PiECK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 9 OCTOBER 1925 DAGAGENDA. Vrijdag 9 Oct. 's av. acht uur. jSiads- gehoorz. (GToote zaal): Leidsche kunst kring voor Allen: Beethovenavond. 1317 October „Zomerzorg." Bazar Ier Vereeniging „Dierenbescherming. Oegstgeest. Woensdag 14 October sav. acht uur, Rehoboth Kapel: Ds. J. C. Aalders vdn Schoonhoven. Zen- lingsrede. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 October waar genomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, te lefoon ,552. 01 is dus ook vernieuwing der maat schappij. Het bescheiden werk der Ned. Mid dernachtzending-Vereeniging weegt weegt dan ook uit sociaal oogpunt ruimschoots op tegen veel reclamema kend, maar innerlijk voos maatschap pelijk werk. Wij wenschen den wak keren mannen aan boord van dit schip ook in den nieuwen jaarkring een ge zegende reis! Radio per telefoon. Het „Hbld." verneemt, dat de Gem. Telefoondienst te 's-Gravenhage proe ven neemt met de overbrenging van radio-programma's per gewone tele foon. Die proeven hebben een gunstig resultaat gehad. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zij aanleiding ge ven tot een voorstel aan den raad, om abonné's der gemeente-telefoon in de gelegenheid te stellen tegen een ma tige vergoeding per jaar radio-pro- gramira'? per ec-.vone telefoon aan huis te ontvangen; Be wei; Amsterdam-—Haarlem. De nieuwe b ug te Halfweg, een be langrijk onderdeel in de verbetering van den weg Amsterdam-Haarlem, zaï a.s. Zaterdag te 3 uur geopend worden. Fransche onderscheiding. De Fransche regeering heeft dr. Louis Raemaekers bevorderd tot Officier in de orde van het Legioen van Eer. „Ned. Chr. Fambond." Thans is tot oprichting van4 boven- genoemcieri Bond overgegaan en be staat het vGjrlcopig bestuur uit: Ds. J. H. Vaandrager, Monnikendam, voor zitter; Ju.r. Schroder, Polanenstraat 84 Amsterdam, Secretaris; en C. IJlpes, Bergen, op Zoom, Penningmeester. De nieuwè Bond zal een onderafdèe- ling vormen van den Ned. Dambond Vereenigingen, die zich willen aan sluiten bij den Chr. Dambond of na dere inlichtingen wenschen, wenden zich tot het Secretariaat. Tevens wor den dammers, die geen lid zijn van een Chr. damclub en die mede willen werken om in hun woonplaats een' der- gelijke Vereeniging op te richten, uit genoodigd zich aan den secretaris be kend le maken. Be U^siand in het taijn be drijf. Gisteren hield de contactcommissie voor het Mijnbedrijf een langdurige vergadering welke ten slotte verdaagd werd tot Vrijdagmorgen 10 uur. Over het verhandelde werden geen mededeelingen verstrekt. Wel kon de „Msb." mededeelen, dat, in strijd met gepubliceerde berichten naar aanlei ding van de in den Haag met den Minister gehouden conferentie, de di recties nog geen harer voorstellen in getrokken hebben, dus cok niet de 5 pet loonsverlaging. Voor de bijeenkomst der Conv^etr commisie vergaderden de vertegen woordigers der vijf bonden. Naar bet» blad verneemt, werd geen overeenstem ming bereikt ten' opzichte van het vol- gèn van eenzelfde gedragslijn, wijl de Christelijke en Neutrale bonden van oordeel waren, dat concessies gedaan moeten worden ten aanzien van den werktijd. HET GROOTE ZIEKENHUISPLAN Eea sch.ec veer wethouders Wibaut en Vos. De Amsterdamscbe gemeenteraad hééft gisteravond bet college van B. en W. een éclicc bezorgd Na anderhaiven dag beraadslaagd te hebben over het plan van B. en W. tot oplossing van het Ziekenhuis- vraagstuk, waartegen van sommige kanten verzet kwam omdat slechts