CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 6 e JAARGANG VRIJDAG 13 NOVEMBER 1925 WOfaMtK tGG9 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Oil npner bestaat ai' TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Gewetenskwestie. Van Christelijk Historische zijde werd opgemerkt, dat het stemmen te gen den gezantschapspost voor de Chr.- Histo:ischen een gewetens-kwestie betrof. Daarmee houdt natuurlijk alle rede neering op. Want het is niet geraden iets tegen het geweten te doen. Maar ietwat onbegrijpelijk wordt dan de volgende verklaring van de hoofdredactie van de Nederlander De afwezigheid van Dr. de Visser bij de stemmming moet hieruit wor den verklaard, dat deze na in de ja ren van zijn ministerschap, mede een zekere verantwoordelijkheid voor den post te hebben aanvaard, gelijk op dit oogenblik met de ministers Scïiokking en De Geer het geval is, het niet oorbaar achtte, nu eensklaps om te keeren en vóór het amende ment te stemmen". Voor de Christelijke Historische Kamerleden is het dus een ge wetenskwestie en zijn, zooals de Ne derlander het uitdrukte de bezwaren van principieelen aard, waarmede de zaak is afgedaan. Maar voor Christel Historische M i- n i s t e r s als Dr. De Visser, Dr. Schok king en Dr. De Geer behoeft dit geen beletsel te zijn een zekere verantwoor delijkheid voor dezen post te aanvaar den. Waaruit zou volgen dat men als Mi nister een zekere verantwoordelijk heid kan dragen voor zaken waarte gen men als Kamerlid gewetensbe zwaar heeft. STADSNIEUWS. De heer Elout over Indië. Op uitnoodiging van de vereenïging „Oost-West" heeft gisteravond in de groote zaal van het Nutsgebouw de heer C. K Elout, redacteur van het Alg. Handelsblad, gesproken over zijn reis naar Indië. Na door den voorzitter, den heer J. A. van Hamel met een kort woord te zijn ingeleid, begon spr zijn causerie met de opmerking, dat hij hier niet komt met de pretentie van een des kundige, doch dat hij slechts de per soonlijke indrukken zal weergeven die hij van Indië heeft gekregen. Trou wens, wanneer er één land is waar over, ook door de menschen die er zelf geweest zijn, verschillend wordt ge oordeeld, 'dan is het Indië wel. Dit is algemeen bekend, en heeft ook spre ker bij herhaling getroffen Het eerste gedeelte van zijn cause rie gaf de spreker in den vorm van een toelichting op 'n groot aantal hui tengewoon duidelijke en interessante lichtbeelden, voor het grootste gedeel te geheel nieuw. Achtereenvolgens werden opnamen vertoond en toegelicht, gemaakt op de reis over Jav?i en. Sumatra met de andere buitenbezittingen' als Bali en Celebes. t Moest ditmaal in wat groo te sprongen gaan om van het geheele gebied iets te kunnen zeggen. Al naar den aard der besproken plaatsen landschappen en tafereeltjes werd.stil gestaan bij het karakteris tieke van de inlandsche cultures, den handel, de verkeersmiddelen, den godsdienst, het klimaat, de monurnen ten enz. waarbij in een aangenarpen verhaaltrant verschillende bijzonder heden werden belicht. Geconstateerd werd. dat ons bestuur zeer gunstig heeft gewerkt op de ver keersmiddelen en de onderlinge ver houding der Indische volken. Door toe passing van Westersche methodes is de productie zeer toegenomen. Zeer veel heeft ons bestuur gedaan, aldus spr. voor de irrigatie, voor het onderwijs vooral, (spr stond versteld van de vele en verschillende onder wijsinrichtingen op Java), voor de hy giëne, voor de rechtspraak en voor de veiligheid. Naast dit vele goede acht spr. ech ter ook tekortkomingen aan te wijzen. Allereerst deze, dat men te .veel den Oosterling heeft miskend en hem het Westersche tempo heeft willen op dringen. Naar zijn aard Is de inlander vol- BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58935 Postbox 20 strekt niet lui, maar het komt niet in hem op om meer uit den bodem te halen dan noodig is