving is aan Gods ordeningen te toet sen. Ten vijfde: het karakter van het strafrecht: kwade werken moeten wor den bestraft. Ten zesde: sociale wetgeving tot wegneming van onrechtvaardige ver- Irukking, die vaak insluipt, maar met behoud van het organisch leven der maatschappij. Ten zevende: onthouding van ingrij pen op#het terrein van het geestelijk leven, als niet aan de Overheid aange wezen en niet vatbaar voor Overheids dwang. Ten achtste: en, natuurlijk, Eerbie diging van de Kerk in haar geestelij ken arbeid, zoowel van de eene on zichtbare Kerk als van ieder waar neembaar kerkelijk instituut. Aanwijzing voor deze beginselen is te vinden in de Heiige Schrift. Zeer verhelderend is Rom. 13 vers 16. Deze beginselen geven waarborg te gen Staatssouvereiniteit, die verdrukt met een beroep op het algemeen be lang; tegen Staatssocialisme, dat de Maatschappij absorbeert en aan de macht van één klasse alles onderge schikt wil maken en daarbij de gees telijke vrijheid wegcijfert. Waarborg, ook tegen, het liberalis- BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mede deelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogate 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent me, dat zich geen rekenschap geeft van den oorsprong van het Overheids gezag, noch ook dien van, het recht en ten aanzien van den inhoud van het recht gevaar loopt aan indifferen tisme te lijden. Deze beginselen geven waarborg, ook voor geloofsvrijheid. RECLAME. Een sterkere factor. „Het Volk" is in de wolken over wat de vorige week in de Tweede Kamer gebeurde. De rechtsche Kamerleden, die het amendement indienden en er voor stemden zijn daar de helden van den dag. Zij hadden aan de S.D.A.P. geen grooteren dienst kunnen bewijzen, daar deze snakt naar het ©ogenblik dat de rechtsche samenwerking wordt be ëindigd en de revolutionaire partijen mee de leiding kunnen nemen. Maar de vreugde is niet geheel on vermengd. Men vertrouwt de zaak nog niet erg en vreest dat nog een voor rechts be vredigende oplossing van de crisis zal worden gevonden. Er zou zegt „Het Volk" wel eens een sterkere factor kunnen werken dan de hevige ontstemming die nu openbaar werd. Deze beschouwing is zeker niet ge heel onjuist. De samenwerking is ongetwijfeld be moeilijkt, zoo zelfs, dat het allen schijn heeft, dat er voorshands van een Kabi net steunende op de drie rechtsche par tijen geen sprake zal kunnen zijn. Inplaats van samenwerking is er thans bestrijding en verbittering Wij achten het echter niet onmoge lijk, dat hier, zij het dan niet onmiddel lijk, een sterkere factor zal werken, doordat over en weer zal worden inge zien welke groote belangen hier op het spel staan. De groote vraag is, of ons land in Christel ijken geest, dan wel in z.g. vrij zinnigen geest zal worden bestuurd, of in wetgeving en bestuur ook met de geboden Gods zal worden gerekend of dat men die geboden zal uitschakelen. Wanneer die factor gaat werken, dan zal men over en weer over kleine ge schillen heen kunnen stappen en zal er de bereidheid zijn, om zich tegen het geestelijk gevaar, dat ook ons land in zoo ernstige mate bedreigt, aaneen te sluiten. STADSNIEUWS. Winkelweek BreestraatMaarsmanssteeg. In een der bovenzalen van het café „In den Vergulden Turk'' vergaderden gisteravond de -winkeliers van de Bree straat en de Maarsmanssteeg, teneinde te komen tot de organisatie eener win kelweek, evenals dit reeds gedaan heb ben de winkeliers van „Het Centrum". De vergadering was matig bezocht. De heer H. M. Pierrot, heette de aanwezigen welkom en wees er op, dat het in dezen tijd van malaise de plicht der winkeliers is, te trachten door de organisatie eener winkelweek de aandacht van het publiek te trek ken. Spr. richtte allereerst tot de aanwe zigen de vraag, of dezen een belang zien in een winkelweek, alle aan we zi en bleken voorstanders daarvan te zijn. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van een bestuur; bjj acclar matie werden als zoodanig gekozen de heeren H. M. Pierrot, G. van Dongen en van Kloeten. De heer Pierrot voorzitter der vergadering, vroeg of de aanwezigen reeds gedachten hadden betreffende den tjjd en duur der te houden winkelweek. De heer Korenhoff vroeg of het niet mogelijk zou zijn, de winkelweek van de Breestraat te combineeren met die van den Nieuwen Rjjn. De voorzitter antwoordde, dat hij aan den secretaris van-„Het Ofen- trumbelang" reeds gevraagd had, of het bestuur dezer vereeniging prijs stelt op samenwerking; deze zaak zou in de he denavond te houden bestuursvergade ring besproken worden. Het was niet mogelijk, het antwoord van het Centrum reeds te weten te komen. De algemeene opinie zoowel bp het bestuur als bij de vergadering was, dat Samenwerking gewenseht was. De heer D u b b e 1 d eman achttehet in elk geval verkeerd, dat er in Leiden, meer dan één commissie voor het orga- niseeren eener winkelweek zou zijn. De heer van Kloeten zette ver volgens het plan voor een winkelweek uiteen, zooals hij dit uitgewerkt had. De etalages kunnen hun gewoon karak ter houden, er behoeft geen prachteta- lage te worden gemaakt, doch in ie dere etalage zal een taal- of drukfout Heerensingel 34/35, Tei. 1523. PRIMA KWALITEIT. VERZEGELDE ZAKKEN. 6670 moeten voorkomen. Het publiek moet •deze fouten opsporen., en wie er het meeste gevonden heeft, komt het eerst voor een prijs in aanmerking. Iedere winkelier stelt een prqs beschikbaar die in de etalage wordt tentoongesteld. De invulbiljetten zijn voor een dubbeltje te koop, van welker verkoop het saldo voor een liefdadig doel zal worden be stemd. De etalages zullen voorts door een daartoe geëngageerden onderwijzer met hoofdacte worden nagezien, opdat er niet nog meer fouten in voorkomen dan de eene bedoelde. De heer van der Stok stelde voor, dat door toet publiek zal geraden wor den, welk der geëtaleerde artikelen als prijs beschikbaar gesteld is. Nog andere plannen werden opge worpen en besproken, b.v. het publiek te laten raden naar de grondstof, waar uit een of ander artikel gemaakt is. „De heer van Kloeten verdedigd© zijn voorstel als vestigende meer de aandacht van het publiek op alle ar tikelen in de etalage, dan dat van den lieer van der Stok, dat het de menschen te moeilijk maakt. Versieringsplannen, door den heer van Kloeten nog ontvouwd, werden na een uitvoerige bespreking door de ver gadering verworpen, zoowel om Iden korten tijd van voorbereiding als om de vele kosten, daaraan verbonden. Daarna ging de bespreking weer over de attractie voor het publiek. Dee heer Korenhoff voelde voor het idee-van der Stok, doch zou dit in dien zin willen aangevuld zien, dat artikelen geprijsd zgn en het publiek een keuze moet doen uit de artikelen van eenzelfden prijs. De heer Dubbeldeman zou het publiek willen laten raden naar het ar tikel, dat het meest gangbaar is of dat de winkelier het beste acht. Hij zou dan b.v. laten raden naar het boek, dat hij het liefst verkoopt. We raceten een zoodanige attractie hebben, dat we het Haarlemmerstraatpubliek uit de Breestraat weren, want daar is spr. niet erg op gesteld. Ten slotte werd een voorstel-H o s- man aangenomen, de attractie te doen bestaan in het beantwoorden van een vraag, die door de winkeliers is ge hecht aan het artikel, dat door hen als prgs beschikbaar is gesteld. Deze vragen kunnen b.v. betrekking hebben op het gewicht, de stof waarvan het vervaardigd is, enz. De winkeliers verplichten zich voorts tot deelname aan het garantiefonds van minstens f 5.terwijl de winkelweek 'zal gehouden worden van 20 Novem ber tot 5 December. Te kwart over 12 werd de vergade ring gesloten. Leidsche Maatschappij van Weldadigheid. Gisterenmiddag heeft id<e Leidsche maatschappij van weldadigheid onder voorzitterschap van Mr. P. A. Pijn- acker Hordijk, haar jaarlijksche alge meene vergadering gehouden. Na het vaststellen van de notulen kwam de verkiezing van twee be stuursleden aam de orde. De aftrfe- denden, mej. D. M. J. Coeberg, pen- ningmeesteresse, en de heer D. Kou man, secretaris, werden bij acclama tie herbenoemd en bleken bereid in functie te blijven, wat hun een woord van dank van den voorzitter bezorgde. De commissie die de kas en boeken