CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG WOENSDAG 21 OCTOBER 1925 NUMMER 1469 NIEDWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adverientiën per regel 23*/» cent Ingezonden Mededeelisgen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Oit nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Wat België ons leert. Het was in Februari van dit jaar, dat de heer Vliegen, de voorzitter van de S.D.A.P. deze woorden neerschreef: ,.Ik zie in de Belgische Partij een der- gene die er het eerst in slagen zullen, de socialistische idealen te. ver wezen lijken." De spoedig daarop volgende verkie zingen schenen deze uitspraak te be vestigen. In België, waar men geen Colijn bij de hand had om de waardeverminde ring van het betaalmiddel tegen te gaan, waarvan de ambtenaren en de arbeiders de minder aangename ge volgen ondervonden, heerschte alge- meene ontevredenheid. Handig werd daarvan bij de verkie zingen door de Socialisten gebruik ge maakt en met goed gevolg. Zij behaal den een groote overwinning, die ertoe leidde dat meerdere Sociaal-Democra ten in het Kabinet zitting namen. De vreugde over de behaalde winst was groot. En geen wonder. Immers., nu kon men beginnen met naar het woord van den heer Vliegen, de socia listische idealen te verwezenlijken. De vreugde was echter van korten duur. Al spoedig bleek dat beloven gemak kelijker is dan doen. Om te beginnen verklaarde Minis ter Wauters dat er van de beloofde uitbreiding der sociale verzekering niets kan komen, om de eenvoudige reden, dat daarvoor geen geld beschik baar is. Wanneer vroeger door anderen der gelijke argumenten gebruikt werden, dan heette het altijd: „voor alles is geld, behalve voor de arbeiders." Nu men echter zelf aan het bewind is ge komen worden dezelfde argumenten gebruikt en wordt den teleurgestelden arbeiders voorgehouden, dat het voor de regeering op dit oogenblik hoofd zaak is, den frank te verdedigen. Precies dus betzelfde wat door Mi nister Colijn ten onzent werd ver klaard niet alleen, maar ook onder smaad en hoon van de zijde der S.D. A.P. in de practijk verwezenlijkt. Geen wonder dat van deoptimisti sche verwachtingen waarvan de heer Vliegen dit voorjaar gewaagde, niet meer wordt gerept. Het tegendeel is het geval. De Brusselsche correspondent van „Het Volk" schreef, dat de toestand voor de S.D.A.P. niet al te rooskleurig is en dat men niet zonder zorg de in November te houden verkiezingen voor de Provinciale Staten tegemoet ziet. En dat na vier maanden deelneming aan de Regeering! Gewezen werd dan op de onrustba rende daling van den frank, wat een belangrijke verhooging van de prijzen tengevolge heeft en op de groote moei lijkheid om de wanorde van 's lands financiën en van 's lands economie door orde te vervangen. Toen de heer Colijn, die voor een moeilijk vraagstuk stond, de noodige maatregelen aankondigde en doorzette riep heel de S.D.A.P. in koor dat men dat veel beter had kunnen doen. Maar nu een bekwaam partijgenoot voor de oplossing van een soortgelijk vraagstuk wordt geplaatst, nu zucht en steunt men, dat het toch zoo moei lijk is, en dat het probleem waarvoor men geplaafst Is, zoo ingewikkeld is. Maar hoe dit zij, zoo heet het dan verder, de regeering most het onmo gelijke doen nu de mooie beloften die gedaan werden te verwezenlijken? neen, om het geld te stabiliseeren en zoo de bevolking en de arbeiders te helpen. Wat blijkt hieruit nu? In de eerste plaats dat de profetie van den heer Vliegen wel ietwat voor barig schijnt te zijn geweest. Vervolgens dat de Socialisten in het beloven sterker zijn dan in het doen. En eindelijk, dat nu ook van die zij de wordt toegegeven, dat wat Minis ter Colijn onder heftigen en meerma len schandelijken tegenstand van de S.D.A.P. tot stand bracht, toch waar lijk is geweest in het belang van liét- volk, in het