WAT DE BLADEN ZEQGEM. TWEEDE BLAD. Kerk en Bioscoop. Wij lezen in de Nederlander: Toen bij de behandeling der Bios coop-wet de heer Lingbeek plotseling overging tot de hervormde kerk, heeft dat velen ietwat verbaasd. Ook in zijn eigen kring kwam de ver wondering voor, blijkens „Staat en Kerk" waarin een inzendster vraagt: „Wètt ter wereld had de hervormde kerk daarmede nu te maken?" De heer Lingbeek geeft geen ant woord. Het is merkwaardig genoeg om er even bij stil te staan. Hij wijst er op, dat de bioscopen be zocht worden door leden van ons eige11 volk. En .daar benoorden den Moerdijk de meeste leden van ons volk behooren tot onze Hervormde Kerk, is die bij deze zaak ook betrokken. En wel in dezen zin, dat zij moet kunnen zorgen voor een geestelijke op voeding van ons volk zóó, dat dit de bioscoop niet meer begeert. Maar dat kan ze niet, omdat de overheid niet genoeg geld heeft voor nieuwe her vormde predikantsplaatsen. Juist voor de hervormden moet dit geschieden, omdat de kerk van ons volk hervormd is. Wij eischen, van elke regeering in ons land, al was 't een regeering van Mohammedanen, dat zij niet regeere alsof de menschen geen ziel en geen geestelijke nooden hadden, maar dat zij een hart Joone voor de geestelijke nooden van het volk, en dus voor de volkskerk. Aldus het betoog, dat volkomen doorzichtig is; dat niettemin tot op merkingen noopt. Wij laten daarbij rusten, dat de over heid de roeping heeft om geldelijk de kerken te steunen, gelijk zij ander gees telijk en cultuur-werk steunt. Hier zegt de heer Lingbeek niets, dan wat Christelijk-historisc'.hen en.. Roomscli Katholieken reeds lang vóór hem heb ben gezegd. En wat wij ook van harte steunen. Maar nu het overige. De overheid moet volgens den heer L. de hervormde kerk steunen en haar alleen het betoog kan slechts ge leverd worden met betrekking tot ons land „benoorden d.enMoerdijk." Dit kan. alleen iets beduiden', als volgens den schr. de overheid onze provinciën, Noord-Brabant en Limburg beschouwt als niet te behoore/n tot ons land en ons volk. Zoo staat het hieiy. Bedoelt deze po liticus dit? Dan dienen wij clat wel te weten. Bovendien verzekert hier een prac- tisch politicus niet een kerk-theo- reticus of studeerkamer-geleerde dat de Kerk van ons volk hervormd is en dat wie ons volk wil helpen de ééne volkskerk helpen moet; haar al leen. Laat ons zien. De bedoelde kerk omvat ruim 41 pet, van ons volk; bijna 59 pet. van ons volk behoort daartoe niet. Hoe wil men ooit verdedigen, diat de overheid het volk geestelijk helipe door veel meer dan de helft ongeholpen te laten? Als eisch van practiscbie politiek verstaan wij dit wel allermlinst.- 1 Het piquante is bovendien, dat deze felle protestant en anti-roomsche zijn standpunt zeer verzwakt door slechts aan ééne kerk te denken. Nam hij na melijk het gansche kerkelijk georgani seerde'protestantisme, dan bekwam hij daarvoor 55 percent tegenover goed 35 percent van de r.ocnmschen. Nu valt hij De christelijlk-historischen, die hiermee niet instemmen, zijn zoo ui terst weinig in getal,dat zij voor de practische vraag buiten beschouwing kunnen hlijven. NIEUWE LEfDSCHE uit eigen beweging van 55 op 41 terug. Is dat een practisch politicus? \Yij weten zeer wel van oude en nog altoos werkende banden tussclten on ze volkshistorie en de hervormde kerk wij vergeten die geen oogenblik. Maar hoe iemand de facto van de overheid durft vragen, dat zij ten on zent met deze ééne kerk rekene. dat ontgaat ons volkomen. Is er trouwens iemand zelfs onder de verstandige vrienden van den heer Lingbeek die aan iets dergelijks ge looft? KERK EN SCHOOL, i NED. HERV. KERK. Be da n kt: Voor Amsterdam, J. Nau ta te Katwijk aan Zee. Voor Wirdum, (Gr.), E. Pot cand. tecHill^rom. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te (Hilversum, Dr. J. Hoek te Soest. Te Haamstede, J. E. Visser, cand. te Kockeingen. CKR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Drachten, A. Gr lip pen te Vlissingen. Beroepingswerk. De confessioneels ~groep ia het kies college dier Ned. Herv. gemeente te Vlaai'dingen heeft" voor het beroepen van een predikant (vacature-Ds. J. Kat) voorlcopig het volgend zestal opgemaakt- (alphabetisch)Ds. H. J. Hak van Dom burg, Ds. Fortgens van Voorschoten, Ds. J. J. C. Karres van Oosthem (Fr.) Ds. J. Nauta van Katwijk aan Zee. Ds. J. F. Röth van Almkerk, en Ds. I. Voorsteegh van Katwijk aan Zee. Door. de groep der Gereformeerden is het volgende drietal opgemaakt (al phabetisch): Ds. H. J. van Schuppenf to Groot Ammers, Ds. J. J. Timmers te Montfoort en Ds. Ph. J. .Vreugdenhill te Gorinchem. Bsvastlglag, Intrede, Afscheid. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. Schünfeld, van Boxum, niet -een predicatie over i Petrus 34, deed Zondag j.l. Dr. J.Ij. Sn et hl age, ge komen van E enigenburg, zijn intrede bij de Ned. Iierv. Gemeente te Hijlaard, sprekende naar aanleiding van Efeze 2: 20. De heer S. Oegema, cand. tot den PI. dienst te Grafhorst bij Kampen is voornemens op 22 Nov. a.s. zijn intrede te doen b ijlde Geref. Kerk van Langeslag bij Zwolle. Prof. Dr. H. Bouw man van Kampen zal als bevestiger •optreden. Ds. J. Sevens ter, nam Zondag j.l. afscheid van de Ned. Herv. gemeen te te Kollum, wegens vertrek-naar Don kerbroek en Hauls-. Tot tekst voor de afscheidspredicatie had Z. Esrw. ge kozen Judas 120. Ds. B. Hagenaar, overgekomen van Warffum, deed Zondag, na beves tigd te rijn door zijn ambtsbroeder, Dr. J. Thip, met een predikatie over Matth. 10:41a, z5jn intree bij de Geref. Ker ken te Mep pel. Hij sprak naar aanleiding van Psalm 122:9. Verschillende toespraken volgden. Ds. W. M oene te Oostburg hoopt Zondag den 15 Nov. 1925 afscheid te nemen van de Gerei. Kerk te Oostburg en Zondag den 29 Nov. d.a.v. zijn in trede te doen te De Lier. Als bevestiger zal optreden Ds. W. S. Pontier van Maasdijk. Met een predicatie over Hebr. 13 vers 8 heeft Zondag Ds. G. E. Meloen afscheid genomen van de Ntd. Herv. •Gemeente te Kloetinge, na haar 35 jaar tei hebben gediend. De scheidende leeraar, die met eme ritaat gaat, na 42 jaren in het ambt te hebben gestaan, werd door burge meester Zandee en Ds. Homburg uit Goes waardeerend toegesproken, waar na de Gemeente het toezong Ps. 121:4. Cand. J. Attoma werd Zondag in den dienst des Woords bevestigd bij de Geref. Kerk van Stadskanaal Pekelderweg door Ds. D. K. Wielenga, van IJlst, met een predicatie over Gen. 41:56. Door de gemeente werd Ds. Attema toegezongen Ps. 134:3. De bevestigde deed in den middag- dienst onder veel belangstelling intreae met een predicatie o-ver Col. 127b en 28. COURANT VAN Met een predicatie over 1 Joh. 2:28, heeft Maandagavond