CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG MAANDAG 19 OCTOBER 1925 NUMMER 1467 ABONNEMENTSPRIJS BUREAUHooigracht 35 Tel' 1278> Postgiro 58936 Leiden Postbov 20 ADVERTENTIE-PRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Gewone advertentiën por regel 221/» cent Ingezonden Mededeelmgen, dubbel tariet Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage- lijk* geplaatst ad 40 cent Een goed begin. In den afgeloopen zomer is er van de samenwerking der rechtsche par tijen heel veel kwaad gezegd. Principieele bezwaren werden aan gevoerd en ook bedenkingen van pr&c tiscben aard. Die samenwerking, zoo werd uit den treure betoogd, zou tot niets goeds kunnen leiden. Maar zie, nauwelijks zijn de Kamer- werkzaamheden begonnen, of daar is r;eeds de eerste vrucht. Het wetsontwerp tot bestrijding van de zedelijke en maascbappelijke ge varen van den bioscoop is door de Tweede Kamer aangenomen. Bij de stemming ging bet rechts te gen links. Een bewijs, dat bet ontwerp niet zou zijn tot stand gekomen indien de recht scbe partijen elkaar niet hadden ge vonden. Als de linkerzijde het voor het zeg gen had, dan was het ontwerp naar de prullemand verwezen. De hoop, dat het ontwerp door alge- meene samenwerking tot stand zou kpnjen is niet verwezenlijkt. Toch was er wel eenige reden om dit te verwachten. 'Wij zien toch telkens, dat wanneer algemeene rampen ons land bedrei gen; heel het volk te hoop loopt om het gevaar af te wenden. Als de ziedende zeeën onze lage lan den dreigen te overstroomen, dan maakt een ieder zich op om de zeewe ringen te sterken. En nu had men mogen verwachten, dat waar het bij het ontwerp-bioscoop wet ging om de bestrijding van alge meen erkende zedelijke en maatschap pelijke gevaren, van alle kanten zou worden steun geboden en dat bij dé eindstemming de nationale eenheid zou worden ge lemonstreerd. Het heeft ecl) Ier niet mogen zijn. Heel de linkerzijde verklaarde zich tegen. Dé diepere eenheid van alles wat links staat'kwam opnieuw naar voren Reeds bij het eerste treffen wisten Mr. Dresselhuys, die zoo roerend kan sprekenover de beteekenis van den godsdienst en Lou de Visser, de ruige communist elkaar te vinden. Mr. Marchant stond naast Vliegen en zelfs bQer Braat verzuimde niet te laten zien dat hij voor alles man van links is en dat hij van de we zenlijke belangen van het platteland niets begrijpt Maar tegenover de' dicht aaneenge sloten linkerzijde stond ook de rech terzijde als één man. En zoo werd het ontwerp, dat door Minister de Geer met zoo treffende argumenten verdedigd werd, met groo te meerderheid aangenomen. Een goed begin! STADSNIEUWS. DE STORMRAMP. Bij den Penningmeester van het Stormramp-Comité zijn wéder de vol gende giften ingekomen: P. J. B., Tampico Tamps f 12. Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer S. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Gironummer 57471. Radio-preeken, Mail doelt ons mede: Gisteren had voor het eerst, met be hulp van het Zendstation te Hilversum, de uitzending plaats van een godsdienst oefening der Geref. Kerken. Het was de dienst der Geref. Kerk te. Rotterdam (Ammar.straat- waar Ds. J. A. Tazelaar voorging in de bediening des Woords. Voor deze gelegenheid had de elec- tricien J. W. Hartmann alhier, voor de bewoners van het Tehuis voor Ouden van dagon aan de Hooigracht, een ont vangtoestel met luidspreker en telefoons aangebracht. Een en ander geschiedde geheel kos teloos. Precies te 10 uur zaten de bewoners, die niet ter kerk konden gaan, 'in de conversatiezaal geschaard, om de groo- te'tafel, af te wachten de dingen die komen zouden. Vanaf het oogenblik, dat het orgel in de kerk Ammanstr. zijn