CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG, VRIJDAG 9 OCTOBER 1925 NUMMER 1639 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en kuiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Volk en universiteit. De Vrije Universiteit te Amsterdam heeft zooals gisteren door Dr. Ruys zoo duidelijk werd uiteengezet, drin gend behoefte aan steun. Zal deze Universiteit haar plaats en beteelcenis behouden, dan is het noo- dig dat een krachtige actie wordt ont wikkeld om hare financieele positie te versterken en- de niet alleen ge- wenschte, maar ook noodzakelijke uit breiding mogelijk te maken. Wat een inrichting als de Vrije Uni versiteit. voor ons volk beteekent wordt nog altijd veel te weinig beseft. Voor het Christelijk lager onder wijs is in breede kringen belangstel ling, de noodzakelijkheid van Christe lijk middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs wórdt ook 'door be trekkelijk velen ingezien, maar van de gróote beteekenis van het hooger onderwijs, de noodzakelijkheid van 'n eigen Universiteit op Gereformeerden Grondslag is de'groote massa nog vol strekt '"niet overtuigd En toch, van een Universiteit kan zoo groote invloed uitgaan. Dat wordt ook beseft door onze R.K. iandgenooten en het komt ons niet on dienstig voor wat van die zijde over dit onderwerp gezegd werd ook onder de aandacht van onze lezers te bren gen. Door Prof. Molkenboer werd er te Nijmegen aan herinnerd, dat de me nigte geleid wordt door de gedachte, doch dat de gedachten gekweekt wor den in de Universiteit. „Denk bijvoorbeeld, zoo zeide liij, aan de geschiedenis van het materia lisme. Lang nadat het wetenschappe lijk was veroordeeld, vond het nog zijn aanhangers onder de menschen van minder ontwikkeling. De (R.K.) universiteit is dus geen weeldeartikel, geen speelpop van eeni- ge geleerden, doch 't is een noodzake lijkheid." In denzelfden geest sprak ook Prof. Jac. van Ginneken, toen hij opmerkte: „Wat geeft Prins Willem van Oran je, aan zijn trouwe onderzaten van Lei- den, na Leidens ontzet, tot troost en dankbaarheid? De eerste Nederland- sche Universiteit.' De geschiedschrij vers der verschillende groepen van ons volk, mogen van meening verschillen, op het stuk van 's Prinsen religieuze gevoelens en de naïeve eerlijkheid van zijn zwijgend hart; maar eenstemmig klinken aller lofliederen samen, waar het geldt, het doorziend beleid te hul digen van den doelbewusten staats man, die Nederland en dus ook ons, van het vreemde Spanjaaidsjuk heefi vrijgemaakt. En eender paarlen aan die kroon van genialiteit, hem in de herinnering van liet dankbaar nage slacht om de slapen gevlochten, is juist: die éénige Leidsche Universi- c teit. Want onder de dingen waardoor een kleine natie groot kan zijn en het blijven, is Leidens Universiteit, door de eeuwen heen, steeds blijven op den voorgrond staan. En welk een macht er van Leiden, niet slechts op ons kleine landeke, maar op heel Europa uitging; dat heb ben al de bovendrijvende richtingen in den lande steeds bewezen, door na langer of korter strijd beslag te leggen: op de Leidsche Universiteit. Eerst de Arminianen, daarna de Gomaristen. In de 18e eeuw het ongeloof. In de 19e eeuw eerst de vinnig kritische geest: en daarna de poeslieve liberale. Wachter, wat is er van den nacht? Er komt thans van Leiden reeds weer een nieuw geluid. En altijd werd het waar opnieuw: Wat nu de Universiteit leert, is over 25 jaar de leuze der élite; en bezielt over 50 jaar de diepste harteroerseleij van het volk." In deze woorden is de groote betee kenis van hét hooger onderwijs dui delijk aangegeven. Wie het wel meent met ons volk en wie belang stelt in de toekomst van ons volk kan daarom niet onversohil- 1 g staan tegenover de actie die thans vuor de Vrije Universiteit wordt ont wikkeld. 1 Het betreft hier geen kerkelijke zaak maar een zaak die recht heeft op de liefde en de belangstelling van heel ons Christenvolk. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 STADSNIEUWS. De cud-Egyptische beschaving. Dr. H. P. Blok, leeraar aan het Gym nasium alhier, aanvaardde hedennamid- dag in bet Klein-Auditorium van het Universiteitsgebouw, zijn ambt als pri vaat-docent in de Egyptologie met eene rede over bovenstaand onderwerp. De kust van Noord-Afrika, aldus spr., heeft de' kern van haar bevolking ge kregen vanuit het Noorden (Alt-Iberiërs en Kabylenj en het Oosten. Vooral toen gedurende de overgangs periode tusschen palaeolithicum en neo- ïithicum Afrika door den doorbraak der landbruggen van Gibraltar en Sicilië voorgoed van Europa los kwam, was het in de eerste plaats Egypte, waar heen de nieuwe corridor van volk- en cultuur-uitwisseling tdch richtte. Naar Home's berekening is het hier juist dezen tijd, dat het alluvium van den Nijl begint, en daarmede tevens den aanvang inzet van agricultuur en van vaste woonplaatsen. Dit nieuwe bescha vingscentrum is in hoofdzaak bevrucht geworden vanuit het Zuiden, doch daar naast is een niet onbelangrijke bijdra ge' geleverd door Afrika's Noordkust. Gedurende het geheele jongere st.éé- nen-trjdperk heeft tusschen Kust en Nijldal een wederzijdschfe uitwisseling vaii beschavingselementen plaats g'e- bad, welker sporen^ in de archaeologi- scbe vondsten van Egypte kunnen wor den vervolgd. Behalve aan de gewelddadige inval len van Afrikaansche en Aziatische no maden, heeft EgjTDte blootgestaan aan een gestadige „penétration pacifique". Het verslag over de door Menaptah bevochten overwinning op de zeevol keren, illustreert dit „vredelievend? doordringen" van Libyers in Egypto zeer duidelijk. Wanneer later het Mid- dellandsche ras vanaf de Afrikaansche kust noordwaarts trekt en zijn invloed op de vóór-Grieksche zeer ijken doet gel den, wordt hierdoor aan het Noorden slechts in anderen vorm teruggegeven, wat het Zuiden vroeger zelf ontvangen had in den strijd, toen het over de land bruggen zijn bevolking kreeg. Na de gebruikelijke toespraken be ëindigde spr. zijne met aandacht ge volgde wetenschappelijke rede. „Patrimonium." Gisteravond hield de afd. van Patri monium een vergadering, waarin door den voorzitter, den heer Zuidema een inleiding gegeven werd over het vraag stuk van het patroonsgezag. Vooraf werden door de daarvoor aan gewezen commissie voor de jeugdorga nisatie enkele, zeer verblijdende me- dedeelingen gedaan, waaruit bleek dat met een groot aantal jongeliedeiï reeds contact werd verkregen en dat binnen kort verdere stappen in de gewensch- te richting gedaan zullen kunnen wor den. De heer Zuidema begon met te her inneren aan den strijd die nu ruim 20 jaren geleden tusschen Ds. Talraa en Dr. Wielenga over dit vraagstuk gevoerd werd, om daarna aandacht te vragen voor de voornaamste teksten die hierbij in het geding zijn. Hierbij werd er in bijzonder de aandacht op gevestigd, dat Paulus zich richtte niet tot vrije en zelfstandige arbeiders, maar tot slaven, die niets waren, en niets hadden dan bij .de gra tie van hunne he eren. Aan deze slaven werd nu de blijde boodschap des heils gebracht. Den gevangenen werd de vrij heid gepredikt, den gebondenen de los making. Zij,-die het eigendom waren van een ander, mochten het „Mijn Va der" op hunne lippen nemen, zij zagen zich betiteld als erfgenamen Gods. Maar juist daarom was bet noodig waar de Christusprediking geen omzetting van maatschappelijke toe standen beoogde, al moest dit daarvan een noodzakelijk gevolg zijn dat de zen dienstknechten werd voorgehouden hunne heeren gehoorzaam te zijn in alles. De apostelen namen den toe stand, zooals in die dagen was, het Christendom was geen sociale bewe ging, en daarom werden de dienst knechten, die in hoogeren zin waren vrijgemaakt, vermaand, gehoorzaam te zijn, niet meer om menschen te be hagen, maar om Christus' wil, die hen liad vrijgemaakt en gekocht met zijn bloed. Vervolgens werd aangetoond, wat wij onder „gezag" hebben te verstaan. Ge zagdragers zijn alleen zij die hun ge zag van God ontleenen, de Ouders, die door God met gezag zijn bekleed en de Overheid die regeert bij de gratie Gods. Kenmerken van het gezag zijn, dat er is een verordenende bevoegd heid, dat gehoorzaamheid kan worden geëischt, dat er is het recht om te straffen. In dien zin kan naar Spr. meende van patroonsgezag niet wor den gesproken. Patroon en arbeider staan als vrije en gelijkberechtigde mannen naast el kaar. De patroon heeft niet de be voegdheid naar welbehagen over zijn arbeiders te beschikken en van den arbeider kan niet geëischt worden, dat hij gehoorzaam moet zijn in alles. Hieruit volgt echter niet, dat deze woorden nu wel uit den Bijbel kunnen ■worden uitgescheurd. De uitwendige verhoudingen zijn veranderd, maar de kern van de zaak is gebleven. Ook nu nog geldt de eisch, dat wij onzen ar beid hebben te zien 'als een goddelijke roeping, dat gearbeid wordt niet uit oogendienst om menschen te behagen, maar om in den arbeid God te dienen. Doende den wille Gods van harte, dat moet zijn de begeerte van den vrijen arbeider; hij moet zijn taak zoo ge willig en getrouw vervullen als de engelen in d. hemel doen Dat is geen slaafsche gehoorzaamheid en dat is geen buigen voor het gezag van den medemensch, maar het is meer en het is hooger: het is een dienen van God. Op deze inleiding volgde een zeer drukke bespreking, waaraan een zes tal leden deelnam. Het was een mooie vergadering. Huldiging Johs. Kok. Wie gedacht zou hebben dat met de huldiging op 18 Séptember j 1. de her denking van het 40-jarig jubileum van den heer Kok als Godsdienstonderwij zer-Evangelist compleet was, zou zich hebben vergist. Het was de oud-ledenvereeniging „Dient den Heer" die voor den jubi laris, tevens haar oprichter en voor zitter, nog iets „in het vat" had, en hem met zijn gade gisteravond in het wijkgebouw „Levendaal" een groot- sche huldiging bereidde. De waarnemende voorzitter, de heer J. G. van Dijk kon een groot aantal oud-leden, w.o, er velen waren, die tegenwoordig in andere plaatsen wo nen, welkom heeten. De groote zaal was tot in de hoekjes gevuld. Vaardige handen hadden gezorgd voor een smaakvolle feestversiering, groen en bloemen waren er genoeg, terwijl zelfs een speciaal .gedrukt pro gramma was uitgereikt voor het mu zikale gedeelte, waaraan de dames Annie Smink (zang) en Ien Duk (pia no) fn de heeren F. H. Kriek Jr. en J. A. Kriek (viool en orgel) mede werkten. Onder de vele aanwezigen werden ook opgemerkt Z.Ex. Min. Mr. Dr. J. Schokking en echtgenoote, het bestuur van de wijkvereen. „Levendaal" en de godsdienstonderwijzer van deze wijk, de heer J. G. M. Hakkert. Onder het zingen van het: „Van U zijn alle dingen" werden de heer Kok en zijn vroüw door een commissie binnengeleid. Nadat de voorzitter in gebed was voor gegaan en de heer Labordus secretaris Psalm 121 had voorgelezen, heette hij den jubilaris en zijn echtgenoote har telijk welkom, alsook Dr. Schokking, met wiens tegenwoordigheid de oud- ledenvereen. zeer vereerd is. Dr. Schokking nam hierna 't woord. Toen het bleek dat spr. dezen avond even weg kon, heeft spr. zich gaarne hierheen begeven om getuige te zijn van de erkenning, die het werk in de Leidsche gemeente, in dit geval het werk van den heer Kok ten deel valt. Persoonlijk heeft spr. den jubilaris reeds gelukgewenscht op den datum van zijn 40-jarige werkzaamheid. Vanavond zien wij hem, aldus spr. in zijn verband tot de oud-ledenver- eeniging „Dient den Heer." In deze vereeniging komt speciaal het bindend element van de Christe lijke belijdenis naar voren, en waar de heer Kok daarvan het middelpunt is, moge zijn werk de jongeren prik kelen in dcci goeden zin des woords. Vöor;^ in zijn nieuwen werkkring moet spr. gedurig zien hoe er vele machten werkzaam zijn om de men schen stelselmatig te verdeelen. Daartegenover staat het beleven want daarop komt het ten slotte