voor zijn sobere levenswijze. Vooral bij den onderne mer heerscht ten deze nog een ver keerde opvatitng. Het bestuur begint er al een anderen kijk op te krijgeü. Wij hebben van Indië gemaakt een groote eenheid, terwijl het oorspron kelijk een ontzaglijke veelheid was. Nederland heeft een bevolking van 7 millioen op een oppervakte van 34 duizend vk. K.M. Indië een bevolking van 50 millioen op 2.00.000 vk. K.M. en tusschen dit grondoppervlak lig-r gen dan nog de groote verbindings wateren. Onder de Indische volken heerscht een verscheidenheid, zooals die in heel Europa niet wordt gezien. De tegenstellingen zijn er kolossaal groot. De eenheid die wij. er brachten is een kunstmatige, maar zij gaf het land staatkundig groote voordeel en, want de gedragingen van Indië als element in de wereld van andere mo gendheden zijn bekend als die van 'n kleinen, vredelievenden, neutralen staat, iets wat voor 'n archipel als de ze v. zeer groote beteekenis en waarde is. "En inwendig hebben wij er de rust en de orde verzekerd.- Hierna wil spr. iets zeggen over de waarde van de ondernemingen voor Indië. Er wordt-dikwijls gezegd, dat wij door de ondernerrlingen Indië uit zuigen. En al is daar een element van waarheid in. toch moet ook eens wor den bedacht welke groote kapitalen de bedrijven er brachten en lieten. Van de drie hoofdtakken, suiker, petroleum en de K. P. M. zal spr. de eerste en de laatste iets uitvoeriger bespreken De Koninklijke Paketvaart keerde over de laatste 15 jaren 30 millioen dividend uit, dat is 2 millioen, per jaar. Opzichzelf een heel bedrag, doch gerekend naar het vol gestort aandee- lenkapitaa] van 30 millioen slechts 9 pet. wat. niet exhorbitant hoog kan genoemd worden. Tegenover dit divi dend staan echter de volgende bedra gen, welke men in Indië liet. Aan be lasting 16 millioen, aan materialen en proviand 25 millioen. (Op de Neder- landsche werven liet men 51 millioen verdienen, aan (voor het meerendeel Indisch) personeel 130 millioen. Dit kan men toch moeilijk uitzui gen noemen, bij de ontzaglijke dien sten aan Indië bewezen door de be tere verbinding tusschen de verschil lende grondgebieden. Vervolgens de suikerondernemingen. Deze lieten in Indië in '21. 25 mil lioen, In '21, 44 millioen In *20, 166 millioen. Aan leveringen 7 milioen. Aan huren (rechtstreeksch aan de be volking 17s millioen. Aan loonen ge durende '21'23, 86°101 millioen per jaar. Als de suiker er niet was, zou de inlander mogelijk iets zelfstandi ger zijn, maar zijn grond zou in de verste verte niet aan rijst opbrengen wat hij nu aan suiker opbrengt. Perio diek zou er dezelfde hongersnood heer schen die thans in Britsch-Indië zoo dikwijls voorkomt. Dit alles heeft spr. vervuld met zeer groot respect voor de bestuurambten. die op hun eenzame posten zonder dat er de loftrompet voor wordt gestoken, enorme praestaties leveren, in het be lang van het moederland zoo goed als in dat der bevolking, met wie zij ge heel meeleven. Van een Utrechtsche of Leidsche richting heeft spr. bij hen niets gemerkt Hij vond slechts één groote Ned.-Indische richting. Met iets van wrevel in z'n stem vergelijkt spr. den een of anderen referendaris in .,de Witt" te Den Haag met de rid derorde in zijn knoopsgat, voor wien alles buigt, en de burgerjongens, die op de eenzame posten in de binnen landen daden van bestuursbeleid ver richten waarvan een plattelandsbur gemeester zich geen voorstelling kan maken. Maar ook voor de Zending, speciaal de medische, heeft spr. veel waardee ring, al is hij het niet in alles met haar eens. Hebben we echter economisch Indië veel vooruitgebracht, cultureel acht spr. de tekortkomingen vele. Nog te veel heerscht, vooral bij de ondernemers, het Westersch idee van de meerdere te zijn Het Wekten heeft immers de moderne techniek gevormd Zoo vergeet men, dat de cultuur niet is gebaseerd