CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG 'DONDERDAG 29 OCTOBER 1925 LE1DSCHE COORANT BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Neutraliteit. Het Leidsche Dagblad is neutraal, o zoo neutraal. Het geeft elk wat wils en tracht het een ieder naar den zin te maken. Alleen wanneer het de Antirevoluti onairen betreft, valt het neutrale blad uit zijn neutrale rol en kiest het zon der aarzelen partij. Dat blijkt nog weer eens heel dui delijk uit het gisteren geplaatste raads overzicht. Zooals bekend, werd bij het voorstel van B. en 'VV. om in hooger beroep te gaan bij de Kroon tegen een beslissing van Ged. Staten, die de bijzondere £cho len in het gelijk hadden gesteld, een zakelijk debat gevoerd. De wethouder verklaarde, dat de be doeling van B. en W. allerminst was het bijzonder onderwijs te onthouden, waarop het recht had waarop de heer Zuidema, die dit gaarne aannam ver klaarde, dat het evenmin de' bedoeling van de schoolbesturen was iets te ver krijgen wat hun rechtens niet toe kwam. Toen kwam Prof. Eerdmans de zaak vertroebelen. Hij liet een hoonenden uitroep hoo- ren om daarmede te kennen te geven dat dit natuurlijk niet het geval was. maar dat hier een pogen was van de zijde der besturen om in de gemeen telijke schatkist te graaien. Zóó werd het door heel den Raad begrepen. En 't was dan ook niet meer dan na tuurlijk, dat ons antirevolutionaire raadslid onmiddellijk reageerde en te gen deze verdachtmakende uitdrukkin gen krachtig protesteerde. Maar wat doet nu de neutrale over zichtschrijver van het neutrale dag blad? Keurt hij het onbehoorlijk optreden van Prof. Eerdmans af? Dat zou men toch van een neutraal blad dat im mers objectief wil zijn, mogen ver wachten. Precies het omgekeerde gebeurt echter. De liberale professor, die deze ge legenheid niet kon laten voorbijgaan om zijne gevoelens ten opzichte van het bijzonder onderwijs te luchten, wordt in bescherming genomen het was immers slechts een simpele op merking! maar den heer Zuidema wordt verweten, dat hij het dorst be staan voor de eer van de besturen der bijzondere scholen op te komen. Van hem heet het, dat hij den uitroep van professor Eerdmans ging uitbuiten voor een politieke hetze. Ziedaar weer eens voor de zooveel- ste maal de neutraliteit in de practijk. Een nieuw bewijs hoe noodzakelijk het is, dat wij onze eigen pers hebben en steunen, waarin wij niet onder het mom van neutraliteit worden bestookt en onze bedoelingen in een valsch dag licht worden geplaatst. STADSNIEUWS. O uderling ecconf erentie. In de kerkeraadskamer der Geref. Kerk Hooigracht is gisterenmiddag on der leiding van den heer J. C. W i r tz Gzn. uit Oegstgeest een conferentie ge houden van ouderlingen in de Geref. kerken van de classis Leiden. De Conferentie was zeer druk be zocht, uit nagenoeg alle tot de classis behoorende kerken waren ouderlingen aanwezig. De Voorzitter liet aanvangen met het zingen van Psalm 8 1, het lez-m van 2 Tim. 1 en gebed. Naar aanleiding van het laatste vers uit het voorgelezen hoofdstuk stond spr. in zijn openingswoord stil bij de beteekenis van de echt-christelijke op voeding zooals die speciaal door Prof. Bavinck altijd is bepleit, en bij de noodzakelijkheid om mede daaraan mede te werken, aan het vormen van menschen Gods, tot alle goed werk vol- maaktelijk toegepast. Dat is een hoog ideaal, maar toch moeten wij er opverzwakt aan vast houden ,want indien wij dit niet doen zullen wij er spoedig toe komen te be rusten in bestaande onvolmaakthe den, en dat mag nooit. Met den wensch, dat deze Confe rentie de deelnemers weer iets nader zou bengen tot het ideaal verklaarde spr. haar voor geopend. De Secretaris, de heer H. Nieuwen- hui9, las hierna de notulen der vorige conferentie, welke ongewijzigd wer den goedgekeurd. De Voorzitter dankte den pas afge treden Secretaris, den heer J. C. Ver kouteren uit Sassenheim, die de notu len nauwkeurig had samengesteld en in meerdere opzichten veel voor de con ferentie heeft gedaan. Vervolgens werden een drietal vra gen van organisatorischen aard in be spreking gebracht, en wel de volgende: 1. Is het gewenscht, dat de ouder lingen-conferentie in de classis Leiden zich officieel aansluit bij den te in- slitueeren Centrale landelijke Ouder lingen-conferentie. 