Elke lepel helpt NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 31 OCTOBER 1923 DAG-AGENDA. Zondag 1 November 's morg. tien n. Jeruël, Middelstegr. 3. Samenkomst Spr. de heer v. d. Horst. 'sav. idem met medew. zangkoor. Dinsdag 3 November, 's av. acht uur Gymn. lokaal Pieterskerkgracht 7. Onderl. wedstrijden „O.O.S." Woensdag 4 November, 's av. acht uur: Radio-toespraak door den heer en mevr. Joh. de Heer. Te hooren Je- ruël, Groenesteeg 16 en Middelstegr. 3. Donderdag 5 Nov. 's av. acht uur: Stadsgehoorzaal. Concert, uitgaande van den L. Kunstkring voor Allen. Vrijdag 6 November, 's av. acht uur Gymn. lokaal Pieterskerkgracht 7. Onderl. wedstrijden „D.O.8." Vrijdag 13 November 'sav. zeven u. Gymn. lokaal Pieterskerkgracht 7. Onderl. wedstrijden „D.O.S." Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 November as. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 29 telefoon 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Timmermans, Tel. 390. den financieelen. toestand, geboden zijn Het tot stand komen van een nieuwe Lager Onderwijswet heeft de regeering zich niet tot taak gesteld. Omtrent de terugbetaling van de schulden der vreemde regeeringen zijn voor het meerendeel regelingen tot stand gekomen, terwijl over enkele vorderingen de onderhandelingen nog worden voortgezet. Na uitvoerig de wijze van indeeling der begrooting te hebben nagegaan, merkt de minister op, dat bij den te- genwoordigen druk der belastingen een sluitend budget nog steeds niets anders beteekent dan de verdere te ruggang is gestuit. Verbetering in den toestand is slechts bereikbaar langs den weg der verdere liitgaven-verla- ging. De regeering zal met alle kracht naar een verlaging van het peil der uitgaven moeten blijven streven, ten einde allereerst den voor het herstel van de volkswelvaart veel te zwaren druk der belastingen te kunnen verla gen. Wanneer blijkt, dat de begrooting van het Leeningsfonds bij de tegen woordige heffing jaarlijks een over schot gaat aanwijzen, dan is zeker het oogenblik gekomen om de belasting betalers te ontheffen van den last, voor zoover die zwaarder blijkt te zijn dan tot nakoming der aanvaarde verplich tingen noodig is. De keuze van de belasting, waarop die vermindering moet worden toege past, dient dan echter te vallen op die belasting, welke de kapitaalsvorming het meest belemmert en daardoor het economisch herstel het meest tegen houdt. Het meest hiervoor in aanmer king kwam de Verdedigingsbelasting II, welker afschaffing is voorgesteld. De regeering is voornemens het denkbeeld der Commissie-Van Vuur en, om het saldo van het Leeningsfonds aan te wenden tot normalisatie van de Staatsschuld en van 'de schuld van het Leeningsfonds in een wetsvoorstel na der te formuleeren. Financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten.- Bij Kon. besluit is aan mr. M. W. F. Treub, op diens verzoek, en aan mr. dr. A. van Doorninck, eervol ontslag verleend uit hunne functie van resp. lid en secretaris van de staatscommis sie, met opdracht te onderzoeken hoe op de meest doeltreffende wijze de fi- nancieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten zal zijn te regelen, met dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewezen diensten: zijn in genoemde commissfe be noemd: tot leden: mr. R. J. H. Patijn, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage mr. dr. A. van Doorninck, thesau rier-generaal bij het departement van financiën te 's-Gravenhage. mr. S. JU L. van Aalteh, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam; mr. A. Jonker, directeur van deWer- eeniging van Nederlandsche gemeen ten, te 's-Gravenhage; H. van Boeijen, lid van Gedepu teerde -Staten van Zuid-Holland, te Voorburg, en J. A. H. Steinweg, burgemeester van Ambt- en Stad-Delden, te Deldeö; tot secretaris mr. A. C. Josephus Jit- ta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, te 's-Gravenhagê; tot adjunct-secretaris mr. A. J. N. M. Struycken, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Direcieur-Gen. van iien La