DAG-AGENDA. Dinsdag 3 November, 's av. acht uur Gymn. lokaal Pieterskerkgracht 7. Onderl. wedstrijden „O.O.S." Woensdag l November, 's av. acht uur: Radio-toespraak door den heer en mevr. Joh. de Heer. Te hooren Je- ruël, Groehesteeg 16 en Middelstegr. 3. Donderdag 5 Nov. 'sav. acht uur: Stadsgehoorzaal. Concert, uitgaande van den Kunstkring voor Allen. Donderdag 5 Nov. 'sav. half acht, Hoogl. Kerk. Zendingsavond. Spr. Dr. K. J. Brouwer, Zendingsdirector. Gew. zang en muziek. Vrijdag 6 November, 's av. acht uur Gymn. lokaal Pieterskerkgracht 7. Onderl. wedstrijden „D.O.S." Vrijdag 13 November 's av. zeven u. Gymn. lokaal Pieterskerkgracht 7. Onderl. wedstrijden „D.O.S." Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 November as. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 29 telefoon 523. NIÉUWE LEIDSCHE van den rechtstoestand van ambtena ren. Gevraagd werd of de invoering van het nieuwe Wetboek van Strafvorde ring met 1 Januari a.s. tegemoet ge zien kan worden. Eenige leden vroe gen of de Minister zou willen bevorde ren de indiening van een wetsont werp tot wijziging in zoover van de be palingen van dat wetboek omtrent het bewijs, dat in geval van een volledige bekentenis, de rechter die'als volledig bewijs zal mogen bezigen, indien zij slechts bevestigd wordt door een ver klaring van den persoon, tegen wien het misdrijf is gepleegd, blijkende uit een ander bewijsmiddel dan diens ge tuigenis ter terechtzitting. Men vroeg dit vooral met het oog op het beper ken der verhooren bij zedenmisdrij ven. Verscheidene leden vroegen of de Minister de psychopathenwetten spoe dig wil doen invoeren. Met betrekking tot nieuwe wenschen op legislatief ge bied stelden eenige leden op den voor grond, dat gebroken dient te worden met het stelsel van partieele herzie ningen. Gevraagd werd of de regeering on der de in de Troonrede aangekondig de wettelijke regeling van het collec tieve arbeidscontract alleen publiek rechtelijk of ook privaatrechtelijke regeling begrijpt. Opnieuw werd aangedrongen op re- groene haarstrik, bankbiljet, alpacca taschje, nikkelen hondenhalsband, gymn. schoen, rozenkrans in etui, glad de gouden ring, teekenétui, rijwlelbel, rijwielsleutel, nikkelen heerenhorloge, bril in papieï gepakt, pak werkgoed, gouden halske tting, etui met schrijfbe hoeften, cahier van G. Venver, pet, re ticule met inbond, sabelschede, gou den dameshorloge, fluweelen beugel- tasch met zilveren sluiting, leesboek „Malle Gevallen", das met speldje, rood kindertaschje, 2 guldens, pak met waschgoed, 2 gouden oorbellen en slot van een ketting, handschoenen, zak met einden kachelpijp, kinderbril, pak je inh. paar dameskousen enz., eend, gouden ring gemerkt v. Dam, bruin zij den damestaschje inh. zakdoeken, kin- der cape, motorbroekspijp, glacé da meshandschoen met peluchen rand, slinger en sleutel van 'n pendule, gou den broche met rooden steen, zakmes, doublé broche met paarltjes, dekklee'd gemerkt v. d. Does, kinderschoen, nik kelen sigarenaansteker, bont vrouwen- schort, foto, nummerplaat H 29907, hondten. Gevonden in het postkantoor een wandelstok. Gevonden in de electrische tram van de staJdslijn: Parapluie, muts, Fransch boek, kindercape. Terug te hekomen en inlichtingen te verkrijgen ten Politiebureele alhier el- ken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. Wij vestigen de aandacht van be langhebbenden op een in dit nummer voorkomende advertentie betreffende een aanbesteding die op Woensdag 12 November a.s. van Gemeentewege zal worden