CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oi! nummer bestaat ui! TWEE Bladen. EERSTE BLAD. fiföSïERDAMSCHE ANTHRACIET P. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 6e JAARGANG DINSDAG 3 NOVEMBER 1925 NUMMER 1480 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten Hoogste 30 woorden, worden dage» lak» geplaatst ad V Gemoedsbezwaren. Dat' de gemakkelijkste weg niet al tijd de beste is, blijkt wel uit wat in liet Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer omtrent de verplichte verzeke ring werd opgemerkt ..Eenige leden aldus bedoeld ver slag wezen er op, dat de werkgevers die ge m o e d sg ez war en koesteren tegen de medewerking aan de uitvoering der verplichte verzekering volgens art. 286 j. der Invaliditeitswet verplicht zijn bij hun aanslag in de rijksinkomstenbe lasting een bedrag te storten dat 25 pet. hoog er is dan het bedrag der pre mie. Zij achtten die regeling zeer druk kend, maar gaven toe, dat een meer bevredigende regeling moeilijk te vin- 'den is. Daarom drongen zij er op aan deze categorie van personen geheel van betaling vrij te stellen." Een prachtoplossing inderdaad, maar die er allicht toe zou leiden dat het aantal gemoedsbezwaarden belangrijk zou toenemen. Het schijnt toch meermalen voor te komen dat de gemoedsbezwaren in nauw verband staan met de portemon- naie en dat, zoodra men tot de ontdek king komt dat het betalen van do ge wone premie toch nog voordeeliger is. üe gemoedsbezwaren wegsmelten als sneeuw voor de zon. Het is overigens niet recht duidelijk dat men wel gemoedsbezwaren heeft tegen verzekering, maar dat men geen bezwaar heeft de kosten daarvan op anderen af te schuiven Het wil ons voorkomen, dat zij die hier voor de gemoedsbezwaarden op kwamen aan de werkelijk bezwaarden voof wie het geen financieele kwestie is, een slechten dienst hebben bewezen V Amerika en onze bloembollen Uit de cijfers die gepubliceerd zijn betreffende den export v. bloembollen over de eerste negen maanden van 1925, blijkt, dat dit uiterst nationale product in de rij van de verschillende export-artikelen 'n steeds belangrijker plaats gaat innemen. Bedroeg de uitvoer in de jaren 1917 en 1918 nog slechts ongeveer 8.000.000, de laatste cijfers toonen aan, dat voor 1925 de 45.000.000 zeer dicht bena derd, zoo niet overschreden zal wor den. Daardoor wordt het bloembollenbe- drijf hoe langer hoe meer een bedrijf van nationale beteekenis. Dit wordt vooral duidelijk als in aanmerking wordt genomen, dat in te genstelling met zooveel andere artike len, zoo goed als al het geld, dat in be taling van Hollandsche bloembollen ons land binnenkomt, in ons land blijft. Men behoeft hiervan geen belangrijk deel af te trekken voor het importee ren van dure grondstoffen; wat aan kunstmeststoffen en grondstoffen voor verpakkingsmateriaal wordt ingevoerd vertegenwoordigt slechts een betrek kelijk luttel bedrag. Als nationale bron van inkomsten mag de bloembollencultuur dan ook niet worden onderschat. De politiek die de laatste jaren door Amerika, wat betreft den invoer van bloembollen en planten wordt ge volgd, is dan ook niet alleen voor de bloembollenstreek zelf en haar naaste omgeving, maar voor ons geheele land van groote beteekenis. De Boskoopsche artikelen werden reeds in 1919 met den banvloek van de Amerikaansche autoriteiten getrof- 'fen, en aan verschillende artikelen in het bloembollenbedrijf, al zijn het dan ook slechts artikelen van secundaire beteekenis, viel eenzelfde lot ten deel Indien er echter in den tegenwoordi- gen toestand geen wijziging komt zal na 1 Januari a.s. ook de vrije invoer van Narcissen in Amerika worden ver- bodén. En al hebben we voldoende vertrou