CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Jhr. Mr. Dr. N. C. DE GIJSELAAR. AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET P. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 6e JAARGANG DINSDAG 20 OCTOBER 1925 NUMMER 1468 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 1 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advertentiën per regel 22*/» cent Ingezonden Mede deelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke redncti*. Kleine advertentiSn bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. RECLAME. 1865 21 October 1925 Morgen viert- de heer Jhr. Mr. Dr. N. G. de Gijselaar, burgemeester van Leidep, zijn zestigsten verjaardag. Gewoonlijk draagt zulk een verjaar feest een strikt huiselijk karakter en wordt het alleen in den dntiemen fa miliekring gevierd. Het teekent echter de verhoudingen in Leiden en het is een bewijs van de zeer bijzondere plaats, die deze bur gemeester hier ter stede inneemt dat hoewel het hier niet een ambts- feest betreft toch velen uit de bur gerij behoefte hebben gevoeld van hunne belangstelling blijk te geven en zoowel door het aanbieden van een geschenk als op andere wijze uiting te geven aan de gevoelens van hoogach ting en waardeering, die zij voor den burgervader koesteren. Den burger vader. Daarin toch ligt het geheim van de populariteit, die de heer de Gijselaar hier geniet, dat hij niet alleen is de burgemeester, de van buitenaf gezon den vertegenwoordiger van de hooge regeering, maar dat hij ook is en veel meer, de eerste onder de burgers, de burger v a d e r, die in lief en leed met de burgerij meeleeft, die deelt in haar vreugde zoowel als- in haar smart. Jhr. de Gijselaar is in Leiden voor schier niemand een onbekende. Hij is hekend in de kringen van no tabelen en geleerden, maar ook in de woningen der eenvoudigen, in de hof jes en de krotwoningen, waar hij zich meermalen persoonlijk van de totj- standen op de hoogte kwam stellen. Er wordt geen jubileum van eerjige beteekenis gevierd, of de heer de pij- selaar is de eerste die van zijne be langstelling doet blijken. En zoo behoeft het ook niet te ver wonderen, dat omgekeerd de burgerij met haren burgervader meeleeft, en dat zelfs een h u i s e 1 ijk feest als het vieren van den zestigsten verjaardag, tot een openbare huldiging aanleiding geeft. Daar het hier niet een ambt sfeest. maar een persoonlijk feest betreft, is het thans niet de tijd om de beteekenis en de verdiensten van den burgemees ter uit te weiden. Wij volstaan daarom, met aan Jhr de Gijselaar, den eersten onder de Leidsche burgers, bij het bereiken van zijn zestigsten verjaardag onze harte lijke gelukwenschen aan te bieden. Moge God hem nog vele jaren spa ren voor zijne betrekkingen, voor zijn gewichtvollen arbeid op zoo meniger lei gebied voor de Leidsche burgerij niet het minst en worde het hem als een echt burgervader geschonken, nog tal van jaren werkzaam te zijn in het belang van de stad, wier welzijn hem zoo na aan het hart ligt. Zegene God Jhr. de Gijselaar, met de zijnen en stelle Hij hem ook in de toekomst tot een zegen. 1 V Bioscoop en onzedelijkheid Ontstellend, om niet te zeggen angst wekkend is, wat wij dezer dagen om trent de toenemende zedeloosheid ook in ons land zagen medegedeeld. Op allerlei manieren, worden bij het opgroeiend geslacht de hartstochten geprikkeld en als er slachtoffers val len, dan staan bij honderden de gewc tenlooze individuen gereed zooge naamd om ze te helpen, maar in wer kelijkheid om ze zoowel lichamelijk als geestelijk den genadestoot te geven Schrikkelijke bijzonderheden zou den daaromtrent zijn mee te deel en. Of wat zegt men wel van het feit. dat alleen de namen en adressen (tel kens op één regel geschreven) van de bij de Rotterdamsche politie bekende beroepsaborteurs voldoende zijn om 'n boekdeeltje te vullen. Verschillende factoren werken mee om de zedeloosheid te verergeren. En daarbij moet helaas de bioscoop, zoo als die zich de laatste jaren vertoont, niet in de laatste plaats