2 .Zoo ja, moet dan onze Conferen tie blijven bestaan? 3. Zoo ja, dient dan geen samenwer king te worden gezocht met de confe rentie in de classis den Haag o.a. ter besparing van tijd, intellectueele krachten en reiskosten. Bij de bespreking bleek, dat men voor de centrale Conferentie niet veel gevoelde, omdat men meer practisch nut voor de ouderlingen persoonlijk verwachtte van de Classicale Confe renties, die tot hepen zeer goed worden bezocht en ook beter te bereiken zijn. Het voorstel tot aansluiting werd dan ook met bijna algemeene stemmen verworpen. Over het al of niet blijven bestaan van tie classicale conferentie werd niet gediscusseerd. Terecht, werd uit de groote opkomst afgeleid, dat deze algemeen wordt gewaardeerd. Tenslotte werd ook het voorstel ot samenwerking met den Haag verwor pen, voornamelijk omdat gevreesd werd, dat de grootere afstanden tot' een minder trouw bezoek zouden lei den. In naam van de penningmeester, den heer W. Warnaar te Sassenheim, die niet'aanwezig kon zijn, bracht de heer Bergman uit Sassenheim het fi nancieel verslag uit, naar aanleiding waarvan besloten werd eerst in 't be gin van het volgenden jaar de contri butie voor 1925 te heffen. In de pauze werd gestemd voor de vacature Warnaar als penningmees ter, die niet herkiesbaar was. Benoemd werd de heer Bogaards te Leiderdorp, Ds Voorzitter gaf hierna het woord aan Ds. A. M. Boeyenga van Sas senheim, die een referaat hield over: het Huisbezoek en de Zielkunde. Met het oog op de vele moeilijkhe den waarmede de ouderling bij het huisbezoek heeft te kampen, voorna melijk omdat het zoo moeilijk valt om voor de bespreking van een bepaald onderwerp met de menschen contact te krijgen, achtte spr. het van veel be lang, dat de huisbezoeker zijn winst tracht te doen met hetgeen de zielkun de hem leert. Spr. behandelde aanvankelijk eeni- ge voorwaarden waaraan de ouderling als persoon moet voldoen, daarbij te vens eenige wenken gevende voor de indeeling van den arbeid, ried spr. een indeeling aan, waarbij Speciaal voor groote gemeenten de ouderlingen zooveel mogelijk steeds in dezelfde wijk blijven arbei den, terwijl bij eventueele aflossing hét aanbeveling verdient om den nieuwe huisbezoeker gedurende het eerste jaar, te laten samenwerken met een ouderling, jiie in de betreffende wijk reeds goed bekend is. Verder dienen de ouderlingen elkaar geregeld af te wisselen teneinde te bevorderen, dat zij elk persoonlijk met een zoo groot mogelijke verscheidenheid van zieletypen in aanmerking komen. Komende tot het huisbezoek zelf gaf spr. een aantal wenken van intiemen aard. 't Zieleleven, aldus spr., is een per soonlijk heiligdom waarin wij alleen hen toelaten, die ons volle vertrouwen hebben, en waarvan nooit met plom pen voet de toegang mag worden ge forceerd. De huisbezoeker meene ook niet t6 spoedig, dat hij een bepaald persoon door en door kent. Er is zoo veel ver scheidenheid in het geestelijke leven. In wezen mogen alle zielen gelijk zijn, maar wat de typen betreft is de ver scheidenheid zeer groot. Men denke slechts aan de zeer wisselende mate waarin het verstand dan wel het ge voel domineert. Gewaakt moet worden tegen een af drijven op de bespreking van materi- eele dingen, al moet ook niet dadelijk het hoofdzakelijke naar voren te