mi de aaji^ mm. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 16 OCTOBER 1923 gggg—r T TWEEDE BLAD. De royale school. Er is in de pers, 'aldus de „Stand." lieel wat te doen over de schoolrekenin- gen, door enkele besturen van scholen in Arnhem bij den Gemeenteraad inge diend .Daar kwamen posten voor, tea' vergoeding van uitgaven voor sigaren, sinaasappelen en kwatta reepjes. En men kon in vrijzinnigen en socialisti- schen kring nu weer eens wijzen op de hebzucht van die voorstanders van het bijzonder onderwijs, een hebzucht die immers onverzadelijk is. Wij moeten eerlijk zeggen, dit pro test niet zonder genoegen te hebben gelezen. Het is bekend hoe Sociaal-de: moer aten en Liberalen zelfs voor het genoegen, den volwassenen verschaft, de publieke kassen gaarne aanspreken. Bij de Socialisten scheen het tot nu toe een beginsel, dat de Overheid haar onderdanen gedurig behoort te trac- teeren. Als er nu verzet komt tegen uitgaven uit de gemeentekas voor een tractatie aan kleinen en grooten, een kwatta- reepje en een sigaar, dan kan dit na tuurlijk niet zoo worden verklaard, dat men zulke dingen wel voor zich zelf wil hebben, maar liet alleen niet kan verdragen dat ook Antirevolutionairen en Roomschen er van genieten. Het ver zet moet een algemeen karakter dragen. Anders wordt het een kinderachtig d ng voor zulke verheven geesten. Het is een feit, dat een bijzondere school voor hare exploitatiekosten nim mer meer kan ontvangen dan een open bare school. De openbare school geeft hier dcri maatstaf aan. Het zal allicht ook niet worden ont kend, dat den kinderen der openbare school schoolfeestjes worden bereid op kosten der publieke kas en dat de ouder - aVónderi voor de openbare school ook al uit die kas worden betaald. Naar wij vernamen zit men ook daar niet heele- maal op een droogje. Nu bestaat er omtrent de verrekening van de kosten voor het bijzonder onder wijs nog geen practijk. Die moet nog komen. Van verschillende uitgaven staat niet vast. of zij al dan niet zullen worden vergoed. Men bericht uit Arnhem dat de schoolbesturen eens samenspraken, en dat men omtrent en kele uitgaven £en uitspraak wilde ver krijgen. Hoe. dit echter ook zij, men weet van ons., da wij het systeem, alles uit d. publieke kas nimmer toejuichen. Het is naar 'onze meening een verkeerd sy steem. Wij vonden, als wij er tegen op kwamen, weinig steun <pij de socialis tische en vrijzinnige pers. Thans schijnt er een kentering te ko men. Men begint bezwaar te maken tegen de royale school. Wij juichen dat toe, al erkennen wij, dat het beter had gestaan, indien de critiek bij eigen huis was begonnen. Dat zou ook meer redelijk zijn ge weest. omdat dit huis, zooaio wij reeds opmerkten, den maatstaf voor de roya liteit biedt. KERK EN PERS. Onder presidium van den lieer D. Hoekstra werd Woensdag te 's Graven- hage de nde jaarlijksche conferentie van ouderlingen in de classis 's Gra- venhage der Geref. Kerken gehouden, waarin de heer J. Hollander van 's Gravenhage refereerde over „Kerk en Pers". Inleider ving aan met de noodzake lijke begrenzing- van zijn onderwerp. De bespreking van het onderwerp: Kerk en Pers op een ouderlingenconferentie eischt een practicale belichting van de vraag: hoe de ouderlingen bij het huis bezoek hebben te onderzoeken, wat er in de Gereformeerde gezinnen gelezen wordt, en hoe zij, zoo noodig, van raad Het geheim van Colde Feil. 68) Met eerbied luisterden zij naar de altijd nieuwe Kerstboodschap, hun ge bracht door den eerwaarden prediker, die al sedert lange jaren deze ge meente bediende. Hij had Leopold Ar den als kind gedoopt en hem later als belijdend lid der kerk ingeschreven, nadat hij met eenige anderen openbare belijdenis des geloofs afgelegd had. Steeds ging de graaf gaarne bij hem ter kerk en ook op het kasteel was liij meermalen een geziene gast. Dezen morgen wekten de eenvoudige woor den van den grijzen leeraar een blij den weerklank in het