belang ook van de arbei ders. STADSNIEUWS. De 60ste verjaardag van Jhr. de Gijselaar. Een regenachtigen verjaardag heeft de burgemeester vandaag, maar het zal zeker niet de minst prettige zijn van de 60 die hij er mocht beleven. Al thans wanneer, en het is immers be kend dat dit zoo is, de belangstelling welke de burgerij aan den dag legt door hem op prijs wordt gesteld. Het gaat vandaag niet in de eerste plaats om den burgemeester het is zoo, maar de hulde aan „den goeden vriend" gebracht is er niet minder warm om. Het carillon van den stadhuistoren liet vanmorgen een extra- wij9je hoo- ren; de stadstranv bracht ook haar hulde door de beugels van de tramwa gens te pavoiseeren en hier en daar werd zelfs gevlagd. Ten stadhuize, waar de jarige bur gervader vanmorgen zijn gewone ambtsbezigheden verrichtte, kwam hem namens de alhier in garnizoen liggende legerafdeeling de garnizoens commandant, Jhr. W. Roëll zijn geluk- wenschen aanbieden. Dat de deur van het bekende patri ciërshuis op het Rapenburg vanmor gen bijna niet dicht is geweest van wege de menigvudige huldebewijzen, die er in allerlei vorm toegang vroe gen, behoeven wij zeker niet te zeggen. Vanavond een Serenade. Dat zal er weer druk worden op het Rapenburg. Regen of geen regen, alles trekt natuurlijk mee op naar de hul diging van den „eenen goeien Leie naar." Men verzekere zich tijdig van een goed plaatsje. Hedenmiddag te 3 uur had in te genwoordigheid van een groot aantal genoodigden, die allen door hunne bij dragen blijk van hunne belangstelling hadden gegeven, in de kleine stadszaal de aanbieding plaats van een hulde blijk, in £en vorm Van een schilderij van den heer de Gijselaar. Het portret, vervaardigd door den bekenden kunstschilder Louis Hartz te Noordwijk a. Zee, stelt den burge meester vooit geklteed in ambtscost. en versierd met de onderscheidings teekenen als commandeur in de orde van Oranje Nassau en als ridder in de orde van den Nederl. Leeuw,- en het kruis van de Johanniterorde. Het ge heel, een mooi schilderij, dat den ver vaardiger alle eer aandoet, is gevat in een zware vergulde lijst. Het huldeblijk ging vergezeld van een album, dat een korte opdracht en de namen van de 350 personen bevat die hunne bijdragen verleenden. Het album, een prachtig staatlje van bindkunst, heeft een gewatteerden band, vervaardigd van fijn Havanna- Marokkoleder, die van binnen is voor zien van bandgemarmerde schutbla den. De voorzijde draagt in den linker bovenhoek het in goud gestempelde wapen van de familie de Gijselaar en in den rechterbovenhoek datum en jaartallen, eveneens in goud geslagen. Het binnenwerk bestaat uit geschept oud-Hollandsch cartonpapier met ver lucht titelblad in Gothische uitvoering en bevat, zooals gezegd,, de namen der genen die tot de aanbieding van het huldeblijk bijdragen», fraai gecalligra- feerd door den heer W. v. d. Laan. voorz. der 3 Oct. vereen. Het is een fraai stuk werk, dat juist door zijn soberheid een deftigen in druk maakt en het mag o.i. naast de commissie, die het aanbood, ook vol doening geven aan de vervaardigsteï\ de boek- en steendrukkerij der fa. P. J. Mulder en Zoon. De aanbieding van het huldeblijk vond plaats bij monde van den Eere voorzitter van het huldigingscomité, Prof. P. J. Blok, die daarbij de volgen de rede hield: Waarde vriend De Gijselaar! Met opzet zeg ik niet: „Waarde Bur gemeester", want niet in de eerste plaats als zoodanig willen wij U he den op uw zestigsten verjaardag ge- lukwenschen, al is de Burgemeester van den Vriend nauwelijks te schei den. Een aantal uwer vrienden en vereerders hier ter stede, wel 350, als ik mij niet vergis, hebben zich ver- eenigd, om u heden een aandenken aan te bieden. Wanneer wij in de eer ste plaats onzen Burgemeester hadden willen eerep, zou het getal der deel nemers aan ons huldeblijk zeker 20 rpaal