gehouden voor de levering van benoodigdheden voor het onderwijs in tie nuttige, handwerken op de lagere scholen, van schoolbehoeften voorver- schillende onderwijsinrichtingen en buraeuhehoeften ten dienste van de ge- 'meentebureaux. geling van de privaat-rechtelijke po sitie van den handelsreiziger en op een verbod van het in den kleinhan del voorkomende euvel van reclame toegiften. De huwelijkswetgeving. Gevraagd werd wat van den Minis ter te verwachten is ten aanzien van de huwelijks-wetgeving. Principieele herziening daarvan achten verscheide ne leden volstrekt noodzakelijk. Eenige leden drongen aan op een herziening van de wettelijke verhou ding tusschen kerkelijk en burgerlijk huwelijk: zij vroegen of een wetsont werp dienaangaande in voorbereiding is. Bij andere leden bestond tegen een door deze leden bedoelde wijziging be zwaar. Sommige leden vroegen, hoe de mi nister denkt over de handhaving van de Zondagswet, welke men volledig gehandhaafd wenschte te zien. Ver scheidene andere leden kwamen met klem op tegen zoodanig terrorisme van de minderheid over de meerderheid. Gevraagd werd of de minister de in diening van een wetsontwerp wil be vorderen strekkende om een einde te maken aan de bestaande praktijken waardoor veelvuldige echtscheiding bij onderling goedvinden tot stand komt. de practijken waardoor veelvuldig echtscheidingsgronden aanmerkelijk verruimd te zien en ongeneeslijke krankzinnigheid daaronder te zien op genomen. Gevraagd werd door sommige leden of de minister bereid is lijkverbran ding door strafbepalingen te verhin deren. Om maatregelen tegen woeker werd ook gevraagd. Bestrijding van zedeloosheid. Voorts werd gevraagd om krachtiger maatregelen tegen de verspreiding van pornographie. Eenige leden merkten op, dat het dansen in openbare inrichtingen zeer toeneemt en veelal een zedenbederven- den vorm aanneemt; zij vroegen of hiertegen niet dient te worden opge treden. Aangedrongen werd door som migen op een algeheel verbod van openbare bokswedstrijden. Sommige leden wenschten art. 251 bis (abortus criminalis) verscherpt te zien. Sommige leden zouden het op prijs stellen te vernemen welk standpunt de minister ten opzichte van het vraag stuk der behandeling van gevangenen inneemt. Van verschillende zijden werd op principieele herziening van het straf stelsel aangedrongen, waarhij verschil lende wenschen werden uitgesproken. Eenige leden herhaalden hun aan drang tot wederinvoering van de dood straf. Andere leden verzetten zich daartegen. Gevraagd werd of de minister den tijd niet gekomen acht om over te gaan tot een wettelijke regeling be treffende de afgifte van bet z.g. bewijs van goed zedelijk gedrag. In verband met dit punt werd verder gewezen op het feit, dat tegenwoordig telkens uit treksels uit het strafregister gegeven worden aan anderen dan de „justitie", hetgeen in strijd geacht werd met het geen minister Van der Kaay in 1896 had toegezegd. Gevraagd weTd voorts of het geen overweging verdient de strafrechte lijke bevoegdheid van den kinderrecli- rechter uit te breiden tot de kennisne ming van alle overtredingen door kin deren gepleegd. Ontbinding staatscommissie. Bij Kon besluit is de Staatscommis sie, ingesteld bij Kon. besluit van 9 De cember 1918 met opdracht te onderzoe ker, welke bezoldiging w^orde genoten door de burgemeesters en de amhtsna- COURANT VAN MAANDAG ren en werklieden in dienst der ge meenten, ontbonden onder dankbetui ging aan den voorzitter, den secretaris 4e overige leden en den adjunct-secre taris voor de