nabouw. Een dezer dagen maakte „De Rsb." melding van het feit, dat in het ambt van directeur-generaal van den Land bouw niet meer zal worden voorzien. Thans vult het blad dat bericht nog in dier voege aan met de mededeeling dat er een soort van raad van deskun digen komt, welke gekozen zal worden uit vertegenwoordigers van de orga- saties. De grensuitbreiding van Haarlem. Hedenmorgen kwam de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. De Geer, te Haarlem aan om, in verband met de plannen tot grens uitbreiding van deze gemeente, in Haarlem en de aangrenzende gemeen ten den stand van zaken op te nemen. In het gezelschap -»van den minister was de referendaris van het doparte- tement mr dr. Frederiks. Aan het station te Haarlem werd de minister ontvangen door den Burge meester en den secretaris van Haarlem en he^ geheele college van B. en W. van Blbemendaal. Na de begroeting begaf de minister zich allereerst naar Dloemendaal. Uit het Sociale Leven. Eerste Drenfsche kleedingindustrie. Door den heer Schaper zijn aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen ge steld: le. Is de minister bereid mede te deelen of, en in welken vorm, de Re geering haar steun verleent aan dc onderneming Eerste Drentsche Klee dingindustrie, welke onderneming in de provincie Dfente kleeding doet ver vaardigen als werkverschaffing? 2. Zoo ja, is de Minister dan over tuigd, dat de daarbij betaalde loonen en overige arbeidsvoorwaarden aan redelijke eischen voldoen, zoodat geen stelsel wordt gehuldigd, waardoor de toch al niet gunstige arbeidsvoorwaar den der confectiewerkers in den lande nog meer in verdrukking komen, de Drentsche werksters onevenredig laag worden bezoldigd en alzoo de op zich zelf nuttige werkverschaffing wordt een werkverplaatsing ten nadeele van de arbeiders en arbeidsters in dit be drijf 3. Zou de Minister het daarheen wil len leiden, dat omtrent het te volgen loonstelsel in Drenthe, in overleg wor de getreden met de betrokken vak bonden? De staking bij de fa. P. Smit. Bij de werf der firma Piet Smit Jr. zijn gisteren alle arbeiders, idie aan genomen zijn, 'ook aan den arbeid, ge gaan, zoodat in alle af deelingen ge werkt wordt. Daar er nog niet voldoende werk was, konden allen, die zich meldden, niet aangenomen worden. Geleidelijk moet de werf weer op gang worden gebracht, zoodat vandaag en Maandag voortgegaan wordt met het aannemen. De organisatie neemt een afwach tende houding aan tot het aannemen is afgeloopen. Blijkt dan inderdaad, dat de directie vasthoudt aan rancune en er slachtoffers vallen, dan zal, naar ons werd medegedeeld, opnieuw worden overwogen, welke maatregelen de or ganisatie daar tegenover moet stellen. Bestrijding van werkloosheid. Zooals bekend is, wordt in Enge land onder de tegenwoordige regeering steeds meer de weg ingeslagen van be scherming van de machinale industrie, in hoofdzaak om de werkloosheid te bestrijden. Naar wij vernemen, stelt onze regee ring zich thans op de hoogte van het geen er op dit gebied in Engeland om gaat en is hiertoe een ambtenaar van het Departement van Arbeid, H. en N. naar Engeland uitgezonden om de werking van de in dat land genomen maatregelen, met name van de Safe guarding of industries act na te gaan. RECLAME BUITENLAND. DE V0LKENS0NBS3AAD. De werkzaamheden beëindigd. De Raad van den Volkenbond beëin digde gisteren zijn werkzaamheden nopens het Grieksch-Bulgaarsche con flict. 7 Bij den aanvang der zitting werd het jongste rapport der militaire at- taché's meegedeeld, die zich aan de Grieksch-Bulgaarsche grens bevinden. Volgens dit rapport hebben de Grieken de ontruiming van het Bulgaarsche ge bied op 28 October te middernacht vol tooid* De ontruiming gaf tot geener lei incident aanleiding. De Grieken be zetten de grensposten opnieuw met hetzelfde effectief als vóór de inci denten. De Bulgaarsche en Grioksche gede legeerden betuigden hun dank. Briand verklaarde, dat er noch over winnaar noch overwonnenen waren, maar twee naties, leden van het groo- te gezin van den Volkenbond, die