NIEUWÉLEIOSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 OCTOBER 1925 gelijk ter wille te zijn. Tot dusver zijn in tal van steden wel vele depothou ders, waar men zonder verhooging van prijs postzegels kan bekomen, maar den laatsten tijd is meer en meer de wenschelijkheid tot uitbreiding van de postgelegenheid naar voren gekomen. Het is daarom, dat men, mede met het oog op het noodzakelijk ontlasten van 1 de postkantoren, het plan heeft opge vat, een proef te nemen met het Engel- sche systeem. Dit houdt ih het ver rich ten van zoo luidt de geijkte term alle voorkomende {osthandelingen in winkels, zooals het verzenden van expresse-brieven, het innen en storten van postwissels, het koopen van post zegels enz. alles zonder prijsverhoo- ging. Hieruit blijkt dus, dat een en ander feitelijk- neerkomt op uitbrei ding van het instituut depothouders of het stichten van bijkantoren in 't klein in winkels. Voor de houders van deze agentschappen, wien door 'de posterij en een bepaald percentage van de op brengst toegewezen wordt, zullen ver schillende shorten van winkeliers in aanmerking komen. Het ligt dan ook niet in de bedoeling, zich uitsluitend tot' boekwinkels te beperken, maar men zal ook op andere, natuurlijk te goeder naam en faam bekend staan de winkels of firma's het oog laten vallen. Engeland bezit reeds duizen den van deze instellingën, terwijl er ook in Brussel te yinden zijn. Van daar, dat men nu zoo spoedig mo gelijk, in Amsterdam en Tilburg, waar in diverse wijken reeds lang op bijkan toren is aangedrongen, deze proef za] nemen. Den eersten tijd zal daarbij geen ge legenheid zijn tot telegrafeeren en, te- lefoneeren, maar wanneer de proefne ming slaagt dit zal geheel en al van het publiek «afhangen hoopt men te zijner tijd tot uitbreiding en tot stich ting in' andere steden te kunnen over gaan. Jaarvergadering Nederl. Christen- Vrouwenbond. Onder presidium van mevr. M. M. jHavelaarVan Beeck Calkoen, van Ede, werd gister in het Jaarbeursge bouw te Utrecht, de 6de jaar verga - Idering gehouden van den Nederl. Ghr. [Vrouwenbond. - 'Aan den Vooravond der jaarverga dering was in het Gebouw voor Cnr.~ jSoc. Belangen een begroetingsavond gehouden, Deze groote zaal van dit [gebouw was eivol, toen mevr. Slote- Imaker de Bruine den avond opende. IZij 'deed zingen Psalm 105 vs. 1 en ging voor in geoed. Na een kort wel komstwoord sprak zij vervolgens over 'het ware dienen, waarvan ónze Hei land ons het voorbeeld gaf'bij de voet- iwassching, in Joh. 13 vs. 35 en 112—16 beschreven. In het verder gedeelte van aen avond Sprai* mej. Kr. Frida Kats ae fcfaamgekomenen toe. Muziek en zang brachten de recnte stemming, die in ld© pauze begrijp©]ijkerwijze een hoog tepunt vond. Mevr. De Waal Malefijt Munnik en mej. Van' Loenen as ter iel dienden de vergadering met haar zang en vioolspel. Mevr. Havelaar van Beeck Calkoen sprak een slotwoord, waarin zij T3e Utrechtsche afdeeling dankte voor de hartelijke ontvangst. Staande zong - men aen Avondzang. Prof. Slotema- ker de Bruine sloot den avond hier op met dankgebed. Woensdagmorgen te 10 uur opende 'de presidente de drukbezochte 'jaarver gadering met gebed en de lezing van ijoh. '13 vs. 317. In haar openingswoord stond Spr. Istil bij twee uitlatingen van Jezus m het voorgelezen Schriftgedeelte: „Ver staat gij wat Ik ulieden gedaan heb" en: „Zoo zijt gij' ook schuldig elkan ders voeten te wasschen". Hier komt tot ons, aldus spr., de eisch, om el kander te dienen. Niet alleen de zaak des Pleeren in Staat, Kerk en Maat