CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN oo JAARGANG NIEUWE MAANDAG 2 NOVEMBER 1925 NUMMER 1479 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden- TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22l/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief.' Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogate 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dit nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Financiëel herstel. Leerzaam in hooge mat© is wat zich de laatst© maanden in Frankrijk af speelt. Men worstelt daar met hetzelfde pro blèem, dat ook ander© landen heeft be ziggehouden en dat in ons land, dank zij het krachtig ingrijpen van Minister Colijn, aanvankelijk is opgelost. In Frankrijk heeft men aan den lijve gevoeld wat inflatie heteekent. De Fransche franc staat lager dan ooit en alle pogingen om daarin verandering te brengen zijn mislukt. Men begreep heel goed, dat er iets gedaan moest worden om de financiën weer gezond te maken en dat krasse' maatregelen niet achterwege konden blijven,, maar inplaats van den dok ter aan het werk te zetten heeft men den k ok er bijgehaald en toen liep het mis natuurlijk. Bij de laatste verkiezingen werd door de uiterst linksche groepen den men- schen van alles wijs gemaakt Zeker, de financiën moesten gezond gemaakt worden, maar op een geheel andere manier dan de toenmalige re geering het wenschte. Krachtige bezuiniging en het heffen van nieuwe belastingen vond men dwaasheid. De zaak was heel eenvou dig. Het geld moest gehaald worden „waar het zit" en daarmee uit. De kiezers vonden het prachtig. De dokter die bittere drankjes voor zette werd naar huis gestuurd en de kok, die zijn lekkernijen presenteerde met feestelijk gejuich begroet. 1 Maar het duurde niet zoo heel lang of het gejuich verstomde. De franc bleef dalen. Het ziekteproces zette zich voort. En de toestand werd nog ingewikkel der doordat de ambtenaren van hun standpunt zeer terecht om salaris- verhooging riepen. Wat hun overkwam door de waarde daling van het geld, was ërger dan sa larisverlaging Er kwam een ander Kabinet, maar het bleek niet in staat iets van betee- kenis te doen. Toen kwam Caillaux, een bekwaam man ongetwijfeld en die ook wel weet wat er gebeuren moet, maar die niet de kracht had om door te zetten. En nu is er weer een nieuw Kabinet met gedeeltelijk nieuwe mannen, maar de kans dat het de noodlottige inflatte zal weten te stuiten, is al zeer gering. De fout is dat men niet den -moed heeft de waarheid te zien en te zeggen. Er is meer een vragen naar de volks gunst, dan een bewandelen van den weg van den plicht, hoe onaangenaam dat ook mag zijn. En zoo zakt men steeds dieper in het moeras. Frankrijk heeft noodig een man, die de zedelijke kracht heeft de politieke stormen te trotseeren, een man die be reid is onder te gaan om zijn land te redden Maar naast en achter zulk een man moet staan een partij of een groep van partijen, die de zedelijke kracht heeft alles te trotseeren, die bereid is alles te verliezen, om aan de doodende inflatie een einde te maken. Zulk een man, zulke partijen mist Frankrijk. De speculanten op de volksgunst voe ren daar nog altijd het hoogste woord. En daarom is er vooralsnog weinig hoop op herstel, in tegenstelling met ons land, waar niet de veelbelovende kok, maar de pijnveroorzakende dok ter de leiding had. Misshien dat wat zich thans ih Frank rijk afspeelt, sommigen de oogen kan openen voor de beteekenis van 't werk van den heer Colijn. Zelfs de meest vurige bewonderaar van Minister Colijn zal wel willen toe geven, dat er bij het groote werk dat verricht moest worden, misschien fou ten zijn gemaakt. Maar dat vermindert niet onze waar deering voor wat tot stand werd ge bracht. Dat verhindért niet. dat wij God danken, dat hier een man was, die en moed had, in