belangrijke diensten door hen bewezen. Tractaat met Mexico. De Minister van Buiten 1 andsche Za ken maakt bekend, dat de Mexicaan- sche regeering op 15 Oct. j.l. het trac taat van handel en vriendschap, op 22 Sept. 1897 tusschen Nederland en de Ver. Mexicaansche staten gesloten, op gezegd heeft. Bedoeld tractaat zal ophouden van kracht te zijn op 15 Oct. 1926. Nat. Vrouwenraad van Nederland. Vrijdagmiddag werd door mevrouw DoormanKielstra in het Clubgebouw voor Vrouwen, in Den Haag, de com missie tot onderzoek vhn den een, of anderen dwangmaatregel tegenover diegenen, die hun wettelijke onder houdsplichten verzuimen, ingesteld door den Nationalen Vrouwenraad van Nederland, geinstalleerd. Deze commissie hestaata uit mej. A. G. van Gilze, secr. van den Armenraad te Groningen; mej. mr. C. Frida Katz, lid der Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, te Amsterdam; mej. mr. J. O. Knottnerus, secr. van den Voogdijraad II, te Rotterdam; G. van Roekei, secr. van den Armenraad te Arnhem; mr. dr. J. C.# Schreuder, secr. van het Bur gerlijk Armbestuur te Amsterdam; mr. G. C. Tieleman, kantonrechter te Rot terdam; mejonkvr. mr. J. A. baronesse van Verschuer te Arnhem, en mej. mr. H. G. Veth te Almelo. Mevr. Logemanvan der Willigen f Naar wij vernemen, is plotseling overleden Mevrouw Logeman-van der Willigen, de bekende vertaalster van Noorsche, Deensche, Zweedsche en Fransche literatuur. De overledene woonde de laatste ja ren te Gent. BUITENLAND. FROENZE OVERLEDEN. Zijn levensloop. Zaterdagmorgen vroeg is de Russi sche volkscommissaris voor Oorlog en Marine en president van den Opper sten Oorlogs- en Revolutieraad, Froen- ze, overleden. Zooals bekend, heeft Froenze het commissariaat van Oorlog en Marine op zich genomen, als opvolger van Trotsky. Froenze was 40 jaar oud en zoon van een hoer in Zuid-Rusland. In het leger was hij zeer populair. Van 1905 tot 1917 behoorde hij tot de revolutionairen. Eerst tijdens den wereldoorlog begon hij zijn aandacht aan militaire kwesties te wijden. Tot dien tijd was hij uitsluitend in de tech nische vakken werkzaam geweest. Hij speelde een groote rol in den burger oorlog, in het bijzonder tegen Wrangel. Nadat hij over Wrangel de overwin ning had behaald, verwierf hij het commando over het geheele Zuidelijke front. Zijn ideaal was geweest de ver loren Bessarabische provincies terug te veroveren. Als zoon van een Bessa- rabiër, kon hij zich niet over het ver lies van Bessarabië heenzetten. Froenze verwekte herhaaldelijk on genoegen door zijn oorlogszuchtige verklaringen, zoowel tegen Roemenië en Polen als tegen Engeland, telkens als Tsjitsjerin de betrekkingen met die landen trachtte te verbeteren. Toen de partij met Trotsky meer en meer in conflict geraakte, werd hij in 1924 dezen als „luitenant" toegevoegd, terwijl hij tijdens een „ziekteverlof" van Trotsky zelf de leiding van het Volkscommissariaat van Oorlog in handen wist te nemen. Nadat Trotsky in Januari 1925 defi nitief opzij werd geschoven, werd Froenze zijn opvolger. Intusschen meldde op 1 Februari d.o.v. het Russi sche gezantschap te Berlijn, dat hij op zijn beurt in ongenade was geval len en door Zinowjef vervangen. In Mei bracht hij echter nog in de slotzit ting der Unie van Sovjet-republieken rapport uit over het roode leger, waar in hij o.a. mededeelde, het onmogelijk te achten de sterkte te verminderen. Zijn dood. Omtrent den dood van Froenze mel den de Sovjetbladen, dat hi; ongeveer tien jaar geleden in het gevangeniszie kenhuis een blinde-darmoperatie