op een volmaakte techniek, doch op de geestelijke eigen schappen van een volk. En- spr. acht het verkeerd de eenheid van het Oos- tersche leven te verwringen, sociaal of godsdienstig, naar Westersch mo del. Het cultuurstelsel van de batige sloten is er uit, maar de geest vau dat stelsel niet Hij is slechts verhuisd van de regeeringsbureaux naar de on dernemers. Als tegenactie van dien cultuur geest is de Nationaal-Indische (niet de communistische) beweging opgeko men, waarvan spr. -gelooft, dat zij in beginsel juist is omdat het nooit dje bestemming van eenig volk kan zijn om altijd onderworpen te blijven. De vraag is slechts, en dat is een zeer moeilijke, waarvoor ook de re geering zich telkens ziet geplaatst: in welk tempo? Het best lijkt spr. ook hier het Oos- tersch tempo, dat in 'tMaleisch heet: plan-plan. Zachtjes aan. Ook na de staatkundige zelfbeschik king ,zou spr. evenwel voor het econo mische leven een langdjjriger inmen ging van Nederland noodig achten omdat op dit gebied ook de buurman, ook die op 1000en K.M. afstand, mee spreekt en een land als Indië krachtig geëxploiteerd moet worden. Cultuereel brengt dat geen zegen, maar spr. acht het niet te weerstaan, omdat hier ge rekend moet worden met de economi sche solidariteit van de wereld, die niet duldt dat een land met rijke pro ductie-mogelijkheden onvoldoende ge ëxploiteerd wordt. Vóer dat er een Volkenbond was, had reeds de historie ons gemaakt de mandataris van Indië". (Applaus. De heer van Hamel sloot zich bij het applaus aan met een woord van dank aan den heer Elout, wien hij 'n harte lijk tot weerziens toeriep. Kamer van Koophandel. Gistermiddag is een vergadering ge houden van organisaties, betrokken bij de verkiezingen voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, welke, zooals gemeld, is bepaald op 26 dezer. De verschillende uit het district aanwezige organisaties kwa men overeen, de verkiezing zonder strijd te doen afloopen en dus bij en kele candidaatstelling te doen geschie den. De aftredende leden voor het grootbedrijf, die zich herkiesbaar had den gesteld, werden opnieuw candid, gesteld, namelijk de heeren: P. Boot sr., Leiden; D. ten Cate Brouwer, Alphen- a. d. Rijn; N. C. F. van Ginkel, Leiden en P. A. de Gooyer, Leiden, van aftreden zijnde leden van de afdee- Voor de beide andere aan de beurt ling groot bedrijf, de heeren: Arnold Smits, die ontslag heeft genomen we gens vertrek uit Leiden en J. Sprey, te Alphen a. d. Rijn, die zich niet her kiesbaar stelt, werden candidaat ge steld de heeren P. Wouterlood te Lei den en H. Jongenburger te Alphen a. d. Rijn. Ook de tot de afdeel, kleinbedrijf be- hoorende aftredende leden, die zich herkiesbaar stelden, werden opnieuw candidaat gesteld, namelijk de heeren: C. G. J. Alkemade, Noordwijk; G. J. M. J. Molkenboer, Leiden; A. Mulder, Lei-' den; R. Ouwehand, Katwijk a. Zee en J van der Steen, Leiden. In de plaats van den heer C. van Schie te Katwijk a Zee, die zich niet herkiesbaar stelde, wer d candidaat gesteld diens plaats genoot de heer J. B. Dijkrent. Classicaile vergadering. Gisteren vergaderde de classis Lei den der Geref. Kerken onder leiding van Ds. van Herksen van Hillegom. De assessor sprak zijn blijdschap uit dat Ds. Thomas en Ds. Woudstra hersteld zijn, en dat Ds van Herksen bedankte voor het beroep naar Kam pen. Aan Ds. Gispen, Ds. Wielenga en Ds. Schilder werd een hartelijk wel kom toegeroepen. Naar aanleiding van een verzoek van de kerk van Gouda werd besloten een buitengewone particuliere Synode te houden. De Synode zal te Leiden vergaderen. Jot afgevaardigden naar deze Syno de werden aangewezen de predikanten Broekstra, Koers en Schilder, primi en Bouwman, v. d. Heijden en Mete ring, secundi, en de ouderlingen Buur man, Slegtenhorst en Wirtz. primi en de Bruyn, Warnaar en van Wielingen secundi. Inzake de kwestie