Qii nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET P. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 6e JAARGANG^ DINSDAG 27 OCTOBER 19254 NUMMER f474 NIEUWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Een gelukkig idee. Een goed begin noemden wij on langs de behandeling van de bioscoop wet in de Tweede Kamer. De heer Van Vuuren, het bekende R.K. Kamerlid is van hetzelfde ge voelen. Het is, naar hij meent een gelukkig idee geweest van de Tweede Kamer hare openbare werkzaamheden aan te vangen met rle behandeling der bios coopwet, een meening die hij volgen derwijs verduidelijkt: „De crisis op de verwerping der Vlootwet gevolgd en de oplossing daar aan gegeven,, hadden het vorige kabi net gemaakt tot een zaken-ministerie, dat zich zooveel mogelijk had te ont houden van de behandeling van vraag stukken, die een sterke politieke kleur hadden. De bioscoopwet, de Zondagswet en andere wetten, die het geestelijk leven van ons volk raakten, waren daardoor in het gedrang gekomen. De toenma lige regeering heeft althans op behan deling daarvan niet aangedrongen. Het nieuwe kabinet, de afdoening al lereerst van de bioscoopwet vragend, heeft aan ons volk daarmede laten1 zien, dat het los is van de boeien uit het verleden, en naar den gebleken wil der kiezers aan de geestelijke belan gen een eerste plaats op haar program wenscht te geven. Het kabinet heeft daarmede de kleu ren van zijn vlag ontplooid, misschien breeder dan het dit tot nu toe deed. zelfs nog in de Troonrede. Laten wij hopen, dat de Zondagswet thans spoe dig volge, opdat blijke, dat het eerste breede gebaar iets meer en beter is dan een enkele zwaluw, die nog geen zomer maakt. Ziet daar de eerste reden waarom er m.i. reden is tot verheugenis, dat de bioscoopwet de eerste plaats op het program der Kamer kreeg. Een tweede reden is, dat de behandeling ervan het parlement zijn vlag heeft doen uitste ken en deze vlag dezelfde kleuren ver toond heeft als die van de regeering. De rechterzijde, die een vorig maal uiteenviel bij de stemming over de bi oscoopwet door gemis aan overleg en door de ongelukkige zucht in alles menschen eigen om* alleen goed te vinden hetgeen zij zelf het beste ach ten, trok thans een lijn mede op het oogenblik, dat een goed bedoelde po ging der regeering, om de linkerzijde met haar eigen wapenen dood te slaan, den wagen aan het schudden bracht. De rechterzijde was bij de eindstem ming één en onverdeeld, niet alleen de gecoaliseerde rechterzijde, maar met haar de drie ultra-rechtsche leden, die feit'lijk tegen de rechterzijde in zijn gekozen, omdat èn regeering èn de co alitie naar het oordeel dezer heeren niet rechtsch genoeg houden, Zij heb ben, zoo bevestigd hetgeen van den aanvang aan is gezegd, dat zij hoe scherp zij tegenover de rechterzijde en speciaal tegenover de katholieken staan in practijk en bij stemming door de kracht der feiten zullen ge dwongen worden naar de rechterzijde. De meerderheid is dientengevolge bij deze eerste gelegenheid niet ge weest: 54 tegen 46, maar 57 tegen 43. Het zij geconstateerd, zonder daaruit de conclusie te trekken, dat de meer derheid dus is 57 tegen 43. Wie daar op mocht vertrouwen, zou zeker van een slechte reis thuiskomen, en wie er op zou zondigen, \vas nog slechter. Het is alleen interressant als karak- terteekening der -partijen en der anti these. Niet minder merkwaardig is als zoo danig de linksche eenheid