worden ge noemd. Het is de medische medewerker van de Maasb. die daarop de aandacht ves tigt als hij schrijft: „Het feit, dat de groote vlucht die déze genomen heeft, samenvalt met de door deskundigen aangewezen toe name der immoraliteit, zegt op zich zelf niets; maar in het kader der om standigheden toch wel heel veel. Do eerste tien jaren toch na de uitvin ding van de cinematograaf was er van eenig succes bij het publiek geen spra ke. Wanneer na afloop van een varié té-programma enkele filmopnamen werden vertoond, liep het publiek de zaal reeds uit; want het waren ver velende dingen, natuuropnamen of journaals Eerst toen de prikkellec tuur in beeld werd gebracht, slaag den de bioscopen er na enkele maan den in, om in verschillende steden ter stond dagelijksche en zelfs doorloopen- de voorstellingen te geven. Op deze omstandigheden hebben wij reeds jaren geleden gewezen, toen wij in verschillende steden van ons land een verhandeling over het bioscoop vraagstuk hielden. Trouwens, telkens wanneer wij weer eens een steekproef wagen uit een of ander programma, worden wij meer en meer overtuigd van de verkeerde invloeden, die van de vertooningen uitgaan op de meeste van de toeschouwers. Dat wil niet zeggen, dat iedere film slecht is, maar dat er in den gemoeds toestand van vele toeschouwers een spheer wordt geschapen, die gemakke lijk tot zedeloosheid kan voeren. Der- Hserentlngel 34/35, Tel. 1523. PRIMA KWALITEIT. VERZEGELDE ZAKKEN. 6005 gelijke vertooningen (waaronder na tuurlijk ook alle andere pornographi- sche platen of geschriften behooren) sluiten een ontuchtbevorderenden fac tor van beteekenis in zich." Vervolgens wijst hij op wat Mr. van Heijnsbergen en Dr. van Balen Blan ken, die voor deze dingen speciaal stu die maakten, hieromtrent opmerkten: „De sexueele emoties laten in het geestelijk leven diepe sporen achter, die van zeer langen duur zijn. Dit ver schijnsel hangt samen met het nauwe verband, dat bestaat tusschen sexu- eelen drang en voorstellingsvermogen. Het is niet alleen de hartstocht, maar ook de geprikkeld blijvende neiging, die tot zedeloosheid voert. Er gaat van pornographische beelden zulk 'n sterke neiging uit, dat het heel'e psy- chysche leven van 't individu er door geschokt wordt en een soort van twee- do sexueel leven er uit voortspruit. Dientengevolge zullen voortaan zwak ke prikkels voldoende zijn om. sterke emoties en neigingen wakker te roe pen Het gevaar hieraan verbonden i9 duidelijk." Ja, maar toch niet zóó duidelijk, of de geheele linkerzijde had den moed tegen de bioscoopwet te stemmen en een poging om de zedelijke en maat schappelijke gevaren van de bioscoop te bestrijden, tegen te werken. De Communist stemde tegen. Ook de Sociaal-Democraten, die toch zoo gaarne als volksvrienden poseeren En ook, zonder één enkele uitzonde ring, de yrijz. Democraten en de Vrij- heidsbonders. Dat is een droevig verschijnsel. Maar een droevig verschijnsel is ook dat zoovele Christenouders hunne kin deren naar de bioscoop laten gaan eD ze in een sfeer brengen, die zie bo ven zoo gemakkelijk tot zedeloos heid kan voeren. STADSNIEUWS. Verjaardag burgemeester. Ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag op morgen 21 October, zal aan den burgemeester des nam. 3 uur in de kleine Stadszaal een huldeblijk worden aangeboden, waarbij Prof. P. J. Blok als woordvoerder van het daar voor benoemd comité zal optreden. In bedoeld comité hebben naast prof Blok als eere-voorzitter nog zitting de heeren A. L. Reimeringer, wethouder, voorzitter, A. Mulder, J. B. Mey.nen, J. F. X. Sanders, wethouders, de gemeen tesecretaris, Mr. Dr. A. van Strijen, Mr A. Pijnacker Hordijk, A. Couvee P.Jz. penningmeester en T. J. Rosier, secre taris. De bedoeling is niet den heer de Gij selaar te huldigen als burgemeester, maar als persoon, een blijk van hoogachting en sympathie aan te bie den. Verder vernemen we, dat den bur gemeester des avonds door een aan tal vereenigingen een serenade zal worden gebracht. Te circa negen ure zal de stoet van het plein der Doelenkazerne afmar- chèeren en zich langs Varkens-markt, Noordeinde, Breestraat, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooigracht, Pelikaanstr. Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Ra penburg (Westzijde), naar het huis van den Burgemeester begeven; ali- daar wordt langzaam doorgemar cheerd en wordt van iedere vereen i- ging de voorzitter (eventueel door een ander bestuurslid te vervangen) door den Jubilaris ontvangen. De stoet gaat langs Kaiserstraat. Boisotkade naar de Doezastraat, al waar hij ontbonden wordt. Aan den burgemeester zal een gecal- ligrafeerde lijst aangeboden worden met de namen der deelnemende ver eenigingen. Indische lezingen. In plaats van een volledige Indische weel? zullen op 2 ,4 en 5 November aan de universiteit alhier lezingen ge houden worden over Indië, en wel als volgt: Maandag 2 November om 3.15 uur in het academiegebouw: mr. J. P. gr. van Limburg Stirum, oud-gouverneur generaal van Ned. Indië, over het on derwerp: Indië's staatkundige ontwik keling. Woensdag 4 November om 3.15 uur in 't Botanisch Laboratorium Nonnen steeg) prof. dr. L. P. Cosquino de Bus- sy, oud-directeur van het Deli-Proef- station te Medan, over het onderwerp: De ontwikkelingsgang der rubbercul tuur in Ned. Indië (met lichtbeelden) Donderdag '4 November, om 3.15 uur in het Botanisch Laboratorium: jhr. mr. W. W. Feith, oud-landraadvoor zitter over lret onderwerp: Een en an der over de rechtspraak in Ned. Oost- Indië (met lichtbeelden). Dr. H. W. van Seters. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is Dr. H. W. van Seters al hier, tot wederopzeggens toegelaten als privaatdocent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit alhier om onderwijs te ge ven in de vergelijkende histologie. Onthulling mcnuma.it Prof. Dr. J. van Leeuwen Jr. Gistermiddag heeft op het kerkhof te Doorn de onthulling plaats gehad van het monument, aldaar opgericht door leerlingen, vrienden en vereer ders van den Leidscheh hoogleerear dr. J. van Leeuwen Jr. Prof. dr. J. Vürtheim, hoogleeraar in de Grieksche taal en letter kunde aan de Universiteit alhier heette de aanwezigen, die uit allerlei oorden waren samengekomen, wel kom, dankte voor den steun van zoo velerlei zijden ondervonden, liet waar- deerend 'zich uit over de wijze, waarop de beeldhouwer zijn taak had opgevat en gaf daarna het woord aan Dr. J. Hooykaas, rector van het Stedelijk Gymnasium te Arnhem, die er op wees, dat voor deze hulde van de meeste bijzondere Gymnasia en Lycea, van zeer veld discipuli, amici, admi- ratores, van alle Universiteiten en van alle openbare gymnasia zonder 'n en kele uitzondering betuigingen van in stemming en grootere of kleinere gel delijke bijdragen inkwamen. En zoo kan met voldoening worden verklaard, dat het monument, hetwelk zoo aanstonds onthuld zal worden, de vrijwel algemecne huldebetuiging is van humanistisch Nederland aan één van zijn voortreffelijkste zonen. Spr. herinnerde aan de vele aanval- l'en op het gymnasiaal onderwijs in het Grieksch^ door de tegenstanders der humanistische vorming, door de nuch tere practici en dooi* de modernisten ondernomen, en hoe wij het inzonder heid aan prof. Kuiper van Amsterdam en prof. van Leeuwen uit Leiden te danken hebben, dat deze aanvallen werden afgeslagen. Hij schetste van Leeuwen als den ernstigen ,den dege- lijken, den rusteloozen, den onvermoei- baren geleerde, die door de gedegen heid en de hoeveelheid v. zijn werken aller bewondering afdwong, die door strenge eischen te stellen aan zich zelf en aan anderen de wetenschappe lijke vorming der docenten en het klas sieke onderwijs aan de gymnasia op een hoog peil wist te handhaven. Namens de Rijksuniversiteit alhier was op het kerkhof aanwezig Mr. C Boddaert, secretaris van het college van curatoren. Leidsch-Utrechtsch Philolcgeo gezelschap. De „Societas Philologica Lugduno- Traiectina" heeft den 17en October haar 56e bijeenkomst gehouden te Utrecht, onder voorzitterschap van Prof. Dr. P. H. Damsté. Dr. C. Brakman