GERZON MORGEN HEERENSOKKEN Zaterdag Opening van een Zaak F. JONGBLOED, Noordeinde 39. GBSVERWBRMIHG [LDCStaTEIISDBCSllKI GASHAARD. 7.3U 9.- 12.- 16.50 en hooger Zware' Motorjekkers 5]5 6.75 9 50 11.50 en hooger Jongensjassen 3?.u 4.50 5.50 6.50 en hoog.. Slechts 40 cent kosten onze kleine Advertentiën NIEUWE LEIDSCHÉ COURANT VAN VRIJDAG 6 NOVEMBER1925 De heer Bra at (P.B.): Dat kennen Xe hier wel. De heer L i n g b e ek gelooft niet te overdrijven als hij betreurt dat er, zoo als de heer Heemskerk heeft gezegd, 'in ons land méér Katholieken zijn dan 'Lingbeekianen. Brabant en Limburg regeeren over 't protestante Nederland. De meerderheid van ons volk moge protesthnt zijn;, er is beweerd, dat de zen zoo verdeeld, zijn dat geen protes- tantsche regeering mogelijk is. Spr. waarschuwt echter ons volk niet te drijven eenerzijds naar onge loof, ander2ijds naar separatisme en romanisme. In dit verband vertrouwt spr. dat de liberalen niet meer zoo doc trinair zullen zijn als voorheen wel het geval was. Onder de tegenwoordige omstandig heden kan spr. niet zich scharen bij de coalitie-partijen. In naam van den jBijbel schaart spr. zich bij Hr. Ms. meest loyale en meest welwillende op positie. De heer Marchant (V.D.) betoogt dat bestendiging der coalitie-regeering 'is tot nadeel van het land en niet over eenkomstig den gebleken volkswil, zoo als naderzijds is beweerd. Echter moet jHe Overheid, welke ook, zich steeds ge dragen 'overeenkomstig de grondsla gen van het recht. Dat is bij het be leid van den heer Colijn ten opzichte van het materieel welzijn van den ambtenaar niet geschied. Spr. komt terug op het incident in de laatste ver gadering dezer Kamer. Wie gedane toe zeggingen niet nakomt, verdient het vertrouwen niet. Had spr.' gesproken van 'n schurkachtige behandeling, dan had spr. ware dit in drift hem ontval- i'len,, als een fatsoenlijk man amende honorable moeten maken. Thans heeft spr. zich niet onparlementair gedra- Igen. Wanneer in Nederland een mi nister een verplichting van den Staat, gewaarborgd bij Kon. besluit, niet na- ikomt, dan i9 hij het vertrouwen kwijt en moet hij daarvan de gevolgen aan vaarden. Dit is zoo elementair mogelijk; noch de heer Colijn, noch spr. zit hier voor jzijn pleizier. Het parlementaire stelsel ware onmogelijk als men elkaar daar miet op mocht wijzen. Spr. vertrouwt |dat de Minister, die zeide niet meer met spr. te debatteeren, een middel zal weten te vinden dit alsnog te doen. Minister Colijn: Toch zal dit niet kunnen, als u uw houding niet wijzigt. De heer Marchant zal er zich i gelaten bij neerleggen. De Minister jmoet zich niet verongelijkt gevoelen 'als hem de gevolgen van zijn daden voorgehouden worden. Beter ware dat de heer Colijn desnoods erkende on recht te hebben gedaan, doch in het belang van het land niet anders te hebben gekund, dan te doen alsof hij nog in zijn recht was. Spr. gaat nog eens de geschiedenis van art. 40 na en noemt verschillende gevolgen van de toepassing daarvan onder de vorige regeering. Mochten de bolsjewisten eens in Nederland de macht krijgen doch ons volk is daartoe te verstandig dan zouden ze voor al wat ze hier uit Rusland willen overbrengen een precedent vinden in het beleid van den heer Colijn. Van zekere zijde wil men alles met den mantel der liefde bedek ken. Moet men van spr. echter ook vergen dat hij het gebeurde blauw- blauw laat? De heer Dresselhups noemt als een der beginselen van het liberalisme de handhaving van het recht; waarom heeft die dan niet ge sproken, zooals spr. doet? Prof. Ver aart heeft den koers-Colijn genoemd een gevaar voor ons land; spr. sluit zich daarbij aah. Spr. oefent verder critiek op de be- lastingpolitiek dezer regeering, welke voor de grootere en vooral de minder draagkrachtige gezinnen tot bedenke lijke cijfers leidt. De hooge indirecte lasten in Nederland zijn een econo misch, ernstig kwaad. En dan heet de partij van den heer Colijn nog wel de partij der kleine luiden. In 't bijzonder critiseert spr. de methoden om van de crisisschuld af te