toch aan van de Christelijke belijdenis als het bindend element, want van nature waren wij allen geneigd tot verdeelen, en ontbinden Wat uit God is evenwel, neigt tot vereeniging en sa menwerking in dè lijn van het para dijs, waar God als Schepper de heer lijke gemeenschap tot stand bracht tusschen man en vrouw. Spr. eindigt met den wensch, dat waar deze ver eeniging ten doel heeft het verband tusschen hen die elkaar hier eenmaal leerden kennen te bewarén, God ook hier Zijn vernieuwende en verjongen de genade zal schenken. Naméns het bestuur der wijkvereen. sprak daarna de heer A. J. de Lange, die verband legde tusschen den arbeid van den heer Kok en de geschiedenis van dit wijkgebouw, waarbij spr. ge legenheid vond nogeens te herinneren aan het werk van wijlen Ds. de Wolff. Daar Dr. Schokking nu vertrekken moest, nam de jubilaris even 't woord om de beide laatste sprekers hartelijk te danken. Spr. is vanavond bij het binnenkomen ontroerd door den aan blik van deze zaal, en later ook door het medeleven dat uit de gelukwen- schen sprak. Spr hoopt in vernieuwde kracht door te gaan. 'tls alsof hij er weer jonger van geworden is. De heer Duk sprak vervolgens den jubilaris toe namens de geheele ver een., de heer van Dijk namens deze vergadering en ook persoonlijk, waar bij spr. eenige jeugdherinneringen naar voren bracht. Want het is hier in het wijkgebouw, dat alle hier ver gaderde oud-leden den jubilaris heb ben leeren kennen. Voor alles wat de heer Kok voor hen geweest is, brengt spr. hem har telijk dank en hulde, waarin spr. ook Mevrouw Kok wil laten deelen, die ook in de moeilijke dagen haren man tot steun was. Spr. bood als een stoffelijk hulde- bewijs den jubilaris een enveloppe met inhoud, en mevrouw Kok een fraai bouquet aan. Nadat gezongen was Psalm 68:10. werd gepauseerd, en nam de heer Kok de leiding over. Verschillende sprekers voerden nog het woord, o.w. de secretaris, de heer J. Labordus en de heer A. v Borselen. Tevens las de secretaris een aantal schriftelijke gelukwenschen voor, w.o. van Ds. Punselie, Ds. Beekenkamp en den heer A", van Os, uit Amsterdam. Nadat de muzikale specialiteiten zich nog eens hadden laten hooren, Waarbij vooral de zangeres veel bijval oogstte, werd er weer gespeecht, o.m. door den heer P van Dijk, een oud lid dat thans te Utrecht woont. Het was reeds dicht bij middernacht toen de zeer gezellige vergadering ge sloten werd. Mej. Smink en Mej. Duk werden on der applaus bloemen aangeboden. Legatum Visserianum. In aansluiting aan de colleges, die vanwege het Legatum Visserianum in vorige jaren aan de Leidsche Univer siteit gegeven zijn op het gebied van bet internationale recht zal, op initi atief van het Leidsche Universiteits fonds, op Dinsdag, Woensdag; Don derdag en Vrijdag 20. 21, 22 en 23 Oc tober telkens te 4.15 n.m. in het Klein Auditorium van het Academiegebouw (Rapenburg 73) een aaneensluitende reeks van vier colleges gegeven wor den over „Nederland en het internati onale vraagstuk." Prof. Colenbrander zal op 20 Octo ber de reeks openen, terwijl de volgen de dagen zullen spreken de gepension- neerde generaal majoor Tonnet, pro fessor van Blom en professor van Ey- singa. De colleges zijn kosteloós toeganke lijk voor alle belangstellenden, voor zooveel de ruimte het zal toelaten. Nieuwe parochi». Bij bisschoppelijk besluit van den 8en October 1925 is alhier opgericht een nieuwe parochie onder den titel van den H. Joseph en is benoemd tot eersten pastoor dezer nieuwe paro chie, de weleerw. heer A. J. J. Leusen, kapelaan der parochie van O. L. V. Hemelvaart alhier. Zendingsbidstond. Uitgaande van de Hulp vereeniging van den Geref. Zendin^sbond alhier, werd gisteravond in de Oosterkerk een Zendingsbidstond gehouden die zeer druk bezocht was, ,en wa^r als voorganger optrad Ds. Wi Bieshaar uit 's-Gravennage, director van den Geref. Zendingsbond. Schaken. Districtscommissie Zuid-Holland. Gisteravond