Be" JAARGANG 'DÏNS5AG 27 OCTOBER 1925 abonnementsprijs CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-PRIJS Dit nummer bestaat nit TWEE Bladen. STADSNIEUWS. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Rummer 1474 In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weekf 0,19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advertentiën per regel 22'/i cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling ran ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent EERSTE BLAD. V Winst uit bedrijven. Jarenlang hebban de sociaal-demo craten op bet standpunt gestaan, dat ie winstuitkeering uit gemeentebedrij ven moest worden afgekeurd. Men had. zoo werd en zoo wordt nog b.v. in den Leidscben Gemeente raad betoogd, bier te doen met oen verwerpelijke verbruiksbelasting, waar bij de zwaarste lasten op de zwakste schouders worden gelegd en waardoor een goede regeling van de belastingen wordt tegengehouden. Langzamerhand komt er echter een kentering. De mannen van de practijk hebben deze theorieën reeds lang losgelaten en de beer Wibaut, de bekende Amster- damsche wethouder beeft op de Zon- d a g gehouden vergadering van soci aal-democratische raadsleden, nogeens in den breede betoogd, dat de vroeger op dit stuk gepropageerde beginselen behooren te worden losgelaten. Het betoog van den beer Wibaut', dat, indien het door een lid der „bur gerlijke" partijen was gehouden als „kapitalistisch" zou zijn uitgekreten, is belangrijk genoeg om er bier eenige aandacht aan te schenken. De heer Wibaut dan, wees er op, dat. de eiscb: levering tegen kostprijs moet worden losgelaten, daar op die wijze aan particuliere ondernemers van ge meentewege een volkomen onnoodig geschenk wordt gegeven. Ontkend werd, dat winstuitkeering een indirecte belasting zou beteekenen omdat.... de hoeveelheid der levering van gas en electriciteit te bepalen is door den verbruiker zelf. Van. opleg ging, zooals bij belastingen het geval is, is geen sprake in dit opzicht. Men bepaalt zelf of men bet artikel wil ont vangen en hoeveel men er van wil be trekken. Deze redeneering is natuurlijk on juist en al wordt dat in bet verslag niet vermeld, het ligt toch wel voor de hand dat vooral dit gedeelte van 'sbeeren Wibauts betoog aan scherpe critiek zal zijn onderworpen. In zijn beantwoording van de ver schillende sprekers, die bezwaren te gen dit standpunt naar voren hadden gebracht, werd er door den heer Wi- v baut nog op gewezen, dat bedrijfswin sten door een deel der bevolking op gebracht, zeer wel voor hetzelfde doel gebruikt mogen worden als progres sief geheven belastingen. „Als vaststond, aldus spr. dat de ver bruikers in gelijke mate tot hun ver bruik hadden bijgedragen, dan zouden er bezwaren kunnen rijzen. Maar het staat allerminst vast, van welke groep ze stammen. Veel aannemelijker dan dat ze zouden stammen van de kleine verbruikers is, dat ze van andere groe pen afkomstig zijn. De groote fout is. dat men vasthoudt aan bet feit, dat de verbruikers van licht historisch de eer ste verbruikers waren en) dat men zich geen rekenschap geeft van de groote technische ontwikkeling der bedrijven. De gemeente behaalt bier onderne merswinst, die in de gdmeentekas ge stort wordt. Moet de prijs van dit pro duct zoo worden berekend, dat er geen winst in zit? Dacht men dat de pro ducten, die de ondernemers leveren er een cent goedkooper door zouden wor den? Dat i9 niet aannemelijk; iedere onder nemer tracht zooveel te verdienen als zijn economische macht hem mogelijk maakt. Maar zelfs al zouden ze bet doen, dan is dit nog geen reden, dezen ondernemer electriciteit te leveren te- geen een prijs die lager is, als welke bij zelf op zou kunnen wekken. Het zou niet anders dan een cadeau zijn aan zulk een ondernemer. Met belangstelling hebben wij van dit betoog van den heer Wibaut ken- .nis genomen, omdat we hier een. ver dediging hebben van de bedrijfspoli- tiek