hart van het gelukkige paar, dat zooveel stof tot iankbaarheid had. Dien avond kwamen al de bedien den van het landgoed bijeen in de groote ontvangzaal, waar de lichtjes van den kerstboom brandden. In vroo- lijke ongedwongenheid verkwikte jong "n oud zich in de algemeene feest vreugde. De blijde stemming werd door niets verstoord en het zonnige gelaat van Lady Arden straalde mis schien nog het meest. Geen wolkje ver en vermaan hebben te dienen overeen komstig de bet?'k. nis van hun ambt. Den laatsten tijd is op verblijdende wijze openbaar geworden, hoe' er ver schillende kerkeraden waren, die aan gegrepen werden door de gedachte van net kwaad, dat de z.g. neutrale en ook de vrijzinnige pers stichten, in de Ge reformeerde gezinnen. Een getuigenis van den kansel tegen dit gevaar ïs uitnemend, evenals een waarschuwing in de kerkelijke pers, maar het is niet genoeg. Want dit is het. gevaar van dezen tijd, het is het flevaar der vermenging, der ondermrj- ningd van eigen geestelijke kracht, van verdorring, verslapping en onverschil ligheid. De prediking des^Woords vindt'hier doorloopend een taak, en met name bij de Catechismusprediking kan men pre cies en onomwonden zeggen, hoe de za ken staan. Bepaaldelijk ligt hier ook een taak voor de ouderlingen bij hun huisbezoek. Immers, dit is ambtelijke arbeid, uit inaam en op last van Sions Koning aan den geestelijken welstand van allen, die zich onder Zijn regiment wens^hen te schikken. Reeds Prof. Biesterveld noem de als afzonderlijk punt van onderzoek bij het huisbezoek: het onderzoek naar hetgeen door de leden van het gezin ge lezen wordt. Bij het instellen van dit onderzoek wordt tact en menschenkennis veredscht (bij den ouderling, want de wijze van (Optreden betsekent hier zeer veel. Gereformeerde gezinnen, die dagelijks gevoed werden door de vrijzinnige, of de z.g. neutrale pers, zijn iii den regel slap en zonder geestelijke energie. De 'ouderling heeft daar met klem te zeggen dat men door dergelijke lectuur een magerheid over eigen geestelijk leven haalt, ce zaak der bestrijders van het Koninkrijk Gods steunt en eigen belijde nis in het aangezicht slaat. Wat leest gij en wat wordt er in uw gezin gelezenV Dat is een belangrijke en ook een interessante vraag brj het huisbezoek. Niet alleen en ook niet in hoofdzaak lom haar te stellen alleen, maar ook om haar beteekerfis toe- to lichten en te bespreken. Bladen en couranten zijn immers vrienden. Plet zijn wegwijzers, óf op den sinallen weg, die' ten leven leidt, óf op den broeden weg, die ten ver- derve veert. En in onze Gereformeerde gezinnen moet in dezen tijd meer dan ooit lectuur komen van opvoedende n sterkende strekking. Ook naar wat de kinderen lezen mag belangstellend n zoo noodig ook vermanend en be straffend worden geïnformeerd. Het lezen of medelozen vase. een ker kelijk blad is noodzakelijk voor elk mee levend Gereformeerde. Of dat nu een fvimpele Kerkbode meet zijn, of wel ren weekblad met wij deren horizont, zal voor een groot deel af moeten han gen van de financiëelo draagkracht, of ook van hot bevattingsvermogen van do leden van het gezin. De ouderling zij in z'n ambt n.^oit handelsreiziger of colporteur en alleen in speciale gevallen moet hij bepaalde wenken geven. En wat de Christelijke dagbladpers betreft, de actie en de strijd daarvoor is even belangrijk als die. voor de Chr. school. Daarom heeft ook de Kerk des Hee- ron, mede door haar ambtelijke» arbeid, hier een zeer belangrijke taak. Al weer: - en ouderling is geen agent voor een geïllustreerd weekblad, of colporteur voor een Christelijk dagblad. Maar wel heeft hij ook den deze een roeping ten opzichte der gezinnen. Het lezen van een dagblad moet in dezen tijd aangemoedigd worden, de Christen moet dagelijks volgen, hoe zijn Vader in den hemel de .wereld regeert. Het dagblad behoort in een Gereformeerd gezin een Christelijk dagblad te wezen. Neutraal is hier,' evenals