CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG VRIJDAG 6 NOVEMBER 1925 NUMMER 1483 IDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bil nummer beslaat ui! TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Het politiek debat. De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de algemeenc beschouwingen over de Staatsbegroo- ting. Van de 33 uren die de Kamer zich voor dit debat heeft toegemeten, zijn er reeds 5 volgepraat. Het was'gisteren de dag van de op positie Met de heeren Albarda, Dresselhuys ~én Marchant trad ook de heer Ling- beek tegen het Kabinet in het krijt. Nieuwe dingen werden niet gezegd. De Lee* A.barda kwam met zijn be kende antidemocratische redeneering dat hrt Kabinet Colijn niet als een consequentie yan de verkiezingen is te beschouwen en dat de rechterzijde niet meer de leiding had mogen ne men De heer Marchant viel hem daarin hij, maar de heer Dresselhuys, hoe zeer hij ook een afkeer heeft van de coalitie-gedachte en hoe gaarne hij ook het rechtsche Kabinet zag verdwij nen, was bereid de „onvolmaakte rea liteit" te aanvaarden en erkende dat van het standpunt der rechterzijde een kabinet-Colijn niets wonderlijks had. Niet geheel zonder beteekenis was het verwijt van den heer Albarda, dat het optreden van den heer Colijn als minister-president is een aanmatiging van magjit, in strijd met den volkswil. De beschuldiging op zichzelf is na tuurlijk onjuist, maar .de beteekenis schuilt hierin dat zij een scherpe ver oordeeling bevat van het optreden van de socialisten in 1918, toen zij als min derheid in strijd met deq volkswil een greep deden naar de macht. De^heer Marchant bleef in zijn schan delijke houding tegenover minister Co lijn volharden, een houding die zelfs door de liberale pers unaniem wordt afgekeurd en die het voor een fatsoen lijk mensch onmogelijk maakt met de zen afgevaardigde te debatteeren. Het optreden van den heer Lingbeek zal voor velen een teleurstelling zijn geweest. Wie verwacht mocht hebben dat nu eens klaar en duidelijk het standpunt van de H.G.S. zou worden uiteengezet en aangetoond hoe deze partij hare be ginselen denkt te verwezenlijken, is bedrogen uitgekomen. De samenwerking van de rechtsche partijen werd afgekeurd, gefulmineerd werd 'tegen den toenemen den invloed van Rorhe, waarbij de enormiteit1 ver kondigd werd dat overal de Hervorm de burgemeesters vervangen worden door Roomschen en afgescheidenen een bewering waarvan de spreker zelf heel goed weet, dat zij met de waar heid volkomen in strijd is maar tot een positieve uiteenzetting kwam het toch niet Alleen dit. De heer Lingbeek zou in- plaats van een rechtsch Kabinet wen- schen een gemengd Kabinet, waarin ook vrijzinnigen zitting hebben en waarin ook de Roomsch-Katholieken vertegenwoordigd mogen zijn. Op die wijze zou de eenheid van het land gewaarborgd worden. Belangrijk kan de inzet van het po litieke debat niet worden genoemd. De inhoud van de redevoeringen was volstrekt niet evenredig aan de lengte. STADSNIEUWS. Zendingssamenkomst. In de Hooglandsche Kerk had gis teravond, in verband met de Zendings- week, een bijeenkomst plaats, die on der leiding stond van Ds. Goedhard. Nadat gemeenschappelijk gezongen was Ps. 150:1 opende Ds. Goedhard de samenkomst met gebed en sprak een woord van welkom tot de vele vrienden van de Zending, die aanwe zig waren. De Leidsche Zendingsver- eeniging is zoo gelukkig geweest de medewerking te krijgen van de zang- vereen. .,Deo Volente" uit Rijnsburg de Orchestvereen. „Per Aspera ad Astra" en van den heer Kooien, organist van deze kerk. Zij hebben deze samenkomst niet al leen mogelijk gemaakt, maar ook voor een goed deel georganiseerd Zoo moet T gaan, dat uit de gemeente spontaan de medewerking opkomt. Want de teekenis der Zending is deze: dat de BUREAU: Hooigracht 3S Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adverientiën per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariei. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Heer der gemeente haar leden tot een werk roept. Nu gaan we muziek en zang stellen in dienst des Heeren. In Ps. 150 zien wij allerlei instru menten die in dienstdes Heeren ge steld worden. Tot de vele voortreffe lijke gaven van Luther behoorde ook zijn muzikaal talent, denk slechts aan 't heerlijke lied „Een vaste burg is onze God." Namens de Leidsche Zendingsveree- niging heet spr. ook Dr. Brouwer har telijk welkom. Eindelijk wil spr. nog een korte zen- dmgsge^Achte ontwikkelen uit Efeze 2:17heeft Hij door het Evangelie vrede verkondigd, u die verre waart en dien die nabij waren. Daarmee duidt de Apostel aan dat Jezus Christus vrede gemaakt heeft tusschen God en de menscben en tus- schen de menschen onderling. Het heerlijke van Jezus is dat Hij de ver zoening is. Want wat een heerlijk Evangelie is 't toch dat die menschen die zoo ver weg waren déhzelfden God hebben. Zoo is dat woord van Paulus een heerlijk Zendingswoord; opdat z'n vredewerk moge uitbreken over de ge- heele wereld. In de eerste plaats komt deze ge dachte tot uw en mijn ziel, want wij moeten niet vergeten dat eerst de per soonlijke verzekering noodig is. Maar Hij doet zijn werk niet alleen aan, maar ook door de gemeente. 't Is spr. een raadsel hoe er nog steeds gevonden worden die bezwaren tegen de Zending hebben; want h.et evangelie is niet alleen voor u en mij en vandaag, maar voor iedereen en voor de eeuwigheid. Nooit heeft de mensch een zoo schoo ne roeping gekregen als toen God hem riep om mede te werken aan de uitbreiding van het evangelie. 't Gaat niet zoozeer om het vele geld, dat de samenwerkende Zendings corporaties nog noodig hebben, het gaat veeleer om het persoonlijk ge bed. De geldzaak is bijzaak, de zending wordt gedragen door de kleine mid delen. Daarna speelde de orkestvereeni- ging „Per aspera ad astra" Früblings Erwachen van Baeh, dat door de rui me hallen van de Hooglandsche kerk zeldzaam schoon klonk en vervolgens een eveneens zeer goed gespeelde se renade van Widor. Het koor van „.Deo Volente" zong daarna heel verdienstelijk een Zen dingslied van Fleming, en een voor deze gelegenheid door Mej. van Kla veren gedichte en door den heer Noor danus getoonzette Bede, waarna dé* heer Kooien op het orgel een Prae- ludiuin van Rheinberger ten gehoore bracht. Vervolgens sprak Dr. Brouwer, Zen dingsdirector te Oegstgeest over „Noo dig of Onnoodig". Spr wil eerst twee misvattingen ter zijde stellen en zal niet spreken over de vraag of zending wel noodig is. want van het noodige zijn allen, die hier samengekomen zijn wel over tuigd Ook zal spr niet nagaan of deze zendingsweek noodig is, of de steun van Leiden voor de samenwerkende Zendingscorporaties noodig is. Een veel grooter vraag zal spr. be handelen n.l. in hoeverre de menschen noodig of onnoodig zijn in Gods werk. Heeft God 'tonze noodig,. ons gebed toewijding, offer? In den Bijbel ligt een tegenstrijdig heid op dit punt. In Ps 50 staat: „Ik zal uit uw huis geen var nemenwant al het ge dierte is mijns." Ziet gij wel, God heeft 't onze niet noodig, want de wereld en hare vol heid is Zijns. Maar uit 't bekende verhaal van den intocht van Jezus in Jeruzalem blijkt, dat Jezus zelf zegt, dat Hij de ezel van no ode heeft. Onder 'tOude Verbond zou men tel kens zeggen: God heeft 'tonze niet noodi£. Jesaja zegt: „.Waartoe zijn Mij de veelheid der slachtoffers?" Een groote streep haalt God door de of fers der menschen.. Maar Jezus verzamelt de discipelen heeft ze dus blijkbaar wel noodig. In 't Hoogepriesterlijk gebed vrdagt Hij dan ook: „Ik hid U niet dat Gij ze wegneemt uit de wereld." In Geth- semané zegt Hij: Blijft hier en waakt met Mij. God heeft ons dus tocli wel noodig. 