te grijpen en door ié zetten en dat achter hem stonden irtijen, die ondanks de verdachtma- ngen van de z.g. volksvrienden waar aan zij zich blootstelden, de zedelijke kracht hadden, om te bevorderen wat in s lands belang noodzakelijk was. STADSNIEUWS. Rouwdienst Prof. Dr. K. H. Roessingh. Hedenmiddag te half 2 is op de be graafplaats hij het „Groene Kerkje" ter aarde besteld het stoffelijK over schot van Prof. Dr. K" R. Roessingh, in leven hoogleeraar in de theologie aan de Rijksuniversiteit alhier. Op verzoek van den overledene zou op het graf niet gesproken worden; doch wel had hedenmorgen half 12 in de Remonstrantsche kerk een rouw dienst plaats. Onder het spelen van zachte treur muziek door het orgel en terwijl de aanwezigen zich eerbiedig van hun zit plaatsen verheven hadden, werd 't stof felijk overschot van den overledene binnengedragen en vóór in de kerk op een catafalk geplaatst. Een schok van ontroering ging door de schare, toen de weduwe met haar heide kinderen, de ouders van den overledene en verdere familieleden binnenkwamen. De voorganger Prof. Dr. G. J. Heering hoogleeraar in de godgeleerdheid, aan gesteld vanwege het seminarium der Remonstrantsche Broederschap, sprak een votum uit en liet vervolgens zin gen Lied 260:1 en 3. Wat de toekomst brengen moge, Mij geleidt des Heeren hand; Moedig sla ik dus de oogen Naar het onbekende land. Leer mij volgen zonder vragen; Vader, wat Gij doet is goed! Leer mij slechts het heden dragen Met een rustig kalmen moedl Laat mij niet mijn lot beslissen: Zoo ik mocht, ik durfde niet. Ach, hoe zou ik mij vergissen, Als gij mij de keuze lietl Wil mij als een kind behand'len, Dat alleen den weg niet vindt; Neem mijn hand in Uwe handen En geleid mij als een kind. Wat ons hier samenbrengt aldus Prof. Heering is onze gemeenschap pelijke rouw over onzen overleden vriend Roessingh en de behoefte om in dien rouw te zoeken zijn God, onzen God. Spr. nam tot uitgangspunt van zijn rede een tweetal woorden van den overledene zelf: „De ure komt onver wacht misschien, of lang voorzien" en „Wilt gij een Christen zijn, toont dit door al uw dagen aan God de eer te geven, die Hem toekomt en Hem al leen, en u aan Hem toe te vertrouwen, aan Hem alleen". De ure kwam en niemand had 't ver moed, ook hij zelf niet. Maar hij was bereid, meer dan wij, die verweesd en verlaten achterblijven. Hij was een man, die zichzelf niet gespaard heeft, maar gewerkt heeft dag en nacht, en zoo is hij geworden de groote, kundige theoloog, die een vraagbaak was voor rechtzinnig en vrijzinnig. En toch was hij geen dorre boekengeleerde maar zijn studie 1 e e f- d e, en dit uit tweeerlei oorzaak. Voor eerst omdat hij stond midden in de wereld, midden in den tijd, maar dan ook omdat hij zijn studie zag als een stuk van zijn roeping, in wijsbe geerte en culytuur aan God de eere te geven, die Hem toekomt. En temidden der bewogenheid was er in zijn leven een weldadige kalmte en ru9t; de kalmte der eeuwigheid en van het koninkrijk der hemelen. Voor de wereld was hij een ridder Gods, voor God een kind, dat op Hem ver trouwde. Bij Christus had hij gevon den de eeuwige liefde en de ruimte en de bevrijding en dit was de sleutel van zijn leven, het geheim van zijn grooten invloed op jong en oud. De ure komt, en toen wij wisten, dat zij onafwendbaar was, heeft spr. hem voorzoover hem dat mogelijk was, dank gebracht, vooral namens de jon geren. Spr. gelooft, dat Roessingh hem gehoord heeft, maar toch was diens geest reeds gekeerd naar de eeuwig heid, en wat wordt dan alles wat van de aarde komt, klein. Als Prof. Roessingh thans kon spre ken, zou hij zeggen, zwijg over mij, zie over mij heen naar Christus, naar God. Ook in deze groote droefheid kunnen we daarom God danken, dat zij zoo zuiver, zoo innig en zoo hoog mag zijn. Spr. wendt zich vervolgens tot de jongeren, die Roessingh hebben lief gehad en geëerd. Voor u, zegt spr., beeft hij de meeste offers gebracht. Spr. wijst er op, dat Roessingh hen voor een heilige levenstaak heeft ge plaatst. 