elders, anti- Christelijk. In de Geref. gezinnen moet als ver trouwd huisvriend komen een krant, die leeften spreekt in denzelfden geest, als waaruit wij in ons gezin wenschen te leven -en te spreken. De ouderlingen hebben dan ook ernstig te waarschuwen tegen het gevaar van de vrijzinnige en •de z.g. neutrale pers, niet alleen voor de ouderen, maar ook voor de jongeren. Inleider illustreert deze gevaren met feiten. Met een beroep op wat hij vond in een veelgelezen „neutraal" blad, con donkerde het en toen zij eindelijk ver moeid zich in haar vertrekken terug trok, vergat zij niet om .voor zij ging rusten haar God te danken voor al Zijn weldaden. Dikwijls vergoot zij in stilte tranen van dankbaarheid; zij voelde zich als een schipbreukeling, die aan land is gebracht en gered. In haar hart was altijd di% bron van innige dankbaar heid, die maakte, dat zij steeds vol liefde en hulpvaardigheid voor ande ren was. Wat had het weinig gescheeld of zij had de rest van haar dagen el lendig en eenzaam moeten doorbren gen! .,Niet vaak komt het -voor dateenig schepsel zulk een ommekeer in zijn lot beleeft" zei zij bij zichzelf, „van een eenzame, doodarme verworpelinge ben ik geworden de vrouw van één der eersten van het land. En wat nog meer is: ik heb een liefdegeluk go- vonden, waarvan ik nooit had kunnen droomen! Wat kan ik dben voor hem. die zoo veel voor mij heeft gedaan?" Hem liefhebben!" antwoordde haar hart „hem steeds meer liefhebben! En dat deed zij. Doch ondanks al haar geluk en haar volkomen overgave aan hem, waren er tijden, waarin haar geweten kaar scherp beschuldigde. Dat zeide zij bij cludeert hij, dat zulk vuil niet in onze Geref. gezinnen behoort en dat het de' roeping der ouderlingen is, om, waar men liet aantreft, het weg te bannen. Datzelfde ge>ldt ook van do groo to pers. Van de „Telegraaf" net zoo goed als van de „N. Rott. Crt." Ze is in de levens- en wereldbeschouwing, die ze propageert, anti-Christelijk. En waar men dikwijls geheel ten .onrechte meent aan eigen pers niet genoeg te hebben, -omdat ze niet ge noeg Voor het zakenleven, enz. biedt, kan toch altijd als eisch gesteld worden voor het gezin een. Christelijk dagblad. Men aanvaarde hier niet te spoedig ve ler vonden, maar steil eden eisch altijd met klem voorop. De ouderlingen hebben bijzonder acht te geven op aie Gereformeerden, die zweren tij de Telegraaf en d"' Haagscbe Post. Over het algemeen zuilen zii ons niet het geslacht leveren met geestelijke ruggegraat, sieraden van Gods Kerk. Bij dit alles komt, dat een krant is spreekbuis voor sociale en politieke te genstanders, die met de levensbeschou wing in het nauwste verband staan. Een conferentie van Geref. ouderlingen, waar zulke dingen gezegd worden, moet den „intsllectueelen" kerknieuwsredac- teur van de N. Rott. Crt. zeker wel in dubbele mate een gruwel zijn. Maar dat belet de Geref. ouderlingen niet, om de huizen in te gaan met hun vermaning en hun waarschuwing, ook tegen de z.g. neutrale en de vrijzinnige pers. De pers, die in de Geref. gezinnen komt, moet medewerken aan de vol making, der heiligen, moet opbouwen wat is voor het eeuwig Koninkrijk. Want bij alles gaat om de bede: Uw Koninkrijk kome. De tegenstelling is e<n blijft princi pieel: kerk en wereld. De vormen mo gen zich wijzigen, de tactiek moge an ders worden, de tegenstelling is en blijft zooals ze door den Koning in het Evangelie is geteekend. De Kerk staat en strijdt, zij tracht den machtige zijn vang te ontnemen. Hij heeft vele midde één der sterkste, is de pers en daarom dri.nge de geest der liefde en ouderlin gen in de gezinnen zoo- noodig tot ver maan en ernstigs, waarschuwing. Het gaat hier om het eigen leven der Kerk en bovenal om het recht en om do eere van haren Koning. Veel wijsheid is dikwijls noodig om hier het rechte woord te spreken, maar er moet gekozen worden. Immers, de Psalmen spreken van een fiver voor het huis Gods, die verteert. Wol den. ouderling, die in zïja arbeid iets van dien fiver kent^ hfi zal ook hier het rechte, woord op ae rechte plaats weten te vinden. "Op het onderwerp volgde een geani meerde bespreking. KERK EN SCHOOL. NED. HEftV. KERK. Beroepen: Te Woldendorp, T. Huis man te Den Andel. AangenomenNaar Abbenes (hulppr.J •do heer G. Beukers, Evangelist te Gro ningen. Bedankt: Voor Waarder (bij Woer den), D. Th. Keck to Garderen. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Rotterdam (vac. G. Wielenga), D. van Dijk te Groningen en T. J. Hagen te Dcltt. Aangenomen: Naar Elburg, J. Krüger to Delden. Eerestlg&g, Intrede, Afscheid. Na door Ds. J. A. Heek van Nyega met een predicatie over Marcus 16:15b to zijn bevestigd, deed Zondag.Cand. W. Th. Hoek intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Wadenoyen. Na de predicatie volgden de gebrui- kelfike toespraken. Gemeenschapsleven. In den laatsten tijd wordt nog al 'propaganda gemaakt voor de christe lijke gemeenschappen, aldus schrijft Prof. Bouwman in de „Bazuin". Deze gemeenschappen of gezelschap- Een zijn een proauct van Duitschen odem. Ook in ons land hield men in de 18de eeuw, toen de geloovigen in de kerk niet overal het door hen begeerde voedsel vonden, wijl de pre zickzelf, dat het niet eerlijk was, dat iieel haar leven een leugen was. Maar ;dan ook kwam de oude vraag weer bij haar op: Waarom zou zij vrijwillig af stand doen van het geluk dat haar ge boden werd? Waarom moest zij zich zelf straffen, omdat de wereld onrecht vaardig, hard en wreed tegen haar ge weest was? Terwijl de tijd voortschreed, werden die vermaningen van haar geweten steeds zeldzamer. Zij had ook niet veel tijd om zich over te geven aan bespie gelingen. Haar man had liaar voort durend noodig en overigens namen haar werkzaamheden als bestuurster van zijn huis al haar tijd in beslag. Zij had een zeer nauwgezette opvat ting van haar taak en trachtte in waarheid een moeder te zijn voor al len die haar dienden. Nu was Kerstmis voorbij en een nieuw jaar had zijn intrede gedaan. Met veel goeds bracht het voor Lord Arden ook een kleine onaangenaam heid liet beteekende niet veel. dat. is waar, maar toch hinderde het hem. Het was namelijk de heropening van oen oud proces, dat niet van heel groot belang was slechts een proces over het recht van een weg over een stuk land even buiten het park. Zeven jaar geleden was dit proces diking niet levend en krachtig was/ oefeningen, In welke de leden der gemeente met eikander een deel der Schrift behandelden, of spraken over de bevindingen van het geestelijke leven. Deze oefeningen werden veelal aanleiding, dat de geloovigen onker kelijk waren, en ontaarden dikwijls ook in anti-kerkelijk en ongezond mys ticisme. Bij de reformatie in de ne gentiende eeuw werden deze gezel schapskringen op vele plaatsen over- geleid in de kerkelijke bedding: In Duitschland kwamen, teen de kerk door liet scholasticisme en de dorro prediking schier verstorven was, zulke gemeenschappen op. Het Piëtis me bevorderde dit. Het wild?een kerkje in de kerk vormen, een kring van christenen, in welke alle zoeken de zielen, die onder het bange gevoel van de zonde gedrukt waren, een too- vlucht zochten, en waar het geeste lijke leven aangekweekt werd. Ook in latere jaren bloeit in sommige stre ken het gemeenschapsleven. Zij die zich aansloten bij die gemeenschappen willen wel de leiding van vrome voor gangers, gesaldeerde of ongestudeerde, aanvaarden, maar van de officieele kerk zijn zij al heel weinig gediend. De kerk. zeggen zij, is verstijfd ei\ dood, en daarom trekken zij zich in eigen kleinen kring terug. Dit is een oordeel over de kerk. Als de kerk niet geeft wat het hart behoeft, als de kerk niet het levende woord Gods verkondigt, dan zoeken de behoeftige menschen. wier hart dorst naar God en naar den vrede des harten, het waar zij 'bevrediging vinden, en dat veelal op een verkeerde wijze. In ons land beginnen de gemeen schappen in