eerste tonen deed hooren tot het einde der predicatie toe, hebben de oudjes alles op zeer dui delijke wijze kunnen hooren. Zelfs zij die aan ernstige doofheid lij dende zijn hebben met gebruikmaking dei' telefoon alles voortreffelijk kunnen volgen. Ze hebben meegezongen en meege- beden en waren in één woord verrukt over wat ze gehoord en genoten hebben. Ds. Tazelaar bediende het Woord naar aanleiding van 1 Cor. 1 18: „Want het woord des kruises is wel dengenen die verloren gaan, dwaasheid; maar ons, die behouden worden, is het een kracht Gods. Rusthuis. Door1 de directrice van het Tehuis voor Ouden van dagen der Geref. Kerk alhier, zuster van Heyzelendoorn, is tegen 1 November eervol ontstlag aan- Zuster v. Heyzelendooi'n is benoemd tot wijkverpleegster te Dirksland, en heeft deze benoeming aangenomen. Het natuurkundig laboratorium. Het natuurkundig laboratorium, dat zich door het cryogeenlaboratori- um van prof. Kamerlingh Onnes een groote internationale bekendheid ver worven heeft, blijft zich ook onder z'n opvolger, den hoogleeraar Keesom, en prof. De Haas in een steeds toenemen de belahgstelling van internationaal wetenschappelijke zijde verheugen. Prof. Werner uit Warschau, 'die ee- nigen tijd geleden voor de tweeide maal naar hier was gekomen tot het doen van onderzoekingen over de be paling van de electriciteitsconstanten, is thans weer vertrokken. In zijn plaats is nu met hetzelfde doel in het laboratorium onder lei ding van prof. Keesom werkzaam een Duitsch physicus, dr. Ebert, uit Würz burg, die voor zijn komst naar hier ook reeds eenigen tijd aan de Univer siteit in Kopenhagen is werkzaam geweest. Hij i9 daartoë in staat ge steld door een „fellowschip" van het Rockefeller-instituut. Ook is aangekomen een jong Efflj- gelsch geleerde van de Universiteit te Tokio, dr. Kinoshita, teneinde onder leiding van prof. De Haas de inrich ting enz. van het cryogeenlaboratori- um te bestudeeren. Ook is aangekopien een jong En-i gelsch geleerde, een chemicus, R. O. Gibson, uit Londen, die daartoe in staat gesteld door een fellowship van Salters Comp. in jde afdeeling van prof. Keesom onder leiding van den adjunct-directeur, dr. Crommelin, on derzoekingen zal verrichten over de warmteleer. Legatum Visserianum. Door plotselinge onvoorziene om standigheden zullen de colleges, welke vanwege het Legatum Visserianum op Dinsdag tot Vrijdag 20 tot 23 dezer iu het academiegebouw te Leiden zouden gegeven worden door prof. Colenbran der, generaal Tonnet, prof. Van Blom en prof. Van Eysinga over Nederland en het internationaal vraagstuk thans iet doorgaan. De colleges zullen waar schijnlijk plaats hebben in de eerste dagen van December. Stedelijke werkinrichting. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de afgeloopen week. 121 volwassen personen, 6 kinderen. To taal 127 personen. Verzending van Postpakketten. Op de onder het ressort van het post kantoor Leiden vallende bij- en hulp kantoren zal in het vervolg bij ver zending van postpakketten van labels in plaats van adreskaarten behooren te worden gebruik gemaakt. De in het bezit van het publiek zijnde adreskaarten kunnen worden opge bruikt. Op verlangen kunnen deze ech ter tegen labels worden ingeruild. Voor het merken der labels blijven dezelfde bepalingen gelden als welke bestonden voor het gebruik diejr adres kaarten. Schaken. Leidsche schaakclub „Philidor." Van de eerste ronde kunnen wij nog de volgende uitslagen vermelden: W. Immink verliest van A. M. I., E. W v. d. Burgh wint van J. v. d. Wilk, J. J. Abspoel verliest van J v. Wee- ren, Hedenavond begint de tweede ronde, waarin de 10 winnaars tegen elkaar moeten spelen, evenzoo de 10 