een gedeelte van het Ziekenhuisplan n.l. het verbouwen en het uitbreiden van het Wilhelminagasthuis direct tot uievoering zou komen en 'tgrooteplan betreffende*de voltooiing van het Aca demisch Ziekenhuis, waarvan dit ge deelte een onderdeel vormde, eerst la ter zou worden uitgevoerd De sociaal-democraat dr. W. Polak, de aanvoerder' van de oppositie, drong er op aan, dat, zooals in de oorspron kelijke voordracht vermeld stond, B. en W. met voorstellen zouden komen, om tot uitvoering vaji het groote plan over te gaan. De verdediger der voordracht, de Vrijlieidsbonder dr. Vos, bestreed dr. Polak. Laatstgenoemde deed tenslotte een voorstel om B. en W. uit te noo- digen met de hiervoren genoemde voor stellen te komen. Dr. Vos beschouwde dit voorstel als niet van reëele beteekenis, maar de Raad nam echter met 26 tegen 15 st. het voorstel-Polak aan. De burgemeester, de heer de Vlügt, deelde toen mede dat B. en W. zich over hun houding betreffende de ver dere afhandeling dezer aangelegen heid zouden beraden. Wij vernemen, dat het voorstel-Po lak zijn grondslag vond in de veron derstelling dat wethouder Wibaut om financieele redenen zich verzet zou hebben tegen de directe uitvoering van het groote ziekenhuisplan. Wet houder Wibaut zelf, tegen wien het voorstel-Polak dus in de eefste plaats gericht moet zijn geweest, ontkende echter bij de beraadslagingen dat fi nanciële herwaren een rol hebben ge speeld. RECLAME. want één dag in de maand October krijgt U alles gratis. Den eersten November wordt de dag bekend ge maakt; waarom zoudt U het niet kunnen treffen Koopt uw Deken dus nog deze maand. Wij hebben een enorme keuze. Onze prijzen zijn lager dan bij anderen. Bovendien is het bekend, öat: verkoopt uitsluitend BUITENLAND. 'BjtJ DE LOC ARNO. Een belangrijke dag. De veig-i^cii-ig Vd.i ue icunfarésatis was gisteren Dijzon_er xi.eressaut. De geLieiéguerd'én braakten een be gin met de bespreking van de essen- iieele kwesties, n.i. ue toetieaing van Dultschlair- tut den VeDuiJund en de uitlegging van art. 16 van het V odve.uu_-._o v erarag. Uit de gedacüti-.iWissé.ing bl.ek; dat de moei.ijkheden kleiner zijn dan oorspronkelijk wêrn aaügcrto.ïien. De taak is' thans, een geme-iïsctlappeLjke formule te vinden; waarvoor de ai- ronaerdjke bcspxekirg.n van vers'ch.l lende staats.i-suen, go.d voor.verk heb ben geleverd. Vandaag is er geen vergadering. Maandag beginnen de 'besprekingen. <3ver het verdrag nopens, het Oosten, onder aanwezigheid van Benesj en Skrzynski. Optimistische stemming. De middagvergadering van gisteren wasteekenend voor den veranderden toestand in Europa. Chamberlain hield een lange rede, die men welhaast een- feestrede kan noemen. Hij stelde de kwestie van de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond als afgedaan voor. Alle andere delegaties spraken o:k. maar niet zoo volkomen bevredigd als Chamberlain. Desniettemin was ,er van een eigenlijken strijd geen sprake en zelfs de Franschen verklaarden, dat het Westelijk, gedeelte van het pact op eenige formulekwesties na ge reed was. Die formulekwesties zal men van daag buiten de vergadering trachten te regelen. De volgende vergadering is dan ook eerst tegen Zaterdagmor gen uitgeschreven, 's Middags zal die worden voortgezet. Men hoopt dan klaar te zijn met het Westelijke pact en Maandag aan de Oostgrenzen te kunnen beginnen. In tegenstelling tot de verhalen, als of Woensdag alles afgeloopen zou zijn, verwachten ingewhoe br ngsnnog twee weken van conferentie. Toen