wen in de energie van de bollenmen- schen, die steeds blijk gegeven heb ben, dat ze moeilijkheden en tegensla gen weten te overwinnen, om niet al te pessimistisch te zijn wat betreft de gevolgen van een dergelijken maatre gel, het kan niet worden ontkend, dat een invoerverbod van Narcissen voor Amerika een groote slag voor het vak iZou zijn. De verwachting, dat het Amerikaan sche standpunt alsnog zal worden ge- gewijzigd is niet boog gespannen. Het is echter verblijdend, dat men niet bij de pakken neerzit, maar tot het laatste oogenblik alles in het werk stelt om het gewenschte doel te be reiken. Heden vertrekken d,e heeren Prof. van Slogteren en Arentshorst naar Amerika om op de conferentie, die door de Amerikaansche Regeering te gen 16 November te Washington i9 be legd, de Hollandsche belangen te ver dedigen. Onze beste wenschen vergezellen de heeren op hun reis. Van harte hopen we, dat onder Gods zegen, hun arbeid met een verblijdenden uitslag mag worden bekroond. STADSNIEUWS. De teraardebestelling van Prof. Roessingh. Na den rouwdienst iri de Remon- strantsche kerk, waarvan wij gisteren het verslag plaatsen, werd het stoffe lijk overschot van Prof. dr. K 11 Roes singh grafwaarts gereden Aan den lijkwagen waren tal van kransen ge hecht en achter de lijkkoets volgde een landauer met een groot aantal kran sen en bloemstukken. Eenige honderden personen, hoog leeraren mannelijke en vrouwelijke studenten, vrienden en vereerders volgden uit de kerk achter de lijkkoets te voet den ongeveer een uur gaans langen weg naar Oegstgeest, waar gis termiddag om half 2 de begrafenis heeft plaats gehad, op de begraafplaats „Het groene Kerkje" der Ned. Herv. ge meente. Ook hier was de belangstelling bui tengewoon groot. Onder de talrijke aanwezigen waren jhr. mr de Gijselaar burgemeester en president-curator en jhr. Boddaert, secretaris van curatoren der Leidsche universiteit, jhr. mr. E. C. U. van Doorn namens het Leidsch Universteitsfonds, waarvan prof. Roes singh secretaris was, de rector-magni- ficus, prof. Meyers, het collegium van het Leidsch studentencorps, het be stuur van de Vereeniging voor vrou welijke studenten, de theologische fa culteit voor Leidsche studenten, depu taties van de Federatie van Vrijz. Pro testanten uit Den Haag, van de Ver eeniging Woodbrookers in Holland, van oud-leden van de organisatie van den V C.S.B. van bet Genootschap voor zedelijke yolkspolitiek en de heer G. H. de Ridder, te Amsterdam, als verte genwoordiger van het hoofdbestuur van de Vrijz.-Hervormden en vele an deren. De meesten hunner waren ook bij den kerkdienst aanwezig. Op de begraafplaats werd het stof felijk overschot^ door 9tudenten rond de kerk gedragen en daarna graf waarts. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, sprak prof. Heering het Onze Vader uit, en nadat er bloemen in het graf waren gestrooid, dankte een broe der van den overledene voor de laatste eer den doode bewezen. Dr. D. Plooy voorgedragen voor Hoog leeraar. B. en VV. van .am hebban aan den Raad een voordracht voorgelegd van curatoren der Universiteit, ter be noeming van dr. D. Plooy, predikant te Leiden, tot buitengewoon hoogleeraar in de uitlegging van het Nieuwe Tes tament en de oud-Christelijke letter kunde, op een jaarwedde en met een pensioengrondslag van f 7000. B. en W. stellen den raad voor, tot benoeming over te gaan, onder bepa ling, dat zij zal ingaan, op een door B. eh W. vast te stellen datum. Dr. Plooy, die 14 April 1877 geboren is, aanvaardde in 1902 de evangeliebe diening in de Ned. Herv. Gem. te Heese Sedert 2 Maart 1913 is Dr. Plooy pre dikant bij de Ned Herv. Gem. alhier. Hij is een man van groote wetenschap pelijke