Geelkerken werd de wenschelijkheid van het bijeenroe pen van een Generale Synode uitge sproken. De goddelijke Heraut Jezus Christus. Gisteravond hield Prof. J. P. Ver haar in bet Universiteitsgebouw (Kloksteeg 23) zijn tweede academie- voordracht over „De Goddelijke Heraut Jezus Christus". In aansluiting aan zijn eerste voor dracht, waarin spreker een pleidooi bad gehouden voor de noodzakelijk heid van een leven na den dood, van het bestaan van God en van de nood zakelijkheid der religie, zette spreker in een inleidend gedeelte uiteen: voor eerst dat slechts één religie waar en goed en dus noodzakelijk kan zijn, in dien God zelf één bepaalde religie zou hebben aangewezen en geopenbaard; ten tweede, dat bet historische feit der Godsopenbaring (indien het geschied is) mo^t kunnen worden aangetoond door historisch-betrouwbare documen ten; ten derde, dat een dergelijke Gods openbaring feitelijk afdoende kan worden aangetoond uit verschillende historisch-betrouwbare documenten, vooral uit den Bijbel; ten vierde, dat uit die documenten bovendien blijkt, dat deze Godsopenbaring vooral is ge bracht door Jezus Christus (Hebr. 1 vs 1—2). In het tweede deel behandelde spre ker zijn hoofdstelling, n.l.: Jezus Chris tus is niet alleen een goddelijke Lee- raa.r, maar de Zoon van God tevens, die door den Vader gezonden werd om aan de menschen een goddelijke leer te prediken. Deze stelling werd aldus bewezen: In de eerste plaats werd met ver schillende schriftuurplaatsen aange toond, dat Christus herhaaldelijk ver klaarde een goddelijke zending te heb ben, een goddelijke leer te prediken, zelf God te zijn. In de tweede plaats werd betoogd. Christus heeft, toen Hij dit verklaarde de waarheid gesproken. Spreker be riep zich biervoor op twee argumen ten: a. een bistoriscb-wijsgeerig argu ment: Christus beroept zich herhaal delijk ter verificatie van zijn bewerin gen op de vele wonderen, welke H,ij verrichtte. Welnu, dit beroep is afdoen de, daar wonderen (gelijk uitvoerig werd aangetoond) alleen door God zelf kunnen geschieden. De onfeilbare God zelve bevestigde dus door zijn god delijk zegelmerk de waarbëid van Christus'beweringen. Jezus Christus sprak dus waarheid, toen Hij zich een Godsgezant, ja de Zoon van God noemde. b. een psychologisch-ethischi argu ment, hetwelk aldus werd opgebouwd Uit de evangelieverhalen blijkt, dat de Christus door zulk een sublieme hei ligheid en zedelijke zieleschoonheid uitschittert, dat dit de zedelijke kracht van alle menschen te boven gaat. Vooral werd dit toegelicht door een uitvoerige uiteenzetting van het machtige programma der Bergrede, hetwelk op zoo'n eclatante wijze in Je zus' eigen leven wend gerealiseerd. Deze beschouwing dringt ons de con clusie op: dit kan geen bedrieger ge weest zijlij maar moet een Leeraar der waarheid zijn, dit kan zelfs geen lou- ter-menschelijke verschijning zijn, maar moet God zelve wezen. Sprak Christus dus de waarheid aldus besloot spreker dan is Hij ook een Godsgezant, dan is Hij wezenlijk de Zoon van God, dan is ook zijn leer, zijn religie, een goddelijke leer, een goddelijke religie, en derhalve de ee- nig-ware en de eenig-goede religie, welke door God gewild is, en dus voor alle menschen noodzakelijk is. Hoe kleedden zich onze Voorouders? Een zeer origineele en geestige recla me trekt dezer dagen de algemeene aandacht in de étalage van de firma Peek en Cloppenburg, aan de Breestraat. Daar wordt n.l. door een regelmatig draaiende poppenreeks een interessan te voorstelling gegeven van de klee derdracht voor heeren, zooals die zich in den loop der eeuwen telkens heeft gewijzigd. Te beginnen bij het jaar 1600 onge veer, wordt het model getoond van de heerenkleeding der verschillende tijd vakken. Allereerst ziet men den Nederland- schen edelman, zooals deze zich om streeks 1600 kleedde. Een tijdgenoot van Lode