van de penningmeesteresse had na gezien, bestaande uit de heeren Cou- vee, Prof. Barge, Zitman en Wichers Rollandet, bracht bij monde van laatst genoemde verslag uit van haar bevin dingen en adviseerde het financieel beheer goed te keuren onder dank aan de penningmeesterese en aan den ad ministrateur, deh heer Westdijk. Uit het jaarverslag, dat hierna de secretaris uitbracht, bleek, dat de werkzaamheden geregeld voortgang hadden. Gememoreerd werd het uittreden als bestuurslid van dr. J. E. Kroon, die be dankte, van dr. Oort, die wegens hoo- gen ouderdom, en dr. Hendriks, die wegens vertrek ontslag nam. Als nieu we bestuursleden deden hun intrede de heeren Prof. Dr. J. A. J. Barge en Mr. P. E. Briët. Het bestuur van de Hulpbank werd op de zittingen vertegenwoordigd door dr. v. Voorthuyzen, Voorzitter, en de heer v. Blarcom, Secretaris en de heer v.' d. Heyden, penningmeester. De Hulpbank hield zitting in het ge bouw Gerecht #0. 7 op Maandag, Dins dag en Woensdag v.m. van 1012, ter wijl des Dinsdags van 1112 ook de Voorzitter en de Penningmeester aan wezig waren. Dit jaar hadden 86 gewone uitkee- ringen plaats tot een bedrag van 3782.30 (vorig jaar resp. 89 en 3321.1$). Aan„pauvres honteux" werd dit iaar 525.uitgekeerd (vorig jaar 870. Hierbij werd opgemerkt dat dit bedrag weer iets hooger moet worden. Ge vraagd werd zooveel mogelijk mede te werken om eventueele gevallen op te sporen. Voor Nijverheidsonderwijs werd dit jaar weer 257.uitgegeven. Met vol doening werd melding gemaakt van de hierbij verkregen resultaten. Voorts werd nog 205.uitgekeerd als tegemoetkoming in de aanschaf- fingskosten van Geneeskundige hulp apparaten. Voor rekening van de maatschappij werd een telefoon genomen en ge plaatst ten huize van den secretaris. Een belangrijke beslissing, die in den loop van dit jaar op een buitengewone ledenvergadering werd genomen is die waarbij bepaald werd dat voortaan de uitkeeringen ook weer in natura zul len mogen gedaan worden. De dit jaar voor het eerst in functie zijnde bode, D. G. v. Oord, was tot voldoening werk zaam. Het bestuur bestaat thans uit Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, Mej. D. M. J. Coe- bergh, Mevr. Dr. S. G. de Vriesde Vries, Prof. Dr. J. A. J. Barge, Mr. P. E. Briët, A. Couvee, Dr. L. Knappert, L. J le Poole L.Gzn. en D. Koumans. Nadat ook den Secr. en den heer v Bruggen, adviseur voor de af deeling Onderwijs" was dank gebracht voor hun vele bemoeiingen werd de verga dering na rondvraag gesloten. Theol. Faculteit. De Theologische faculteit 'der Uni versiteit alhier heeft tot haren voorzit ter gekozen in de plaats van Prof. Roes- singh, Prof. B. D. Eerdmans en in diens plaats tot haren secretaris Prof. A. Eekhof. „NederlandEngeland". Op uitnoodiging 'van het genootschap „NederlandEngeland", afd. Leiden, zal morgenavond in het klein-au-l'.. rium de heer Herman Ould een lezing houden over het Engelsche tooneel na den oorlog. De Stormramp. Bij den Penningmeester van het Stormramp-Comité zijn weder de vol gende giften ingekomen: Mej. L. C. A. R. f 10.— Mej. G. v. R. f 1 busje winkel van Mej. O. f 0.15 Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer S. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Gironummer 57471. Ds. J. W. Groot Enzerink. Ds. Joh. W. Groot Enzerink, predi kant bij de Nederlandsch Hervormde Gemeente, alhier, hoopt 13 Januari a.s. te herdenken, dat hij vijf en twintig jaar geleden te Wapenvelde tot zijn dienstwerk werd ingeleid. Sedert 17 April 1921 behoort hij, van Leeuwarden naar hier gekomen, tot de Ned. Herv. predikanten te dezer stede. Staatk. Geref. Partij. In een onlangs gehouden vergade ring van den Kamerkieskring Leiden der Staatk. Geref. Partij werd het Ka- merkieskringbestuur als volgt samen gesteld: C. H. O verduin, Leiden, Voor. zitter; D. v. Leeuwen, Alphen, 2e Voor zitter; W. Wendt, Leiden, le Secr.-Pen- ningm.; C. J. Segers, Lisse, 2e Secr.- Penn.; E. Honkoop, Gouda; H. Jansen, Leiden; J. H. den Hengst, Leiden; L. W. Mijnders, Alphen; G. Blom, Bode graven. Vroom en Dreesmann. 