heeft ondergaan. Deze werd evenwel niet voldoende voorzichtig uitgevoerd, zoo dat hij er sedert geruimen tijd de na- deelige gevolgen van ondervond in den vorm van darmbloedingen. Begin September kreeg Froenze een autoongeluk, waardoor zijn lichaam ernstig werd geschokt. De hem behan delende artsen besloten, hem een nieuwe operatie te doen ondergaan. Deze geschiedde op 28 October door drie professoren en vier assistenten. Zij duurde 35 minuten. De patiënt bleek zeer moeilijk onder narcose te brengen; GO gram chloroform en 140 gram aether moest hem worden toe gediend. Daarbij werd de polsslag zeer zwak zoo dat inspuitingen noodzake lijk waren. Niet minder dan 3ü uur 2 NOVEMBER 1SH5 vocht Froenze met den dood, terwijl zijn hart voortdurend zwakker werd. Het lijk van Froenze is in het vak- vereenigingsgebouw te Moskou ten toongesteld. Leden der regeering en vertegenwoordigers van trbepen- en arbeidersorganisaties houden de eere- wacht. De dag der begrafenis, die op 3 No vember is* vastgesteld, is voor de ge heele Sovjet-unie tot rouwdag gepro clameerd. HET VEïLIGHEIDSFACT. Verscherpte tegenstand der Duitsch-N atonaien. De oppositie der Duitsch-Nationalen tegen het verdrag van Locarno is in den laatesten tijd zóódanig vérscherpt, dat ook de Duitsche Volkspartij niet meer op bijlegging der crisis rekent. Het orgaan van Stresemann, de „Tagliche Rundschau" constateert, dat een bijlegging der crisis wel niet meer mogelijk zal zijn.- Het centrumsorgaan, de „Gerniania" zet nogmaals haar program uiteen. Het blad acht nieuwe verkiezingen be denkelijk. Het is van oordeel, dat het onmogelijk is, met de. oude regeering- Luther, ook wanneer deze met verte genwoordigers der linkerzijde zou worden aangevuld verder te werken. De „Germania" wenscht een regeering uit de groote coalitie, waartoe Luther dan evenwel piet zou behooren. Het partijbestuur der Völkischen, dat in het opstellen van proclamaties eenige ervaring bezit, heeft een op roep gepubliceerd, waarin „aaneenslui ting tegen Locaro" wordt verlangd en „wapenbroederschap der natona len" geeischt. Men moet zich tot een natonaal blok tegen de zelfmoordende nakomingspolitiek aaneensluiten, ver klaart de oproep. Echter niet alleen defensief binnenkort moet tot offen sief worden overgegaan. Dat wil zeg gen, de strijd moet niet alleen tegen het verdrag van Locarno, doch even eens tegen het Dawes-plan worden ge voerd. MIJNRAMP IN WESTFALEN. 17 arbeiders gedood. Zaterdagavond tusschen 8 en 9 uur heeft in de mijn „Holland" der Phönix A.-G. für Berghau und Hüttenbetrieb, waarschijnlijk ten gevolge van explo sie van mijngas, een ontploffing plaats gehad. Hierbij zijn 17 personen om het leveli gekomen voorts zijn 2 mijnwer kers ernstig gewond, waarvan er één in levensgevaar verkeert. De reddingsbrigade was direct ter plaatse. In de afdeeling waarin de ontploffing is geschied, bevonden zich circa 50 man. Het betreft hier een ge sloten afdeeling, die geen directe ver binding met andere afdeelingen heeft, waarin talrijke mijnwerkers arbeidden. De lijken zijn grootendeels verkoold en ernstig verminkt. Dank zij het voor treffelijke werk der reddingsbrigade, slaagde men erin, reeds gistermor gen om 4 uur alle lijken te voorschijn te brengen. Onmiddellijk na het bekend worden der ramp had zich voor "de poorten der mijn een reusachtige menschenmenig- te verzameld. De mijn werd door de politie afgezet. Hartverscheurende tooneelen speel den zich af bij het bekend worden van de namen der slachtoffers. Zondagsrust. De