door de Gemeente Leiden gevolgd en een veroordeeling van het tot nu toe door de Leidsche sociaal-democra ten ingenomen standpunt. De „kwestie" van winstuitkeeringen. zegt de Amsterdamsche wethouder, is geen kwestie meer. Ja, in Amsterdam, waar men roode wethouders heeft misschien. Maar In Leiden? Ned. Chr. Grafische' Bond. De afdeeling Leiden dezer or ganisatie bad gisteravond in „Patri monium" een ledenvergadering, waar op de secretaris, de heer J. Schip per van Amsterdam, een technische lening hield. Het is nog niet zoo heel lang gele den, dat in de typografie de handzet- ter de man was, die bet vak beheersch- te en alle arbeid op de zetterij met de band geschiedde. De eigenlijke zetma chine, die voor bet bedrijf van prac- tiscbe beteekenis was, dafeert van na 1880. Twee systemen zetmachines heb ben in onze vakken burgerrecht gekre gen: de linotype, met de typograaf en de intertype als verbeterde machine van de eerste, dit zijn de machines die vaste regels gieten; daarnaast de mo notype, die losse letters giet en twee machines beeft, de tik: en de giet- macbines. De regelgietmachine wordt hoofdza kelijk voor couranten gebezigd, de los se lettergietmachine voor boek- en ook voor smoutwerk. Nog een andere omwenteling beeft zich in bet typografen vak voltrokken, en wel op de zetterij. Spr. bedoelt de uitvinding van de Typar, de machine, die zonder letters of vaste regels te gieten de copie in drukletters weer geeft en van de fotografische zetma chine, die de gezette regels fotogra feert en op lichtgevoelig papier over brengt. Uitsparing van lood is bet voor deel, dat deze beide machines mee brengen. Spr. kwam vervolgens tot de ontwik keling der drukkerij. Ook deze beeft een sterke evolutie meegemaakt, bet- geen in het oog springt, wanneer men de primitieve handpersen, zooals die de vorige eeuw nog in bet bedrijf wa ren, vergelijkt met de 21 M. lange ro tatiepers, zooals die eind 1924 in Chris- tiania aan de dagbladdrukkerij Aften- posten werd opgesteld. De courantrotatiepersen hebben 't mogelijk gemaakt, dat de dagbladpers zulk een groote ontwikkeling verkreeg* Daarnaast is van beteekenis geweest de uitvinding der stereotyp, en wat daarmede in verband staat. In 1876 werd voor bet eerst de zin ken cliché aangewend voor 't over brengen van lijnteekeningen. Acht jaar later kon elke fotografie op zink wór den overgebracht. Bij verdere ontwik keling van de fotografie kwam de drie e,n vierkleurendruk, die op baar beurt weer de concurrent van de steendruk werd. Door bet uitvinden van de fotografie is bet mogelijk geworden gebeele pa gina's drukwerk (met plaatjes ver lucht) tot een groote cliché te maken, Op die wijze worden bladen als Pano rama en de Katholieke Illustratie ge drukt. Een nieuwe mogelijkheid van den laatsten tijd is de linoleum-druk. Het plakaat, 't portret of bet mooie smout werk wordt in linoleum gesneden, waardoor direct de drukvorm wordt verkregen. Deze metbode is geëigend voor kleine oplagen en kan met den steendruk concurreeren. Na de pauze, waarin aan de band van afbeeldingen verschillende dingen nog nader toegelicht werden, ging Spr. na, wat deze technische ontwikkeling ons wil leer en. Men beeft bet^de vakbeweging wel eens euvel geduid, dat ze zoo weinig aan de vaktechnische scholing doet. Dit kwam evnwel omdat de voor de bandliggende sociale taak de technische op den achtergrond moest dringen in verband met de slechte ar beidsvoorwaarden. Spr. wekt inzonderheid' de jongeren op tot vakstudie, want jiiist een alge meen geschoold vakman past zich ge makkelijk bij nieuwe arbeid9methoden aan. Ook de vakbeweging beeft groot be lang bij die ontwikkeling, want al de ze technische veranderingen hebben grooten invloed op de economische om standigbeden. Besturen beteekent voor uitzien, en dit in tweeërlei opzicht. Eerstens moeten den leden de oogen geopend worden voor hetgeen de toe komst in zich bergt, en tweeden moet de weg