verliezers en 1 winnaar tegen 1 ver liezer. ResidentieschaakclubLeidsche Clubs. De Residentieschaakclub heeft een uitnoodiging gericht tot de Leidsche schaakclubs en omgeving, ten einde te komen tot het houden van een mas sakamp, waaraan dan aan elke zijde 40 tot 50 spelers zouden medespelen. Leidsch Schaakgenootschap II „In- ter Nos" Boskoop. De schaakclub „Inter Nos" te Bos koop noodigde het Leidsch Schaakge nootschap uit, tot het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd. Van el ke club zullen 13—14 spelers medespe len, het eerste tiental van het Léidsch Schaakgenootschap echter niet De wedstrijd is vastgesteld op morgen avond halt acht in „In den Vergulden Turk" alhier. Het schijnt wel alsof de trams zich kies Zondags niet meer op hun plaats gevoelen bij het rijden. Er heb ben gisterenmiddag althans niet min der dan drie ontsporingen plaatjg ge had, terwijl één bovendien een auto bus heeft aangereden. De eerste verliet het stalen spoor om kwart voor vier. Het was een motor wagen van de H. T. M., die op het Stationsemplacement van de N. Z H. T. M. ontspoorde, waarschijnlijk als gevolg van een verkeerden wissel stand. Hoewel het kwart over vijf werd eer de wagen weer op zijn plaats stond wist men het verkeer zóó te regelen, dat dit geen vertraging ondervond. Te vier uur werd een autobu,s van den dienst LeidenWarmond, be stuurd door den chauffeur H., op de Stationsweg aangereden, toen hij de op het oogenblik dat hij kwam aanrij den nog stilstaande tramtrein van de H. T. M. wilde passeeren. Juist toen hij er voorbij zou gaan. kwam de tramtrein in beweging en reed de mo torwagen op den auto in waarvan dien tengevolge de carrosserie aanzielijk werd beschadigd. Pensoonlijke ongelukken bleven hierbij achterwege. De tweede trarnontspjoring gebeurj- de om kwart voor negen 's avonds op het eindpunt van de H. T. M.-lijn aan het Havenplein. Door het te vroeg overgaan van den wissel geraakte hier de tweede wagen op een dwaal spoor met het gevolg, dat hij zijn voorganger uit de rails duwde, zoodat de?e dwars op den weg kwam te staan. Het heeft hier aanzienlijk veel tijd en moeite gekost om het verkeer weer te herstellen. Alsof het nog niet genoeg was, liep 'tenslotte gisteravond om vijf minuten voor tien een groote tramwagen van de N. Z. H. T. M. uit de rails, weer op het emplacement van de Stations weg. Ditmaal doordat tijdens het pas seeren van eenige wagens de wissel terugsprong, zoodat het volgend ge deelte uit de rails werd gewrongen. Bij geen der ongevallen kwamen- persoonlijke ongelukken voor. Intusschen schijnt het niet overbo dig de betreffende punten van de tram lijnen eens aan een speciaal onderzoek te onderwerpen. Aan het politiebureau is een oud heerenrijwiel gedeponeerd, dat op den Nieuwe Rijn voor een winkel onbe heerd werd aangetroffen. De politie heeft gisteren een dron ken man aangehouden en te haren bureele laten uitslapen, die bij onder zoek nog 6 weken gevangenisstraf bleek te moeten ondergaan overeeni- komstig het vonnis van den Haarlem- schen politierechter, uitgesproken wa gens vernieling. Den thans nuchteren debiteur is ge legenheid gegeven zijn schuld aan. te zuiveren. De bierhandelaar J. H. was Za terdagmiddag in zijn pakhuis aan de Hoefstraat bezig met bierbottelen toen bij het machinaal vullen van een bier flesch dit voorwerp stuksprong. H. bekwam een diepe snede in de rechterpols, die hevig bloedde. Hij werd door den Eerste Hulpdienst verbonden, die gelukkig kon vaststel len,- dat geen slagader was geraakt. Het twee-jarig zoontje van de fa milie v. W. wonende aan de Haven, viel Zaterdagmiddag van een tafel af. met het droevig gevolg dat dit voor werp mede