Ds. V/". H. .Oosten afscheid genomen van de Ge ref. Kerk van Scheveningsn, na haar 20 jaar ta hebben mogen dienen. Na de predicatie werd Ds. Oosten toegesproken door zijn collega, Ds. W. H. Gispen en ouderling J. Vrolijk» bei den namens den Kerkeraad; door Ds. Deddens van Rijswijk, namens de classis 's Gravenhage en dooi* Ds. W. Veder van Waddinxveen, namens de Deputa ten naar art. 19 D. Iw Ds. Oosten, die- om gezondheidsrede nen eervol emeritaat verkreeg, herdacht (Maandag juist zijn 35-jaxigé ambtsbe diening. - Vandaag is het 2*, jaar geleden, dat Ds. C. Ve r ma at, thans predikant der Geref. Kerk van Makkum; te Oos tenNij kerk de ambtsbediening aan vaardde. Ds. A. van Dijken. Naar de „N. Crt'' meldt, heeft Ds. A. van Dijken, predikant der Geref. Kerk van Amsterdam Zuid, aan wien dezer dagen emeritaat is verleend, zon der de gebruikelijke afscheidspredicatie tel h'oudein, de gemeente verlaten. Dit zou in verband staan met de hou ding der gemeente in de zaak-Geelker ken. De zaak-Geelkerken. 't Comité van actie, dat teil gunste van Dr. Geelkerken is opgericht, heeft be sloten ie. Aan den Kerkeraad van Amster- Idam-Zuid te verzoeken een bidstond voor de gemeente te doen houden. e 2. Eeta adres ter te^k^iing te laten circuleeren in de gemeente van Amster dam-Zuid voor de belijdende leden, en dit adres naar de General© Synode te zenden; het zal op grond van de erva;- ring der gemeenteleden betoogen, dat van ©enige afwijking van de leer door* Dr. Geelkerken' geen sprake is. 3-ei. Eveneens 'n adres ter teekening te zenden naar alle Geref. Kerken in Nederland; dit stuk zal, zooals vanzelf spreekt, een meer algemeen karakter idragen. I11 den loop dezer week zal tevens een brochure verschijnen in eenige tien duizenden exemplaren en over het ge heel© land tegen geringe vergoeding algei^ee^ yerfaijgbaar worden gesteld. Deze brochure is voor verantwoording van het comité. Zij zal aan alle predi kanten, en kerkeraden der Geref. Ker ken toegezonden worden. Dei afvaardiging' van de Geref. Kerk van Amsterdam naar de Hoogleeraren der Theol. School te Kampen zal deze week nog niet plaats hebben. r Liturgie. In; „Mededeelingen" van het tijd schrift voor Ze-ndingswetenschap geeft Dr. Alb. C. Kruyt een liturgie voor de Christelijke gemeenten in Midden-Ge lebes. Merkwaardig is wat hij mededeelt over de beweegredenen die hem ér toé hebben gebracht om deze in te voe ren. Hg zegt, dat de gedachte bij hem post heeft gevat, nadat hij begon te beseffen, dat geestelijk weinig ontwik kelde volkeren behoefte hebben aan vaste vormen, waarin zij hun geloof willen uiten. Naast vele andere (dingen in de Kar tholi-eke kerk heb ik door de Toradjas ook de groote beteekenis leeren begrij pen van de liturgie in de Christelijke kerk voor de Kerkhervorming. En het verwondert mij niet meer, dat in dien tijd de prediking door liturgie is ver drongen. Ghr. onderwijs aan achterlijke kinderen. x Het hoofdbestuur van de vereeniging tot bevordering van het Christelijk on derwijs aan achterlijke en zenuwzwak- ke kinderen, heeft besloten aan Min. Rutgers een audiëntie aan te vragen inzake de nog .steeds ontbrekende ge lijkstelling van het bijzonder met het openbaar buitengewoon lager ónderwijs. 