tegenover de rechtsche eenheid. In den klank en in den inhoud der woorden is er ver schil, al is het, indien men zich ertoe zet, moeilijk te formuleeren, maar bij de stemming trokken zij zonder aar zeling en zonder spijt een lijn, begin nende met de heeren Dresselhuys en Dra at en eindigende met Stenhuis en den communist den heer Lou de Vis ser. Zij hebben daardoor met een daad scherper en duidelijker de grenslijn getrokken die in den geestelijken strijd ons en hen tot tegenstander maakt, dan de antithese kan doen." Met deze beschouwingen kunnen wij ons geheel vereenigen. BUREAU: Hooigracht 31 Leiden Reeds dadelijk bij den aanvang der parlementaire werkzaamheden is het logische van de tegenwoordige partij- groepeering aan het licht getreden. Moge dat ook in de toekomst blijken. Wanneer de Regeering voortgaat met aan de geestelijke en zedelijke belan gen van ons volk aandacht te schen ken en wanneer zij daarbij mag steu nen op een eensgezinde rechterzijde, dan is er reden om hoopvol de toe komst tegen te gaan. De tegenstand zal dan niet minder worden. Integendeel, naarmate de begingelen meer op den voorgrond worden gesteld zal de strijd feller worden. Dat is echter geen bezwaar. Laat er maar gestreden worden om de diepere beginselen. Tèl. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 STADSNIEUWS. Doopsgezinde gemeente. De groote Kerkeraad der Doopsge zinde gemeente te Leiden heeft in zijn vergadering van 20 dezer, ter voorzie ning in de leeraarsvacature het vol gende drietal opgemaakt (in alphabe- tische volgorde): ds. L. Bouma te Dan- tumawoude, ds. W. Koekenbakker te Dordrecht en ds. C. Nijdam te Veen- wouden. De beroeping van den predikant is bepaald op Zondag 1 November a.s. na afloop van de godsdienstoefening. Het beroep zal geschieden door de gemeen te, overeenkomstig het nieuwe regle ment. Wij vestigen de aandacht op de schaalcollecte, die morgen gehouden zal worden voor de Vereeniging Jeugd- hulp. Deze Vereeniging, die zich ten doel stelt de jonge meisjes zooveel mo gelijk te beschermen tegen de haar be dreigende zedelijke gevaren, en zoo noodig de hand uit te steken ter red ding en opheffing, is in Leiden al geen onbekende meer. Haar Tehuis aan het Utrechtsche Jaagpad blijkt meer en meer onmisbaar te zijn. En daar al dit werk groote geldelijke zorgen mee brengt, bevelen wij gaarne de Schaal collecte van morgen aan. Dr. J. J. E. Hondius, doctor in de klassieke letteren alhier, wordt aan bevolen voor de benoeming voor een rector van het Gymnasium te Sneek. Voor het voorloopig machinisten examen is geslaagd de heer B. Huis man, alhier. Tot voorganger van de afd. Lei den van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden is benoemd Dr. K. H. Boersema, Ned. Herv. pred. te Ooster- hesselen. Gemeenteraad Leiden. (Vervolg van het Bjjblad,). 9. Voorstel tot het instellen van een beroep bij de Kroon van de beslissing van Gedep. Staten op de beroepen van een 2-tal schoolbesturen tegen het Raadsbesluit van 26 Januari 1925, be treffende de vaststelling van de bij drage in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs over 1923. 