't Zag er gistermiddag in de heropen de magazijnen van Vroom en Drees mann feestelijk uit. De glans van het nieuwe, die wed ijverde met de schitterende verlichting om het vernieuwde geheel een prachtig aspect te geven, en daarbij prijkten op de toonbanken tallooze fraaie bloem stukken, afkomstig uit een breeden kring van belangstellenden. Behalve dat vele koopers gebruik maakten van de gelegenheid om het geheele magazijn te bezichtigen waren er ook tal van officieele personen bij de heropening aanwezig. Naast de hoofddirectie en de hoofden der elders gevestigde filialen, die op. Binnenland. H. ML de Koningin confereert met vooraanstaande staatslieden over de Kabinetscrisis. De bollen-oonferentie te Washington De secretaris van het Landbonw-depar tement niet aanwezig? Buitenland. De partijdag der Dnitsch-naÜonalen spreekt zich nit voor verwerping van het verdrag van Locarno. Uiteenzetting van Marx op den Par tijdag van het Centrum. zichzelf reeds een geheel gezelschap vormde, merkten wij ook vertegen woordigers op uit verschillende maat schappelijke organisaties. Later in den middag bracht ook het college van B. en W. een bezoek. In een gistermorgen gehouden bij eenkomst werd de heropening her dacht door den heer Kerkhof, die later werd beantwoord namens het perso neel door den Chef, den heer Kers tens. Jubileum W. F. K. de Kievit. Ter aanvulling van wat wij gisteren hieromtrent mededeelden diene nog het volgende: Tenslotte nam de Hoofdboekhouder der Fabrieken, de heer Wiggers, het woord om den jubilaris namens het gezamenlijke ambtenaarspersoneel te feliciteeren. f Hij deed dit in enkele hartelijke woorden en bood vervolgens den heer De Kievit, als een tastbaar bewijs van de sympathie zijner mede-ambtenaren, een Oud-HoUandsche boekenkast aan, vergezeld van een keurig uitgevoerd album, bevattende de orgineele band teekeningen der deelnemers. Zooals de heer Wiggers terecht op merkte, valt ook uit dit album op te maken de groote sympathie en popu lariteit, waarin de heer De Kievit zich onder het ambtenaars-personeel ver heugt, waar van een algemeene deel neming kan worden gesproken. Na deze toespraken, welke tezamen een ware huldiging van den jubilaris vormden, nam de laatste zichtbaar ont roerd het woord. Hij sprak allereerst zijn dank uit aan H. M. de Koningin voor de groote on derscheiding, welke hem ten deel was gevallen en dankte vervolgens den Burgemeester, de Commissarissen en de Directie alsmede alle verdere aan wezigen voor de hartelijkheid, waar mede men hem was tegemoetgekomen en waardoor deze dag voor hem was gemaakt tot een van de schoonste van zijn leven. Hij eindigde met den wensch, dat het hem gegeven zou zijn, nog enkele jaren zijn functie te blijven ven vervullen. Nadat het hierop volgende applaus was verstomd, werd gelegenheid gebo den, den jubilaris en diens familie persoonlijk te feliciteeren, waarop nog een uurtje gezellig samenzijn volgde, voor zoover de werkzaamheden de ver schillende ambtenaren niet tot hun dienst riepen. De jubilaris mocht daarop het ver dere gedeelte van den dag in huiselij- ken kring doorbrengen en wij twijfe len er niet aan, of ook van die gelegen heid zal door velen buiten het bedrijf gebruik zijn gemaakt om den jubila ris de hand te drukken. De vechtpartij In de Papelaan. In aansluiting aan ons bericht van gisteren betreffende de vechtpartij in de Papelaan te Wassenaar, kunnen wij nog mededeelen, dat de mogelijkheid niet uitgesloten wordt geacht, dat 4e bakkersknecht J. G. K., te Wassenaar, niet in de sloot is geloopen maar ge worpen. Een nader onderroek is ingesteld. De heeren P. J. Buyzer en A. van Delden, alhier tot arts bevorderd, zijn bestemd voor het reserve-personeel Van den geneeskundigen dienst van bet leger hier te lande. Gistermiddag is op den Lage-Rijn- dijk een 10-jarig meisje Corn. v. W., toen zij van een sleeperswagen af sprong, gevallen en met rechterbeen onder een der wielen geraakt. Wonder lijk genoeg, bleek het been niet te zij gebroken, en het letsel zich te hebbei» beperkt tot eenige onbeteekenei e

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1