beteekenis, speciaal als Nieuw- testamenticus en kerkhistoricus. Mazolen-gevallen. Dr. M. D. Horst, directeur van den Gemeentel Geneeskundigen Dienst schrijft ons: Aangezien er zich in de laatste week verscheidene mazelengevallen hebben voorgedaan, en het mij gebleken is, dat velen onvoldoende bekend zijn met RECLAME, Heerensingel 34/35, Tel. 1523. PRIMA KWALITEIT. VERZEGELDE ZAKKEN. de letter en de bedoeling der mazelen- verordening, zij het mij vergund hier een kleine toelichting te geven. De bedoeling der verordening is: le. de Overheid bijtijds voldoende ingelicht te doen zijn, wanneer er zich een epidemie dreigt te ontwikkelen. Hiervoor dient de verplichte aan gifte volgens artikel 2: „Ouders, voog den en andere, krachtens wet of over eenkomst of feitelijk met de verzor ging van kinderen'belaste personen, zijn verplicht van élk geval van ma zelen voorkomend iii hun gezin, in de onder hun beheer staande inrichting of in het gezin, waarbij zij met hunne kinderen inwonen, uiterlijk binnen vier en twintig uur aangifte te doen bij den Burgemeester. Hij, die aan het hoofd staat van een lagere school, een bewaarschool of een kinderbewasj*- piaats, is verplicht, wanneer hij weet. of vermoedt, dat kinderen, die zijn in richting bezoeken, door mazelen zijn aangetast, daarvan binnen vier en twintig uur aangifte te doen bij den Burgemeester." 2e. de uitbreiding, vooi'Al onder jon ge kinderen, zooveel mogelijk te beper ken. Daarom zijn ouders en hoofden van scholen verplicht zieke kinderen van school te weren. De broertjes en zusjes van zieke kinderen mogen v/èl de lagere school bezoeken, doch geen scholen of kinderbewaarplaatsen, ten zij zij de ziekte reeds vroeger gehad hebben. Na afloop der ziekte wordt het pa tientje tot de school toegelaten, iii- dien de dokter een briefje afgeeft, dat sedert het uitbreken der ziekte drie weken zijn verloopen. Voor bijzonderheden en strafbepalin gen zij naar de verordening zelve ver wezen. Eon verbetering. Aan het begin der Jan van Goyen- kade is thans een aanvang gemaakt met de opruiming der modderpoel, die daar tot ergernis van bewoners en wan delaars nog steeds lag tusschen het bestrate gedeelte en het trottoir. Het wordt nu ook bestraat. Hiermede verdwijnt de laatste her innering aan den tijd, dat op dit voor malige Zoeterwoudsche grondgebied de stal stond der jagerspaarden, die de Haagsche schuit van De Munck en hare zusteren door de Haagsche trek vaart trokken. Alleen de landelijke groene wal herinnert nu nog aan den tijd vóór de annexatie van 1896. En dan ook nog de scheefgezakte trottoir banden langs de huizen. Maar daarin zal ook wel verbetering komen. Een geheimzinnige zaak. Zaterdagnacht zijn door de Haagsche politie naar het hoofdbureau overge bracht een 39-jarige student uit Leiden en een 57-jarige koopman uit de Rip- perdastraat. De aanleiding tot deze aanhouding was, dat de koopman bij een agent be scherming kwam vragen tegen een stu dent, die hem verdoovende middelen zou toegediend hebben. Toen de politie den student aan een verhoor onder wierp en hem fouilleerde, werden in derdaad eenige poeders op hem bevon den. De koopman vertelde voorts, dat hij de laatste dagen ernstig ongesteld was geweest, naar zijn overtuiging ten gevolge van het gebruik van de door den. student verstrekte poeders. Beide personen gedroegen zich tijdens het on derzoek bij de politie zeer zonderling, zoodat de politie, die aanvankelijk meende, dat zij dronken waren,, bet raadzaam oordeelde, den Geneeskun digen Dienst te waarschuwen. Een wachtelokter v. dezen dienst verklaar de, dat de aangehoudenen vermoede lijk psychopaten zijn. De poeders zijn voor onderzoek in beslag genomen Het vermoeden