249 De beer Zuidema (A. R.l heeft in het algemeen bij kwesties als deze te- fen hooger 'beroep geen bezwaar. Bij westies van principiëelen aard kan ei- alles voor te zeggen zijn onverschil lig hoe men zelf over een zaak denkt een beslissing in hoogste instantie uit te lokken. Dat is echter hier niet het geval, 't Betreft hier een zaak van voorbjjgaaiiden aard. Daarbij komt, dat naar spreker meent tegen de argumen ten van Ged. Staten weinig is in te brengen. B. en W. zeggen, dat hunne opvat ting algemeen gehuldigd wordt. Dat is echter niet het geval. In Utrecht b.v. staat het gemeentebestuur op een an der standpunt. Spr. wijst ook op het besluit van Ged. Staten, die zich daarbij beroepen op 'n advies van den Onderwijs raad. Dat de schoolbesturen voorheen geen bezwaar maakten, is hier niet van be lang, daar toen de salarissen buiten be schouwing bleven en de overige uit gaven niet veel uiteen zullen loopen. B. en W. zeggen, dat het niet aan gaat een gedeelte van het in 1923 ont vangen suljsidie buiten beschouwing tè laten. Spr. meent echter, dat in dit op zicht het betoog van Ged. Staten over tuigend is. De vraag is toch niet wat in 1923 ontvangen werd, maar /welk bedrag voor dat jaar bestemd was, en welk bedrag voor het vorige di nstjaar. Spr. za'l dan ook stemmen tegiii het advies van B. en W. Dj heer Oostdam (R. KJ ie ui t voer het advies van B. e:i V>'. maar is RECLAME. Heerensingel 34/35, Tel. 1523. PRIMS KWALITEIT. VERZEGELDE ZAKKEN. toch voor in. hooger beroep gaan in het belang van rechtszekerheid. De heer W i 1 b r i n k (O. Hkan het 'betoog .van Idea heer Éuidema geheel (Onderschrijven, en zal eveneens tegen hlet advies 'stemmen. Weth. Meyne n stemt toe, dat er iets hapert aan de gelijkstelling van opejnbaar en bijzonder onderwijs. Dat betreurt spr sterk. Maar het ligt niet aan B. "en W. Voordat de regeering het subsidie uittrok, liep alles goed, maar toen is het anders gegaan. Toen B. en [W; inconsequenties voorzagen, hebbed zij den inspecteur van het on derwijs attent'gemaakt op. de bestaande leemte door het ontbreken van een over feangsbepaling. Dat het departement toen verder niets heeft gedaan, kunnen 'B. en W. niet helpen. Het gemeente bestuur heeft het toen voor eigen re kening genomen iem. ook voor de bijzon dere cursussen subsidie toegekend eu wel naar den toestand over 1922. Daar mee namen de schoolbesturen geen ge no ogen. Zij wilde A 1923 als njaatstaf zien genomen. Dat neemt spr. hen niet kwalijk, maar het is niet juist. Ook Ged. Staten hebben hier een fout ge maakt. Ged. Staten hebben door hun uitspraak gebroken met de tot dien tijd gevolgde lijn bij het kiezen van een maatstaf voor de vergoeding. Het geldt volgens spr. wel degelijk een prin cipieel^ kwestie', die ook voor de vol gende jaren van beteekenis is. De heer Zuidema zegt B. en W. niet te beschuldigen van onbillijkheid. Het is meer een kwestie van opvatting. Spr. neemt gaarne aan, dat bij B. en ,W. niet de bedoeling voorzat de 3ijz. scholen te beaiad'eslen, evenals hier bij de schoolbesturen geen pogen is om binnen te h-alen wat hun toekomt. Prof. Eerdmans (V. BJ: Ja, ja. De heer Zuidema protesteert tegen deze uitroepen van Prof. Eerdmans, waarin een beschuldiging tegen de Bijz. scholen ligt opgensloten. Spr. weet wel dat van Prof. E. niets voor het bijz. on derwijs te wachten is, en hij verwacht ook niets van hem, maar dat geeft hem niet hot recht zóó over het Bijz. onder wijs te spreken, (rumoer en geroep aan alle kanten). Als men iets gevoelde voor het onderwijs, moest men het optreden van 1de besturen der bijz. scholen, die zich voor het vervolgonderwijs interes seeren, toejuichen. De heer Dubbeldeman interrum peert. De heer Zu idema: Ik geloof, dat u