't Gaat om God om Zijn eer, om Zijn Rijk; Hem moet de eere ge bracht die Hem toekomt op alle ter rein des levens. Als zoo uit deze droefheid oprijst de, radicale daad des geloofs, dat we 't durven wagen met God, dan zien we uit dit raadsel iets lichten van de hei lige bedoeling van God: De Heere heeft gegeven, de Heere heeft genomen, de Naam des Heeren zij geloofd I Spr. gaf vervolgens eenige oogen- blikken gelegenheid tot stil gebed, waarna gezongen werd Ps. 68 10. Daarna legde namens de jongeren de heer De Koniüg een krans neer en sprak in bewogen woorden den dank uit aan Prof. Roessingh voor het geen hij voor de jongeren gedaan had en aan God voor hetgeen Hij in Prof Roessingh aan de "vjongeren geschon ken had. De dienst werd gesloten door Prof. Heering, die de hobgepriesterlijke ze genbede uitsprak. 't Was een indrukwekkende samen komst, die door een talrijke schare uit allerlei kring en in 't bijzonder door vele studenten bezocht was. De ontroering, die bij velen heersch- te, bewijst welk een groote plaats deze nobele figuur in veler hart en le ven had ingenomen. Begrafenis Dr. Ch, L. Rümke. Onder veel belangstelling, vooral uit medisthe kringen is hedenmiddag op de begraafplaats aan de Groenesteeg het stoffelijk overschot van Dr. Ch. L. Rümke, vreoger geneesheer alhier aan den schoot der aarde werd toever trouwd. Onder de aanwezigen werden naast vele vrienden van den overledene ook verschillende vooraanstaande perso nen uit de medische wereld opgemerkt O.a. waren aanwezig Dr. Rutgers, eei$ bekend Haagsch Chirurg, Dr. Koch di recteur van het Haagsche Ziekenhuis, en Dr. Plet, oud-directeur van 't krank zinnigengesticht „Rozenburg" bij Loos duinen, terwijl verder in den stoet wa ren de hofprediker, Ds. W. L. Weiter Jr., Dr. Japikse, dir. v. het rijksbureau v. geschiedkundige publicaties, Dr. Keuchenius, Dr. Sanders, Mr G. J. Hen ny, Mr. Hemmes en Mr. Pierson, lid van Heldring en Pierson, den Haag, en Mr. J. J. van Geuns, uit Amsterdam, Aan de groeve werd eerst gesproken door Prof. Valckenier Kips, uit Delft die, als zwager van den overledene, de zen voortdurend gadegeslagen en met hem meegeleefd had. Spr herinnerde aan de schoone momenten uit het le ven van dr. Rümke: zijn promotie, zijn huwelijk enz. En nu is dat allesvoor- bij. Eerder dan wij het hadden ver wacht en kunnen denken staan wij bij het einde van zijn leven. Maar stemt ons dit sterven droevig, wij mogen er elkaar ook aan herinne ren, dat zijn leven een rijk leven ge weest is, in meer dan één opzicht zelfs. In de eerste plaats wel door het vele dat hij voor anderen is geweest. Wij als familie, kunnen er het meest van getuigen hoe hij de kranken in ons midden met zorg naliep en steeds gereed 9tond om te helpen. Maar daar naast is het van algemeene bekend heid hoe hij zich geheel gaf aan de ver zorging van de kranken en hun lijden trachtte te verzachten, geleid als hij werd door de goedheid van zijn hart. Hij had groote gaven ontvangen. Een buitengewoon fijne intelligentie paar de zich bij hem aan een bijzondere energie en deze combinatie heeft hem den geliefde en gevierden geneesheer gemaakt wiens optreden bij ieder waardeering vond. Tot op het laatste oogenblik heeft hij ook met zijn zoons de medische problemen besproken, hetgeen hem kenmerkte als iemand met liefde voor zijn taak. Ongetwijfeld is er na dit leven nog een ander leven, allereerst voor den heengegane zelf. Maar ook zijn werk zal blijven voortleven, al was bet slechts in zijn beide zoons, die hetzelf de terrein bearbeiden en wien hij zoo veel van zijn gaven heeft mogen mede- deelen. Dr. Ekker uit den Haag sprak hierna als vriend namens