wor den gebracht. Er mag ook een geschik te aanleiding voor de bespreking van geestelijke dingen worden gezocht, waarbij dikwijls de dingen van het ge wone leven zullen worden besproken. Maar er ligt een kloof tusschen ons natuurlijk en ons geestelijk leven, en daarmede moet ernstig rekening wor den gehouden. De meest natuurlijke én gevolgheb bende methode is: de ziel te prikke len door met liefde te wijzen op de groote geestelijke goederen, die wij in Christus deelachtig kunnen worden. Met tal van practische wenken maakt spr. vervolgens duidelijk hoe voor den bloei van het geestelijk leven gevaarlijke neigingen moeten wórden blootgelegd en tegengegaan. Dikwijls is er een geestelijk onderbewustzijn, wat de gebreken betreft, die men heeft zoowel als wat den geestelijken rijkdom aangaat, diep men soms, on wetend, bezit. In al deze gevallen heeft de opziener zuiverend en opbouwend te arbeiden. Niet uitsluitend in de redeneering mag de huisbezoeker zijn kracht zoeken. Een suggestief spreken waarbij op anderer en eigen geschiedenis een be roep gedaan wordt zal, evenals bij de Evangelisatie, dikwijls zegenrijk wer ken. Tenslotte is het alleen de Heilige Geest, die het Geestelijk leven kan doen bloeien, maar in een zorgvuldi ge en rijke Zielezorg de Heere dikwijls de baan leggen voor den weg waarin Hij het Woord aan de harten heiligt. En daarbij heeft het zoeken van een uitnemender weg ook voor zegen het gevolg. Op het referaat volgde een vruchtba re discussie waaraan werd deelgeno men door een achttal aanwezigen. Leidsch Dierenasyl. De straatverkoop voor het Leidsche Dierenasyl, die aanvankelijk zou plaats hebben in de week van de na jaarsactie, maar die door weersom standigheden is uitgesteld, zal nu met de goede hulp van de dames-gymnas- tiekvereeniging Nieu\y Brunhilde, a.s. Zaterdag gehouden worden. Een ieder zondere een kleine gave af, als de ver koopsters zich met speldjes, vlagge tjes of biefkaarten aanmelden. „Phébe." Gisteravond hield de Leidsche Chris telijké Jeugdorganisatie „Phébe" haar vijfden ouderavond in 't gebouw „Pre diker." De zaal was voor dit doel ge zellig ingericht. Door het plaatsen van bloemen op de tafeltjes en eenige plan- tengeroepen had zij een vroolijk aan zien. De voorzitter, de heer J. Stigter. opende te acht uur met het laten zingen van Psalm 33 vers 7 en gebed de vergadering, welke door ruim 200 menschen bezocht was. In zijn openingswoord heette spreker de aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder den heer Fr. Kriek, die zoo goed was, dezen avond cello-mu- ziek, begeleid door orgelspel yan den heer J. Kriek, ten beste te geven. Daarna droeg op verdienstelijke wij ze de heer D. J. van Weizen een ge dicht voor, getiteld: „De Lawine" waar na, na een stukje muziek, de heer Th. de Tombe zijn referaat hield „Over Jeugdbeweging" waarin spreker naar voren bracht het doel, van verschil lende hedendaagsche Jeugdorganisa ties en meer uitvoerig stilstond bij het streven der Christelijke Jeugdbewe ging. Nu trad de pauze in, waarbij de ouders gelegenheid kregen zich met het bestuur te onderhouden, terwijl de dames koffie en koek ronddienden. Na de pauze nam de voorzitter, na eerst gemeenschappelijk te hebben la ten zingen Ps. 84 vers 3, 't woord om eenige mededeelingen, betreffende den arbeid in deze organisatie en hare af- deelingen, te doen. Met het oog op den tijd, deelde spre ker mede, dat het programma belang rijk moest worden ingekort, zoodat nu nog slechts de heer C. van 'tRiet gelegenheid kreeg „Het Zaad" van W. G. van de Hulst ten gehoore te bren gen, hetwelk bet groote belangstelling gevolgd werd. Aan het einde bracht de voorzitter een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van dezen avond had- den medegewerkt. Chx. Hist Unie. Dezer dagen