schappij in net algemeen. Maar om Zijnentwil persoonlijk den naaste. Onze broeders en zusters wor den hier in het bijzonder bedoeld, im mers werd tot discipelen gezegd: Gij zijt schiildig elkanders voeten te was schen. Elkander, zonder 'aanziens des persoons, van stand, van mindere óf meerdere aantrekkelijkheid. Dit nu is ook eisch voor en ïp iiiet vereenigingsleven. Ook daar is men schuldig zijn medelid te dienen, zich persoonlijk te geven. Bloei en groei zijn daarvan afhankelijk. Spr. roemde de ontvangst door de lUtrechtsche afdeeling. De 16 afdee- ling-en van den Bond bloeien. Ook de lUtrechtsche Afd. onder leiding van haar ijverige presidente, Mevr. Slote nmaker de Bruine, die toont dat de ieisch van dienen door haar is verstaan Spr. eindigde met Gods zegen af te bidden over deze samenkomst van dein Bond. (Applaus.) Hierna kwam het jaarverslag van de secretaresse Mevr. A. C. Diepen horstDe Gaay Fortman, van Am sterdam, aan de orde. We ontleenen er aan dat het leden tal dit jaar niet buitengewoon steeg en hu 4234 bedraagt. Nieuwe afdee- lingen werden opgericht te Apeldoorn en Fijnaart, terwijl die te Eefde Gorsel en Oosterbeek opgeheven wer den. Te Haarlem, Middelburg en te Zeist werden gewestelijke samenkom sten gehouden. De bond mocht zij'n eerste lustrum vieren. In het redactioneel© gedeelte van het orgaan van den bond „De Chris tenvrouw", kwam meer systeem. Het orgaan zal worden uitgebreid in dien zin, dat in 1926 viermaal een dubbel nummer verschijnen zal. De admini stratie van den 'bond werd georgani seerd en alle leden in een kaartregister ingeschreven. De commissie ingesteld ter bestudeering van de rechtspositie der gehuwde vrouw, deed niets van zich hooren. In beginsel werd beslo ten tot reorganisatie van het hoofd bestuur. Weldra zal van de hand van de, secretaresse een geschrift verschijnen getiteld: „Wat wil de Nederl. .Chris ten-Vrouwenbond?" Met hèt onder ling hulpbetoon, doof zwakke leden van den Bond jn gèzónde streken te, doen logeeren, werd een aanvang" ge maakt. Het Jaarverslag bestrijdt ten slotte, uitvoerig 'de uitlating, van prof. Kohl- brugge, die in zijn. onlangs versche nen „Practische sociologie" sprak van het „p'oover figuur" van den bond. Na ©enige discussie werd 'het ver slag goedgekeurd. De aftredende bestuursleden mevr. .•Havelaar Van Beeck Calkoen, mej. Du dok v van Heel en mej. .Luitingli werden herkozen. In de middagvergadering werd door Dr. Lammerts van Bueren gerefe reerd over de zedelijkheidswetteni: Beding bij huurovereenkomst. Iémand had een kuis in huur van een maatschappij,' van wélke huurovereen komst te|en der bedingen was, datde huurder voor telen bedrag van f 300 moest deelnemen 111 5 pet. obligaties der verhurende vennootschap, 'die op zich nam bij beëindiging van de huur de obligaties k pari terug te nemen. Voor het einde der huur ging -het huis aan een anderen eigenaar over, die bii het verstrijken van den huurtermijn de overname der obligaties weigerde. De rechtbank te 's Gravenhage over woog, dat 'dei eischer, die tot over name dagvaardde, terecht had betoogd dat, al aanvaardt mem de opvatting, (dat krachtens art. 1612 B. W. alleen op den kooper overgaan dé rechten en verplichtingen uit de huur, het beding tot overname der obligaties tot die rech ten en verplichtingen behoort en daar mee een geheel uitmaakt. Het blijkt toch voldoende, dat de huur overeen komst niet, althans niet op dezelfde voorwaarden door de oorspronkelijke verhuurster zou zijn gesloten zonder die deelname in de obligatieleening'. Hiertegenover doet het er niet toe, dat dieverplichting niet in het ge drukte formulier der huurovereenkomst Staat. De nieuwe ei'gen'aar werd derhalve tot terugname tier obligaties veroor deeld". Uit liet Sociale Leven. Een staking bij de fa. Wilton. Naar aanleiding van het door den Modernen Bond aan de fa. 