CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hammer. 60 JAARGANO DONDERDAG 15 OCTOBER 1925 NUMMER 1644 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën par regal 221/» oerrt Ingezonden Mededeelingen, dobbel tari<i Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling ▼an ten Hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Dit nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Een verheugend teeken. Bij het lager onderwijs heeft de bijz. school de openbare school overvleu geld. Het getal der kinderen dat 1de bij zondere school bezoekt overtreft niet onbeteekenend het cijfer van de leer lingen der openbare school. Ook bij andere takken van onder wijs begint zich dat proces af te tee kenen, zegt de ,Rott." Zoo kwam dezer dagen uit, het ver slag van de eind-examens aan de ver schillende gymnasia in Nederland af gelegd. Daaruit blijkt dat in het jaar 1925 het getal geslaagden aan alle open bare gymnasia bedroeg 385, terwijl van alle bijzondere gymnasia totaal 321 leerlingen tot de universitaire studie werden toegelaten. Het bijzonder gymnasiaal onderwijs heeft wel van een merkwaardige groei kracht blijk gegevèn. Pas in 1900 wérden op voorstel van Óen heer De Savornin Lohman >de eindexamens van de bijzondere gym nasia gelijk gesteld met die der open bare, terwijl eerst (^oor de wetswijzi ging van Minister Kuyper in 1904 van Staatswege subsidie werd toegekend. Het is een verblijdend teeken, dat reeds zoo spoedig daarna bet bijzonder voorbereidend booger onderwijs tot zoo groote ontwikkeling kwam. Wel zijn niet al deze „bijzondere" gymnasia inrichtingen voor Christelijk onderwijs, doch ook zelfs dan.is er een reden om dankbaar te zijn, dat ook buiten onze kringen het particulier initiatief tot zoo rijke ontplooiing kwam. Maar bovenal verheugt bet ons, dat steeds meer Christenouders voor hun kinderen niet slechts op de lagere school, doch ook op bet gymnasium en lyceum onderwijs verlangen, waarbij rekening gehouden wordt met Gods Woord en wet. STADSNIEUWS. Tentamens en examens in de rechten. De faculteit van rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit alhier heeft be treffende het afleggen van tentamens en examens de volgende regeling ge troffen: A Wat het candiaatsexamen betreft: Er kan in een willekeurig gecombi neerd tweetal vakken of in één vak tentamen worden gedaan. De faculteit gaat hierbij uit van de gedachte, dat er vier vakken zijn. na melijk: 1. Romeinsch recht* 2. Oud-Va- 'derlandsch recht; 3 Staathuishoudkun de; 4 Inleiding. Wie tentamen wil doen, dient zich tevoren op te geven bij den pedel, met vermelding van de twee vakken of het ééne vak zijner keuze. Wie voor een tentamen wordt afge wezen, kan dit niet herhalen en niet in de plaats ervan een ander vak als tentamenvak kiezen. Wie in een van de twee tentamenvakken wordt afgewe zen op het tentamen, en in één slaagt, moet dus' in drie, wie op beide tenta mens wordt afgewezen,, behoort in alle vier vakken examen te doen. Tusschen de twee tentamens mogen slechts veertien dagen verloopen, op straffe van verval van het recht om in het tweede vak tentamen te doen. Binnen vier maanden, na ,het met gunstig gevolg afgelegd tentamen moet het examen worden gedaan, op straffe van het verval der tentamens. De faculteit behoudt zich het recht voor den geldigheidsduur der tenta mens te verlengen, bijvoorbeeld na af wijzing op het examen. B. Wat het doctoraal examen betreft Men kan tentamen doen in één van de vakken van het privaatrecht en in één van de vakken van het publiek recht (Statuut art. 4, rubriek II A par. 5 sub 1). Hierbij worden strafrecht en straf vordering als één vak beschouwd, even als handelsrecht en burg. rechtsvorde ring. Desverkiezende kan men ook slechts in één vak tentamen doen. Men behoort zich voor het afleggen dezer