vergaderde de Kamer- kieskring Leiden van de ,Chr. Hist. Unie, van welke vergadering de „Ne derlander" het volgende schrijft: Na opening, gebed en het lezen van Psalm v56 door den waarnemenden voorzitter, den heer Van den Akker, werd door dezen een openingswoord gesproken. Niet zonder reden had de heer v. d. Akker de vergadering be paald bij de woorden uit Psalm 56. Deze woorden deden zijn gedachten teruggaan naar onzen overleden se cretaris, den heer Ten Kate. In de laatste oogenblikken van zijn leven, toen zijn oog reeds was gebroken, gaf hij te kennen, dat men hem moest voorlezen Psalm 56. En bij het hooren van het 10de vers, waarin de woor den voorkomen: „Dit weet ik, dat God met mij is", wees hii met zijn vinger naar boven, als wilae hij, zwij gend getuigen, dat hij 'hierin vond het rustpunt voor zijn hart. Tegenover deze droeve herinnering staat 'n andere van meer blijden aard. Onze voorzitter, nu Minister Schokking is niet alleen hersteld van een langdurige ziekte, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, maar bovendien is hij door H.M. de Ko ningin gekozen tot een harer raads lieden. Onze Kamerkring verliest in Min. Schokking zijn emmenten voorzitter, maar het past ons te zwijgen, ja het is voor ons een eer en blijdschap, dat de heer Schokking werd geroepen tot deze hooge functie in den Staat. Nadat nog verschillende zaken wa ren a angeroerd en onder meer ook de groei der Unie was aangetoond, aan de hand van gegevens uit yerleden en heden, beëindigde de voorzitter zijn openingswoord. De waarnemende secretaris las ver volgens de notulen der vorige ver gadering, die nog waren opgemaakt door den toenmaligen secretaris, den heer Ten Kate. Zij werden overanderd vastgesteld. Daarna werd voorgelezen een inge komen schrijven van Min Schokking, waarin werd meegedeeld de oorzaak der verhindering op de vergadering" persoonlijk tegenwoordig te zijn. Zoo kwamen we tot de werkzaam heden, die de hoofdschotel dezer ver gadering vormden. Het voorstel van het bestuur tot wijziging van het Huish. Reglement art. 6, werd aangenomen,' zoodat het bestuur van onzen K. K. voortaan niet zeven maar negen leden zal tellen. Daarna was aan de orde de ver kiezing van 4 bestuursleden: 2 ter ver vulling van de vacatures-Schokking en Ten Kate en 2 tot uitbreiding vhn het bestuur. De uitslag hiervan was dat gekozen werden de heeren Ds. Dr. N. G. Veldhoen te Alphen a. d. Rijn, K. Tanis te Lisse, J. Wilbrink te Leiden, J. van Wijk te Berkel. Als lid van het Hoofdbestuur der Chr.-Hist. .Unie in de vacature-Ten Kate werd door de vergadering ge kozen de heer H. van Boeijen, ,uït Voorburg, die de benoeming aan vaardde. Nadat nog de overige punteni van de agenda waren afgewerkt, werd de2e welgeslaagde vergadering met dank aan God gesloten. Burgerlijke stand. Gehuwd: W. F. Siraa, jm. em S. TE de Marie, jd. A. Carpel, jm. _en S. C. Toorems, jd. P. J'. Schouten, jm. en S. [Betgem. jd. J. Tegelaar, jm. en P. v. d. Kaay, jd. J. Baart, jm. en J. W. Hol- verda, jd. J. Der eg-er, jm. en S. Don- igelmans, jd. S. P. v. d. Laan, jm. en D. v. d. Wetering, jd. W. F. Verver, jm. en M. M. de Keizer, jd. H. Renee, jm. en M. Hemerik, jd. M. Kuivenhoven jm. en N. Scharloo, jdi. D. Hartevelt. im. en A. de Rug ter, id. G. Robbers, jm. en J. J. M. v. d. Waals. jd. J. P P. Z. Ermers, jm. en J. Zwanenburg, jd. J. J. Simons, jd. en L. Segaar, jd. W. Riethorst, jm. en C. v. Putten, jd. BINNENLAND. DE REGEERING EN DE LANDBOUW Aan het^Voorl. Verslag der Tweede Kamer betreffende de begrooting van Binn. Zaken en Lanldbouw is het vol gende ontleend: Verscheidene leden betreurden, dat de uitgaven voor het land- en tuin- bouwonderwijs, den voorlichtings dienst en het wetenschappelijk onder zoek van de proefstations en den plan- tenziektenkundigen