'Wilton te Rotterdam gestelde ultimatum wordt nog het volgende gemeld: De Ned. R.K. Metaalbewerkersbond, de Christelijke Metaalbewerkersbond, en de Ned. Bond' van Metaalbewerkers hebben gezamenlijk een manifest uit gegeven aan de arbeiders van Wilton, waarin zij zeggen, dat het stellen van het ultimatum van den Algem. Ned. Metaalbewerkersbond is -geschied zon der overleg met de besturen van bo vengenoemde organisaties en zelfs zon der dat liet bestuur van den Algemee- nen bond daartoe opdracht had van.' 't personeel. Wel is een vergadering ge houden op 10 Oct. ter bespreking van den toestand, waar ongeveer 1100 120Ö man, dus ternauwernood een dor de van het personeel aanwezig was, doch in deze vergadering -is geerï schrif telijke stemming ten aanzien van dat ultimatum gehouden. De organisaties verklaren met nadruk, dat liet béstuur van den Algemeenen Bond met de mee ning van tweederde van het personeel geen rekening heeft gehouden en dat het vooropgezette doel van dezè sta king niet is verbetering van de ar beidsvoorwaarden, .maar een uiting van machtswellust, waaraan de belan gen van de arbeiders worden opgeof ferd. De besturen wekken de arbeiders op, hun zelfstandigheid te toonen door te weigeren het bestuur van den Mo dernen Bond over hen, doch zonder hen te laten heslissen. Zij adviseeren de arbeiders Donderdag aan den ar beid te blijven, omdat door zich te be geven in gevaarlijken strijd, de kans groot is datgene te verspelen, wat door overleg is bereikt. In antwoord op het ultimatum van den Alg. Ned. Metaalbewerkers-bond heeft de „directie van Wilton telegra fisch aan dien Bond geantwoord, dat zij verwijst naar de besprekingen, die Dinsdag gehouden zijn, welke mede- deeling dus de verklaring inhoudt, dat zij geen nadere toezeggingen zal doen. Nader wordt nog gemeld, dat de ar beiders, voorzoover ze in den moder-- nen hond zijn georganiseerd, reeds in staking zijn gegaan. De moderne hond heeft aan alle sta kers, georganiseerden zoowel als on georganiseerden, steun toegezegd. DAALT HET AANZIEN VAN HET PARLEMENT? O.ver dit onderwerp schrijft „Het Centrurh' De vraag is, in de laatste jaren voor al, herhaaldelijk gesteld, en meerma len ook in bevestigenden zin beant woord. Zij, die van dit gevoelen zijn, heb ben thans steun gekregen van de In terparlementaire Unie, welke dezer da gen te Washington bijeen kwam. De vergadering constateerde, dat in de geheele wereld de macht en het aanzien van het Parlement achteruit gaan, en zij benoemde een commissie, om over dit verschijnsel rapport uit te brengen. De zaak is ongetwijfeld Van veel be lang. Parlement en democratie houden ten nauwste met. elkaar verband, en waar de volksvertegenwoordiging uit geschakeld wordt, ö'f haar macht en bevoegdheid tot weinig meer dan schijn 'ziet teruggebracht, -komt van zelf de democratie in jt gedrang. Wij behoeven liiéi'over niet in bij zonderheden te treden'. Men heeft het kunnën waarnemen in de jaren van den oorlog, die aan enkele regeerders en militairen alle jnacht in handen gaf. En ook de gebeurtenissen van den jongsten tijd leveren in verschillen de landen althans de' -Vöor een ieder tastbare bewijzen. inderdaad, wordt- er thans, gelijk wij reeds meer dan eens.in 