gebaand worden voor die evo lutie, mede om de bedrijven in die ont wikkeling niet te belemmeren zonder de arbeiders te schaden. Ook voor het tijde lijk-stoffelijke, niet slechts voor het geestelijk-eeuwige, geldt de gelijkenis van de vijf wijze en de vijf dwaze maagden, waarin de Heiland wijst op het verderfelijke van zorgeloosheid. Dat daarom ieder woekere met de talenten, die God hem gegeven heeft, zoo eindigde spr. zijn interessante en leerzame lezing. Helaas, dat deze vergadering nog zoo slecht bezocht was; hoe weinigen zijn er toch. die hun plicht en hun belang in dezen goed begrijpen. „Zingt den Heer." De bekende zangvereeniging van de zen naam heeft gisteravond in „de Graanbeurs" een gezelligen avond ge houden. Er is een tijd geweest, dat zoo'n „ge zellige avond" speciaal in het verga derseizoen een vrijwel wekelijks voorkomend verschijnsel was in de Leidsche vereenigingswereld. Men ver stond er toen onder de, mees,tal door de Chr. Jongelingsvereen. georgani seerde, intieme vergaderingen, die min of meer een evangeliseerend karakter droegen. Nu en dan wordt nog wel eens een samenkomst van-' dien aard door de oudere organisaties belegd, al schijnen zij in onze dagen door andere Christe lijke vereenigingen van allerlei aard nagenoeg geheel van die taak onthe ven. Wat gisteravond „Zingt den Heer"- beoogde was dan ook niet iets uit ,.de oude doos" maar blijk van een piep jong vereeriiglngsleven en betrekking hebbend op een heel actueel feit. Er gaat n.1. voor de vereeniging een groot dinck gebeuren. Het zal op 1 Februari van bet volgend jaar een hal ve eeuw geleden zijn dat door de be moeiingen van den nog lang niet ver geten wijkpredikant van de Leven daal wijk, Ds. S. H. J. de Wolff, de zang vereeniging werd opgericht. En waar de vereeniging in weerwil van haar bedaagdheid nog frisch en krachtig is, dacht zij er natuurlijk niet aan, dit heugelijke feit zonder meer te laten passeeren. Maar voor alles is geld noodig en voor een goede feestviering niet zoo heel weinig en daarom was met de aanduiding van: ten bate van bet Ju bileumfonds" op bet programma van gisteravond bet doel van dezen gezel ligen avpnd voldoende verklaard. Een zeer groot aantal vriendinnen en vrienden van „Zingt den Heer" had den aan baar uitnoodiging gevolg ge geven .De -groote zaal van de Graan beurs stampvol te hebben is nu wer kelijk voor een bescheidenlijk aange- kondigden „gezelligen" avond geen kleinigheid en als wij beginnen moch ten met een woord van hulde, zonden we dit in de eerste plaats richten 'tot den beperkten kring, die met de voor bereiding was belast geweest. Het gedrukte programma, dat den bezoekers werd uitgereikt, zeide ons met een oogopslag, dat Zingt den Heer" niet voornemens was er zich de zen avond met een Jantje of Jannetje van Leiden af te maken, want behalve een samenspraak, een tableau en een respectabel aantal voordrachten ver meldde bet een serie muzieknummers voor koor, piano en viool, die op zich zelf bijna een speciale tiitvoering had den kunnen vormen. De vergadering werd- met gebed ge opend door den beer A. J. de Lange, die vroeger Zingt den Keer heeft ge dirigeerd, en nu als een vriend uit het eerzaam verleden nng zijn belangstel ling toonde. In zijn openingswoord dankte bij voor de groote opkomst. Ik behoef u „Zingt den Heer" als een bijna 50-jarige niet meer voor te. stel len zei bij, al zou men baar dezen leeftijd, op zichzelf beschouwd niet toeschrijven, want de grijze haren zijn haar vreemd; integendeel, als men jong wil blijven bdedt de kring vaxi „Zingt den Heer" een geschikte om geving. De leiding ging nu over op den di recteur, den heer C. v. d. Keur Jr. die aanstonds met de uitvoering van het omvangrijke programma bègon. Uit den aard. der zaak bespreken we nu niet de verschillende uitgevoerde nummers, al zou daarvoor stof genoeg zijn, meestal ten goede, dat zeggen we er dadelijk bij. Want er is gisteravond soms