CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit e®JAARGANG DONDERDAG 22 OCTOBER 1925 NUMMER 1470 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i XSO Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58935 Postbox 20 Gewone advertentiën per regel 23*/» cent Ingezonden Mededeeiingen, dubbel taxie! Bij oontract, belangrijke redactie. Kleine adrerientiën bi| TooruitbetaHng ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent V Het salarisdebat. De Diasdag door den keer Ter Laan in de Tweede Kamer gehouden inter pellatie over de salarispolitiek der re geering is op een mislukking uitge- loopen. Er is geen veroordeelend vonnis voor de Regeering gevolgd en naar uit de debatten bleek, bestond biervoor ook niet de minste aanleiding De algemeene verwachting was, dat het een zeer langdurig debat zou wor den. Bij sommigen leefde zelfs de ver wachting, dat de voorstelling minstens een week zou duren. Dat dit niet het £eval was en dat de geheele zaak in één middag kon worden afgedaan, was in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat de intar- pellant zich niet behoorlijk op de hoog te had gesteld, waardoor het aan Mi nister Colijn weinig moeite'kostte zijn betoog uiteen te rafelen. De heer Ter Laan kwam n.l. op hoo- gen toon betoogen, dat door de Regee ring een uitkeering in eens in uitzicht was gesteld, zóó dat men wel den in druk moert krijgen dat een flink be drag beschikbaar zou worden gesteld. Uit de mededeeiingen van den heer Colijn bleek echter, dat men hier al weer met een van de vele vergissin gen te doen had. De zaak was, dat door de ambtena ren-organisaties de voorstelling was gewekt dat de kortingen op de ambte narensalarissen f34 millioen gulden meer zonden opbrengen dan door de regeering noodzakelijk was geoor deeld. Daarop heeft toen de Minister geant woord, dat indien dit inderdaad het geval mocht zijn, hij niet ongenegen was, het meerdere in den vorm van een uitkeering in eens terug te geven. Er bleek echter geen overschot te zijn. Het omgekeerde was het geval. En van een uitkeering kon dus niets komen. Overigens is het duidelijk, dat aan den wensch van den heer Ter Laan om een uitkeering in eens te geven, niet kon worden voldaan. De daarvoor noodige gelden zijn niet beschikbaar en bovendien zou zulk 'n uitkeering de fouten die naar veler meening de tegenwoordige regeling aankleven, niet verminderen. Wel echter werd door de Regeering in uitzicht gesteld, dat niet krampach tig aan het genoemde bedrag van f3 millioen voor het „gladstrijken der plooien" zal worden vastgehouden. De bedoeling is dat bij dat „gladstrij ken niet alleen op 't bedrag zal worden gelet, maar meer op de gebreken, die moeten worden weggenomen. Voorts werd de garantie gegeven, dat de maximum-kortingen van 10 pet. voor gehuwden en 20 pet. voor. ongehuwden, zullen blijven geëerbie digd. Toezeggingen, die zeker niet zonder beteekenis mogen worden geacht. Meer dan schandelijk was het op treden van den heer Mr. Marchant die zich niet ontzag den Minister in zijn karakter aan te tasten. Dat de heer Marchant, daartoe in de gelegenheid gesteld niet bereid bleek zijne schandelijke uitlating terug te nemen, wijst op een bedenkelijke ver wording die men bij een man van ka rakter als hoedanig de heer Marchant. blijkbaar ten onrechte, tot nu toe werd beschouwd, niet zou hebben verwacht. En het bewijst tevens hoe geweldig de haat is, tegen de dragers van de Christelijke levensovertuiging. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. De Raad 'dezer Gemeente zal a.8. Maandag, des nam. te 2 uur vereaderen ter behandeling' van de volgende pun ten. 1. Benoeming van een Stads-genees- heer, voor het tijdvak i November 1925 1 November 1926. 252 2. Benoeming van een regentes van het H. G. of Arme Wees- en Kinder huis 240 3. Voorstel tot aanvaarding van de ^voorwaarden, waaronder door Gedep. Staten vergunning is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een hoog- spannmgslijn van (de te plaatsen hoog- Bpanningsaitakkast van den Wedpoort- echenweg bjj het Kerkped tot san het te bouwen hoogspanningsstation aan I den Gelderschen weg, ten behoeve van de levering van electriciteit in de ge- I meente Zoeterwoude. 