dienst op hetzelfde lage peil van verleden jaar zijn geblel ven. Aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen blijkt in verschillend op zicht hoe door de politiek der regee ring vitale landbouwbelangen worden geschaad. Hetzelfde geldt voor de proefstations, het proeffokstation voor ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22*/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer Binnenland. De staking bij P. Smit Jr. te Bottel dam opgeheven. Buitenland. Painlevé heelt de opdracht tot voq ming van een nieuw Fransch kabinet aanvaard. Briand blijft minister van holten- landsche zaken. De Duitsche sociaaldemocraten te ge/ het verdrag van Locarno, indien de Dnitsch-natlonalen zullen tegenstem men. Griekenland en Bulgarije hebben den Volkenbondsraad verzocht, een oq derzoek in te stellen naar de oorzaken van de veelvuldige onlusten in Mace< donië. pluimvee e.d. De rijkslandbouwconsm lenten zijn met werk overladen, zoo« dat zij hun taak onmogelijk geheel naar behooren kunnen volbrengen. De bedragen, uitgetrokken voor de proeft velden, zijn te ©enenmale ontoereikend Voorts bestaat er een ernstig tekort aan lager Idnd- en tumbouvvonderwijs en aan land- en tuinbouwcursussen. Aan de ambachtsscholen wordt ruim 4 millioen uitgegeven, voor het onder* wijs aan boerenjongens niet meer dan een half millioen. In overweging werd gegeven de op richting, op voorbeeld van Duitsch- land, van landbouwkamers. Andere leden verklaarden niettemin,, dat de toestand van onze landbouw; •niet ongunstig is. En voor een zeei; groot deel is dit te danken aan regee- ringsmaatr ege 1 en Gevraagd werd, welk standpunt de minister inneemt ten aanzien van een wettelijke regeling van het kachtcon- tract. Op een spoedige wettelijke rege-i ling werd aangedrongen. Andere leden betoogden dat af gezien van de voorlichting in het algemeen inmenging van den staat den landbouw nooit veel voordeel ge* daan heeft. Gevraagd werd naar de resultaten van de onderhandelingen met DuitscIT- land, ten einde te komen tot verlaging der invoerrechten op land- en tuin bouwproducten en paarden en naar den stand van zaken betreffende web telijke regeling van het middelbaar- en lager landbouwonderwijs. Geïnformeerd werd of de minister bereid is tot instelling eener commfe* sie voor het onderzoeken, hoe de po sitie der landarbeiders ware te ver beteren. Wat betreft de 'uitvoering van da Landarbeiderswet werd gevraagd, boei de minister denkt over een nieuwe taxatie in verband met de daling der grondprijzen. Verscheidene leden gaven den wenscÜ te kennen, dat voorloopig niet zal wor den voorzien in de vacature van direc* teur-generaal van den landbouw, doch dat in de plaats daarvan de proef zal worden genomen met een klein des kundig college van advies voor land bouwzaken, en landbouwraad naast een boogen raad van arbeid en doq onderwijsraad. Velé andere leden betreurden dat in de vacature van directeur-generaaji nog steeds niet is voorzien. Sommige leden vestigden de aan dacht op den ongunstigen toestand der; Noordzeevisscherij. Gevraagd werd al de minister bereid is aan de Neder- landsche baringvisscberij iets te doen* alsook ten opzichte van de scholvis- scherij. Gevraagd werd of er voldoende ge» waakt wordt tegen schade aan den vischstand door het wegvangen van jonge visch en of de minister bereid is tot bet treffen van maatregelen tel beperking van het aantal zeebonden L. H. Sikken sf Blijkens hier te lande bij de familie ontvangen bericht is overleden deheei L. H Sikkens, civiel gezaghebber bil liet binnenlandsch bestuur te Moeara Boengo, in Djambl. Nederland en Duitse hl and. Op grond van artikel 1 tweede ii<? van het Nederlandach-Duitscbe ver drag; over samenvoeging van de dou-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1