van veel dingen verstand hebt, maar ik betwijfel, of u hierover oordeelen kunt. Spr. bestrijdt verder het .advies (van B. en W. De heer .Verwei) (S.D.A.PJ keert zich tegen „de brutale manier" waar. op de heer Zuidema zich tegen de overzijde richtte. De voorzitter protesteert tegen, deze uitdrukking. De heer Zuidema heeft het slechts tegen den heer Eerd mans gehad. De (heer Zuidtema legt een ver. klaring at in dien geest. Spr. meent dat er ïneer reden is om het /op treden van den heer Ver wei) brutaal te noemen. Spr. heeft slechts tegen den heer Dubbeldeman gezegd dat deze van veel dingen waarschijnlijk meer verstand heeft dan van het bijl; zonder onderwijs. Met 23 tegen 6 stemmen wordt het voorstel van B. en W, hierna aan genomen. Tegen de heeren Zuidema, Huurman, SpendeJ, Bergers, Wjlbr.nk en Coster. 10. Voorstel inzake de instelling van £>en schoolspreekuur. 245 De heer .Wiil brink (C.'H.' acht het voorstel geheel overbodig. Ouders die hun kinderen niet goed verzorgen zullen het vrijwillig niet door een dok. ter laten onderzoeken. Alle ouders hebben reeds gratis beschikking over een dokter vanwege den geneeskum digen dienst die van de arm verzon 'ging uitgaat of anderszins. De con clusies van de geneesheeren zijn ook dikwijls zeer verschillend Kan een vreemde dokter zoo opeens vaststellen, dat een kind een bepaalde ziekte op de school heeft opgedaan? Spr. ziet geen reden om den Gem. Geneeskun digen dienst nog meer werk te be. zorgen. De heer Deumer (CvH./"brengt B. en W, hulde voor hun voorstel dat in de eerste plaats natuurlijk is be doeld voor de ouders die hun kin. deren niet voldoende verzorgen. De heer Knuttel (Comm.i meent dat in somm:ge gevallen wanneer het belang van .het kind dit eischt, de ouders gerust op zijde mogen worden geschoven. Maar in dit voorstel woidt zulks echter nog niet eens geëisch:. De heer Oost dam ma.ki; op dat we hier hebben te doen paet een ge. tmeentedienst die zich steeds uitbreidt on steeds duurder wordt. Wjehebbeh. toch reeds een geneeskundig School toezicht. Moet er nu weer een opper, schoolarts komen? Waarom kunnen |we niet beginnen met de ouders in meer contact te stellen met den school arts. De heer Zuidema (A.Rj zegt dat vooral moet worden gezorgd ter wille van de bezuiniging, dat voorloopig de gemeentelijke bemoeiingen zich niet verder uitstrekken. Het begint hier weer heel eenvoudig. Voorloopig zal de directeur het zelf doen 'm zijn vrijen tijd, maar men kan binnen kor. ten tijd rekenen op uitbreiding van personeel. "Spr. betoogt verder dat de Gemeente z.i. alleen mag optreden in dien dit door de houding der ouders beslist noodzakelijk is, en dat is hier z.i. niet het geval. Volgens het rap. port gaat het hier om de z^g.n. ver. borgen gebreken der leerlingen, dus om dingen, die aan de aandacht van den schoolarts, zijn helpers en van het onderwijzendpersoneel ontgaan,. Is er nu grond om te verwachten dat de ouders aan zulke dingen iets zullen laten doen? Spr. kan de nood. de gemeente zich bij dingen zooals het zaak van dit voorstel niet jnzienj. De heer Heemskerk meent dat er hier een betreft nimmer door be zuinigingsmotieven mogen laten weer. houden. Het onderzoek van den school arts, zooals dat nu plaats heeft, blijft dikwijls tot de oppervlakte beperkt, al wil spr. niet zeggen, dat het niet goed gedaan wordt. De heer Ver we ij (S.D.A.P'J be toogt dat de kosten in dit geval geen bezwaar mdgen