tentamens tevoren bij den pedel op te geven, met vermelding van de vakken of het vak zijner keuze. Wrinmaa war4* afge wezen, kan dit niet herhalen en niet in de plaats daarvan een ander tenta menvak kiezen. Wie dus in één van Ge twee tentamenvakken wordt afgewe zen op het tentamen en in één slaagt, houdt slechts één tentamen over en moet in alle andere vakken examen doen; wie op beide tentamens wordt afgewezen, moet in alle 'vakken exa men doen. Tusschen deze twee tentamens mo gen slecht» veertien dagen verloopen. op straffe van verval van het recht om hét tweede te doen. Binnen zes maanden na het laatste met gunstig gevolg afgelegde tentamen moet het examen worden gedaan, op straffe van verval der tentamens. In geval één of beide tentamens met gun stig gevolg zijn afgelegd, wordt het exa men zonder splitsing afgenomen. Het voorafgaande heeft geen betrek king op de twee keuze-vakken. (Stat. art. 4 Rubriek II A par. 5 sub 2 en 3 In deze beide of in een van beide mag tentamen worden afgelegd, dat één jaar geldig is; echter zal altijd ten minste in drie vakken geëxamineerd worden. De faculteit behoudt zich het recht voor den geldigheidsduur van tenta mens te verlengen. Overgangsbepaling ten aanzien van het doctoraal examen. Degene, die vóór 15 October 1925 reeds met goed gevolg tentamen heeft afgelegd in één der vakken van het privaatrecht of van het publiekrecht, kan nog volgens de vroegere regeling zijn overige tenta mens doen. Echter ook dan moet het examen zonder splitsing worden afge legd. Ambtsaanvaarding Pater Piot. R. R. Wélschen, De zeereerwaarde Pater prof. A. R. Welschen, benoemd tot hoogleeraar vanwege de Sint Radboudstichting aan d.e Universiteit alhier om onderwijs te geven in de Thomistische wijsbegeer te stelt zich voor zijn ambt te aan vaarden met het houden eener rede voering op Woensdag 4 November a.s. des namiddags te 2 uur in het groot auditorium van het universiteitsge^ bouw. Schenking. De heer A. Kerkhoven, te 's-Graven- hage, heeft aan 's Rijks Museum van Natuurlijke historie alhier ten ge schenke gegeven een collectie coleop- tera uit Nederland en Nederlandsch Oost-Indië, door wijlen zijn vader, den heer A. E. Kerkhoven, bijeengebracht. Deze voor het museum zeer belang rijke verzameling bestaat uit meer dan 20.000 exemplaren in bijna 4000 soor ten. De Regeering heeft met erkente lijkheid van deze Waardevolle schen king kennis genomen. Aan den schen ker is de dank der Regeering betuigd. Schaken. Leidsch Schaakgenootschap. In den zomerwedstrijd verloor H. N. Francois van Kapt. G. Kuyper. In de tweede ronde van den winter wedstrijd werden de volgende partijen gespeeld. Groep A. F. Nieuwold en W. Demmen dal o—i. W. A. A. v. Otterlo en W. H. v. d. Nat Jr. V2y». Groep B. G. Bosscha en M. Bloem J—C. Drossart v. Dusseldorp en H. G. Kof man 1o. M. J. Dieben en H. G. Hofman 1o. Groep C. C. H. Hins en D. Noteboom, Efgebroken. J. D. v. Hype en W. H. Bosscha o1. Groep D. G. Bol en Wi. de Bruin 1o. G. Schoppen en Ir.' J. J. G. Van Hoek 1o. Een nieuwe groep E. werd gevormd met aanvankelijk drie deelnemers. Hier in won P. C. Segaar twee partijen van M. B. Hofman. Gespeelde partij groep D. Siciliaansche partij. Wit: G. Bol. Zwart: G. de Bruin. «4 C5- 2. Pf3 P06. 3. d4 cd4: 4. Pd4: es? 5. Pfs dó. 6. Pe3 Pfó. 7. Pc3 Le7. 8. Lca 0-0. 9. 0-0 aó. 10. a4 Leó. 11. Peds Lds12. LdsDd7 13. f4 ef4: 14. Lf4: Pe5. 15. L95: de;: 16. Tfs Dc7. 17. Khi Tad8. 18. Dfs Ldó. '9- DfT3 Kh8. 20. Tafi Pd5: 21. Pd5: Pf5 Dd7. 31. Thöf Kg8. 32. DI15 en «wart geeft op wegens mat. Spaansche partij. Wit: Drossaart v. Dusseldorp. Zwart: H. G. Hofman. 1. «4 05. 2. Pg3 Pcó. 3. Lbj dó. 4. Lc6:f bc6: 5. d4 ed4: 6. Ddr: Pf6. 7. Lg5 Lo7- 8. 0-0 0.-0. 9. Pc3 05. 10. Dd3 Lb7. II. Didi as. 12. Tfei Pd7. 13. Le7De7: 14. Pd; Dd8. 15. e; iMl 16. P«7t 12. P&5 W Dlnh,. 