'tls niet enkel 'tOude Tes tament dat 'teerste, en 'tNieuwe dat 't laatste zegt. De heele grond van het bestaan van het volk van Israël is geweest de ken nis van God te bewaren'en uit te brei den. Paulus wilde in Rome 't Evan gelie prediken, hij kwam er ook, maar anders dan hij gedacht had. Soms denkt de mensch: God heeft ons toch meer noodig). maar dan komt de ootmoed, immers bij uitstek de Christelijke deugd. Jezus heeft een ezel noodig om naar Jeruzalem te rijden. In den geheelen bijbel is telkens zoo'n eenvoudige ezel noodig bij Abraham, bij Bileam en in nog veel andere geschiedenissen. Ze zijn noodig in de geschiedenis van het Godsrijk. De ezel is als 't ware geschapen om niets te zijn als een een voudig lastdier. Zoo heeft God ons ook noodig. Als wij maar eenigzins bruik baar zijn, dan heeft God ons noodig. Een ezel droeg Jezus naar Jeruza lem. En'nu is 'twel erg nederig, maar wij moeten ook ezels zijn, Jezu9 dra gend door 'tHemelsch Jeruzalem. Wij hebben niets anders te doen dan ons te doen gebruiken in dienst van de Zending Eerst onze .overgave, ons ootmoedig gebed, dan komt» het groote tekort ook wel bijelkaar. Geen hoog moed, maar wel een besef van ^eigen- waarde, geen slavenmoraal, maar wa re ootmoed. 'tMoet zoo zijm, dat wij zeggen: Hij moet wassen, en ik moet minder worden. Na deze rede zong 'tkoor een lied van een onbekenden componist, „Sion de stad Gods." Hierop gaf de h§er Kooien een zeer mooie Orgel sonate van Mendelssohn. Vervolgens speelde 't Orchest nog de Loreley-Paraphrase van Nesvadba en een compositie van zijn dirigent, den heer Noor danus. ,.Marsch Pontificaal." 'tKoor van Deo Volento zong nog Lied 44 uit den zen dingsliederenbundel van Da Costa. waarna Ds. Goedaard met dankgebed eindigde. Tot slot van deze goed bezochte bij eenkomst werd gemeenschappelijk ge zongen Gezang 245:2. Tuberculose en Armbestuur. Over dit onderwerp schrijft de heer H. W;. Blöte arts, en lid van het Bur gerlijk Armbestuur te Leiden in het orgaan der Ned. Controle Vereen, tot bestrijding der tuberculose.: Herhaaldelijk is het, voorgekomen, dat bij' het Burgerlijk Armbestuur te Leiden aanvragen inkomen om bijdra gen jn de verplègings-kosten van tu- berculose-patiënten in sanatoria. De ze aanvragen worden door de Ver- eeniging ter bestrijding der tubercu lose via den Gemeentelijken Geneés- kundigen Dienst ingediend. Een ge deelte der verplegingskosten komt uit de kas van genoemde yereeniging. Na rijp beraad ben ik tot de over tuiging gekomen, dat ik in het ver volg mijn goedkeurende stem aan deze aanvragen moet- onthouden, en het zal wel goed zijn in dit tijdschrift mede te deelen, welke beweegrédénén mij1 tot deze gedragslijn hebben geleid. Het mag als bekend verondersteld worden, dat de hedendaagsche bijstrij- dingswijze der tuberculose als volks ziekte berust op het voorkomen der infectie, om zoodoende de gevreesde ziekte uit' te roeien. De theoretische grondslag waarop deze wijze van doen gebaseerd is, was aan onbezonken ken nis omtrent de bacteriologie ontleend en met de leus: „La tuberculose est évitable puisqu'elle est contagïeuse" (De tuberculose kan vermeden wed den, omdat zij besmettelijk is; trok men ten strijde. Van meet at aan heb ik mij met deze bestrijdingswijze niet kunnen ver eenigen. De deskundige kan de motieven, waarop mijn overtuiging berust, vinden! in het Mea. Weekblad, jaargang XXII 1915 in een artikel, getiteld „Over de bestrijding der tuberculose als volks ziekte". Mijïi argumenten waren ont leend aan de feiten, die het onder zoek naar de geographische versprei ding der tuberculose had ban hét licht gebracht en verder aan de kennis om trent de immuniteitsvoorwaarden van deze ziekte bij' den mensch. Latere publicaties van anderen hebben mij! m mijn overtuiging versterkt, en nog heden ten dage kan ik de onweer- legde conclusies waartoe ik destijds kwam staanCe houden. Deze conclusies luiden als volgt: „Wanneer het eens werkelijk ge lukte om door consultatie--bureaux en huisbezoeksters, door woriïhgdesin- fectie en sputum-prophylaxe een be volking vrij te maken en vrij te houden van de tuberculose, dan zou daarmee aan die bevolking een 2eer