zijn. W.eth- Meynen. (C.H.' verdedigt de instelling van het schoolspreekuur. We hebben indertijd een air. v. d. Gem. geneeskundigen dienst benoemd (stem: en. die moet werk hebbend en spr. meent dat het schoolspreekuur niet buiten het kader van zijn taak valt. Er zijn gevallen die inderdaad aan de .aandacht der schoolartsen ontgaan. De maatregel is bedoeld als een bescherming van (de heer Oost. dam: van de schoolartsen!) de kinde ren tegen de zorgeloosheid der ouders Dwang zal worden voorkomen, terwijl ook de huisarts niet is gebonden aan. de conclusies van den geneeskundi. gen dienst. D,en heer Eerdmans is de zaak vri) duister.- Als de aanmelding nu vrijwillig is, hoe komen de kinderen dan op het spreekuur Als het spreek uur moet slagen, moet men wel tot dwang komen. De heer Bergers (R.K./ is door deze discussie niet veel wijzer gewor. den. Het is slechts eenuitbreiding; van den gemeentedienst die boven dien weinig zin blijkt te hebben. De heer Oostaam (R.K./ is de zaak ook nog duister. Het gaat om ge breken die de schoolartsen niet zien, die de ouders en onderwijzers niet zien en die eigenlijk niet te zien zijn- Hoe kunnen de\ouders nu advies vragen voor een gebrek dat zij niet kunnen zien?. De heer Zuidema (A.R./ is door het betoog van den wethouder aller minst overtuigd. W,at is de taak van den schoolarts nu eigenlijk? Moet hij alleen de hoofden nakijken? Dat kan een verpleegster evengoed doen. In. plaats van altijd over de hoofdharen briefjes te maken, kunnen de school artsen toch ook wel eens iets anders schrijven. Als die briefjes niet ge. typt in voorraad zijn kunnen ze hier op 't stadhuis wel worden gemaakt, (gelach.) De stelling, dat men ter wille van „de gemeenschap" alle afwijkingen moet opsporen, is niet ongevaarlijk. Wanneer dan een kind bij den B.S. wordt aangegeven, mag men er wel dadelijk een gemeente-dokter heen- sturen. De heer Dubbeldeman: Zoover komt het wel. Wacht maar. De heer Zuidema gelooft .wel, dat dit sommiger ideaal is; maar dat is voor hem juist een reden om tegen dit voorstel te stemmen. Wat men titans wil is op een veel eenvoudiger manier te bereiken, door zoo noodig de instructie der school artsen te wijzigen. De heer W i 1 b r i n k (C.'H./ ziet, wanneer geen dwang wordt toegepast, van het geheele doel niets terecht ko men. Spr. zal blijven tegenstemmen. De heer v. 'Stralen (S.D.AiP.), verdedigt het voorstel. Weth. Mulder zal tegen het voor stel stemmen omdat hij niet wil me. dewerken aan verdere ondermijning van het verantwoordelijkheidsgevoel der ouders en ook omdat spr. geen nieuwen gemeentedienst in het leven wil helpen roepen waarvan de uit breiding niet te overzien is. Met 1911 wordt hierna het voor. stel van B. en W. aangenomen- Tegen de heeren Mulder, Eerd mans, v. d. Reijden, Bergers, v. Hamel v. Rosmalen, zuidema, Oostdam, WS1 brink, Spendel en Coster. 1 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel -221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel t&riei. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentie bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. De Gemeenteraad van Lelden besloot tot bet bonden van een woning- en gezlnstelling. Dj bezoldiging der Rijksambtenaren Buitenland. Het kablnet-Lntber hajft besloten aan te blijven en met het verdrag vannLo- carno voor den Rijksdag te komen. Griekenland en Bnlgarije hebben een overeenkomst gpsloten inzake de te rugtrekking der troepen. De Gemeenteraadsverkiezingen te Berlijn hebben winst gebracht aan de Communisten. 