19. g4 Pes: 20. ghs: K27. 21. bóf Kfó. 22. T65: des: 23. PI17T Ke7. 24. Dd7t Mat. BINNENLAND. H. ML de Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder zal Vrijdagmor gen per auto van Het Loo naar Den Haag terugkeeren, vergezeld van de hofdame, Barones van Ittersum en den kamerheer Baron van Heemstra. H. M. zal vermoedelijk in den na middag te Den Haag aankomen. De ambtenaarssalarissen. Gisteren had het comité ter behar tiging van de algémeene belangen van Overheidspersoneel (A.C.O.P. een na dere bespreking met de Soc.-Dem. Ka merfractie over het verhandelde in de vergadering van de Centrale Commis sie van 12 October, en vond deze Ka merfractie bereid een interpellatie aan te vragen over de door de Regeering gevolgde salarispolitiek en over de wenschelijkheid om voor 1925 een „ge nerale voorziening" voor het Rijksper soneel te treffen. Buiteniandsche ingenieurs bij de Indische Spoorwegen. Op de onlangs door het Eerste Ka merlid H. Polak, inzake de voorkonyng van het tekort aan ingenieurs bij de Nederlandsch-Indische spoorwegen ge stelde vragen, heeft de Minister van Koloniën het volgende geantwoord: Van verlenging door de Indische Regeering van de contracten der, bij den dienst der Staatsspoor- en tram wegen in Nederlandsch-Indië geplaat ste buiteniandsche ingenieurs in zoo algemeenen zin, als uit hei, ia de vraag aangehaalde Dericht zou volgen, is bij 's Ministers departement niets hekend. Wel lag het, blijkens uit Indië ont vangen'berichten, in de bedoeling der. Regeering, te trachten, de contracten van een zevental buiteniandsche werk tuigkundige ingenieurs, die bij ge noemden dienst leidende fucties be kleedden en op wier aanblijven met 't oog dp de belangen van den dienst, veel prijs wordt gesteld, voor ten hoog ste drie jaren, te verlengen. Luidende die berichten zou het, van een algemeen bedrijfsstandpnut be schouwd, bepaaldelijk een fout zijn. zegt de Minister, deze uitstekende er varen krachten na beëindiging van hun vijfjarig contract te laten gaan. aangezien zij voor het oogenblik niet kunnen worden vervangen en zeker niet door jonge, niet geroutineerde in- ,genieurs. Nopens het resultaat van de hierbedoelde pogingen staan den Mi nister nog geen gegevens ten dienste. Verder deelt der Minister nog mede. dat, op verzoek van de Indische Re geering, van de jonge werktuigkundi ge ingenieurs, die voor £en Indischen dienst worden opgeleid, doch na het behalen van hun diploma, wegens het destijds bestaande overcompleet, van hun verbintenis werden ontheven, in den loop van dit jaar een negental voor den Indischen dienst bestemd is Het Nederlandsch-Belgische verdrag. De Dietsche Bond heeft de volgende motie aangenomen: De Dietsche Bond, overwegende, dat de zeggenschap over de Westerschel- de, ten gevolge van het voorgestelde verdrag (tusschen Nederland en Bel gië) niet door Nederland en Vlaan deren, doch door Nederland en België te zaïnen zal worden uitgeoefend, acht dit een verzwakking van de Grootne- derlandsche gedachte en acht om deze reden verwerping ervan wenschelijk. Het uitbreidingsplan van Wtassenaar. Ged. Staten van ZuidHolland hebben in hun vergadering van Dinsdag nog eenige bezwaren behandeld van inge zetenen van Wassenaar, gerezen tegen het door den raad dier gemeente vast gestelde uitbreidingsplan. O.m. lichtte dr. J. Verloop een bezwaar toe tegen het ontworpen industrieterrein, waar voor beslag moet worden gelegd op particulier terrein, terwijl met den eige naar niet voldoende overleg zou zijn gepleegd. Hier wordt vooruitgeloopen. aldus de heer Verloop, op een verre en vage toekomst en bovendien komt het industrieterrein te ver van de be bouwde kom af te liggen. Voorts wordt door dit terrein den kleigrond betreden, dien spr. voor teel grond had wenschen te bestemmen. Een onvoorwaardelijk gunstig