wijk XIV, omstreeks 1650, laat reeds een geheel andere manier van vraagt dan een Cavalier uit 't begin kleeden zien Met de steek in de hand ADVERTENTIE-PRIJS Géwone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke rednetie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van'ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Persstemmen over de Ministers- crisis. Belichten uit Den Haag maken mel ding van het vermoedelijk aanblijven van de R. K. Ministers. Minister De Geer verklaart omtrent het directoraat van den Landbouw nog geen beslissing te hebben genomen. Buitenland. Hindenburg keurt de houding der Doffe ch-nationalen ten opzichte van het verdrag van Locarno, af. Op 23 dezer begint in den Duitschen Rijksdag het debat over Locarno Er is overeenstemming bereikt inza ke de fundeering der Italiaansche schuld aan Amerika. van de 18e eeuw aller aandacht. De hoveling van Lodewijk XV (omstreeks 1790) beschikt eveneens over een voor dien tijd smaakvol costuum .Zeer fraai is ook de Biedermeyer heer. Deze draagt de flanellen-pantalon met de vele plooien. Een „elegant heer" uit 1850 en een uit 1890, toonen nog, dat onze voorouders er 'n anderen smaak op nahielden dan wij. Ten slotte laat de laatste heer, die „draait" de moder ne ulster, model 1925, zien. Op een ver-- nuftige wijze worden de poppen auto matisch voor het front van de étalage gebracht. Telkens blijven ze even stilstaan, zoodat men gelegenheid heeft om de op dat moment aantredende pop nauw keurig op te nemen. Men kan dan sten dat zij tot in de kleinste bijzonderhe den netjes is afgewerkt. De reclame trekt veel belangstelling. N. V. Emile Schulze. Als bijzonderheid kunnen wij ver melden, dat.de N.V. Emile Schulze Zonen's Mij., te Leiden, met de dooi: haar geïmporteerde „Küppersbuscb" gasfornuizen gisteren op de Gasten-! toonstelling te 's-Gravenhage, bij een gehouden kookwedstrijd, een schitte rend resultaat heeft bereikt, aangezien de kookster op haar fornuis met den eersten prijs werd bekroond, vanwege het laagste gasverbruik (ruim 100 Liter, lager dan de overige merken) en de uitstekende hoedanigheid van het ge kookte maal binnen den kortsten tijd. Winkelweek in het Centrum. Gisteravond vergaderde in het clul>- lokaal van den „Burcht" de jonge ver- eeniging „Het Centrumbelang". De Voorzitter, de heer L. C. S c li r ij- v e r s, opende de vergadering, heette de aanwezigen welkom en zette daar na in het kort het doel der Vereeni- ging uiteen. Zij heeft ten doel de be hartiging der belangen van het cen trum, der stad n.l.; Nieuwe Rijn, Boxer- markt en Vischmarkt, en dit in 't bij zonder in tweeërlei opzichtwat het verkeer betreft door den aanleg van breedere trottoirs, en wat de verlich ting aangaat. Er heerscht 's avonds groote) duiis- ternis, en dit is niet in het belang v an den winkelstand. Want deze wensc-ht licht; licht geeft leven, waar licht is, komen de menschen heen, en dit is wat de winkeliers noodig hebben, op dat zij de artikelen, die zij naar voren willen brengen, aan het publiek kun nen toonen. We moeten de menschon naar het centrum zien te krijgen. Spr. releveerde voorts, boe bijna alle bewoners van den N. Rijn eenige maanden geleden een request getee kend hebben aan B. en W. met verzoek o meen trottoir, zoo breed dat 2 kin der wagens elkaar kunnen passeeren en zoo hoog, dat geen voertuig er tn- gen op rijdt. Het antwoord, geteekend door den loco-burgemeester, luidde, dat de nood zakelijkheid daarvan gevoeld werd en het verzoek zou worden toegestaan. Wie schetst de verbazing toen later een tweede schrijven, door den burge meester, die inmiddels van vacantie teruggekeerd was, geteekend en waar in het eerste schrijven uit zuinigheids overwegingen werd herroepen. Een tweede request werd eveneens afgeketst, het antwoord luidde, dat

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1