Chamber1 ain gisteravond uit de vergadering kwam, zei hij, dat deze de belangrijkste was, die hij ooit had bijgewoond. De bijeenkomst had heel lang geduurd. Men had niets anders behandeld dan Du;t^chland's toetreden tot den Volkenbond en het befaamde art. 16. HET CONGRES DER CONSERVA TIEVE PARTIJ IN ENGELAND. Criiiek op de regeering. De gister te Brighton' gehouden jaarvergadering der conservatieve par tij heeft in zooverre een verrassing gebracht, dat nimmer teverm eender gelijk congres is begonnen met een zoo krachtige oppositie tegen de re geering der eigen partij. De in het openbare leven weinig bekende gedelegeerde CIrpp:ll vond hiertoe den moed. Hij sprak zeer energiek over de ontevredenheid in het geh:c o land over het sti z t'.c'.r .cr r.:g. «?n ■haar gemis aan een industrieele poli tiek.. Hij verklaarde niet 'de bedoe ling te hebben oneenigheid in de partij ie brengen, doch alleen aan de regesring duidelijk te maken, hoe 'groot de ontevredenheid in het ge- heele land is. Wij hebben de conservatieven aan het bewind gebracht, zoo verklaar de hij, opdat zij' iets zouden doen maar zij hebben niets gedaan; het land verlangt een sterke regeering". Wij zijn ontevreden. De werkloos heid is sterk toegenomen terwijl dit in geeiy ander land het geval is. Hon derdduizenden in Engeland zijn van meening dat de regeering middelen had dienen te vinden, om verbete ring in dezen ernstigen toestand 'te brengen. Het is een erkenning van onge schiktheid wanneer een regeering tien maanden lang stil zit. Indien de re geering ten val wordt gebracht, dan zal dit niet te wijten zijn aan haar industrieele politiek maar aan haar gemis aan industrieele politiek. Onder groote onrust vervolgde spre ker: „Wij wenschen vermindering aer belastingen en vermindering van het enorme aantal staatsambtenaren. Het beste middel om de regeering' te hel pen is eerlijk de gevoelens van het land te vertolken en uit die gevoe lens spreekt groote ontevredenheid! .Wij moeten de hoop - blij ven koeste ren, dat er verbetering in den toe stand zal komen, doch indien dit niet geschiedt zal de regeering vallen",. Redo van Baldwin. De premier Baldwin aan het woord komende, begon met te betoogen. dat de vrede de grootste belangstelling der regeering had. Zij maakte een veiligheidspact alleen afhankelijk van te toetreding van Duitschland tot den Volkenbond. Noepns Mosoel is er heel veel mis verstand geweest, maar wij, aldus spr. hebben te maken met eere-verplich tingen en het optreden van den mi nister van koloniën Amery heeft de volle goedkeuring der regcering. Betreffende de werkloosheid en wat daarmee samenhangt, zzh spr., dat het communisme is ontstaan uit onwe tendheid en ellende. De communisten zouden in Engeland niet slagen, even min als zij in Amerika en Duitsch land zijn geslaagd. Men had hem gezegd, dat het land een Mussolini noodig had, doch het Engeische volk zou nooit een dictator dulden. Het zou nimmer dulden, dat het werd „verpruist" .en „verrust". Gssienrijksclie Nationale Bank. Volgens be«.ruuwoare b.rich.e.i neeft de Oostenrij.