21 November a.s. zal de algemeen© vergadering der vereeniging gehouden worden. Het hoofdbestuur stelt voor aan Paedagogisch congres 1926 wél, maar aan de ondervvijscentrale geen deel te nemen. Ver. van Chr. Onderwijzers. Het hoofdbestuur van de vereeniging van Christelijke onderwijzers enz. heeft "besloten ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan der vereeniging een Ge- idenkboek Uit te geven. 28 OCTOBER 1925 Tct gedelegeerden voor het te houden 3Öe Nat. Chr. Schoolcongres in I927» werden aangewezen de heeren P. Oos- terlee te Nijmegen en A. Ocsterwjjk te 's Gravenhage. Het hoofdbestuur besloot voorts met aanverwante-corporaties overlegde ple gen inzake de acte van Benoeming^ ten einde meerdere eenheid te vérkrijgén De door Geref. Schoolverband aange nomen grondslagen tot wijziging van de L. 0. wet besloot het hoofdbestuur in studie te' nemen. i Jan. a.s. zal het eerste no. van het door de vereeniging uit te geven Ouder blad verschijnen. Onderwijzers voor Zuid-Afrika. „Is Zuid-Afrika een uitweg?" vraagt, dn verband met het overcompleet aan onderwijzers, E(mous) in „De School met den Bijbel". „Rechtstreeks of langs een zeer vei- ligen omweg koiht telkens de vraag tot ons, of voor het ontzettend groot te veel fcuan onderwij zers(essen) in het bezit van de acte, in het staatsexamen verkregen of na het kweekschoolexar men verworven, geen uitweg naar Zuid- Afrika bestaat. Het tijdperk, waarin die uitweg voor betrekkelijk velen open was, is er thans niet meer. Nadat tusschen 1890 en 1897. reeds een goede vijftig Nederlandsche onder wijzers plaatsing in Transvaal gevon den hadden, togen in de jaren 1897, 1898 en 1899 elk jaar ongeveer een vijftig geëxamineerde onderwijzers(es- sen) van hier naar het land van onze stamverwanten in het verre Zuiden, waar zij aanstonds na hunne aankomst in functie traden. Het was nog de tgd, dat liet Europeesch-Nederlandsch in de scholen medium en doel van het onder wijs was en het Afrikaansch-Hollandsch als schrijftaal nog moest opkomen. En de staatspresident Kruger bevorderde de overkomst van Nederlandsche onder wijzers met beslistheid. Het uitbreken van den oorlog, die van 1899 tot 1902 duurde, stuitte plotseling den stroom, al zijn er ook sedert nog een tachtigtal onderwijzers van hier naar Zuid-Afrika uitgegaan. Thans evenwel is net uitzicht om als overzeesch onderwijzer in Zuid-Afrika plaatsing, te erlangen nog haast helder der voor Britten, aan voor Nederlanders ZuidrAfrika is een twee-talig land. Een Brit is althans een der beicte talen machtig; voor een Nederlander is het Afrikaansch-Hollandsch, al maakt hij 't zich vrij spoedig eigen, slechts een aan verwante taal; aie hij intusschen even zeer meester moet zijn als het Engelsch. Daarbij komt, dat er in de Unie van Zuid-Afrika geen gebrek aan onderwij zers meer is. Er" zijn ÜaaT reeds tal van Normaalscholen, die in de behoef te voorzien. .Wel wordt die behoefte nu wejer grooter, nu "de zich! verbete rende financiëele tosstanden' een ver meerdering van het aantal lagere scho kin stellig doen verwachten. Maar zelfs dan zouaen we niet geneigd zijn om tot de uitzending van jonge, practisch' onervaren onderwijzers mede te werken. Toch is er nog een smalle uitweg voor diegenen, die er niet tegen opzien om althans een jaar, mogelijk zelfs twele jarein, deel te nemen aan den cursus in e(ein Zuid-Afrikaansch nor maal-college om' zoo in de beide lands talen thuis te