't licht stelden, een strijd gevoerd 0111, of juister nog: tegeïi de demoeratie, .em'wie voor haar bestaan én hare rechten opkomt-, moet vanzelf ook het-aanzien en de bevoegd heid van het Parlement willen hoog houden. De politieke-medezeggenschap der burgerij laat zich zonder kiesrecht en volksvertegenwoordiging moeilijk, of in 't geheel niet denken. Zaak is het derhalve het Parlement op peil te'houden, of voor zoover dit noodig-mocht. blijken weer op peil te brengen'; Het is, naast een democratisch, ook een nationaal belang, en de hartstoch telijke tooneelen en minderwaardige handelingen, welke de Parlementen jammer genoeg soms ie aanschouwen gaven en geven, zijn met dat belang ongetwijfeld in strijd. De vraag kan echter ook worden ge steld, of er, onder de verheerlijking of ter aanprijzing van de een of andere dictatuur, niét te. véél kwaad van de Parlementen wordt gezegd? Wellicht zal het rapport der Inter parlementaire Unie ook over dezen kant van het geding zijn licht doen schijnen. Maar wat hiervan zij, zeker is, dat hot aanzien en 'de achting van het Par lement in de eerste plaats afhangt van de parlementariërs-zelvem van hun karakter,hun bekwaamheid, hun be schaving. En dat dus de kiezers er wel ter de- ge op hebben te letten steeds personen af te vaardigen, van wie men op goede gronden veronderstellen mag, dat zij. ook als individu, de eigenschappen be zitten voor de door. het Parlement te vervullen taak en zijn noodzakelijk prestige' vereischt. GEMENGD NIEUWS. Een kassier" beroofd. Op den dag en in een "der meest be volkte 'wijken van Chicago hebben ,4 bandieten weer een brutalen diefstal .gepleegd. Juist toen! een kassier van de In tern. Harvester'Comp. yan een ban kier terugkeerend het kantoor der Mij. wilde binnengaan, verschenen! vier per sonen Zij richtten hun revolvers op den bankemployé en maakten zich van het .geld een som van 45.(005 dol lar meester, sprongen in een ge- reedstaanden auto eli verdwenen in een wolk 'van stóf. De kassier, dien de roovers hadden vergeten te ontwapenen, richtte .ver scheidene revolverschoten op den auto maar raakte het voertuig niet. De po litie heeft verscheidene verdachte per sonen gearresteerd. Uit de lucht door de lucht. Dinsdag 10 November zal een Savoy Band tusschen 9 en 10 uur boven Lon den rondcirkelen in éen. vliegmachine, terwijl een gezelschap artisten in een1 tweede vliegtuig zal plaats nemen. Een halt uur lang" zal net programma' wordt' gebroadcast. - Ge.moderniseerde gondels. [Gondels in Venetië nog niet allemaal 'natuurlijk, worden tegenwoordig" toe gerust met antenne en ontvangtoestel. UVIen 'hoort de concerten uit Rome jen' iWeenen uitstekend. Moeder en kind gestikt. Toen een villabewoner in de ;Groot- 'hertoginnelaan te Bussum Zaterdag avond pm 10 uur thuis kwam, 'bemerk te hij een sterke gaslucht. In de keu ken gekomen, zag hij zijn vrouw met het 4-jarig kind buiten bewustzijn op teen stoel zitten. Een kraantje van het 'gastoestel stond open. De gemeente- 'geneesh'eer kon slechts den dood van' de beide slachtoffers door gasverstik- kin'g constateeren. D 00 de lijk ongeluk. De fa brieksarbeider G. N. te Belfeld gé- raakte gistermorgen onder een met klei geladen kipwagen. Tengevolge van inwendige kneuzingen overleed hij' enkele uren later. - Aangehoud;en: Te Assen |s door de politie aangehouden Hendrik B. te Wjjster (Beiien), verdacht van aanranding van Oen meisje op den openbaren weg. te Valthermond en diefstal van een taschje met geld1. Scheepsbrand. Aan boord van het op de reede