zoo groot geweest zijn. Thans zijn het slechts voornamelijk diegenen die op een of andere wijze in persoon lijke betrekking tot U plegen te treden en die wij uitnoodigden om ons te steunen. Het is mogelijk, dat wij er enkelen hebben vergeten daarvoor bieden wij hun onze verontschuldil- ging aan. De namen vindt gij in dit door de firma Mulder fraai bewerkte Album, waarin onze vriend, de heer W. van der Laan, welwillend en be langeloos, met zijn kunstvaardige hand zoowel de bpdracht als die na men heeft geschreven. Dat wat de deelnemers betreft. En hun doel? Wel wij hebben in U wil len eeren niet den eenigen „goeden Leidenaar" waarvan het in den lande alom bekende studentenliedje zingt wat onbillijk, zooals gijzelf met be scheidenheid pleegt te erkennen', te genover de talrijke andere goede Lei- denaars onder ons, die de studenten blijkbaar niet zóó waardeeren als zij U doen, hun opperheer als President- Curator, maar den vriend en mede werker in alles wat uw hand vindt om te doen ten bate van stad en burgerij en dat is veel en velerlei. Maar hoe zouden wij dit doel berei ken? De beantwoording van die vraag heeft ons waarlijk niet veel moeite ge kost. Het geval wilde, dat juist eenige maanden geleden een onzer beste por tretschilders, de heer Hartz, blijkbaar aangetrokken door uw karakteristieke regentenkop, zich tot U had gewend om U te schilderen. Wij vernamen juist bjjtijds, dat die niet-pijnlijke ope ratie gij hebt er andere gekend! goed was afgeloopen. Wat hadden wij anders te doen dan tot den schilder te gaan en hem te verzoeken dit uw jongste portret tot onze beschikking te stellen? Eh hij liet zich niet lang bidden. Ziedaar, ons doel was bereikt. Wij hebben dus de eer en het genoe gen U en de hoogstaande vrouw, die uw levensgezellin is, dit portret aan te bieden. Wij weten, dat gij een vol slagen vijand zijt van lange redevoe ringen, ook in den Raad en in de Eer ste Kamer, en ik zie uw ietwat ironi sche blik met iets als onzekere af wachting op den ouden professor rus ten. Ik eindig dus onmiddellijk met den hartgrondigen wensch namens zoovelen, dat gij nog lange jaren en gij hebt eenige jaren geleden weer „ingeteekend" zooals men gemeen zaam pleegt te zeggen, al zijt gij toen ternauwernood aan den dans ontspron gen er zoo uit moogt zien als dit natuurgetrouwe portret u laat zien- Wil met uw gade op den dag voor heden dit portret met ohze hartelijke gelukwenschen aanvaarden. Een geeselkolom. Een geeselkolom», die voor 1800 te Noordwijk dienst heeft gedaan-bij de rechtspleging en zich in het stedelijk museum De Lakenhal, alhier, bevindt, zal naar Noordwijk worden overge bracht om daar in het raadhuis te worden geplaatst. Schaken. „Inter Nos", Boskoop Leidsch schaakgen. II. Gisteravond speelden bovenstaande vereenigingen een vriendschappelijkem wedstrijd met- den volgenden uitslag „Inter Nos", Boskoop Leidsch schaakgen. II. j. W. de Ruyter en M. M. Segaar oi 2. P. Zij der veld en Ir. Francois io 3. M. Zuydam tetn J. D. Slijp© Va-12 4. J. F. v. d. Geer en M. Bloem V2-1 -• 5. C. P. de» Ruyter en D. de: Jonsr J/a-1/* o. G. de Bruin en J. J. Swaan Jr 1o 7. B. Halfcesma en v. Otterlo o—1 8. H. Scholten en D. P. Kamin o1 9. C. v. d. Beidt en F. Nieuwold o1 10. Lapidoth en Ds. Rnneoiberg }k-}h 11. P. Jongsma en M. J. Dieben 01 12. J. Kooy en P. C. Segaar 1o 13. Bouwman en W. H. Bosscha o1 14. J. Sprayt en D. Noteboom o1 15. Lankhuizen en H. G. Hofman o1 16. D. v. Otterlo en W. B. Hofman o1 Totaal 5-11 zoodat liet Leidsch schaakg. II dezen wedstrijd won met 11 punten tegen 5. Gistermorgen is op de Haarlero mers traat een 16-jarige wielrijder, H. L., ernstig komen te vallen doordat hij pRT.