raken. Dan staan zij na afloop met de landszonen en dochter en gejjjk- Zoo zrjn. in begin 1925 twee onder wijzers uit Utree nt en een onderwijze res uit Bussum aan Qolleges te Paarl geplaatst. Twee hunner zullen denke lijk einde dezes jaars klaar gekomen zijn; de derde, met minder kennis van het Engelsch, was niet in de hoogste, maar in het voorlaatste studiejaar ge plaatst. Ook elders kunnen enkelen opgeno men worden, mits in het bezit der akte van [hier. Ze wonen dan met de over- rige studenten in een Tehuis, hospi tium, tegen matig kostgeld. Zoo nooaig en gewenscht, wordt hun vanwege ons Schoolfonds tegemoetkoming verleend. Ook voorschot voor reiskosten is te verkrijgen. En niemand wordt uitge zonden, tenzij vooraf zekerheid verkre gen is, dat hij verwacht kan worden. Ons antwoord is dus, dat er voor eeni ge overlading van beteekenis naar Zuid Afrika geen sprake kan zijn". Schoolstichting. Naar aanleiding van een daartoe door het Bestuur der vereeniging voor AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 28^0ctober 1925. Ik heb zoo'n idee dat tal van lezers instemmend hebben geknikt gisteren, toen ze lazen wat ik over onze Chris telijk georganiseerde arbeiders op merkte. Maar dan wil ik er toch even de aan dacht op vestigen, dat ddarmee onze mannen toch niet geholpen zijn. Ze hebben meer noodig. In de eerste plaats de daadwerke lijke steun van alle Christelijke arbei-, ders, waarvan er nog veel te veel niet alleen ongeorganiseerd, maar zelfs ver keerd georganiseerd zijn. En dan ook de belangstelling van allen die - erkennen dat het Christen dom toch o?ik wat te zeggen heeft voor het sociale leven. Daarom wil ik hier even de aan dacht vestigen op de vergadering van den Leidschen Christelijken Besturen bond, waarin Ds. Goedhard en de hó§r Grotenhuis het woord zullen voeren. Laat „Prediker" nu eens vol loopen Vrijdagavond. Laten onze Christelijke georganiseer de arbeiders het mogen voelen dat ze niet alleen staan in den zwaren strijd, dien zij hebben te voeren.- OBSERVATOR. Christelijk Nationaal Onderwijs te Oost voorne gedaan verzoek, heeft de mi nister van onderwjjs. kunsten en weten schappen bij beschikking van 20 dezer medegedeeld, dat geen toepassing kon plaats hebben van art 73 der lager onderwijswet i92o? tev. het lager stel len van het vereischte minimum aan tal leerlingen, hetwelk voor de stichting Van een bijzondere school in die ge meente noodig is, zijnde 40. Aangezien het aantal kinderen, waar voor toelating was gevraagd, slechts 27 bedraagt, levert zulks volgens den'' minister gevaar op tot daling beneden het absoluut minimum volgens de wet telrjke bepalingen en moet stijgen van het genoemde aantal, wat als veronder stelling door adressant werd aange voerd, volkomen uitgesloten worden ge acht. Onderwijzers-verlangens. Het hoofdbestuur der vereeniging y. Chr. Onderwijzers zal een audiëntie aan •vragen bij den minister van Onderwijs, om verschillende zaken onder diens aandacht te brengen, o.a. de taak van de plaatselijke schoolcommissie^; de vrijstelling van het examen in wis kunde op het hoofdacte-examen voorU| hen, die geslaagd zijn voor de nieuwe"'; akte L. 0. (gevraagd zal worden óf die vrijstelling ook kan worden uitge strekt tot hen, die het einddiploma H.' B. S. of del bevoegdheid M- 0. heb-, ben); de eisch van twee-jarige werk