van Oran lig gende Britsche stoomschip „Stock- well", op weg van Calcutta naar New York, met een lading, hoofdzakelijk' pit rubber bestaande, is brand uit gebroken. Het vuur woedde zoo hevig-, dat het noodzakelijk was, het schip van de kade naar een ander punt tej brengen. De plaatselijke autoriteiten zijn vani voprnemen, het schip te doen zinken, daar men den brand niet op andere wijze kan meester worden. Dankbare neef. Een vree- selrjk drama heeft zich afgespeeld in het dorpje SitzmannS'dorf jSiieziëJ, Daar woonde de 22-jarige Martin, (VViinkler met zijn tante, de weduwej Spaerlich, op een kleine boerderij;. De weduwe had Martin reeds "van zijn prille jeugd bij zich gehad, zij: had nem opgevoed en hij was een ware steun op den ouden dag., Martin zou dan ook wel, zoo geloofde men algemeen, na tantes overlijden de hof stede krijgen, want fafhiiie had de weduwe niet. Een vriendin van weduwe Spaer lich was gewoon des jWoensdags be- zoèk van haar te ontvangen en die Ige.wponte was zop vast geworden, dat de vrouw ernstig ongerust werd toenj de weduwe 1.1. [Woensdag niet kwam' Zij ging naar de boerderij, maar trof daar de boerin niet aan. ,Óok ©(jnkler wist van niéts: De vriendin vertrok weer, maar kwam 's avonds nog eens hooren. Ook toen was de wedurie niet aanwezig, doch wel nam dé vriendin een leigen- aardige brandlucht 'waar, die uit die keuken scheen te komen. Zij 'kreeg argwaan en waarschuw de de autoriteiten. Er werd een on derzoek ingesteld, doch' men vond echte ter niets verdachts. Alleen de bakoven! had een opvallend sterke gloed. Hij' werd geopend en bij nauwkeu rig toezien ontdekte e'en der mannen in een hoek een paar verkoolde res ten van klèedingstukken, welke van de weduwe afkomstig bleken te zijn. Winkler poogde nog zij'n ontken ning vol te houden, maar hij werd zoodanig in het nauw gedreven, dat hij' ten slotte door de mand viel en bekende, zijn tante in den oven te heb ben geworpen en levend verbrand, ten einde haar geld en vefdere bezit tingen in handen te krijgen. De neef is onmiddellijk naar de .gevangenis gebracht. Rijk en toch' arm'. Als men; bedenkt hoevalen er 'onverpoosd ar beiden voor het dagelijksch^brotoid en zich 'dat vaak nog 'slechts 111zeer be scheiden mate toebedeeld zien, dan Valt het toch inderdaad op', dat er werkelijk nog menschen zijn, cué 'in de armoedigste omstandigheden leven ensterven, en dan naderhand blij ken schatrijk te zijn geweest. Ditmaal is New, York het tooneéj, waar zich een dergelijk' drama' "heeft afgespeeld. Daar stiert- m- 'Januari een 85-jarige vrouw Mary S. Croxon in 'in de armste wijk van "Brooklyn en onder zulke omstandigheden, dat de autoriteiten geïooïden, dat zij' van Kon-, 'ger was omgekomen. Maar nu is gebleken, "dat de vrouw een vermogen had van eventjes 4 mil] lioen dollar, of Tien millioen gulden, terwijl zij*" geparenteerd was aan êen| der beste families; van Brooklyn. !Zjj; blijkt de dochter te zijn geweest van teen rijk bankier, die een vorstelijke! woning had in Brooklyn Heights, en wegens zijn 'liefdadigheid algemeen 'b e kend en geëerd was. Men richtte zelfs' een monument voor hem op. De vrouw zélf moét van philantro- pie niet te veer hebb en willen weten. Zij wérd zelfs gehaat door haar me» dtemenschen, hoe arm en örigefükkig zij: ook .was. Tïaar familie bekommer de zich' niet in het minst om "haar. Nu echter bekend is geworden, "dat er een erfenis van "4 millioen dollar „vacant" is, duiken er natuurlijk van alle zijden in Amerika menscfien "op>, die aanspraken maken, op een portie