voerde het woord over de beroemde vierde ecloge van Vergilius, waarin aan de menschheid de geboorte van een Jieiland wordt verkondigd; van het standpunt der moderne godsdienstwetenschap ge zien, kunnen vele plaatsen daarin, die vroeger voor duister golden, thans ver klaard worden. Dr. B. Keulen 9telde het rh'etorisch karakter van enkele in een blijspel van Menander voorkomende redevoe ringen in het licht. Dr. K. H. E. de Jong sprak over het ongunstige oordeel v. den dichter Ho- ratius, over Hannibal, die toch door vele andere Romeinen zoo zeer bewon derd werd. Dr. J. van Binsbergen oefende kri tiek uit op het werk van Solazzi over de authenticiteit van de XII tafelen. De zestigste verjaardag van Jhr. de Gijselaar, burgemeester van Leiden. Alle betrokken partijen hebben het collectief contract ln de bouwvakken aanvaard. De dies natalis der Vrije Universiteit Buitenland. De Inhoud van het Veiligheidspact van Locarno is gepubliceerd. Zaïagvereeniging „Hosanna." Mén zal zich herinneren, dat wij on langs melding maakten van pogingen die er werden gedaan om te komen tot de oprichting van een Zangvereni ging op Geref. grondslag die dan ten dienste van den Evangelisatiearbeid zou kunnen werken. Thans, vernemen wij, dat op 7 October j.l. deze oprich ting een feit is geworden, en dat een voorloopig bestuur is gevormd, waarin zitting hebben de heer D. Binnen- kamp, voorzitter, de heer C. Cuperus, Secretaris-penningmeester en do hee^ A. Stikvoort, alg. secundus. Het bestuur zal zoo spoedig moge* lijk met 2 leden worden uitgebreid. De Vereeniging zal den naam dra gen van „Hossanna", terwijl als direc teur vermoedelijk zal optreden de heer G .de Wolf. „Tuinstadswij k." De bekende woningbouwvereniging van dezen naam zal, naar wij verne* men, op 27 Oct. a.s. 10 jaar bestaan. Het schjjnt in de bedoeling te liggen dit feit te herdenken in een speciale feestvergadering, te houden aan den avond van den jubileum dag. Schaken. Leidsche gchaakolub „Philidor". Uitslagen der tweede ronde. J. de Boer en E. W. v. d. Burgh oi. A. M. I. en P. J. v. d. Zeeuw oi; N. N. e<n H. i. de Nie oC W. Segaar en EL v. Puur en oI.' J. Worst en W. H. Colpa i-^-ö Botermans en J. v. d. Wilk o-f A. J. J. Nicaise en W. Immink io H. C. de Nie en Hagemans, aig. partü, W. F. Snieder en Kemperman io J. J. Abspoel en G. Ve^ioeven Va-V* Het besfee resultaat is thans bereikt door de heeren v. d. Burgh, v. d. Zeeuw H. L de Nie, v. Duuren en Worst met 2 winpunten uit 2 partijen. Gisteravond is op de Breestraat M. B. zonder dat daarvoor naar hij meende eenige aanleiding bestond* mishandeld door J. C. Op den hoek Haarlemmerstraat Havenplein werd gistermiddag om 1 uur een 75-jarige man, M. J. v. EL bleek het te zijn, aangereden door een; wielrijder, den 17-jarigen H. SI. Da man viel en bekwam ernstige bloe* dende wonden aan het gelaat. Dr. J. E. Kroon, alhier, is op de gisteravond gehouden jaarvergadering van de Vereeniging voor geschiedenis der Genees-, Natuur- en Wiskunde be- noemd tot bestuurslid dezer organise*, tie. De heer S. Berkhout, alhier, tot< arts bevorderd, is bestemd tot reser- ve-offficier van gezondheid 2de klasse bij het personeel van den geneeskun* digen dienst der landmacht. BINNENLAND. Het bexoek van de Koningin aan Limburg De Belgische regeering heeft op* dracht gegeven aan Graaf de Re ness©, gouverneur van de provincie Limburg om Dinsdag de Koningin bij haar b©< zoek aan Maastricht te begroeten. De ambtenaarssalarissen. De Centrale van Vereenigingen van personeel in 's Rijksdienst heeft zicbE met een uitvoerig adres tot de Twee de Kamer gericht aangaande- de uit* keering-in-eens over 1925. In den breed© toonen adressanten1 de opeenvolgende verlagingen aan, waardoor het niet mogelijk werd voor de ambtenaren zich daaraan, zonder ernstige levensbelangen te schaden, aan te passen; vervolgens wordt de teleurstelling beschreven, door de amb tenaren gevoeld, toen de voorgesteld^ uitkeering-in-eene kon worden UA

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1