zaamheid als onderwijzer om ibe kun nen worden toegelaten, iot het examen' hoofdakte, dit in verband met de ver t andering van data der onderwijzers- examens, en de betrekking van „as sistent". Wat de sigaret verslindt. De Centrale Jeugdraad, heeft zich be ziggehouden met het vraagstuk van rooken door kinderen en halfvolwas- senen. Het zijn wel groote sommen die voor sigaretten worden uitgegevenen dft klemt te meer, daar het toch in hoofd zaak de „Jeugd" is die sigaretten) rookt Uit gegevSns van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blij-kt dat er in 1923 bijna 2 milliard sigaretten iiï ons land in rook opgingen. In 1924 was dit aantal zelfs ruim 28 milliard: Wij hebben er verder niets aan toe te voegen. De cijfers spreken voor zcKi zelf. Laat er echter'niet alleen gezucht worden over de groote som geld die doelloos wordt uitgegeven, want geld is ten slotte het voornaamste niet. Veler gezondheid zal er echter door worden gescha&d, en wij meenen' dat de drang om geld te hebben voor si garetten vele jongens-er toe brengt zich te vergrijpen aan andermans goed FEUILLETON. Het geheim vein Colde Fel!. 78) „Ik moet bier/tot eiken prijs een ein de aan maken.'" daicht zij bij zichzelf. „Leo zal andfers diie brieven opmer ken." Zij verfrommelde den brief in haar zak. Zij kon het niet lezen voor zij alleen was. Alleen zijnde met haar ellende en wanhoop, haalde zij den brief uit haar zak en opende dien met een kloppend hart. De brief was kort en luidde aldus: „U hebt/ mij geen i antwoord gezon den op mijn brief, Lady Arden, mis schien denkt u door mij met een stille minachting te behandelen, mij tot zwijgen te kunnen b(rengen. Mevrouw, u vergist zich daarin. Ik zal den prijs voor mijn geheim bobben. Als ik dien niet van u kan krijgtm, zal ik hem heb ben van uw man. Lndien hij weigert zal ik nog een flinke som kunnen machtig worden yan de couranten waaraan ik zulk waardevol nieuws kan mededeelen. Of is het niet een i buitenkansje voor elke courant om zulk een sensationeel bericht te kunnen publiceeren. Ik ben vast besloten. Ik heb mij in het hoofd gezet u te willen ontmoeten en ik zal u zien. U zoudt het nie.t prettig vin den om over een paar dagen een cou rant open te slaan en te lezen: „Een ontstellende ontdekking in de hooge kringen!" Dat zal zeker gebéuren als mijn beroep op u en uw echtgenoot te vergeefs zal zijn. Om 'hieraan te ont komen, moet u mijn verzoek toestaan. Ik zal dezen middag om drie uur zijn bij de Gloucester Gate van Regent Park. Als u daar niet bent, zal mijn volgend schrijven gericht zijn aan den graaf van Arden. Adam Ramsay I Zij moest gaan! Zij moest gaan! Dit feit stond haar met afschuwelijke dui delijkheid voor oogen. Zij moest hem ontmoeten dezen man, die niets zou ontzien om haar nieuw en heerlijk le ven te verwoesten. Het leek gemakkelijk genoeg voor haar, de meesteres van het groote huis om uit te gaan wanneer en hoe zij wil de; maar hoe zou zij dit klaar spelen? I-Ioe kon zij uitgaan zonder haar man te zéggen, waar zij heenging? zon der dat de bedienden het bemerkten? Het was een moeilijke vraag. Zij moest er goed over nadenken. Het eenig plan. dat uitvoerbaar leek, was om uit het huis te sluipen zonder iets aan haar man te zeggen, een huurrijtuig te ne men en naar Regent Park te rijden en op dezelfde wijze weer terug te