van den buit, omdat zij' in dichten verren graad familie van de overle dene zijn or meenen te zijn. Nog steeds o o r 1 oigs g ei van- genen. De jonge zoon van een fotograaf Schwelm te Keulen had in' het begin van den oorlog als vrijwil liger dienst genomen. Hij werd door de Russen gevangen geno r.en en men hoorde sedert dien niets meer van Ihem zoodat zijn familie overtuigd was, dat t hij in gevangenschap was overleden;. Enkele dagen geleden is de jonge Sichwelm te Keulen teruggtekeerd.' Hijj Sas' uit Siberië ontsnapt en had via- ost-Azië zijn land weten te bereikten. D'e trouw van ,To.mmy. Ren Hagenaar die zijn vacantia doorbracht ,op het eiland Schiermonnikoplg, schrijf t aan de „Htaagsche Crt,": Dat honden bijzohder aan hun mees ter gehecht zijn," is van algemeene be- kendheia en de staaltjes van trouw dezer beesten zijn legio. Ik zou udan ook niet met liet volgende lastig val len, ware het niet, dat in [het betrekke lijk gtewone, zij "het dan steeds treffen de, varhaal van dierentrouw ditmaal teen bijzonder elemelnt komt, waardoor het wonderlijk instinct dezer dieren nogmaals bewezen wordt. iWjj' waren dan met ons' gteziii, mijn vrouw, drie kinderen en sch'rijVer'dtezes1 met den aanvang der H.B.LS -va'cantïe naar Schiermonnikoog getrokken waar we ons in een van de prettige familie- oension in het dorp geinstallerd had den, 'Slechts een kleine schaduw hing er over ons overigens zoo> zonnig jeni gelukkig verblijf: a© mensch'en, waar we in pension waren, fiaddeh zoo ern stige bezwaren tpgen het medenemenl van onzen Tommy (m'n fraaie 2- jarige Hollandsche Herdershond) dat wij, zijf het dan'noode, besloten, Tommv voor de zes weken van onze vac?. 11 tie bijon zen melkboer uit te besteden, die be loofd had uitstekend voor hem te zul len zorgen. Eiken Zaterdag kregen we- bericht, en reeds drie maal was er een briefkaartje gekomen, dat onze hond het wel maakte. De vierde brief kaart meldde echter, dat Tommy al drie dagen weg was. Op een morgen had de melkboer de schuifdeuren open' gevonden en Tommy was' verdwenen'. iHiji was er echter van overtuigd, dat Tom zeker een dezer dagen weer kwam aanloopen, immers, het beest werd behandeld, alsof het een eigen1 kind was, zoo goed. iWjij bespraken het geval "uitvoerig, artaar konden tot geen andere slotsom komten dan; afwachten, of Tommy, terug kwam. Nu is op' Schiermonnikoog het aan komen van de postboot altijd een ge beurtenis, waar men graag' naar gaat kijken. En zoo waren wij het zal ongeveer een1 weekria Tommy's ver dwijning zijn, op' een middag naar de aankomst van de boot gaan kij ken, toen Henri, m'n oudste jongen,- plotseling uitriep: „Kijk eens pa, een' zeehond!" ,Wij volgden het betest, dat naar den wal scheen te zwemmen, ion verwonderden er ons over, dat het jzqou lang boven water bleef, daar zeehon den meestal na een korten tijd onder duiken. Ik zal mijn brief niet noodeloos lang[ maken, want u begrijpt al waar het heen moet: tot onze stomme ver worn dering bleek het geen zeehond, maar een tweejarige Hollandsche herders hond te zijn; Tommy was niet alleen het heele eind van Delfgauw daar, woont onze melkboer naar de [Noordkust van Friesland komen lo.o- pen, maar had bovendien de hpeje! [W.addenzee overgezwommen. Dj begrijpt, hoe 'aangenaam wij! wa ren over dit blijk van groote honden trouw, en 't zat' u duidelijk zijn, dat thans onze menschen, waar wRkamers hadden gehuurd, moeilijk meer hun toestemming konaen weigeren, om iTommy, dat lieve dier, bij; óns te houden. DE OPGRAVING IN SICHEM. U Itn het