van den wensch tot verzoening blijk gaven Hij daDkte zijn collega's, waarvan er j W:-1 om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen Akker's Abdijsiroop dankt haar 8nel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! Akker's sommigen van zeer verre gekomen waren. Chamberlain- zette uiteen, dat de Vol kenbond pas een jurisprudentie voor conflicten bad gevestigd. Laat ons op dien weg voortgaan, zeide bij. Briand over Locarno. De Japanscbe en de Spaansche ge zant te Parijs hebben gisteren van de slotvergadering van den Raad van den Volkenbond over bet Grieksch-Bul- gaarsch geschil gebruik gemaakt om de onderbandelaars van Locarno met het behaalde succes geluk te wenschen De Japansche gezant zei, dat zijn land, al was het minder nauw bij het verdrag betrokken, toch meende zijn hartplijken dahk te moeten betuigeU aan hen, die het verdrag geteekend hebben, dat hét herstel van den waren vrede in Europa mogelijk maakt. In zijn antwoord zei Briand, dat de overeenkomst van Locarno mogelijk was geworden, doordat* de onderhan delaars steeds den geest van den Vol kenhond in het hoofd hadden. Toen hij den Duitsohen rijkskanse lier ontmoette op de gedenkwaardig ste bijeenkomst van de conferentie zei Briand tot hem: „Als jij spreekt als Duitscher en ik als Franschman, zul len wij niet slagen. Als wij beiden spreken als Europeanen, of eerder als wereldburgers, ben ik zeker dat wij slagen zullen." Briand zeide er zeker van te zijn. dat voortaan tal van internationale vraagstukken op dezelfde wijze gere geld-zuilen kunnen worden. Het zaad van den vrede, te Locarno gezaaid, zal gedijen, de vrede heeft er een geweldige en onbloedige overwin ning behaald op den oorlog. Briand eindigde met Bourgeois en Wilson te herdenken als de groote be vorderaars van de vredesdenkbeelden en de verwezenlijkers van den Vol kenbond. Dreigende ambten ar ens taking in Oostenrijk. De Oostenrijkscbe ambtenaren, hoe wel zij een veel betere positie hebben dan de arbeiders in de particuliere bedrijven, en ook dan de ambtenaren in landen als Frankrijk en Italië, heb ben salariseiscben gesteld, die indien zij ingewilligd worden, de geheele sa neering van Oostenrijk weer in ge vaar zouden brengen. Gisteren hebben dei Oostenrijksche bondskanselier en de minister van fi nanciën een deputatie ontvangen uit het bestuur van de organisatie der bondsambtenai'en en -beamten. Zij deelden aan de deputatie mee.' dat de ministerraad had besloten den gevraagden buitengewonen bijslag niet te geven, ook niet indien hij op de rekening van -een volgend jaar zou worden gebracht. Wel zullen reeds einde December noodlijdende beamb ten met voorschotten op het trakte ment kunnen worden geholpen. Nadat de deputatie dit antwoord ge kregen had, besloot het bestuur der organisatie een ultimatum aan de re geering te stellen. Er moet vóór Zoil- dag een gunstig antwoord zijn. an ders wordt er Woensdag gestaakt. Duitschlands ineenstorting in 1918. In het te München dezer dagen ge voerde „dolkstootproces" zijn geheel nieuwe en eigenlijk niet verwachte op helderingen gegeven betreffende de laatste weken van den oorlog, waar over generaal Gröner als getuige ge hoord werd De generaal verklaarde, dat hij tot do overtuiging was gekomen, dat in dien de oorlog in een nederlaag zou eindigen, de revolutie zou uitbreken Hij sprak hierover met verschillende personen, o.a. met; Hugo Stinnes, die grooten invloed op de opperste leger leiding en op Ludendorff had. Getuige- trachtte Stinnes te bewegen, op te ko men voor herziening van het Pruisis- sche kiesrecht. Stinnes echter beweer de. „Laat u dat maar; Ludendorff zal ovenvinnen." Getuige echter antwoord de. „Hij zal helaas niet overwinnen.' De getuige vat zijn indrukken al dus samen: „Ik geloof, dat ons leger in het Westen in het voorjaar van '18 even goed was als in den zotner van 1914. Van „Erdolchung" of ondermij ning bestond geen spoor. Op 30 October 1918 kwam ik als op volger van Ludendorff in Spa aan-. Op 31 October weigerde voor de eefrste maal een geheele uit het