buitengewoon goed gezongen. De dirigent behoefde in 't minst niet te „trekken"; het koor bleek geheel bezield en werkte uitstekend mede om den liederen hun volle effect te geven. Daarbij was de keus der liederen ook goed; geheel vrij en passend voor de zen avond. Blijkbaar was men goed voorzien van nieuwere nummers. Het publiek toonde zijn waardeering door een gezond en algemeen applaus. Ook wat de heer M. v. Schie in zijn vioolspel ten beste gaf, op de piano be geleid door den heer H. Hermans, stond goed óp peil en vond dan ook de waardeering die het verdiende. Verder werd het programma afge wisseld door de reeds genoemde at tracties, waarvan slechts een enkele meer toj, haar recht had kunnen ko men. Maai* de algemeene indruk was heel goed. Een goed geslaagd nummer was ook het tableau, dat. na de pauze werd ver toond, en geheel in het teeken van de as. Jubileum-uitvoering stond. Het was reeds bedenkelijk dicht aan middernacht genaderd, toen men vol daan uiteenging. Piano-avond Rie Batenburg. Mej. Batenburg gaf gisteravond de eerste van haar piano-avonden in dit seizoen. Deze eerste avond was geheel aan Beethoven gewijd. Voop de pauze bracht zij ten geboore 2e. de Sonata quasi una Fantasia (Op. 27 no. 2), die als geheel goed gespeeld werd. Evenwel waren er in 't begin nog enkele zwakkere plaatsen. Misschien had deie Sonate iets meer con amore gespeeld kunnen wordeai, al was het geheel niet onbevredigend. De tweede Sonate (Op. 13 C klein) was veel beter. Hier toonde Mej. Ba tenburg zich een uitnemende pianiste die wij gaarne nog eens weer in de zelfde spelkwaliteit hopen te booren. Het Adagio vooral bad brillante mo menten. Na de pauze gaf zij de bekende So nate, die aan Graaf 'Waldstein opge dragen is (Op. 53 C groet). Ook hier liet mej. Batenburg zich van baar bes te zijde zien. 't Rondo was vooral goed trouwens, met kleine uitzonderingen, waar zij wat erg weifelend was, gaf de gebeele sonate den indruk buitenge woon bestudeerd te zijn, goed afge werkt in de forto's en gevoelvol van stijl. Er was niet zoo heel veel publiek, wat erg jammer was, daar een volle zaal ook 't klank'ge halte bijgevuld zou hebben. Mej Batenbra-g kreeg een welver diend dankbaar applaus. D. O S. Op 3, 6 en 13 November a.s. zullen in het Gymnastieklokaal Pieterskerk- gracht 7 de onderlinge wedstrijden der Gymnastiekvereniging „D. O. S,. plaats hebben. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen we naar de in di\t no. voorko mende advertentie Postzegel beurs. De eerste.avon-d van de hierHer stede opgerichte postzegelbeurs, welke was aangekondigd tegen gisteravond in het Igebouw tot Nut van net Algemeen (in gang Langebrugj mag buitengewoon ge slaagd genoemd worden. Door het-zeer talrijk bezoek werd in derdaad bewezen, dat deae poetzegel- beurs. welke voortaan iedeuen Dinsdag avond van 6io uur zal worden ge^ houden, -in een lang ge voelde Philatebs- tische behoefte voorziet. Aan tafeltjes zat men in odubjee te ruilen, er heearschte een recht leuke stemming. Vele verzamelaars, soms oude beken den, troffen elkaar aan.' ;We gelooven dan ook te mogen vast stellen, dat genoemde Poatzegelbetrrs 'n goede toekomst tegemoet gaat. Examen Apothekers-assistent Van de vier opgeroepen - candidaten slaagden de dames M. X H. Akkerhuis puisDurg-Ruhrort; H. J. A. d© Vrijer, M. Bosman eii M. van Rassen; Rotter- idam. Chr. Schilderspatroonsbond. Maandagavond is een comité vormd tot oprichting van een afd van den Chr. Schildersixatroonsbond. Nader v ernemen wij dat binnenkort een- vergadering zal uitgeschreven wor den, waar definitief tot op-richting van eèn^b f deeling zal worden overgegaan. Een Koolhoven.watervliegtuig. De N'.sV. Nationale Vliegtujg-Indust rfc fheeft op dfe Kager-Plassen, proeven ge nomen met een nieuw type watervlieg tuig, geconstrueerd door den heer ït. Koolhoven. Het nieuwe toestel, de F. K. 34» is gebouwd op vlotters en heeft een groot draagvermogen, dat