kèe- ren. Maar haar hart bonsde van angst en vrees. Zoozeer had haar angst de overhand, dat haar verdriet er door werd verdoofd. Dè omstandigheden waren haar ech ter gunstig. Dien morgen zei de graaf tot haar: „Alice, ik hen bang, dat ik niet voor de lunch terug kan zijn vandaag" Hij had geen flauw vermoeden, welk een groote verlichting dit bericht voor haar was. Voor de eerste maal in haar leven was zij blij te hooren dat hij niet thuis kwam. Zij zou vrij zijn om te gaan waarheen zij wilde. Ofschoon de tegenwoordigheid van haar man nu geen beletsel meer voor haar was, wou zij toch geen rijtuig la ten inspannen. Zij gebruikte de lunch een uureerder dan gewoonlijk. Se dert zij getrouwd was, was zij nooit alleen in Londen uit geweest en het leek haar toe, dat dit het begin was #van het pad, dat bergafwaarts zou ■voeien. Zij liep een huurrijtuig aan en het duurde niet lang of zij bevond zich bij de Gloucester Gate, Regent Park Zij betaalde den koetsier en zond hom weg en keek toen met een kloppend hart rond. Het was als gewoonlijk, een drukke passage van zakenmenschen. die snel voort liepen, die langzaam en voor hun plezier voorbij gingen, maar zij zag nergens een gelaat, dat haar bekend voorkwam. Toen zei een ruwe stem met een Schotschen tongval vlak ach ter haar: Mevrouw, ik wil u geen kwaad doen men behoeft niet te zien, dat u met mij spreekt als u naar dat groepje hoornen gaat, zal ik u volgen." Zij herkende de stem niet, zij herin nerde zich niet die ooit eerder te heb ben gehoord. Zij gehoorzaamde en be vond zich zoo spoedig in een dicht struikboschje, dat haar voor het oog der voorbijgangers verborg. De gestalte van den man naderde langzaam, maar zij herkende die niet. Het was een volmaakt onbekende voor haar, zij had hem nog nooit eerder gezien. Hij was oud. haveloos gekleed en kon nooit een beschaafd heer zijn geweest. Hii had kleine, slimme oogjes, handen die niet heel schoon waren en zwarte na gels. Deze oude, havelooze, gebroken man kon het toch niet zijn geweest, die haar.had geschreven. HOOFDSTUK XLIII. Geen man van eer. Hij drong niet dicht op haar aan de ze man, op wien zij met diepe min achting en afkeer neerzag. Zij had niet van tevoren een plan gemaakt, wat zij tot hem zou zeggen. Zij wist niet of zij hem zou trotseeren en haar verachting doen blijken, ef dat zij hem zou omkoopen. Haar geest was een wilde chaos, maar op het zien van den man, die haar met langzamen tred na derde, greep een gloeiende ver ontwaar diging haar aan. „Hoe durft hijl" dacht zij en haar schoone oogen schoten vonken. Hij stond voor haar met den hoed in de hand, met een glimlach op zijn gelaat, waarom zij hem wel had kun nen slaan. „Lady Arden 1" zei hij. Zij antwoordde hem met een blik", die iederen anderen man zou hebben doen verstommen. „Lady Arden!" herhaalde hij. „Kent u mij?" „Neen" antwoordde zij. „Herinnert u zich mijn- naam ooit eerder gehoord of gezien te hebben?" vroeg hij weer. „Neen" antwoordde zij trotsch. „Wilt u mij aankijken en eens na denken of u mij soms ook eens eerder hebt gezien?" Haar trirtsclie oogen verwaardigden zich nauwelijks hem aan te zien, zij schenen liem met één vluchtigen, ver- achtelijken blik op te nemen, al9 was hij minder waard dan het groene gras dat aan haar voeten groeide.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 11