de Hervormde kerk ook te herleven. Ds. Couvce, predikant te Amcrongen, Ijeeft in 19Z2 een ge- meenschapsbond voor Nederland op gericht/en in Amerongen en andere plaatsen geholp-en aan het oprichten van deze gemeenschappen. Piet doel is niet de menschen los te maken van de kerk, maar om de „bekeerden" onder elkander te verbinden, en daar door' de kerk. ten zegen te zijn. In Amerongen is een schbol voor opleiding van gemeenschapsleiders ge sticht en reeds zijn er twee van zulke leiders aangesteld, die in verschillen de plaatsen- van Gelderland en van Utrecht evangelisatie-arbeid verrich ten. Deze gemeenschapsbeweging heeft dus een goed doel. Maar aan de eene zijde doet zij wat de kerk behoort te doen, en aan den anderen kant be vordert zij de onkerkelijkheid. Het is de vloek van e?n vervalscnt kerkelijk leven dat er behoefte ge voeld wordt aan zulke gemeenschap pen. In die gemeenschappen, 200 h?=t het in P n i 1, wordt de gemeenschap der heiligen gesmaakt en het gees telijk leven aangekweekt. Wij wen schen over deze gemeenschappen"geen oordeel te vellen. Maar het is wel zeer droevig, dat de voorgangers dezer beweging niets voelen voor de refor matie der kerk, maar hoog de zegen van die kringen verheffen boven de kerk, waarvoor naar hun meening toch geen redding is. Deze jonge gemeenschapsbeweging in de Hervormde kerk heeft ons ook wat te zeggen. Het goede wat som mige christenen in de gemeenschap pen meenen te vinden, moet de kerk des Heeren hun bieden. De kerk is de vergadering der geloovigen, de gemeenschap der heiligen. De kerk is naar Gods Woord de pilaar en vastigheid der waarheid, het orgaan waardoor Christus zich bedient om de uitverkorenen te roepen en om lei ding te geven aan het leven. De kerk is ae draagster van hec licht, dat in deze donkere wereld de harten ver licht en het pad des levens bestraalt. De kerk is en behoort te zijn de warm tehaard, waarbij 'de bedrukte zielen, die in deze koude wereld dreigen te verkleumen, zich kunnen koesteren en verkwikken. Om die reden moet de kerk in heel hare openbaring, in de predi king. 111'het onderwijs, in de verzor ging der zielen, het heerlijke licht van Christus laten schijnen en de warmte van het leven en de gemeenschap met Christus laten gevoelen. Christus is zoo rijk in genade. Hij is de groote in behandeling geweest, maar nu had den de erfgenamen van den man, die het was begonnen, het heropend, om dat zij niet tevreden waren met de uitspraak. Lord Arden zou. om van alle moeite af te zijn, wel dadelijk wil len toegeven, maar zijn advocaten ad viseerden hem sterk 0111 dit niet te doen. Hij zou een verkeerd antecedent scheppen, zeiden zij, dat hem in de toekomst allerlei moeite zou veroorza ken. Hij moest het uitvechten De graaf verklaarde, dat hij al de bijzonderhe den vergeten had. De advocaat schreef hem, dat hij het verslag van deze zaak in de „Times" kon vinden in de cou ranten van de maanden Juni en Juli 19Hij raadde den graaf aan, dat nog eens ever te lezen. Lord Arden had geen geheimen voor zijn vrouw, hij besprak alles met haar. Hij vertelde haar. hoe vervelend het was, dat deze rechtzaak weer opnieuw begon en zij spraken er met elkaar o-ver. „Ik zal de „Times" van Londen la ten komen" zei Lord Arden, „het beste is, dat zij alle nummers van Juni en Juli'sturen. Wil je ze even bestellen?" „Ja zeker, met genoegen" antwoord de zij. En Alice" vervolgde de graaf. ,zou je het verslag eens voor me willen trooster, da rijke ontfermer, de won dere heelmeester, de dierbare Zalig maker. Wanneer dan ook de prediker de heerlijkheid an Chr.stus oor iit volk ontvouwt, den rijkdom van het Woord uitstalt, en laat zien wie Christus is voor zijn volk: wanneer hij met het Woord ingaat in het leven en de bevinding; van de geloovigen, hoe Christus is gegeven tot wijsheid, recht vaardigheid, heiligheid en volkomen verlossing, dan leeft het volk, dan weerklinken in de kerkgebouwen en in de huizen de gezangen