omkantelde en terecht kwam op een der handjes van den kleinen haas, waarvan een vinger ern stig werd gekwetst. De E. H.D. verleende eerste hulp. Ten huize van H. in de Kruisstr. is in den nacht van Zaterdag op Zon dag een begin van brand ontstaan, doordat een jongmensch naar bed was gegaan met een brandende sigaret in 't hoofd. Men wist het vuur te verwijderen, door het brandende bed en de dekens door een raam naar buiten óp een bin nenplaatsje te werpen. De bewuste bed-rooker kwam er zonder verwon dingen af. De overblijfselen van zijn gevaarlijke sla&p-vriendin werden la ter gevonden als een vrij zeker bewijs van de oorzaak van het ongeval. Dat men ook deze grove onvoorzich tigheid eens nalate. Zaterdagmorgen was aan den Rijnsburgerweg de voerman P. £e R. met een kameraad bezig met het op laden van trottoirbanden op een slee perswagen. Terwijl zij juist een dezer zware voorwerpen zouden overbrengen za gen zij de stoomtram van de NZHTM naderen. Toen de machinist zijn vaart niet verminderde, lieten zij de trot toirband vallen om vlug den wagen weg te halen, doch het was reeds te laat. De locomotief van-de tram reed den wagen aan, met het gevolg dat het achterstel en vooral de veeren. ernstig werden beschadigd. De machi nist v. d. P. scheen in de meening te zijn geweest, dat de rails vrij waren indien slechts de personen zich ver wijderden. Het paard, dat voor den wagen ge spannen stond, rukte zich los en sloeg op hol, doch werd een goede honderd meter verder reeds door den eigenaar, v. H. die in de buurt was, opgevan gen. v. H. zou tegen den machinist 'n klacht indienen. Hedenmorgen om elf uur werd op het Pieterskerkhof, aan het eind van de Lokhorststraat een glazenwasscher van de glazenwasscherij „de Hoop" die met eenige collega's een ladder wagen voortduwde, aangereden door een bestelauto van de melkinrichting der fa. v. d. K van de Langebrug. De aangeredene bekwam een been- FEUILLETON. Het geheim van Colde Feil. 70) „Alice" zei hij, „heb je wel eens van dit proces gehoord?" Het scheen haar toe, dat een andere stem met de hare antwoordde. „Welk proces, Leo?" „Een proces, dat jaren geleden ge- voord is; het werd genoemd: „Het Ge- hejim van Colde Feil." .Ik ben nooit een ijverig krantenle zeres geweest" zei zij zacht, „en ik hen lang in Frankrijk geweest." „Deze zaak was bekend in heel Eu ropa" zei Lord Arden, ver was, geloof ik, geen land, waar zij niet uitvoerig is besproken." Hij scheen te wachten tot zij iets zou zeggen. „Wat was het voor een zaak?" vroeg zij, zich verbazend over den vreemden-, doffen klank van haar stem, en zich afvragendhoe lang zij op die wijs en in dezen toon zou kunnen stand hou den. „Een vergiftigingsgeval" antwoordde hij, „een van de beruchtste in Europa. Je herinnert je het niet, zie ik, pais- ■schien heb je het niet gelezen. Ge woonlijk lees ik zulke dingen ook niet fvant zelden stel ik -belang in moord- processen. Meestal zijn ze vulgair, niaar dit geval trok mijn aandacht. Het had een romantischen achtergrond. Zij sprak waarheid, toen zij zei, dat zij niets romantisch van dien aard wist. „Wat was het?" „Een afschuwelijke zaak" vertelde hij haar, „een jonge vrouw zoo jong dat zij nog haast een kind leek had haar man vergiftigd." Zij kon niet helpen, dat zij bleek werd en haar handen begonnen te be ven, toen zij zei: „Waarom?" „Ik geloof, dat zij zelf nauwelijks wist. waarom" antwoordde hij. „Ik zou zeggen, naar den gang van het proces te oordeelen, dat zij het deed, omdat zij nooit van hem had gehouden en hij haar verveelde." „'Werd zij veroordeeld?" vroeg Lady Arden. „Neen" antwoordde de graaf. „Ik ge loof zeker, dat zij schuldig wa9, maar de jury heeft zeker medelijden met haar jeugd en schoonheid gehad, want zij sprak het oude Schotsche vonnis „onbewezen" over haar uit.'