gelb.ouw der Nederl. Bank' te Amsterdam werd naar 'de Maasb- meldt, eene vergadering gehouden, waarin besloten is, totde op richting van een comité in Ne derland, dat trachten zal gelden bij|- ,teen te brengen voor de opgravingen te 'Sichem, onder leiding van prof. Sellin. Prof. Böhl te Groningen heeft in die vergadering medegedeeld, dat prof. Sellin de plaats v;an de oude ko- ningsstad der Israëlieten: Sichem ont dekt heeft in het najaar van 1913 en! in het voorjaar van 1914 in de buurt Van het tegenwoordige dorpje Balata, ongeveer een kwartier verwijderd van, de stad Nabulus. De plaats is voort opgravingen bijzonder gunstig gelegeinl- onbebóuwd, onbewoond en in de nabij'- heid van de landelijke, bevolking van Palestina. De voorloopige opgravin gen in 1913/1914 gedaan, hebben, dani ook zeer goede resultaten opgelevérd1. Prof. Sellin lieeft in 1913 twee ten een] •halve week met 60 tot 100"werklieden gegraven en in het voorjaar van 1914 met ongeveer 150 werkliteden. Hetgeen hij] 'daar heeft gevonden, behoort voor een gedeelte tot de z.g, kleinkunst: wapenen, werktuigen, zil veren sieraden, albasten kruikten en andere voorwerpen van ceramiek. ,Voor het grootste gedeelte! zijn die voorwerpen gtezonden naar Weteneh, om daar voorloopig in de kelders van het kunsthistorisch museum te .wor den bewaard. Spreker is twee jaar f ©leden in de gelegenheid geweest, èze vondsten te zien jen te bewön» deren. Een ander deel van die voorwerpen is gegaan naar het Mus'eum Lun- singh Scheurleer te 's Gravenhagtel. Prof. von Bissing thans te Utrecht heeft ere opgravingen vanuit Düitsch- land gesteund, toen hij' nog hoog leeraar te München .was. Voorts heeft isprd met eigen oogen in April 1925 te Sichem de sporen van een muur gezien, zóó groot en zóó mooi,, als' tot nog toe slechts op een anderte plaats in Palestina bij 'Jeruzalem is: opgegraven. Door het uitbreken van den we reldoorlog werden de opgravingen van prof. Sellin plotseling gestaakt. Gedu rende den oorlog is spr. met Pales tina in contact gebleven door corres pondentie en bijna onmiddellijk na heit teinde van den oorlog kreeg sprekter het verzoek van prof. "Sellin om soo mogÓIijk van die onderneming een neu trale te maken en met 'Ntederland- schte hulp die opgravingen weder op te vatten. Spreker heeft toep rriet en kele h'eeren óverleg gepleegd, maar ïn' 1 dien tijd van inflatie zouden pogin gen, om gelden voor het doel bijeen] te brengen, waarschijnlijk gef aald zijn.- Volgens sprekers persoonlijke over tuiging is Sichem eene plaats, welkte zeer zeker de moeite waard is om ontgraven te .worden; het zou jam mer zijn om die plaats onder de aarde te laten, nu de gelegenheid ons wordt geschonken om tot de opgraving over to gaan. Prof. Von Bissing heeft in de ver gadering medegedeeld, dat de op gravingen te Bafata van zeer groot be lang zijn voor het verkrijgen van een inzicht in de zeden en gebruiken der oude cultuurvolken in h'et oud-Israelite, tische tijdperk. Spreker toonde de vergadering eenige fotografieën .van voorwerpen, welke daar zijn opgeigra ven en ook heeft hij' bij zich een oud- vervaardigd, waarop zeer mooie figu- Israëlietisch pronkzwaard van brons ren zijn gegraveerd. In dien heuvel bij 'Balata zullen waarschijnlijk vele wapenen worden gevonden. Er is aï •een reeks van dergelijke wapens ge vonden, waarbij' ook waarschijnlijk ver in Jeruzalem de koningsgraven mid den in de stad zijn gelegen. Prof. Böhl deelde nog mede. dat sierselen van paarden zjjh.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6