terrein wist de heer Verloop aan te wijzen aan K. 5- zijd*. dis be&euwde Het bezwaar van den appellant werd o.m. bestreden door den architect Mut ters en den inspecteur der volksge zondheid, de heer H. v. Boven. De laatste wees er op, dat het de vraag is, of de grond in waarde zal dalen, indien in de onmiddellijke na bijheid fabrieken werden opgericht. Bovendien zal de gemeente zich nog langen tijd moeten ontwikkelen, wil het bedoelde terrein in aanmerking komen voor fabrieksbouw. Het in dustrieterrein heeft op het plan een zeer juiste plaats ontvangen, in de nabijheid van den Ouden ^Tijn. Een vaarwater toch is een eerste vereisch- te voor een industriecentrum. Het onderzoek uitte verschillende za ken en werd hierna voor gesloten ver klaard. Aan het eind van de vèrgadering heeft de burgemeester van Wassenaar, jhr. Storm van '-Gravensande, dank gebracht' aan den voorzitter, mr. i. Limburg voor de wijze, waarop hij de discussies had geleid. Verschillende zaken waren spreker nog duidelijker geworden, hoewel de geheele zaak al helder scheen. De burgemeester drong aan op spoe dige afdoening, waar hij geen derge lijke bezwaren had gehoord, dat daar door de toekomst van Wassenaar in gevaar moest komen. Indien het plan niet binnen zeer korten tijd werd vast gesteld, zouden B. en W. niet meer weten, hoe de belangen der gemeente te behartigen. De beslissing volgt later. Ambtelijke briefwisseling. Men schrijft aan de „Msb.": Door de Ned.-Indische Postadmini stratie is bepaald dat in ambtelijke correspondentie de tot dusverre gebrui kelijke beleefdheids-uitdrukkingen en titulatuur voortaan achterwege moe ten worden gelaten in de correspon dentie, den internen P.T.T.-dienst be treffende. „Een ieder, hoog of laag. wordt dus in het vervolg betiteld met „u"; de uitdrukking ,ik heb de eer" en ook het woord „beleefd" worden weggelaten." Aldus de aanschrijving aan de In dische administratie aan haar perso neel, waaraan de P.T.T.-dienst in het moederland een voorbeeld zou kunnen nemen. De dienstcorrespondentie bij P.T.T. in Holland wemelt nog altijd van allerlei beleefdheidsphrasen: „ik heb de eer", „ik veroorloof me", „ik moge beleefd verzoeken" enz. zijn sche ring en inslag. De in de correspondentie met den Directeur-Generaal gebruikelijke titu latuur „U Hoog Edel Gestrenge" zou gevoegelijk tot bescheidener afmeting teruggebracht kunnen worden, zonder dat het aanzien van dien titularis daar door ook maar het minst zou lijden. Rijksbeurzen landbonwhoogeschool. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor het stu die jaar 19251926 aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen een Rijks- beurs ter tegemoetkoming in de kosten van de studie aan die onderwijsinstel ling beschikbaar is, en dat zij. die daar voor in aanmerking wenschen te ko men, zich vóór 10 November a.s. bij ge zegeld adres tot curatoren dezer hoo- geschool (adres: jhr. S. van Citters, president-curator, te Brummen, huize „Engelenburg-") moeten richten. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vragen. Vergadering van 14 October, 's na middags te één uur. De heer J. Ter Laan, (S.D.A; P.) vraagt verlof, tot de Regeering eenige vragen te mogen richten be treffende haar salarispolitiek met na me of zij bereid is een extra-uitkee- ring over 1925 te verstrekken. Over dit verzoek zal nader beslist worden. Bioscoopwet Aan de orde is de voortzetting van de algemeen© beschouwingen jDver het wetsontwerp tot bestrijding van de maatschappelijke en zedelijke gevaren van den Bioscoop. De minister van binnenland sche z^ken, de heer De .Geer, zijn rede voortzettende, wijst erop, dat men het voorstelt, alsof de keuring voor volwassenen een „dompers-ele ment" inhoudt en alleen door de rech- Binnenland. De voortgezette behandeling dn Bi oscoopwet in de Tweede Kamer