* ,,Het wa,s dus in Schotland?" zei zij zwakjes. x „Ja, dicht bij de stad Ardrossan. Het tvas algemeen bekend onder den naam van „Het geheim van Colde Feil" en er is heel wat over geschreven tijdens de terechtzitting." „Arm kind" zei zij zacht. „Ja, het was treurig zij was zoo jong, en ofschoon zij nooit van hem schijnt te hebben gehouden, was hij geen slecht echtgenoot voor haar. Het bewees derhalve wel, welk een diep verdorven natuur zij had." „Geloof je dan, dat zij schuldig was?' had zij den moed te vragen. „Of ik dat geloof?" antwoordde hij. „Heel stellig ja. Ik heb daaraan hooit getwijfeld. Maar ofschoon ik vast ge loof, dat zij schuldig was, ben ik toch blij, dat de jury deze uitspraak deed. Zij was nog te zeer een kind;, om ter dood te worden gebracht ik ben blij» dat zij daaraan is ontkomen." Zij had zijn handen willen grijpen en ze bedekken met kussen en tra nen, om deze weinige vriendelijke woorden. „Hoe wist men dan, dat zij schul dig was vroeg Alice, en nu was zij haar stem volkomen meester. „Haar man beschuldigde haar ster vende. Hij riep uit, dat zij het had gedaan. Indien je er meer van wilt weten, kun je het heele verhaal hier vinde.n" Zij nam de courant uit zijn handen, dit maal zonder te beven Een oud, hartstochtelijk gevóél van verontwaar diging kwam over haar een felle woe'dë tegen de wreedheid der we reld, die haar valschelijk had beschul digt en vervolgd. „Misschien -was zij onschuldig" merkte zij aan. „Ik geloof niet, dat dit mogelijk is. Een stervende zal niet zoo lichtvaar dig iemand beschuldigen. Bovendien had haar man haar lief. Ik heb nooit iets aandoenlijkers gelezen dan de ge schiedenis van haar huwelijk." „O, indien hij eens wist! Indien hij eens wist!" „De schijn is dikwijls bedriegelijk" zei Lady Arden op vasten toon. „Er was geen sprake van bedrog in dit geval" antwoordde de graaf. „Toen ik dag na dag het proces in de cou rant volgde, zei ik bij mijzelf: Dit i9 een tweede markiezin van Brinvil- liers, een jonge en schoone vrouw, maar een geheime giftmengster." „O hoe vreeselijkl" riep zij uit, ..hoe ontzettend I" „Ja, dat is hert ook, lieveling Maar wat weet jij van de zonde en de mis daden dezer booze wereld? En je zult daarmede ook nooit in aanraking ko men, zoolang mijn liefde je beschut. „Neen liefste" zoo ging hij voort, „kijk niet zoo wanhopig. Ik had niet met je over deze afschuwelijke zaak moeten spreken. Jij staat eindeloos ver' van een vrouw af als deze, mijn Alice. Je künt zulk een daad niet he grijpen." Hij sloeg zijn. armen om haar heen en kuste haar. „Mijn vrouw!" mijn lieveling!" zei hij. „Laten we er niet meer over spreken, waarom zouden we ons lan ger bezig houden met een geschiede nis van een misdaad, die bovendien jaren geleden gebeurd is." „Maar Leo* zei zij, met gebroken stem en met door tranen verduisterde oogen, „je zei, dat ze nog maar een kind was je ziet, dat de geschiede nis mij achtervolgt zij -^as nog maar een mooi, jong kind." „Maar desniettemin een moordena res" viel hij haar in de rede. „Ik ge loof, dat zij het er over eens waren, dat zij schuldig was, ofschoon menig een zich verlicht voelde, toen de uit spraak bekend werd. Ik heb elk woord van de verdediging gelezen en ik heb nooit een oogenblik aan haar schuld getwijfeld." De weerschijn van het haardvuur lichtte op haar gelaat en bescheen haar blanke handen, die zij'op haar horst gevouwen hield. Zij keek hem met groote, smeekende oogen aan, alsof zij voor iemand anders pleitte en niet voor zichzelf. (Wor.dt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1