komen. Spr. breekt hier zijn rede af. De voorzitter verdaagt de ver gadering tot vandaag 1 uur. GEMENGD NIEUWS. VijfbegrootingeninVijf mi nuten. De gemeenteraad van Mon nikendam kreeg in zijn laatstgehouden vergadering te behandelen de gemeen- tebegrooting, de begrootingen van het waterleiding- Jiet electriciteits- en het gasbedrijf en van den vischafslag. Deze vijf begrootingen werden zon der bespreking goedgekeurd. Het duur de precies vijf minuten. Eenrecordvlucht. Ondanks den storm heeft de Duitsche Aerolloyd gisteren al haar diensten kunnen uit» voeren. De vlieger Rother vloog in 2 uur en 40 minuten .van Amsterdam naar Berlijn, wat een record is. Mijnontploffing. In de mijn Friedrich Heinrich te Lintfort heeft een schietkatoenontploffing plaats ge had, waarbij verscheidene mijnwer kers onder de vallende steenen werden bedolven. Er zijn twee dooden, 'twee ernstig en vijf licht gewonden geborgen. Vele bedolvenen zijn inmiddels bevrijd. Op weg naar de verkooping. Volgens berichten in de Duitsche bladen heeft een gerechtelijke verkoop onvoorzien aanleiding gegeven tot an- ti-semietisclie relletjes in den trein op het traject Kolozsvar—-Dees (Zevenbur gen. Ten einde zich te verzetten tegen een gedwongen verkooping van zijn land goederen, had de eigenaar zich naar Koloszvar begeven, om de hulp in te roepen van een dertigtal nationalisti sche studenteh. De steeds op relletjes beluste heeren hadden zich reeds voor hun afreis moed ingedronken voor wat zou ko men en begonnen in den trein alvast allen reizigers te verzoeken, zich te le- gitimeereh. Werd er een Jood ontdekt, dan stond hij aan de zwaarste mishan delingen bloot. Van een der reizigers, Jozef Leb, werd een arm en een been gebroken, Michael Goltschrib werd gekneusd en vele andere reizigers eveneens gewond. In Dees werden alle Joden, die in den trein wilden stappen, tot bloedens toe mishandeld. De politie stond tegen over dit alles machteloos en kon zei niet beletten, dat de verkooping we. verhinderd. De diepte der zee. Een halve eeuw lang heeft men meermalen ge meend de grootste diepte der zee ge vonden te hebben, maar telkens werd er weer een diepere plc ontdekt. De in 1874 op 44 gr. N. breedte en 152 gr. W. lengte gevonden diepte van 8518 M., gold langen tijd voor de grootste der wereld. In December 1895 vond men echter ten Noorden van Nieuw Zeeland diep ten van 9412 en 9427 M. In 1899 vond het Amerikaansche schip „Nero" bij het Marianeneiland een diepte van 9633 M. In 1912 werd in de wateren bijde Philippijnen een diepte van 9780 M. ontdekt en thans heeft het Japansche oorlogschip „Mandfjoe'* op 90 K.M. af stand van de kust van Japan bij een peiling op 9800 M. nog geen bodem ge raakt. De juiste diepte van die plaats kan dus nog niet worden opgegeven. Zesroeibooten omgeslagen Bij een oefening van een instituut voor lichaamsontwikkeling met zes roeibooten op het Tegeler meer (Duitschland) zijn door den golfslag alle zes booten omgeslagen. Eén man wordt nog vermist. Van de 32 roeiers zijn er 31 gered. Wist u dat? Volgens een bere kening in Duitsche kranten heeft iemand, die 70 jaar oud is geworden in zijn leven meer dan 20 wagons levens middelen naar binnen gewerkt. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Voor de openbare zitting staan op de rol 105 zaken, voor niet-openbare zit ting 10 zaken H. J. v. d. W. koopman te Alphen, is ten laste gelegd dat hij geen inlich tingen heeft verschaft aan den Raad van Arbeid op het 'daartoe gedane ver zoek en niet geplakt heeft op de rente- kaart van zijn dienstbode. Beklaagde beweerde er niets van ge weten te hebben. Ook is hij er door geen enkelen ambtenaar op gewezen. Uit het schrijven van den RaaJd van Arbeid is gebleken dat het wel bij hem is bezorgd, 'doch onder.de paperassen verloren is gegaan. Eerst later toen de politie kwam is er gezocht en de brief gevonden. Getuige Goslinga heeft er verscheidene malen een ambtenaar heengezonden, doch beklaagde werd nooit thuis getroffen. Getuige S. J. v. d. Wring geb. Hink kan het door be klaagde