bestaat, dat de^e atro pine bevatten. Schaken. Leidsche schaakclub „Philidor." Van de derde ronde vermelden we de volgende uitslagen: J. de BoerJ. v. d. Wilk 01 J H. G. BotermansW. Imink 01 EAV.v.d. Burgh—P.J.v.d. Zeeuw 10 A. M. I.A. J. J. Nicaise 01 H. C. de Nie—JC. Hagemans 01 H. I. de NieH. v. Duuren 10 W. Segaar—N. N. 1—0 W. F. SniederJ. C. Verhaar 10 J. J, AbspoelG. Verboeven 01 J. v. WeerenJ. Worst 01 Stand na de derde ronde: v. d. Burg, H. I. de Nie en Worst 3 punten, v. d.Wilk, Nicaise, v. d. Zeeuw, v. Duuren, Segaar, Snieder en v. Wee- ren 2 punten. Hagemans en Verhoe ven l5 punt. De Boer, Immink, N. N., A. M. I. en Verhaar 1 punt. H. C. de Nie en Abspooel 8 punt en Botermans, Kemperman en Colpa 0 punten. De beide laatsten hebben nog slechts 2 partijen Gistermiddag om kwart voor vijf, brak een brandje uit in een schuurtje van J. G. v. E. aan de Lombokstraat. De autobrandspuit rukte uit en met een slang werd 'tvuur gebluscht. Op den Rijnsburgervveg werd gis terenavond om 8 uur een juffrouw A. v. E. uit Rijnsburg door een auto aan gereden daar zij door den mistniet zien kon waar ze reed Het voorwiel van de fiets is vernield. Door de politie is een man aan gehouden die onder verdachte omstan digheden in 't bezit was van een rij- wielkaarslantaarn. Hij beweert de lan taarn gevonden te hebben. Zij die eeh lantaarn mochten vermissen worden verzocht zich bij de politie aan te mel den. Mej. v. L. deed bij de politie aan gifte dat zij door haar buurvrouw v. W. met een klomp op haar schouders Aangehouden is een zekere H. A.. die in het Alg. Politieblad gesigna leerd stond en nog eenige dagen ar rest te goed had. De eerste lezing van de drie, wel ke in plaats van de z.g. Indische Week in het Academiegebouw gistermiddag zou worden gehouden, moest wegens de begrafenis van Prof. Roessingh wor den uitgesteld en wordt thans gehou den a.s. Vrijdag 6 Nov. 's namiddags kwart vóór drie. De oud-Gouverneur-Generaal Graaf van Limburg-Stirum spreekt dan over: Indië's staatkundige ontwikkeling. HET LAGER ONDERWIJS. Wij ontvingen het Onderwijsverslag over 1922—1923. Hoewel er sinds dit verslag geschre ven werd heel wat veranderd is, wil len we toch daaruit een en ander, spe ciaal voor deze ordgeving van belang overnemen. In 1922 werden in de inspectie Lei den 28 bijzondere scholen gesticht te- gén 4 in de inspectie Dordrecht, 8 in Gouda, en 20 in 's-Gravenhage. Omtrent de schoolgeldinning wordt van deze inspectie het volgende opge merkt: „Algemeen werd geklaagd over de omslachtige wijze van de regeling en inning van schoolgeld. De kohieren der gemeenten kwamen alle veel te laat en met de oninbare posten wist men geen raad. Enkele schoolbesturen inden het voorloopig schoolgeld om de oudeVs in de wekelijksche of maande- lijksche betaling tegemoet te komen. De onbillijkheid werd gevoeld, dat waar de gemeenteraden posten van het schoolgeldkohier oninbaar'konden verklaren, de schoolbesturen verant woordelijk waren voor de volle bedra gen." Door den inspecteur in Leiden werd gewezen op het gevaar dat de school in de stad steeds meer een „sociaal karakter" krijgt. Hij spreekt in dit ver band over de schoolbaden, eene alles zins voortreffelijke instelling, maar die teveel tijd van de lesuren in beslag neemt. Het minimum van 2226 uur maatschappelijk onderwijs daalt daar door nog en dat kan het volksonder wijs niet lijden. Daar komt nog bij bet bezoek van den schoolarts en van de schoolverpleegster, waardoor ook al 'n stuk stoornis ontstaat. En dan buiten- schoolsche oorzaken als avondbios coopbezoek, partijtjes, uitvoeringen enz." Inderdaad, merkt de hoofdinspec teur hierbij op, schijnen deze „buiten- schoolsche oorzaken" gevolgen