241 4. Voorstel tot verhuring van de bovenwoning van het perceel Garen- markt No. 4, aan L. van Eisen. 246 5. Voorstel inzake de verpachting 5 van het vischrecht, in verschillende wateren, resp. aan B. Kraan, den Hen- gelaarsbohd voor Leiden en Omstreken, en J. C. Spaargaren. 247 6. Voorstel tot wqziging ein aanvul ling van (de op 610 Maart 1922 met de gemeente Rijnsater wonde gesloten (overeenkomst, betreffende de levering van electriciteit in die gemeente door de stedelijke Eleotriciteitsfabriek te Leiden. 244 7. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 {Gem. blad No. i3i7 op het Rijden. 243 8. Praeadvies op het verzoek van Dr. M. D. Horst e.a., allen bewoners van de Oude Vest en Janvossensteeg, om wijziging van art. 37bis der Verordening op de Straatpolitie. 248 9. Voorstel tot het instellen van een beroep bij de Kroon van de beslissing van Gedep. Staten op de beroepen van een 2-tal schoolbesturen tegen het Raadsbesluit van 26 Januari 1925, be treffende de vaststelling van de bi jdrage in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs over 1923. 249 10. Voorstel inzake (de instelling van oefen schoolspreekuur. 245 11. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor het houden van eten woning- en gezinstelling; b. tot aanhouding van het verzoek van de Woningbouwvereeniging „De Eendracht", om medewerking te verlee- nen tot den bouw van 134 woningen en 3 winkels op een terrein aan de Drift- straat. 242 12. Voorstel: a. tot aankoop van elen gedeelte sloot langs het Militair Hospitaal aan den Morschweg; b. tot het aangaan van een overeen komst inzake Ide ingebruikgeving aan de gemeente van den voortuin van het Hospitaal, sub a bedoeld; c. tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering van een gedeelte van dien Morschweg (en die inrichting van een wandelpark in voornoemden voortuin. 2*50 13. Voorstel: a. tot bestendiging van hfet tijdelijk Gemeentelijk Waschbureau, in den te 'genwoordigen vorm; b. tot vaststelling van de verordening betreffende het tijdelijk Gèmeenteljjk .Waschbureau; c. om de desbetreffende motie van den heer Eerdmans als afgedaan te be schouwen. 251 De 60ste verjaardag van Jhr. de Gijsedaar. Ter aanvulling van hetgeen wij reeds gisteren schreven over de huldiging in den Foyer der Stadsgehoorzaal, kan nog dienen dat, nadat Jhr. de Gijse laar en Mevr. de Gijselaar met ap plaus door het talrijk gezelschap ge- noodigden waren begroet, de voorzit ter van het huldigingscomité, de heer Aug. L. Reimeringer de bijeenkomst opende met een kort woord van wel kom, waarbij hij er nog den nadruk op l'egde, dat deze plechtigheid niet zoozeer was bedoeld als een huldiging van den burgemeester. Was dat het geval geweest, aldus spr. dan zouden we de groote en de beide kleine zalen van de Stadsgehoor zaal hebben noödig gehad en zouden we desondanks nog honderden plaat sen zijn tekortgekomen. De bedoeling was slechts hen, die deelnamen aan het huldeblijk, 'tdoor Louis Hartz geschilderde portret van den jarige, gelegenheid te geven om van de aanbieding ervan getuige te zijn. Volgens den wensch van den „ju" bilaris" zou slechts één spreker het woord voeren. De rede van Prof. Blok, die wij gis teren nog konden opnemen, werd har telijk toegejuicht. De burgemeester antwoordde erop met een korte speech', waarin hij aller eerst hartelijk dank bracht voor de aanbieding van het geschenk. Het is niet prettig, 60 jaar te worden. Liever werd spr. 50, of nog liever, zoo dit-mogelijk ware, 40 jaar. En ware hij nu eèn vrouw, dan zou spr. nog reden hebben het te verbergen, maar als hoofd van den burgerlijken stand bovendien gaat het moeilijk een an deren leeftijd op te geven, (vroolijk- heid). Spr. vindt het erg prettig, dat hier zooveel menschen bij elkaar zijn geko men ter eere van zijn 60stea verjaar dag, en dat niet zoozeer uit ijdelheids motieven, maar omdat spr. daarin constateert dat hij de burgerij achter zich heeft in 't besturen der gemeente. 