i de motie-Kersten verworpen. De gerestaureerde Dom te Utrecht ta gisteren weer in gebruik genomen. De kwestie-Dr. Geelkerken voo* de Prov. Synode van Noord-Heiland, Buitenland. De Duitsche delegatie heeft de mach tiging gekregen, tot het waarborgver» drag toe te treden. Mussolini wordt vaddaag te Locarno verwacht Sneeuwstormen in Engeland en Duitschland. Staatscommissie zaten vrijzinnigen als dr. Van der Meulen en mr. Limburg en over de voornaamste kwesties werd in idie commissie overeenstemming be reikt. /Slechts het lid De Graaf stond op ieen ander standpunt, maar de link- sche helft der Staatscommissie onder schreef de keuring voor volwassenen. Spr. wijst voorts op de verklaring van den heer Van Gim in de Tweede Kamer, dat hij voor den bioscoop iets meer censuur wenscht dan voor "het tooneel en dat een censuur die iets verder gaat dan voor het tooneel hem a prion niet verwerpelijk voorkomt. Ook de heer Gerhard oordeelde eeni- g'e censuur niet onwenschelijk en de eer Kleerekoper verklaarde zich den volgenden dag op dit punt met den heer Gerhard homogeen en aanvaard de in principe de Keuring voor vol wassenen. Spr. concludeert, dat iedere voor stelling, alsof de keuring voor volwas senen een controvers is tusschen lin ker- en rechterzijde, in strijd is met de historie der feiten. Trouwens bestaat voor den bios coop de censuur reeds en deze werkt vaak preventief, ook vaak als een soort keuring. Burgemeester timmerman schreef indertijd de bioscoopondernemers aan dat zeven verschillende dingen niet meer in de fims mochten voorkomen. De censuur was er dus, maar werkte onvoldoende. In elk geval heeft men hier niet te doen met een ongehoord novum van geestelijke dwingelandij. Hier wordt eenvoudig beoogd langs den meest doelmatigen weg datgene te weren wat volgens algemeen erkende normen afkeuring verdient. Het verschil in opvatting is in de practijk veel minder groot dan men net voorstelt. Mannen en vrouwen van verschillende levensopvatting zitten in de bioscoop-commissies en groeien keurende naar elkander toe. Men late zich niet bang maken door spoken. Spr. verwijst naar een artikel van den heer Schaper, ten betooge dat een gematigd soc.-dem. minister dit ont werp ook zou kunnen verdedigen. Schreef de heer Schaper niet dat al leen de onbenulligen naar den bios coop gaan? Spr. acht het van overwegend be lang dat men niet aan het ontwerp de politieke tendenz verbindt, die er aan gehecht is. De goede bedoelingen van de bioscoopondernemers 'wil spr. niet in twijfel trekken, maar de om standigheden zijn soms sterker dan# de mensch, en de goeden zullen juist den steun van een wet als deze toe juichen. Op de motie van den heer Kersten kan spr. niet ingaan; het gaat niet om bestrijding van den bioscoop zeiven, maar van diens gevaren. Wat art. 4 betreft, kwam het spr. gewenscht voor, den gemeenteraden evenals bij de Hinderwet en andere materie het geval is, de bevoegdheid te geven, nadere bepalingen aan de bestaande toe te voegen. Hier zou de wet alleen zekerheid brengen en geen nieuw element invoeren. De draagwijdte van art. 4 is niec een bevoegdheid tot absoluut verbod van den bioscoop. Echter is hjer zeer uiteenloopend verschil van opvatting gebleken, ook ten opzichte der be hoefte van de groote steden en het platteland. De vrees is uitgesproken dat bij centrale keuring de maatstaf van het meest achterlijke dorp wordt aangelegd. Spr. constateert een streven naax wilae toepassing van de wet. Gevreesd is dat de gemeentebesturen misbruuik van art. 4 zouden maken om te gera ken tot een algeheel bioscoop verbod in hun gemeente. Dit is niet de be doeling. Spr. wijzigt dus het artikel 4 door toevoeging van een tweede lid: terzijde wordt gewenscht. Die voorstel ÜB& a fr;=£se J'J 1 Mg»

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1