^-ing moest uitwijken voor een uritjuv dames die midden op de straat liepen en waarbij het rijwiel glipte op de keien naast de tramrails. De wielrijder kwam op liet trottoir terecht en gf deel tel ijl nog in de etala ge van den Icl.handel van den lieer v.. G., op no. 55. Hii kwam er gelukkig af met een onbeduidend wondje aan een zijner handen. H. G., een Prui9, is over de grens gebracht wegens het niet in bezit heb ben van de vereischte papieren. Gistermiddag werd bij de Wilhel- minabrug aan den Hooge Rijndijk de bakkersknecht Joh. H„ aangereden door een achter hem aankomenden auto. Hij geraakte bekneld tusschen den auto én den bakkerswagen, dien hij bestuurde, doch liep geen Ketseü op, zooals bij 'n dadelijk ingesteld on derzoek bleek. De autobestuurder bleek G. V., al hier, te zijn. Hij bleek aan het ongeval geen schuld te hebben, doordat bij on geluk zijn voet van den pedaal was afgegleden, waardoor de auto was vooruitgeschoten. BINNENLAND. DE BEGROOTINGSDEBATTEN. Regeling van den spreektijd. In de gisteren gehouden Tweede Ka merzitting is op voorstel van den voor zitter, jhr. Ruys de Beerenbrouck, be sloten, op 3 en 4 November een aan tal wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken, waaronder de begroo ting voor Nederlandsch-Indië, 't wets voorstel-Ter Laan in zake ontwape ning en het wetsvoorstel-Dresselhuys tot wijziging van Üe Kieswet. Voorts deelde de voorzitter mede. dat het in zijn voornemen ligt, om op 5 November de Kamer weder 111 open bare zitting bijeen te roepen. Op zijn voorstel is besloten, om bii de algemeene beschouwingen den spreektijd als volgt vast te stellen: voor de R.K. fractie 4 uur; voor de S. D, fractie eveneens 4 uur, voor den Vrijheidsbond 2° uur, voor de A.R. 21/* uur en voor de C. H. en Vrijzinnig- Dem. 2 uur en voor de kleine partijen, n.l. Staatkundig Gereformeerde partij. Plattelanders, Communisten, R. K. Volkspartij en Hervormd Gereformeer de partij elk een uur. Voor de replieken wend de helft van deze spreektijden vastgesteld. ART. 100 LAG-ER-ONDERWIJS- WET-1920., Bij Kon. Besluit van 22 September 1925, no. 31, is een beslissing gevallen die een der moeilijkste vragen, welke zich bij de toepassing van bovenge noemde wetsbepaling voordeden, tot oplossing heeft gebracht. In artikel 100 der Lageronderwijswet 1920 wordt bepaald, dat indien .een gemeente meer onderwijzers aan haar school of scholen verbonden heeft dan voor rijksvergoeding in aanmerking komen het bestuur van een overeenkomstige bijzondere school recht heeft op ver goeding van een, met betrekking tot het aantal leerlingen, evenredig aan tal leerkrachten als aan die openbare school of scholen werkzaam zijn. Voor zoover deze leerkrachten niet van rijks wege worden vergoed, betaalt de ge meente dan hun salarissen aan het schoolbestuur uit. De vraag was tot dusver of bij de toepassing dezer wets bepaling moest worden gerekend met het gemiddeld aantal leerlingen der school in het jaar, waarvoor de ver goeding wordt verlangd, dan wel in het daaraan voorafgaande jaar. In het geval, dat bij het bovengenoemde Ko ninklijk besluit werd beslist, was er tusschen het bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk nati onaal schoolonderwijs te Amersfoort en den gemeenteraad van Amersfoort een geschil ontstaan, betreffende Üe toepassing van art. 100 voor het jaar 1923. Het schoolbestuur wenschte, dat rekening zou worden gehouden met het gemiddeld aantal leerlingen zoo wel van de openbare scholen, als van zijn bijzondere school over 1923, in welk geval het op Vergoeding verbon den was, aanspraak zou kunnen ma ken, de gemeenteraad wenschte te re kenen met het, in art. 28, 6e lid, Üer wet genoemde „gemiddeld aantal leer lingen over het voorafgaande kalen derjaar" dus over 1922, in welk geval het schoolbestuur geen recht had op vergoeding voor zijn boventalligen on derwijzer. Hij gaf aan dit standpunt in een raadbesluit uitdrukking. Hier tegen ging het schoolbestuur in. be roep bij Ged. Staten van Utrecht. De ze