de collega's. Gaarne, aldus spr., hadden wij hem nog wat in ons midden gehouden, inaar mede waar het lijden hem deed verlangen naar de rust, willen wij hem die niet misgunnen. Hij ruste in vrede. Tenslotte dankte, mede namens de weduwe, een zoon van den overledene, Dr. A. M. L. R m k e, voor de getoon de belangstelling, waarna bloemen in de groeve werden gestrooid en de droe ve plechtigheid een einde nam. Onder de vele belangstellenden uit Leiden, werd ook opgemerkt weth. Aug. L. Reinieringer. Maatsch. v. Ned. Letterkunde. De eerstvolgende maandvergadering van de Maatschappij van Nederl. Let terkunde zal plaats hebben op Vrijdag 6 November a.s. 's avonds te 7® uur in een der localen van het Nutsgehouw. Als spreker zal alsdan optreden Dr. B. Becker van Amsterdam,, met eene voordracht, getiteld: Coornhert, de 16e eeuwsche apostel der volmaakbaar heid." Leidsche Spaarbank. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand October ingelegd f 240.727,35 en terugbetaald f224.223,85, terwijl 88 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 59 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16529 inleggers be droeg einde October f5.668.294.73. De Stormramp. Bij den Penningmeester van het Stormramp-Comité zijn weder de vol gende giften ingekomen: Opgespaard door Marius en Grietje S. f 2.50. Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer S. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Gironummer 57471. Zendingsavond. Thans is verschenen het officieel pro gramma voor den op Donderdag 5 No vember a.s. in de Hooglandsche Kerk te houden Zendingsavond. Zooals reeds eerder was gemeld, zal als spreker optredon Dr. Brouwer, Zen dingsdirector te Oegstgeest. Het muzi kaal gedeelte wordt verzorgd door den organist der Hoogl. Kerk, den heer L. Kooien, de leden van het strijk-orchest „Per Aspera ad Astra" onder leiding van den heer Noordanus en de Chr. Zangvereenig. „Deo Volente" te Rijns burg, terwijl het geheel onder leiding staat van Ds. J. G. W. Goedhard. Rectificatie. In het verslag der vergadering van den Chr. Besturenbond in ons blad van Zaterdag is een zinstorende fout bin nengeslopen al zal de opmerkzame lezer haar zelf wel verbeterd hebben. Tegen het einde van het verslag der rede van den heer Grotenhuis staat: Het is g e e n strijd van de geesten, die gevoerd wordt. Natuurlijk is hier be doeld. Het is een strijd van de geesten enz. Op heeterdaad betrapt. Zaterd.av. om 9 uur kreeg de politie er lucht van, dat zich op het dak van een perceel in de Koddesteeg een per soon bevond, die daar blijkbaar ;wei- nig goeds verrichtte. Bij een.onderzoek bleek men te doen te hebben met een inbreker, die zich toegang had verschaft tot het pakhuis van den kaashandelaar deCl., die aan den Morschweg woont. De man, A. St., bleek het te zijn, had reeds eeni ge flinke kazen apart gèlegd met de zeer waarschijnlijke bedoeling, om die mede te nemen- Belangrijkste nieuws in dit Mummer. Binnenland. De begrafenis van Prof. Roessingh. Het voorloopig verslag over de Jns- titiebegrooting. De fa. Herfst en Helder te Leiden be staat 50 jaar. Buitenland. De Russische Volkscommissaris van Oorlog, Froenze, is op 40-jarigen leef tijd overleden. Tengevolge van een explosie van mijngas zijn In een mijn in Westfalen 17 personen om het leven gekomen. De oppositie der Dnitsch- nationalen en Völkischen tegen het verdrag van Locarno verscherpt zich. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: C. Nievaart, jm. 26 j. en A. M. Gijzeniji, jd. 28 j; J. C. Oskam jm. 35 j. en A. M. Leget, jd. 29 j; J. Lan geveld, jm. 28 j. en T. de Heer, jd. 26. j; C. Ouwesloot, jm. 26 j. en M. Robbers jd. 25 j; J. Bey, jm. 23 j. en M. M. Velt-- huysen, jd. 23 j; A. H. Humme, jm. 25 j en J. C. Langezaal, jd. 25 j; J. J. L. M. Le Haen, jm. 38 j. en J. J. v. Weer den, 42 j; W. C. v. de Poel, 38 j. en C. J. M. M. Hartmann ,jd. 28 j; W. F. v dj Spree, jm. 21 j. en B. M. Vink, jd. 21 j; M. èoelee, en G. M. Neutéboom; J. van Leeuwen, jm. 25 j. en W. v d Linden, jd. 23 j; W. Th. J. der Kinderen en H. Sieval; L. Boelee, 21 j. en P. C. den Hoed, jd. 19 j; W. J. Holverda, jm. 22 j. en M. G. Molenaar, jd. 23 j; P. Brag- gaar, gesch. 