-sche Nationale Bank 'be sloten Russische wissels te aiscontee- ren die voortvloeien uit Oostennjk- sche exporttransacties. Een conferen tie vanille groote Oostenrijksche ban ken zai 'spoedig gehouden worden, waar deze beslissing zal worden be sproken. De Nationale Bank zal tot een beperkt bedrag disconteeren en zooveel mogelijk m.t endorsement van een groote Weensche bank. Dit be- teekent dat de Oostenrijksche Bank bereid is Oostenrijksche exporten naar Rusland te financieren. Naar verluidt zal de Oostenrijksche Bank spoedig een beslissing nemen in verband met het feit dat de advi seur Prof. van Gijn spoedig zal aftre den en dan vervangen wordt door een funeeïonnaris van de Engrische Bank, die zich zeer waarschijnlijk zóu verzetten tegen het financieren* van den Russischen handel. Dïe beslissing zal eveneens be ïnvloed worden door de onlangs ge sloten credietcvereenïkomst tusschen de Russische Staatsbank en een groo te Duitsche groep, daar Oostenrijk niet kan toelaten dat alle Russische handel zich concentreet met Duitsch land. Hef handelsverdrag met Rusland. Uit Moskou wcr't g: neldat het Duitsch-Eu-. vsc'ae han >1 v rilrag ver moedelijk daar in het begin van de volgende week zal worden ondertee kend. De twee delegaties zijn het reeds geheel eens geworden over den tekst van het verdrag en zoodfa de heer von Koerner, het hoofd van de Duit sche delegatie, te Moskou is terugge keerd, zal het verdrag worden getee- kend. Uit hét Britsche mijnbedrijf. Het congres van de gedelegeerden der mijnwerkers heeft het voorstel van het bestuur van den bond om sa men te werken met de staatscom missie van onderzoek verworpen. KORTE BERICHTEN. De internationale Roode-Kruis- conferentie te Genève besluit tot het bjjeenroepen eener het volgend jaar te houden conferentie tot_ regeling der internationale organisatie van het Roode Kruis. De Oostenrijksche Nationale Raad neemt het voorstel inzake de Volkenbondscontrole or.gzwjzigd aan. Naar aanleiding van de rede van den soc.-dem. afgevaardigde Ellenbo- gen in den Oostenrijkschen Nat. Raad heeft de Oostenrijksche regee ring nogmaals aan Italië haar leed wezen betuigd. De Chineesche tarief conferentie zou tot Januari verdaagd worden. Het Tsjecho-Slowaaksche par lement zal tot midden-October ont bonden worden. Bij de botsingen tusschen fas cisten en vrijmetselaars te Florence zijn 18 personen gedood. Volgens berient uit Parijs heeft de Fransche minister van openbare tvevl&n .goedgekeurd, dat op as Fran sche spoorwegen de 8-urige werkdag zal worden ingevoerd voor stokers en machinisten. Prof. Van Eysinga is benoemd tot voorzitter van de .Verzoeningscom missie voor geschillen tusschen Zwe den en Noorwegen. RECLAME. Hk&Tuwasütv fBeBennetete"' 5Wv.12S. JCeutenA KERS EN SCHOOL. NED. HERV..KEKÜ. Beroepen: Te Urmond, H. Stege- man te Wagenborgen. Te Veghel c.s.. F. G. de Meester ,te Helenavéen (toezj Té Lollum en Baxens, O. S. Jellema, te St. Anna-Parochie (toezj. Te Attenes (hulp pred.j G. Beukers, Evangelist, te Gro ningen. Bedankt: Voor Rjjsoord, J. Kuyl- man te Maasdam Cillaarshcek. GEREF. KERKEN. Zestal: Te 's Gravenhage-West, R. E. van Arkel, te Utrecht, H. S. Bouma te Leeuwarden, T. Ferwerda te Amster dam, S. G. de Graaf te Amsterdam, G. R. Kuyper te Haarlem en J. L. v. d. Wolf te Kralingen. CHR. GEREF. IIZRK. Bedankt: Voor 's Gravenhage, G. Salomons te Amersfoort. Ds. J. G. Knuttel f Gistermórgen is te Ter Borg op 75- jarigen leeitijd overleden Ds. J. C. Knuttel, em. predikant. De overledene stond achtereenvol gens te Dcetinchem, Makassar, Fort de Kok en Ter Borg. Hij was een overtuigd aanhanger van de Vrijzinnig Godsdienstige Levensbe schouwing en de ziel dier beweging in de graafschap. _0ok in „Pro Juventute" was Ds. Knuttel een vooraanstaande figuur. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ds. W. K. P. Goeree. Ds. W. K. P. Goeree, pred. der Geref. Kerk van Wagenborgen (GrJ is voor nemens binnenkort emeritaat aan te vra gen. Ds. Goeree werd geboren 28 Jan. 1S59, aanvaardde 7 Dec. 1884 den pre dikdienst te Kerkwerve en arbeidt se dert 8 Sept. 1889 in zijn tegenwoordige De zaak Geelkerken. In het gebouw der Geref. Kweek school in de Kerkstraat te Amsterdam vergaderden gisteren eeinige hoogleera- ren der Vrije Universiteit en der Theol. school te Kampen, benevens de com missie vanwege de classis Amsterdam, der Gerei. Kerken. Deze Commissie, de z.g. Commissie v. Acht, heeft deze week reads drie dagen achtereen vergaderd. De hoogleeraren van d e Theol. School hadden te Kampen een vóórvergadering gehouden, de The ologische hoogleeraren der Vrije Uni versiteit te Amsterdam op denzelfden dag. us resultaten zijn nog niet bekend. Den i4den October wordt de verga dering der Prov. Synode N.-Holland, die indertijd werd uitgesteld, voortge zet. Alsdan zal in behandeling komen het bezwaarschrift van den kerkeraad van Amsterdam-Zuid, tegen het optre den van de classis in de zaak Geelker- ken. 'Zooals men weet, zijn ook door Dr. Geelkerken persoonlijk twee bezwaar schriften ingediend tegen de wijze van behandeling zijner zaak; deze zullen eveneens ter Prov. Synode worden be handeld. Prof. J. E. van der Stok. Bij Kon .Besluit van 6 dezer is, met ingang van dien datum, waarophij ter aanvaarding van zijn ambt uit Ned. Oost-Indië zal vertrekken, benoemd tot gewoon Hoogleeraar aan de Landbouw hogeschool te Wageningen, om onder wijs te geven in den tropischen Land- !bouwt J. E. van der Stok te Buitenzorg (Ned. Indië). Tot hulpprediker der Geref. Kerk van Alphen aan den Rijn is benoemd de heer L. Oranje te De Lemmer. DE KONINGSDRUIVEN IN PON- TAINEBLEAU. Zocals ieder jaar, werd ook dezer dagen weer in de Fransche kranten aangekondigd, dat de koningsdruiven in Fontainebleau rqp zijn en verkocht zou den worden. Het is altijd een evenement in Frank rijk, die verkoop van de „treille du Roy", want die prachtige goudkleuri ge „chasseias" uit het koningspark zijn net heele land dcor beroemd. Met uit er ste zorgvuldigheid worden ze gekweekt wordt óver ze gewaakt. En als de zon ze heeft doen rijpen, dan gaat de mare het land door, dat ze rijp is de beroemde „Chasselas de la Treille du Roy", die staat in de prach tige AHéë Saint Louis, gegroeid langs een langen, langen muur. Dan komen uit alle streken van Frankrijk de liefhebbers aangestroomd en haasten zich naar Fontainebleau, Radio-Programma. Wat er vanavónel te hooien is. 5.20 (Berlijn, 505 M.) Concert. 5.20 (Brussel, 265 M.) Concert. 6.(Rome, 425 M.) Concert. 6.20 (Frankfort, 47.0 M.) Lezingen, en;? 6.35 FL Parijs (Eiffeltoren, 2650 M. Causerie, daarna concert. 7.20 Londen en Daventry. Tqdseir van Big Ben, weerbericht, nieuws tijdingen. 7.20 (München, 485 M.) Concert oj lezing. 7.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende le zingen of concert. 7.30 N. S. F. Politiebericht, weep bericht. 7.45 Alle Engeische stations. Muzieh of lezingen. - 8.NSF. Uitzending van persbe richten, enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 NSF. Concert en lezing vao Prof. Boeke uit Utrecht. 8.20 Londen en Daventry. Concert. 8.20 (Stuttgart, 445 M.) Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, onder broken door nieuws. 8.50 (of 8.35) (Zürich, 515 M.) Concert 8.50 (Berlijn, 505 M.) Concert. Concert. 8.50 (plm.) (Madrid, 392 M.) Concert. 8.50 (Hamburg, 395 M.) Muziek. 8.50 (Münster, 410 M.) Concert of le zing. of voordracht. 8.50 (Frankfort a. d. Main, 470 M.) Concert of voordracht. 