't Is waar, het is vandaag geen feest I voor de burgerij ter 'oorzake van den burgemeester; 'tis meer een persoon lijke herdenking. Maar toch zijn die twee niet altijd vaneen te scheiden. Het burgemeesterschap is niet altijd even gemakkelijk. Inzonderheid in de distributie-jaren was het moeilijk. Spr. heeft toen wel eens gedecreteerd, maar, het moest. In zulke omstandigheden kan men niet over alle kleinigheden lang en breed delibereeren. En dan stemt het tot groote voldoening en ge ruststelling wanneer men bemerkt dat men den steun en de sympahtie ont moet van de burgerij. Ieder mensch heeft tenslotte behoefte aan belangstel ling en steun. Men kan zich niet altijd in een toren opsluiten en van daaruit alles regelen. Gij, aldus spr. zijt mij steeds met uw belangstelling en sym pathie tegemoet gekomen, ook in de moeilijkste dagen. En. wanneer ook zijn echtgenoote daarin op dezen dag weer mag deelen, wil spr. ook namens haar allen harte lijk danken, in het bijzonder den voor zitter van het comité, den heer Reime ringer, alsook den spreker, prof. Blok, en den schilder van het portret, den heer Hartz die zoo uitnemend spr.'s beeld heeft weergegeven. Straks zal spr. waarschijnlijk nog vele handen hebben te drukken, maar voordat hij daartoe' overgaat wil hij eerst de hand drukken van de oudst- aanwezige, de 95-jarige mevr. Dries- sen (applaus). Hierna werd de eerewijn rondge diend en werd van het gehuldigde paar en de commissie een foto ge maakt, waarna allen den jarige de hand gingen drukken. De Serenade. 'Het was wel een innig-mooie hulde die de Leidsche Vereenigingen gister avond den 60-jarige hebben aangebo den. Een hulde, die zeer juist de be teekenis van dezen verjaardag en de verhouding van den burgmeester tot zijn vele goedé vrienden karakteri seerde. In welk opzicht ons goede Leiden toch bescheiden mag zijn, zeker niet in het aantal vereenigingen dat het er op na houdt. Geen terrein toch schier of de organisaties die het heeft vinden hierheen goede vertegenwoor diging, ja soms zelfs een geheel eenige En ale de inspanning, de Ijver en de toewijding, die dikwijls in die tallooze vereenigingen en vereenigingetjes ge zien wordt vindt medeleven en waar deering bij den man, die aan het hoofd van de gemeente staat. Hetzij door zijn optreden, als beschermheer, door het beschikbaar stellen van me dailles, en niet het minst door zijn persoonlijk woord en aanwezigheid soms heeft hij zich immer een buiten gewoon goed vriend getoond van elk pogen om door gemeenschappelijkënj arbeid het goede, het schoone en het ware te ontwikkelen en te beschermen. Neen, inderdaad. het zou niet van erkentelijkheid, nog minder van hof felijkheid hebben getuigd, wanneer zij op dezen verjaardag van haar aller beschermheer niet mede van haar waardeering hadden doen blijken. En doen zij iets voor den burgerva der, dan moet het ook goed zijn. Dat was het ook gisteravond. Een echte, ongedwongen, een korte maar veelzeg gende hulde. Het is geen kleinigheid om ln een beperkten tijd een goede zestig ver eenigingen haar juiste plaats te geven en een stoet als gisteravond gezien werd te regelen, maar de touwtjes waren in handen van de heefren der 3 Oct.Vereenigingi. Die zijn met dat werk goed vertrouwd, en het ging hen ook gisteravond weer vlug af. Het had veel van een lichtstoet toen de lange stoet van de Doelenkazerne afmarcheerde, terwijl hel-lichtende toortsen en grillig walmende flam bouwen haar fantastische lichtglan sen over de ontelbare hoofden-massa lieten gaan. Het effect werd door niets gehin derd, dank zij het mooie, stille weer, terwijl de massale belangstelling over al langs den weg dien de stoet eerst maakte en de door zes muziekkorpsen ten gehoore gebrachte muziek als om strijd medewerkten om den indruk te Verhoogen. Voorop ging, achter zeven agenten van politie te paard het muziekkorps „Werkmans Wilskracht", en dan volg den een zestigtal vereenigingen van allerlei aard, afgewisseld door vijf