49;j. en J. Petit, wekL 41 j; A. Keijzer, jm. 24 j. en S. de Vet* jd. 281 j; J. J. v d Bosch, jm.27 j. en B. y. Om- mering, jd. 25 j. Een moeilijk karwei. In dein nacht van Zondag op heden! zijn, zooals wij reeds aankondigden, aan den overweg bij dein Rjjnsbuxgorweg dei spoorrails voorzien van nieuwe kruis- stukken. Om den weinigen tjjd dat het verkesj geheel zou stilliggen, zoo nuttig moge ltjk te gebruiken, en te reserveeren! voor het hoofdwerk, werd reeds gister middag met de voorbereiding begonr nen. Helaas is daarbij gisteravond een ern stig ongeluk gebeurd. Terwijl een aantal werklieden even! over half twaalf bezig waren met dei verplaatsing van een nieuw kruisstuk had de ploegbaas B. J. v. d. M., uit Warmond, die het werk leidde, het on- Igeluk met het onderbeen onder het zware gevaarte te geraken, waarbij een enkel zoo goed als ^fgekneld werd naar het scheen. Per politie-brancard werd hij dade lijk naar het St.-Elisabethsgesticht ver voerd, waar bij onderzoek bleek, dat de enkel gebroken was. Van het ver dere verloop zal het afhangen, of de voet &1 of niet kan behouden blijven, maar naar het zii^h liet aanzien, is er reden, om het gunstigste te verwachte n. Geaurende den geheelen nacht werd verder met inspanning aan den spoor weg doorgewerkt, met het resultaat, dat vanmorgen inderdaad op het gestelde? tijdstip v. de baan kon worden gebruik gemaakt, door de treinen zoowel als door de trams. Zooals het bij dergelijke gecompli ceerde werken meer gaat, werd ook van! morgen af en toe nog wel eens een! teigenvallertje ondervonden, en moesten trams en voertuigen, die de baan wil den oversteken, meermalen even langer, wachten, dan hun lief was, maar overi gens is het werk geslaagd, en zijn er, tot heden althans, gelukkig .geen verder ongevallen bij gebeurd. Jubileum. SSanjdaag was het 2b jaar geleden dat H. Kijk in de (Viegte bij; de N. ML Scheepsbouw, en Reparatiewerf „Dei Jioop", v.h. .Gebrs. Boot in dienst; kwam. In verband daarmee werd hem hedenmorgen namens het personeel' (door den heer C. Roos «net een waar-* deerende toespraak een schuiftafel met 6 stoelen aangeboden. Daarna werd hij ten kantore ont* vangen, waar hem door de Directie! onder hartelijke bewoordingen een gouden horloge met inscriptie werd overhandigd. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie met inhoud, huissleu tels, rijwielbelastingplaatje, rozeik' damesceintuurs, regenjas, zilveren -V- meshorloge, zijden das, vulpenhouv'1^ zilveren broche, motorbianenhJXï Jubileum Herfst en Helder. Het was gisteren een halve eeuw ge leden, dat de bekende fabriek van verf waren en vernissen van de fa. Herfst Helder aan de Hoogewoerd, werd op gericht. Zeer velen, uit allerlei kringen heb ben bij dit jubileum hun belangstel ling getoond. Het scheen blijkbaar gewenscht om de herdenking op Zondag te doen plaats hebben, en zoo werd gistermor gen in het fabrieksgebouw een bijeen komst gehouden waarin namens het personeel de hoofden van verschillende afdeelingen de firmanten toespraken, hetgeen vergezeld ging van de aanbie ding van een fraai tegeltableau, van Delftsch aardewerk, vervaardigd in de bekende fabriek „de porceleyne fles" te Delft. Gistermiddag werd temidden van een schat van ingezonden bloemstuk ken een drukbezochte receptie gehou den. De bewoners van het gedeelte van de Hoogewoerd, waar de fabriek is ge legen, hadden als huldeblijk jegens de jubileerende firma de vlaggen uitge stoken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1