Regeerings-commissaris voor Lotharingen heeft zich verklaard vóór afschaffing van de in Elzas-Lotharin- gen nog bestaande wetten voor de handhaving van de Zondagsrust en voor de invoering van één wekolijk- schen rustdag, die niet bepaald een Zondag behoeft te wezen. Deze uit spraak heeft, gelijk men denken kan, nu de quaestie van de scheiding van kerk en Staat nog steeds hangende is, groote beroering gewekt in kerkelijke kringen, te meer, toen bleek, dat de Elzasser autoriteiten ook niet afkeerig zijn van het nemen van een' dcrgel ij ken maatregel. Esperanto. Het internationaal congres van de technische nieuwsbladen, onlangs in Parijs gehouden, heeft met algemeene stemmen het Esperanto als officieel e taal aangenomen, naast de landtalen, voor de congressen en beval het ge bruik van die hqlptaal aan voor resu- mé's en oorspronkelijke verhandelin gen in die bladen. Een nieuwe Russische postzegel van 7 kopeken toont het portret van To- pov met een tekst in Esperanto er hoven: Inventisto de Radio Topov. KORTE BERICHTEN. De maiidatencommissie van den volkenbond heeft Frankrijk een aan vullend rapport over Syrië gevraagd. Binnen een week zal Painlevé zijn financieele voorstellen indienen. De verslagen liberale Canadee- sche regeering is voornemens niet af te treden, doch een votum van wan trouwen van het parlement af te wach ten. De sjah van Perzië is afgezet en de dynastie vs^ den. troon vervallen verklaard. Radio-Programma. Waf or vanavond te hooren is. 5.NSF. Kinderuurtje door Ant. va n Djjk. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 6.(Rome, 425 M.) Concert. 6.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 6.35 FL Parijs (Eiffel toren, 2Ö50 M.J Causerie, daarna concert. 6.45 NSF. Halfuurtje voor de huis vrouw. 7. r-5 NSF. Een praatje over radio. 7.20 Londen en Daventry. Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuws tijdingen. 7.20 (München, 485 M.) Concert of lezing. 7.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende le zingen of concert. 7.30 N. S. F. Politiebericht, weer bericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek of lezingen. 8.NSF. Uitzending" van persbe richten, enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 NSF. Het H.D.O.-orkest. Gewijde en klassieke muziek. Spr. Th. D. y. d. Geert. 8.20 Londen en Daventry. Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. S.50 (of 8.35) (Zürich, 515 M.) Concert 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 8.50 (Hamburg, 395 M.) Muziek. 8.50 (Münster, 410 M.) Concert of le zing. of voordracht. 8.50 (Frankfort a. Main, 470 M.) Concert of voordracht. 9.05 Parijs (S.F.R.), 1750 M., Concert. 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.NSF. Uitzending van persbe richten, enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Londen en Daventry. Tijdsein van Greenwich, weerbericht, nieuws tijdingen. De Fransche vlieger Coste, die wegens het vliegen over Duitsch ge bied beboet was, heeft gratie gekregen. De socialist Boncour heeft gewei gerd het civiel-gouverneurschap van Syrië te aanvaarden. De terugroeping van Sarrail schijnt definitief. In Queensland is een conflict ont staan tusschen boeren, die hun pro ducten willen uitvoeren, en stakende zeelieden. Prof. Pawlof heeft, volgens een telegram uit Moskou, een serum be reid tot behandeling van epileptici. Uit het Schildersbedrijf. Naar Vaz Dias verneemt, hebben de patroonsorganisaties in het schilders bedrijf aan de arbeidersorganisaties haar voorstellen voor de vernieuwing van het collectief