11Voorstel a. tot beschikbaarstelling van goh ion voor het houden van een woning- en h. tot aanhouding van het verzoek van de Woningbouwvereeniging „De Eendracht", om medewerking te veriee- neu tot den houw van 134 woningen en 3 winkels op een terrein aan de Drift straat. 242 De heer Kooistra (S.D.A.B.I juicht punt a. van het voorstel toe. maar is tegen punt b. Het verzoek van de Eendracht is in Augustus in. gekomen. Spr. kan zich niet voorsteL len, dat B. en Wi. met reden kunnen' verklaren tegen directe uitbreiding van den woningbouw, volgens het huidige type. Waarom hebben, zij geen duurder type dan dat van f 2400 (volgens rijks voorschrift) toegestaan? De heer Witmans betuigt zijn in. stemming met het voorstel van li en W. Als secretaris van de huurcom. missie heeft spr. reeds eerder een toL Ting gehouden, die thans gewraakt wordt, maar spr. weet wel dat van de 100 gezinnen die een woning zoe. ken er ook 100 een kunnen krijger*. Daarom hoopt spr. dat de telling spoe dig zal afloopen. Ook mee: Worden geinibrmeerd naar de huren die betaald worden* iHet rapport van den dir. v. d. Bouw. en Wpmngdienst, den heer Kiers, is Volgens spr. op verschillende punten aanvechtbaar, wat spr. bij een open bare behandeling gaarne zou aantoo. nen. De heer v. Stralen wil voor de telling niet gepensionneerden aanwij. zen, maar wil werklooze kantoor, bedienden gebruiken, en dan ook voor een h ooger loon dan het voorgestelde van f4 per 'dag. Den (heer Knuttel zal het mee. vallen wanneer de volledige cijfers over drie maanden bekend zijn, en spr. h eeft bezwaar om gedurende dien tijd de woningbouw stop te zetten. De heer Oostdam merkt op dat de bouw nog lang niet stilstaat. Er zijn nog wel 'n 500 woningen in aanbouw. De heer Dubbeldeman (S.D.A. PJ maakt uit het feit dat B. en Wt thans een woningtelling voorstellen, of. schoon zij er vroeger tegen waren, op, dat de betrokken wethouder te veel drijft op de hoofdambtenaren en dat hij omgedraaid is met het heengaan van den heer Nijk, die tegen al wat nieuw was, zich zou hebben verzet. De voorzitter: dat is nietwaar. De heer Dubbeldeman zegt dat wanneer deze telling drie jaar eerder gehouden was, wjj niet met een wo. ningtype zouden' zitten waaraan In zoo'n groenten getale geen behoefte was. De voorstellen worden, na door wet houder Mulder nog te rijn verdedigd z. h. 9. aangenomen. 12. Voorstel: a. tot aankoop van een gedeelte aloot langs het Militair Hospitaal aan den Morschweg; b. tot hét aangaan van een overeen komst inzake de ingebruikgeving aan de gemeente van den voortuin van het HospitaaL sub a bedoeld; 0. tot beschikbaarstelling van geldon voor de verbetering van een gedeelte van den Morschweg en de inrichting van een wandelpark in voornoemden voortuin. 350 De heer Deu mer (C.H.' wil al vast bepalen, dat een deel van het aan te leggen park (stemmen Deumer. park Ij moet gereserveerd blijVen voor kleine kinderen. De heer Schilller (S.D.A.P.I be. treurt het dat er nog een stuk sloot blijft liggen. Er moest vanaf de Singel nog een toegang worden gemaakt. Spr stelt voor de sloot tot aan den voor. gevel van het Mil. Hospitaal te dem pen. De voorzitter ontraadt dit am® dement. Men krijgt den grond ni« 111 eigendom. Er zou weer een geheel hek moeten bijkomen. Daarbij zouden

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1