stelden evenwel de gemeente in het gelijk. Het schoolbestuur nam hier mede echter geen genoegen. Het ging in beroep bij de Kroon, onder aanvoe ring van gronden, zoowel aan de wet Belangrijkste nieuws iu dit Nummer. Binnenland. De interpellatie Ter Laan over de salarispoiitiek der Regeering. Alle in gediende moties worden verworpen. Een heftig incident in de Tweede Kamer. Dreigende staking bij de fa. Wilton te Rottendam Buitenland. Chamberlain is te Londen terugge keerd, waar hem een geestdriftige ont vangst werd bereid. President Coodlidge over het ver drag van Locarno en de ontwapenings kwestie. als aan de billijkheid ontleend. De Kroon overwoog echter: „dat ingevol ge art. 56, le lid, en art. 100, le lid, der Lageronderw.swet 1920 het Rijk ever elk dienstjaar aan de gemeente de jaarwedden vergoedt der volgens- de artt. 27 en 28 verplichte onderwij zers, en de gemeente alwaar aan een openbare school meer onderwijzers- werkzaam zijn dan het aantal, waaF- van ingevolge art. 56 dier wet de jaar wedden door het Rijk aan de gemeente wTorden vergoed, uit de gemeentekas aan het bestuur der bijzondere school vergoeding verleent voor de aan die school verbonden onderwijzers boven het aantal, waarvan de jaarwedden door het Rijk aan het bestuur worden vergoed; dat ingevolge art. 28, 6e lid. der L. O. wet '20 bij de toepassing van dit artikel tot grondslag wordt geno men het geöiidüeld aantal kinderen, berekend naar het aantal op 16 Maar,t 16 Juni, 16 September en 16 December van het onmiddellijk voorafgaand ka- lehderjaai* als werkelijk schoolgaande bekend stond; dat derhalve de ge meenteraad en in hooger beroep Ged. Staten terecht t.a.v. de vaststelling van de vergoeding der jaarwedden van de in '23 aan de bijzndere school verbonden niet-verplichte leerkrachten het gemiddeld aantal leerlingen over 1922 tot grondslag hebben genomen; en verklaarde mitsdien het beroep on gegrond. Een beslissing te meer van belang nu verschillende groote gemeen ten als Amsterdam, Rotterdam,, Delft en andere zich tot 'dusver op het te genovergestelde standpunt hebben ge plaatst en dit in praktijk hebben ge bracht. Het kanaal Luik-Maastricht. Een groep industrieelen uit bet land van Luik heeft, naar de N.R.Ct. meldt, het plan opgevat, zelf het initiatief te nemen tot de bevaarbaarmaking van het kanaal LuikMaastricht voor schepen van 600 ton en meer. Het zou de bedoeling zijn, dit kanaal te doen aansluiten bij het Nederlandsch-Lini' burg9che Julianakanaal. Een dienstweigeraar. Naai* De Arbeider meldt, heeft een zoon van het Tweede Kamerlid Scha per geweigerd, aan de herhalingsoe feningen deel te nemen. Ged. Staten van Zuid-Rolland. Ged. Staten der provincie Zuid-Hol land brengen ter algemeene kennis, dat hun college zal bestaan uit twee afdeelingen, A en B. Af dee ling A. provinciale en gemeen telijke financiën, belastingen, provin ciaal personeel, bezoldiging gemeente- personeel, onderwijs, land- en tuinb., wet op de paardenfokkerij 1M8, arm wezen, jachtwet 1923, warenw, vleescK keuringswet en veeartsen, drankwet» tiendwet, pandhuiswet, gemeente-borg tochtenwet en pensioenwet 1922, voor zoover Üeze niet aan afd. B. is opge dragen. Afdeeling B: gemeentezaken voor zoover niet aan afd. A. opgedragen: plaatselijke strafverordeningen, kerke lijke zakem waterstaat en wegen, wa- terschapsaangelegenheden, pensioen wet 1922, voor zooveel de waterschap pen betreft, gezondheidswet, nijver heid, dienstplicht, woningwet^ huur- commissiewet, ongevallenwet, landar- beiiderswefc, strandvonderij, drinkwa tervoorziening, gas- en electricitetis- voorziening, ruilverkavelingswet. Tot leden van afd. A. zijn benoemd de heeren H. de Wilde, H. J. Borghols en Th, Heukels; van aid. B de heeren mr. J. Limburg, jhr. mr. L. E. H. van Fiesenne en H. van Boeijen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1