bereikt is door een wijziging van het vleugelpro- fieL N Bonverneux-geneiaal F ook blijft tn functie tot begin September 1926. Bij Medan (N.O.I.) Is een groote brup lngpstort Buitenland. Palnlevé heeft het ontslag van zijn ministerie bij den president der Flan- sche republiek ingediend. De erlsehen van den Volkenbonds raad aan Griekenland en Bulgarije In zake de bijlegging van het oonfllet. Voor de romp ia een geklonken bui aenconstraktie gebruikt, terwjjl het toe stel is voorzien van een 450 P.K. Hia- janomotor, waarvan de 12 cilinders in W-vorm zijn opgesteld. Het toestel wordt ingevlogen door den oud-marine-vlieger G. A. van Vloten. Burgerlijke stand. Geboren: Catharina Maria, dochter van M. C. v. Vuuren en J. v. L Vos. Cornelis, zoon van C. v. Variok en G. Rasser. Petrus Gerardus Henrioua, zoon van P. G. H. Vos em A. M. v. Doornen. Cornelis, zoon van J. v. d. Groef en S. W. Bljjleven. Adrianua, zoon van J. v. Egmond en M. C. Spek. Susanna Jaco ba, d. v. J. Taffjjn en J. G. Immink. Dirkje Geertruida, dochter van C. van Vernetten en N. Binnendijk. Cathar rina, dochter v. A. Mohtagne M.K, de Horst Pietex \fuTiiuiliaan, zoon van W. M. Guldenaar en G. Smeets. Susanna Petronelbk dochter' van L. van der Lin den en G. Crama. Elisabeth, dochter van M. Overriik en E. v. Steeubm-gax Hendrika Apolonia, dochter van G. J. Roodakker en H. T. Luijnenbuijg. Jet hanna, dochter van W. H. B. Koele- wjjn en J. van As. Cornelis Gerrit, zoon van W. Bull en H. W. Klein. Hen., drik, zoon van H. Stouten en M. CL Togni. Catharina, dochter van L te Febre en M. H. Schouten. Pfeter, zoon van P. van Ede en M. E. Kloot. Nelly,- dochter van L. Laeonder en M. Scheeta Maria, dochter van J. Verhoeven en J. Karei. Dirt zoon van B. Haarlani, en M. van Hoven. Maartje, dochtat van J. de ,Yoe en E. v. Leeuwen. Bartholomeus, zoon van I. Keijzer en 5. A. Ditmar. Maartje, dochter van C. H. Roosendaal en S. Philippo. Jo hanna Josefina, dochter van W. F. Vinkestein en J. M. de Groot Corne lia Maria, dochter van L. Zandvliet eo 6. M. v. d. Poet. Overleden: J. v. Leeuwen, m. 44 j, M. E. Zwetsloot, gesch., 78 jaar. IE. C. J. Loozen-v. d. Steen, vt. 72 jaar. J. C. F. Mingelen-Hofnar, vr. 76 jaar, L. Henn-Eulenhosch, vr. 51 jaar. S, puxxlonburg-de Groot, vr. 47 jaar. CX J. M. van der Geest, m. 70 jaar. Et Klink, dochter 8 weken. H. V rraond- Benning, vr. 62 jaar. A. v. Heeringen,., m. 55 jaar. J. C. v. d. Meer-Lambooyv wede, 73 jaar. Eergisteravond tusechen licht en donker is op de Zijl onder deze ge. meente een roeiboot waarin twee Lei- denaars gezeten waren. A. de V. en H. v. T. ovy varen door een motor, boot. van de gebroeders C en D. vs Z uK Katwijk aan Zee. De roeiboot zonk en de beide inzit, tenden geraakten te water. Gelukkig, kon een van de twee zwemmen, die ook zijn metgezel wist te redden. Volgens de inzittenden van de roei boot zouden de motorschippers schuld hebben aan het ongeval. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Mej. v. d. W.—B. is gisteren in de Schim meistraat door zekere vrouw K. mishandeld. Een dergelijke aanklacht kwam ini van de 21-jarige mej. de G., die door .zekeren B. minder lijn gevoeld tegen beenen en buik was getrapt. Gistermiddag heeft op den hoek Noordeinde—Kort Rapenburg een aan rijding plaats gehad tusschen een door A. de V. uit Oegstgeest (bij Valken burg) bestuurden tentwagen en ee« auto waarvan de bestuurder nog niet bekend is Oorzaak was dat. terwijl er aan weerszijden van den weg voertuigen stonden, die de passage belemmerden. \de auto nog wilde doorrijden, of om. gekeerd. Naar de juiste toedracht der zaSk wordt een onderzoek ingesteld De tentwagen werd beschadigd VodsYhet ejtamen boekhouden, handelsrct-fnen en handelskennis, af; genomen dopr de Vereeniging ter vordering van de Handelswetenschap pen is te Utrecht geslaagd de heer Boot, Hooge RiiXayk, Zooterwoudc

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7