der be vrijding. dan. voelt het volk zich ver bonden aan de kerk en hare dienaren, bidt voor zijne leidslieden en voor de komst van het koninkrijk Gods. Maar wanneer de prediker nic-t is be zield met het leven des Geestes, wan neer wel in het algemeen de waarheid wordt verkondigd, maar de profeti sche overtuiging en de priesterlijke ontferming ontbreekt, wanneer de pre-, diking niet ingaat in het leven van het strijdend en leidend volk van God dan wordt de band tusschen leeraar en gemeente zwak, en dreigt het gees telijk leven te versterven. Laten alle bedienaren des Woords dit bedenken. Maar laten ook de leden der gemeente niet vergeten, dat het werk der leeraren zoo zwaar is. La ten zii mét lijdzaamheid hooren wat God door zijne dienaren hun te zeggen heeft, en laten zij 'door de liefde van 'Christus bezield de belangen van de kerk ea hare dienaren brengen voor Gods genadetroon. Zoo wordt de ge meenschap der heiligen verdiept en gesterkt. Christelijke gemeeuten in West-Afrika ontdekt. In de „Times" vinden we een merk waardig verslag van een reis, die ze kere heer.Platt gemaakt lieeft langs de 'Westkust van Afrika, op welke reis hii aan de Fransche Ivoorkust, iets meer het binnenland in, Christengemeenten ontdekte. Hij hoorde ervan door kust bewoners en ging per boot de rivier op om die gemeenten te zoeken en daar ervoer hij inderdaad in een dorp, dat de bewoners hun fetischen hadden weg geworpen en den wensch koesterden Christenen te worden, zonder dat een Zendingsgenootschap onder hen gear beid had. Zendeling William Harris uad hen voor ongeveer tien jaar bezocht en eenigen tijd onder hen gewerkt, zon'der dat er van een massalen overgang tot het Christendom gesproken kon wor den. Later hadden ze zelf een soort kerkgebouw en gaven zich nu veel moeite om, zoo goed als ze het konden met hun gebrekkige kennis, naar den wil Gods te leven Harris had hun verteld, dat de bijbel Gods Woord was; ze waren in het be zit van een paar bijbels, die ze als hei lige voorwerpen vereerden. Ze had den aan die boeken in hun kerk in het oogvallende plaatsen gegeven. Eenige meer ontwikkelden lazen daaruit op gebrekkige wijze voor. Toen zij van Piatt's komst hoorden, versierden ze hun dorpen en vroegen met aandrang door hem in het Chris tendom te worden opgenomen. Het bleek, dat deze bewegingen zich in meerdere of mindere mate ook over veel genabuurde dorpen had verbreid. Een Briisch Zendingsgenootschap zond hen toen drie zendelingen en 2 zendingszusters, die een zeer gezegend arbeidsveld onder deze menschen ge vonden 'hebben. LICHAAMSOEFENING. K o r f b a 1. De schoolwedstrfiden, waarvan in hst nummer van 13 October werd melding gemaakt, konden wegens het ongunstige weer niet doorgaan. Zfi zfin thans vast gesteld op Woensdagmiddag 21 October te half drie, op het terrein der L. C. K. C. „Pernix" aan de Nieuwe Vaart. doorlezen en mij dan zeggen, wat je er van denkt." .Natuurlijk wil ik dat" antwoordde zij weer. „Welken datum noemde je ook weer, Leo?" „Juni en Juli 19 Zij wendde zich zoo plotseling en snel om, dat hij niet zag, hoe doodelijk bleek zij werd, noch den verschrikten, gejaagden blik, die in haar oogen kwam. Juni en Juli 19Dat v. as juist de tijd van haar proces en het heele verslag zou in die couranten zijn op genomen. Hoe zou zij het ooit kunnen dragen! Hij zou het zeker zien en misschien wel herlezen en het kon wel zijn, dat zijn achterdocht door het een of ander zou worden opgewekt Was er dan geen vrede geen veiligheid geen rust voor haar? Zij verliet snel de kamer, zij kon niet meer verdragen, dat zijn oogen op haar rustten, want het was haar, alsof haar geheim in brandende letters op haar voorhonfd was geschre ven Hester Blair, moordenares!" Zij haastte zich naar haar kamer en sloot zichzelf daar op. Zij moest alleen zijn met haar angst, die haar de keel toekneep. (Wordt vervolgd). FEUILLETON.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5