slechten dienst bewezen zijn. Wanneer de Ne- deriandsche Centrale Yeraeniging tol bestrijding der tuberculose haar doel zou bereikt hebb en, ware een groot on- I heil over ons volk gebracht, want het I zou even hulpeloos tegenover de tuber- culeuze infectie staan als nu nog de Javanen van Poeloe Laoet én de Kaïn mukken uit het centrum hunner step pen." Ik kan er niet genoeg den nadruk op leggen, 'dat men de bevolking be roofd zou hebben van den belang rijken graad van immuniteit, die door haar in den foop der tijden, ten ge volge van "de infectie niet tuberkel bacillen was verkregen. De woning- en sputum aêslnfectie wil ik, als zijnde van ondergeschikt belang en weinig kostbaar, buiten be spreking laten,, maar ik moet blijven aandringen op de opheffing der con- sultatiebureaux in hun 'nuidigen vorm en vooral op afschaffing van het in stituut dei" huisbezoeksters; want al geef ik toe, dat deze huisbezoeksters op de verspreiding der tuberculose nauwelijks -eenigen invloed, noch ten igoede, noch ten kwade kunnen uitoefe nen, de gelden aan het voortbestaan van het instituut besteed worden nut teloos aangewend. Met voldoening "kan ik er op wijzen dat telkens en telkens weer de aan het licht gekomen ervaringsfeiten de gegrondheid der door mij aangevoer de bezwaren hebben bevestigd. In het Tijdschr. v. Sociale Hygiene 1924 komt o.a. een artikel voor:Volks gezondheid in de Tweede Kamer". Bij: de bespreking der tuberculose-bestrij- ding wees mevrouw de Vries o.a. óp het eigenaardige feit, dat in Gronin gen, waar nog betrekkelijk weinig aan directe tuberculosebestrijding was go- daan, de sterfte voor deze ziekte in flinke mate was gedaald en dat daar tegenover in Haarlem, waar reeds se dert 1904 een consultatie-bureau ar beidt, de tuberculosesterfte in onge veer even sterke mate bleék té zij'n gestegen. Zulke; uitkomsten moeten ons steeds weer nopen onze sociaal- hygiënische methoden en de daarmee bereikte resultaten met een kritisch oog te bezien. Wie nu'mocht meenen, dat het ge loof in de deugdelijkheid der gevolgde bestrijdingswijze door dergelijke aan 'het licht gekomen feiten aan het wan kelen zou worden gebracht, wil ik \\ij; zen op het courantenverslag der .laat ste vergadering der Leidsche Ver- eem'ging ter bestrijding der tubercu lose. Het blijkt daaruit, dat men hals starrig op den eenmaal ingeslagen weg wu "voortgaan. Dit behoefde nu niet de minste aandacht te trékken, ware net niet, cfat deze Vereeniging van tijd tot tijd om financieel en steun Ijir het Burgerlijk Armbestuur aanklopt. Waar evenwel "haar mijn vaste 'overtuiging, door de Vereeniging een groot 'bedrag mutteloost wordt aangewend, acht ik mezelf niet langer verantwoord mijh stem in gunstigen zin uit te brengen wanneer door de Vereeniging géiden uit de Gemeerltekas worden gevraagd. De Leidsche Winkelstand. De fa. Gebrs. Oud, die reeds langen tijd 'n bekend geworden vleesch- houwerq dreef op de Oude Rqn, heeft thans haar zaken uitgebreid met een nieuw winkelpand, n.l. in de Manden- makerssteeg no. 4. Deze tweede zaak maakt met haar breede, hooge ruimteverhoudingen^ en royale toegangen voor lucht en licht, een zeer gunstigen indruk. De winkel beschikt over een ruime etalage, die tevens een mooien doorkijk geeft naar het interieur, waarin verder al de machines en verdere hulpmidde len worden aangetroffen, waarover de moderne slagerij moet beschikken. Bij de inrichtuig werd ook aan het aestnetisch element de gewensehte zorg besteed. De frissche betegeling van toonbank en wanden maakt een aange- namen indruk. Morgenavond zal in perceel 39 van het Noordeinde tegenover de Chris telijke M. U. L. O.-school de heer T. Jongblce d een naar de eischen des tqds ingerichte zaak openen in genees middelen, verbandartikelen, chemicaliën enz. Het pand, dat heel vroeger wel eens als winkel had gediend, doch den laat ster! tijd werd bewoond, is thans ge heel omgebouwd, naar het ontwerp_ van den architect Hoeken en onder leiding van het bekende H.A.W.I.