aangevoerde bevestigen, als ook de dienstbode die het betrof, ge tuige Piepenbrink. Eisch f5 of 5 dg. De kantonrechter raadde hem aan be ter de ingezonden stukken na te zien. Beklaagde zou lieyer wat schappelij- ker optreden door den Raad van Ar beid willen aanbevelen en de men- schen gemakkelijker op die dingen wij zen, dan een heel gezin voor het kan tongerecht te brengen. W. W. bloemist te Sassen hei m, is ten laste gelegd, zonder vergunning en acte gejaagd te hebben binnen het geregistreerde afgepaalde Kooigebied in de Floris Vrouw Schoutenpolder on der Warmond. Beklaagde wist niet dat het onder het Kooirecht behoorde, en ging bovendien enkel naar een an der jachtveld. Getuige van Haasteren kan beamen, wat de kantonrechter zegfy n.l. dat ze het nogal pp zijn ter rein verzien hebben. A. W. niet verschenen en A. W. P. v. N. beiden van Sassenheim, heb ben beide dezelfde overtreding begaan. De laatste al meer Voor dit feit gevon- nisd, g^eft de kantonrechter in over weging wat voorzichtiger te zijn. De geweren zijn niet in beslag genomen en getaxeerd op f 30. Het waren nogal mooie geweren, zegt de kantonrech ter,'wat bek. maar heel gewone ge weertjes noemde. De verbalisant, bri gadier Been, vertelde dat de geweren heel schappelijk waren getaxeerd en ieder wel f 100 waard. Eisch tegen ie der f10 of 10 dagen, plus taxatie ge weren. A. G. tuinder te Voorhout heeft 3 October 's avonds zonder licht gere den. De kaars was uitgegaan, maar het was niet zijn bedoeling aldoor zon der licht te rijden. En wij zullen je ook niet aldoor straffen, zegt den kan tonrechter. Eisch f2 boete. H. S. werkman te Leiden, is met z'n kinderen onder Leiderdorp wezen hengelen daar waar 't niet mocht, wat voor hem en de kleinen een teleurstel ling was en schade, want ook zijn nieuwe hengel was afgenomen. Eisch f2 boete. Je hengels krijg je terug, zegt de kantonrechter, en wacht dan maar af. I. B. te Leidien is weggebleven als getuige, en ook nu niet verschenen. Hij heeft zijn vrouw gezonden, die ver telt dat haar man ziek geweest is enz. Eisch f6 of 6 dagen. De kanton rechter zegt toe, er wel wat af te zul len doen. M. P. houtbewerker te Leiden, heeft gefietst zonder licht, toen zulks al moest. Eisch f2 of 2 dagen. W. C. la L. te L e i d e n;, was niet wezen stemmen op 2 Juli. Zoo ook D. R. geb. V., de eerste door treurige om standigheden die ze niet nader wensch te toe te lichten, de laatste had geen kaart ontvangen. Tegen ieder werd 50 ets. geëischt. G. C. N. geb. D. te Leiden, had werkelijk niet weggekund, waaróm vrijspraak gevraagd werd. W. S. geb. de V. te Leiden, was 73 jaar en had gedacht: wat haalt die ééne stem van mij nog uit, en Was maar thuis gebleven. Met het oog op haar leeftijd werd deze niet gestraft. Bloembollendiefstal. Wegens bloembollendiefstal stonden gisteren yoor de rechtbank te Haar lem terecht A. L'. Bi. en A. S., beiden wonende te Haarlemmermeer. Zij! heb-, ben te zamen en in vereeniging eénigé zakken bloembollen gestolen. S. ont kende het hem ten laste gelegdé, wijl hij al verscheidene malen veroordeeld was, werd anderhalf jaar tegen hem geëischt. Beklaagde B. legde een vol ledige bekentenis af. Tegen hem wérd negen maanden geëischt, met aftrek van de preventieve hechtenis. ZATERDAG TEGEN RECLAME-PRIJZEN In VerbandstoHen, Verplegings- artikelen, Binnen- en Buitenl. Geneesmiddelen, enz. Alles tegen concurreerende prijzen. Aanbevelend, Fa. C. A. FRANCHIMON, (0. B. v. d. REEP). Haarlemmerstraat 204 - Telefoon 1611. Zoo juist aangekomen: 'til Zoete Spaansche wijn, heerlijk 75 ct. 75 ct. RECLAME-PRIJS 75 ct. SBMOS vanaf 75 cl. PORT r. en w. vanaf 75 cl. is op iedere plaats in huis mogelijk. Plaatst in Uw woonvertrek of ontvangkamer een Het geeft U beslist voldoening. BEZOEKT ONZE TOONKAMER HOOIGRACHT 14 TELEFOON N9IÖ INLICHTINGEN EN DEMONSTRATIES KOSTELOOS. en toch zijn onze prijzen VEEL lager - Moderne Heeren Ulsters 6. 7.75 9.75 11.50 en hooger Moderne Winterjassen 0ams(\ met ronder fluweelen kraag

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6