Oosten ko mende divisie de gehoorzaamheid. Op 1 November had ik vervolgens een ont moeting met minister Drews, die ver langde, dat de keitzer afstand van den troon zou doen, daar zijn positie niet meer te houden was en een besluit moest worden genomen. Naar mijn opvatting moest de keizer zich onverwijld naar het front begeven niet om parades te bonden en ijzeren kruizen uit te deelen,. maar om te vechten. Hij moest eenvoudig mee de loopgraven ingaan, als alle soldaten en daar afwachten, of de kogel hem zou vinden. Als hij zou zijn gevallen, zou er geen schooner einde zijn ge weest. Zou hij gewond Worden, dan zou dat een omkeer in de stemmig van het volk jegens hem hebben te weeggebracht, daar de Duitscher nu eenmaal sentimenteel is. Ik sprak hierover met de loeide adjudanten van den keizer, doch'deze waren het niet met mij eens en meenden, dat zulk een stap niet aanging. Ook de veldmaar schalk keurde mijn plan af. KORTE BERICHTEN De Fransche ministerraad heeft gis teravond over de gebeurtenissen in Azië onderhandeld. De „Germania" meent, dat rijks- dagonthinding'slechts als laatste mid del om de politieke crisis op te lossen, mag gebruikt worden. Mac Donald heeft te Brussel een rede gehouden. Bij de Berlijnsche gas- en water leiding dreigt een conflict. Volgens berichten uit Warschau zouden binnenkort tusschen sovjet- Rusland en Roemenië onderhandelin gen beginnen over een garantiepact, tuschen deze staten, waarhij Polen be-s, middelaar zijn. Te Parijs verluidt, 'dat generaal Sarrail in Syrië vervangen zal wor den door generaal Duport, die reeds naar Beiroet op weg is. De Duitsche regeering heeft te Parijs, Londen, Brussel en Rome laten verklaren, dat zij Locarno getrouw blijft, doch de verdragen slechts zal kunnen teekenen als Duitschland de beloofde concessies zal hebben ver kregen. In Canada behalen de conserva tieven bij de parlementsverkiezing 'n groote overwinning op de zittende li berale regeering. RECHTZAKEN. DE MOORD AAN DEN OVERTOOM. 20 jaar geëischt. Gisteren heeft het Openbaar Minis terie, Mr. Reylingh in de zaak Muyl- wijk zijn requisitoir genomen. Spreker kwam tot de conclusie, dat het wettig en overtuigend bewijs van den in de eerste plaats ten laste geleg den moord wettig en overtuigend is bewezen. Welke straf moet worden opgelegd? Bekl. heeft niets gedaan om de gevol gen van het misdrijf te veranderen. Hij deed niets om de vreeselijke ar moede van het gezin van den heer Busch te verzachten. Het dochtertje van den overledene is ook krankzin nig geworden. Op het echtelijk leven van bekl. was niets aan te merken; lange tijd is sinds het misdrijf verloopen. Spr$ zal daar om, na lange aarzeling, geen levens lang eischen. Hij vordert ter zake van moord bekl's veroordeeling tot twintig jaren gevangenisstraf. UIT DE OMGEVING. EAZSRSWOUDE. De raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag 3 November 1925, des imorsgens 10 nnr. Onderwerpen ter behandeling. 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling 'oegrooting van het wa terleidingbedrijf voor 1926. 3. Vaststelling gemeentehegrooting v. 1926. 4. Verlenging termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde wonin gen op het dorp. 5. Wijziging der verordening regelen de de tijdperken voor lrn.lbsuwve 1:> 6. Rekening van do vereeaiging Werk vereehr.ffing-." 7. A7nbloding plan tot het fcot:v.":n vau een faadlims op het dorp. 8. Comptabiliteitsbesluiten. Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 6.(Rome, 425 M_) Concert. 6.30 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 6.35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2650 M.) Causerie, daarna concert. 7.20 Londen en Daventry. Tijdsein.: van Big Ben, weerbericht, nieuws tijdingen, 7.20 (München, 485 M.) Concert of lezing. 7.20 (Berlijn, 505 Mi). Verschillende le zingen of concert. 7.30 N. S. F., Politiebericht, weer bericht. j 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek of lezingen. NSF» Uitzending van persbe-j richten, enz. door. het persbureau Vaz Dias. 8.10 NSF. „Martha". j 8 20 Londen en Daventry. Concert. 