te heb ben binnen de school De leerlingen worden hoe langer hoe meer aan prik kels blootgesteld van zoo groote inten siteit. dat het schoolonderwijs de rem mende werking van de door deze opge- Binnenland. Dr. D. Plooy te Leiden voorgedragen als boogleeraar aan de Gem. Universi teit te Amsterdam. H. M. de Koningin zal een bezoek krengen aan Mecklenbnrg. Overwerkvergnnningen voor banket* bakkerijen. De Raad van Hazerswonde besluit tot het bouwen van een nieuw Raad huis. Buitenland. Bij positie van het nieuwe kabinet Painlevé. Men acht in Washington de vooruit zichten op een regeling inzake de fun dering der Italiaansche schuld aan Amerika ongunstig. Luther rekent op een meerderheid in den Rijksdag voor hst Verdrag van Locarno. wekte gewaarwordingen meermalen in. hinderlijke mate ondervindt. In verhand met de opmerkingen die meermalen gemaakt zijn over de over bodige luxe bij het bijtonder onderwijs kan het geen kwaad er op te wijzen, dat in het verslag wordt opgemerkt, dat de bloei van het onderwijs, vooral bij de bijzondere scholen is bevorderd door cfe betere inrichting der gebou wen. „Het hijzonder onderwijs aldus 't verslag verkeerde in betere omstan digheden dan'voorheen. Vele goed in- gerichte scholen vervingen lokaliteten welke als scholen waren gebruikt, maar die eigenlijk dien naam niet had den mogen dragen. Geen wonder dan: ook, dat de lust in het vervullen dei; gekozen taak werd vergroot." Terecht wordt verder opgemerkt, dat aan inrichting der gebouwen enz. slechts secundaire beteekenis kan won den toegekend. Maar van belang is het toch ongetwijfeld. Over het leesonderwijs is do inspec teur van Leiden niet tevreden. In ver reweg de meeste scholen, schrijft hij, schenken de onderwijzers weinig aan dacht aan het voordragen der leesstof in den natuurlijken toon. Bijna overal wordt zeer monotoon, meestal op een „dreun" gelezen, soms met een zange- rigen doorslag." Naar zijne meening wordt er over het algemeen te veel werk gemaakt van het rekenen, althans het aantal uren op de roosters overtreft vaak dat, gewijd aan het taalonderwijs. Het aan tal uren in deze vakken dient ge lijk te worden om zoo aan de superi oriteit van het wiskundig element ook op de lagere scholen een eind te ma ken. Verder trekt nog dit zinnetje de aandacht: Van het rekenen wordt veel werk gemaakt op de scholen, maar hiermede wil nog niets gezegd zijn vaji de resultaten in het algemeen." Voorts wordt nog de aandacht ge vestigd op de oppervlakkige kaartken nis en het ontbr.eken van de eenvou digste aardrijkskundige begrippen. „Er wordt veel te weinig herhaald, en bet mooie aanschouwingsmateriaal, waar van op de meeste scholen tegenwoor dig overvloed is, wordt wel gebezigd ais wandversiering van lokalen en gan gen, maar bij de lessen zijn 'de hulp middelen vaak afwezig." Ten opzichte van bet bewaarschool- onderwijs wordt medegedeeld, dat in deze inspectie evenals in andere, het aantal bijzondere scholen veel grooter is, dan dat der openbare. Ernstig wordt geklaagd over de In richting der schoolgebouwen, niet bet minst in de stad Leiden. De verlichting i9 vaak onvoldoende, doordat de lokalen aan nauwe straten zijn gelegen; verder zijn de ramen op te groote hoogte aangebracht. Zelfs aan de leerschool verbonden aan de kweekschool, laat de localiteit zeer veel te wenschen over. Geldgebrek is hier, evenals bij de gemeentescholen, de oorzaak van den slechten toestand Op het platteland vallen naast ei* kele, wat de localiteit betreft goed in gerichte scholen, veel totaal ongeschft te gebouwen aan te wijzen. Geklaagd wordt mede, en dat geldt speciaal de dorpen, over de leermicUft-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1