an dere muziekkorpsen, n.l.: Harmonie- 1 gezelschap ,.T. en D.". „P. C. G. L". de muziek van de N. Z. H. T. M.; het Leidsch politie-muziekkorpe en het Stedelijk Muziekkorps. In bonte verscheidenheid wisselde het alles elkaar af; landstormers en' leden van de vrijw. burgerwacht, vak- vereenigingen in den meest uitgebrei- den zin van het woord, stoere padvin ders achter opgewekt marcheerende gymnasten, vrouwelijke en mannelijke die statig den tumersgroet brachten; dan studenten- jongelings-, zang- en sportvereenigingen, middenstanders-,, ambachtsmenschen enz enz. allen met elkaar een typisch geheel vormend, dat den jarige en zijn illustre omge ving zichtbaar bekoorde. Het duurde een heel poosje eer de laatste deelnemers voorbij marcheer den, maar eens gebeurde het toch, en daarmede was het oogenblik gekomen dat de afgevaardigden der deelnemen de organisaties, wat meestal de voor zitters waren, in de gelegenheid zou den worden gesteld om den „vriend"- elijken burgemeester persoonlijk de Rand te drukken en de naam zijner (harer), vereeniging te plaatsen in de oorkonde, die ter teekening lag. Voordat de afgevaardigden werden ontvangen, richtte de heer W. v. d. Laan als voorzitter van de 3-October- yereeniging, die hierin tevens organi satrice was, het woord tot Jhr. en Me vrouw de Gijselaar, om namens de deelnemende Vereenigingen een alge- meenen groet en gelukwensch over te brengen. Spr. uitte daarbij den wensch en het vertrouwen, dat de burgemeester de hulde van dezen avond op prijs zou stellen en verder dat beiden, de bur gemeester en zijn echtgenoote als een groot vriend en een groot vriendin van de ingezetenen nog vele jaren voor el kander en voor, de gemeente zouden mogen gespaard blijven. De burgemeester verklaarde daarop in een korte speech de aangeboden" hulde ten zeerste op prijs te stellen en er mede namens zijn echtgenoote zijn welgemeenden dank voor te willen uit spreken, terwijl bovendien, naar aan leiding van wat een dezer dagen eeni ge groote bladen over spr's verhouding tot de volksvertegenwoordiging in den gemeenteraad schreven, hier uitdrukke lijk zei te willen verklaren, dat spr; met ieder „goed opschieten" wil en steeds tot overleg bereid is, al moet er ten slotte natuurlijk altijd één zijn. die aan de werkzaamheden leiding geeft. Nadat op deze woorden een krachtig applaus gevolgd was., traden achter eenvolgens de verschillende afgevaar digden binnen, terwij), de eerewijn rondging. Het was een heel lijstje handteeke- ningen dat de oorkonde bevatte, toen ten laatste de plechtigheid een einde nam met de ontvangst van de afge vaardigden der zes deelnemende mu ziekkorpsen, die zich bij de serenade zoo dapper en zoo degelijk hadden ge weerd. Als een bewijs van toenemend res pect voor de andere ingezetenen, zou het kunnen worden beschouwd dat ditmaal de ,,eene goeie Leienaar" in den volkszang niet domineerde. Het was, zooals we reeds opmerkten, een alleszins gepaste en echte huldi ging, waarop ook door de 3 Oct. ver eeniging, die haar organiseerde, met voldoening kan worden teruggezien; terwijl zij den persoon waarom het ging opnieuw zal hebbengezegd, dat zijn medeleven met én zorg voor de ingezetenen algemeen waardeering vindt. Burgerlijke stand. Geboren: Pieter, zoon van F. Smit fen H. Poinian. Daniel, zoon van T. Zit man en J. de Graaf. Abraham Engel- bertus, zoon van H. Habraken en^M. Offerman. Jacobus, zoon van D. v. d. Bos en G. Nievaart. Engelbertus Theo. Corns., zoon van E. T. v. "Welbergen en A. H. v. d. Rerjden. Mart inns, zoon van M. Levorht en A. Molenaar. Catha- rina Hendrika, dochter van C. v. Haas teren en M. C. J. de Vrind. Hendrika Benendina, dochter van K. J. Boeijin- &a ein A. G. K. Bouwes. Jacobus, zoon van W. v. d. Brink en J. Sonneveld. Cornelia Maria, dochter van P. J. Dissel en C. G. Comelsse. WiUemke, dochter van L. Klinkhamer en J. Qem ser. Willem Andries Carel, zoon van Wi C. Ligtvoet en C. Kakre. Jaccjue" Henrietta, dochter van I. Zandvoort en M. Blinkemaar. Comelis, zoon vain C. de Mey en H. C, Vermond. Jan, zoon