contract, dat einde Februari afloopt, toegezonden. Behal ve eenige wijzigingen van onderge schikt belang, stellen zij voor alle loo- nen met 2 cent per uur te verlagen. Verder wijzen zij op de wenschelijk- heid, om de leeftijdsgrens voor den volwassen werkman te brengen van 21 op 23 jaar. De volgende week Vrij dag zal daarover te 's-Graveixhage worden geconfereerd. Een motorrijder, de heer T. alhier, is Zaterdagavond om halt acht op de Plantage met zijn voertuig in aan raking gekomen met een wielrijder, den heer L. van G., uit Hazerswoude. De wielrijder reed ietv/at te véél ban den ljnkschen kant en toen wilde !de motorrijder hem links passeeren, waarbij hij halverwege teveel naar rechts reed en zoodoende den wielrij der uit de koers lichtte. Deze kwam te vallen met het gevolg dat zijn rij'- wiel ernstig werd beschadigd. Geen persoonlijk letsel. Een logeetje van do faitiilie P. de Witte^ Rozenstraat, W. R. uit Hil versum, is gistermiddag van de trap gevallen en' met het voorhoofd op een hoek van de drempel terecht gekomen waardoor een ernstig bloedende wond ontstond. Door dert E. H. D. van het AcadJ. 'Ziekenhuis pvergebracht, werd hij daar verboiyden en onderzocht. Het ventje was gisteravond toch weer zoodanig bijgekomen, d^t het "met z'n ouders naar H., kon terug- keeren. BINNENLAND. DE BEGROOTING VAN JUSTITIE. Verschenen is het voorloopig ver slag der Tweede Kamer over hoofd stuk IV (Justitie) der Staatsbegrooting voor 1926. Daaraan is het volgende ontleend. Vooreerst stelde men de vraag of de Minister wil mede wrken tot een spoedige openbare behandeling in de Kamer van htet wetsontwerp op de naamlooze vennootschappen, dat thans in staat van wijzen verkeert. Gevraagd werd voorts naar de voor nemens van den Minister met betrek king tot het vraagstuk van de admini stratieve rechtspraak. Aangedrongen werd op voortzetting van de behande ling van het wetsontwerp tot regeling Uit het Sociale Leven. Chr. PostpersoneeJ. Het Hoofdbestuur v. d. Ned.. Bond van Chr. Prot. Post- Telegr. en Telef. personeel „Door Plicht tot Recht" ver gaderde .Vrij dag en Zaterdag te 's-Gra- venhage. Door de afscheiding van het G.N.V. om finantieele redenen^ was ook het verband met het permanent Comité verbroken en waren door genoemd co mité 2 andere leden en plaatsvervan gende leden in de commissie van Over- leg voor het Staatsbedrijf der P.T.T. gebracht. Met groote voldoening en dankbaar heid werd kennis genomen van de be slissing van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, welke de vertegenwoordigers van „Door Plicht tot Recht" benoemde om als deskun digen in de commissie zitting te nemen „Door Plicht tot Rechte kan dus nu ook in het Overleg zijn invloed weer doen gelden. De op- en uitbouw der organisatie werd in den breede besproken. Het „gladstrijken der plooien" eisch- te een langdurige bespreking. Men meende met de besliste uitspraak der Regeering dat slechts een zeej* beperkt bedrag beschikbaar is rekening te moe ten houdenAlle plooien zullen dus lang niet gladgestreken kunnen worden op dit oogenblik, doch getracht zal wor den, in samenwerking met andere Pos tale Organisaties, de diepste plooien zooveel mogelijk omhoog te halen en de verbroken verhoudingen zooveel mogelijk weer te herstellen, in de over tuiging dat een haK ei beter is dan een ledige dop. In verband met de spoedig te ver wachten bespreking in de Comm. van Overleg van het Rapport Nolting, wer den vele belangrijke punten nader overwogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2