1 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. j ,8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder- broken door nieuws. i :i 8.50 (of 8.35) (Zürich, 515 M.) Concert) 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. Concert. J 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 8.50 (Hamburg, 395 M.) Muziek'. 8.50 (Münster, 410 M.) Concert of le-l zing. - - i of voordracht. 8.50 (Frankfort a. d. Main, 470 M.)j Concert of voordracht. I 9.05 Parijs (S.F.R.), 1750 M-> Concert, j 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. j 9.20 Hannover, 296 M.) Concert. 9.20 (Rome, 42; M.) Concert. io.NSF.. Uitzending van persbe richten, enz. door het persbureau .vaz: Dias.' 10.20 Londen en Daventry. 15asem van Greenwich, weerbericht, nieuws tijdingen. SASSENHEIM. Burgerlijke stand. Geboren: Mar ria, dochter van W. Smit en J. de' Jong. Emma Maartjes, dochter van A. J van Nieuwkoop en H. van der Meg. An- 1 .tonius, zoon van C. ^prugt en P. J. van don Berg. Leonardus, zoon van J. Zandvliet en Ww Vroone. Comelia Eli-1 sabeth, dochter van B. van Bakkum en J. Th. Voerman. Theodorus Jacobus Johannes, zoon van J. A. Homan en.' ■B. S. de Zwart. Maria Francina, doch- ter van H. .Wegers en H. Brouwer. Jo hanna, dochter van S. Knetsöh en J. j Kegzer. j Gehuwd: Górardus IVfcirtinus van der, Ploeg, 25 jaar en Alida Cornelia Becgk, j 29 jaar. erevesbigu. A. A. Posthumus, Jloofdstraat ,102, 1 vail Oldcmarkt. Mej. J. Lopperennt Hooixtetraat 104 van Groningen- M. G. M. van Tol, en gezin, Charbonlaan 24 van Alphen aan ben Rijn, Vertrokken: J. W Thijs, gob. Weeselo en gezin, van Hoofdstraat 221 naar Botterdam, tffej. C. J. van der Meer, van Hooidstr 115, naar Haarlem. VOORSCHOTEN. Gehuwd: M. Schaap en A. J. van Os. Geboren: Maria Magdalena Cathari- da, d. van C. J. van der Meer en H. Knijnenburg; Johanna Maria, d. van J. Gerrits en M. van Steenbergen. WOUBRÜGGE. Aan deal dienstplichtige, Jacob van Baad, is bij min. beschikking voor goed vrijgesteld van den dienstplicht, ver- 'leeiS wegens kostwinnerschap. Bü de gehouden aantesteding voor dc .vernieuwing met basaltinetegels voor het voetpad aan do noord-o ostzgde van de Woua watering waren laagste ïnschrg vers de heeren G. A. van Wingerden en M. Hoek, metselaars alhier voor een som van f 1795- werk is gegund. Ondanks herhaalde waarschuwing gavejn verschillende personen, welke pcli hier hadden gevestigd, geen. go- hoor, om hunne verhuisbiljietten in te leveren. Ter waarschuwing ook voor anderen is proces-verbaal tegen hen lop'gjeimahht. ii kleur ten. Ned. Herv. Kerk. Voorffi. 9.30 iön nam'. 6.30 uur, De. J. Kij'nel "Voorm. Doopsbed. Geaef. Kerk. Voorm. 9-3° en nam'. 6.30 uur, clanid. J. B. Visser te Koeken- gen. LISSE. In de gehouden ledenvergadering van de afdeefrng Lisse Van Bloembollencul tuur, werd door den Voorzitter, de heer M. Veldhuyzen van Zanten, medegedeeld dat Prof. van Slogteren op 16 Novem b'er met den heer Arentshorst naar Amies rika gaat om daar de belangen onzer kweekers te bepleiten. Bri de bespreking van de verkiezing van leden voor het hoofdbestuur werd de heer Krelage candidaat gesteld voor voorzitter, terwijl voor de vacature J. W. Lefeber candidaat werd gesteld de heer A. Verduyn Jr. alhier en in de vacature J. van der Deure te Enthuizen deh eer a W. Alkemade Az. te Noord- "Tit het verslag van de commissie voor de beplanting Lisse, Hillegom, Bennebroek, Vogelenzang bleek, dat ont vangen was f 9678,18, en daarentegen uitgegeven f 5264,70. Er zijn echter nog enkele posten te betalen, zoodat een fanancieel verslag pas later kan worden uitgebracht. Uit de bespreking bleek, dat het ga rantiebedrag uit de afdeelingskas, groot f 800, niet behoeft aangesproken to worden. Bij de bespreking der broeiproeven merkte de heer Verduyn op, dat in ver band met een oud besluit, een premie v it uitgeloofd voor broedproeven op drie datums, n.l. voor Kerstmis, Voor 15 Januari en voor 15 Februari. Daarnaast

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2