-kantoor, ter wijl de uitvoering voor rekening stond van den heer Warnaar,- aannemer. Deze kunnen allen met voldoening op hun werk terugzien. De heer Hoe ken slaagde er in, naast een practischen en sierlijken ingang, 'n ruime etalage te projecteeren, die bovendien door een smaakvol uitgevoerd glas-in-lood boven licht een voornaam aanzien kreeg. Het inwendige bevat alle gewensehte attributen, die tot de uitrusting van een drogisterij behooren. Stofvrije vitrines geven de artikelen, die daarvoor in aan merking komen, een antiseptische ba- scherming, waarbij de indeeling zoo danig is gekozen, dat deze zich voor een practised gebruik alleszins leent. Het laat zich aanzien, dat de zaak op Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrootlng in de Tweede Kamer. Het collectief contract In het bak kersbedrijf voor sommige plaatsen ge- teekend. Buitenland. Italië ls in opschudding gebracht door de ontdekking van een samen zwering tegen het leven van Musso lini Er zijn verschillende medeplich tigen gcaresieerd. Volgens berichten uit Jeruzalem rou de opstand in Syrië zich snel uitbrei den. De Fransche socialisten zijn voorne mens, binnenkort dra politiek van steun aan het kabinetPainievé ta hervatten. Zaterdag denkt Painievé zijn Bnan- cieele voorstellen bij de Kamer In te dienen. deae drukke en nog steeds drukk- - wor Öende stand goed zal effecteereu. Zij is uit aesthethiach opzicht een aanwinst voor het Noardeinae, dat trouwens in den laatsten tjjd op mefTdere punten werd verfraaid. „Eiiatha". Het verbouwen en uitbreiden van de ihfeerenhuizen „Arentfiburg", en „Hoet- kemburg" te Voorburg ten behoeve van de Vereeniging „Effatha"' is gegund aan den heer W. v. d. Knaap te Voorburg, die het laagst inschreef, n.l. voor da som van f 55.500 met aftrek van f2200 _voor het schilderwerk. Zooals gemeld, was de begrooting" f 69.345. Het aanbrengen van de centrale Ver warming is opgedragen aan de firma braat te Delft. J. K. beeft aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele een rijwiel is verduis terd. In de Kanaalstraat is gistermid dag yf. v. H. door J. C. mishandelde - Da politie heeft gisteren een klein motorbootje onbeheerd drijvende aart getroffen. Inlichtingen zjjn te verkrijgen aan het politiebureau. BINNENLAND. V;- hcc.vc.' verslag over de v. - cv twerpen inzake de af sluiting en drocr r i";'ng van de Zui derzee. Verscheidene leden hadden aldus lezen wij hierin met leedwezen en verbazing vernomen, dat afgezien is van de destijds door de Zuiderzee-ver- eeniging voorgestelde richting van, den. afsluitdijk, welke zou loopen van de Noordhollandsche kust over Wierin- gen naar Piaam. Thans stelt de Regeering voor. de aanfluiting van den dijk met de Frie- sche kust te maken benoorden Piaam, even bezuiden Zurig. Gaarne zouden de. hier aan 't woord zijnde leden vernemen, welke overwe- gingen hiertoe hebben geleid. Gevraagd werd, of de Regeering be reid is dit gedeelte van het wetsont werp terug te nemen, om het in den vorm "Can een afzonderlijk ont\\\ :p aan het oordeel der Staten-Genen. al te onderwerpen. Het R. D. V. der Spoorwegen. Gisteren werd de conferentie tus schen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de vertegenwoordigers der personeelorganisaties over de wij zigingen in het R. D. V., voortgezet. Bepaald werd, dat de vergoeding voor waarneming van een hoogere be trekking zal worden uitbetaald, indien m enslechts zes dagen in een tijdvak van 14 dagen die fuctie waarneemt. In die gevallen ontvangt men het ver schil in loon van beide fucties. Voor stiefkinderen wordt voortaan kindertoeslag verlêend; ook voor pleegkinderen wier verzorging men blijvend op zich heeft genomen en wier ouders overleden zijn. Voortaan zal overplaatsingskosten van 30 dag 'enloon gegeven worden aan gehuwden en weduwnaars, die een eigen huishouding hebben en aan on-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1