9.05 Parijs (S.F.R.), 1750 M., Concert! 9.20 (Hamburg, 395 M.) Concert. 9.20 Bremen, 330 M.) Concert. 9.20 Hannover, 296 M.) Concert, 9.20 (Rome, 425 M.) Concert. 10.NSF. Uitzending van persbe richten, enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Londen en Daventry. Tijdsein van Greenwich, weerbericht, nieuws tijdingen. om daar hun deel machtig te worden van deze zeer bijzondere neerlijkheid. Groote wijnhandelaren, beroemde ho teliers en expediteurs voor Engeland betwisten elkaar de goudgele zware trossen en betalen voor deze konings- chasselas hooger prijzen dan voor eenig andere druivensoort in Frankrijk. Hendrik IV heeft, naar men zegt, de ze beroemde druiven laten plaatsen langs een prachtig, op antieke wijze aan gebracht latwerk ter meerdere .glorie van Bacchus, voor wie hij een even diepe vereering had, naar men zegt als voor Venus. Hij liet de beste wijnstokken van Ju- rancon komen en was steeds vol zor gende aandacht voor hun ontwikkeling 'en groei. Lodewijk XIV liet de wijnstokaan- planting nog verder uitbreiden. Ook Na poleon was niet onverschillig voor een goed glas wijn en gaf op zijn beurt veel aandacht aan de chasselas van Fontainebleau. En tenslotte was het Louis-Philippe^ die ze verzorgen en bewaken liet als een kostbaren schat. Nu hooren ze aan „de Domeinen". En die verkoopen de koningsdruiven aan ieder, die er maar veel geld voor bieden wil. Democratiseering ja goed. Maar dacht u, dat het alleen om de pracht-kwaliteit van de druiven was dat het' Fransche vplk ieder jaar op nieuw met belangstelling verneemt, dat ze rijp zijn, de beroemde druiven van „la Treiile du Roy?" Ondanks hun de mocratie vereeren ze in die druiven een symbool van hun konings-verleden, van den tijd, dat Frankrijk groot was door zijn groote koningen, dat verleden, waar op het Fransche volk, hoe democratisch het ook zijn moge, trotsch is en trotsch blijft. Met recht. De „Chasselas de la Treille du Roy is rijp, zoo klinkt het door het land en een heel volk herleeft zijn ver leden. UIT DE OMGEVING. NOORDWIJKERHOUT. De bloembollendiefstallen. Tegen den Voorhoutenschen burge meester is proces-verbaal opgemaakt wegens het valschelijk beschuldigen van heling van den bloemist J. van Dijk te Noordwijkerhout en bet bij de zen in beslag doen nemen van bloem bollen, zonder hiervan kennis te geven aan de politie te Noordwijkerhout. Nader meldt men ons daaromtrent nog bet volgende De héér J. v. Dijk, bloemist alhier, kocht met medeweten van de politie 7 manden dure bollen ver beneden de waarde. Ze werden gereserveerd om de vele bollendieven te l^elpen ontmas keren. Nu is de politie van Voorhout ge komen, en heeft, zonderiemand iets te zeggen, die 7 manden in beslag ge nomen en den heer J. van Dijk voor heler uitgemaakt. Van deze handelingen is reeds pro ces-verbaal opgemaakt. Van bevoegde zijde wordt ons thans uit Voorhout nog medegedeeld: Het bericht omtrent aen burgemees ter van Voorhout inzake tegen hem opgemaakt proces-verbaal wegens h.t ten onrechte in beslag nemen van bloc tollen te Noordwijkerhout, is gêh icnwaar. Voor het opmaken van <---u dergelijk proces-verbaal waren in enkel opzicht rechtsgronden aan\\--»c- BOSKOOP. Uit de begunstigers der Vrije Univer siteit heeft zich een Comité gevoixw, om op 14 October a.s. in de Geref. alhier een radio-avond te Organ is ren. teneinde een ieder in de gelegen heid te stellen de redevoeringen, welke gehouden worden door onze beid© oud-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2