vsm O.' Zitman ep Stqutoa. Geeatoida Binnenland. G. en Wl van Lelden adviaeeren den Gemeenteraad tot verbetering van den Morschweg en het Inrichten van dsn voortuin van het Mil. Hospitaal tot aan wandelpark. B. en W. van Leiden adviseeren den voorlooplg geen verdere medewerking voor woningbouw te verleenen, maar eerst over te gaan tot een woningtel ling. Een staking bil de ie. Wilton Is Rot terdam. Buitenland De houding dor Dnitseh nationatan ten opzichte van het Tefligheidspact Het verluidt, dat de Fransche legee ring de voorlooplge schnl den regeling met Amerika heeft verworpen. Een drama aan boord van een schip in de Antwerpsche heven 'Heinidrika, dochter van W. Binten en G- v. d. Doorn. Alida, dochter van S. G. Krassenburg en M. 8. La Lau. 'Cato, Boon van G. J. Uiterdijk en G. Boontjes Theodoras Petrus Coènraad, zoon van C. Nagel en H. H. J. Keesels. Olasina, dochter van P. Chaudron en A. Ham- maart. Catharina, dochter van v. d. Zeeuw en J. G. Koene. Petrus Johan nes, zoon van A. v. d. Broek en L. de Jong. Hendriea Oatharina, dochter van G. Wagenmaker en E. Steenbergen. Jacobus- Corns. Willem, zoon van W. C. J. V. Haaateren en S v. d. WieL Jacobus, zoon van J. J. den Oe en M. E. Groeineveld. Johanna Thereaia Ma ria, dochter van P. Meiman en C. M. van Houteln. Willem Hendrik Andries, zoon van J. W. Hartman en J. J. Bakker. Gehuwd: J. Vteerbos, jm. en M» Korb, id. M. Daniels jm. on J. Snik, id-. J. G. v. Heuzen jm. en A. Bij, id. W. A. Klein, jm. en T. G. Schmidt, jd. D. Schouten, jm. en C. L. Blom, ld. J. Ramak, jm. gm S. J. Behrens, jd. B. P. Kramer, jm. en J. Erades, id. C. Ginjaar, jm. en M. C. Doornik, jd. A. J. Ruitenbeek, jm. en C. M. Segaar, jd. S. J. Floriaso'n, jm. en B. v. d. Reyden, jd. P. Ciere, jm. en M. v. Westhroek, jd. M. BoL jm. eih L IX Stapersma, Jverledem: G. D. M. de Wilde, z. 23 j M. C. J. Hartkamp, dr. 61 jaar. N. Gar rer, zoon 76 jaar. J. Duyvcrman-Slooa Maasd(jkv.- d. Wiel, vr. 21 jaar. J. vr. 77 jaar. D. Kost, m. 64 jaar-, N. Colenbrander-Syboute, wede. 85 jaar. Verbetering van den Morschweg. Door B. en W|. is thans bij den Ge meenteraad aanhangig gemaakt een voor 6tel tot verbetering van den Moredf- -weg. Tevens wordt voorgesteld den voor tuin van het MiL Hospitaal in te rich ten tot wandelpark. Aan de toelichting van dit voorstel is het volgende ontleend In de Memorie,van Antwoord op he* Algemeen Yerslhè van het verhandelde 1 de Sectien van den Raad bij he* onderzoek van het ontwerp-begrootina voor het jaar 1925 deelden wij bij hefi volgn. 199, op een desbetreffende vraag, mode dat onderhandelingen worden ge voerd met het Rijk omtrent de demping van de sloot langs den Morschweg, nabij het Mifitalr hospitaal. hfet het oog op ;do verbetering .van den weg daar ter plaatse, hadden wjj ons namelük tot den Minister van Oor- leg gewend^ met verzoek wel te willen hovordereu, dat aan onae gemeente dg aan bet Rpk toebehoorende Noordelijke helft van. de sloot langs het Militair Hospitaal werd afgestaan. Ten einde tot een behoorlijke verbe tering van bet gedeelte van den Moraob weg, gelegen tus6chen de Paul Kruger- straat en de MoiBchpoorttorug, te ge raken, zou de lange het terrein van he* Militair Hospitaal, in westelijke richting doodloopende en dientengevolge herhaal (lelijk vervuilde sloot, alsook een gedö 1 te van de Morachsingelsloot en het ver lengde daarvan moeten worden e -lejnpt en daarna over de volle breedte 6ti den weg worden gevoegd. De over he< verlengde van de MorschsiPgelakx* g» legen infirmeriebrag zou dan wawak len en de hinderlijke booht'in den weg tusachen 3e Mor,-ehpoorthrug en (P> noemd bruggetje verdwijnen. Hot ZUr lelijk einde van het ongedompte ge deelte van de singelsloot ware ten be hoeve van de waterverversohing doe* middel van oen duiker onder den igSg -- weg met hot open water in genie iue aas te brengen, terwijl het Hoapitaalkai. In van den openbaren weg zou zijn ai tr scheiden door een ijgortn hek o? ■-* hen voet Nog VOOR* «0 MR dto Muwge.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1