vergaderde boven^enoem do commissie in café Hollandais in Den Haag. D? districtscommissaris, de heer O. Bening. stelde zich niet herkiesbaar. Ia diens plaats werd bjj acclamatie ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiön per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke rednetie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nnmmer. Binnenland. De intreerede van Dr. H. P. Blok als privaat docent aan de Leidsche Universiteit De ziekenhuisplannen te Amsterdam. Buitenland. Te Locarno is een begin gemaakt met de bespreking van Duitschlands toetreding tot den Volkenbond. Op de jaarvergadering der conserva tieve partij in Engeland trad sterke ontevredenheid over de regeering aan den dag= de heer K. J. Nieukerke van Den Kaag Igekozen. Bij de districtsindeeling werden in d 'eerste gToep der tweede klasse geplaatst Leidsch Schaakgen. I, Discendo Dis- cimus, van Den Haag, Resid. Schaakcl. I, Scheveningsclie kcliaaksocieteit 1, iNieuwe Rott. Sch. II en Rott. Schaak- gen. I. In de derde klasse werd een gro^p gevormd voor de navolgende cluos in Leiden en omstreken: Leidsch Schaak- gen. II, Leidsche Schaakcl. „Phiiidor Leidsche studentenschaakclub, Voor- sch. Schaakv. en Leidsche Schaakver. In deze'groep moet dus eike vereen. 4, in de eerste groep ebt 5 .wedstrijden spelen. Gistermiddag, half zes ongeveer, wist qp den Rijnsburgerweg bij het overstegen van den spoorwegover gang, een koe zich los te rukken van haar bewaker. Het beest kolde den spoorweg op, totdat het op de lijn naar Utrecht geraakte, en ter lioog'e van den Morschweg een tocht ging maken door verschillende tuinen waar het schade aanrichtte. Nadat opvangen niet rnogelijk was gebleken, werd de koe, die .blijkbaar iets mankeerde, op verzoek van den eigenaar door de politie doodgescho ten, waarna het cadaver naar het ab- battoir werd overgebracht. BINNENLAND. Middernachtzending. 't Waren, aldus lezen wij in de N e- derl. voor de Ned. Middernachtzen ding-Vereen iging mooie dagen Zondag en Maandag in den Haag. Eerst sprak dr. Lammerts van Bue- ren Zondag in de Groote Kerk op aan grijpende wijze over Luc 21:13. „Dit zal u overkomen tot een getuigenis" met het doel de gemeente te wijzen op hare roeping, haar getuigenis van Christus in deze ongelukkige wereld, als haar eenig redmiddel, altijd weer. met nieuwe kracht te blijven geven. Dit woord was als het ware de inlei ding van den dag der Jaarvergadering. En die Jaarvergadering stond zelf op zeer hoog peil. Het krachtige woord van minister Colijn, dat opriep tot het frontmaken tegen de volksontwrich- tende verschijnselen der zedeloosheid, maakte diepen indruk. De teedere toon in het mooie stuk van dr. Lammerts v. Bueren over „de beveiliging van het gezin" ontroerde. De practische wenschen van den heer van Munster, met attisch zout besprenkeld, werden terecht- met applaus onderstreept, In, één woord: hier werden zaden uitge strooid, die onder Gods zegen, vrucht doen wachten. Twee gedachten overheerschten bij ons. Allereerst deze: Hoe zijn de tij den veranderdI De minachting over, de tegenstand tegen dit werk verdwe nen. De minister-president pleit af openlijk voor; de minister van justi tie en de burgemeester van den Haag betuigen door hun tegenwoordigheid hunne sympathie. Een schoon monu- ment op Pierson's graf! Moge het voorbeeld der ouderen en der overheidspersonen onder de jonge ren veel navolging vindeal En onze tweede gedachte was deze Hoeveel tegenstrijdigs is er toch in het leven! Sociale gezindheid en sociale arbeid zijn aan de orde van den dag, maai tegelijk wordt het gezin, de best*' vormschool voor sociale gezindheid en sociaal werk, bij toeneming verwaar loosd. Maar waar leert men beter zie': zelf verloochenen, anderen waaicL ren. voor zijn evenmensch leven <j: jr. ir? Daar komen persooi \- .uceDschap het meest lo' Beveiliging van het gezn

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1